Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Αλλαξτε τον τιτλο τοτε ρε παιδια κ να ανεβαζετε οι ιδιοι κ οι ιδιοι καμια δεκαρια δηλαδη κ να λετε ποσο τελειες φωτο βγαζετε μεταξυ σας. Εμεις οι υπόλοιποι θα ανεβαζουμε στα αντοιστιχα θεματα της συσκευής μας.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γιατι δεν γινεται ενα θεμα τυπου "φωτογραφιες τραβηγμενες απο κινητα", που ο καθενας να μπορει να ανεβαζει ο,τι θελει με φιλτρα επεξεργασμενη κλπ
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως αναφέρθηκε σε σένα.

Σε αυτό που αναφέρει ο moralas έχει δίκιο. Υπάρχουν μέλη με πολύ καλές κάμερες, αλλά βλέπουμε περισσότερα δείγματα πχ από το 640xl το οποίο για την κατηγορία του είναι φοβερό αλλά απέχει αρκετά από τα καλύτερα.

 

Υπάρχουν γενικά θέματα φωτογραφιών στα οποία μπορούν τα μέλη να ανεβάζουν δείγματα.

 

Με την ιδια λογική εχουμε δει αρκετές φωτογραφίες και απο τα υπολοιπα κινητά των 700-800 ευρώ οποτε

θα επρεπε να ανεβάζουν πλέον στα θέματά τους.

Ισως θα επρεπε να ποσταροντε φωτογραφίες μονο απο καθε νεο μοντέλο που βγαίνει στη αγορά...

Να μπει και ενα πλαφόν ,τηλεφώνα κάτω των χ ευρώ να μην ανεβάζουν φωτογραφίες γιατί μειώνουν το

επίπεδο του θέματος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

γιατι δεν γινεται ενα θεμα τυπου "φωτογραφιες τραβηγμενες απο κινητα", που ο καθενας να μπορει να ανεβαζει ο,τι θελει με φιλτρα επεξεργασμενη κλπ

 

Σωστος και αυτο να μετονομαστεί σε G5,G4 (αν και παλιο ποια) S7, X5

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πολλά παιδιά παρεξηγήθηκαν διότι σε προηγούμενο ποστ προσωποποιηθηκαν παιδιά με συγκεκριμένα κινητό. Ήταν λάθος και δικαιολογημένα κατά κάποιο τρόπο τα παιδιά αντέδρασαν έτσι. Όλοι επιβάλλεται να ποσταρουν, απλά όχι επαναλαμβανόμενα θέματα (ισχύει για όλους) και αν γίνεται κάθε φωτογραφία να έχει κάτι το "παραπάνω " από την προηγούμενη. Μακάρι αυτή η παρότρυνση να μην οδηγήσει σε διάσπαση, θέλουμε πολυφωνία γιατί όπως είπα πριν δεν έχουμε όλοι μεγάλα βαλάντια.....
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζοντας ότι το Α9 δεν έχει την κορυφαία κάμερα στην αγορά θα ήθελα να γράψω μόνο το εξής.

 

Ένα κινητό από μόνο του δε μπορεί να βγάλει την καλύτερη φωτογραφία. Στα χέρια ενός γνωστη μπορεί το 640 να κάνει παπαδες και αντίστοιχα ένας μέσος χρήστης με το s7 να βγάλει απλά αδιάφορες φωτογραφίες.

 

Το πιο κινητό έχει την καλύτερη κάμερα το ξέρουμε καιρό τώρα. G4 και 920 για βράδυ, s7 για macro και πάει λέγοντας.

 

Νομίζω ότι τα περισσότερα παιδιά εδώ προσπαθούν να φτάσουν το κινητό τους στα όρια του και να δείξουν ότι η διαφορά με τον πρώτο δεν είναι και τόσο μεγάλη.

 

 

Στάλθηκε από το HTC One A9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Με την ιδια λογική εχουμε δει αρκετές φωτογραφίες και απο τα υπολοιπα κινητά των 700-800 ευρώ οποτε

θα επρεπε να ανεβάζουν πλέον στα θέματά τους.

Ισως θα επρεπε να ποσταροντε φωτογραφίες μονο απο καθε νεο μοντέλο που βγαίνει στη αγορά...

