Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Εγώ πάντως στις τελευταίες φωτό θα προτιμησω του g5. Τις βρίσκω σωστότερες και με περισσότερη λεπτομέρεια σε διάφορα σημεία.

Δεν έχω κανένα απο τα δυο τηλέφωνα, δεν είμαι ειδικός στην ανάλυση των φωτό αλλά τα χρώματα του g5 μου φαίνονται σωστότερα και γενικά είναι πιο ισορροπημένες σαν σύνολο.

Ειδικά στο δεύτερο σετ ο ουρανός, τα σύννεφα είναι σαφώς καλύτερα σχηματισμένα στο g5 απ' ότι στο s7.

 

Και τα δυο όμως έχουν βγάλει εξαιρετικές φωτογραφίες, σε βαθμό που πλέον τις ψυριζουμε σε μεγάλο βαθμό.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

 

Φίλε μου θα ήθελα να δεις τις λεπτομέρειες που ανέφερα, στο κέντρο ειδικά της 1ης φώτο. Είναι πολύ καλύτερη η λεπτομέρεια του s7.

Ομοίως στις άκρες. Στη δεύτερη είναι καλύτερο αν δεις την οροφή του κτιρίου αριστερά ή στα δέντρα που είναι χαρακτηριστικό που σε τόσες σελίδες λένε ότι τα αποτυπωνει χειρότερα από g5.

Τέλος έστω ότι ο κάθε ένας με διαφορετικά κριτήρια καταλήγει στο συμπέρασμα σου, το δέχομαι γιατί το να λέμε ότι τις ψυριζουμε για να βρούμε διαφορές είναι η ουσία τελικά, με την έννοια ότι πάνω κάτω όλα είναι καλά με καλές και κακές στιγμές για όλα.. Είτε λόγω θέματος είτε λόγω φωτογράφου..

Και σε αυτό νομίζω καταλήγουμε όλοι τελικά.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τωρα καταλαβαινω γιατι ολοι σιγα σιγα το εγκαταλειπουν το myphone..Εχει κανα μηνα μας τα χετε σπασει με το S7. Οποιον δεν του αρεσει ας μην το παρει. Οποιος το χει και του αρεσει ας το κρατησει. Το νημα δε λεγεται αν ειναι καλο ή οχι το S7 ή οποιαδηποτε αλλη συσκευη. Εχει φωτογραφια ν ανεβει ποσο καιρο, αλλα εσεις εκει να δουμε αν ειναι η οχι καλο το S7. Συνεχιστε να τρακωνεστε μονοι σας αφου ετσι θελετε. Δε βλεπω κανεναν Mod ομως να βαζει χερι για τα σχολια που ειναι εκτος θεματος, μαλλον δεν τους χαλαει και τοσο, αλλου κι αλλου ξερουν να βαζουν το χερακι τους..

Φίλε μου τα μηνύματα σβήνονται όταν παραβιάζουν τους ΟΠΧ και υποπίπτουν στην αντίληψη της Ομάδας Διαχείρισης. Αν νομίζεις ότι κάποιο τέτοιο μήνυμα μας έχει ξεφύγει μπορείς να κάνεις αναφορά παράβασης πατώντας το αντίστοιχο κουμπί στο κάτω μέρος του post.

Τώρα, για το αν ανεβαίνουν ή όχι φωτογραφίες αυτό είναι στο χέρι σας, δεν είπαμε εμείς να μην ανεβάσετε. Ούτε είπαμε να μην τις σχολιάζετε. Δεν κάνουμε λογοκρισία.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα καταλαβαινω γιατι ολοι σιγα σιγα το εγκαταλειπουν το myphone..Εχει κανα μηνα μας τα χετε σπασει με το S7. Οποιον δεν του αρεσει ας μην το παρει. Οποιος το χει και του αρεσει ας το κρατησει. Το νημα δε λεγεται αν ειναι καλο ή οχι το S7 ή οποιαδηποτε αλλη συσκευη. Εχει φωτογραφια ν ανεβει ποσο καιρο, αλλα εσεις εκει να δουμε αν ειναι η οχι καλο το S7. Συνεχιστε να τρακωνεστε μονοι σας αφου ετσι θελετε. Δε βλεπω κανεναν Mod ομως να βαζει χερι για τα σχολια που ειναι εκτος θεματος, μαλλον δεν τους χαλαει και τοσο, αλλου κι αλλου ξερουν να βαζουν το χερακι τους..

 

Καταλαβαίνω την αγανάκτηση σου. Και συμφωνώ εν μέρει..

Από την άλλη το συγκεκριμένο θέμα έχει ως τίτλο ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες. Άρα τι περιμένεις να δεις εδώ ? Φώτο από κάνα Xperia M?

Όχι ότι απαγορεύεται αλλά μας ενδιαφέρει το καλύτερο. Άρα λογικό είναι η συζήτηση να περιστρεφεται γύρω από συγκεκριμένες συσκευές συνήθως.

