Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Έχεις απομόνωσει μια φωτογραφία και μας εχεις πριξει 3 μέρες τώρα, ενω εχουν ανεβει εξαιρετικά δείγματα εδω απο την συσκευη.

 

Το 950 και ολες οι υπόλοιπες ναυαρχίδες δεν ειχουν βγάλει κακες φωτο δηλαδή? Στο 950 έχουμε δει μεγάλη απόκλιση στο wb απο αναβάθμιση σε αναβάθμιση.

 

Η καμερα είναι στις τοπ αυτη την στιγμή με τα θετικά της και τα αρνητικά της οπως ολες οι υπόλοιπες.

Διαλέγεις και παίρνεις.

 

End of story οπως λες

 

H λεξη που χαρακτηριζει την καμερα του S7 ειναι μια...παστελ.

Σιγουρα ειναι χειροτερη απο Htc10, Lg g5/g4...στα ιδια επιπεδα με nexus 5x

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όλες οι συσκευές έχουν και κάτι αρνητικό. Όσον αφορά το wb του 950 επειδή έχω την συσκευή μήνες, με τις αναβαθμίσεις δεν έχει γίνει καμία σημαντική αλλαγή με το wb. Είναι θέμα καθαρά συνθηκών και της στιγμής που θα πετύχεις. Ωστόσο στην συγκεκριμένη συζήτηση επειδή λέτε για το S7 και γίνεται σύγκριση για το wb του 950, έχουμε δει φωτογραφίες με πολύ περισσότερο κιτρινιάρικα χρώματα στο S7 (κυρίως χαμηλού φωτισμού). Όπως επίσης και με το G5.

 

Το S7 έχει χαμηλή ευκρίνεια όχι λόγω των megapixels. 12mp δεν είναι λίγα! Έχω compact μηχανή με 12mp που την είχα πάρει πριν 7-8 χρόνια και έχει πολύ καλύτερη ευκρίνεια. Αυτό φαίνεται όταν βλέπουμε μία φωτογραφία στο 100%. Υπάρχουν κάμερες που βλέπεις φωτογραφίες στο 100% και η ποιότητα είναι πάρα πολύ καλή. Από εκεί και έπειτα το S7 δυστυχώς έχει θέμα με τον θόρυβο. Οι φωτογραφίες γενικά δείχνουν εντυπωσιακές, το κινητό τραβάει γρήγορα και με καλή εστίαση, αλλά ο θόρυβος είναι πρόβλημα. Έχουμε δει αρκετά δείγματα και δεν είναι 1-2 για να πούμε ότι απλά έτυχε η κακιά στιγμή. Κακιά στιγμή μπορεί να τύχει σε κάτι άλλο που να αφορά τις συνθήκες, αλλά για τον θόρυβο είναι καθαρά θέμα διαχείρισης της συσκευής. Πέρα από τα παραπάνω δείγματα που είδαμε, ένα ακόμα πολύ κακό δείγμα θεωρώ το παρακάτω όπου με iso 40 και με καλό φωτισμό (σύμφωνα και με την ταχύτητα) ο θόρυβος είναι υπερβολικός.

32018031412_18a0cb6878_b.jpg20170107_123929-01 by No Feels, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι συσκευές έχουν και κάτι αρνητικό. Όσον αφορά το wb του 950 επειδή έχω την συσκευή μήνες, με τις αναβαθμίσεις δεν έχει γίνει καμία σημαντική αλλαγή με το wb. Είναι θέμα καθαρά συνθηκών και της στιγμής που θα πετύχεις. Ωστόσο στην συγκεκριμένη συζήτηση επειδή λέτε για το S7 και γίνεται σύγκριση για το wb του 950, έχουμε δει φωτογραφίες με πολύ περισσότερο κιτρινιάρικα χρώματα στο S7 (κυρίως χαμηλού φωτισμού). Όπως επίσης και με το G5.

