Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Το s7 ως κάτοχος του επιλέγοντας pro mode και αφήνοντας τα πάντα auto τραβάει raw . Τώρα Προσωπικά με κανένα πρόγραμμα Δεν μπόρεσα να αφαιρέσω ικανοποιητικά τον θόρυβο σε νυχτερινές φώτο, στις ημερήσιες έχει πολύ πληροφορία.

 

Ναι το s7 και το g5 που τα είχα-έχω, στο pro mode ακόμα κι αν δεν πειράξεις τίποτα στις ρυθμίσεις, δεν βγάζουν το ίδιο αποτέλεσμα με το auto. Και οι πληροφορίες στο raw είναι πολύ λιγότερες σε αυτά τα δύο, σε σχέση με το 950 (για το 1020 δεν το συζητάμε). Επίσης δεν βρήκα μια εφαρμογή (πλήρωσα αρκετές) να βγάζει ισάξιες με την μαμά camera.

"Ουδέν κακόν αμιγές καλού." :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδή το να αναφέρουμε κάτι αρνητικό για μία κάμερα δηλώνει εμπάθεια? Σαφώς όχι!

Το έχω δηλώσει και παλαιότερα πως δεν έχω κανένα κόλλημα με κάποια εταιρεία, ακόμα και κινέζικο να έβρισκα με καλύτερη κάμερα ίσα ίσα θα το προτιμούσα και με το παραπάνω! Να αναφέρω μάλιστα πως στο συγκριτικό με το κινητό της φίλης μου εγώ της το πρότεινα διότι ήταν ανάμεσα σε πολύ συγκεκριμένες εταιρείες και ήθελε σχετικά καλή και γρήγορη κάμερα. Δεν γνωρίζει από αισθητήρες iso κλπ.

 

Σαφώς και για το 950 ενώ έχω αναφέρει τι αρνητικά έχει δεν κάνω την ίδια κριτική διότι η αγορά για την συσκευή με κύριο στοιχείο την κάμερα ήταν απόλυτα συνειδητή. Καταλαβαίνω όλους όσους αναφέρουν σχετικά με παλιές συσκευές με λειτουργικά που δεν υπάρχουν ή με στερημένες λειτουργίες και με διάφορα άλλα προβλήματα, ωστόσο για τον καθένα παίζει ρόλο το τι προτεραιότητες δίνει.

 

Και για το htc 10 έχω γράψει πως δεν με έχει εντυπωσιάσει τόσο στις άτονες ημερήσιες φωτογραφίες όσο και στις βραδινές που είναι είτε αρκετά σκοτεινές στο manual είτε με αρκετό θόρυβο επειδή αναγκάζεται να ανεβάσει το iso. Βέβαια δεν έχω δει κάποιο αναλυτικό vs με κάποια άλλη συσκευή για να ξεκαθαρίσω την εικόνα, ωστόσο και μεμονωμένα δείγματα που βλέπουμε μπορώ να καταλάβω αρκετά πράγματα.

Σου το είπα και πριν, δεν αντιλεγω στο κομμάτι της κριτικής, ούτε και στο ότι μπορείς βεβαιως να αναφέρεις αρνητικά.

 

Ωστοσο φράσεις του τύπου, οτι και να κανεις θα βγάλει κατι λάθος δηλώνουν τουλάχιστον για μενα εμπάθεια.

Το ειχες ξανακάνει παλαιότερα και το σψολιασα οταν είπες οτι εκαψε ολο το πίσω μέρος η συσκευή ενω υπηρχε πληροφορία.

Αυτα δηλωνουν μια αρνητικοτητα και μια υπερβολή στην κριτική οσον αφορά το σ7 έναντι αλλων συσκευων αλλα και του 950.

 

Αν ρωτήσουμε 10 άτομα, αν φράσεις του τύπου ότι και να κάνεις θα βγάλει κατι κακό δηλώνουν εμπάθεια είμαι σίγουρος οτι 7 τουλάχιστον στους 10 θα πουν ναι.

Link to comment
Share on other sites

Σου το είπα και πριν, δεν αντιλεγω στο κομμάτι της κριτικής, ούτε και στο ότι μπορείς βεβαιως να αναφέρεις αρνητικά.

 

Ωστοσο φράσεις του τύπου, οτι και να κανεις θα βγάλει κατι λάθος δηλώνουν τουλάχιστον για μενα εμπάθεια.

