Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

@Nikos_Mpl

 

Τρίτη ή Τετάρτη θα το έχω στα χέρια μου.Το προτίμησα έναντι του Mi5s ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για την κάμερα. Αν και η MIUI είναι πραγματικά πολύ δυνατή (για μένα η καλύτερη στο Android) η αδυναμία των Xiaomi να βγάλουν καλή εύκολη φωτογραφία με οδήγησε σε αλλαγή εταιρίας. Έτυχε να πέσω και πάνω στο RN3 pro που σε χαμηλό φωτισμό έχει μία απο τις χειρότερες κάμερες που υπάρχουν οπότε...

 

Με κλειστά τα μάτια θα έπαιρνα G4 εάν δεν είχαν το θέμα του bootloop και κάποια άλλα θέματα με την οθόνη του.

 

G5 και HTC μπορεί (απ' ότι φαίνεται κιόλας) να είναι καλύτερα σε λεπτομέρεια φωτογραφίας αλλά γενικά πιστεύω ότι σαν σύνολο, και κατά γενική ομολογία, το S7 είναι η δυνατότερη συσκευή όλων. Και έχει και εκπληκτική σταθεροποίηση στα video (βαρόμετρο και αυτό για την τελική μου επιλογή) που σε συνδυασμό με το f/1.7 δίνουν τρομερά ποιοτική λήψη σε εσωτερικό χώρο και γενικά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

Προτίμησα λοιπόν να θυσιάσω την λεπτομέρεια στον βωμό της εύκολης, καλής φωτογραφίας σε οποιεσδήποτε συνθήκες.

 

Σε αναμονή του S7 λοιπόν. Πολυαγαπημένη Xiaomi πραγματικά λυπάμαι που σε εγκαταλείπω. Όποιος δούλεψε MIUI με καταλαβαίνει απόλυτα.

 

Επειδή το θέμα μας εδώ είναι η φωτογραφία ΚΑΙ ΜΟΝOΝ αυτή, με τα δείγματα που βλέπω εδώ μπορώ να πώ σε πολλά σημεία (συγκεκριμένες φωτογραφίες) έχεις απόλυτο δίκιο.

Αλλά γενικά, ένα Smartphone δεν είναι μόνο η φωτογραφία. Συνδυάζοντας όλα τα υπόλοιπα "καλούδια" του με την πολύ καλή κάμερα (ίσως όχι τέλεια παντού αλλά πολύ καλή στην μπάμ-μπάμ φωτογραφία) και ειδικά στην λήψη video, κατέληξα σε αυτό.

Οκ...θα δούμε μωρέ...είπα να πάρω και εγώ το πρώτο μου Samsung...σάμπως θα το παντρευτώ; :p

 

Προφανως και οταν παιρνεις smartphone δεν ειναι μονο κριτηριο η καμερα, τοτε παρε ενα 808 που λεει ο λογος. Εγω προσωπικα προσπαθω να κρινω μονο καμερες εδω, αλλα σιγουρα οταν ενα κινητο εχει και θεματα, το συνεκτιμω. Ποσο μαλλον αν ειναι νεκρο το λειτουργικο του..

Τωρα για το s7, αν κρινω απο τη φωτο απο κατω και το 950 μετριο ειναι γιατι εχει κακο WB...Ειναι αστειο να λεμε οτι εχει μετρια καμερα το s7.

Τωρα για τη λεπτομερεια που το καναμε τοσο θεμα, ξανα λεω:

Σιγουρα δεν ειναι καλο σε αυτον τον τομεα, αλλα αν μιλαμε για πραγματικη χρηση και οχι για εκθεση φωτογραφιας ή για συγκριτικα σε φορουμ, τοτε μια χαρα κανεις τη δουλεια σου.. Οι φωτο που εχουμε κρινει οταν τις βλεπεις σε κανονικο μεγεθος ή αν τις εκτυπωσεις σε κανονικο μεγεθος ή αν τις βαλεις σε ψηφιακη κορνιζα, δε θα εχουν σχεδον καμια διαφορα. Δε θα μπορει να φανει. Οι διαφορες φαινονται πολυ οταν κροπαρεις και την μελετας..