 

Το S7 έχει χαμηλή ευκρίνεια όχι λόγω των megapixels. 12mp δεν είναι λίγα! Έχω compact μηχανή με 12mp που την είχα πάρει πριν 7-8 χρόνια και έχει πολύ καλύτερη ευκρίνεια. Αυτό φαίνεται όταν βλέπουμε μία φωτογραφία στο 100%. Υπάρχουν κάμερες που βλέπεις φωτογραφίες στο 100% και η ποιότητα είναι πάρα πολύ καλή. Από εκεί και έπειτα το S7 δυστυχώς έχει θέμα με τον θόρυβο. Οι φωτογραφίες γενικά δείχνουν εντυπωσιακές, το κινητό τραβάει γρήγορα και με καλή εστίαση, αλλά ο θόρυβος είναι πρόβλημα. Έχουμε δει αρκετά δείγματα και δεν είναι 1-2 για να πούμε ότι απλά έτυχε η κακιά στιγμή. Κακιά στιγμή μπορεί να τύχει σε κάτι άλλο που να αφορά τις συνθήκες, αλλά για τον θόρυβο είναι καθαρά θέμα διαχείρισης της συσκευής. Πέρα από τα παραπάνω δείγματα που είδαμε, ένα ακόμα πολύ κακό δείγμα θεωρώ το παρακάτω όπου με iso 40 και με καλό φωτισμό (σύμφωνα και με την ταχύτητα) ο θόρυβος είναι υπερβολικός.

32018031412_18a0cb6878_b.jpg20170107_123929-01 by No Feels, on Flickr

Κατι υπερκορεσμενα μπλε και κίτρινα με κάποια Update στο 950 ειχαν αναφερθει και ειδαμε και δείγματα εδω μέσα.

 

Επίσης η δυσκολία να εστίασει το βράδυ αναφέρεται συχνά.

 

Τα λέω γιατί αναφέρθηκαν θετικά και αρνητικά.

 

Οσο για το σ7 λετε τα ίδια και τα ίδια και αναφερεστε σε συγκεκριμένες φωτο και συνθηκες.

Δεν ειδα να μιλατε καθόλου για το σύνολο της καμερας.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την εστίαση σε πολύ χαμηλό φωτισμό ναι υπάρχει. Υπερκορεσμένο μπλε χρώμα δεν υπήρχε ποτέ. Κιτρινίλα σε κάποιες περιστάσεις έντονου ηλίου συμβαίνει. Ωστόσο επιμένεις σε αυτό παραβλέποντας την κιτρινίλα του S7 σε χαμηλό φωτισμό.

Η συγκεκριμένη κουβέντα ξεκίνησε επειδή ρώτησε κάποιος για 1020 vs S7. Κανένας δεν ξεκίνησε από μόνος του να μιλάει για τα αρνητικά του S7 σε αντίθεση με εσένα που θίχτηκες και πάλι και ξεκίνησες αντιπαράθεση με εριστικό ύφος.

 

Καλό είναι να γίνεται αντικειμενική συζήτηση και όχι επειδή έχουμε μία συσκευή να την ωραιοποιούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε κάποιοι αλλά για εμένα η κάμερα του S7 είναι απλά καταπληκτική ειδικά την ημέρα. Ο γιος μου, που είναι ότι πιο σημαντικό έχω στη ζωή μου καθώς και η αποτύπωση των στιγμών παίζει για εμένα μεγάλο ρόλο και για αυτό φωτογραφίζεται αποκλειστικά την ημέρα με το S7 έχοντας παροπλίσει την DSLR. Είναι προτιμότερο να χάσεις κάποιες φοροές λίγο σε ποιότητα παρά να χάσεις τη στιγμή.

 

Μέχρι και το S5 τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά ενώ έστρωσαν αρκετά με το S6 ενώ στο S7 μπορώ να πω ότι έχουμε ένα ευτυχισμένο γονιό :rolleyes:. Βέβαια στα πορτρέτα πάντα θα χωλένουν οι συγκεκριμένοι φακοί καθότι και ευρυγώνιοι.

 

Η παρακάτω φώτο όπως και αντίστοιχες από μπροστά δεν μπορούν να χαρακτηρίσουν μέτριο το φακό του S7.

 

25762426730_685bcd27ce_b.jpg2016-03-26_01-30-12 by V M, on Flickr

 

Υ.Γ. Καλό είναι να "τρωγόμαστε" αλλά αυτό να γίνεται φωτογραφικά και κριτικά :rolleyes:.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

@aptalico...ανεβασες μια φωτο που το 99% των κινητων θα την βγαλει τελεια.