Το ειχες ξανακάνει παλαιότερα και το σψολιασα οταν είπες οτι εκαψε ολο το πίσω μέρος η συσκευή ενω υπηρχε πληροφορία.

Αυτα δηλωνουν μια αρνητικοτητα και μια υπερβολή στην κριτική οσον αφορά το σ7 έναντι αλλων συσκευων αλλα και του 950.

 

Αν ρωτήσουμε 10 άτομα, αν φράσεις του τύπου ότι και να κάνεις θα βγάλει κατι κακό δηλώνουν εμπάθεια είμαι σίγουρος οτι 7 τουλάχιστον στους 10 θα πουν ναι.

Και που είναι το περίεργο δηλαδή? Από την στιγμή συγκρίνετε και αναφέρετε κάτι αρνητικό ως προς το 950 στο vs που παρέθεσα απαντώ αναφέροντας πως αυτό το αρνητικό είναι κάτι που διορθώνεται σε αντίθεση με τα έντονα αρνητικά του S7 που δεν διορθώνονται. Υπερβάλλεις και δεν φταίμε όσοι αναφέρουμε τα αρνητικά της συσκευής για να χαρακτηρίζεις ότι έχουμε εμπάθεια. Εσύ έχεις το κόλλημα με την συσκευή.

Όσο για την επεξεργασμένη φωτογραφία με το κάψιμο είναι κάτι που προσωπικά δεν έδωσα μεγάλη έμφαση τόσο επειδή δεν γνώριζα το πραγματικό σκηνικό αλλά κυρίως διότι η φωτογραφία με την επεξεργασία και την ακόμα υψηλότερη αντίθεση είναι λογικό να χάσει πληροφορία.

 

Το κούρασες και πάλι το θέμα. Κλείνουμε εδώ την κουβέντα, δεν θα προχωρήσω άλλο στην αντιπαράθεση που προκαλείς με τέτοιου είδους χαρακτηρισμούς επειδή θίγεσαι με το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

Honor 8

hdr on

 

33011909005_77abb49a7c_c.jpg

 

το βλεπω αρκετα δυνατο...πως το βλεπεις σε σχεση με S7?

Μιλαω μονο για ποιοτητα φωτογραφιας...οχι ποιο εχει γρηγορο focus κτ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όποτε βρω χρόνο, θα προσπαθήσω να ανεβάσω ένα συγκριτικό μεταξύ P9 και HTC 10, δυστυχώς χωρίς βραδινές φωτογραφίες όμως. Το κακό είναι ότι αν δεν κάνω λάθος είχα ενεργοποιημένη τη λειτουργία για έντονα χρώματα στο P9. (Ίσως γι'αυτό μου φαίνονταν και πιο εντυπωσιακές, πραγματικά το 10ρι έμοιαζε πολύ βαρετό μπροστά του)

 

Είμαι αρχάριος πάντως, οπότε μπορεί να έχω κάνει κακές λήψεις και με τα δύο εγώ ο ίδιος σε κάποιες φωτογραφίες, θα μου τα πείτε εσείς όμως.

 

 

 

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου άσχημα...Για πρίζωσέ μας λίγο ακόμη...:rolleyes:

 

Αν το ζαχαρώνεις.. τοτε θα σε κάνω να μπεις σε έξοδα με αυτά που θα δεις

 

το βλεπω αρκετα δυνατο...πως το βλεπεις σε σχεση με S7?

Μιλαω μονο για ποιοτητα φωτογραφιας...οχι ποιο εχει γρηγορο focus κτ.λ.

 

Προς το παρόν δε μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.. σίγουρα έχει λιγότερο sharpness απο το S7 αλλά σκοτεινότερο διάφραγμα. Βέβαια το βράδυ όταν μπει το night mode μοιράζει φάπες το όνορ

 

32176623094_9881c76d28_c.jpg

 

32639692240_e2dbbb18c2_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη φοβερές φενονται. Ανέβασε και Flickr να τις δούμε.

 

Greetings from my awesome Gold HTC 10

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη φοβερές φενονται. Ανέβασε και Flickr να τις δούμε.