Αρα για μενα αυτο σημαινει οτι δεν ειναι τοσο τραγικο το προβλημα και σε συδνυασμο με το οτι ειναι μια πολη καλη καμερα στο αυτοματο που στο κινητο αυτο ειναι το πιο σημαντικο, αλλα και με το καλο Manual ΠΟυ εχει και με το φως που μπορει και βαζει ωστε να βγαζεις φωτο χωρις τριποδο εκει που οι αλλοι δε μπορουν, την κανει μια καλη καμερα και επειδη ειναι κορυφαιο κινητο σα συσκευη, το κανει ενα δυνατο συνολο..

Δεν ειμαι φαν κανενος, μεχρι προτινος προτιμουσα σονυ, πηρα G5, πηρα και Ζ5c, πραγματικα το s7 Και στην καμερα ειναι πληρες.

Επειδη εδω ειμαστε φορουμ τα αναλυουμε πολυ. Οσο ειχα το g5 τραβουσα και με τα 2 και επειδη εχω κανει οικογενεια, εδινα φωτο για εκτυπωση απο τα μωρα κτλ.. Πιστεψτε με, σχεδον καμια διαφορα δεν βλεπαμε. Αλλα δεν καθομουν ουτε να κροπαρω ουτε να παρω κανα μεγεθυντικο φακο να ψαχνω λεπτομερειες..

Αυτα απο μενα.

 

Lumia 950 xl

 

Αχ αυτο το WB. Η πρώτη αυτοματο η δεύτερη με wb σε Ήλιο.

 

Και ρωτάω εγω με το φτωχό μου το μυαλό,ειναι τοσο δύσκολο να διορθωθεί το wb απο τι στιγμή που ειναι

θεμα λογισμικού κάμερας;;;

 

31880394364_43aa0368d3_c.jpgWP_20170205_12_51_44_Pro by Nikos Manousakis, on Flickr

 

32600447281_3023f52061_c.jpgWP_20170205_12_51_38_Pro by Nikos Manousakis, on Flickr

 

απορω οντως με το wb, κριμα για το τοσο καλο κατα τα αλλα 950.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προφανως και οταν παιρνεις smartphone δεν ειναι μονο κριτηριο η καμερα, τοτε παρε ενα 808 που λεει ο λογος. Εγω προσωπικα προσπαθω να κρινω μονο καμερες εδω, αλλα σιγουρα οταν ενα κινητο εχει και θεματα, το συνεκτιμω. Ποσο μαλλον αν ειναι νεκρο το λειτουργικο του..

Τωρα για το s7, αν κρινω απο τη φωτο απο κατω και το 950 μετριο ειναι γιατι εχει κακο WB...Ειναι αστειο να λεμε οτι εχει μετρια καμερα το s7.

Τωρα για τη λεπτομερεια που το καναμε τοσο θεμα, ξανα λεω:

Σιγουρα δεν ειναι καλο σε αυτον τον τομεα, αλλα αν μιλαμε για πραγματικη χρηση και οχι για εκθεση φωτογραφιας ή για συγκριτικα σε φορουμ, τοτε μια χαρα κανεις τη δουλεια σου.. Οι φωτο που εχουμε κρινει οταν τις βλεπεις σε κανονικο μεγεθος ή αν τις εκτυπωσεις σε κανονικο μεγεθος ή αν τις βαλεις σε ψηφιακη κορνιζα, δε θα εχουν σχεδον καμια διαφορα. Δε θα μπορει να φανει. Οι διαφορες φαινονται πολυ οταν κροπαρεις και την μελετας..

Αρα για μενα αυτο σημαινει οτι δεν ειναι τοσο τραγικο το προβλημα και σε συδνυασμο με το οτι ειναι μια πολη καλη καμερα στο αυτοματο που στο κινητο αυτο ειναι το πιο σημαντικο, αλλα και με το καλο Manual ΠΟυ εχει και με το φως που μπορει και βαζει ωστε να βγαζεις φωτο χωρις τριποδο εκει που οι αλλοι δε μπορουν, την κανει μια καλη καμερα και επειδη ειναι κορυφαιο κινητο σα συσκευη, το κανει ενα δυνατο συνολο..