Σχολιασε σε μου σε παρακαλω την δικια σου φωτο που ανεβασα εγω...και πες μου εαν εχει θορυβο και παστελ

Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω ότι μπορείτε να ασκείτε κριτική στις ιδέες, αλλά όχι στους ανθρώπους. Ο καθένας τη γνώμη του και συνεχίστε χωρίς flame.
Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω ότι μπορείτε να ασκείτε κριτική στις ιδέες, αλλά όχι στους ανθρώπους. Ο καθένας τη γνώμη του και συνεχίστε χωρίς flame.

Δεν διαφωνουμε οτι ο καθένας έχει την γνώμη του αλλα μέχρι ενός σημείου.

 

Αν πχ πω σε ενα φωτογραφικο θέμα ότι η καμερα του σ7 είναι μέτρια, θα περιμένω λογικά να με πάρουν με τις πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

S7 vs G4

 

manual και τα δυο, σχεδόν απο το ίδιο σημείο, ίδιο iso, απλά με το lg χρειάστηκα τετραπλάσιο χρόνο κλείστρου για να φωτίσω σωστά τη σκηνή.. εαν είναι μέτριο ή οχι το samsung, τα συμπεράσματα δικά σας

 

31093576410_9352e47209_c.jpg

 

25384820273_884f36b589_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα γουστου ...η καμερα ειναι μετρια.end of story.

Παρε παραδειγμα αυτη τη φωτο του aptaliko.

Δεν υπαρχει ουτε ευκρινεια, ουτε λεπτομερεια.

μπροστα τα καθισματα εχουν γινει παστελ...στο βαθος τα σπιτια περισσοτερο παστελ.

Με iso 160 υπαρχει εμφανης θορυβος στα τραπεζια και κατω δεξια στο τοιχακι.

30930859393_c7318b00bd_c.jpg2016-12-19_12-54-39 by V M, on Flickr

συγγνωμη αλλα αυτο δεν θεωρειται καλη καμερα

 

@aptalico...ανεβασες μια φωτο που το 99% των κινητων θα την βγαλει τελεια.

Σχολιασε σε μου σε παρακαλω την δικια σου φωτο που ανεβασα εγω...και πες μου εαν εχει θορυβο και παστελ

 

Κώστα η φωτογραφία σαφώς και έχει στο κάτω μέρος θόρυβο αλλά από εσένα δεν θα περίμενα να την ψέξεις τεχνικά την φωτογραφία γιατί ο θόρυβος είναι ουσιαστικά η απουσία του φωτός-πληροφορίας όπου αναγκάζει το αισθητήρα να βάλει τη φαντασία του να αυτοσχεδιάσει και να συμπληρώσει τα κομμάτια που του λείπουν με ότι αυτός νομίζει.

 

Στη συγκεκριμένη φώτο,

 

1) Δεν υπάρχει άμεσος φυσικός φωτισμός από τον ήλιο καθότι αυτός έχει δύσει αρκετή ώρα πριν πίσω απο τα βουνά στο βάθος,

2) Δεν υπάρχει έμμεσος φυσικός φωτισμός από τον ήλιο μέσω της αντανάκλασης προς τον ουρανό γιατί ο αυρανός είναι γεμάτος σύννεφα που απορροφούν το φως,

3) Δεν υπάρχει άμεσος τεχνητός φωτισμός αφού δεν υπάρχει στύλος της ΔΕΗ ή κάποια φώτα του μαγαζιού πέρα από κάτι επιδαπέδια που κρύβονται κιόλας από τις τραπεζοκαρέκλες αλλά και δεν υπάρχει και έμμεσος τεχνητός φωτισμός αφού το τρυπητό ύφασμα από τις καρέκλες και τα γύρω αντικείμενα στερούνται της όποιας ανακλαστικής επιφάνειας με αποτέλεσμα να μην καταλήγει στο φακό της κάμερας καμία σοβαρή ποσότητα φωτός για να γράψει τις λεπτομέρειες και όταν ο φακός δεν έχει το φως-πληροφορία αναγκάζεται να αυτοσχεδιάσει κάτι που λέγεται θόρυβος.

