Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Για να καταλαβεις ποσο φως μπορει να πιασει ενας φακος...πρεπει να τραβηξεις σε RAW.

Eκει θα παρεις ενα ξερο, ακατεργαστο αρχειο...οτι βλεπει ο σενσορας...με μηδενικη παρεμβαση software.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στις συγκεκριμένες φωτογραφίες ανέφερα καθαρά για το πόσο φωτεινές φωτογραφίες βγάζουν και όχι για το αν έχουν κάψει σημεία, αν έχουν θόρυβο κλπ. Αυτές οι 2 φωτογραφίες είναι κακές, λογικά από κακό στήσιμο του χρήστη. Σχολίασα καθαρά το θέμα για το πόσο φωτεινή βγήκε η κάθε φωτογραφία. Με αυτές τις ρυθμίσεις που βλέπουμε το 950 έχει περισσότερα φωτεινά σημεία. Αν δηλαδή το S7 ήταν κι αυτό στα 4 sec η φωτογραφία θα ήταν ακόμα πιο σκοτεινή.

Καταλήγουμε λοιπόν ότι το διάφραγμα 1,7 από μόνο του δεν κάνει τίποτα. Παίζει ρόλο ο αισθητήρας γενικότερα καθώς επίσης και το λογισμικό όπως είχα αναφέρει για τον τρόπο που διαχειρίζεται το hw.

 

 

 

 

Το παιδί στην φωτογραφία πάντως αν το ρωτήσεις θα προτιμήσει το G4 που έχει καλύψει κάποιες ατέλειες! :lol:

Πέρα από την πλάκα από τη μία το G4 έχει βγάλει πιο soft την φωτογραφία ενώ από την άλλη το S7 με τέτοια οξύτητα λογικό είναι να φανούν πιο έντονα κάποια χαρακτηριστικά.

 

Παρεμπιπτόντως εδώ το 950 είναι το μόνο που έχει την καλύτερη αναλογία στον φωτισμό προκειμένου το πρόσωπο να φαίνεται σε λογικά πλαίσια αλλά και να υπάρχουν όσο το δυνατόν λιγότερα καμμένα σημεία στην φωτογραφία. Αυτό είναι κάτι που γενικότερα το πετυχαίνει.

 

 

 

Το τελικό σου συμπέρασμα είναι κάτι που φυσικά και ισχύει και έχει ειπωθεί αρκετές φορές, ωστόσο λίγο υπερβάλλεις ως προς το wb. Από τις 3 φωτογραφίες θεωρώ πως τα χειρότερα χρώματα τα έχει βγάλει το G4 εδώ όπου ο ουρανός είναι μωβ. Το S7 σε χρώματα είναι σωστό αλλά έχει την γνωστή έντονη οξύτητα που δεν διορθώνεται καθώς επίσης υπάρχει και μεγάλη αντίθεση. Ωστόσο επειδή έχει αναφερθεί από κάποια άτομα σε έντονο βαθμό για το wb του 950, είναι κάτι που σχολιάζεται και παραπάνω απ' ότι βλέπω.

Μάλιστα στο συγκριτικό υπάρχουν κάποιες φωτογραφίες που δείχνουν και το S7 να έχει κακό wb. Γενικότερα έχουμε δει δείγματα σε χαμηλό φωτισμό που είτε τείνουν προς το κίτρινο, είτε ακόμα πιο low light όπου οι φωτογραφίες είναι σχεδόν άχρωμες.

 

 

 

Το S7 δεν έχει μικρό dynamic range. Το καλύτερο με διαφορά το έχει το 950 και μάλιστα με την καλύτερη διαχείριση φωτισμού. Από εκεί και έπειτα από συγκριτικά που έχω δει θεωρώ πως δεύτερο σε dynamic range έρχεται το S7. Ωστόσο η αυξημένη αντίθεση χρωμάτων πολλές φορές το χαλάει και καίει παραπάνω σημεία απ' ότι αν δεν υπήρχε τόσο contrast.

