Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Το ψηνα, πάντως, να βρεθούμε όσοι έχουμε ναυαρχίδες να κάνουμε ένα ομαδικό συγκριτικό, να ξέρετε.

 

Εκεί να δεις ξύλο. :P

 

S7, 950, 10, G5, Zenfone, Z5 ένα απόγευμα-σούρουπο μέχρι να βραδιάσει.

 

Σωστός.. Θα ήμουν μέσα αν ήμουν Αθήνα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όλες οι συσκευές έχουν και κάτι αρνητικό. Όσον αφορά το wb του 950 επειδή έχω την συσκευή μήνες, με τις αναβαθμίσεις δεν έχει γίνει καμία σημαντική αλλαγή με το wb. Είναι θέμα καθαρά συνθηκών και της στιγμής που θα πετύχεις. Ωστόσο στην συγκεκριμένη συζήτηση επειδή λέτε για το S7 και γίνεται σύγκριση για το wb του 950, έχουμε δει φωτογραφίες με πολύ περισσότερο κιτρινιάρικα χρώματα στο S7 (κυρίως χαμηλού φωτισμού). Όπως επίσης και με το G5.

 

Το S7 έχει χαμηλή ευκρίνεια όχι λόγω των megapixels. 12mp δεν είναι λίγα! Έχω compact μηχανή με 12mp που την είχα πάρει πριν 7-8 χρόνια και έχει πολύ καλύτερη ευκρίνεια. Αυτό φαίνεται όταν βλέπουμε μία φωτογραφία στο 100%. Υπάρχουν κάμερες που βλέπεις φωτογραφίες στο 100% και η ποιότητα είναι πάρα πολύ καλή. Από εκεί και έπειτα το S7 δυστυχώς έχει θέμα με τον θόρυβο. Οι φωτογραφίες γενικά δείχνουν εντυπωσιακές, το κινητό τραβάει γρήγορα και με καλή εστίαση, αλλά ο θόρυβος είναι πρόβλημα. Έχουμε δει αρκετά δείγματα και δεν είναι 1-2 για να πούμε ότι απλά έτυχε η κακιά στιγμή. Κακιά στιγμή μπορεί να τύχει σε κάτι άλλο που να αφορά τις συνθήκες, αλλά για τον θόρυβο είναι καθαρά θέμα διαχείρισης της συσκευής. Πέρα από τα παραπάνω δείγματα που είδαμε, ένα ακόμα πολύ κακό δείγμα θεωρώ το παρακάτω όπου με iso 40 και με καλό φωτισμό (σύμφωνα και με την ταχύτητα) ο θόρυβος είναι υπερβολικός.

32018031412_18a0cb6878_b.jpg20170107_123929-01 by No Feels, on Flickr

 

Lumia 950 xl

 

Αχ αυτο το WB. Η πρώτη αυτοματο η δεύτερη με wb σε Ήλιο.

 

Και ρωτάω εγω με το φτωχό μου το μυαλό,ειναι τοσο δύσκολο να διορθωθεί το wb απο τι στιγμή που ειναι

θεμα λογισμικού κάμερας;;;

 

31880394364_43aa0368d3_c.jpgWP_20170205_12_51_44_Pro by Nikos Manousakis, on Flickr

 

32600447281_3023f52061_c.jpgWP_20170205_12_51_38_Pro by Nikos Manousakis, on Flickr

Περιμένω μια απάντηση - τοποθέτηση απο τον navi55 οσον αφορά το ζητημα που έθιξα με το wb του 950.

Ηταν ξεκάθαρος οτι δεν υπάρχει κανένα θέμα.

 

Οι φωτο του μέλους xhostel77 αποδεικνυουν το αντίθετο, κάτι που αναφέρει και ο ιδιος.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες δοκιμές με το Oneplus 3T.

Αρκετα ικανοποιημένος οταν υπαρχει αρκετο φως, δεν καιει τα φωτεινα σημεια ούτε χανει την λεπτομέρεια στις σκιες.

 

32743240932_fb2c6dfd45_c.jpgIMG_20170214_141055 by teotsi21, on Flickr

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

LG G4

20637603368_c9e3523375_c.jpg20150824_000203 by foxy4270, on Flickr

20781550812_ebd7724514_c.jpg20150822_192933_HDR by foxy4270, on Flickr

21067438585_fa1cc266ff_c.jpg20150901_210117 by foxy4270, on Flickr

 

Η δεύτερη είναι απίστευτη, επίσης είδα άλλη μια με direct sunlight που έχεις στο Flickr, όλες είναι τραβηγμένες στο αυτόματο η είναι HDR? Γιατί παρόλο που έχει direct sunlight φωτιζονται όπως πρέπει τα σκοτεινά μέρη και δεν καίγεται και ο ουρανός, και ειδικά μια που έχεις με ένα τρένο Στ αριστερά κι αυτή φανταστική!

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι συσκευές έχουν και κάτι αρνητικό. Όσον αφορά το wb του 950 επειδή έχω την συσκευή μήνες, με τις αναβαθμίσεις δεν έχει γίνει καμία σημαντική αλλαγή με το wb. Είναι θέμα καθαρά συνθηκών και της στιγμής που θα πετύχεις. Ωστόσο στην συγκεκριμένη συζήτηση επειδή λέτε για το S7 και γίνεται σύγκριση για το wb του 950, έχουμε δει φωτογραφίες με πολύ περισσότερο κιτρινιάρικα χρώματα στο S7 (κυρίως χαμηλού φωτισμού). Όπως επίσης και με το G5.