Τώρα για το s7, υπάρχει μεγάλη διαφωνία. Εδώ δε λύνουμε το κυπριακό, κάνουμε το χόμπι μας πιστεύω.. αλλά όταν ο ένας λέει ότι το s7 έχει μια μέτρια σε όλα κάμερα, ο άλλος λέει ότι είναι κορυφή και από κάτω ανεβαίνουν ότι νάναι φώτο..τότε ναι θα συζητηθεί παραπάνω γιατί μιλάμε για μια συσκευή που πουλάει πολύ και που ενδιαφέρει πολύ. Προφανώς και μπορεί ένα lumia 1020 νάναι καλύτερο αλλά αν δεν ενδιαφέρει κανέναν σχεδόν πλέον η συσκευή δε θα την αναλύσουμε τόσο.

Από εκεί και πέρα υπάρχει και νέο θέμα όπου ανεβάζουμε φωτογραφίες μόνο για το θέμα και όχι για την καμερα.. Και αυτό φτιάχτηκε επειδή εμείς το ζητήσαμε ώστε να καλύπτονται όλα τα γούστα.. Γιαυτό άλλωστε πάει όρθιο.. Μπορείς να μπεις εκεί λοιπόν και να ανεβάσεις, αλλά εδώ μιλάμε τεχνικά και ίσως το αναλύουμε λίγο παραπάνω..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τελικά προφανές οτι ο καθένας βλεπει αυτο που θέλει σε κάθε φωτογραφία και παντα αναλογα με το τηλ που την εχει τραβήξει...

Πάμε στο πρώτο σετ με το δεντρό στη γλάστρα. Έχουμε και λέμε και με γνώμονα οτι ειμαι εντελώς άσχετος...Του s7 φαίνεται καλύτερη λόγω

αυξημενου sharpening που σε αυτήν την απόσταση κανει τις φωτογραφίες να φαίνονται εντυπωσιακές... Το δεντρό που ειναι στην πίσω γλάστρα ειναι χάλια απο το sharpening και γενικα οπού απαιτείται πολυ λεπτομερεια...Το G5 εχει μια ισορροπία σε ολόκληρη την φωτογραφία και λόγω φυσικότητας χάνει απο άποψη εντυπωσιασμου σε σχέση με το s7.

Στο δεύτερο σετ το G5 εχει αποδώσει πολυ καλύτερα τον ουρανό και ολα τα δέντρα στο σύνολο τους με αρκετή λεπτομερεια,κάτι που το S7

δεν κατάφερε να κανει.

 

Για να ξεκαθαρίσω την θέση μου σας λεω οτι κάθε γνωστός μου που με ρωτά τι τηλ να πάρει με βάση την κάμερα του προτεινω το s7.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε xostel είσαι σίγουρος ότι έχει παραπάνω λεπτομέρεια στο 2ο σετ στα δέντρα ? Γιατί αν δεν βλέπουμε τα ίδια τότε τι να πω . Ακόμα και ο Γιάννης (ddr2) που δεν του αρέσει η καμερα του s7 και είναι έμπειρος είδε περισσότερη λεπτομέρεια από s7 στο 2ο σετ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Φίλε xostel είσαι σίγουρος ότι έχει παραπάνω λεπτομέρεια στο 2ο σετ στα δέντρα ? Γιατί αν δεν βλέπουμε τα ίδια τότε τι να πω . Ακόμα και ο Γιάννης (ddr2) που δεν του αρέσει η καμερα του s7 και είναι έμπειρος είδε περισσότερη λεπτομέρεια από s7 στο 2ο σετ.

Επίσης στο 2 σετ εγώ βλέπω και πιο σωστά χρώματα αλλα και White balance στο σ7.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε xostel είσαι σίγουρος ότι έχει παραπάνω λεπτομέρεια στο 2ο σετ στα δέντρα ? Γιατί αν δεν βλέπουμε τα ίδια τότε τι να πω . Ακόμα και ο Γιάννης (ddr2) που δεν του αρέσει η καμερα του s7 και είναι έμπειρος είδε περισσότερη λεπτομέρεια από s7 στο 2ο σετ.

 

Νικο, για την καμερα του s7 εχω πει οτι δεν με ενοχλει το sharpening. Γενικα μου αρεσει σαν καμερα, αλλα προτιμω να σχολιαζω φωτογραφιες και οχι συνολικα καμερες.

Και οχι, δεν θα ελεγα οτι ειμαι εμπειρος. Απλα ξερω να χειριζομαι manual μια καμερα, thats all.:)

 

Αν τωρα καποιοι βλεπουν οτι εχω και ειρωνικο υφακι.... Μαλλον δεν βλεπουν καλα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω τωρα τελευταια το θρεντ και βλεπω οτι το s7 αναφερεται ως μετρια καμερα, συμφωνω μαζι τους αλλα μετρια αναμεσα στις τοπ καμερες οπως htc10,g5,g4,950,pixel κτλ για τους λογους που εχουν χιλιοειπωθει και σωστα επισημανθει απο τους πιο εμπειρους.

Αυτα σχετικα με τις τελευταιες σελιδες.

 

Θελω να δω περισσοτερα δειγματα απο iphone 7 και pixel.που ειστε ολοι εσεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω τωρα τελευταια το θρεντ και βλεπω οτι το s7 αναφερεται ως μετρια καμερα, συμφωνω μαζι τους αλλα μετρια αναμεσα στις τοπ καμερες οπως htc10,g5,g4,950,pixel κτλ για τους λογους που εχουν χιλιοειπωθει και σωστα επισημανθει απο τους πιο εμπειρους.