Δεν ειμαι φαν κανενος, μεχρι προτινος προτιμουσα σονυ, πηρα G5, πηρα και Ζ5c, πραγματικα το s7 Και στην καμερα ειναι πληρες.

Επειδη εδω ειμαστε φορουμ τα αναλυουμε πολυ. Οσο ειχα το g5 τραβουσα και με τα 2 και επειδη εχω κανει οικογενεια, εδινα φωτο για εκτυπωση απο τα μωρα κτλ.. Πιστεψτε με, σχεδον καμια διαφορα δεν βλεπαμε. Αλλα δεν καθομουν ουτε να κροπαρω ουτε να παρω κανα μεγεθυντικο φακο να ψαχνω λεπτομερειες..

Αυτα απο μενα.

 

 

 

.

 

Δεν χρειαζεται να κανεις crop για να καταλαβεις οτι η καμερα του s7 ειναι χειροτερη απο τις υπολοιπες ναυαρχιδες.

Οποιος θελει να δει τη διαφορα τη βλεπει και με γυμνο ματι.

S7

30454623844_a25ed8a6b6_c.jpgS7 edge by Nikos Bletas, on Flickr

Lg G5

30455302334_6b21abaf71_c.jpgG5 by Nikos Bletas, on Flickr

 

...Ολοι οσοι σχολιασαν εγραψαν οτιη διαφορα υπερ του G5 ειναι τεραστια.

Τωρα συνεχιζεις να γρφεις και να ξαναγραφεις επιχειρηματα του στυλ "εμενα για τη δουλεια που το θελω η καμερα του ειναι πολυ καλη, και δεν προκειται να εκτυπωσω, τις θελω μονο για ψηφιακη κορνιζα κ.κτ.λ".

Τα επιχειρηματα αυτα ειναι τουλαχιστον ατυχη.Εδω εξεταζουμε ποιο κινητο βγαζει τις καλυτερες φωτο.

Επισης ατυχες το επιχειρημα οτι το 950 εχει νεκρο λειτουργικο.Δεν εξεταζουμε λειτουργικα εδω περα μονο καμερες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να κανεις crop για να καταλαβεις οτι η καμερα του s7 ειναι χειροτερη απο τις υπολοιπες ναυαρχιδες.

Οποιος θελει να δει τη διαφορα τη βλεπει και με γυμνο ματι.

S7

30454623844_a25ed8a6b6_c.jpgS7 edge by Nikos Bletas, on Flickr

Lg G5

30455302334_6b21abaf71_c.jpgG5 by Nikos Bletas, on Flickr

 

...Ολοι οσοι σχολιασαν εγραψαν οτιη διαφορα υπερ του G5 ειναι τεραστια.

Τωρα συνεχιζεις να γρφεις και να ξαναγραφεις επιχειρηματα του στυλ "εμενα για τη δουλεια που το θελω η καμερα του ειναι πολυ καλη, και δεν προκειται να εκτυπωσω, τις θελω μονο για ψηφιακη κορνιζα κ.κτ.λ".

Τα επιχειρηματα αυτα ειναι τουλαχιστον ατυχη.Εδω εξεταζουμε ποιο κινητο βγαζει τις καλυτερες φωτο.

Επισης ατυχες το επιχειρημα οτι το 950 εχει νεκρο λειτουργικο.Δεν εξεταζουμε λειτουργικα εδω περα μονο καμερες.

Τεράστια διαφορά υπέρ του g5;τον ουρανό τον είδες;έχει εξαφανίσει τα σύννεφα.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αυτό το vs έχει κουράσει. Διαβάσαμε τις απόψεις όλων, ας συνεχίσουμε παρακάτω.

