Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Δε συμφωνω...ειπαμε να ειμαστε αντιικειμενικοι.Η καμερα κανει παπαδες.

Το μοναδικο μειον ειναι οτι εχει καψει ελαφρως πισω το κτιριο...κατι που κανενα κινητο δεν μπορει να το βγαλει σωστα.

Μονο το 950 ισως θα το εβγαζε καλυτερα.

Κατα τα αλλα λεπτομερεια, ευκρινεια, αντιθεση, χρωματα...ειναι στο Θεο.

 

Δεν ξέρω αν την βλέπεις από κινητό, εγώ που άνοιξα pc και τις είδα δε μου άρεσαν. Στο κινητό μου φαίνονται διαφορετικές. Όσο για το καμμένο κτίριο, θεωρώ πως τα κινητά που ανέφερα θα το έβγαζαν καλύτερα χωρίς να χαλάσουν την υπόλοιπη εικόνα.

 

Όσο για τα χρώματα, σιγά την παλέτα

Λεπτομέρεια δεν σχολιάζω καν..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπροστά τα φύλλα μοιάζουν σαν γραφικά από παιχνίδι ενώ η εκκλησία πίσω έχει βγει εντελώς ασπρόμαυρη και φαίνεται στο συγκεκριμένο σημείο να χτυπάει φως. Αυτό που ανέφερα και άλλες φορές πως σε χαμηλού φωτισμού φωτογραφίες τα χρώματα τείνουν προς το ασπρόμαυρο.

 

Ισχυει...το S7 ακομα και με κλειστρο στις βραδυνες δεν μπορει να αποτυπωσει χρωματα.

Καποιοι εγραψαν οτι η φωτο ειναι καταπληκτικη???...η καμερα εχει αρκετες αδυναμιες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ξέρω αν την βλέπεις από κινητό, εγώ που άνοιξα pc και τις είδα δε μου άρεσαν. Στο κινητό μου φαίνονται διαφορετικές. Όσο για το καμμένο κτίριο, θεωρώ πως τα κινητά που ανέφερα θα το έβγαζαν καλύτερα χωρίς να χαλάσουν την υπόλοιπη εικόνα.

 

Όσο για τα χρώματα, σιγά την παλέτα

Λεπτομέρεια δεν σχολιάζω καν..

 

Ολες τις φωτο τις βλεπω παντα σε Pc...

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει πιο πολυ του s7 το htc 10 πιο ολυ θορυβο!! αν και στο τραπεζι το htc φαίνεται να εχει πιασει πιο πολυ λεπτομερια!!!

 

mi5s μια στο αυτοματο νυχτερινη και ακριβως ιδια μανουαλ !!μια hdr και η αλλη στο αυτομαντο παλι!!!οπως ειπα στο αυτοματο το iso ανεβαινει στα ουρανια!!!(μακαραι με αντροιντ 7 να δουμε καμια βελτιωσει για το αυτοματο και γενικα στο software της καμερας!)

32669939966_2da2230e92_c.jpgIMG_20170204_184239_HHT by manthos kalaitzidis, on Flickr

32710331785_7e643bc842_c.jpgIMG_20170204_184528 by manthos kalaitzidis, on Flickr

32669911876_8f0a48055d_c.jpgIMG_20170204_172142_HDR by manthos kalaitzidis, on Flickr

31867589754_97273ecca2_c.jpgIMG_20170204_132916 by manthos kalaitzidis, on Flickr

Μπορείς να μου πεις τις ρυθμίσεις για να βγάλω με mi5s βραδινή καλη;;;

 

Sent from my MI 5s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει...το S7 ακομα και με κλειστρο στις βραδυνες δεν μπορει να αποτυπωσει χρωματα.

.

 

οτι πεις..:rolleyes:

 

S7 βραδινή με κλείστρο.. ''άχρωμη'' και ''μέτρια''

 

32807802005_7f264cd07a_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έγραψα χθες, το επιβεβαιώνετε με αυτά τα επιπλέον δείγματα! Θεωρώ πως είναι ξεκάθαρο. Η συγκεκριμένη φωτογραφία είναι όλη πορτοκαλοκίτρινη. Αν αυτά τα χρώματα τα θεωρείται ωραία, κανένα πρόβλημα. Ο καθένας έχει την γνώμη του. Αντικειμενικά ωστόσο δεν είναι.