 

Greetings from my awesome Gold HTC 10

 

Γιάννη ευχαριστώ πολυ φίλε μου.. η πρώτη μου αρέσει κι εμένα, η δεύτερη σα να χάνει λίγο σε λεπτομέρεια.. δε φαίνονται; Εμένα τις ανοίγει κανονικά στο flickr

Link to comment
Share on other sites

Από το Tapatalk όχι δεν τις ανοίγει Flickr. Θα δοκιμάσω από τον broswer.

 

Edit :από τον broswer φενονται. Και την 2η που την βλέπω από το κινητό έχει τρομερή λεπτομέρεια.

 

Πρέπει να κατέβουμε με το τρίποδα στην πόλη να κάνουμε τεστ. :)

 

Greetings from my awesome Gold HTC 10

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

S7 vs 950 xl

 

Όσοι διάβασαν την προηγούμενη ανάρτησή μου θα θυμούνται που έγραψα ότι σε μια συγκεκριμένη παλέτα χρωμάτων, το 950 καίει μέρος του φόντου. Αυτό ισχύει. Το παρατηρεί κανείς αν αρχίσει να τραβάει πολλές φωτογραφίες μέσα στη μέρα. Νομίζω ότι έχει να κάνει με έντονο κίτρινο και πιο σκοτεινό στο foreground και μπλε κ φωτεινό στο background. Δεν ξέρω σίγουρα. Είναι κάτι που συνέβη όμως και όχι ο φακός δεν έχει πρόβλημα. Το κινητό είναι μια χαρά.

 

Παρ' όλα αυτά, στις φωτογραφίες που τράβηξα γι'αυτό το comparison δεν προσπάθησα να αναδείξω κάποιο από τα δύο τηλέφωνα η να υποβιβάσω κάποιο άλλο. Δεν ξέρω καν πως φαίνονται μεγάλες από PC οι φωτός αφού δεν έχω πρόσβαση εδώ.

Anyway προσπάθησα να κρατήσω το πλάνο ίδιο, χωρίς διαφορές, σε κάποιες φωτογραφίες πέτυχε περισσότερο σε κάποιες λιγότερο.

 

Επειδή είμαι από κινητό δε μπορώ να τις φτιάξω κολάζ να τις βάλω δίπλα δίπλα γι'αυτό πρώτα θα ποστάρω s7 και από κάτω 950.

 

 

S7

32207386923_09dd493766_b.jpgS7 by No Feels, on Flickr

 

950

33022402465_ab2e623a6c_b.jpg950 by No Feels, on Flickr

 

 

S7

32640378330_63ceedb89b_b.jpgS7 by No Feels, on Flickr

 

950

32640313510_86ac7eb884_b.jpg950 by No Feels, on Flickr

 

 

S7

32207314353_781eed64b5_b.jpgS7 by No Feels, on Flickr

 

 

950

32896046371_dab88b9b51_b.jpg950 by No Feels, on Flickr

 

S7

32177260824_874064e083_b.jpgS7 by No Feels, on Flickr

 

950

32640298030_fb19ceac15_b.jpg950 by No Feels, on Flickr

 

S7

32866987112_0f27f56870_b.jpgS7 by No Feels, on Flickr

 

950

32177235744_3ca6fba001_b.jpg950 by No Feels, on Flickr

me > you
Link to comment
Share on other sites

@nfeel μπράβο για τον κόπο που εκανες.

Στα γρήγορα από το κινητό που τις κοίταξα του s7 φαίνονται καλύτερες και με περισσότερη λεπτομέρεια.

Εσύ σαν κάτοχος και τον 2 αν ήτανε να επιλέξεις ένα για την κάμερα πιο θα διάλεγες;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, προσπαθώντας να αποστασιοποιηθώ όσο περισσότερο γίνεται στην κρίση και χωρίς να βάλω μέσα τον παράγοντα της συμπάθειας της Samsung και του s7, έχω να πω πως το 950 με πούλησε.

 

Το πήρα σε διακοπές για να βγάλω φωτογραφίες ενόσω είχα το s7 service και μου έκαψε αρκετές από αυτές που έβγαλα.

 

Η απόδοση του ουρανού και των landscapes είναι αρκετά καλή στο 950 ομολογουμένως.

 

Θα επέλεγα το s7 για να σου απαντήσω όμως συνοπτικά. Τέτοια καμμένη φώτο που μου έβγαλε το 950 σε 3 μέρες, δεν μου την έχει βγάλει κανένα κινητό εδώ και χρόνια.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Φίλε, προσπαθώντας να αποστασιοποιηθώ όσο περισσότερο γίνεται στην κρίση και χωρίς να βάλω μέσα τον παράγοντα της συμπάθειας της Samsung και του s7, έχω να πω πως το 950 με πούλησε.