Το G4 για να το αποφύγει αυτό, τουλάχιστον έβγαλε πιο σκοτεινή την εικόνα.

 

Δε διαφωνω κατα βαση, γιαυτο ξερεις που καταληγω? οτι αναλογα τι φωτο θα ριξει ο καθε ενας εδω μεσα μπορει να κραζει και την αντιστοιχη συσκευη και να εκθιαζει μια αλλη..

Γιαυτο και απο την αρχη θεωρουσα αδικο το να λεμε το s7 μετριο σε ολα (οσο αφορα την καμερα) και μαλιστα σε κατι που στις φωτο που ανεβασα το εκανε καλυτερα απο το G4, εστω με την παραπανω οξυτητα, οταν τοσες μερες ασχολουμαστε με το γραμμαριο της παραπανω λεπτομερειας που εφερνε το LG σε πολυ κροπ...

 

Τωρα για το παλικαρι, απλα θα πω οτι γκομενα πριν 6 χρονια που εχουμε παει εκδρομη, με canon των 150 ευρω αυτη και εγω canon των 600, μου ειχε πει οτι η ψηφιακη μου ειναι για πεταμα, διοτι η δικη της την εδειχνε πιο ομορφη και χωρις ατελειες, ενω η δικη μου ολο σκιες και σπυρακια κτλ.... και αποφασισε οτι στην υπολοιπη εκδρομη θα χρησιμοποιουν μονο την δικη της...

 

Το συμπερασμα δικο σας..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

S7 Auto ολες

 

Ναυπλιο Μονοημερη!

 

Περιμενα η αληθεια ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ φωτογραφιες... Ισως η Nougat να μη τραβαει τοσο καλα οσο η MM ? Δεν μπορω να το κρινω γιατι δεν ειχα βγαλει πολλες φωτο με MM... Επισης θελω να σχολιασετε λιγο την ποιοτητα κλπ...

 

https://c1.staticflickr.com/1/504/32788725475_49f3d1b99f_o.jpg20170205_142316 by djtony90, on Flickr

 

https://c1.staticflickr.com/3/2208/32665431661_5f470270a2_o.jpg20170205_145443 by djtony90, on Flickr

 

https://c1.staticflickr.com/3/2794/31974637633_6cc349a8b9_o.jpg20170205_150801 by djtony90, on Flickr

 

https://c1.staticflickr.com/4/3672/32408521970_41f350ed87_o.jpg20170205_151618 by djtony90, on Flickr

 

https://c1.staticflickr.com/3/2070/32788708575_8a9d852f4b_o.jpg20170205_142816 by djtony90, on Flickr

 

https://c1.staticflickr.com/3/2724/32665374641_2d2e3b154a_o.jpgUntitled by djtony90, on Flickr

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση εικόνων μεγάλου μεγέθους
Link to comment
Share on other sites

Asus Zen3 | Night Mode

32666655851_a24b588e13_c.jpgP_20170208_232126_NT by foxy4270, on Flickr

 

Κώστα η φωτογραφία είναι του ύψους και του βάθους, όλα τα φωτεινά μέρη της φωτογραφίας είναι καμένα, ειδικά το περίπτερο ζει συνθήκες "αποκάλυψης". Από την άλλη τα σκοτεινά μέρη έχουν αρκετό θόρυβο και χρωματική παραμόρφωση ειδικά μπροστά από το κάτω παγκάκι αλλά και οι πίσω πολυκατοικίες στο βάθος. Ακόμα και το άγαλμα που είναι στο κέντρο και τυγχάνει καλού φωτισμού δεν σε πείθει. Δυστυχώς η μηχανή δεν ανταποκρίθηκε καλά ούτε στα ψηλά ούτε στα χαμηλά σε αυτές τις ομολογουμένως δύσκολες φωτιστικές συνθήκες. Γενικά την προσπερνάμε.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Κώστα η φωτογραφία είναι του ύψους και του βάθους, όλα τα φωτεινά μέρη της φωτογραφίας είναι καμένα, ειδικά το περίπτερο ζει συνθήκες "αποκάλυψης". Από την άλλη τα σκοτεινά μέρη έχουν αρκετό θόρυβο και χρωματική παραμόρφωση ειδικά μπροστά από το κάτω παγκάκι αλλά και οι πίσω πολυκατοικίες στο βάθος. Ακόμα και το άγαλμα που είναι στο κέντρο και τυγχάνει καλού φωτισμού δεν σε πείθει. Δυστυχώς η μηχανή δεν ανταποκρίθηκε καλά ούτε στα ψηλά ούτε στα χαμηλά σε αυτές τις ομολογουμένως δύσκολες φωτιστικές συνθήκες. Γενικά την προσπερνάμε.

