Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Ο Paok τώρα που στήνεται στα μπαλκόνια, βάζει τρίποδα και βγάζει manual και ανεβάζει επιλεκτικά τις καλύτερες δίνει την εντύπωση ότι το 950 είναι η DSLR των κινητών.

Αν πάει κ το αγοράσει κανείς όμως κ περιμένει να βγάζει τις φωτογραφίες που βλέπει να ανεβαίνουν εδώ θα απογοητευτεί.

 

Φιλε μου ? αυτα που εγραψα κατω απο τη φωτο τα διαβασες?

για ποιον τριποδα μιλας? και για ποιο manual? τα exif τα ειδες?

Η φωτο ειναι χερατη και στο αυτοματο...iso=618, shutter=1/16

 

Δε μίλησα συγκεκριμένα για αυτήν που θες εσύ να μιλήσω. Μίλησα για πολλές φωτογραφίες από το 950 που έχεις ανεβάσει όλο αυτό το διάστημα.

 

Όσο για το exif στις δικές μου, είπα ότι δεν υπάρχει. Τις έστειλα από viber από το 950 για να τις ανεβάσω κ χάθηκαν οι λεπτομέρειες, ακόμα κ η χρήση 2,3 τέτοιων εφαρμογών ταυτόχρονα από το 950 είναι άθλος.

 

Άποψη του καθενός να νομίζει ότι θέλει. Να κατηγορεί το συγκεκριμένο τηλ ότι είχε πρόβλημα, το φακό, το exif, το viber η ότι άλλο.

 

Εγώ την έκανα τη σύγκρισή μου κ όπως στο navi55 επιφυλάσσομαι τις προσεχείς ημέρες να ανεβάσω φωτογραφίες και από τα 2 τηλ.

me > you
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε νομίζω ότι υπάρχουν ιδιαίτεροι λόγοι. Απλώς δε γουστάρουν samsung, ούτε ο Paok ούτε ο ddr2 που υιοθετεί το ειρωνικό υφάκι όταν υπάρχει η Samsung στην κουβέντα.

 

Αλλά είναι ανθρώπινο εντάξει.

Το έχουν πολλοί μέχρι ένα βαθμό.

 

Εγώ μεγαλώνοντας προσπαθώ να είμαι πιο ανοιχτός γι'αυτό κ επέλεξα να πάρω αυτά τα δύο κινητά μαζί μου ενόσω απουσίαζε το s7 στο service.

 

Ήθελα να δω ο ίδιος την εμπειρία χρήσης των wp και φυσικά την κάμερα.

 

Για το comparison που είπε ο navi55 επιφυλάσσομαι. Τα έχω τα 3 κινητά στην κατοχή μου ακόμα κ θα έχει ενδιαφέρον.

 

Δε νομίζω πως τίθεται τέτοιο θέμα αντιπάθειας προς την samsung ως προς κάτι συγκεκριμένο από κανέναν. Άλλωστε γιατί να συμβαίνει κάτι τέτοιο? Δεν υπάρχει λογική. Κόλλημα μπορεί να έχει κάποιος για την συσκευή που έχει. Άντε ο paok ναι έχει δείξει ιδιαίτερη δυσαρέσκεια προς το S7, αλλά ο ddr2 δεν θα το έλεγα. Κάνει κρητική για όλες τις συσκευές στο ίδιο ύφος. Από εκεί και έπειτα ο paok έχει αλλάξει τόσες συσκευές από τόσες μάρκες, αν ήταν κολλημένος με κάτι θα άλλαζε συσκευές από μία εταιρεία.

 

Μιλάς για τρίποδες κλπ.. που νυχτερινές έχουν ανεβεί από πολλά άτομα στο αυτόματο στο χέρι χωρίς να έχουν θέματα. Με τρίποδες έχουμε δει από διάφορες συσκευές και σαφώς δεν είναι κάτι που εστιάζουμε εκεί για την ποιότητα. Μάλιστα ανοίγοντας μία φωτογραφία στο flickr χωρίς να πατήσεις να δει λεπτομέρειες στο exif, τα πρώτα πράγματα που φαίνονται πάνω πάνω είναι το iso και το shutter speed. Με το shutter speed μπορεί κάποιος να καταλάβει αν έχει τραβηχτεί με τρίποδο ή όχι.