Αυτα σχετικα με τις τελευταιες σελιδες.

 

Θελω να δω περισσοτερα δειγματα απο iphone 7 και pixel.που ειστε ολοι εσεις?

 

ωραια τα επιχειρηματα σου.. αν θες πες μας τι βλεπεις και στις φωτο που εβγαλα και ανεβασα εγω και κανε μια αναλυση πανω σε αυτες.. ή βγαλε εσυ αν εχεις τις συσκευες και μπορεις.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα ήθελα να δεις τις λεπτομέρειες που ανέφερα, στο κέντρο ειδικά της 1ης φώτο. Είναι πολύ καλύτερη η λεπτομέρεια του s7.

Ομοίως στις άκρες. Στη δεύτερη είναι καλύτερο αν δεις την οροφή του κτιρίου αριστερά ή στα δέντρα που είναι χαρακτηριστικό που σε τόσες σελίδες λένε ότι τα αποτυπωνει χειρότερα από g5.

Τέλος έστω ότι ο κάθε ένας με διαφορετικά κριτήρια καταλήγει στο συμπέρασμα σου, το δέχομαι γιατί το να λέμε ότι τις ψυριζουμε για να βρούμε διαφορές είναι η ουσία τελικά, με την έννοια ότι πάνω κάτω όλα είναι καλά με καλές και κακές στιγμές για όλα.. Είτε λόγω θέματος είτε λόγω φωτογράφου..

Και σε αυτό νομίζω καταλήγουμε όλοι τελικά.

 

Αυτό το τελευταίο που αναφέρεις, ακριβώς! Μα, ακριβώς δηλαδή!

Εγώ για παράδειγμα θα προσέξω αυτό που καταλαμβάνει τον βασικότερο χώρο στην φωτογραφία ή το κυρίως θέμα της και όχι κάποια φυτάκια - λουλουδάκια κάτω δεξιά ή αριστερά. Τι να την κάνω εκεί την λεπτομέρεια όταν θα μου έχει πρόβλημα το κυρίως θέμα μου.

Στην προκειμένη, ο ουρανός και το κτήριο μπροστά είναι το πρώτο πλάνο και εκεί βλέπω καλύτερο το g5. (όχι ότι έχει πρόβλημα το s7 βέβαια)!

Πάντα στα δικά μου μάτια και με το τίποτα που γνωρίζω για την φωτογραφία. Οι γνώστες σαφώς βλέπουν και ξεχωρίζουν λεπτομέρειες που εγώ αδυνατώ να καταλάβω.

 

Όμως πραγματικά πέφτει χοντρό ψύρισμα πλέον για να ξεχωρίσει η μία κάμερα από την άλλη.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω τωρα τελευταια το θρεντ και βλεπω οτι το s7 αναφερεται ως μετρια καμερα, συμφωνω μαζι τους αλλα μετρια αναμεσα στις τοπ καμερες οπως htc10,g5,g4,950,pixel κτλ για τους λογους που εχουν χιλιοειπωθει και σωστα επισημανθει απο τους πιο εμπειρους.

Αυτα σχετικα με τις τελευταιες σελιδες.

 

Θελω να δω περισσοτερα δειγματα απο iphone 7 και pixel.που ειστε ολοι εσεις?

Η αλήθεια είναι ότι εδώ και μέρες περιμενα το σχόλιο σου.

Λεω πως γίνεται να σου ξέφυγε αυτό το θέμα.

Οποίος θέλει να κάνει μια βόλτα στα ποστ σου θα καταλάβει τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ έκπληκτος εδώ και 10δες σελίδες το VS σχετικά με την ανωτερότητα της κάμερας του ή μη κι εκπλήσομαι!

Θα ήθελα να παραθέσω την άποψη μου χωρίς διάθεση να δημιουργήσω εντάσεις ή να προσβάλω κάποιον.

Καταρχάς να επισημάνω ότι υπήρξα 6 φορές κάτοχος του S7 (και του edge) και πέτυχα και SONY και SAMSUNG αισθητήρες (όμοιο αποτέλεσμα).

Άλλες τόσες φορές υπήρξα κάτοχος και του G4 και του G5.

Έχω παραθέσει και συγκριτικά σε προηγούμες σελίδες.

Η Samsung φημίζεται για τις κάμερες της γενικά, αλλά στο S7 νομίζω ότι δεν έχει κάνει καλή δουλειά, μιας και ρίξανε όλο το βάρος μόνο σε κάποια σημεία marketing. Πραγματικά απορώ με τις διθυραμβικές κριτικές των sites, των reviews και των YouTubers...

Θα ξεκινήσω με τα θετικά:

- έχει πολύ γρήγορο start up

- έχει μία κάμερα με εξαιρετικά γρήγορο focus (το καλύτερο όλων αυτή τη στιγμή!) σε όλες τις συνθήκες

- καλός εξισορροπισμός σε δύσκολες συνθήκες φωτισμού, χωρίς να καίει σημεία

- είναι ακριβές στην εστίαση και αποτυπώνει με ακρίβεια αυτό που βλέπεις. Γενικά με λίγη προσπάθεια παίρνεις πολύ πετυχημένη φωτογραφία

 

κι ως εκεί...

