Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eιχα για 2 μερες και ενα s7 edge παλι και εδω ενα μινι συγκριτικο με το 950.

Στο αυτοματο ολες. Παρατηρησα οτι σχεδον σε ολες επελεξαν παρομοια iso-shutter speed, sto 950 μονο κιτρινιλες δεν ειδα ισα ισα το αντιθετο,και τα 2 εχουν τα θεματακια τους παντως.....:lol:

https://www.flickr.com/gp/136612178@N07/4g27Xa

 

Καλύτερο το lumia, έχει πιάσει καλύτερα τα χρώματα, ειδικά στις βραδυνές .

Edited by jimzak
Link to comment
Share on other sites

Μάριε θα συμφωνήσω -αν και η δική μου γνώμη στην παρούσα περίπτωση δεν έχει καμία αξία- αυτό που είναι καμένο είναι το κομμάτι του ήλιου αλλά δεν μπορώ να φανταστώ κανένα μάτι-αισθήτηρα στον κόσμο που μπορεί να καταγράψει πληροφορία στο απόλυτο λευκό του ήλιου. Αν συνεχίσεις το μόνο που μπορείς να εισπράξεις είναι μία τύφλωση ή ένα καμένο αισθητήρα. Αυτό το κάψιμο περιορίζεται στο κομμάτι που θέλουμε χωρίς να καταστρέφει τη φωτογραφία με μία ελαφριά διάχυση να περιβάλλει το σταυρό της πόρτας σαν ένα απόκοσμο γεγονός να είναι σε εξέλιξη, είναι ακριβώς αυτό που περιγράφει ο Μιχάλης παρακάτω περί της μεταφυσικής διάστασης. Ήταν πολύ εύκολο να κάνω ένα βήμα αριστερά και να κρύψω την ήλιο πίσω από τον τοίχο και να φανεί έτσι το απέραντο γαλάζιο της θάλασσας που προκαλεί ηρεμία στο μάτι και την ψυχή αλλά θα παίρναμε μία άλλη φωτογραφία όπου δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερη ή χειρότερη αλλά μάλλον δεν θα την συζητάγαμε το ίδιο.

 

 

 

Μιχάλη ασυνήθιστη ματιά και πετυχημένη ιδέα και σύλληψη αυτή με τα πουλιά πάνω στην πινακίδα και το σύρμα. Φωτογραφία με απλές γεωμετρικές γραμμές και λιτούς χρωματισμούς αλλά πλούσια σε καλλιτεχνικό βάθος.

Σε ευχαριστω φιλε μου, ξερεις ποσο εκτιμω ιδιαιτερα τις (ραφινατες) ληψεις σου :)

 

 

 

..........................................

και αυτη χθες , εν κινησει μεσα απο το τζαμι του αυτοκινητου, στο B&W απο το κινητο

 

30491245814_894c4ceb88_b.jpgIMG_20161129_114236 by Mick XD, on Flickr

 

 

Leeco Cool1

Edited by Michael22
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει "διαχείριση φωτός" σαν φωτογραφικός όρος, που να ορίζει τι ειναι και τι δεν ειναι. Οπότε όσο και να χτυπιέστε, κριτής είναι το μάτι του καθενός. Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161129/cffc251cd74a29aeb27fe479f10f8b0d.jpg

 

Στάλθηκε από το Passport μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

G5 auto

 

Αντε να το στρώνει σιγά σιγά

 

31313810625_2fa02100f4_c.jpg20161129_121715 by Guardian, on Flickr

 

 

Sent from my awesome LG G5 leather black

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό

 

Δεν υπάρχει "διαχείριση φωτός" σαν φωτογραφικός όρος, που να ορίζει τι ειναι και τι δεν ειναι. Οπότε όσο και να χτυπιέστε, κριτής είναι το μάτι του καθενός.
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Επειδή το G4 δεν κάνει φωτομέτρηση σημείου, μπορείτε να μου προτείνετε κάποια εφαρμογή που το κάνει ή είναι hardware limitation;

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Θα τα γράψω για μία και τελευταία φορά. Έχω υπάρξει κάτοχος όλων των φετινων και περσυνων ναυαρχιδων και έχω πειραματιστεί και δουλέψει αρκετά τις κάμερες τους. Στο auto τα μόνα τηλέφωνα που έχουν ανεκτό θόρυβο σε χαμηλούς φωτισμούς που είναι και ο αρχικός στόχος είναι με σειρά lumia 950-s7 και μετά το g5-4....όλα τα υπόλοιπα μόλις σκοτεινιάσει λίγο τα πιάνει θάλασσα, αφήνω έξω το htc 10 που δεν το έχω δοκιμασει και από ότι έχω δει μέχρι σήμερα είναι ανάμεσα στα δύο παραπάνω.