 

Το πήρα σε διακοπές για να βγάλω φωτογραφίες ενόσω είχα το s7 service και μου έκαψε αρκετές από αυτές που έβγαλα.

 

Η απόδοση του ουρανού και των landscapes είναι αρκετά καλή στο 950 ομολογουμένως.

 

Θα επέλεγα το s7 για να σου απαντήσω όμως συνοπτικά. Τέτοια καμμένη φώτο που μου έβγαλε το 950 σε 3 μέρες, δεν μου την έχει βγάλει κανένα κινητό εδώ και χρόνια.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, η αντικειμενικοτερη άποψη κατά την γνώμη μου είναι από vs κατόχων 2 η παραπάνω συσκευών.

Έχουμε δει αρκετά καλά δείγματα και από τις 2 συσκευές εδώ,αλλά είναι διαφορετικά να τις κατέχεις και τις 2 και να τις δουλεύεις διπλα-διπλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω άλλη μια φορά αυτό που θεωρώ για κάθε συσκευή που είχα πρόσφατα (μην λυσσάξετε), γιατί δεν κρατιέμαι να ακούω μόνο :P

 

1. S7 edge. Η καλύτερη κάμερα σε συνδυασμό με συσκευή. Χάνει σε λεπτομέρεια, βγάζει γρήγορες και τις καλύτερες φωτό για μένα στο αυτόματο. Ικανοποιητικά αποτελέσματα στο manual για νυχτερινές χωρίς ενοχλητικά πολύ θόρυβο. Οθονάρα, μπαταριάρα, ταχύτητα στις λήψεις.

2. 950XL. Κερδίζει σε ανάλυση και επιλογές για HDR και εξισορρόπηση highlights/shadows χωρίς να μπαίνεις σε κόπο. Χάνει σε οτιδήποτε δεν έχεις στηθεί για να το φωτογραφήσεις με manual και στο κιτρινωπό WB. Σε όλες τις γρήγορες φωτο που δεν τις είδα μόλις τις τράβηξα κάτι δεν μου καθόταν. Τραβούσα πάντα 2-3 για να διαλέξω. Κατά τ' άλλα, οθονάρα, μπαταριάρα, εγκεφαλικά νεκρό λειτουργικό σύστημα.

3. LG V10. Η καλύτερη all-around λύση σαν κάμερα. Ποιότητα, πιστότητα, λεπτομέρειες, ικανοποιητικό HDR, το δυνατότερο manual που έχω χρησιμοποιήσει και μηδενικό θόρυβο σε manual. Οθονάρα, σχετικά γρήγορες λήψεις (ίσως ένα μικρό shutter lag), πολύ κακή μπαταρία.

 

Αν με ενδιέφερε η κάμερα ΜΟΝΟ και ήθελα Android, V10.

Aν με ενδιέφερε η κάμερα ΜΟΝΟ και άντεχα Windows Phone, 950(XL).

Αν με ενδιέφερε η κάμερα, η μπαταρία και η μεγάλη οθόνη ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, S7 edge.

 

Δεν αμφισβητεί κανείς την υπεροχή της κάμερας του V10 σαν γενικότερη εικόνα, θεωρώ. Το S7 χάνει στην ποιότητα, το 950 σε white balance. To V10 όπως είχα πει παλιότερα, χάνει ίσως στο focus. Πολλές φωτό μου ήταν out of focus.

 

Δεν βλεπω κανέναν λόγο να μην υποστηρίζει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του, πάντως. Εξάλλου αντικειμενικός δεν είναι κανείς. Κρινόμαστε να επιλέξουμε συσκευή και να ξοδέψουμε λεφτά για αυτήν. Επομένως εν γένει είμαστε υποκειμενικοί στις κρίσεις μας.

 

Το ζήτημα είναι να μην προσβάλλει συνεχώς ο ένας τον άλλον και να κρατάμε ένα επίπεδο ευγένειας. Που δεν συμβαίνει, όπως αποδεικνύεται από τις συνεχείς παρεμβάσεις και παρατηρήσεις mods.