 

Συγκριτικά με τις αντίστοιχες κάμερες G4/G5 κτλ. υστερεί σε πολλά, δεν το συζητώ!

Θα παραθέσω τα μειονεκτήματα της κάμερας του S7 συγκριτικά και μη:

- Χαμηλότερη ανάλυση και μείωση της σε 16:9 (it's ok)

- Οι λεπτομέρειες εξαφανίζονται σε μακρινά πλάνα και σε εσωτερικούς χώρους με φωτισμό δωματίου

- Υπερβολικό sharpening για να εντυπωσιάσει και να αντισταθμίσει το παραπάνω θέμα

- Στις φωτογραφίες χωρίς φως ημέρας έχει ένα brown cast. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω, μια τάση να καφετίζει το σύνολο της φωτογραφίας

- Το ois δεν είναι καλύτερο της σειράς G

- Λαδοπαστέλ σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Γενικά μια αίσθηση beautification στα πρόσωπα, άνευ προφανούς λόγου

- Τη νύχτα εύκολα βγάζεις καθαρή φωτογραφία, πράγμα που τους περισσότερους τους καλύπτει. Όμως οι λεπτομέρειες και τα χρώματα "πάνε περίπατο".

- Στο long shutter speed, οι φωτογραφίες δεν έχουν την ποιοτική αποτύπωση άλλων ναυαρχίδων.

- Σε κάποια φώτα, δημιουργείται έντονη αντανάκλαση τους στο φακό. Π.χ. σε ένα φωτιστικό με ένα μεγάλο στρογγυλο γλόμπο, όπου κι αν έστρεφα την κάμερα, είχα αποτύπωση του μέσα στην τελικά απεικόνιση. Δεν αναφέρομαι στις μικρές κυλίδες φωτός που δημιουργούνται σε όλες τις κάμερες.

 

Για να μην παρεξηγηθώ -το απαναλαμβάνω- το S7 είναι εξαιρετικό all around smartphone με καλή κάμερα. Καλύτερο smartphone από τα άλλα θα έλεγα.

Τώρα, αναλόγως της χρήσης της κάμερας και των απαιτήσεων του καθενός, μπορεί να χαρακτηριστεί από μέτρια έως πολύ καλή.

Με τίποτα όμως εξαιρετική, ειδικά συγκριτικά με τον ανταγωνισμό της εποχής και του υψηλού του τιμήματος...

Edited by rufous
"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω τωρα τελευταια το θρεντ και βλεπω οτι το s7 αναφερεται ως μετρια καμερα, συμφωνω μαζι τους αλλα μετρια αναμεσα στις τοπ καμερες οπως htc10,g5,g4,950,pixel κτλ ...

 

Έχεις συμβιώσει έστω και για λίγο μαζί του για να έχεις άποψη ότι η κάμερα είναι μέτρια ή απλώς δεν μας αρέσει η Samsung και το θάβουμε άδικα :rolleyes:;

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Έχεις συμβιώσει έστω και για λίγο μαζί του για να έχεις άποψη ότι η κάμερα είναι μέτρια ή απλώς δεν μας αρέσει η Samsung και το θάβουμε άδικα :rolleyes:;

Βασίλη για να καταλάβεις την αντικειμενικοτητα των ποστ του μέλους Theo legend, το καλοκαίρι προσπαθουσε να μας πείσει, εμάς και ολο το υπόλοιπο φόρουμ οτι το htc10 έχει καλύτερη μπαταρία απο το s7 edge.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

lumia 950 xl αυτοματο

 

32860974356_4af7416541_c.jpgWP_20170214_16_42_22_pro by Nikos Manousakis, on Flickr

 

 

RAW

 

32901524965_69126228d8_c.jpgWP_20170214_16_42_22_Raw__highres by Nikos Manousakis, on Flickr

@παοκ ειχες κανει μια τεράστια συζήτηση για οτι σε παρόμοια σκηνη το σ7 εκαψε ΟΛΟ το εξω απτο παράθυρο (ενω δεν ηταν ετσι καθώς υπηρχε πληροφορία)

 

Θα μπορουσες να μας πεις τι βλέπεις εξω απτο παράθυρο του μέλους xhostel77 στην φώτο με το 950?

Link to comment
Share on other sites

Πλεον νομιζω ειναι ασκοπη η συγκριση

Ο καθενας εχει την αποψη του .Ειπαμε πολλα οτι θελει ο καθένας κραταει.Εγω απο ολα τα παραδείγματα που έχω δει αυτο το oversharpness(συνηθισμένος απο εποχές Κ750,Ν82,Ν8,808,1020 και τωρα G4) που κάνει το s7 δεν μου αρεσει.Ακομη και σε αυτη την φωτογραφία στο σταδιο αν τις δειτε σε 50αρα οθόνη θα δειτε την διαφορα το τι επεξεραγασια κανει το s7.Οκ σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι.