Παραπέμπω στο σχόλιό μου..

Μάλιστα στο συγκριτικό υπάρχουν κάποιες φωτογραφίες που δείχνουν και το S7 να έχει κακό wb. Γενικότερα έχουμε δει δείγματα σε χαμηλό φωτισμό που είτε τείνουν προς το κίτρινο, είτε ακόμα πιο low light όπου οι φωτογραφίες είναι σχεδόν άχρωμες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έγραψα χθες, το επιβεβαιώνετε με αυτά τα επιπλέον δείγματα! Θεωρώ πως είναι ξεκάθαρο. Η συγκεκριμένη φωτογραφία είναι όλη πορτοκαλοκίτρινη. Αν αυτά τα χρώματα τα θεωρείται ωραία, κανένα πρόβλημα. Ο καθένας έχει την γνώμη του. Αντικειμενικά ωστόσο δεν είναι.

Παραπέμπω στο σχόλιό μου..

 

αφου τα φώτα του δρόμου πίσω ήταν κίτρινα, τι χρώμα ήθελες να δεις δηλαδή;

μ αρέσει που σχολιάζετε χωρίς καν να είστε στο σημείο..

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε δει αντίστοιχα δείγματα με συγκριτικά με άλλες συσκευές όπου το S7 πορτοκαλοκιτρινίζει την εικόνα σε αντίστοιχες περιπτώσεις. Φως χτυπούσε.. δεν μπήκε σε κίτρινο φακό!
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε δει αντίστοιχα δείγματα με συγκριτικά με άλλες συσκευές όπου το S7 πορτοκαλοκιτρινίζει την εικόνα σε αντίστοιχες περιπτώσεις. Φως χτυπούσε.. δεν μπήκε σε κίτρινο φακό!

 

που να δεις κάτι δείγματα με ίκτερο απο 950 τότε..

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε δει αντίστοιχα δείγματα με συγκριτικά με άλλες συσκευές όπου το S7 πορτοκαλοκιτρινίζει την εικόνα σε αντίστοιχες περιπτώσεις. Φως χτυπούσε.. δεν μπήκε σε κίτρινο φακό!

Είσαι άδικος τώρα. Τόσο το s6 όσο και το s7 είχαν πολύ σωστά χρώματα τη νύχτα, μάλιστα το s6 με isocell είχε θέμα αλλά με Sony ήταν άριστο και το ίδιο και στο s7 όπου ο isocell πλέον είναι οκ.

 

Τέλος επειδή σήμερα εκτύπωσα πολλές φωτογραφίες από την μπεμπα μου μέσα στο σπίτι με μέτριο φωτισμό μπορώ να πω ότι είμαι κάτι παραπάνω από ενθουσιασμενος.. Το σκ που θα είμαι Αθήνα θα ρίξω σύρμα, εδώ δεν ανεβάζω πρόσωπα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

που να δεις κάτι δείγματα με ίκτερο απο 950 τότε..

 

Άκυρες συγκρίσεις με το 950 χωρίς επιχειρήματα δεν οδηγούν πουθενά. Έχουμε δει δείγματα low light σε συγκριτικό που έγινε εδώ στο θέμα με το 950 και το S7 και πολλές από τις φωτογραφίες του S7 ήταν κίτρινες σαν να πέρασε φίλτρο σε όλη την εικόνα. Το 950 έχει κιτρινίλα κυρίως την ημέρα σε σημεία όπου υπάρχει ο αντίστοιχος χρωματισμός. Δεν το κάνει σε όλη την εικόνα. Ωστόσο το ότι ένα κινητό μπορεί να έχει ένα θέμα σε κάτι δεν αναιρεί το γεγονός ότι το S7 δεν έχει θέμα.

Με την απάντηση αυτή λοιπόν συμφωνούμε για την πορτοκαλοκίτρινη φωτογραφία του S7.

 

Είσαι άδικος τώρα. Τόσο το s6 όσο και το s7 είχαν πολύ σωστά χρώματα τη νύχτα, μάλιστα το s6 με isocell είχε θέμα αλλά με Sony ήταν άριστο και το ίδιο και στο s7 όπου ο isocell πλέον είναι οκ.