Τώρα την ημέρα τα ποιο πολλά και ειδικά αυτά που αναφέραμε είναι πολύ δυνατά όλα.

Δεν βάζω στην σύγκριση το nexus 5x γιατί δεν είναι ναυαρχίδα δεν έχει manual και είναι σε άλλη κατηγορία. Σίγουρα όμως ή καλύτερη κάμερα πλυν των ακριβων τηλεφώνων.

Το ποιο είναι καλύτερο? Δεν υπάρχει κάποιο που να ξεχωρίζει σε ολα.....

Το καλύτερο είναι μία μίξη, ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

 

Στις νυχτερινές στο auto είμαι ανάμεσα σε lumia και s7, το g5 υστερεί αρκετά. Σε manual μπαίνει και αυτό στο παιχνίδι.

Σε κόντρες και vs δεν συμμετέχω και ο καθένας αποφασίζει βλέποντας συγκρίνοντας ή καμιά φορά ακούγοντας την γνώμη κάποιου που εμπιστεύεται. ΤΕΛΟΣΣΣΣΣΣ

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Το ζητούμενο, όμως, είναι να βλέπουμε δείγματα στο auto ΚΑΙ στο manual, γιατί με ποικιλία δειγμάτων αποκτάς πιο σφαιρική άποψη.

...................................................

...................................................

Το S7 είχε το comporomise της ποιότητας σε τοπία. Το Nexus 5X είχε το compromise του shutter lag (1 δευτερόλεπτο ανάμεσα σε φωτογραφίες ήταν too much). Το V10 είχε μόνιμα καμμένα σημεία και αδύναμο HDR.

 

Γεγονός είναι μόνο πως ο καθένας προτιμάει διαφορετικά σενάρια, και όσο περισσότερα δείγματα έχουμε, τόσο περισσότερο κόσμο καλύπτουμε.

 

Φίλε βαγγέλη έχεις δοκιμάσει την camera nx είναι η google camera με pach απο pixel για ZSL ZeroShutterLag και εξαφανίζεται το λαγκ του 1 δευτερολέπτου.

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Φίλε βαγγέλη έχεις δοκιμάσει την camera nx είναι η google camera με pach απο pixel για ZSL ZeroShutterLag και εξαφανίζεται το λαγκ του 1 δευτερολέπτου.

 

Φίλος πριν από λίγο σε συζήτηση μου έλεγε πως πιθανότατα αυτή η εφαρμοφή θέλει 7.1.1 Nougat

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Ναι όπως έχει το pixel αλλά το Nexus 5x την έχει έστω και Beta που πάει σφαίρα.
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Θα τα γράψω για μία και τελευταία φορά. Έχω υπάρξει κάτοχος όλων των φετινων και περσυνων ναυαρχιδων και έχω πειραματιστεί και δουλέψει αρκετά τις κάμερες τους. Στο auto τα μόνα τηλέφωνα που έχουν ανεκτό θόρυβο σε χαμηλούς φωτισμούς που είναι και ο αρχικός στόχος είναι με σειρά lumia 950-s7 και μετά το g5-4....όλα τα υπόλοιπα μόλις σκοτεινιάσει λίγο τα πιάνει θάλασσα, αφήνω έξω το htc 10 που δεν το έχω δοκιμασει και από ότι έχω δει μέχρι σήμερα είναι ανάμεσα στα δύο παραπάνω.

 

Φιλε, και 100 κινητα να εχει καποιος, δε λεει κατι.

Αν κατσω και εγω να γραψω τι κινητα ειχα και εχω, θα μας παρει το ξημερωμα.

 

Εχεις δει κανενα σοβαρο reviewer να ειναι ξεκαθαρος με το ποιο κινητο ειναι το καλυτερο; Οχι, αυτοι δεν εινα κατοχοι ολων των ναυαρχιδων;

 

Το g4 το ειχα και εχει ενα noise reduction στις βραδυνες που βγαζει ματια, αισθητα χειροτερο απο το Nexus 6p που ειχα τοτε.

Το 950 που βλεπω εδω, ζητημα ειναι αν εχει πιασει σε μια φωτογραφια σωστο white balance.

 

 

Τώρα την ημέρα τα ποιο πολλά και ειδικά αυτά που αναφέραμε είναι πολύ δυνατά όλα.

Δεν βάζω στην σύγκριση το nexus 5x γιατί δεν είναι ναυαρχίδα δεν έχει manual και είναι σε άλλη κατηγορία. Σίγουρα όμως ή καλύτερη κάμερα πλυν των ακριβων τηλεφώνων.