Το βραδυ τα χρωματα πανε περριπατο καπου σε ενα συγκριτικο g5 vs s7 εδω μεσα στο φορουμ απο μελος οι λεπτομερειες πανω σε μια διπλωμένη μοκετα εχουν εξεφανιστει.

Τωρα δεν θελω να ανεβουν αλλες 10 να αποδεικνύουν κατι αλλο γιατι δεν εχει νοημα.Οκ καπου το s7 θα ειναι καλυτερο αλλα το σίγουρο ειναι οτι πολλες φορες θα σου κανει απιστευτο noise reduction και καφε αποχρωση.

Τωρα οσοι δεν θελουν να το παραδεχτουν δεν εχουν δουλεψει σίγουρα σε καθ αυτου καμεροτηλεφωνα οπως ανέφερα και δεν εχει συνηθίσει το ματι τους στην φυσικότητα και στην φυσική λεπτομέρεια και όχι σε αυτην που γίνεται απο το oversharpness.

Αν δειτε raw αρχειο τοπίου στο 1020 στα 40mp και με λιγο επεξεργασια σε photoshop απο αυτους που ξερουν θα σας πεσει το σαγονι.Και βαλτε μου μετα διπλα σε αυτην φωτο τοπιου απο το s7 ακομη και το dng της.

Δεν ειμαι φαν καμιας εταιριας.

Και μιας και εχω ενα πιστωτικό που μεχρι τελους του μηνα πρεπει να το εξαργυρώσω μαλλον σε s7 θα παω(εκτος αν κανω καμια εκπληξη με το pixel),αλλα η αποψη μου ειναι αυτη.

 

 

@km24 έχεις ταυτόχρονα και το 7 plus και το S7?Ποια η άποψη σου ανάμεσα στα 2?

 

Εδω οι μοκετες.

https://www.flickr.com/photos/136833570@N03/27502079970/

https://www.flickr.com/photos/136833570@N03/27705921891/

Edited by Fredometrios
Link to comment
Share on other sites

@rufοus.

Με αυτά που διαβάζω και βλέπω εδώ μέσα για τα G4,G5 και έχοντας για λίγες ημέρες στην κατοχή μου το S7, νομίζω ότι η αλήθεια (λίγο λιγότερο ή λίγο περισσότερο) βρίσκεται σε αυτά που είπες.

 

ΔΕΝ είχα ποτέ G4 G5 (άσχετο: δεν τα γουστάρω ρε αδερφέ τα LG ακόμα και πυρηνικό αντιδραστήρα να βάλουν...:rolleyes: ). Έχω S7.

Οι φωτογραφίες που βλέπω εδώ μέσα από τα LG είναι ΣΑΦΩΣ ανώτερες σε λεπτομέρεια από αυτές που παίρνω εγώ από το S7. Και (κινδυνεύοντας να κάνω λάθος γιατί είναι λίγα τα χιλιόμετρα μου με το S7), η ανωτερότητα των LG στην λεπτομέρεια είναι μεγάλη.

 

Ανήκω όμως στην κατηγορία αυτών που θέλουν την καλύτερη φωτογραφία στον μικρότερο χρόνο και με την λιγότερη δυνατή προσπάθεια. Επίσης, επέλεξα το S7 και για άλλους λόγους (εκτός κάμερας) που κάνουν το μηχανάκι ασυναγώνιστο. Πιστεύω οτι οι περισσότεροι κάτοχοι του S7 έδωσαν σημασία εκτός απο την κάμερα και σε άλλα χαρίσματα.

 

Οι δύο παράγραφοι με τα συν και τα πλην στο τελευταίο post σου νομίζω ότι χωρίζουν ξεκάθαρα τις δύο κατηγορίες υποψήφιων αγοραστών σε ότι αφορά τις ικανότητες των καμερών.

 

Η προσωπική μου εμπειρία με το S7 μέχρι τώρα μου λέει οτι θα πάρω και g@mW τις φωτογραφίες σε οποιεσδήποτε συνθήκες, με πεντακάθαρο focus, που όμως θα χάνουν σε λεπτομέρεια. Μου λέει επίσης οτι τέτοια λήψη video δεν έχω συναντήσει σε κανένα άλλο κινητό (χωρίς να έχω ποτέ LG)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

DEPTH EFFECT

32890250696_402ee3dc5a_c.jpg20170215_090506149_iOS by KOSTAS MIHALIS, on Flickr

 

Έλα στο άλλο thread και βάλε μερικές βρε :O

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=446474

 

Η προσωπική μου εμπειρία με το S7 μέχρι τώρα μου λέει οτι θα πάρω και g@mW τις φωτογραφίες σε οποιεσδήποτε συνθήκες, με πεντακάθαρο focus, που όμως θα χάνουν σε λεπτομέρεια. Μου λέει επίσης οτι τέτοια λήψη video δεν έχω συναντήσει σε κανένα άλλο κινητό (χωρίς να έχω ποτέ LG)

 

Αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσουμε κατι δεν ειπε ποτέ κανένας οτι το σ7 έχει την καλύτερη κάμερα ever.

Είπαμε οτι ειναι μια κορυφαία κάμερα με τα θετικά της και τα αρνητικά της, όπως όλες οι αλλες που κυκλοφορούν εκει εξω.