 

Τέλος επειδή σήμερα εκτύπωσα πολλές φωτογραφίες από την μπεμπα μου μέσα στο σπίτι με μέτριο φωτισμό μπορώ να πω ότι είμαι κάτι παραπάνω από ενθουσιασμενος.. Το σκ που θα είμαι Αθήνα θα ρίξω σύρμα, εδώ δεν ανεβάζω πρόσωπα

 

Φαντάζομαι οι φωτογραφίες δεν ήταν έξω στον σκοτεινό δρόμο με μία λάμπα του δρόμου! ;) Αυτές τις 2 περιπτώσεις που έχω αναφέρει για άχρωμες και κιτρινοπορτοκαλί φωτογραφίες τις κάνει κυρίως σε αρκετά low light καταστάσεις όπου ο φωτισμός δεν είναι και τόσο καλός.

 

Κάποια τυχαία δείγματα που βρήκα στο google.

 

http://i-cdn.phonearena.com/images/articles/237490-image/09-preview.jpg

 

20160406_214858.jpg

 

Το μόνο με τόσο έντονο κίτρινο εδώ σε σύγκριση μάλιστα με το G5 που κι αυτό έχει ένα θέμα με κιτρινίλα σε χαμηλό φωτισμό.

http://i-cdn.phonearena.com/images/articles/237487-image/06-preview.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άκυρες συγκρίσεις με το 950 χωρίς επιχειρήματα δεν οδηγούν πουθενά. Έχουμε δει δείγματα low light σε συγκριτικό που έγινε εδώ στο θέμα με το 950 και το S7 και πολλές από τις φωτογραφίες του S7 ήταν κίτρινες σαν να πέρασε φίλτρο σε όλη την εικόνα. Το 950 έχει κιτρινίλα κυρίως την ημέρα σε σημεία όπου υπάρχει ο αντίστοιχος χρωματισμός. Δεν το κάνει σε όλη την εικόνα. Ωστόσο το ότι ένα κινητό μπορεί να έχει ένα θέμα σε κάτι δεν αναιρεί το γεγονός ότι το S7 δεν έχει θέμα.

Με την απάντηση αυτή λοιπόν συμφωνούμε για την πορτοκαλοκίτρινη φωτογραφία του S7.

 

ακριβώς, συμφωνούμε λοιπόν οτι και το 950 εχει έντονα θέματα με κιτρινίλες σε ημερήσιες φωτο λόγω κακού wb

Link to comment
Share on other sites

οτι πεις..:rolleyes:

 

S7 βραδινή με κλείστρο.. ''άχρωμη'' και ''μέτρια''

 

32807802005_7f264cd07a_c.jpg

Απλά respect δεν υπάρχει ανταγωνισμός στις low light ότι και αν γράφουν μερικοί samsung haters

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άκυρες συγκρίσεις με το 950 χωρίς επιχειρήματα δεν οδηγούν πουθενά. Έχουμε δει δείγματα low light σε συγκριτικό που έγινε εδώ στο θέμα με το 950 και το S7 και πολλές από τις φωτογραφίες του S7 ήταν κίτρινες σαν να πέρασε φίλτρο σε όλη την εικόνα. Το 950 έχει κιτρινίλα κυρίως την ημέρα σε σημεία όπου υπάρχει ο αντίστοιχος χρωματισμός. Δεν το κάνει σε όλη την εικόνα. Ωστόσο το ότι ένα κινητό μπορεί να έχει ένα θέμα σε κάτι δεν αναιρεί το γεγονός ότι το S7 δεν έχει θέμα.

Με την απάντηση αυτή λοιπόν συμφωνούμε για την πορτοκαλοκίτρινη φωτογραφία του S7.

 

 

 

Φαντάζομαι οι φωτογραφίες δεν ήταν έξω στον σκοτεινό δρόμο με μία λάμπα του δρόμου! ;) Αυτές τις 2 περιπτώσεις που έχω αναφέρει για άχρωμες και κιτρινοπορτοκαλί φωτογραφίες τις κάνει κυρίως σε αρκετά low light καταστάσεις όπου ο φωτισμός δεν είναι και τόσο καλός.

 

Κάποια τυχαία δείγματα που βρήκα στο google.