 

Και επειδή κάποιος πρέπει να το πει: paok φίλε μου αν και κάποιες φορές έχεις δίκιο, τρως κάτι κολλήματα και το ρίχνεις στις απότομες και "δήθεν αποστομωτικές" απαντήσεις όπου νομίζεις πως τάπωσες τον απέναντι, ενώ στην άλλη άκρη εκείνου απλά του γυρνάνε τα μάτια απ' την αγανάκτηση. Αν διαφωνεί κάποιος άλλος εκτός του paok με το παραπάνω, θα ήθελα να το πει όμως. Δεν μπορούμε να μην λέμε την γνώμη μας και για τους ανθρώπους που συνδιαλεγόμαστε εδώ. Αν θεωρεί κάποιος mod πως δεν έχει αυτή η κουβέντα θέση εδώ, θα ήθελα επίσης να μου το πει χωρίς διαγράψει τα λεγόμενά μου, και να παραπέμψει εμένα και άλλα άτομα που έχουμε παρόμοια άποψη κάπου που μπορούμε να μιλήσουμε σαν άνθρωποι. Αν όλο αυτό κουράζει, απλά αγνοήστε με. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος σε όλα.Αν "ψαχνομουν" αυτήν τη στιγμή για κινητό,ένα τέτοιο post θα ήθελα να διαβάσω.

Από εμένα μπράβο μόνο και μόνο που μπήκες στον κόπο να γράψεις όλο αυτό το "σεντόνι".

Link to comment
Share on other sites

S7 vs 950 xl

 

nfeel ευχαριστούμε για το συγκριτικό.

 

Προσωπικά βλέπω πως τα πάνε εξίσου χάλια στις αυτόματες βραδινές, με το S7 να έχει περισσότερο σωστό focus και να "δείχνει" (όχι στα 100% δηλαδή) να έχει αποτυπώσει περισσότερη λεπτομέρεια. Αυτό προφανώς οφείλεται στο oversharpening που προσπαθεί να δημιουργήσει σκληρά πίξελς εκεί που θα είχε πασαλείμματα... Εμένα με ικανοποιεί περισσότερο στο μάτι από το 950, αισθάνομαι.

 

Στις ημερήσιες, το κιτρινωπό 950 έχει βγάλει πιο ευχάριστες φωτογραφίες, στη μουντίλα του καιρού που είχε. Κατά τ' άλλα προσωπικά βλέπω μεν καλύτερη ανάλυση, αλλά γενικότερο blurriness. Με ικανοποιεί περισσότερο η oversharpenned εικόνα του S7. Που μου φαίνεται και πιο φωτεινή. Ειδικά στο τελευταίο ζευγάρι.

 

950 vs S7

 

Πρώτα 950 μετά S7. Αν και οι έμπειροι το καταλαβαίνουν. ;)

 

Αφήνω τα σχόλια προς εσάς και έπειτα θα συμπληρώσω και εγώ.

 

Να μην το αφήσω ασχολίαστο κι αυτό :rolleyes: :

 

Νομίζω θα ήταν αφύσικο ή άτονο το αποτέλεσμα αν προσπαθούσε να μην κάψει το εξωτερικό. Όσο άτονο μου φαίνεται βλέποντας εναλλάξ τις δυο φωτογραφίες, αυτό που έβγαλε το 950.

 

Στο δεύτερο σετ, μου αρέσει το αποτέλεσμα του 950. Εκτός από περισσότερη λεπτομέρεια, έχει και πιο ζεστά χρώματα.

 

Για το τελευταίο, νομίζω όποιος πει ότι έκαψε το απέναντι κτίριο το S7 δεν έλαβε υπ' όψιν πόσο σκοτείνιασε το κάδρο από την κοπελιά. Προσπαθώντας να ισορροπήσει και να απαθανατίσει τα shadows της, προτίμησε να κάψει ότι είναι out of focus (απέναντι κτίριο) και να κρατήσει τη φωτομέτρηση στα κοντινά και in-focus.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Έβγαλα σήμερα μερικές φωτός στις κουνιες που πήγα τον γιο μου και εξεπλάγην θετικά.

Στο g5 σπάνια δεν έβγαινε κουνημένος ο μικρός η θολός.

Με το HTC όλες βγήκαν άψογα και τέλεια.

Στο focus μακράν καλύτερο, μακράν όμως.