 

yep... και τα αποτελεσματα της ψηφοφοριας δειχνουν sammy... και εγω ειμαι ακομα αναποφασιστος πφφφ... υποκειμενικη τελειως η αποψη "καλυτερο" ... και σορρυ για το οφ τοπικ :wacko:

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Τεράστια διαφορά υπέρ του g5;τον ουρανό τον είδες;έχει εξαφανίσει τα σύννεφα.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

...στη φωτο του S7 σιγα σιγα αρχιζουν και φαινονται τα Pixels.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απάντησες σε αυτό που σε ρώτησα, που είναι το dynamic range του g5 στη συγκεκριμένη φωτογραφία;γιατί εμένα μου αρέσει πολύ πιο πολύ του s7 ότι και να γράφεις εσύ.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απάντησες σε αυτό που σε ρώτησα, που είναι το dynamic range του g5 στη συγκεκριμένη φωτογραφία;γιατί εμένα μου αρέσει πολύ πιο πολύ του s7 ότι και να γράφεις εσύ.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Διαβασε ολα τα σχολια πιο πισω...ολοι Οι μη κατοχοι του S7 εγραψαν οτι η διαφορα υπερ του G5 ειναι τεραστια.

Οι μονοι που δεν το παραδεχονται ειναι οι κατοχοι του.

Η συκγεκριμμενη φωτο του S7 ειναι ο ορισμου του παστελ.

Μολις ανοιγει λιγο το πλανο δεν μπορει να πιασει λεπτομερεια/ευκρινεια

Link to comment
Share on other sites

Σχολίασε επιτέλους για το dynamic range της συγκεκριμένης φωτογραφίας,Δεν έχεις γνώμη εσύ;τους άλλους ακολουθείς;Επίσης στη συγκεκριμένη άτυχη ανάρτηση σου το g5 είναι out και στα χρώματα πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως κρίνεις μια φωτογραφία με έχεις μπερδέψει,για μένα δεν υπάρχει καν σύγκριση στη συγκεκριμένη φωτογραφία του s7 είναι κατά πολύ ανώτερη και πολύ πιο κοντά στη πραγματικότητα αποκλείεται τα σύννεφα να είναι άσπρα και χωρίς σχηματισμούς όπως και τα χρώματα είναι εντελώς out στο g5

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

yep... και τα αποτελεσματα της ψηφοφοριας δειχνουν sammy... και εγω ειμαι ακομα αναποφασιστος πφφφ... υποκειμενικη τελειως η αποψη "καλυτερο" ... και σορρυ για το οφ τοπικ :wacko:

 

Θελεις ενα τηλεφωνο που μολις δεις το θεμα σου μπροστα σου να το βγαλεις απο τη τσεπη σου και μεχρι να το φερεις στο καδρο σου με ενα διπλο κλικ να το εχεις ανοιξει; τοτε παρε S7.

 

Θελεις ενα τηλεφωνο που με τους λιγοτερους πυροβολισμους να εχεις το μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχιας; τοτε παρε το s7.

 

Θελεις ενα τηλεφωνο αλλα δεν θελεις να μπλεξεις με τριποδα η να παιρνεις αγκαλια τις κολωνες και να κρατας την αναπνοη σου για πανω απο 20 δευτερα; τοτε παρε το S7.

 

Θελεις ενα τηλεφωνο που να ειναι και σουπερ σε ολα τα αλλα του; τοτε παρε το S7.

 

Δεν θελεις τα παραπανω και θελεις να τσακωνεσαι εδω μεσα για το ποσα φωτονια περνανε στον αισθητηρα; μην παρεις το S7.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Θελεις ενα τηλεφωνο που μολις δεις το θεμα σου μπροστα σου να το βγαλεις απο τη τσεπη σου και μεχρι να το φερεις στο καδρο σου με ενα διπλο κλικ να το εχεις ανοιξει; τοτε παρε S7.

 

Θελεις ενα τηλεφωνο που με τους λιγοτερους πυροβολισμους να εχεις το μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχιας; τοτε παρε το s7.

 

Θελεις ενα τηλεφωνο αλλα δεν θελεις να μπλεξεις με τριποδα η να παιρνεις αγκαλια τις κολωνες και να κρατας την αναπνοη σου για πανω απο 20 δευτερα; τοτε παρε το S7.