 

Το θέμα δεν είναι αν μπορώ να πάρω τέλεια λεπτομερή φωτογραφία κάτω από αυτές τις φωτιστικές συνθήκες γιατί λόγω φωτισμού είναι σίγουρο ότι δεν μπορώ αλλά το θέμα είναι πιο τηλέφωνο θα μπορούσε να τα καταφέρει καλύτερα σε αυτές τις ίδιες φωτιστικές συνθήκες αλλά αυτό δεν θα το μάθουμε ποτέ γιατί εκείνη τη στιγμή δεν υπήρχε κάποιο άλλο τηλέφωνο να καταγράψει την ίδια φωτογραφία.

 

Πάντως πριν ρίξουμε στην πυρά το S7 ας αναλογιστούμε πόσα άλλα τηλέφωνα έχουν φωτεινό διάφραγμα f/1.7 κάτι που είναι από τις βασικές αρχές της φωτογραφίας και της οπτικής.

 

 

Υ.Γ. Σε τέτοιες περιπτώσεις έχει νόημα μία αντιπαράθεση των μηχανών όταν είναι κάτω από τις ίδιες συνθήκες για να είναι συγκρίσιμα τα αποτελέσματα αλλιώς πάντα θα θεωρούμε ότι η δική μας μηχανή θα τα πήγαινε καλύτερα εκεί που οι άλλες εμφανίζουν θόρυβο.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Άν και υποψήφιος αγοραστής του S7...συνεχίζω να εκπλήσσομαι με τις νυχτερινές του 1020. Κρίμα για το νεκρό λειτουργικό, τόσο για αυτό όσο και για το 950XL.

 

Από τα "μεγάλα" σε επιδόσεις κάμερας κινητά (S7, HTC10,G5,G4 - τα 1020 και 950 δεν τα βάζω μέσα λόγω λειτουργικού και τα Nexus 5x 6p λόγω έλλειψης OIS) ποιό πιστεύετε ότι είναι αυτό που έχει την καλύτερη απόδοση στις χαμηλού φωτισμού (ή εσωτερικού χώρου με αρκετό τεχνητό φωτισμό) με αυτόματες ρυθμίσεις;

 

Επειδή η συντριπτική πλειοψηφία των φωτογραφιών που θαύμασα εδώ μέσα είναι με manual ρυθμίσεις, πιστεύετε ότι ακόμα και μία συσκευή με όχι τόσο καλό software το οποίο όμως έχει πολύ δυνατό φακό όπως είναι το Xiaomi Mi5s, μπορεί να αποδώσει σε manual όπως και τα S7,G5,950,HTC10, χρησιμοποιώντας ας πούμε μία εφαρμογή τρίτων;

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Κώστα η φωτογραφία σαφώς και έχει στο κάτω μέρος θόρυβο αλλά από εσένα δεν θα περίμενα να την ψέξεις τεχνικά την φωτογραφία γιατί ο θόρυβος είναι ουσιαστικά η απουσία του φωτός-πληροφορίας όπου αναγκάζει το αισθητήρα να βάλει τη φαντασία του να αυτοσχεδιάσει και να συμπληρώσει τα κομμάτια που του λείπουν με ότι αυτός νομίζει.

 

Στη συγκεκριμένη φώτο,

 

1) Δεν υπάρχει άμεσος φυσικός φωτισμός από τον ήλιο καθότι αυτός έχει δύσει αρκετή ώρα πριν πίσω απο τα βουνά στο βάθος,

2) Δεν υπάρχει έμμεσος φυσικός φωτισμός από τον ήλιο μέσω της αντανάκλασης προς τον ουρανό γιατί ο αυρανός είναι γεμάτος σύννεφα που απορροφούν το φως,

3) Δεν υπάρχει άμεσος τεχνητός φωτισμός αφού δεν υπάρχει στύλος της ΔΕΗ ή κάποια φώτα του μαγαζιού πέρα από κάτι επιδαπέδια που κρύβονται κιόλας από τις τραπεζοκαρέκλες αλλά και δεν υπάρχει και έμμεσος τεχνητός φωτισμός αφού το τρυπητό ύφασμα από τις καρέκλες και τα γύρω αντικείμενα στερούνται της όποιας ανακλαστικής επιφάνειας με αποτέλεσμα να μην καταλήγει στο φακό της κάμερας καμία σοβαρή ποσότητα φωτός για να γράψει τις λεπτομέρειες και όταν ο φακός δεν έχει το φως-πληροφορία αναγκάζεται να αυτοσχεδιάσει κάτι που λέγεται θόρυβος.