 

Το S7 έχει χαμηλή ευκρίνεια όχι λόγω των megapixels. 12mp δεν είναι λίγα! Έχω compact μηχανή με 12mp που την είχα πάρει πριν 7-8 χρόνια και έχει πολύ καλύτερη ευκρίνεια. Αυτό φαίνεται όταν βλέπουμε μία φωτογραφία στο 100%. Υπάρχουν κάμερες που βλέπεις φωτογραφίες στο 100% και η ποιότητα είναι πάρα πολύ καλή. Από εκεί και έπειτα το S7 δυστυχώς έχει θέμα με τον θόρυβο. Οι φωτογραφίες γενικά δείχνουν εντυπωσιακές, το κινητό τραβάει γρήγορα και με καλή εστίαση, αλλά ο θόρυβος είναι πρόβλημα. Έχουμε δει αρκετά δείγματα και δεν είναι 1-2 για να πούμε ότι απλά έτυχε η κακιά στιγμή. Κακιά στιγμή μπορεί να τύχει σε κάτι άλλο που να αφορά τις συνθήκες, αλλά για τον θόρυβο είναι καθαρά θέμα διαχείρισης της συσκευής. Πέρα από τα παραπάνω δείγματα που είδαμε, ένα ακόμα πολύ κακό δείγμα θεωρώ το παρακάτω όπου με iso 40 και με καλό φωτισμό (σύμφωνα και με την ταχύτητα) ο θόρυβος είναι υπερβολικός.

32018031412_18a0cb6878_b.jpg20170107_123929-01 by No Feels, on Flickr

Με αφορμή αυτή το post γράφω δύο λόγια. Η φωτογραφία που έγινε παράθεση στο post του navi55 έχει υποστεί επεξεργασία στο snapseed.

Αυτό φαίνεται στο exif.

Συγκεκριμένα έχει ανέβει το structure μέσω του υπό μενού details τόσο πολύ που πλέον φαίνονται τα σύννεφα στον ουρανό. Ο λονδρέζικος ουρανός είναι εντελώς γκρι, συνήθως δεν βλέπεις / φαίνεται τίποτα παρά το μουντό γκρι.

 

Προς τέρψιν του φωτογραφικού ματιού, επέλεξα να αναδείξω περισσότερο ουρανό. Αυτό ανέβασε μοιραία τα επίπεδα θορύβου.

 

Εάν είχε δημιουργηθεί το θέμα με τις καλλιτεχνικές φωτογραφίες τότε, τη φωτό αυτή θα την πόσταρα μάλλον εκεί αφού δεν είχα τόσο σκοπό να αναδείξω τις δυνατότητες του s7 με τη συγκεκριμένη. Περισσότερο μου άρεσε το θέμα και ελλείψη κατάλληλου χώρου την ανέβασα εδώ.

 

Αφού ξεκαθαρίσαμε ότι η συγκεκριμένη δεν είναι αντιπροσωπευτική της κάμερας του s7 αφού έχει υποστεί επεξεργασία πάμε παρακάτω..

 

Πριν 10 μέρες είχα στείλει το s7 edge μου στην αντιπροσωπεία για αλλαγή πλακέτας. Εκεί έμεινε άλλες 10 μέρες. Επειδή όμως ενδιάμεσα είχα προγραμματίσει ταξίδι αναψυχής κ επειδή άκουγα τόσα πολλά εδώ μέσα για την κάμερα του 950 (ήξερα ότι δεν ισχύουν φυσικά ολα), αποφάσισα στο ταξίδι αυτό να έχω μαζί μου για να τραβάω φωτός δύο άλλα τηλέφωνα.

Είχα λοιπόν μαζί μου και το 950 και το 950xl. Το 950 έμεινε στο ράφι για το υπόλοιπο του ταξιδιού και χρησιμοποιούσα μόνο το 950 xl.

 

Παρενθετικά να πω πως ήταν τα πρώτα μου Windows phones και σαν εμπειρία χρήσης ήταν η χειρότερη από ότι τηλέφωνο έχω πιάσει, επιπλέον ήταν πολύ χειρότερη εμπειρία από όσο θα μπορούσα να φανταστώ.

 

Κλείνει η παρένθεση και πάμε στα της κάμερας. Out of the box auto λήψεις μόνο, η κάμερα σε σχέση κ σύγκριση με το s7 είναι αρκετά υποδεέστερη. Το βγάζω κ πυροβολώ απλά δεν ισχύει. Η φωτογραφία μπορεί να βγει από μέτρια έως κακή κ να καίει διάφορα σημεία του κάδρου. Μιλάμε πάντα για περιπτώσεις που βγάζεις το τηλ γρήγορα κ τραβάς. Δεν υπάρχει χρόνος για ρυθμίσεις και πολλές λήψεις του ίδιου σκηνικού για να πετύχεις το αποτέλεσμα που θα σε ικανοποιήσει.

 

Ανεβάζω μερικά δείγματα για να δείτε.

Επειδή οι φώτο εστάλησαν μέσω viber δεν υπάρχει exif για κάποιο λόγο για να δείτε τις λεπτομέρειες. Είναι στο αυτόματο οι φωτογραφίες.

 

 

Εδώ εντάξει λες νύχτα, δύσκολες συνθήκες πολύ και διάφοροι φωτισμοί.