Αλήθεια υπάρχει καπου η τέλεια καμερα?

 

Η συζήτηση που γίνεται τον τελευταίο καιρό και εχει φαντάζομαι κουρασει ολους ξεκίνησε απο το μέλος paok το οποίο υποστήριξε και υποστηρίζει ότι το σ7 έχει μετρια κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τελευταίο που αναφέρεις, ακριβώς! Μα, ακριβώς δηλαδή!

Εγώ για παράδειγμα θα προσέξω αυτό που καταλαμβάνει τον βασικότερο χώρο στην φωτογραφία ή το κυρίως θέμα της και όχι κάποια φυτάκια - λουλουδάκια κάτω δεξιά ή αριστερά. Τι να την κάνω εκεί την λεπτομέρεια όταν θα μου έχει πρόβλημα το κυρίως θέμα μου.

Στην προκειμένη, ο ουρανός και το κτήριο μπροστά είναι το πρώτο πλάνο και εκεί βλέπω καλύτερο το g5. (όχι ότι έχει πρόβλημα το s7 βέβαια)!

Πάντα στα δικά μου μάτια και με το τίποτα που γνωρίζω για την φωτογραφία. Οι γνώστες σαφώς βλέπουν και ξεχωρίζουν λεπτομέρειες που εγώ αδυνατώ να καταλάβω.

 

Όμως πραγματικά πέφτει χοντρό ψύρισμα πλέον για να ξεχωρίσει η μία κάμερα από την άλλη.

 

Φιλε μου χαιρομαι για το μηνυμα σου, το να διαφωνουμε ειναι επικοδομητικο.. αρκει να γινεται με τον τροπο που το κανεις. Επισης πιστευω οτι συμφωνουμε οτι οι διαφορες ειναι μικρες και αλλου υπερτερει το ενα αλλου το αλλο. Για να βγαλουμε και ενα συμπερασμα γενικο δηλαδη, οτι μιλαμε για καλα κινητα με καμερες που διαφερουν στα σημεια μονο.

 

Παρακολουθώ έκπληκτος εδώ και 10δες σελίδες το VS σχετικά με την ανωτερότητα της κάμερας του ή μη κι εκπλήσομαι!

Θα ήθελα να παραθέσω την άποψη μου χωρίς διάθεση να δημιουργήσω εντάσεις ή να προσβάλω κάποιον.

Καταρχάς να επισημάνω ότι υπήρξα 6 φορές κάτοχος του S7 (και του edge) και πέτυχα και SONY και SAMSUNG αισθητήρες (όμοιο αποτέλεσμα).

Άλλες τόσες φορές υπήρξα κάτοχος και του G4 και του G5.

Έχω παραθέσει και συγκριτικά σε προηγούμες σελίδες.

Η Samsung φημίζεται για τις κάμερες της γενικά, αλλά στο S7 νομίζω ότι δεν έχει κάνει καλή δουλειά, μιας και ρίξανε όλο το βάρος μόνο σε κάποια σημεία marketing. Πραγματικά απορώ με τις διθυραμβικές κριτικές των sites, των reviews και των YouTubers...

Θα ξεκινήσω με τα θετικά:

- έχει πολύ γρήγορο start up

- έχει μία κάμερα με εξαιρετικά γρήγορο focus (το καλύτερο όλων αυτή τη στιγμή!) σε όλες τις συνθήκες

- καλός εξισορροπισμός σε δύσκολες συνθήκες φωτισμού, χωρίς να καίει σημεία

- είναι ακριβές στην εστίαση και αποτυπώνει με ακρίβεια αυτό που βλέπεις. Γενικά με λίγη προσπάθεια παίρνεις πολύ πετυχημένη φωτογραφία

 

κι ως εκεί...

 

Συγκριτικά με τις αντίστοιχες κάμερες G4/G5 κτλ. υστερεί σε πολλά, δεν το συζητώ!

Θα παραθέσω τα μειονεκτήματα της κάμερας του S7 συγκριτικά και μη:

- Χαμηλότερη ανάλυση και μείωση της σε 16:9 (it's ok)

- Οι λεπτομέρειες εξαφανίζονται σε μακρινά πλάνα και σε εσωτερικούς χώρους με φωτισμό δωματίου

- Υπερβολικό sharpening για να εντυπωσιάσει και να αντισταθμίσει το παραπάνω θέμα

- Στις φωτογραφίες χωρίς φως ημέρας έχει ένα brown cast. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω, μια τάση να καφετίζει το σύνολο της φωτογραφίας

- Το ois δεν είναι καλύτερο της σειράς G

- Λαδοπαστέλ σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Γενικά μια αίσθηση beautification στα πρόσωπα, άνευ προφανούς λόγου

- Τη νύχτα εύκολα βγάζεις καθαρή φωτογραφία, πράγμα που τους περισσότερους τους καλύπτει. Όμως οι λεπτομέρειες και τα χρώματα "πάνε περίπατο".

- Στο long shutter speed, οι φωτογραφίες δεν έχουν την ποιοτική αποτύπωση άλλων ναυαρχίδων.