 

Μιλαμε για την καμερα με την καλυτερη διαχειριση θορυβου ever.

Με Iso 1500 και ο θορυβος ειναι μηδενικος δεδομενων και των συνθηκων.Το σχολιο περι αποκαλυψης το προσπερνω γιατι δεν υπαρχουν καμμενα σημεια.Οι λεπτομερειες ειναι απιστευτες για βραδυνη, τα δε χρωματα εκπληκτικα.Η Asus εχει κανει τρομερη δουλεια.

 

Τελος θα σου συνιστουσα να μην προσπερασεις την συγκεκριμμενη φωτο

...γιατι ειναι σημειο αναφορας για βραδυνες φωτο.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για την καμερα με την καλυτερη διαχειριση θορυβου ever.

Με Iso 1500 και ο θορυβος ειναι μηδενικος δεδομενων και των συνθηκων.Το σχολιο περι αποκαλυψης το προσπερνω γιατι δεν υπαρχουν καμμενα σημεια.Οι λεπτομερειες ειναι απιστευτες για βραδυνη, τα δε χρωματα εκπληκτικα.Η Asus εχει κανει τρομερη δουλεια.

 

Τελος θα σου συνιστουσα να μην προσπερασεις την συγκεκριμμενη φωτο

...γιατι ειναι σημειο αναφορας για βραδυνες φωτο.

 

Κωστα μπορει αλλα τηλεφωνα να τα πηγαιναν χειροτερα αλλα εγω κρινω τη συγκεκριμενη φωτογραφια οπως ειναι και οπως σου ανελυσα παραπανω εχει προβλημα. Για το περιπτερο που σου λεω στην κυριολεξια εχει καει-υπερφωτιστει, κανε ενα ζουμ να το δεις. Οταν λεω οτι την προσπερναω σημαινει οτι εχω δει καλυτερες βραδυνες απο εσενα και κραταω εκεινες. Φιλικα παντα.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Κωστα μπορει αλλα τηλεφωνα να τα πηγαιναν χειροτερα αλλα εγω κρινω τη συγκεκριμενη φωτογραφια οπως ειναι και οπως σου ανελυσα παραπανω εχει προβλημα. Για το περιπτερο που σου λεω στην κυριολεξια εχει καει-υπερφωτιστει, κανε ενα ζουμ να το δεις. Οταν λεω οτι την προσπερναω σημαινει οτι εχω δει καλυτερες βραδυνες απο εσενα και κραταω εκεινες. Φιλικα παντα.

Όντως το περίπτερο έχει υπερφωτιστεί, αλλά αυτό είναι λογικό, όταν τραβάς με 1500 iso.

Η φωτογραφία , αν και πράγματι έχει τα προβλήματα που αναφέρεις Βασίλη, παρόλα αυτά δείχνει τις αρετές της κάμερας.

Αν είχε τραβηχθεί με iso 800 ή ακόμη καλύτερα 500 (ή αν απλά ειχε ρίξει λίγο την έκθεση ) και ίχνος θορύβου δεν θα είχε, και το περίπτερο δεν θα ήταν καμένο και μια χαρά θα ήταν.