Είναι κάκιστες οι φωτογραφίες, το s7 είμαι σίγουρος θα απέδιδε καλύτερα αλλά το προσπερνάμε, πάμε πάρα κάτω..

 

32774737771_24c16685cf_b.jpg2017-02-14_02-40-06 by No Feels, on Flickr

 

 

32857880396_600cd7083f_b.jpg2017-02-14_02-40-52 by No Feels, on Flickr

 

 

Εδώ έχει κάψει όλο το περίγραμμα του background..

 

32745036552_15cfdf8f4e_b.jpg2017-02-14_02-41-14 by No Feels, on Flickr

 

Και εδώ έχει κάψει ακόμα περισσότερο από το φόντο..

 

32898441345_59c40a1c79_b.jpg2017-02-14_02-41-31 by No Feels, on Flickr

 

 

Αν κάποιος δεν ξέρει με τι είναι τραβηγμένες, τις κάνει εύκολα τις πάρα πάνω για φώτο από κινητό κάτω των 100 euro...

 

Θέλω επίσης να πω ότι έβγαλα κ καλές φωτογραφίες με το 950 xl.

Κάποιες τις έχω ανεβάσει ήδη στα δύο θέματα του forum. Δεν ήταν όλες κακές. Ο παράγοντας του πως θα σου κάτσει ήταν ο ισχυρότερος όμως κ η εν γένει εμπειρία χρήσης από τις χειρότερες..

 

Αυτά.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώρα φίλε δηλαδή ότι διαβάζουμε τόσο καιρό εδώ μέσα είναι παπάς;ούτε με σπασμένο φακό το s7 δεν θα έβγαζε τέτοιες φωτογραφίες.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε τον φίλο nfeel για τον χρόνο και τα δειγματα που ανέβασε με το 950.

Εχει σημασία εδώ οτι είχε στη κατοχή του το τηλέφωνο και δεν είδε ακουσε κτλπ.

Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι καλό που ακούμε (και πρέπει να ακούμε) σχόλια για 2 συσκευές από αυτούς που έχουν και τις 2 συσκευές και ακόμα καλύτερα όταν τις έχουν για κάποιο χρονικό διάστημα και τις 2 ταυτόχρονα :cool:.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή αυτή το post γράφω δύο λόγια. Η φωτογραφία που έγινε παράθεση στο post του navi55 έχει υποστεί επεξεργασία στο snapseed.

Αυτό φαίνεται στο exif.

Συγκεκριμένα έχει ανέβει το structure μέσω του υπό μενού details τόσο πολύ που πλέον φαίνονται τα σύννεφα στον ουρανό. Ο λονδρέζικος ουρανός είναι εντελώς γκρι, συνήθως δεν βλέπεις / φαίνεται τίποτα παρά το μουντό γκρι.

 

Προς τέρψιν του φωτογραφικού ματιού, επέλεξα να αναδείξω περισσότερο ουρανό. Αυτό ανέβασε μοιραία τα επίπεδα θορύβου.

 

Εάν είχε δημιουργηθεί το θέμα με τις καλλιτεχνικές φωτογραφίες τότε, τη φωτό αυτή θα την πόσταρα μάλλον εκεί αφού δεν είχα τόσο σκοπό να αναδείξω τις δυνατότητες του s7 με τη συγκεκριμένη. Περισσότερο μου άρεσε το θέμα και ελλείψη κατάλληλου χώρου την ανέβασα εδώ.

 

Αφού ξεκαθαρίσαμε ότι η συγκεκριμένη δεν είναι αντιπροσωπευτική της κάμερας του s7 αφού έχει υποστεί επεξεργασία πάμε παρακάτω..

 

Πριν 10 μέρες είχα στείλει το s7 edge μου στην αντιπροσωπεία για αλλαγή πλακέτας. Εκεί έμεινε άλλες 10 μέρες. Επειδή όμως ενδιάμεσα είχα προγραμματίσει ταξίδι αναψυχής κ επειδή άκουγα τόσα πολλά εδώ μέσα για την κάμερα του 950 (ήξερα ότι δεν ισχύουν φυσικά ολα), αποφάσισα στο ταξίδι αυτό να έχω μαζί μου για να τραβάω φωτός δύο άλλα τηλέφωνα.

Είχα λοιπόν μαζί μου και το 950 και το 950xl. Το 950 έμεινε στο ράφι για το υπόλοιπο του ταξιδιού και χρησιμοποιούσα μόνο το 950 xl.

 

Παρενθετικά να πω πως ήταν τα πρώτα μου Windows phones και σαν εμπειρία χρήσης ήταν η χειρότερη από ότι τηλέφωνο έχω πιάσει, επιπλέον ήταν πολύ χειρότερη εμπειρία από όσο θα μπορούσα να φανταστώ.

 

Κλείνει η παρένθεση και πάμε στα της κάμερας. Out of the box auto λήψεις μόνο, η κάμερα σε σχέση κ σύγκριση με το s7 είναι αρκετά υποδεέστερη. Το βγάζω κ πυροβολώ απλά δεν ισχύει. Η φωτογραφία μπορεί να βγει από μέτρια έως κακή κ να καίει διάφορα σημεία του κάδρου. Μιλάμε πάντα για περιπτώσεις που βγάζεις το τηλ γρήγορα κ τραβάς. Δεν υπάρχει χρόνος για ρυθμίσεις και πολλές λήψεις του ίδιου σκηνικού για να πετύχεις το αποτέλεσμα που θα σε ικανοποιήσει.