 

Το θέμα δεν είναι αν μπορώ να πάρω τέλεια λεπτομερή φωτογραφία κάτω από αυτές τις φωτιστικές συνθήκες γιατί λόγω φωτισμού είναι σίγουρο ότι δεν μπορώ αλλά το θέμα είναι πιο τηλέφωνο θα μπορούσε να τα καταφέρει καλύτερα σε αυτές τις ίδιες φωτιστικές συνθήκες αλλά αυτό δεν θα το μάθουμε ποτέ γιατί εκείνη τη στιγμή δεν υπήρχε κάποιο άλλο τηλέφωνο να καταγράψει την ίδια φωτογραφία.

 

Πάντως πριν ρίξουμε στην πυρά το S7 ας αναλογιστούμε πόσα άλλα τηλέφωνα έχουν φωτεινό διάφραγμα f/1.7 κάτι που είναι από τις βασικές αρχές της φωτογραφίας και της οπτικής.

 

 

Υ.Γ. Σε τέτοιες περιπτώσεις έχει νόημα μία αντιπαράθεση των μηχανών όταν είναι κάτω από τις ίδιες συνθήκες για να είναι συγκρίσιμα τα αποτελέσματα αλλιώς πάντα θα θεωρούμε ότι η δική μας μηχανή θα τα πήγαινε καλύτερα εκεί που οι άλλες εμφανίζουν θόρυβο.

 

Δεν ισχυοθν τα επιχειρηματα σου περι ελλειψης φωτος.

Δες εδω τι γινεται στην δεξια πλευρα της φωτο...θορυβος και παλι θορυβος.

Λεπτομερειες ανυπαρκτες

32018031412_18a0cb6878_c.jpg20170107_123929-01 by No Feels, on Flickr

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Δες εδω τι γινεται στην δεξια πλευρα της φωτο...θορυβος και παλι θορυβος.

Λεπτομερειες ανυπαρκτες

32018031412_18a0cb6878_c.jpg20170107_123929-01 by No Feels, on Flickr

 

Θα σχολιάσεις το συγκριτικό που ανέβασα παραπάνω;

 

η φωτογραφία που παραθέτεις είναι επεξεργασμένη καταρχήν, ποιος ξέρει τι πείραξε στο snapseed και τη ρήμαξε..

Edited by bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Ανεκδιήγητο το g5? Ας το προσπεράσω καλύτερα...

 

Send from my awesome black G5

 

Τι το καλο εχει το G5? με τετοια μπαταρια ειναι end of story που λεει κι ο λαος, φανηκε και στις πωλησεις που εκανε..Οκ εχει εναν τουμπανο επεξεργαστη, αλλα τι να το κανεις με τετοια εμφανιση και μπαταρια εμετο..

Link to comment
Share on other sites

S7 vs G4

 

manual και τα δυο, σχεδόν απο το ίδιο σημείο, ίδιο iso, απλά με το lg χρειάστηκα τετραπλάσιο χρόνο κλείστρου για να φωτίσω σωστά τη σκηνή.. εαν είναι μέτριο ή οχι το samsung, τα συμπεράσματα δικά σας

 

31093576410_9352e47209_c.jpg

 

25384820273_884f36b589_c.jpg

 

μονο και μονο που χρειαστηκε τετραπλασιο χρονο το G4 ειναι μεγαλο μειονεκτημα

 

στα της ουσιας ειναι ξεκαθαρη η υπεροχη του σ7 εδω, δεν χρειαζετε καν αναλυση

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Άν και υποψήφιος αγοραστής του S7...συνεχίζω να εκπλήσσομαι με τις νυχτερινές του 1020. Κρίμα για το νεκρό λειτουργικό, τόσο για αυτό όσο και για το 950XL.

