Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Γνωριζω οτι εισαι αντικειμενικος και γνωστης της φωτογραφιας...συμφωνεις λοιπον και συ οτι ειναι μετρια η καμερα του S7

Θα το εκφράσω οσο πιο κοσμια μπορώ γιατί πραγματικά θέλω μια απάντηση σε αυτό.

Οταν λέτε δηλαδή οτι ειναι εμπειρος στην φωτογραφία, είναι αντικειμενικος γνωστης που το στηρίζετε αυτο?

Υπάρχει μια ιεραρχία καπου για να ξέρουμε.

Πχ γιατι η γνώμη του Γιάννη να έχει μεγαλύτερη βαρύτητα απο του Μπάμπη? Εχετε κάποιο πτυχίο φωτογραφιας, σεμινάρια, είστε επαγγελματιες φωτογραφοι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πλεον νομιζω ειναι ασκοπη η συγκριση

Ο καθενας εχει την αποψη του .Ειπαμε πολλα οτι θελει ο καθένας κραταει.Εγω απο ολα τα παραδείγματα που έχω δει αυτο το oversharpness(συνηθισμένος απο εποχές Κ750,Ν82,Ν8,808,1020 και τωρα G4) που κάνει το s7 δεν μου αρεσει.Ακομη και σε αυτη την φωτογραφία στο σταδιο αν τις δειτε σε 50αρα οθόνη θα δειτε την διαφορα το τι επεξεραγασια κανει το s7.Οκ σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι.

Το βραδυ τα χρωματα πανε περριπατο καπου σε ενα συγκριτικο g5 vs s7 εδω μεσα στο φορουμ απο μελος οι λεπτομερειες πανω σε μια διπλωμένη μοκετα εχουν εξεφανιστει.

Τωρα δεν θελω να ανεβουν αλλες 10 να αποδεικνύουν κατι αλλο γιατι δεν εχει νοημα.Οκ καπου το s7 θα ειναι καλυτερο αλλα το σίγουρο ειναι οτι πολλες φορες θα σου κανει απιστευτο noise reduction και καφε αποχρωση.

Τωρα οσοι δεν θελουν να το παραδεχτουν δεν εχουν δουλεψει σίγουρα σε καθ αυτου καμεροτηλεφωνα οπως ανέφερα και δεν εχει συνηθίσει το ματι τους στην φυσικότητα και στην φυσική λεπτομέρεια και όχι σε αυτην που γίνεται απο το oversharpness.

Αν δειτε raw αρχειο τοπίου στο 1020 στα 40mp και με λιγο επεξεργασια σε photoshop απο αυτους που ξερουν θα σας πεσει το σαγονι.Και βαλτε μου μετα διπλα σε αυτην φωτο τοπιου απο το s7 ακομη και το dng της.

Δεν ειμαι φαν καμιας εταιριας.

Και μιας και εχω ενα πιστωτικό που μεχρι τελους του μηνα πρεπει να το εξαργυρώσω μαλλον σε s7 θα παω(εκτος αν κανω καμια εκπληξη με το pixel),αλλα η αποψη μου ειναι αυτη.

 

 

@km24 έχεις ταυτόχρονα και το 7 plus και το S7?Ποια η άποψη σου ανάμεσα στα 2?

 

Εδω οι μοκετες.

https://www.flickr.com/photos/136833570@N03/27502079970/

https://www.flickr.com/photos/136833570@N03/27705921891/

 

Συμφωνω σε ολα ...ολοι οι ουδετεροι χρηστες καναμε τις ιδιες επισημανσεις σχετικα με την καμερα του S7.

Το βραδυ τα χρωματα και οι λεπτομερειες πανε περιπατο.

Εμφανης θορυβος και σε μετριο φωτισμο./

Υπερβολικη οξυτητα με σκοπο να αναδειχθουν ψευτικες λεπτομερειες και λαδοπαστελ

Link to comment
Share on other sites

Τρεις σημερινές και από εμένα, με GALAXY s7, χειροκίνητες ρυθμίσεις, και touch to focus.