 

Υπηρχαν ποστ εκει στην περίοδο του καλοκαιριού που αναφεραν αυτα τα θέματα του wb με κάποιο Update απλα τωρα δεν εχω την όρεξη να ψαξω τοσες σελίδες πισω.

 

Τωρα είσαι όντως πιο αναλυτικος σε αυτα που λες σε σχέση με το white balance.

 

Είναι όμως τουλάχιστον τραγική σαν λυση να πρέπει να περιμένεις 2 3 δευτερόλεπτα η να γυρίσεις την συσκευη δεξιά αριστερά μέχρι να πετύχει το σωστό wb

 

Οι αναφορές που λες ήταν από κανα 2 άτομα. Μάλιστα αν κάποιος είναι προβληματισμένος με κάτι τέτοιο και έχει την συσκευή, αν διαβάσει ένα τέτοιο σχόλιο δεν είναι δύσκολο να επηρεαστεί.

 

Ναι σίγουρα δεν είναι ιδιαίτερα βολικό το να κάνεις κάποια κίνηση για να πετύχει καλύτερο wb, ωστόσο είναι κάτι που γίνεται γρήγορα και είναι μία λύση. Μάλιστα αυτό είναι κάτι που συμβαίνει σε ιδιαίτερες περιστάσεις, δεν σημαίνει ότι σε κάθε λήψη γίνεται αυτό το πράγμα. Το έχουμε ξαναπεί πως δεν ξεχωρίζει για σβελτάδα το 950. Το πρόβλημα βέβαια θα ήταν αν δεν υπήρχε καμία λύση, διότι και να μην πετύχει αυτό υπάρχει το manual wb.

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω και εδω όπως το έγραψα και στο θεμα του 950...

 

Αν αυτο που τραβας φωτογραφία εχει πολλες αποχρώσεις του κίτρινου,πορτοκαλι,χρυσού και αναλογα με το πως πεφτει πάνω του το

φως τοτε θα πάρεις μια κιτρινίλα στο αποτέλεσμα. Αυτο συνήθως συμβαινει με πολυ φως και σε πολυ φωτισμένες επιφανειες αναλογα με την γωνία που πεφτει πάνω τους το φως...Σε γενικές γραμμες ακομα και αυτες που θα εχουν την κίτρινη απόχρωση δεν θα ενοχλήσουν ιδιαίτερα μιας και το συνολικό αποτέλεσμα ειναι συνήθως παραπάνω απο καλο.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

lumia 950 xl αυτοματο

 

32860974356_4af7416541_c.jpgWP_20170214_16_42_22_pro by Nikos Manousakis, on Flickr

 

 

RAW

 

32901524965_69126228d8_c.jpgWP_20170214_16_42_22_Raw__highres by Nikos Manousakis, on Flickr

 

Μία χαρα είναι φωτογραφίες από το 950 θα έλεγα εγώ!! Τώρα την ευκολία που βγάζει το s7 στο αυτόματο δεν την έχει θέλει λίγο πιο πολύ παίδεμα :)

παοκ από τα λεγόμενα σου ότι θα φανεί το ποσό φως πιάνει ο φακός!! Εδώ βλέπουμε ακριβώς το αντίθετο ότι raw φώτο έχει λιγότερο φως?

Edited by manthosffvll
Link to comment
Share on other sites

παοκ από τα λεγόμενα σου ότι θα φανεί το ποσό φως πιάνει ο φακός!! Εδώ βλέπουμε ακριβώς το αντίθετο ότι raw φώτο έχει λιγότερο φως?