Και αυτό που λέω δεν είναι όσο υποθετικό ακούγεται, ο καθένας μπορεί να το καταλάβει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Όντως το περίπτερο έχει υπερφωτιστεί, αλλά αυτό είναι λογικό, όταν τραβάς με 1500 iso.

Η φωτογραφία , αν και πράγματι έχει τα προβλήματα που αναφέρεις Βασίλη, παρόλα αυτά δείχνει τις αρετές της κάμερας.

Αν είχε τραβηχθεί με iso 800 ή ακόμη καλύτερα 500 (ή αν απλά ειχε ρίξει λίγο την έκθεση ) και ίχνος θορύβου δεν θα είχε, και το περίπτερο δεν θα ήταν καμένο και μια χαρά θα ήταν.

Και αυτό που λέω δεν είναι όσο υποθετικό ακούγεται, ο καθένας μπορεί να το καταλάβει.

 

Γιάννη γι'αυτό είπα ότι μπορεί κάποια άλλα τηλέφωνα να τα πήγαιναν χειρότερα απλά εγώ σχολιάζω τη συγκεκριμένη φωτό με τα όποια θετικά ή αρνητικά έχει. Ενδεχομένως να ήθελε και λίγο παιχνίδι με την εστίαση για να επηρεάσει έμμεσα τη φωτομέτρηση, ίσως αν εστίαζε επάνω στο φως του στύλου ή του περιπτέρου θα υποφώτιζε αρκετά και θα έσωνε αρκετά μέρη της εικόνας. Δεν είναι κακή η φωτογραφία αλλά δεν είναι και διαφήμιση για το φακό. Πάντως το ISO είναι το τελευταίο που πρέπει να πειράζουμε.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με τρίποδα διαφορετικές ταχύτητες κλείστρου. Ακούω απόψεις παιδιά, ποιές φωτογραφίες προτιμάτε ? :)

 

Κινητό 1+3

 

32420206860_0554fda8b5_c.jpgIMG_20170128_232429 by Petros Kyrkilis, on Flickr

 

32647220132_1972e95468_c.jpgIMG_20170128_232505 by Petros Kyrkilis, on Flickr

 

32420200730_48a032e9dd_c.jpgIMG_20170128_232530 by Petros Kyrkilis, on Flickr

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

S7 edge manual ISO 100 1sec.

 

32756353106_853f61785a_c.jpgChapel by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Καταπληκτική!!!! για αυτές τις συνθήκες δεν έχει αντίπαλο το s7

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση. OP3 Η Galaxy S7 σε θέμα κάμερας;

 

εδω ρωτας τον βαγγελη που ειχε το op3 !!!!αλλα εγω λεω s7 !!(αν και δεν το ειχα το op3 το s7 το ειχα παντως!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση. OP3 Η Galaxy S7 σε θέμα κάμερας;

S7 θα σου πω με προβάδισμα στις low light,το op3 έχει φοβερή κάμερα και βγάζει τα πρόσωπα με μεγάλη φυσικότητα για μένα μεγαλύτερη από s7 και g5 αλλά πρέπει να είναι εντελώς ακίνητα τα άτομα γιατί χάνει την εστίαση και θολώνει πολλές φορές,οι καλύτερες λήψεις με το op3 ήταν με hq mode που όμως λόγο αργής ταχύτητας κλείστρου δημιουργούσε πολλές φορές αυτή τη θολούρα(blur),Η διαφορά για μένα είναι η διαβολεμένη εστίαση που έχει το s7 που για τα γούστα μου το κατατάσσει στην δεύτερη θέση μετά το nexus 6p

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική!!!! για αυτές τις συνθήκες δεν έχει αντίπαλο το s7

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καταπληκτικη δεν ειναι με τιποτα...για iso 100 Και στημενο το κινητο σε τριποδα θα την ελεγα μετρια φωτο.

Λεπτομερειες δεν υπαρχουν πουθενα, ολα τα δεντρα εχουν βγει παστελ και τα χρωματα ειναι λιγο ατονα.