 

Από τα "μεγάλα" σε επιδόσεις κάμερας κινητά (S7, HTC10,G5,G4 - τα 1020 και 950 δεν τα βάζω μέσα λόγω λειτουργικού και τα Nexus 5x 6p λόγω έλλειψης OIS) ποιό πιστεύετε ότι είναι αυτό που έχει την καλύτερη απόδοση στις χαμηλού φωτισμού (ή εσωτερικού χώρου με αρκετό τεχνητό φωτισμό) με αυτόματες ρυθμίσεις;

 

Επειδή η συντριπτική πλειοψηφία των φωτογραφιών που θαύμασα εδώ μέσα είναι με manual ρυθμίσεις, πιστεύετε ότι ακόμα και μία συσκευή με όχι τόσο καλό software το οποίο όμως έχει πολύ δυνατό φακό όπως είναι το Xiaomi Mi5s, μπορεί να αποδώσει σε manual όπως και τα S7,G5,950,HTC10, χρησιμοποιώντας ας πούμε μία εφαρμογή τρίτων;

 

Το Xiaomi Mi5s εχει πολυ καλη καμερα

Παρα την ελλειψη ois ...Οι νυχτερινες του ειναι πολυ δυνατες.

την ημερα εχει πολυ καλα χρωματα και εντυπωσιακες λεπτομερειες για 12mp.Σαν καμερα ειναι ανωτερο του s7 μακραν.

Link to comment
Share on other sites

Το Xiaomi Mi5s εχει πολυ καλη καμερα

Παρα την ελλειψη ois ...Οι νυχτερινες του ειναι πολυ δυνατες.

την ημερα εχει πολυ καλα χρωματα και εντυπωσιακες λεπτομερειες για 12mp.Σαν καμερα ειναι ανωτερο του s7 μακραν.

Ε βρε γμτ...μήν τα λές έτσι απότομα...θα έχεις "θέματα" :p

Πλάκα κάνω...για να ΑλΑφρύνω λίγο το κλίμα. :rolleyes:

 

Τα Xiaomi μου έχουν ταιριάξει πολύ σαν τηλέφωνα. Μάλλον λόγω του ότι η MIUI είναι ένα copy paste του iOS (όσο μπορεί) το οποίο λάτρεψα για πολλά χρόνια.

Στα δικά μου μάτια, τα δείγματα που βλέπω στο διαδίκτυο είναι πολύ καλά. Δεν ξέρω όμως πόσες φωτογραφίες τραβήχτηκαν για να βγεί αυτή η μία καλή. Στο Redmi Note 3 Pro ας πούμε για να πετύχω "καλή" βραδινή πρέπει να τραβήξω καμιά 10αριά μέσω Freedcam (η μαμά εφαρμογή δεν έχει δυνατότητες) και να διαλέξω την λιγότερο κακή. ΔΕΝ θέλω πάλι κάτι τέτοιο. Δεν λέω οτι γίνεται αυτό με το Mi5s, απλά αναρωτιέμαι τί κόπο θέλει για να τραβήξει μία καλή νυχτερινή.

 

Ένα ερώτημα λοιπόν το επάνω, και ένα το video (ΚΑΙ αυτό με ενδιαφέρει) το οποίο πιστεύω και βλέπω ότι χωρίς OIS δεν είναι σταθερό. Σύν οτι το S7 είναι σφεντόνα στην κυριολεξία στην εστίαση κατά την λήψη video...δεν καταλαβαίνεις πότε καθαρίζει την εικόνα...βασικά...δεν προλαβαίνεις να δείς θολούρα όσο και άν ψάξεις. Έχει φοβερά γρήγορη εστίαση.

 

Αυτά είναι τα δύο ερωτηματικά τα οποία με σπρώχνουν προς S7 αντί του mi5s. Η διαφορά στην τιμή δεν είναι και τόόόσο δραματική. Οπότε δεν θέλω να κάνω το λάθος να επιλέξω μία συσκευή που πάλι θα μου βγάζει την Παναγία στις φωτογραφίες (δεν ξέρω εάν είναι έτσι ... το υποθέτω γιατί η εμπειρία μου από τα Xiaomi δεν είναι καλή σε ότι αφορά την κάμερα).