 

Αυτό έγραφα παραπάνω όταν έλεγε ο ΠΑΟΚ ότι το 950 βγάζει πιο φωτεινές είναι καθαρά θέμα software επεξεργασία όπως κανει και το HDR+ των Nexus. Τότε έγραψα ας δούμε τα raw αρχεία του κάθε κινητού να συγκρίνουμε. Τα είχα και τα τρία 950, Nexus 5x και S7 τα δοκίμασα και ξέρω. Στις μακρινές φωτο με το s7 ξεχνάς τις λεπτομέρειες, στις κοντινές όμως με πρόσωπα και εσωτερικό φωτισμό ( όπως βγάζω το 11 μηνών γιο μου ) το S7 δεν πιάνεται και με το πάντα σωστό και γρήγορο focus και φωτεινότητας

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έγραφα παραπάνω όταν έλεγε ο ΠΑΟΚ ότι το 950 βγάζει πιο φωτεινές είναι καθαρά θέμα software επεξεργασία όπως κανει και το HDR+ των Nexus. Τότε έγραψα ας δούμε τα raw αρχεία του κάθε κινητού να συγκρίνουμε. Τα είχα και τα τρία 950, Nexus 5x και S7 τα δοκίμασα και ξέρω. Στις μακρινές φωτο με το s7 ξεχνάς τις λεπτομέρειες, στις κοντινές όμως με πρόσωπα και εσωτερικό φωτισμό ( όπως βγάζω το 11 μηνών γιο μου ) το S7 δεν πιάνεται και με το πάντα σωστό και γρήγορο focus και φωτεινότητας

 

Έτσι είναι. Και επειδή στην τελική η εκτύπωση μετράει.. Μόλις τις έβγαλα από την μπεμπα μου 2 μηνών έπαθα πλάκα με το s7. Περίμενα να είναι μακιγιαρισμενο το μωρό όμως παρόλο ότι είναι σε εσωτερικό χώρο και βράδυ κτλ είναι άριστες

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

... στις κοντινές όμως με πρόσωπα και εσωτερικό φωτισμό ( όπως βγάζω το 11 μηνών γιο μου ) το S7 δεν πιάνεται και με το πάντα σωστό και γρήγορο focus και φωτεινότητας

 

... Μόλις τις έβγαλα από την μπεμπα μου 2 μηνών έπαθα πλάκα με το s7. Περίμενα να είναι μακιγιαρισμενο το μωρό όμως παρόλο ότι είναι σε εσωτερικό χώρο και βράδυ κτλ είναι άριστες

 

Μία από ίδια με το γιο μου που είναι στα 5 και τρέχω να πιάσω τη στιγμή. Τελικά ο γονιός λόγω σπουδαιότητας του θέματος είναι ο ποιο απαιτητικός φωτογράφος :lol:.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το θέμα αρκετό καιρό και έχουν πέσει στα χέρια μου και Lumia και Samsung, αυτό με τις ζωντανές φωτογραφίες που έχουν τα Lumia για παιδιά είναι πολύ καλύτερο και όσο κουνιέται και τρέχει το παιδί θα πάρεις φωτογραφία καλή.

Γονιός και άρχισα να ασχολούμαι με την φωτογραφία λόγο της κόρης μου.

Link to comment
Share on other sites

Μία από ίδια με το γιο μου που είναι στα 5 και τρέχω να πιάσω τη στιγμή. Τελικά ο γονιός λόγω σπουδαιότητας του θέματος είναι ο ποιο απαιτητικός φωτογράφος :lol:.

 

πόσο δίκιο έχεις....

ακριβώς στην ιδία φάση είμαι

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Μία χαρα είναι φωτογραφίες από το 950 θα έλεγα εγώ!! Τώρα την ευκολία που βγάζει το s7 στο αυτόματο δεν την έχει θέλει λίγο πιο πολύ παίδεμα :)

παοκ από τα λεγόμενα σου ότι θα φανεί το ποσό φως πιάνει ο φακός!! Εδώ βλέπουμε ακριβώς το αντίθετο ότι raw φώτο έχει λιγότερο φως?

 

αυτο που βλεπεις στην 2η φωτο ειναι το πραγματικο φως που μπορει να πιασει ο φακος.

Το παραπανω φως στην 1η φωτο ειναι παρεμβαση software

Link to comment
Share on other sites

μιας και μιλαμε για λεπτομερειες τοσο καιρο, και επειδη αυτες οι 2 φωτο εγιναν γαργαρα, εγω γιατι βλεπω καλυτερες του s7 ??