 

Θελεις ενα τηλεφωνο που να ειναι και σουπερ σε ολα τα αλλα του; τοτε παρε το S7.

 

Δεν θελεις τα παραπανω και θελεις να τσακωνεσαι εδω μεσα για το ποσα φωτονια περνανε στον αισθητηρα; μην παρεις το S7.

 

...και επειδη ολα αυτα που αναφερεις δεν εχουν καμια σχεση με το παρων thread...

...θελεις ενα κινητο με μετρια ποιοτητα φωτογραφιας? παιρνεις το S7

Link to comment
Share on other sites

Θελεις ενα τηλεφωνο που μολις δεις το θεμα σου μπροστα σου να το βγαλεις απο τη τσεπη σου και μεχρι να το φερεις στο καδρο σου με ενα διπλο κλικ να το εχεις ανοιξει; τοτε παρε S7.

 

Θελεις ενα τηλεφωνο που με τους λιγοτερους πυροβολισμους να εχεις το μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχιας; τοτε παρε το s7.

 

Θελεις ενα τηλεφωνο αλλα δεν θελεις να μπλεξεις με τριποδα η να παιρνεις αγκαλια τις κολωνες και να κρατας την αναπνοη σου για πανω απο 20 δευτερα; τοτε παρε το S7.

 

Θελεις ενα τηλεφωνο που να ειναι και σουπερ σε ολα τα αλλα του; τοτε παρε το S7.

 

Δεν θελεις τα παραπανω και θελεις να τσακωνεσαι εδω μεσα για το ποσα φωτονια περνανε στον αισθητηρα; μην παρεις το S7.

 

:lol::lol::lol: νταξει με καλυψες. Ναι αυτο με τα τριποδα-τετραποδα και κρατα ανασα μεχρι να σου βγει η ψυχη ειναι καθοριστικο.

Το μονο που βλεπω μειον στο S7 στις φωτο παραπανω ειναι η λεπτομερια στο βαθος... αλλα οπως προειπατε δεν θα εκτυπωσω για ταπετσαρια σπιτιου... επισης επειδη το θελω για ταξιδι και φωτο καθοδον, και η μπαταρια παιζει τον ρολο της... ευχαριστω για τις συμβουλες σας.

 

ΥΓ φιλε παοκ τον ορο "μετρια" που χρησιμοποιεις δεν τον εχω δει σε καμια φωτο σε αυτο το thread ουτε στα αλλα. Ναι εχει τα + του το LG αλλα επειδη ειμαι και αρχαριος , προτιμω το "πιστολιασμα" ... για το ταξιδι με μηχανη που το θελω, δε θα μαλωνω πανω στη σελα με τα κλειστρα και τα iso μολις πεσει ο ηλιος

 

να τι καταλαβαινω εγω με "μετρια" (προς χαλια) φωτογραφια https://flic.kr/p/RwoY4D

Edited by stxio

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τον εξαφανισμένο ουρανό του g5 όπως λέει και ο vag74 το s7 έχει αποτυπώσει κατά πολύ καλύτερα τις δύο ταμπέλες δεξιά στον τοίχο κατά την άποψή μου.

Και μην μου έρθει τώρα απάντηση ότι μόνο οι κάτοχοι του s7 δεν παραδέχονται ότι είναι μέτρια η καμερα.Μετρια μπορεί να είναι για σένα και άλλους δέκα

Link to comment
Share on other sites

Το σχόλιο του paok περιμένω αλλά τίποτα,ο ουρανός βάφτηκε άσπρος το σπίτι αριστερά οχρα λόγο επιρροής από το απέναντι καφέ σπίτι αλλά κατά τα άλλα τα σχόλια όλων είναι ότι η φωτογραφία του g5 είναι ανώτερη, μάλλον κάτι δεν πάει καλά εδώ πέρα και πιστεύω ότι οι περισσότεροι έχουν καταλάβει :eek: :eek: :eek: :eek:

 