 

Ανεβάζω μερικά δείγματα για να δείτε.

Επειδή οι φώτο εστάλησαν μέσω viber δεν υπάρχει exif για κάποιο λόγο για να δείτε τις λεπτομέρειες. Είναι στο αυτόματο οι φωτογραφίες.

 

 

Εδώ εντάξει λες νύχτα, δύσκολες συνθήκες πολύ και διάφοροι φωτισμοί.

Είναι κάκιστες οι φωτογραφίες, το s7 είμαι σίγουρος θα απέδιδε καλύτερα αλλά το προσπερνάμε, πάμε πάρα κάτω..

 

32774737771_24c16685cf_b.jpg2017-02-14_02-40-06 by No Feels, on Flickr

 

 

32857880396_600cd7083f_b.jpg2017-02-14_02-40-52 by No Feels, on Flickr

 

 

Εδώ έχει κάψει όλο το περίγραμμα του background..

 

32745036552_15cfdf8f4e_b.jpg2017-02-14_02-41-14 by No Feels, on Flickr

 

Και εδώ έχει κάψει ακόμα περισσότερο από το φόντο..

 

32898441345_59c40a1c79_b.jpg2017-02-14_02-41-31 by No Feels, on Flickr

 

 

Αν κάποιος δεν ξέρει με τι είναι τραβηγμένες, τις κάνει εύκολα τις πάρα πάνω για φώτο από κινητό κάτω των 100 euro...

 

Θέλω επίσης να πω ότι έβγαλα κ καλές φωτογραφίες με το 950 xl.

Κάποιες τις έχω ανεβάσει ήδη στα δύο θέματα του forum. Δεν ήταν όλες κακές. Ο παράγοντας του πως θα σου κάτσει ήταν ο ισχυρότερος όμως κ η εν γένει εμπειρία χρήσης από τις χειρότερες..

 

Αυτά.

 

Δεν ανοιγουν οι φωτο...private.

Με την πρωτη ματια που τις βλεπω...κατι πηγαινει πολυ στραβα με τη συσκευη σου.

Η πραγματικη ποιοτητα του 950 ειναι αυτη...εχω απειρα δειγματα.

Η φωτο ειναι χερατη και στο αυτοματο

31215003502_8ba03aae18_c.jpgProShot_20161201_191619 by foxy4270, on Flickr

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς βάλε και μία βραδινή με το default πρόγραμμα του lumia, γιατί αν κρίνω από το auto του 640xl που έχω ,σε εσωτερικούς χώρους και νύχτα είναι χάλια ενώ manual βγάζει αξιοπρεπείς φωτο.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε τον φίλο nfeel για τον χρόνο και τα δειγματα που ανέβασε με το 950.

Εχει σημασία εδώ οτι είχε στη κατοχή του το τηλέφωνο και δεν είδε ακουσε κτλπ.

Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του.

 

Εδώ λείπει ολόκληρο κεφάλι και μου λέει ότι έχει κάψει το backround......

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη καλορίζικο το htc 10!!! με την νυχτερινή φωτο να πω ουτε και εγω τρελάθηκα εχω την εντυπωσει οτι το g5 την εβγαζε καλυτερα!!!(μιας και εχεις και της δυο συσκευες κανε ενα σιγκριτικο!)

απο την αλλη οι φωτογραφίες που ανεβασε ο nfeel απο το lumia 950xl νομίζω οτι ειναι τραγικες πραγματικα ειναι λες και ειναι τραβηγμένες με τηλεφωνο 100 ευρω το πολυ!!(ακομα και το redmi note 3pro που ειχα θα εβγαζε καλυτερη!!! που δεν μου ειχε αρεσει η καμερα καθολου!!)

και εμενα δεν μου αρεσει καθολου το windows και δεν θα επερνα μονο και μονο για την καμερα !!(για πλακα προτιμάω της τελευταιες ναυαρχιδες με android!!)

οι φωτογραφιες ειπε οτι ειναι απο viber και απο οτι ξερω η φωτογραφιες απο viber ειναι τραγικες μιας και τα συμπιέζει και χαλαει πολυ την ποιότητα ισως και για αυτο να βγηκαν τοσο χαλια!!!(δεν την ειχα ποτε την συσκευη οποτε ας μας πουν αυτοι που το εχουν!!!)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι από viber δεν κρίνεις αλλά ο φίλος είπε ότι τις έβγαζε ο ίδιος με 950 απλά για κάποιο λόγο εδώ είναι με viber

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω μια απάντηση - τοποθέτηση απο τον navi55 οσον αφορά το ζητημα που έθιξα με το wb του 950.

Ηταν ξεκάθαρος οτι δεν υπάρχει κανένα θέμα.

 

Οι φωτο του μέλους xhostel77 αποδεικνυουν το αντίθετο, κάτι που αναφέρει και ο ιδιος.

 

Σε τί ακριβώς έγραψα και μάλιστα ξεκάθαρα ότι δεν έχει κανένα θέμα?

Έχω αναφέρει από παλαιότερα πως ναι υπάρχει κιτρινίλα σε συνθήκες έντονου ηλίου σε κάποιες περιστάσεις. Δεν σημαίνει ότι πάντα με τον ήλιο θα βγουν κίτρινες.