 

http://i-cdn.phonearena.com/images/articles/237490-image/09-preview.jpg

 

20160406_214858.jpg

 

Το μόνο με τόσο έντονο κίτρινο εδώ σε σύγκριση μάλιστα με το G5 που κι αυτό έχει ένα θέμα με κιτρινίλα σε χαμηλό φωτισμό.

http://i-cdn.phonearena.com/images/articles/237487-image/06-preview.jpg

 

Προφανώς και μιλάω για νυχτερινές στο δρόμο με φως λάμπας πχ κίτρινο. Το αποτέλεσμα ήταν να είναι απολύτως σωστό το χρώμα, αν η λάμπα ήταν κίτρινη έδινε τον ίδιο τόνο ο Sony sensor στο s6 ενώ στο s7 και οι 2..

Και για να μην παιδεύεσαι στο Google μπες στο θέμα των φωτογραφιών του s6 που έχει τέτοια δείγματα.. Στο s7 δε θυμάμαι αν έχει βάλει κανείς.

 

Αυτές που εκτύπωσα αφορούν πρόσωπα σε εσωτερικό χώρο με κακό φωτισμό και απλά το ανέφερα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Οκ, αφού τα βλέπεις, γιατί εμένα μου φαίνονται μάλλον ίδιες.

Πώς φαίνονται ίδιες όταν το s7 είναι μάπα και το g4 σπέρνει;;;;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απλά respect δεν υπάρχει ανταγωνισμός στις low light ότι και αν γράφουν μερικοί samsung haters

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτο ακριβως που ειπε και ο navi55

H φωτο του S7 μοιαζει σαν να βλεπω γραφικα απο παιχνιδι σε υπολογιστη...

Link to comment
Share on other sites

Νέο μέλος εγώ, είπα να επιχειρήσω το πρώτο ανέβασμα από Asus zenphone 3. Ελπίζω να έκανε κάτι και να μην είναι τόσο χάλι :p

32686087171_664186c8b9_k.jpgP_20161203_175623 by dimitris papadopoulos, on Flickr

 

Τόσο χάλια η πρώτη προσπάθεια;; :p:p

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

asus zen 3 / lght painting

29888461613_8ea7881b16_c.jpgP_20161023_233944 by foxy4270, on Flickr

Δεν είμαι και ειδικός στις φωτογραφίες, αλλά αυτή νομίζω είναι πολύ κοντά σ' αυτό που έβλεπες με γυμνό μάτι εκείνη τη στιγμή!

Αν κάνω λάθος διόρθωσε με. Εγώ έτσι το βλέπω στο κινητό μου!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικη δεν ειναι με τιποτα...για iso 100 Και στημενο το κινητο σε τριποδα θα την ελεγα μετρια φωτο.

Λεπτομερειες δεν υπαρχουν πουθενα, ολα τα δεντρα εχουν βγει παστελ και τα χρωματα ειναι λιγο ατονα.

Τουλαχιστον 10 κινητα θα εβγαζαν πολυ καλυτερο αποτελεσμα.

 

*χεράτη :rolleyes:

 

Όντως είναι χωρίς λεπτομέρεια τα φύλλα γιατί κουνιόντουσαν, και με 1sec έπιασε την κίνησή τους.

 

Η μόνη πηγή φωτός ήταν μια led κολώνα στα φύλλα, και λευκός προβολέας κατευθείαν στην εκκλησία. Συν την φωτορύπανση στα σύννεφα.

 

Δεν με νοιάζει αν/που δεν έχει την ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΗ ΣΟΥΠΕΡΟΥάΟΥΖΕΡΣ ΚΑΜΕΡάΡΑ χωρίς θόρυβο στα 18000000 ISO μπλα μπλα μπλα.

 

Γνώμη μου, και το έχω ξαναπεί, είναι πως το τοπ καμεροτηλέφωνο είναι το εγκεφαλικά νεκρό 950(xl), τις λεπτομερέστερες φωτογραφίες τις βγάζουν τα LG (G3, G4/V10, G5), ενώ το S7 (edge) είναι το πιο πλήρες τηλέφωνο με παραπάνω από good enough "ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε" ικανοποιητική φωτογραφική.

 

Toυ πρώτου το λειτουργικό είναι *****, του δεύτερου (των δεύτερων μάλλον :P ) η μπαταρία είναι *****, ενώ του τρίτου δεν μπορώ να του προσάψω κάτι, οπότε το ξαναεπέλεξα μέχρι να μπορεί να το ανταγωνιστεί σε όλους τους τομείς κάποια ναυαρχίδα. Ας μην έχει καλύτερη κάμερα από το 950xl ή τα LG (ή το Zenfone, λολ).