30201337013_5f6e6a8028_z.jpgLg g5 by Nikos Bletas, on Flickr

30837548465_15e188fa2a_z.jpgS7 edge by Nikos Bletas, on Flickr

 

30537176040_e726696ec6_z.jpgS7 edge by Nikos Bletas, on Flickr

30202919193_4a0499c57b_z.jpgG5 by Nikos Bletas, on Flickr

 

και επειδη μιλησαμε για δεντρα λαδοπαστελ, εδω μου φαινονται πολυ καλυτερα κατω αριστερα του s7..

Δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα μιας και δεν τις σχολιαζει κανεις τοσο καιρο ειπα να τις επαναφερω.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

HTC 10 Auto

 

32076183484_5d79dac571_c.jpgIMAG0253 by Guardian, on Flickr

 

Sent from my awesome Gold HTC 10

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

μιας και μιλαμε για λεπτομερειες τοσο καιρο, και επειδη αυτες οι 2 φωτο εγιναν γαργαρα, εγω γιατι βλεπω καλυτερες του s7 ??

l], on Flickr

 

και επειδη μιλησαμε για δεντρα λαδοπαστελ, εδω μου φαινονται πολυ καλυτερα κατω αριστερα του s7..

Δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα μιας και δεν τις σχολιαζει κανεις τοσο καιρο ειπα να τις επαναφερω.

 

ειπαμε Οτι ολοι οι ουδετεροι χρηστες διεπιστωσαν την κατωτεροτητα της καμερας του S7 εναντι ολων των αλλων ναυαρχιδων.

Ο navi55 επισημανε 5 αρνητικα σημεια τα οποια ειναι καθοριστικα για την ποιοτητα της φωτογραφιας.

Τα εχεις διαβασει? βρισκονται στο Post #7887

Link to comment
Share on other sites

μιας και μιλαμε για λεπτομερειες τοσο καιρο, και επειδη αυτες οι 2 φωτο εγιναν γαργαρα, εγω γιατι βλεπω καλυτερες του s7 ??

30201337013_5f6e6a8028_z.jpgLg g5 by Nikos Bletas, on Flickr

30837548465_15e188fa2a_z.jpgS7 edge by Nikos Bletas, on Flickr

 

30537176040_e726696ec6_z.jpgS7 edge by Nikos Bletas, on Flickr

30202919193_4a0499c57b_z.jpgG5 by Nikos Bletas, on Flickr

 

και επειδη μιλησαμε για δεντρα λαδοπαστελ, εδω μου φαινονται πολυ καλυτερα κατω αριστερα του s7..

Δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα μιας και δεν τις σχολιαζει κανεις τοσο καιρο ειπα να τις επαναφερω.

Όπως τα γράφεις είναι Νίκο του s7 είναι ανώτερες και επειδή είχα το g5 μία εβδομάδα (τόσο μπόρεσα να το κρατήσω και το σκότωσα) η κάμερα του δεν είναι με τίποτα καλύτερη από του s7 και για μένα είναι χειρότερη και από του g4

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε Οτι ολοι οι ουδετεροι χρηστες διεπιστωσαν την κατωτεροτητα της καμερας του S7 εναντι ολων των αλλων ναυαρχιδων.

Ο navi55 επισημανε 5 αρνητικα σημεια τα οποια ειναι καθοριστικα για την ποιοτητα της φωτογραφιας.

Τα εχεις διαβασει? βρισκονται στο Post #7887

 

ειπατε εσυ και 2 ακομα.

Περα απο αυτο, μπορεις να σχολιασεις το γεγονος που λεγεται φωτογραφια ή καθε φορα θα αποφασιζεις και θα ποσταρεις ξανα και ξανα την ιδια κακη φωτο για να θαψεις απλα ενα κινητο που δε σαρεσει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όπως τα γράφεις είναι Νίκο του s7 είναι ανώτερες και επειδή είχα το g5 μία εβδομάδα (τόσο μπόρεσα να το κρατήσω και το σκότωσα) η κάμερα του δεν είναι με τίποτα καλύτερη από του s7 και για μένα είναι χειρότερη και από του g4

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

φιλε μου εγω απλα τις βαζω για κριτικη γιατι ως συνηθως γινεται ενα σχολιο απο συγκεκριμενους για τη φωτογραφια που τους βολευει αναλογα με το τι θελουν να πουν και τελειωνει εκει το παραμυθι.