 

Σε αυτό που παρέθεσες αναφέρω πως με τις αναβαθμίσεις δεν έχει αλλάξει κάτι. Είχε ακουστεί από 1-2 άτομα της συσκευής πως άλλοτε η κιτρινίλα ήταν πιο έντονη με update, άλλοτε λιγότερη κλπ. Εγώ αυτό που αναφέρω είναι πως δεν έχει υπάρξει κάποια ουσιαστική αλλαγή στο wb. Δηλαδή η κιτρινίλα υπήρχε εξ' αρχής και το πρόβλημα δεν έγινε μεγαλύτερο ή μικρότερο.

 

Στις παραπάνω φωτογραφίες όπου εδώ φαίνεται έντονα, έχω παρατηρήσει κάποιες φορές πως αφήνοντας την συσκευή για 2-3 δευτερόλεπτα και γυρνώντας λίγο αριστερά-δεξιά επιλέγει πιο σωστά τα χρώματα στο αυτόματο.

 

Με αφορμή αυτή το post γράφω δύο λόγια. Η φωτογραφία που έγινε παράθεση στο post του navi55 έχει υποστεί επεξεργασία στο snapseed.

Αυτό φαίνεται στο exif.

Συγκεκριμένα έχει ανέβει το structure μέσω του υπό μενού details τόσο πολύ που πλέον φαίνονται τα σύννεφα στον ουρανό. Ο λονδρέζικος ουρανός είναι εντελώς γκρι, συνήθως δεν βλέπεις / φαίνεται τίποτα παρά το μουντό γκρι.

 

Προς τέρψιν του φωτογραφικού ματιού, επέλεξα να αναδείξω περισσότερο ουρανό. Αυτό ανέβασε μοιραία τα επίπεδα θορύβου.

 

Εάν είχε δημιουργηθεί το θέμα με τις καλλιτεχνικές φωτογραφίες τότε, τη φωτό αυτή θα την πόσταρα μάλλον εκεί αφού δεν είχα τόσο σκοπό να αναδείξω τις δυνατότητες του s7 με τη συγκεκριμένη. Περισσότερο μου άρεσε το θέμα και ελλείψη κατάλληλου χώρου την ανέβασα εδώ.

 

Αφού ξεκαθαρίσαμε ότι η συγκεκριμένη δεν είναι αντιπροσωπευτική της κάμερας του s7 αφού έχει υποστεί επεξεργασία πάμε παρακάτω..

 

Πριν 10 μέρες είχα στείλει το s7 edge μου στην αντιπροσωπεία για αλλαγή πλακέτας. Εκεί έμεινε άλλες 10 μέρες. Επειδή όμως ενδιάμεσα είχα προγραμματίσει ταξίδι αναψυχής κ επειδή άκουγα τόσα πολλά εδώ μέσα για την κάμερα του 950 (ήξερα ότι δεν ισχύουν φυσικά ολα), αποφάσισα στο ταξίδι αυτό να έχω μαζί μου για να τραβάω φωτός δύο άλλα τηλέφωνα.

Είχα λοιπόν μαζί μου και το 950 και το 950xl. Το 950 έμεινε στο ράφι για το υπόλοιπο του ταξιδιού και χρησιμοποιούσα μόνο το 950 xl.

 

Παρενθετικά να πω πως ήταν τα πρώτα μου Windows phones και σαν εμπειρία χρήσης ήταν η χειρότερη από ότι τηλέφωνο έχω πιάσει, επιπλέον ήταν πολύ χειρότερη εμπειρία από όσο θα μπορούσα να φανταστώ.

 

Κλείνει η παρένθεση και πάμε στα της κάμερας. Out of the box auto λήψεις μόνο, η κάμερα σε σχέση κ σύγκριση με το s7 είναι αρκετά υποδεέστερη. Το βγάζω κ πυροβολώ απλά δεν ισχύει. Η φωτογραφία μπορεί να βγει από μέτρια έως κακή κ να καίει διάφορα σημεία του κάδρου. Μιλάμε πάντα για περιπτώσεις που βγάζεις το τηλ γρήγορα κ τραβάς. Δεν υπάρχει χρόνος για ρυθμίσεις και πολλές λήψεις του ίδιου σκηνικού για να πετύχεις το αποτέλεσμα που θα σε ικανοποιήσει.

 

Ανεβάζω μερικά δείγματα για να δείτε.

Επειδή οι φώτο εστάλησαν μέσω viber δεν υπάρχει exif για κάποιο λόγο για να δείτε τις λεπτομέρειες. Είναι στο αυτόματο οι φωτογραφίες.

 

 

Εδώ εντάξει λες νύχτα, δύσκολες συνθήκες πολύ και διάφοροι φωτισμοί.

Είναι κάκιστες οι φωτογραφίες, το s7 είμαι σίγουρος θα απέδιδε καλύτερα αλλά το προσπερνάμε, πάμε πάρα κάτω..

 

 

Εδώ έχει κάψει όλο το περίγραμμα του background..

 

Και εδώ έχει κάψει ακόμα περισσότερο από το φόντο..

 

Αν κάποιος δεν ξέρει με τι είναι τραβηγμένες, τις κάνει εύκολα τις πάρα πάνω για φώτο από κινητό κάτω των 100 euro...

 

Θέλω επίσης να πω ότι έβγαλα κ καλές φωτογραφίες με το 950 xl.

Κάποιες τις έχω ανεβάσει ήδη στα δύο θέματα του forum. Δεν ήταν όλες κακές. Ο παράγοντας του πως θα σου κάτσει ήταν ο ισχυρότερος όμως κ η εν γένει εμπειρία χρήσης από τις χειρότερες..