- Σε κάποια φώτα, δημιουργείται έντονη αντανάκλαση τους στο φακό. Π.χ. σε ένα φωτιστικό με ένα μεγάλο στρογγυλο γλόμπο, όπου κι αν έστρεφα την κάμερα, είχα αποτύπωση του μέσα στην τελικά απεικόνιση. Δεν αναφέρομαι στις μικρές κυλίδες φωτός που δημιουργούνται σε όλες τις κάμερες.

 

Για να μην παρεξηγηθώ -το απαναλαμβάνω- το S7 είναι εξαιρετικό all around smartphone με καλή κάμερα. Καλύτερο smartphone από τα άλλα θα έλεγα.

Τώρα, αναλόγως της χρήσης της κάμερας και των απαιτήσεων του καθενός, μπορεί να χαρακτηριστεί από μέτρια έως πολύ καλή.

Με τίποτα όμως εξαιρετική, ειδικά συγκριτικά με τον ανταγωνισμό της εποχής και του υψηλού του τιμήματος...

 

Φιλε rufοus ωραια η αναλυση σου για τις 2 συσκευες, αλλα θαθελα να μας πεις και τι διαπιστωνεις εσυ απο τις φωτογραφιες αυτες που ειχα ανεβασει αρχικα και επανεφερα τωρα για να τις κρινουμε αμεσα..

 

Για το 16:9 και την μειωμενη αναλυση συμφωνω, ολοι θα θελαμε παραπανω, αλλα αν μιλαμε για χρηση λογικη, δηλαδη εκτυπωση σε λογικα μεγεθη και social νομιζω οτι οι διαφορες ειναι μηδαμινες, και θα θυμησω οτι εχω εκτυπωσει φωτογραφιες της κορης μου προσφατα και επαθα πλακα απο το αποτελεσμα..μακαρι να ειχα ακομα to G5 να εκτυπωσω και απο αυτο. Το αναφερω αυτο γιατι τις διαφορες στη λεπτομερεια τις βλεπουμε σε πολυ κροπ που σημαινει οτι αν δεν κανεις δε θα δεις και τη διαφορα, και κατι που δε βλεπεις, δεν υπαρχει ουσιαστικα.

Για το λαδοπαστελ, νομιζω οτι στις φωτο που ανεβασα φαινεται οτι ειναι το ιδιο και στα 2..

 

 

 

Πολυ ομορφες αλλα βαλε τες και στο αλλο θεμα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Από την στιγμή που λέμε ότι αυτό το υπερβολικό sharpening και το λαδοπαστέλ (όπως το λέτε) είναι θέμα λογισμικού, δεν θα μπορούσαμε να τα αποφύγουμε με μία εφαρμογή τρίτων;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Πλεον νομιζω ειναι ασκοπη η συγκριση

Ο καθενας εχει την αποψη του .Ειπαμε πολλα οτι θελει ο καθένας κραταει.Εγω απο ολα τα παραδείγματα που έχω δει αυτο το oversharpness(συνηθισμένος απο εποχές Κ750,Ν82,Ν8,808,1020 και τωρα G4) που κάνει το s7 δεν μου αρεσει.Ακομη και σε αυτη την φωτογραφία στο σταδιο αν τις δειτε σε 50αρα οθόνη θα δειτε την διαφορα το τι επεξεραγασια κανει το s7.Οκ σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι.

Το βραδυ τα χρωματα πανε περριπατο καπου σε ενα συγκριτικο g5 vs s7 εδω μεσα στο φορουμ απο μελος οι λεπτομερειες πανω σε μια διπλωμένη μοκετα εχουν εξεφανιστει.

Τωρα δεν θελω να ανεβουν αλλες 10 να αποδεικνύουν κατι αλλο γιατι δεν εχει νοημα.Οκ καπου το s7 θα ειναι καλυτερο αλλα το σίγουρο ειναι οτι πολλες φορες θα σου κανει απιστευτο noise reduction και καφε αποχρωση.

Τωρα οσοι δεν θελουν να το παραδεχτουν δεν εχουν δουλεψει σίγουρα σε καθ αυτου καμεροτηλεφωνα οπως ανέφερα και δεν εχει συνηθίσει το ματι τους στην φυσικότητα και στην φυσική λεπτομέρεια και όχι σε αυτην που γίνεται απο το oversharpness.

Αν δειτε raw αρχειο τοπίου στο 1020 στα 40mp και με λιγο επεξεργασια σε photoshop απο αυτους που ξερουν θα σας πεσει το σαγονι.Και βαλτε μου μετα διπλα σε αυτην φωτο τοπιου απο το s7 ακομη και το dng της.

Δεν ειμαι φαν καμιας εταιριας.

Και μιας και εχω ενα πιστωτικό που μεχρι τελους του μηνα πρεπει να το εξαργυρώσω μαλλον σε s7 θα παω(εκτος αν κανω καμια εκπληξη με το pixel),αλλα η αποψη μου ειναι αυτη.

 

 

@km24 έχεις ταυτόχρονα και το 7 plus και το S7?Ποια η άποψη σου ανάμεσα στα 2?

 

Εδω οι μοκετες.

https://www.flickr.com/photos/136833570@N03/27502079970/

https://www.flickr.com/photos/136833570@N03/27705921891/

 

@rufοus.