Τουλαχιστον 10 κινητα θα εβγαζαν πολυ καλυτερο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Για ανέβασε μία παραπλήσια με μοναδική πηγή φωτός τέρμα στο βάθος τις φωτογραφίας με τις ίδιες ρυθμίσεις για να δούμε πια κάμερα θα τα πάει καλύτερα στο απόλυτο σκοτάδι

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη γι'αυτό είπα ότι μπορεί κάποια άλλα τηλέφωνα να τα πήγαιναν χειρότερα απλά εγώ σχολιάζω τη συγκεκριμένη φωτό με τα όποια θετικά ή αρνητικά έχει. Ενδεχομένως να ήθελε και λίγο παιχνίδι με την εστίαση για να επηρεάσει έμμεσα τη φωτομέτρηση, ίσως αν εστίαζε επάνω στο φως του στύλου ή του περιπτέρου θα υποφώτιζε αρκετά και θα έσωνε αρκετά μέρη της εικόνας. Δεν είναι κακή η φωτογραφία αλλά δεν είναι και διαφήμιση για το φακό. Πάντως το ISO είναι το τελευταίο που πρέπει να πειράζουμε.

 

Η αποτυπωση της νυχτας ειναι εντυπωσιακη...ετσι ακριβως εβλεπα τη σκηνη.

Αμα ειχα κλειδωσει το exposure στο περιπτερο, θα εβγαινε σωστα φωτισμενο αυτο αλλα η υπολοιπη σκηνη θα ηταν σκοτεινη.

Επισης το κινητο δεν διαθετει και κανενα ιδαιτερο dynamic range.

Επιμενω παντως οτι σε διαχειριση θορυβου σε ψηλα iso 3200...η καμερα δεν παιζεται.

 

Δοκίμασα με τρίποδα διαφορετικές ταχύτητες κλείστρου. Ακούω απόψεις παιδιά, ποιές φωτογραφίες προτιμάτε ? :)

 

Κινητό 1+3

 

r

 

Εννοειται η τριτη...οι αλλες δυο εχουν καμμενα σημεια.

Εντυπωσιακη η φωτογραφια...πολυ δυνατη η καμερα του 1+3

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Για ανέβασε μία παραπλήσια με μοναδική πηγή φωτός τέρμα στο βάθος τις φωτογραφίας με τις ίδιες ρυθμίσεις για να δούμε πια κάμερα θα τα πάει καλύτερα στο απόλυτο σκοτάδι

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Challenge accepted! Δώστε μου εργασία να βγω στα σκοτάδια!

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με τρίποδα διαφορετικές ταχύτητες κλείστρου. Ακούω απόψεις παιδιά, ποιές φωτογραφίες προτιμάτε ? :)

 

Κινητό 1+3

 

32420206860_0554fda8b5_c.jpgIMG_20170128_232429 by Petros Kyrkilis, on Flickr

 

32647220132_1972e95468_c.jpgIMG_20170128_232505 by Petros Kyrkilis, on Flickr

 

32420200730_48a032e9dd_c.jpgIMG_20170128_232530 by Petros Kyrkilis, on Flickr

 