Εγω αυτο που θελω να πω ειναι οτι ολα τα κινητα εχουν καλες και κακες στιγμες..

 

Εδω λοιπον, που απο τις 3 που ποσταρα ο παοκ κρατησε τη μια που ειχε ελαχιστα χειροτερη λεπτομερεια το s7, τις αλλες τις εκανε γαργαρα και απλα επεμενε να θαβει το s7, ειτε απλα με το ετσι θελω ειτε βαζοντας 2-3 φορες την ιδια φωτο με τα γρασιδια.

 

Εγω κρινω απο φωτο που βγαζουμε εμεις ομως, γιατι δεν ξερω ουτε τι χερι εχει ο καθε ασχετος ουτε αν ειναι πειραγμενες οι φωτο κτλ κτλ.

Εδω λοιπον ηθελα ενα σχολιο.

Τωρα το οτι ο παοκ δεν κρινει τις φωτο και απλα κραζει ειναι μαλλον ενδεικτικο..οτι εδω τουλαχιστον το s7 ειναι καλύτερο.. και απλα το λεω γιατι τις 3 φωτο τις εβαλα μαζι και περιμενα να δω αν θα ασχοληθει καποιος και με τις 3 οχι μονο με το ενα σημειο στο 100% crop της μιας...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

μιας και μιλαμε για λεπτομερειες τοσο καιρο, και επειδη αυτες οι 2 φωτο εγιναν γαργαρα, εγω γιατι βλεπω καλυτερες του s7 ??

30201337013_5f6e6a8028_z.jpgLg g5 by Nikos Bletas, on Flickr

30837548465_15e188fa2a_z.jpgS7 edge by Nikos Bletas, on Flickr

 

30537176040_e726696ec6_z.jpgS7 edge by Nikos Bletas, on Flickr

30202919193_4a0499c57b_z.jpgG5 by Nikos Bletas, on Flickr

 

και επειδη μιλησαμε για δεντρα λαδοπαστελ, εδω μου φαινονται πολυ καλυτερα κατω αριστερα του s7..

Δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα μιας και δεν τις σχολιαζει κανεις τοσο καιρο ειπα να τις επαναφερω.

 

Νίκο, στο πρώτο σετάκι, μου αρέσει καλύτερα η φώτο του g5.

Στο δεύτερο σετάκι, προτιμώ το s7 . Έχει καλύτερο WB και καλύτερη λεπτομέρια κάτω αριστερά, όπως είπες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, στο πρώτο σετάκι, μου αρέσει καλύτερα η φώτο του g5.

Στο δεύτερο σετάκι, προτιμώ το s7 . Έχει καλύτερο WB και καλύτερη λεπτομέρια κάτω αριστερά, όπως είπες.

 

Γιαννη, η λεπτομερεια στο 1ο σετ ειναι πολυ καλυτερη του s7. Πχ δες την πανω επιφανεια της γλαστρας, γιατι να το θεσω και αλλιως, αν το βασικο σου θεμα πουειναι συνηθως στο κεντρο, δεν το πιανει σωστα το κινητο, τοτε τι να κανεις τις ακρες. Δες λοιπον ποσο καλυτερα φαινεται η πανω επιφανεια της γλαστρας στο s7 και μετα οι ακρες.

Το μονο καλυτερο του G5 εδω ειναι το δυναμικο ευρος που χωρις να την καψει εχει φωτισει καλυτερα το εσωτερικο της γλαστρας που ειναι αρκετα σκουρο.

Edited by navi55

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη, η λεπτομερεια στο 1ο σετ ειναι πολυ καλυτερη του s7. Πχ δες την πανω επιφανεια της γλαστρας, γιατι να το θεσω και αλλιως, αν το βασικο σου θεμα πουειναι συνηθως στο κεντρο, δεν το πιανει σωστα το κινητο, τοτε τι να κανεις τις ακρες. Δες λοιπον ποσο καλυτερα φαινεται η πανω επιφανεια της γλαστρας στο s7 και μετα οι ακρες.