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Το σχόλιο του paok περιμένω αλλά τίποτα,ο ουρανός βάφτηκε άσπρος το σπίτι αριστερά οχρα λόγο επιρροής από το απέναντι καφέ σπίτι αλλά κατά τα άλλα τα σχόλια όλων είναι ότι η φωτογραφία του g5 είναι ανώτερη, μάλλον κάτι δεν πάει καλά εδώ πέρα και πιστεύω ότι οι περισσότεροι έχουν καταλάβει :eek: :eek: :eek: :eek:

 

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Περιμενω και γω το σχολιο σου για το παστελ του S7, για τις ανυπαρκτες λεπομερειες και γενικα για την ποιοτητα της φωτο του Σ7...που μοιαζει σα να τραβηχτηκε απο κινητο με 3Mp.

 

Crop 100%

Galaxy S7

32709550926_69d8021405_o.jpggals7 by foxy4270, on Flickr

Lg G5

32370447810_6bd7719cab_o.jpglgg5 by foxy4270, on Flickr

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

...και επειδη ολα αυτα που αναφερεις δεν εχουν καμια σχεση με το παρων thread...

...θελεις ενα κινητο με μετρια ποιοτητα φωτογραφιας? παιρνεις το S7

 

Γιατι μωρε Κωστα ειναι ασχετα; τι ειναι το παρολογο που λεω; το S7 δεν ειπα οτι ειναι το καλυτερο που υπαρχει εξαλλου δεν εχω πιασει και καποια αλλα στα χερια μου οποτε ειμαι ο τελευταιος που θα εκφερω γνωμη αλλα το S7 edge που εχω ειναι απλο, με το αυτοματο να σε βγαζει ασπροπροσωπο με λιγοτερες αποτυχημενες φωτογραφιες, κανεις ενα douple click και νατην η φωτογραφια.

 

Ειδικα για το γονιο βαζει με τη μια το χερι στην τσεπη και στο δευτερολεπτο εχει τραβηξει αξιοπρεπεστατη φωτογραφια. Αν ομως θελεις την λεπτομερεια, με τρελους χρονους κλειστρου, με τριποδια και παμε παλι μεχρι να την πετυχουμε εστω και αν μας παρει το ξημερωμα για να την ανεβασουμε εδω μεσα τοτε πρεπει να ψαχτεις περισσοτερο αλλα εκει φλερταρεις με αλλο επιπεδο αισθητηρων οπως mirrorless, DSLR κ.λ.π

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω σχόλιο σου μέχρι να απαντήσεις στη αρχική ερώτηση μου θα σου το γράφω,που είναι το dynamic range και τα χρώματα και ποια είναι πιο σωστή φωτογραφία.

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να προσβάλλω ΚΑΝΕΝΑΝ, πραγματικά και με απόλυτη ειλικρίνεια, να πω ότι εαν εγώ δω κάποιον να βγάζει φωτογραφία με τρίποδα και κινητό τηλέφωνο... θα με πιάσουν τα γέλια!!!!

Όπως και να έχει όμως, εδώ συζητάμε για ποιότητα φωτογραφία οπότε και αυτό το γελοίο για μένα σενάριο, είναι πιθανό.

 

From my RN3 Pro

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω σχόλιο σου μέχρι να απαντήσεις στη αρχική ερώτηση μου θα σου το γράφω,που είναι το dynamic range και τα χρώματα και ποια είναι πιο σωστή φωτογραφία.

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μετα τα crop Που ανεβασα τα παντα εχουν τελειωσει...την διαφορα τη βλεπει ακομα και τυφλος.

Αριστερα στην πινακιδα ...στο S7 δεν μπορεις να διαβασεις τιποτα.

Ενω στο G5 ...φαινονται ξεκαθαρα τα γραμματα.

Για το g5 δεν μπρω να πω τιποτα...προκειται για μια φοβερη, κορυφαια καμερα ισως την καλυτερη αυτη τη στιγμη.