32896609516_f716b3487b_b.jpg2017-02-16_07-16-02 by Παναγιώτης Καρανάτσιος, on Flickr

32122471413_5b0e886886_b.jpg2017-02-16_07-14-33 by Παναγιώτης Καρανάτσιος, on Flickr

32937298825_cd5ef1b26a_b.jpg2017-02-16_07-14-04 by Παναγιώτης Καρανάτσιος, on Flickr

 

Sent from my Galaxy s7 gold

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πολλοί αναφέρουν ότι θέλουν να έχουν το καλύτερο αποτέλεσμα απλά βγάζοντας το κινητό και πατώντας ένα κουμπί, δίχως να μπλέκονται με ρυθμίσεις, η γνώμη μου είναι ότι αυτό γίνεται με τα nexus 5x/6p με αυτόματο και hdr+

 

Για κάμερα αντίστοιχου επιπέδου S7 συμφωνώ ότι οι συσκευές που αναφέρεις είναι όντως πολύ καλύτερες στο αυτόματο. Θα έλεγα ότι γενικά αυτές οι συσκευές κατά κάποιο τρόπο ανήκουν σε άλλη κατηγορία φωτογράφησης.

 

παιδια ειναι η ιδεα μου η αυτες η νυχτερινες απο το htc 10 ειναι χαλια!!!!:blink: (καποιοι εδω μεσα λεγανε οτι ειναι η καλυτερη καμερα !!??) παοκ (κωστα ) τα φώτα εδω θα ηταν χρήσιμα τωρα !!

Γιαννη μιας και τα εχεις και τα δυο ανεβασε στο αυτοματο μερικες νυχτερινες να δουμε διαφορες!!!(δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι lg g4 θα την εβγαζε καλυτερα!!)

 

Χάλια δεν τις λες, ωστόσο δεν έχουν κάτι για να ξεχωρίσουν. Και εγώ είχα την απορία που κάποιοι ψήφισαν το htc10 και ως κορυφαία φωτογραφική μηχανή του 2016. Δεν λέω ότι η κάμερα είναι κακή, ίσα ίσα είναι πολύ καλή, ωστόσο δεν έχω δει δείγματα τα οποία να με εντυπωσιάσουν και να πω ότι θεωρείται top.

 

Διάβασα σχόλια από χρήστες που δεν έχουν ξαναγράψει στο thread και είναι ευχάριστο αυτό που γίνεται να δίνονται τεκμηριωμένες απαντήσεις και από άλλους. Από εκεί και έπειτα το να μένουμε επί σελίδες σε ένα vs με 4-5 set δεν οδηγεί πουθενά. Θεωρώ πως καλύτερο θα ήταν να βλέπαμε vs από πολλές και διάφορες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

navi55

Χάλια δεν τις λες, ωστόσο δεν έχουν κάτι για να ξεχωρίσουν. Και εγώ είχα την απορία που κάποιοι ψήφισαν το htc10 και ως κορυφαία φωτογραφική μηχανή του 2016. Δεν λέω ότι η κάμερα είναι κακή, ίσα ίσα είναι πολύ καλή, ωστόσο δεν έχω δει δείγματα τα οποία να με εντυπωσιάσουν και να πω ότι θεωρείται top.

 

 

 

εγω παντως που την ειδα στο pc πραγματικα μου φάνηκαν απλα τραγικα με φουλ θόρυβο iso 800 αλλα και iso 100 δεν φαινοταν τιποτα!!!!(αυτος ειναι ο ορισμος του λαδοπαστελ να υποθέσω !!??)

τι να πω ισως ηταν κακη στιγμή αλλα δεν εχουμε δει νυχτερινες φωτογραφιες απο το htc 10 παρα μονο ημερήσιες!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

HDR LG G4

22085001786_fca6a9646a_c.jpg20151012_164308_HDR by foxy4270, on Flickr

22097584562_61bb567aa4_c.jpg20151012_151132_HDR by foxy4270, on Flickr

 

paok στην πρωτη φωτογραφια δεξια μερια το δέντρο τι εχει παθει και εχει αλλαξει χρωμα ??το μισό δεντρο καφετιζει καπως και γενικα εχει χαθει καθε λεπτομέρεια απο δεξια μερια αν κανεις ζοομ!!!

απο εκει και περα περιμενω να σχολιασεις την καμερα του htc 10 με της νυχτερινες φωτογραφιες!!!