Με αυτά που διαβάζω και βλέπω εδώ μέσα για τα G4,G5 και έχοντας για λίγες ημέρες στην κατοχή μου το S7, νομίζω ότι η αλήθεια (λίγο λιγότερο ή λίγο περισσότερο) βρίσκεται σε αυτά που είπες.

 

ΔΕΝ είχα ποτέ G4 G5 (άσχετο: δεν τα γουστάρω ρε αδερφέ τα LG ακόμα και πυρηνικό αντιδραστήρα να βάλουν...:rolleyes: ). Έχω S7.

Οι φωτογραφίες που βλέπω εδώ μέσα από τα LG είναι ΣΑΦΩΣ ανώτερες σε λεπτομέρεια από αυτές που παίρνω εγώ από το S7. Και (κινδυνεύοντας να κάνω λάθος γιατί είναι λίγα τα χιλιόμετρα μου με το S7), η ανωτερότητα των LG στην λεπτομέρεια είναι μεγάλη.

 

Ανήκω όμως στην κατηγορία αυτών που θέλουν την καλύτερη φωτογραφία στον μικρότερο χρόνο και με την λιγότερη δυνατή προσπάθεια. Επίσης, επέλεξα το S7 και για άλλους λόγους (εκτός κάμερας) που κάνουν το μηχανάκι ασυναγώνιστο. Πιστεύω οτι οι περισσότεροι κάτοχοι του S7 έδωσαν σημασία εκτός απο την κάμερα και σε άλλα χαρίσματα.

 

Οι δύο παράγραφοι με τα συν και τα πλην στο τελευταίο post σου νομίζω ότι χωρίζουν ξεκάθαρα τις δύο κατηγορίες υποψήφιων αγοραστών σε ότι αφορά τις ικανότητες των καμερών.

 

Η προσωπική μου εμπειρία με το S7 μέχρι τώρα μου λέει οτι θα πάρω και g@mW τις φωτογραφίες σε οποιεσδήποτε συνθήκες, με πεντακάθαρο focus, που όμως θα χάνουν σε λεπτομέρεια. Μου λέει επίσης οτι τέτοια λήψη video δεν έχω συναντήσει σε κανένα άλλο κινητό (χωρίς να έχω ποτέ LG)

 

Συγγνωμη για τις πολλες παραθεσεις αλλα το κανω για να μιλησω προσωπικα στον καθε ενα.

Συμφωνω με τα παιδια παραπανω αλλα φιλε fredometrios δες ποσα αν εβαλες για να συγκρινεις τα 2 κινητα.. αν δεις τη φωτογραφια σε 50" , αν επεξεργαστεις στο photoshop το raw του 950..

Δε διαφωνω, και εδω φαινεται οτι εχει σχεση με τα θελω του καθενος. Εγω τις φωτο τις εκτυπωνω σε κανονικο μεγεθος και τις βλεπω σε κανονικη οθονη ή σε ψηφιακη κορνιζα ή στο FB.. Εκει, δεν τα βλεπω αυτα. Στα αλλα μπορει να ειναι ετσι..

 

Φιλε Pavlidis, γιαυτο ανεβασα αυτες τις φωτογραφιες που αν δεις τις εχω βγαλει σε ανυποπτο χρονο και οχι τωρα, γιατι η λεπτομερεια του s7 ειναι καλυτερη στο 1ο σετ αλλα και στο 2ο σε πολλα σημεια εκτος απο τον ουρανο ισως.

 

Αρα μιλαμε για 2 καμερες πολυ καλες με μικρες διαφορες που εχουν να κανουν και με το θεμα και με τον φωτογραφο...

 

Συμπερασμα: δεν ειναι τιποτα απολυτο......αυτο μονο κραταω εγω.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Από την στιγμή που λέμε ότι αυτό το υπερβολικό sharpening και το λαδοπαστέλ (όπως το λέτε) είναι θέμα λογισμικού, δεν θα μπορούσαμε να τα αποφύγουμε με μία εφαρμογή τρίτων;

 

Ανάλογα τι αλγόριθμους χρησιμοποιεί η εφαρμογή.

 

Οι περισσότερες αξιοποιούν το API που δίνει η κατασκευάστρια, οπότε δεν κερδίζεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πολλοί αναφέρουν ότι θέλουν να έχουν το καλύτερο αποτέλεσμα απλά βγάζοντας το κινητό και πατώντας ένα κουμπί, δίχως να μπλέκονται με ρυθμίσεις, η γνώμη μου είναι ότι αυτό γίνεται με τα nexus 5x/6p με αυτόματο και hdr+
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Από την στιγμή που λέμε ότι αυτό το υπερβολικό sharpening και το λαδοπαστέλ (όπως το λέτε) είναι θέμα λογισμικού, δεν θα μπορούσαμε να τα αποφύγουμε με μία εφαρμογή τρίτων;

 

στο raw αρχειο λογικα δεν θα υπαρχει αυτο.

Θα ηθελα να δω ενα raw αρχειο εδω μεσα απο S7 με ενα γρηγορα περασμα στο photoshop για να γινει αποθήκευση σε jpg.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...