αλλα οχι και να λεμε οτι το S7 ειναι μεσα στις top καμερες...εκτος δεκαδας ειναι...ακομα και απο το ταπεινο xiaomi mi5s χανει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατι μωρε Κωστα ειναι ασχετα; τι ειναι το παρολογο που λεω; το S7 δεν ειπα οτι ειναι το καλυτερο που υπαρχει εξαλλου δεν εχω πιασει και καποια αλλα στα χερια μου οποτε ειμαι ο τελευταιος που θα εκφερω γνωμη αλλα το S7 edge που εχω ειναι απλο, με το αυτοματο να σε βγαζει ασπροπροσωπο με λιγοτερες αποτυχημενες φωτογραφιες, κανεις ενα douple click και νατην η φωτογραφια.

 

Ειδικα για το γονιο βαζει με τη μια το χερι στην τσεπη και στο δευτερολεπτο εχει τραβηξει αξιοπρεπεστατη φωτογραφια. Αν ομως θελεις την λεπτομερεια, με τρελους χρονους κλειστρου, με τριποδια και παμε παλι μεχρι να την πετυχουμε εστω και αν μας παρει το ξημερωμα για να την ανεβασουμε εδω μεσα τοτε πρεπει να ψαχτεις περισσοτερο αλλα εκει φλερταρεις με αλλο επιπεδο αισθητηρων οπως mirrorless, DSLR κ.λ.π

 

απαντω με το εξης απλο παραδειγμα

αμα βγαλεις μια φωτο σε 1 sec και βγαλεις μια αλλη σε 3 sec...η ποιοτητα των φωτο θα ειναι διαφορετικη?

και οι 2 φωτο απο ιδιο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάποιοι έχετε κολλήσει στο να επιμένετε στα αρνητικά και κάποιοι άλλοι να υπερασπίζεστε με κάθε τρόπο τα όποια θετικά υπάρχουν. Ναι το S7 έχει γρήγορη κάμερα με καλή εστίαση και καλό dynamic range. Ωστόσο ποιοτικά οι φωτογραφίες δεν είναι καλές ως προς την ανάλυση, την ποιότητα, τον θόρυβο, την οξύτητα και αρκετές φορές στα χρώματα κυρίως σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού που τείνουν προς το άχρωμο ή προς το κίτρινο. Ας μην έρθει κάποιος σε αντιπαράθεση, έχουμε δει αρκετά δείγματα.

 

Για μικρές αναλύσεις για χρήση σε fb ή για καμιά τυπική εκτύπωση 10x15 είναι μια χαρά.. αλλά για περαιτέρω πράγματα δεν είναι. Σε 22" οθόνη pc φαίνονται έντονα οι αδυναμίες, πόσο μάλλον αν πει κάποιος να τις δει σε καμιά μεγάλη τηλεόραση.

 

Επίσης για τις συσκευές που συζητάμε εδώ στο θέμα οι περισσότερες έχουν οπτικό σταθεροποιητή όπου δεν χρειάζεται καμία ανάσα να κρατήσεις. Από εκεί και έπειτα αν κάποιος βρίσκει και αστείο να χρησιμοποιήσει τρίποδο στο κινητό για κάτι παραπάνω, τότε είναι σε λάθος θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αυτό το vs έχει κουράσει. Διαβάσαμε τις απόψεις όλων, ας συνεχίσουμε παρακάτω.

 

Έχεις δίκιο. Εγώ δεν ασχολούμαι άλλο. Απλά θα θυμίσω ότι ήμουν κάτοχος και του G5 και δεν τα παίρνω από καμία Samsung ούτε είχα κάνα θέμα να κρατήσω το g5 αν ήταν όντως τόσο κορυφή.. Για τον παοκ πλέον το g5 είναι η καλύτερη κάμερα.. Πριν λίγο καιρό ήταν το 950, το 6p κτλ κτλ. Καλή συνέχεια λοιπόν στις εμμονές του καθενός

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τις 2 φωτο με το s7-g5 το δικο μου ματι βλεπει ξεκαθαρο νικητη το g5 και γενικα πιο πολυ με εχουν ενθουσιασει κατι lumia/htc10/κατι lg... παρα το s7.

NA ξεκαθαρισω οτι σχολιαζω σαν ενας ασχετος πανω στο θεμα φωτογραφια που απλα χαζευει το νημα :)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...