Link to comment
Share on other sites

paok στην πρωτη φωτογραφια δεξια μερια το δέντρο τι εχει παθει και εχει αλλαξει χρωμα ??το μισό δεντρο καφετιζει καπως και γενικα εχει χαθει καθε λεπτομέρεια απο δεξια μερια αν κανεις ζοομ!!!

απο εκει και περα περιμενω να σχολιασεις την καμερα του htc 10 με της νυχτερινες φωτογραφιες!!!

 

Αντανάκλαση από τον Ήλιο στο τζάμι του φακού.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη για να καταλάβεις την αντικειμενικοτητα των ποστ του μέλους Theo legend, το καλοκαίρι προσπαθουσε να μας πείσει, εμάς και ολο το υπόλοιπο φόρουμ οτι το htc10 έχει καλύτερη μπαταρία απο το s7 edge.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@παοκ ειχες κανει μια τεράστια συζήτηση για οτι σε παρόμοια σκηνη το σ7 εκαψε ΟΛΟ το εξω απτο παράθυρο (ενω δεν ηταν ετσι καθώς υπηρχε πληροφορία)

 

Θα μπορουσες να μας πεις τι βλέπεις εξω απτο παράθυρο του μέλους xhostel77 στην φώτο με το 950?

 

32860974356_4af7416541_c.jpgWP_20170214_16_42_22_pro by Nikos Manousakis, on Flickr

Έξω απο το παράθυρο δεν μπορείς να δεις τίποτα γιατι πολυ άπλα το τζάμι δεν ειναι διάφανο,ειναι αμμοβολή. Έξω εχει ενα μπαλκόνι ενα μέτρο και ακριβος μετά έναν άσπρο τοίχο που ειναι του απέναντι σπιτιού. Το μόνο που ξεχωριζει λιγο ειναι κάτι πραγματα απέξω απο το παράθυρο της κουζίνας πίσω απο την κουρτίνα.

 

 

Ερώτηση: Από την στιγμή που λέμε ότι αυτό το υπερβολικό sharpening και το λαδοπαστέλ (όπως το λέτε) είναι θέμα λογισμικού, δεν θα μπορούσαμε να τα αποφύγουμε με μία εφαρμογή τρίτων;

 

Ότι και να χρησιμοποιήσεις το ιδιο αποτέλεσμα θα πάρεις. Αν ηταν τόσο απλό θα το κάναμε και εμεις με τα 950 με το πρόβλημα που έχουμε κάποιες φορές με το wb.

Link to comment
Share on other sites

HDR LG G4

22085001786_fca6a9646a_c.jpg20151012_164308_HDR by foxy4270, on Flickr

22097584562_61bb567aa4_c.jpg20151012_151132_HDR by foxy4270, on Flickr

 

Paok η 2η είναι φυσική?

Μου θυμίζει σε Χρώματα μια δικιά μου που την έχω snapάρει

32879603696_c46f8395bb_k.jpgDSC_0715-01 by l200kerasia, on Flickr

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

HDR LG G4

22085001786_fca6a9646a_c.jpg20151012_164308_HDR by foxy4270, on Flickr

22097584562_61bb567aa4_c.jpg20151012_151132_HDR by foxy4270, on Flickr

Δηλαδή αυτές οι φωτογραφίες τις θεωρείς φυσικές? Γιατί αν ήταν φυσικές δεν θα άρεσαν σε κανέναν...Σαν καρτ ποστάλ είναι εξαιρετικές...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτές οι φωτογραφίες τις θεωρείς φυσικές? Γιατί αν ήταν φυσικές δεν θα άρεσαν σε κανέναν...Σαν καρτ ποστάλ είναι εξαιρετικές...

 

Υπαρχουν πολλα προγραμματα που αλλαζουν τα exif, γνωστο αυτο..και δεν φαινεται η επεξεργασια :cool: :cool:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλα προγραμματα που αλλαζουν τα exif, γνωστο αυτο..και δεν φαινεται η επεξεργασια :cool: :cool:

Δεν εννοώ ότι τις πείραξε, απλά εννοώ ότι το software της μηχανής ήταν λιγουλάκι επιθετικό, που σε άλλο τηλέφωνο θα το σχολιάζαμε αρνητικά.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ ότι τις πείραξε, απλά εννοώ ότι το software της μηχανής ήταν λιγουλάκι επιθετικό, που σε άλλο τηλέφωνο θα το σχολιάζαμε αρνητικά.....