Λυπαμαι που θα στο πω αλλα και οι 3 ειναι κακες. Ο λογος ειναι προφανως το F. Που σημαινει οτι για να φωτισεις καλα την εικονα καις το πολυ φωτεινο κτιριο που φαινεται στο βαθος.. Βαζοντας μικροτερο χρονο κλειστρου στην 3η φωτο, οντως εχεις καλυτερο αποτελεσμα οσο αφορα το καψιμο, ομως κοντευει να εξαφανιστει η υπολοιπη φωτο, και παλι το πολυ φωτεινο ειναι υπερφωτισμενο. Εγω δε θεωρω καλες τις φωτο αυτες γιατι απλα δεν μπορουν να αποτυπωσουν με ισοροπια την εικονα. Σιγουρα ειναι δυσκολες φωτογραφιες αλλα για μενα επρεπε να μαζεψεις λιγο ακομα το χρονο, στα 2 δευτερα και να ανεβασεις iso ωστε να βγει πιο ισοροπημενο αλλα και γεματο θορυβο το αποτελεσμα. Σε τετοιες φωτογραφιες υπερερουν τα κινητα με μικροτερο F, οπως το s7,g5 κτλ γιατι με λιγοτερο χρονο παιρνουν αρκετο φως οποτε η πολυ φωτεινη πηγη δεν καιγεται ενω καταφερνουν να φωτισουν και την υπολοιπη εικονα. Σιγουρα παιζει ρολο και το dynamic range που εχει καθε κινητο, οπως πχ ενα 950 που θα τα εβγαζε ισως πολυ καλυτερα ολα τα σημεια τις εικονας.

Με HDR ανοιχτο δοκιμασες?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι που θα στο πω αλλα και οι 3 ειναι κακες. Ο λογος ειναι προφανως το F. Που σημαινει οτι για να φωτισεις καλα την εικονα καις το πολυ φωτεινο κτιριο που φαινεται στο βαθος.. Βαζοντας μικροτερο χρονο κλειστρου στην 3η φωτο, οντως εχεις καλυτερο αποτελεσμα οσο αφορα το καψιμο, ομως κοντευει να εξαφανιστει η υπολοιπη φωτο, και παλι το πολυ φωτεινο ειναι υπερφωτισμενο. Εγω δε θεωρω καλες τις φωτο αυτες γιατι απλα δεν μπορουν να αποτυπωσουν με ισοροπια την εικονα. Σιγουρα ειναι δυσκολες φωτογραφιες αλλα για μενα επρεπε να μαζεψεις λιγο ακομα το χρονο, στα 2 δευτερα και να ανεβασεις iso ωστε να βγει πιο ισοροπημενο αλλα και γεματο θορυβο το αποτελεσμα. Σε τετοιες φωτογραφιες υπερερουν τα κινητα με μικροτερο F, οπως το s7,g5 κτλ γιατι με λιγοτερο χρονο παιρνουν αρκετο φως οποτε η πολυ φωτεινη πηγη δεν καιγεται ενω καταφερνουν να φωτισουν και την υπολοιπη εικονα. Σιγουρα παιζει ρολο και το dynamic range που εχει καθε κινητο, οπως πχ ενα 950 που θα τα εβγαζε ισως πολυ καλυτερα ολα τα σημεια τις εικονας.

Με HDR ανοιχτο δοκιμασες?

 

Δε συμφωνω...ειπαμε να ειμαστε αντιικειμενικοι.Η καμερα κανει παπαδες.

Το μοναδικο μειον ειναι οτι εχει καψει ελαφρως πισω το κτιριο...κατι που κανενα κινητο δεν μπορει να το βγαλει σωστα.

Μονο το 950 ισως θα το εβγαζε καλυτερα.

Κατα τα αλλα λεπτομερεια, ευκρινεια, αντιθεση, χρωματα...ειναι στο Θεο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις συμβουλες παιδια. Θα δοκιμασω και με 2 δευτερολεπτα με λιγο πιο μεγαλο iso, στο manual νομιζω HDR δεν μπορω να ανοιξω. Ειναι ομως αυτες τωρα μερες με ομιχλη οποτε θα περιμενουμε :lol: :p

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

S7 edge manual ISO 100 1sec.

 

Chapel

 

Μπροστά τα φύλλα μοιάζουν σαν γραφικά από παιχνίδι ενώ η εκκλησία πίσω έχει βγει εντελώς ασπρόμαυρη και φαίνεται στο συγκεκριμένο σημείο να χτυπάει φως. Αυτό που ανέφερα και άλλες φορές πως σε χαμηλού φωτισμού φωτογραφίες τα χρώματα τείνουν προς το ασπρόμαυρο.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...