 

"Nαι" βγάζει λαδοπαστέλ, αλλά επίσης "ναι" έχει μπαταρία 2 ημερών ;)

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Ανεβαστε και μερικες νυχτερινες στο αυτοματα (ψεκαστε-σκουπιστε-τελειωσατε) με το s7

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς, συμφωνούμε λοιπόν οτι και το 950 εχει έντονα θέματα με κιτρινίλες σε ημερήσιες φωτο λόγω κακού wb

 

Μιλάμε για μία συγκεκριμένη φωτογραφία ενός συγκεκριμένου κινητού και συγκρίνεις κάτι άσχετο νομίζοντας πως αυτό θα αναιρέσει τα προβλήματα του S7!

 

Προφανώς και μιλάω για νυχτερινές στο δρόμο με φως λάμπας πχ κίτρινο. Το αποτέλεσμα ήταν να είναι απολύτως σωστό το χρώμα, αν η λάμπα ήταν κίτρινη έδινε τον ίδιο τόνο ο Sony sensor στο s6 ενώ στο s7 και οι 2..

Και για να μην παιδεύεσαι στο Google μπες στο θέμα των φωτογραφιών του s6 που έχει τέτοια δείγματα.. Στο s7 δε θυμάμαι αν έχει βάλει κανείς.

 

Αυτές που εκτύπωσα αφορούν πρόσωπα σε εσωτερικό χώρο με κακό φωτισμό και απλά το ανέφερα..

 

Δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να βγήκαν καλές. Για το S6 δεν το έχω ψάξει, αλλά για το S7 έχουμε δει πάρα πολλά δείγματα και εδώ στο θέμα. Στο θέμα του S7 μπορεί να μην έβαλαν, αλλά έχουν βάλει εδώ με πιο πρόσφατα τα τελευταία 2 δείγματα ένα όπου η φωτογραφία είναι άχρωμη και ένα όπου η φωτογραφία είναι πορτοκαλοκίτρινη. Παρόμοια δείγματα έχουμε δει στο παρελθόν, προσωπικά το θυμάμαι πολύ καλά. Τώρα ακριβώς σε ποια συνθήκες το κάνει δεν γνωρίζω, αλλά το κάνει.

 

@x_vagos_x γράφεις αρκετά πράγματα με αντικειμενικό τρόπο. Βάσει αυτών των αναγκών που γράφεις και ανάλογα με το τι σε καλύπτει είναι απόλυτα λογικό το να έχεις και την συσκευή. Συμφωνώ ότι πολλά από αυτά επηρεάζουν στην απόφαση αγοράς ενός κινητού και ο καθένας επιλέγει ανάλογα με τις προτεραιότητες που έχει.

 

Για να συνοψίσω λίγο κάποια πράγματα για το S7:

1) Υπερβολική οξύτητα.

2) Έντονος θόρυβος από συνθήκες μέτριου φωτισμού.

3) Αυξημένη αντίθεση χρωμάτων. Αυτό μάλιστα έχει το μειονέκτημα στις ημερήσιες φωτογραφίες να χαλάει το dynamic range που είναι αρκετά καλό και να καίει σημεία, ενώ στις βραδινές τα σκοτεινά σημεία τα κάνει ακόμα πιο σκοτεινά. Το F από μόνο του όπως είπαμε δεν κάνει τίποτα.

4) Χαμηλή λεπτομέρεια κυρίως σε μακρινά πλάνα.

5) Σε κάποιες συνθήκες χαμηλού φωτισμού οι φωτογραφίες βγαίνουν είτε άχρωμες είτε πορτοκαλοκίτρινες.