Να μπει και ενα πλαφόν ,τηλεφώνα κάτω των χ ευρώ να μην ανεβάζουν φωτογραφίες γιατί μειώνουν το

επίπεδο του θέματος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σωστος και αυτο να μετονομαστεί σε G5,G4 (αν και παλιο ποια) S7, X5

εγω για σενα το λεω για να μπορεις να ποσταρεις τη φωτο με το βουναλακι και τα χωραφια οσες φορες θελεις:p

περα απο τη πλακα υπαρχει και μια βαση σε αυτο το θρεντ, το τι ειναι πραγματικα. Δηλαδη σε θεμα ποιο κινητο τραβει τις καλυτερες φωτος περιμενεις να κυριαρχουν παντα τα νεοτερα αφου βαση λογικης εχουν καλυτερες δυνατοτητες. Επισης οι ασπρομαυρες πχ φωτο του φιλου με το s7 ειναι εντυπωσιακες και για να μην τις χασουμε καλο θα ηταν ενα δευτερο θεμα οπου η βαση του θα ειναι οχι ποιο κινητο βγαζει τις καλυτερες ποιοτικα φωτο αλλα ποιος χρηστης με οποιοδηποτε κινητο καταφερε να αποτυπωσει τη πιο ωραια φωτογραφια

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τις κουκιδες σε φωτο με κοντρα ηλιο το κανει και το δικο μου κινητο και πολλα αλλα οπως εχω δει

τι ειναι?δεν μπορει να διαχειριστει ενας φακος κινητου τοσο φως ?

 

Όλα τα κινητά το παρουσιάζουν αυτό το πρόβλημα-φαινόμενο όπου και για κάθε μία ισχυρή φωτεινή πηγή που βλέπει απευθείας στο φακό εμφανίζεται και ένα φωτεινό σημείο συμμετρικά με το κέντρο του κάδρο. Δοκίμασε να μετακινήσεις το φώς στο κάδρο σου και θα δεις ανάλογα να μετακινείται και το φωτεινό σημείο.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πολλά παιδιά παρεξηγήθηκαν διότι σε προηγούμενο ποστ προσωποποιηθηκαν παιδιά με συγκεκριμένα κινητό. Ήταν λάθος και δικαιολογημένα κατά κάποιο τρόπο τα παιδιά αντέδρασαν έτσι. Όλοι επιβάλλεται να ποσταρουν, απλά όχι επαναλαμβανόμενα θέματα (ισχύει για όλους) και αν γίνεται κάθε φωτογραφία να έχει κάτι το "παραπάνω " από την προηγούμενη. Μακάρι αυτή η παρότρυνση να μην οδηγήσει σε διάσπαση, θέλουμε πολυφωνία γιατί όπως είπα πριν δεν έχουμε όλοι μεγάλα βαλάντια.....

 

Αυτό ακριβώς διευκρινίστηκε κι από τον moralas. Ότι 1-2 φωτογραφίες κι από άλλες συσκευές δεν ενοχλούν, αλλά όχι να βλέπουμε να κυριαρχούν αυτές οι φωτογραφίες από ανώτερες στον τομέα συσκευές.

Ο τίτλος είναι συγκεκριμένος και δεν είναι κακό να βλέπουμε και ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες ανά κατηγορία, το επίκεντρο θέμα όμως νομίζω είναι ξεκάθαρο.

 

Οι φωτογραφίες που γίνονται επεξεργασία ή οι ασπρόμαυρες κλπ ναι δεν δείχνουν τις δυνατότητες της συσκευής. Θα μπορούσαμε να βλέπουμε 3-4 δείγματα που να δείχνουν τις πραγματικές δυνατότητες και από εκεί και έπειτα σαν έξτρα και μια ασπρόμαυρη καλλιτεχνική διότι δεν είναι κάτι που δεν θέλουμε να βλέπουμε, απλά είναι δευτερεύον.

 

Εφόσον επιθυμείτε μπορεί να δημιουργηθεί ξεχωριστό θέμα για τέτοιου είδους φωτογραφίες. Το θέμα μπορεί να το δημιουργήσει ο επόμενος που θα ανεβάσει την αντίστοιχη φωτογραφία.

 

Εδώ ας επικεντρωθούμε κυρίως σε αυτό που αναφέρει ο τίτλος. Νομίζω είναι αρκετά σαφές ότι δεν απαγορεύονται άλλου είδους φωτογραφίες, ωστόσο θα πρέπει αυτό να γίνεται με σύνεση. Κι ο λόγος αυτός γίνεται προκειμένου κάποιοι να δώσουν βάση πρώτα στις δυνατότητες και μετά στα υπόλοιπα.

 

Αν κάποιος έχει κάποιο σχόλιο ή παρατήρηση μπορεί να μου στείλει pm. Αρκετά βγήκαμε off topic.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει λοιπόν.... Μόνο τα κορυφαία!!

Samsung S7 manual mode... (Λιμνη κάρλα)

http://s33.postimg.org/4enx10ccv/418148_10200172152922542_1779151620_n.jpg

http://s33.postimg.org/g1lcnzmvj/268134_10200172154322577_972666829_n.jpg

 

Εγώ θα έλεγα πως και το θέμα των φωτογραφιών θα πρέπει να είναι ανάλογης αξίας οποτε τα ΚΙΑ αποκλείονται........:lol: :lol: :lol:

Να χαλαρώσουμε λίγο......