Το μονο καλυτερο του G5 εδω ειναι το δυναμικο ευρος που χωρις να την καψει εχει φωτισει καλυτερα το εσωτερικο της γλαστρας που ειναι αρκετα σκουρο.

Όπως τα λες είναι Νικο, είναι οφθαλμοφανεστατο οτι στα 2 παράδειγματα υπερέχει το σ7.

 

Ο καθένας μπορεί να δει και να κρίνει τι σχολιάζει ο καθένας και γιατί.

 

Καλα εκανες και τις εβγαλες ξανα στην επιφάνεια γιατι είχαν απομονωθει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να επαναλαμβανομαστε...ειπαμε για τις αδυναμιες της καμερας του S7

H καμερα εχει αρκετα θεματα...υπερβολικο sharpening και παστελ.Ελλειψη λεπτομερειας σε μακρινα πλανα(και ημερησια και βραδυνα).

Εμφανης θορυβος ακομα και σε μετριο φωτισμο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εγώ πάντως στις τελευταίες φωτό θα προτιμησω του g5. Τις βρίσκω σωστότερες και με περισσότερη λεπτομέρεια σε διάφορα σημεία.

Δεν έχω κανένα απο τα δυο τηλέφωνα, δεν είμαι ειδικός στην ανάλυση των φωτό αλλά τα χρώματα του g5 μου φαίνονται σωστότερα και γενικά είναι πιο ισορροπημένες σαν σύνολο.

Ειδικά στο δεύτερο σετ ο ουρανός, τα σύννεφα είναι σαφώς καλύτερα σχηματισμένα στο g5 απ' ότι στο s7.

 

Και τα δυο όμως έχουν βγάλει εξαιρετικές φωτογραφίες, σε βαθμό που πλέον τις ψυριζουμε σε μεγάλο βαθμό.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα καταλαβαινω γιατι ολοι σιγα σιγα το εγκαταλειπουν το myphone..Εχει κανα μηνα μας τα χετε σπασει με το S7. Οποιον δεν του αρεσει ας μην το παρει. Οποιος το χει και του αρεσει ας το κρατησει. Το νημα δε λεγεται αν ειναι καλο ή οχι το S7 ή οποιαδηποτε αλλη συσκευη. Εχει φωτογραφια ν ανεβει ποσο καιρο, αλλα εσεις εκει να δουμε αν ειναι η οχι καλο το S7. Συνεχιστε να τρακωνεστε μονοι σας αφου ετσι θελετε. Δε βλεπω κανεναν Mod ομως να βαζει χερι για τα σχολια που ειναι εκτος θεματος, μαλλον δεν τους χαλαει και τοσο, αλλου κι αλλου ξερουν να βαζουν το χερακι τους..
Link to comment
Share on other sites

HTC 10 auto

32078985554_db01fd8dfc_k.jpg2017-02-15_10-47-53 by finn2k1, on Flickr

 

HTC 10 manual ISO 100

32881766486_b8fb4dff31_k.jpg2017-02-15_10-54-07 by finn2k1, on Flickr

 

HTC 10 manual- η παραπάνω με EV +1.00 snapseed

32107344793_9458e8278c_k.jpg2017-02-15_10-56-32 by finn2k1, on Flickr

 

HTC 10 auto

32881995646_56c0df8d5d_k.jpg2017-02-15_11-08-54 by finn2k1, on Flickr

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Finn

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να επαναλαμβανομαστε...ειπαμε για τις αδυναμιες της καμερας του S7

H καμερα εχει αρκετα θεματα...υπερβολικο sharpening και παστελ.Ελλειψη λεπτομερειας σε μακρινα πλανα(και ημερησια και βραδυνα).

Εμφανης θορυβος ακομα και σε μετριο φωτισμο

Δεν χρειάζεται να επαναλαμβανομαστε,

αποφευγεις επανελειμμενα να απαντήσεις, ενώ αντιθετως απαντας επιλεκτικα εκει που σε συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...