 

Όταν πήρα το Rn3 Pro, διάβαζα κάτι συγκριτικά που έλεγαν οτι η κάμερα του είναι παρόμοια με του G4. Ε...είπα και εγώ να επιλέξω το Rn3 γιατί το G4 είχε και αυτά τα θέματα με το bootloop. Η διαφορά τους όμως είναι χαώδη! Για την ακρίβεια...είναι ιεροσυλία να τα βάλεις δίπλα δίπλα. Δεν συζητάμε για βιντεο σε "χαμηλό" φωτισμό...εκεί δεν κάνεις κάν τον κόπο να βγάλεις το Rn3 απο την τσέπη σου.

Σε αυτό το λάθος λοιπόν δεν θα ήθελα να ξαναπέσω.

 

Υ.Γ Όλα αυτά τα υποθέτω σύμφωνα με αυτά που διαβάζω στο διαδίκτυο. Δεν είχα ποτέ ούτε Mi5s ούτε S7.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ pavlidis θα έλεγα να να αποφύγεις για "εύκολα όμορφες λήψεις" οτιδήποτε κινέζικο. Μπορεί να φοράνε τον ίδιο ή καλύτερο φακό από άλλες συσκευές, όμως το software και η υλοποίηση γύρω από τον φακό, είναι που κάνουν τη διαφορά.

 

Εκεί με κερδίζει το S7 εμένα. Double click το home button και η βιαστική φωτογραφία που τράβηξα θα είναι κατά 80% αυτό που ήθελα. Αν έχει και λίγο θόρυβο δεν θα με χαλάσει. Θα με χάλαγε να έχανα τη σκηνή ή να είχε λάθος focus, ή να κόλλαγε η συσκευή, πράγματα που έχω πάθει με διάφορες συσκευές.

 

Θέτεις προταιρεότητες και κρίνεις ;)

 

 

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ:

 

1. Το καλύτερο auto για τοπία το έχει το Lumia 950

2. Το καλύτερο φτηνό καμεροτηλέφωνο είναι το Nexus 5X

3. To καλύτερο βραδυνό manual είχε το V10 μου

4. Το γρηγορότερο και το τηλέφωνο με το οποίο τραβάω περισσότερες φωτογραφίες επειδή είναι απόλαυση και παίρνα πανεύκολα ικανοποιητικά αποτελέσματα χωρίς τρίποδα manual κτλ, είναι το S7.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ pavlidis θα έλεγα να να αποφύγεις για "εύκολα όμορφες λήψεις" οτιδήποτε κινέζικο. Μπορεί να φοράνε τον ίδιο ή καλύτερο φακό από άλλες συσκευές, όμως το software και η υλοποίηση γύρω από τον φακό, είναι που κάνουν τη διαφορά.

 

Εκεί με κερδίζει το S7 εμένα. Double click το home button και η βιαστική φωτογραφία που τράβηξα θα είναι κατά 80% αυτό που ήθελα. Αν έχει και λίγο θόρυβο δεν θα με χαλάσει. Θα με χάλαγε να έχανα τη σκηνή ή να είχε λάθος focus, ή να κόλλαγε η συσκευή, πράγματα που έχω πάθει με διάφορες συσκευές.

 

Ακριβώς...μα ΑΚΡΙΒΩΣ...μα Α-Κ-Ρ-Ι-Β-Ω-Σ έτσι σκέφτομαι και εγώ και γέρνω προς S7. Άμα βάλεις και το OIS μέσα...

 

Οι Κινέζοι (προς το παρόν) φορτώνουν τις συσκευές τους με κάποια πράγματα που δυστυχώς για τον Α ή Β λόγο δεν μπορούν να υποστηρίξουν. Και ειδικά στην φωτογραφία και το video, το ρημάδι το sοftware κάνει μεγάλη "ζημία".

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς...μα ΑΚΡΙΒΩΣ...μα Α-Κ-Ρ-Ι-Β-Ω-Σ έτσι σκέφτομαι και εγώ και γέρνω προς S7. Άμα βάλεις και το OIS μέσα...