 

Αυτά.

 

Η παράθεση που είχα κάνει για την φωτογραφία ίσως ήταν λίγο βιαστική τότε διότι απ' όσο θυμάμαι δεν είχε αναφερθεί πως έχει υποστεί επεξεργασία και δεν το είχα διαβάσει στο exif. Οπότε υπάρχει εξήγηση ο τόσος έντονος θόρυβος. Προφανώς δεν χρειαζόταν επεξεργασία για να γίνει χειρότερη.

 

Στις νυχτερινές του 950 είναι γνωστό πως δεν είναι συσκευή για γρήγορες φωτογραφίες. Ειδικά αν δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο αντικείμενο να εστιάσει αυτόματα τότε χρειάζεται manual focus. Οι φωτογραφίες ας είναι από viber, φαίνονται πως δεν είναι σωστά εστιασμένες.

Από τις 2 ημερήσιες ειδικά η πρώτη είναι τραγική. Έχω βγάλει χιλιάδες φωτογραφίες, ποτέ δεν έχω βγάλει τέτοιο πράγμα. Ειδικά αυτό το περίγραμμα δεξιά από το κάστρο σαν φάντασμα είναι πολύ περίεργο.

 

Τώρα αν το 950 έχει θέμα όπως λες και καίει σημεία, μία συσκευή με το καλύτερο dynamic range και την καλύτερη ισορροπία φωτεινότητας ειδικά στις ημερήσιες, τότε καμία άλλη συσκευή σε αντίστοιχες συνθήκες θα τα έκανε μαντάρα. Ο λονδρέζικος ουρανός με το 950 θα είχε βγει σωστά και δεν θα χρειαζόταν επεξεργασία.

 

Μιας και έχεις τις συσκευές το καλύτερο θα ήταν να κάνεις και ένα συγκριτικό. ;)

 

Η παρακάτω είναι εντελώς στο αυτόματο (iso, shutter speed, focus, exposure) και με stock κάμερα.

29281530632_fdf67e0fb8_b.jpgWP_20160901_20_53_59_Pro by Angel Os, on Flickr

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

lumia 950 xl αυτόματα και ολες με χαμηλό φωτισμό.

 

Κάτι αλλο φταιει στις φωτογραφίες που είδαμε.

 

 

32516468366_03b3b4685f_c.jpgWP_20170127_18_13_32_Pro by Nikos Manousakis, on Flickr

 

 

31713466134_d4c6802bcf_c.jpgWP_20170127_18_11_09_Pro by Nikos Manousakis, on Flickr

 

31753799910_c7c157a760_c.jpgWP_20170105_23_43_19_Pro by Nikos Manousakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

οι φωτογραφιες ειπε οτι ειναι απο viber και απο οτι ξερω η φωτογραφιες απο viber ειναι τραγικες μιας και τα συμπιέζει και χαλαει πολυ την ποιότητα ισως και για αυτο να βγηκαν τοσο χαλια!!!(δεν την ειχα ποτε την συσκευη οποτε ας μας πουν αυτοι που το εχουν!!!)

 

 

 

Η αλήθεια είναι ότι από viber δεν κρίνεις αλλά ο φίλος είπε ότι τις έβγαζε ο ίδιος με 950 απλά για κάποιο λόγο εδώ είναι με viber

 

Το viber το ανέφερα γιατί δε φαίνεται το exif. Τις έστειλα και χάθηκαν οι λεπτομέρειες.

Το viber συμπιέζει μεν αλλά αυτές που έστειλα εγώ είχαν καμμένο το φόντο, καμμένο το περίγραμμα του φόντου και σε νυχτερινές απλά ασχολίαστο..

Το viber δεν κάνει τέτοιο πράγμα.

 

Δεν είναι κοινό μυστικό ότι στο αυτόματο το κινητό είναι τραγικό. Αν διαβάσει κανείς το θέμα του 950 θα διαπιστώσει ακριβώς αυτό από τα σχόλια,ακόμα και τα τελευταία..

 

Ο Paok τώρα που στήνεται στα μπαλκόνια, βάζει τρίποδα και βγάζει manual και ανεβάζει επιλεκτικά τις καλύτερες δίνει την εντύπωση ότι το 950 είναι η DSLR των κινητών.

Αν πάει κ το αγοράσει κανείς όμως κ περιμένει να βγάζει τις φωτογραφίες που βλέπει να ανεβαίνουν εδώ θα απογοητευτεί.

 

Δε λέω ότι δε βγάζει καλές φωτογραφίες. Μπορεί να βγάλει κ καλές, όπως η πιο κάτω αλλά σε αυτόματο και στο πόδι είναι λαχείο..

 

32902245855_2b64cfba60_b.jpg2017-02-14_06-42-43 by No Feels, on Flickr

( από viber κ αυτή)

Edited by nfeel
me > you
Link to comment
Share on other sites

Ok φίλε εγώ κατάλαβαινω ότι υπάρχει παραπληροφόρηση από μερικούς για δικούς τους λόγους τους οποίους δεν μπορώ να καταλάβω

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι υπάρχουν ιδιαίτεροι λόγοι. Απλώς δε γουστάρουν samsung, ούτε ο Paok ούτε ο ddr2 που υιοθετεί το ειρωνικό υφάκι όταν υπάρχει η Samsung στην κουβέντα.

 

Αλλά είναι ανθρώπινο εντάξει.

Το έχουν πολλοί μέχρι ένα βαθμό.