 

Greetings from my awesome Gold HTC 10

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

S7 vs 950 xl

 

 

 

S7

https://c1.staticflickr.com/4/3849/32207386923_09dd493766_b.jpgS7 by No Feels, on Flickr

 

950

https://c1.staticflickr.com/3/2456/33022402465_ab2e623a6c_b.jpg/url]950 by No Feels, on Flickr

 

 

S7

https://c1.staticflickr.com/3/2712/32640378330_63ceedb89b_b.jpgS7 by No Feels, on Flickr

 

950

https://c1.staticflickr.com/4/3715/32640313510_86ac7eb884_b.jpg950 by No Feels, on Flickr

 

 

S7

https://c1.staticflickr.com/4/3848/32207314353_781eed64b5_b.jpgS7 by No Feels, on Flickr

 

 

950

https://c1.staticflickr.com/1/595/32896046371_dab88b9b51_b.jpg950 by No Feels, on Flickr

 

S7

https://c1.staticflickr.com/1/392/32177260824_874064e083_b.jpgS7 by No Feels, on Flickr

 

950

https://c1.staticflickr.com/4/3890/32640298030_fb19ceac15_b.jpg950 by No Feels, on Flickr

 

S7

https://c1.staticflickr.com/3/2675/32866987112_0f27f56870_b.jpgS7 by No Feels, on Flickr

 

950

https://c1.staticflickr.com/1/672/32177235744_3ca6fba001_b.jpg950 by No Feels, on Flickr

 

Γενική διαπίστωση, το 950 έχει σοβαρό θέμα με το focus, ακόμη και την ημέρα.

Δεύτερον, το πρώτο σετ φωτογραφιών είναι μαύρα χάλια. Μετά λένε για τα xperia σε auto. Και οι 2 φωτογραφίες είναι απαράδεκτες, ειδικά για μόνο 500 iso.

Το άλλο σετ νυχτερινών (με το σπίτι) είναι σαφώς καλύτερο το s7 . Το 950 πάλι τα έκανε θάλασσα με το focus.

Στις λοιπές ημερήσιες δεν έχουν μεγάλες διαφορές. Στο 3ο σετ προτιμώ του 950, γιατί η υπερόξυνση του s7 είναι υπερβολική σε ενοχλητικό βαθμό.

Edited by impreza_sti

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσω να πω κάτι αυτονόητο σε πολλούς, πως ο καθένας αντιλαμβάνεται με διαφορετικό τρόπο μια φωτογραφία σύμφωνα με τα μέσα του. Για παράδειγμα εγώ βλέπω την ίδια φωτογραφία διαφορετικά στην 22" FHD, διαφορετικά στο λάπτοπ σε HD - όπως και η πλειοψηφία αυτών των συσκευών - και αλλιώς στο τάμπλετ με 2Κ ανάλυση (όχι amoled). Και σε κάθε οθόνη παίζει σημαντικότατο ρόλο η ρύθμισή της. Τα λέω αυτά γιατί αντιλαμβάνομαι καλύτερα τώρα γιατί δεν μπορεί να υπάρξει μια ομοφωνία σε όποια κάμερα αναφέρεστε όταν στο δικό μου μάτι βλέπω τρεις ουσιαστικά διαφορετικές φωτογραφίες σε μία λήψη.

 

Για να πω στη συνέχεια, όταν ανέβασε ο nfeel την πρώτη σούμα του 950 έπαθα ένα σοκ. Είτε τρολάριζε είτε το 950 είναι στα αλήθεια μια πολύ κακή κάμερα; Τότε πως ο πάοκ μπορεί να βγάζει καλές φωτογραφίες με την ίδια συσκευή; Συνειδητοποιώ ότι εδώ παίζει ρόλο η σκηνοθεσία, δεν είναι μάθε το manual και θα βγάζεις καλύτερες φωτό αλλά η επιλογή της στιγμής, το σωστό καδράρισμα, το φως, η αίσθηση ή αλλιώς το touch κλπ. Ο nfeel - πολύ σωστά - ανέδειξε το ζήτημα του να χρησιμοποιείς ένα κινητό σε μια δεδομένη στιγμή που απαιτεί ταχύτητα κι ευελιξία και όχι σκηνοθεσία. Αυτό φαίνεται και στη δεύτερη σούμα μαζί με το s7, αυτό τα πήγε αρκετά καλύτερα.