 

Οι Κινέζοι (προς το παρόν) φορτώνουν τις συσκευές τους με κάποια πράγματα που δυστυχώς για τον Α ή Β λόγο δεν μπορούν να υποστηρίξουν. Και ειδικά στην φωτογραφία και το video, το ρημάδι το sοftware κάνει μεγάλη "ζημία".

 

Το βλέπουμε και στο εκπληκτικό EIS (electronic image stabilization) στο βίντεο του Pixel της Google ;) Και στο HDR+ που επίσης κάνει παπάδες. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Το βλέπουμε και στο εκπληκτικό EIS (electronic image stabilization) στο βίντεο του Pixel της Google ;) Και στο HDR+ που επίσης κάνει παπάδες. :cool:

...έτσι!

Το οποίο EIS, απ' ότι λένε τα reviews, δεν δουλεύει σωστά στο Mi5s, ενώ στα Pixel ξεσκίζει!

ΜΠΑΜ κάνει σε αυτό το σημείο το μειονέκτημα των Κινέζων.

 

Έγερνα προς το S7, νομίζω οτι εσύ με έσπρωξες δυνατά. :lol:

Ξέρεις, διαβάζω πολλά πράγματα, αλλά επειδή δεν έχω ιδία εμπειρία πάνω σε αυτό το θέμα, με κάνει να είμαι επιφυλακτικός είτε σε θετικά είτε σε αρνητικά σχόλια που γράφονται. Όταν όμως ακούω απόψεις από κάποιους με μεγαλύτερη εμπειρία, και οι απόψεις αυτές ταιριάζουν με τα δικά μου συμπεράσματα, ε...τότε λέω : ΕΔΩ είμαστε :rolleyes:

 

Y.Γ με μία επιφύλαξη για το εάν το EIS υπάρχει στο Mi5s. Νομίζω οτι έχει μόνο DIS. Aς με διορθώσει κάποιος εάν κάνω λάθος.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Το S7 δεν είναι το καλύτερο καμεροτηλέφωνο. Είναι το πιο πλήρες όμως. Καμερο-τηλέφωνο. ;)
Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λετε ειναι..

Το βασικο ειναι οτι μιλαμε για κινητα με περιορισμενου μεγεθους αισθητηρες που σημαινει και περιορισμενες δυνατοτητες γενικα. Επειδη λοιπον καθε κατασκευαστης προσπαθει με διαφορους τροπους να βελτιωσει το αποτελεσμα της καμερας, παντα καπου θα χανει και καπου θα κερδιζει.. Πχ το πολυ μικρο F ειναι πλεονεκτημα στα βραδινα αλλα χανει σε λεπτομερεια. Αν ειχες μεγαλο μεγεθος αισθητηρα οπως το 808 τοτε το F θα μπορουσες να το κρατας και πιο ψηλα.

Γενικα θεωρω οτι δεν υπαρχει τελειο κινητο, καθε ενα υπερτερει καπου.

Δεν ειναι μετριο, και φαινεται απο τις φωτο που εχουμε ανεβασει, οπως εχει φανει και οτι δεν ειναι τελειο κανενα αλλο, και θυμαστε τα περι αναβαθμισης που το 950 εβγαζε κατακιτρινες φωτο μετα απο ενα update Που πηρε..

Δεν μπορουμε λοιπον να ξεχναμε ατελειες του ενος επειδη 1-2 φωτο του αλλου δε μας αρεσαν.

 

Το παν ειναι να ξερεις τι θες και που εστιαζεις.

ΕΓω λοιπον μετα απο χρονια με σονυ, Ν8 κτλ, αυτο που ευχαριστιεμαι τωρα ειναι η γρηγορη φωτο με double tap στο κεντρικο κουμπι οπως λετε παραπανω. Σπανια θα βγαλω δευτερη πλεον.

Επισης, το Μ δουλευει πολυ καλα και μπορεις πολυ ευκολα να παρεις πολυ καλες σε δυσκολες συνθηκες χωρις να θες 10" χρονο, αλλα με λιγο κατω απο δευτερολεπτο και σημαντικα χαμηλο iso να πετυχεις καλα αποτελεσματα.

Edited by impreza_sti

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...