 

Εγώ μεγαλώνοντας προσπαθώ να είμαι πιο ανοιχτός γι'αυτό κ επέλεξα να πάρω αυτά τα δύο κινητά μαζί μου ενόσω απουσίαζε το s7 στο service.

 

Ήθελα να δω ο ίδιος την εμπειρία χρήσης των wp και φυσικά την κάμερα.

 

Για το comparison που είπε ο navi55 επιφυλάσσομαι. Τα έχω τα 3 κινητά στην κατοχή μου ακόμα κ θα έχει ενδιαφέρον.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ανέφερα...και το ξαναλέω: Δεν νοείται (για μένα) φωτογραφία Smartphone με τρίποδες και κλείστρα στα 15 και 30sec...και στήσιμο ολόκληρο σκηνικό a la Steven Spielberg για να πάρεις μια φωτογραφία. Το κινητό είναι για να βγάλεις όσο το δυνατόν γρηγορότερα την καλύτερη φωτό.

Αυτό ισχύει για μένα. Άλλος έχει άλλη άποψη. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Προσωπικά φωτογραφία που είναι με τρίποδα και έχει κλείστρο 15 ή 30sec, απλά δεν την δίνω σημασία...δεν ανήκει στην γκάμα μου.

 

Συμφωνώ επίσης μαζί σας ότι ναι μέν έχουμε δεί τρομερές φωτογραφίες σε ποιότητα απο 950 G4 G5 κλπ...αλλά είναι όλες ΚΑΛΟ-στημένες όπως φαίνεται ξεκάθαρα από τα exif.

 

Θα θέλαμε όμως οι τελευταίες φωτό του 950 να ήταν σε πλήρη ανάλυση και με πληροφορίες exif. Αυτό απαιτείται!

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι υπάρχουν ιδιαίτεροι λόγοι. Απλώς δε γουστάρουν samsung, ούτε ο Paok ούτε ο ddr2 που υιοθετεί το ειρωνικό υφάκι όταν υπάρχει η Samsung στην κουβέντα.

 

Αλλά είναι ανθρώπινο εντάξει.

Το έχουν πολλοί μέχρι ένα βαθμό.

 

Εγώ μεγαλώνοντας προσπαθώ να είμαι πιο ανοιχτός γι'αυτό κ επέλεξα να πάρω αυτά τα δύο κινητά μαζί μου ενόσω απουσίαζε το s7 στο service.

 

Ήθελα να δω ο ίδιος την εμπειρία χρήσης των wp και φυσικά την κάμερα.

 

Για το comparison που είπε ο navi55 επιφυλάσσομαι. Τα έχω τα 3 κινητά στην κατοχή μου ακόμα κ θα έχει ενδιαφέρον.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν έβαλες ουτε μια φωτογραφία με πραγματική ανάλυση και εγω που στο λεω δεν εχω κολλημα με κανένα τηλ....

Link to comment
Share on other sites

Το viber το ανέφερα γιατί δε φαίνεται το exif. Τις έστειλα και χάθηκαν οι λεπτομέρειες.

Το viber συμπιέζει μεν αλλά αυτές που έστειλα εγώ είχαν καμμένο το φόντο, καμμένο το περίγραμμα του φόντου και σε νυχτερινές απλά ασχολίαστο..

Το viber δεν κάνει τέτοιο πράγμα.

 

Δεν είναι κοινό μυστικό ότι στο αυτόματο το κινητό είναι τραγικό. Αν διαβάσει κανείς το θέμα του 950 θα διαπιστώσει ακριβώς αυτό από τα σχόλια,ακόμα και τα τελευταία..

 

Ο Paok τώρα που στήνεται στα μπαλκόνια, βάζει τρίποδα και βγάζει manual και ανεβάζει επιλεκτικά τις καλύτερες δίνει την εντύπωση ότι το 950 είναι η DSLR των κινητών.

Αν πάει κ το αγοράσει κανείς όμως κ περιμένει να βγάζει τις φωτογραφίες που βλέπει να ανεβαίνουν εδώ θα απογοητευτεί.

 

Δε λέω ότι δε βγάζει καλές φωτογραφίες. Μπορεί να βγάλει κ καλές, όπως η πιο κάτω αλλά σε αυτόματο και στο πόδι είναι λαχείο..

 

32902245855_2b64cfba60_b.jpg2017-02-14_06-42-43 by No Feels, on Flickr

( από viber κ αυτή)

 

Ο Paok τώρα που στήνεται στα μπαλκόνια, βάζει τρίποδα και βγάζει manual και ανεβάζει επιλεκτικά τις καλύτερες δίνει την εντύπωση ότι το 950 είναι η DSLR των κινητών.

Αν πάει κ το αγοράσει κανείς όμως κ περιμένει να βγάζει τις φωτογραφίες που βλέπει να ανεβαίνουν εδώ θα απογοητευτεί.

 

Φιλε μου ? αυτα που εγραψα κατω απο τη φωτο τα διαβασες?

για ποιον τριποδα μιλας? και για ποιο manual? τα exif τα ειδες?

Η φωτο ειναι χερατη και στο αυτοματο...iso=618, shutter=1/16

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Το viber το ανέφερα γιατί δε φαίνεται το exif. Τις έστειλα και χάθηκαν οι λεπτομέρειες.

Το viber συμπιέζει μεν αλλά αυτές που έστειλα εγώ είχαν καμμένο το φόντο, καμμένο το περίγραμμα του φόντου και σε νυχτερινές απλά ασχολίαστο..