Το ποιο είναι καλύτερο? Δεν υπάρχει κάποιο που να ξεχωρίζει σε ολα.....

Το καλύτερο είναι μία μίξη, ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

 

To 5χ εχει την ιδια καμερα με το 6p, και ειναι στις τοπ 3 καμερες αυτη τη στιγμη.

 

Το HTC 10 που λες ειναι χειροτερο απο το 5χ στις βραδυνες και εχω και αποδειξεις

 

Σε λιγο ανεβαζω

Link to comment
Share on other sites

Αλλά και να είχα την επιλογή, όπως έγραψα παλιότερα, το Nexus 5X σε περιορίζει στο ότι αν τραβήξεις μια φωτο και δεν σε ικανοποιεί, δεν υπάρχει τρόπος να αλλάξεις κάποια παράμετρο για να τραβήξεις μια καλύτερη. Και εκεί είναι για μένα το κύριο μειονέκτημα της συσκευής.

 

Αυτό θα συμβαίνει (από όσο έχω ψάξει) μόνο σε μέρη που ο φωτισμός είναι πολύ κακός. Αρα δεν θα αξίζει στο auto σε κανένα πιθανότατα κινητό.

Εκεί πράγματι θα θέλει manual. Αυτές οι στιγμές είναι λίγες όμως για αρκετό κόσμο. Οσοι θελουν manual ασφαλώς και δεν θα πάνε σε nexus, μέχρι, όπως ξαναείπαμε, νεωτέρας ανακοίνωσης της Google.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Nexus 5x vs HTC 10

 

Τρια ζευγαρια φωτο, παραθετω μονο το ενα εδω για να δουμε:

 

30495271914_66836395ba.jpg30948870910_57427f0ab9.jpg

 

Κοιταξτε λεπτομερεια στο δρομο, λεπτομερεια στα δεντρα

Edited by nikchris
Link to comment
Share on other sites

Το HTC 10 που λες ειναι χειροτερο απο το 5χ στις βραδυνες και εχω και αποδειξεις

 

Σωστή η σύγκριση auto vs auto.

 

Το σκεπτικό μου είναι πως αν με το HTC 10 μπορείς σε manual να τραβήξεις βραδυνή που να είναι καλύτερη από Nexus 5X με HDR+, τότε το HTC10 είναι καλύτερο μόνο και μόνο επειδή έχεις την ΕΠΙΛΟΓΗ να γυρίσεις σε manual.

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η σύγκριση auto vs auto.

 

Το σκεπτικό μου είναι πως αν με το HTC 10 μπορείς σε manual να τραβήξεις βραδυνή που να είναι καλύτερη από Nexus 5X με HDR+, τότε το HTC10 είναι καλύτερο μόνο και μόνο επειδή έχεις την ΕΠΙΛΟΓΗ να γυρίσεις σε manual.

 

Manual controls μπορουν να εχουν ολα τα κινητα με 3d party apps, το μονο που δεν εχει το 5x ειναι μεγαλο χρονο κλειστρου.

Ναι ειναι ελλειψη, δεν μπορεις να το βαλεις σε τριποδο :p

Link to comment
Share on other sites

Nexus 5x vs HTC 10

 

Τρια ζευγαρια φωτο, παραθετω μονο το ενα εδω για να δουμε:

 

30495271914_66836395ba.jpg30948870910_57427f0ab9.jpg

 

Κοιταξτε λεπτομερεια στο δρομο, λεπτομερεια στα δεντρα

 

Οι φακοί ήταν καθαροί και στα 2?

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος, ειδικά με τις πηγές φωτός

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Οι φακοί ήταν καθαροί και στα 2?

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος, ειδικά με τις πηγές φωτός

 

100% ειναι καθαρο το τζαμακι, οσο πιο καθαρο γινεται.

Την ιδια απορια ειχα και εγω βλεποντας τις φωτο που βγαζει το 10, και το καθαριζα πριν απο καθε φωτο.

Link to comment
Share on other sites

100% ειναι καθαρο το τζαμακι, οσο πιο καθαρο γινεται.

Την ιδια απορια ειχα και εγω βλεποντας τις φωτο που βγαζει το 10, και το καθαριζα πριν απο καθε φωτο.

 

και στο nexus φαίνεται το ίδιο πάντως

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Kαι του χρόνου με υγεία παιδια....

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161129/3f02a0528fd6a2fd01696b5f9d8debcb.jpg

 

Στάλθηκε από το Passport μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by tarirs
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...