Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί τα φλας δεν είναι μεταβλητής έντασης ανάλογα την σκηνή. Προφανώς και δεν θες ένα ξένον φλας για να βγάλεις πρόσωπο στα 50εκ. αφού θα τα κάψει όλα, αλλά θα χρειαστείς μπόλικο intensity για ένα θέμα στα 4-5 μέτρα. Με τα led είναι πανευκολο να κάνεις κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ. Μάλιστα με την λειτουργία του 950 το ρυθμίζεις μετέπειτα ακριβώς όσο θες.

Αν και για να πω την αλήθεια σε πολλές περιστάσεις προτιμώ φωτογραφίες χωρίς φλας. Πρόσφατα στις γιορτές τράβηξα κάποιες με πρόσωπα σε εσωτερικό χώρο και με φλας αλλά και χωρίς, και σαν αποτέλεσμα μου άρεσαν αυτές που είναι χωρίς φλας.

 

Το φλας γενικά χρειάζεται κυρίως αν είναι αρκετά σκοτεινό το περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί τα φλας δεν είναι μεταβλητής έντασης ανάλογα την σκηνή. Προφανώς και δεν θες ένα ξένον φλας για να βγάλεις πρόσωπο στα 50εκ. αφού θα τα κάψει όλα, αλλά θα χρειαστείς μπόλικο intensity για ένα θέμα στα 4-5 μέτρα. Με τα led είναι πανευκολο να κάνεις κάτι τέτοιο.

 

Λαθος...το xenon ακομα και στο μισο μετρο δεν προκειται να καψει τιποτα.Θα την βγαλει φυσιολογικη.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος...το xenon ακομα και στο μισο μετρο δεν προκειται να καψει τιποτα.Θα την βγαλει φυσιολογικη.

Και ποιος ο λόγος παρακαλώ?

Link to comment
Share on other sites

Το αντικείμενο εστίασης δεν βγαίνει καμένο. Ωστόσο αν το κυρίως θέμα έχει κάποια απόσταση και υπάρχουν κοντά στον φακό άλλα αντικείμενα, αυτά είναι το πιο πιθανό να τα κάψει.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Μάλιστα με την λειτουργία του 950 το ρυθμίζεις μετέπειτα ακριβώς όσο θες.

 

Μου διαφεύγει κάτι τόσο διαφορετικό στο 950 μου;

Το HDR ok, το φλας;

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες,που είναι τραβηγμένες ;

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Sorry φίλε μου, τώρα το διάβασα ... Ιπποκράτειος πολιτεία , Πάρνηθα. Λίγο πριν την Λίμνη Μπελέτσι . Εξαιρετική εκδρομή για όσους μένουν Αθήνα - Πειραιά και θέλουν σε 20-30 λεπτά να ηρεμήσει το πνεύμα τους και να ξεκουραστεί το αυτί τους από τον θόρυβο τις πόλης. :)

Link to comment
Share on other sites

Μου διαφεύγει κάτι τόσο διαφορετικό στο 950 μου;

Το HDR ok, το φλας;

 

natna μας δουλευεις? μπορεις να αυξομειωσεις την ενταση του φλας στο 950...πες μας οτι δεν το ηξερες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

S7 edge

 

30930859393_c7318b00bd_c.jpg2016-12-19_12-54-39 by V M, on Flickr

 

φοβερη ληψη...μπραβο

 

Lumia 950...heavy rain

32010228531_3e1c3be818_c.jpgWP_20170105_20_54_34_Pro_LI by foxy4270, on Flickr

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το αντικείμενο εστίασης δεν βγαίνει καμένο. Ωστόσο αν το κυρίως θέμα έχει κάποια απόσταση και υπάρχουν κοντά στον φακό άλλα αντικείμενα, αυτά είναι το πιο πιθανό να τα κάψει.

 

Στο 950 εννοείς δεν βγαίνει καμένο που χαμηλώνει την ένταση. Φιλος πριν λιγες μερες προσπαθούσε να βγαλει ενα αντικείμενο με ανοιχτά χρώματα και τα εκαιγε ολα, με iphone 7s (που εχει αρκετά δυνατο φλας). Με το μέτρια έντασης φλας του Ζ5 μου βγήκε μια χαρα. Φυσικά αυτό το κάνουν απο default σχεδον ολες οι φωτογραφικές μηχανες. Ο Paok δεν καταλαβαινω τι εννοει οτι το xenon δεν τα καιει. Αν ειναι πιο δυνατό απο τα LED πρέπει να καίει τα πάντα κοντά αν δεν υπάρχει ελεγχος εντασης.