 

Οπότε το ζήτημα είναι όπως το έθεσε ο x_vagos_x με τα υπέρ και τα κατά της κάθε συσκευής. Πάντα στο δικό μου μάτι σε LG από G4 και πέρα μου φαίνονται οι πιο σταθερά ποιοτικές φωτογραφίες που βλέπω. Εντυπωσιακή επίδοση και η πρόσφατη προσθήκη του Honor 8. Αλλά πάντα στο μέτρο των δυνατοτήτων του χρήστη γιατί για παράδειγμα στον τελευταίο χριστουγεννιάτικο διαγωνισμό παρατήρησα το φαινόμενο με μερικές ναυαρχίδες να βγάζουν χειρότερες φωτογραφίες από ένα πχ Xiaomi των 150 ευρώ που έβγαλαν άλλοι. Το θέμα λοιπόν είναι το πως (θες να) δουλεύεις το κινητό κι εδώ είναι το πρόβλημα που ανακύπτει συχνά εδώ. Ποιο έχει προτεραιότητα, το auto ή το manual. Θα απαντούσα και τα δύο μαζί οπωσδήποτε συν την δική σου ικανότητα να εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο τη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσω να πω κάτι αυτονόητο σε πολλούς, πως ο καθένας αντιλαμβάνεται με διαφορετικό τρόπο μια φωτογραφία σύμφωνα με τα μέσα του. Για παράδειγμα εγώ βλέπω την ίδια φωτογραφία διαφορετικά στην 22" FHD, διαφορετικά στο λάπτοπ σε HD - όπως και η πλειοψηφία αυτών των συσκευών - και αλλιώς στο τάμπλετ με 2Κ ανάλυση (όχι amoled). Και σε κάθε οθόνη παίζει σημαντικότατο ρόλο η ρύθμισή της. Τα λέω αυτά γιατί αντιλαμβάνομαι καλύτερα τώρα γιατί δεν μπορεί να υπάρξει μια ομοφωνία σε όποια κάμερα αναφέρεστε όταν στο δικό μου μάτι βλέπω τρεις ουσιαστικά διαφορετικές φωτογραφίες σε μία λήψη.

 

Για να πω στη συνέχεια, όταν ανέβασε ο nfeel την πρώτη σούμα του 950 έπαθα ένα σοκ. Είτε τρολάριζε είτε το 950 είναι στα αλήθεια μια πολύ κακή κάμερα; Τότε πως ο πάοκ μπορεί να βγάζει καλές φωτογραφίες με την ίδια συσκευή; Συνειδητοποιώ ότι εδώ παίζει ρόλο η σκηνοθεσία, δεν είναι μάθε το manual και θα βγάζεις καλύτερες φωτό αλλά η επιλογή της στιγμής, το σωστό καδράρισμα, το φως, η αίσθηση ή αλλιώς το touch κλπ. Ο nfeel - πολύ σωστά - ανέδειξε το ζήτημα του να χρησιμοποιείς ένα κινητό σε μια δεδομένη στιγμή που απαιτεί ταχύτητα κι ευελιξία και όχι σκηνοθεσία. Αυτό φαίνεται και στη δεύτερη σούμα μαζί με το s7, αυτό τα πήγε αρκετά καλύτερα.

 

Οπότε το ζήτημα είναι όπως το έθεσε ο x_vagos_x με τα υπέρ και τα κατά της κάθε συσκευής. Πάντα στο δικό μου μάτι σε LG από G4 και πέρα μου φαίνονται οι πιο σταθερά ποιοτικές φωτογραφίες που βλέπω. Εντυπωσιακή επίδοση και η πρόσφατη προσθήκη του Honor 8. Αλλά πάντα στο μέτρο των δυνατοτήτων του χρήστη γιατί για παράδειγμα στον τελευταίο χριστουγεννιάτικο διαγωνισμό παρατήρησα το φαινόμενο με μερικές ναυαρχίδες να βγάζουν χειρότερες φωτογραφίες από ένα πχ Xiaomi των 150 ευρώ που έβγαλαν άλλοι. Το θέμα λοιπόν είναι το πως (θες να) δουλεύεις το κινητό κι εδώ είναι το πρόβλημα που ανακύπτει συχνά εδώ. Ποιο έχει προτεραιότητα, το auto ή το manual. Θα απαντούσα και τα δύο μαζί οπωσδήποτε συν την δική σου ικανότητα να εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο τη συσκευή.

 

Σωστός. Τέλος!!