 

Προσωπικά για εμένα τεχνικά οι φωτογραφίες αυτές δεν θεωρούνται καλές. Είναι πράγματα μάλιστα πολλά πράγματα τα οποία δεν διορθώνονται με αλλαγή ρυθμίσεων. Οι περισσότερες φωτογραφίες της συσκευής δείχνουν εντυπωσιακές κυρίως όταν δεν τις βλέπουμε σε πραγματική ανάλυση, ωστόσο τεχνικά είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαστε και μερικες νυχτερινες στο αυτοματα (ψεκαστε-σκουπιστε-τελειωσατε) με το s7

 

31973352844_e755609f2c_n.jpg2016-12-21 19.03.35 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

και αμέσως μετά με manual ότι πιο κοντινό στο ότι έβλεπα:

32693036961_7d24751fcb_n.jpg2016-12-21 19.03.49 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

32816183125_c1d4278509_n.jpg2017-01-20 17.57.19 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

32001949223_56fe9cc48f_n.jpg2017-01-18 20.57.17 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

@x_vagos_x γράφεις αρκετά πράγματα με αντικειμενικό τρόπο. Βάσει αυτών των αναγκών που γράφεις και ανάλογα με το τι σε καλύπτει είναι απόλυτα λογικό το να έχεις και την συσκευή. Συμφωνώ ότι πολλά από αυτά επηρεάζουν στην απόφαση αγοράς ενός κινητού και ο καθένας επιλέγει ανάλογα με τις προτεραιότητες που έχει.

 

Για να συνοψίσω λίγο κάποια πράγματα για το S7:

1) Υπερβολική οξύτητα.

2) Έντονος θόρυβος από συνθήκες μέτριου φωτισμού.

3) Αυξημένη αντίθεση χρωμάτων. Αυτό μάλιστα έχει το μειονέκτημα στις ημερήσιες φωτογραφίες να χαλάει το dynamic range που είναι αρκετά καλό και να καίει σημεία, ενώ στις βραδινές τα σκοτεινά σημεία τα κάνει ακόμα πιο σκοτεινά. Το F από μόνο του όπως είπαμε δεν κάνει τίποτα.

4) Χαμηλή λεπτομέρεια κυρίως σε μακρινά πλάνα.

5) Σε κάποιες συνθήκες χαμηλού φωτισμού οι φωτογραφίες βγαίνουν είτε άχρωμες είτε πορτοκαλοκίτρινες.

 

Προσωπικά για εμένα τεχνικά οι φωτογραφίες αυτές δεν θεωρούνται καλές. Είναι πράγματα μάλιστα πολλά πράγματα τα οποία δεν διορθώνονται με αλλαγή ρυθμίσεων. Οι περισσότερες φωτογραφίες της συσκευής δείχνουν εντυπωσιακές κυρίως όταν δεν τις βλέπουμε σε πραγματική ανάλυση, ωστόσο τεχνικά είναι λάθος.

 

Συμφωνώ σε όλα σχεδόν.

 

Υπερβολική οξύτητα, λόγω χαμηλής λεπτομέρειας και τεχνουργημάτων software. Περισσότερος θόρυβος από άλλες ναυαρχίδες (όχι έντονος). Αυξημένη αντίθεση λόγω f/1.7. Την χρωματική απόδοση στα βραδινά δεν την κρίνω καν. Είμαι από τους τύπους που απολάμβανε το βαθύ μπλε και την κιτρινίλα του 950xl και την έντονη επεξεργασία που γινόταν αυτόματα από το Rich on, after the fact. ;)

 

Αλλά μέτρια κάμερα δεν δέχομαι πως έχει :)

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

"Nαι" βγάζει λαδοπαστέλ, αλλά επίσης "ναι" έχει μπαταρία 2 ημερών ;)

...και όχι μόνο αυτό!:rolleyes:

 

Αλλά εδώ είπαμε ότι μιλάμε για φωτογραφίες. Το σέβομαι απόλυτα και δεν αναπτύσσω τα πλεονεκτήματα του S7 σε άλλους τομείς.

Αυτό όμως που μου κάθεται στο λαιμό (και με κάνει ακόμα να γελάω...και μόνο στην σκέψη) είναι ο τρίποδας παρέα με Smartphone. Εκεί σηκώνω τα χέρια ψηλά και λέω ότι είμαι τελείως αλλού στον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνομαι την έννοια "φωτογραφία με κινητό τηλέφωνο".

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτό το δέχομαι με το τρίποδο. :P

 

Το έχω χρησιμοποιήσει, αν και δεν με εντυπωσίασαν ιδιαίτερα τα αποτελέσματα. Νομίζω το να έχεις τρίποδο ή/και να ακουμπήσεις κάπου τη συσκευή είναι το ίδιο πράγμα, με περισσότερη ευελιξία.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...