Link to comment
Share on other sites

30930859393_c7318b00bd_c.jpg2016-12-19_12-54-39 by V M, on Flickr

 

φοβερη ληψη...μπραβο

 

Ευχαριστώ Κώστα, το υπέροχο τοπίο βοηθάει τα μέγιστα ;).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

natna μας δουλευεις? μπορεις να αυξομειωσεις την ενταση του φλας στο 950...πες μας οτι δεν το ηξερες.

 

 

Το είχα δει καιρό πριν το πάρω, αλλά δεν το ευρίσκα. Ειπα θα το βγάλανε.

Όταν πατάς flash on και ενεργοποιείς το hdr, το flash βγαίνει off.

Τώρα μετά από ψάξιμο είδα ότι πρέπει να είναι το hdr στο auto. Χρήσιμο ίσως για κάποιο μακρό, αλλά δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα, αφού συνήθως αποφεύγω το hdr λόγω υπερβολικών χρωμάτων. Το τηλέφωνο έχει μια χαρά dynamic range και στο απλό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο 950 εννοείς δεν βγαίνει καμένο που χαμηλώνει την ένταση. Φιλος πριν λιγες μερες προσπαθούσε να βγαλει ενα αντικείμενο με ανοιχτά χρώματα και τα εκαιγε ολα, με iphone 7s (που εχει αρκετά δυνατο φλας). Με το μέτρια έντασης φλας του Ζ5 μου βγήκε μια χαρα. Φυσικά αυτό το κάνουν απο default σχεδον ολες οι φωτογραφικές μηχανες. Ο Paok δεν καταλαβαινω τι εννοει οτι το xenon δεν τα καιει. Αν ειναι πιο δυνατό απο τα LED πρέπει να καίει τα πάντα κοντά αν δεν υπάρχει ελεγχος εντασης.

 

Τα φλας xenon είναι μεν δυνατότερα αλλά έχουν σύντομη διάρκεια αναλαμπής. Αυτο τα κάνει γρήγορα και ευέλικτα. Επίσης υπάρχουν πολύ πολύ καιρό. Ο έλεγχος τους είναι ηλεκτρονικός σχεδόν εξ αρχής και γι' αυτό μελετηθήκαν πολύ πολύ καλά από της εταιρίες κατασκευής μηχανών. Έτσι, υπάρχει η τεχνογνωσία για τον συγχρονισμό με την ταχύτητα κλείστρου και την φωτομετρηση, ( και στα κινητά είναι TTL- Through The Lens) γεγονός που επιτρέπει μεγαλη ακρίβεια υπολογισμού. Με μια πρώτη συντομη φλασια, υπολογίζεται η σωστή φωτομετρηση για το σημείο εστίασης, ενώ αμέσως μετά ακολουθεί η δεύτερη - κύρια φλασια με την απαιτούμενη ένταση φωτός. Έτσι η πιθανότητα να καεί το θέμα ελαχιστοποιείται. Μόνο σε μακρό υπάρχει ζήτημα.

 

Και τα led δεν έχουν καμία σχέση με όταν ξεκίνησαν στα κινητά. Ο έλεγχος, η ένταση και κυρίως το χρώμα τους είναι βελτιωμένα κατά πολύ, ενώ αναμένεται να δυναμώσουν και άλλο με την χρήση λεπτότερων super capacitors στα modules των κινητών.

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Galaxy s7, σε μαγαζί με χαμηλό φωτισμό, ρυθμίσεις χειροκίνητες. 1/8 ταχύτητα 200iso και παλέτα στο έντονο.

32091109526_6f82c28676.jpg2017-01-06_01-29-43 by Παναγιώτης Καρανάτσιος, on Flickr

 

Sent from my Galaxy s7 gold

Link to comment
Share on other sites

Στο 950 εννοείς δεν βγαίνει καμένο που χαμηλώνει την ένταση. Φιλος πριν λιγες μερες προσπαθούσε να βγαλει ενα αντικείμενο με ανοιχτά χρώματα και τα εκαιγε ολα, με iphone 7s (που εχει αρκετά δυνατο φλας). Με το μέτρια έντασης φλας του Ζ5 μου βγήκε μια χαρα. Φυσικά αυτό το κάνουν απο default σχεδον ολες οι φωτογραφικές μηχανες. Ο Paok δεν καταλαβαινω τι εννοει οτι το xenon δεν τα καιει. Αν ειναι πιο δυνατό απο τα LED πρέπει να καίει τα πάντα κοντά αν δεν υπάρχει ελεγχος εντασης.

 

Αυτο εννοω...αυτη ειναι τραβηγμενη απο 15-20cm .Nokia N8/xenon flash

 

31472842671_e39166424a_c.jpg12122014247 by foxy4270, on Flickr

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το είχα δει καιρό πριν το πάρω, αλλά δεν το ευρίσκα. Ειπα θα το βγάλανε.