Link to comment
Share on other sites

Ανέκαθεν με τα LG μου είχα "θέματα".

 

Όποτε φωτογράφιζα (την) κοπέλα (μου), είχαμε το "ΠΩΠΩ ΧΑΛΙΑ ΦΑΙΝΟΜΑΙ ΕΔΩ", γιατί μπορούσες στο 50% να δεις ακόμα και πόρους του δέρματος και δεν έκρυβε καμία ατέλεια. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσω να πω κάτι αυτονόητο σε πολλούς, πως ο καθένας αντιλαμβάνεται με διαφορετικό τρόπο μια φωτογραφία σύμφωνα με τα μέσα του. Για παράδειγμα εγώ βλέπω την ίδια φωτογραφία διαφορετικά στην 22" FHD, διαφορετικά στο λάπτοπ σε HD - όπως και η πλειοψηφία αυτών των συσκευών - και αλλιώς στο τάμπλετ με 2Κ ανάλυση (όχι amoled). Και σε κάθε οθόνη παίζει σημαντικότατο ρόλο η ρύθμισή της. Τα λέω αυτά γιατί αντιλαμβάνομαι καλύτερα τώρα γιατί δεν μπορεί να υπάρξει μια ομοφωνία σε όποια κάμερα αναφέρεστε όταν στο δικό μου μάτι βλέπω τρεις ουσιαστικά διαφορετικές φωτογραφίες σε μία λήψη.

 

Για να πω στη συνέχεια, όταν ανέβασε ο nfeel την πρώτη σούμα του 950 έπαθα ένα σοκ. Είτε τρολάριζε είτε το 950 είναι στα αλήθεια μια πολύ κακή κάμερα; Τότε πως ο πάοκ μπορεί να βγάζει καλές φωτογραφίες με την ίδια συσκευή; Συνειδητοποιώ ότι εδώ παίζει ρόλο η σκηνοθεσία, δεν είναι μάθε το manual και θα βγάζεις καλύτερες φωτό αλλά η επιλογή της στιγμής, το σωστό καδράρισμα, το φως, η αίσθηση ή αλλιώς το touch κλπ. Ο nfeel - πολύ σωστά - ανέδειξε το ζήτημα του να χρησιμοποιείς ένα κινητό σε μια δεδομένη στιγμή που απαιτεί ταχύτητα κι ευελιξία και όχι σκηνοθεσία. Αυτό φαίνεται και στη δεύτερη σούμα μαζί με το s7, αυτό τα πήγε αρκετά καλύτερα.

 

Οπότε το ζήτημα είναι όπως το έθεσε ο x_vagos_x με τα υπέρ και τα κατά της κάθε συσκευής. Πάντα στο δικό μου μάτι σε LG από G4 και πέρα μου φαίνονται οι πιο σταθερά ποιοτικές φωτογραφίες που βλέπω. Εντυπωσιακή επίδοση και η πρόσφατη προσθήκη του Honor 8. Αλλά πάντα στο μέτρο των δυνατοτήτων του χρήστη γιατί για παράδειγμα στον τελευταίο χριστουγεννιάτικο διαγωνισμό παρατήρησα το φαινόμενο με μερικές ναυαρχίδες να βγάζουν χειρότερες φωτογραφίες από ένα πχ Xiaomi των 150 ευρώ που έβγαλαν άλλοι. Το θέμα λοιπόν είναι το πως (θες να) δουλεύεις το κινητό κι εδώ είναι το πρόβλημα που ανακύπτει συχνά εδώ. Ποιο έχει προτεραιότητα, το auto ή το manual. Θα απαντούσα και τα δύο μαζί οπωσδήποτε συν την δική σου ικανότητα να εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο τη συσκευή.

 

Με καλυψες απολυτα...

Link to comment
Share on other sites

Ανέκαθεν με τα LG μου είχα "θέματα".

 

Όποτε φωτογράφιζα (την) κοπέλα (μου), είχαμε το "ΠΩΠΩ ΧΑΛΙΑ ΦΑΙΝΟΜΑΙ ΕΔΩ", γιατί μπορούσες στο 50% να δεις ακόμα και πόρους του δέρματος και δεν έκρυβε καμία ατέλεια. :lol:

 

Είπαμε, σε πορτραίτα τα LG είναι απαίχταμπλ, αυτό δε χωράει αμφισβήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...