Οχι λιγο αρκετά, αλλα βλέπεις μόνο αν είναι με σ7 σχολιάζετε αρνητικά σε ολα τα υπόλοιπα είναι προσόν ή αγνοείται.

Link to comment
Share on other sites

Htc 10 Manual

 

32136510423_2316a38ae4_c.jpgIMAG0317 by Guardian, on Flickr

 

Auto

 

32951052235_07ac4e2ec0_c.jpgIMAG0322 by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως θα το σχολιάζαμε αρνητικά, όπως έχουμε κάνει για το 950(xl) και το "απόκοσμο" HDR του όταν τερματίσεις το slider του Rich Mode On.

 

Επίσης, μου φαίνεται πολύ ακραίο HDR για G4. Με αφορμή το V10 μου, θυμάμαι σχολιάσαμε το καλοκαίρι πως γενικά έχει ήπιο HDR οποιοδήποτε LG.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτές οι φωτογραφίες τις θεωρείς φυσικές? Γιατί αν ήταν φυσικές δεν θα άρεσαν σε κανέναν...Σαν καρτ ποστάλ είναι εξαιρετικές...

 

Τις θεωρω φυσικοτατες...

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Paok η 2η είναι φυσική?

Μου θυμίζει σε Χρώματα μια δικιά μου που την έχω snapάρει

32879603696_c46f8395bb_k.jpgDSC_0715-01 by l200kerasia, on Flickr

 

...και οι 2 ειναι hdr....no edit

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως θα το σχολιάζαμε αρνητικά, όπως έχουμε κάνει για το 950(xl) και το "απόκοσμο" HDR του όταν τερματίσεις το slider του Rich Mode On.

 

Επίσης, μου φαίνεται πολύ ακραίο HDR για G4. Με αφορμή το V10 μου, θυμάμαι σχολιάσαμε το καλοκαίρι πως γενικά έχει ήπιο HDR οποιοδήποτε LG.

 

Σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτο το πραγματικό hdr του G4, το είχα και το ξέρω.. όπως και το G5. Είναι πολύ πιο ήπιο

 

να κι ενα δείγμα απο το G4 όταν το είχα

 

23933169890_fb9957d53d_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτο το πραγματικό hdr του G4, το είχα και το ξέρω.. όπως και το G5. Είναι πολύ πιο ήπιο

 

να κι ενα δείγμα απο το G4 όταν το είχα

 

]

 

Τι εννοεις? και σε ποιες φωτο αναφερεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις? και σε ποιες φωτο αναφερεσαι?

 

στις δικές σου προφανώς γιατί είναι σαν καρτ ποσταλ όπως είπε ενα παιδί πιο πριν.. εντυπωσιακές αλλά αφύσικες

Link to comment
Share on other sites

στις δικές σου προφανώς γιατί είναι σαν καρτ ποσταλ όπως είπε ενα παιδί πιο πριν.. εντυπωσιακές αλλά αφύσικες

 

Ξαναγραφω...hdr no edit.

Οτιδηποτε επεξεργασια γινεται (Photoshop, Lightroom κ.τλ.) στο flickr φαινεται

Παραδειγμα Lumia 1020...μπες και διαβασε τα exif

14171160706_5ce6698c83_c.jpgr16 by foxy4270, on Flickr

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Ξαναγραφω...hdr no edit.

Οτιδηποτε επεξεργασια γινεται (Photoshop, Lightroom κ.τλ.) στο flickr φαινεται

 

αν πατήσεις το πινέλο αριστερά πριν την ανεβάσεις μέσω κινητού και πειράξεις τις τιμές, τότε δε φαίνεται τίποτα.. δεν πιστεύω να κανες κάτι τέτοιο εε..;:rolleyes:

 

θα ήθελα μερικά δείγματα hdr απο κατόχους G4/G5/V10 αν είναι εύκολο.. να δούμε πόσο ήπιο ή ζωηρό hdr έχουν

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...