Όταν πατάς flash on και ενεργοποιείς το hdr, το flash βγαίνει off.

Τώρα μετά από ψάξιμο είδα ότι πρέπει να είναι το hdr στο auto. Χρήσιμο ίσως για κάποιο μακρό, αλλά δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα, αφού συνήθως αποφεύγω το hdr λόγω υπερβολικών χρωμάτων. Το τηλέφωνο έχει μια χαρά dynamic range και στο απλό.

 

.

 

natna δε νομιζω οτι εχεις καταλαβει για τι πραγμα μιλαω.

Dynamic flash Λεγεται και δεν εχει καμια σχεση με hdr, και καμια σχεση με ευρος πεδιου.

Τραβαει 2 ληψεις....μια με φλας και μια χωρις.Επειτα σου δινει τη δυνατοτητα να καθορισεις την ποσοτητα του φλας που θα εχει η φωτο ( λιγο, πολυ, παρα πολυ η καθολου).Χρησιμοτατο ειναι σαν feature και δεν υπαρχει σε αλλο κινητο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το είχα δει καιρό πριν το πάρω, αλλά δεν το ευρίσκα. Ειπα θα το βγάλανε.

Όταν πατάς flash on και ενεργοποιείς το hdr, το flash βγαίνει off.

Τώρα μετά από ψάξιμο είδα ότι πρέπει να είναι το hdr στο auto. Χρήσιμο ίσως για κάποιο μακρό, αλλά δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα, αφού συνήθως αποφεύγω το hdr λόγω υπερβολικών χρωμάτων. Το τηλέφωνο έχει μια χαρά dynamic range και στο απλό.

 

.

 

natna δε νομιζω οτι εχεις καταλαβει για τι πραγμα μιλαω.

Dynamic flash Λεγεται και δεν εχει καμια σχεση με hdr, και καμια σχεση με ευρος πεδιου.

Τραβαει 2 ληψεις....μια με φλας και μια χωρις.Επειτα σου δινει τη δυνατοτητα να καθορισεις την ποσοτητα του φλας που θα εχει η φωτο ( λιγο, πολυ, παρα πολυ η καθολου).Χρησιμοτατο ειναι σαν feature και δεν υπαρχει σε αλλο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα μια χαρά κατάλαβα τι ακριβώς κάνει.

 

Στα μακρό ειναι χρήσιμο.

Επειδή το είδα βράδυ, δεν το τέσταρα ακόμη στο μεγαλύτερο τεστ που υπάρχει, δηλ πορτραίτο με κόντρα ήλιο ή ηλιοβασίλεμα. Αν τα χρώματα βγαίνουν α λα hdr, μάλλον δεν μου χρειάζεται.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Κωστα μια χαρά κατάλαβα τι ακριβώς κάνει.

 

Στα μακρό ειναι χρήσιμο.

Επειδή το είδα βράδυ, δεν το τέσταρα ακόμη στο μεγαλύτερο τεστ που υπάρχει, δηλ πορτραίτο με κόντρα ήλιο ή ηλιοβασίλεμα. Αν τα χρώματα βγαίνουν α λα hdr, μάλλον δεν μου χρειάζεται.

 

νομιζω εισαι επηρεασμενος απο το 808...για βραδυνες φωτο μιλαμε σε εσωτερικους χωρους με φλας.

Το Hdr Που αναφερεις ειναι τελειως εκτος θεματος στην προκειμενη περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα ο natna θέλει να φωτίσει κάτι που βγαίνει σκοτεινό με κόντρα ήλιο πίσω του. Το HDR θα κάνει stitch διαφορετικά exposures, οπότε έχει μη-φυσικό αποτέλεσμα. Απορεί αν με το φλας θα καταφέρει να έχει πιο φυσικό αποτέλεσμα από το HDR, φωτίζοντας το σκοτεινό θέμα -με τελείως διαφορετικό τρόπο.
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά.

Πέρα απο ονόματα. Αυτό που θέλω να δω είναι τα χρώματα, γιατί το dynamic flash λειτουργεί στο auto, οπότε στο 950 είναι λίγο επικίνδυνο.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους και για την τελευταία Χριστουγεννιάτικη γιορτή! Καλή χρονιά να έχουμε όλοι, με καλά καμεροτηλέφωνα και ακόμα καλύτερες φωτογραφίες ;)

 

Μια πρόσφατη από το Πρώην Ανατολικό Αεροδρόμιο Ελληνικού:

 

Samsung S7 Edge - Full Auto Stock Camera

 

31989027212_c659a3263b_c.jpgRibbon by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...