Το viber δεν κάνει τέτοιο πράγμα.

 

Δεν είναι κοινό μυστικό ότι στο αυτόματο το κινητό είναι τραγικό. Αν διαβάσει κανείς το θέμα του 950 θα διαπιστώσει ακριβώς αυτό από τα σχόλια,ακόμα και τα τελευταία..

 

Ο Paok τώρα που στήνεται στα μπαλκόνια, βάζει τρίποδα και βγάζει manual και ανεβάζει επιλεκτικά τις καλύτερες δίνει την εντύπωση ότι το 950 είναι η DSLR των κινητών.

Αν πάει κ το αγοράσει κανείς όμως κ περιμένει να βγάζει τις φωτογραφίες που βλέπει να ανεβαίνουν εδώ θα απογοητευτεί.

 

Δε λέω ότι δε βγάζει καλές φωτογραφίες. Μπορεί να βγάλει κ καλές, όπως η πιο κάτω αλλά σε αυτόματο και στο πόδι είναι λαχείο..

 

32902245855_2b64cfba60_b.jpg2017-02-14_06-42-43 by No Feels, on Flickr

( από viber κ αυτή)

 

ναι αλλα για λογους ταξης πρεπει να βαλεις το σωστο αρχειο και να διαβασουμε exif, ασχετως αν εχει καμενα σημεια κτλ...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Σε τί ακριβώς έγραψα και μάλιστα ξεκάθαρα ότι δεν έχει κανένα θέμα?

Έχω αναφέρει από παλαιότερα πως ναι υπάρχει κιτρινίλα σε συνθήκες έντονου ηλίου σε κάποιες περιστάσεις. Δεν σημαίνει ότι πάντα με τον ήλιο θα βγουν κίτρινες.

 

Σε αυτό που παρέθεσες αναφέρω πως με τις αναβαθμίσεις δεν έχει αλλάξει κάτι. Είχε ακουστεί από 1-2 άτομα της συσκευής πως άλλοτε η κιτρινίλα ήταν πιο έντονη με update, άλλοτε λιγότερη κλπ. Εγώ αυτό που αναφέρω είναι πως δεν έχει υπάρξει κάποια ουσιαστική αλλαγή στο wb. Δηλαδή η κιτρινίλα υπήρχε εξ' αρχής και το πρόβλημα δεν έγινε μεγαλύτερο ή μικρότερο.

 

Στις παραπάνω φωτογραφίες όπου εδώ φαίνεται έντονα, έχω παρατηρήσει κάποιες φορές πως αφήνοντας την συσκευή για 2-3 δευτερόλεπτα και γυρνώντας λίγο αριστερά-δεξιά επιλέγει πιο σωστά τα χρώματα στο αυτόματο.

 

 

 

Η παράθεση που είχα κάνει για την φωτογραφία ίσως ήταν λίγο βιαστική τότε διότι απ' όσο θυμάμαι δεν είχε αναφερθεί πως έχει υποστεί επεξεργασία και δεν το είχα διαβάσει στο exif. Οπότε υπάρχει εξήγηση ο τόσος έντονος θόρυβος. Προφανώς δεν χρειαζόταν επεξεργασία για να γίνει χειρότερη.

 

Στις νυχτερινές του 950 είναι γνωστό πως δεν είναι συσκευή για γρήγορες φωτογραφίες. Ειδικά αν δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο αντικείμενο να εστιάσει αυτόματα τότε χρειάζεται manual focus. Οι φωτογραφίες ας είναι από viber, φαίνονται πως δεν είναι σωστά εστιασμένες.

Από τις 2 ημερήσιες ειδικά η πρώτη είναι τραγική. Έχω βγάλει χιλιάδες φωτογραφίες, ποτέ δεν έχω βγάλει τέτοιο πράγμα. Ειδικά αυτό το περίγραμμα δεξιά από το κάστρο σαν φάντασμα είναι πολύ περίεργο.

 

Τώρα αν το 950 έχει θέμα όπως λες και καίει σημεία, μία συσκευή με το καλύτερο dynamic range και την καλύτερη ισορροπία φωτεινότητας ειδικά στις ημερήσιες, τότε καμία άλλη συσκευή σε αντίστοιχες συνθήκες θα τα έκανε μαντάρα. Ο λονδρέζικος ουρανός με το 950 θα είχε βγει σωστά και δεν θα χρειαζόταν επεξεργασία.

 

Μιας και έχεις τις συσκευές το καλύτερο θα ήταν να κάνεις και ένα συγκριτικό. ;)

 

Η παρακάτω είναι εντελώς στο αυτόματο (iso, shutter speed, focus, exposure) και με stock κάμερα.

29281530632_fdf67e0fb8_b.jpgWP_20160901_20_53_59_Pro by Angel Os, on Flickr

Υπηρχαν ποστ εκει στην περίοδο του καλοκαιριού που αναφεραν αυτα τα θέματα του wb με κάποιο Update απλα τωρα δεν εχω την όρεξη να ψαξω τοσες σελίδες πισω.

 

Τωρα είσαι όντως πιο αναλυτικος σε αυτα που λες σε σχέση με το white balance.

 

Είναι όμως τουλάχιστον τραγική σαν λυση να πρέπει να περιμένεις 2 3 δευτερόλεπτα η να γυρίσεις την συσκευη δεξιά αριστερά μέχρι να πετύχει το σωστό wb

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...