Η δεύτερη είναι για διαφημιστικό αυτοκινήτου και βέβαια για wallpaper. Επανέλαβε σε παρακαλώ με μια BMW.....:lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σχολιασω απο τη μερια μου το σχολιο του απταλικο απλα επειδη το βλεπω για δευτερη φορα.

Δεν ειναι θεμα αποψης να στραβωσεις τον οριζοντα. Θελει συγκεκριμενη φωτογραφια και συγκεκριμενο υφος να υποστηριξεις τετοιο "πραμα" που δυσκολα το συναντας πετυχημενα.

Βεβιασμενα -με το ετσι θελω δλδ- δυσκολα πετυχαινεις τετοια "καλλιτεχνικη" -με τη καλη εννοια- ματια...

 

Ο φωτογράφος είναι ξεκάθαρα ο απόλυτος άρχοντας στη λήψη μιας φωτογραφίας και σαφώς είναι θέμα άποψής του όχι μόνο αν θα στραβώσει τον ορίζοντα αλλά και αν θα κάψει μέρη της φωτογραφίας τραβώντας φάτσα κάρτα με τον ήλιο ή αν θολώσει μέρη ή αν θα εμφανίσει θόρυβο η φωτογραφία του. Τώρα αν μας αρέσει σε εμάς μια φωτογραφία είναι άλλο θέμα.

 

Πάρε τα λευκώματα όλων των βραβευμένων φωτογράφων και θα βρεις σε κάθε μία φωτογραφία τους ένα σωρό καταστρατηγημένους κανόνες από το ... δεκάλογο του καλού φωτογράφου. Πέραν τούτου μη φοβάσαι να τολμήσεις και να ξεφύγεις από την πεπατημένη, η φωτογραφία είναι πολλά περισσότερα από αισθητήρες και νούμερα για ISO και διαφράγματα, οι κανόνες απλά υπάρχουν για να παίζουμε μαζί τους και να τους υπερβαίνουμε ;).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Είδα πολλά μηνύματα και αντιδράσεις δυστυχώς από πολλούς. Αντί για παράθεση απλά θα σας γράψω τη γνώμη μου. Δεν ήταν ο σκοπός μου να μειώσω ούτε την χαρά του ποσταρίσματος μιας φωτογραφίας, ούτε τις προθέσεις του καθενός, που πιστέυω είναι οι καλύτερες. Επίσης δεν αναφέρθηκα σε συγκεκριμένη συσκευή ώστε να παρεξηγηθούν κάποιοι. Επίσης^2 δεν είπα (ούτε έχω κανένα δικαίωμα ή δικαιοδοσία να το πω) να μη ξαναποστάρουν οι "low level" συσκευές. Αντιθέτως, αν έχουν κάτι καινούριο να δείξουν φωτογραφίκα ή νέες δυνατότητες συσκευής, θα μου άρεσε να το δω. Κρίμα για όσους παρεξηγήθηκαν, αλλά χαίρομαι που κάποιοι αισθάνονται το ίδιο, ή έστω αντιλήφθηκαν το ύφος μου.

Αυτά, σόρυ για τη σύγχυση.

 

ΥΓ. και συμφωνώ και με το φίλο που είπε ότι κάτι παρόμοιο γίνεται και με τις high end συσκευές που βλέπουμε συνέχεια τα ίδια. Ίσως ένα μέτρο σε όλα να έκανε καλύτερο το thread. Απλές σκέψεις, τίποτα προσωπικό.

 

Υγ2. και όχι ότι δεν είναι καλό το thread. (επειδή έχουμε έυχαιρη την παρεξήγηση...)

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

Είδα πολλά μηνύματα και αντιδράσεις δυστυχώς από πολλούς. Αντί για παράθεση απλά θα σας γράψω τη γνώμη μου. Δεν ήταν ο σκοπός μου να μειώσω ούτε την χαρά του ποσταρίσματος μιας φωτογραφίας, ούτε τις προθέσεις του καθενός, που πιστέυω είναι οι καλύτερες. Επίσης δεν αναφέρθηκα σε συγκεκριμένη συσκευή ώστε να παρεξηγηθούν κάποιοι. Επίσης^2 δεν είπα (ούτε έχω κανένα δικαίωμα ή δικαιοδοσία να το πω) να μη ξαναποστάρουν οι "low level" συσκευές. Αντιθέτως, αν έχουν κάτι καινούριο να δείξουν φωτογραφίκα ή νέες δυνατότητες συσκευής, θα μου άρεσε να το δω. Κρίμα για όσους παρεξηγήθηκαν, αλλά χαίρομαι που κάποιοι αισθάνονται το ίδιο, ή έστω αντιλήφθηκαν το ύφος μου.

Αυτά, σόρυ για τη σύγχυση.

 

ΥΓ. και συμφωνώ και με το φίλο που είπε ότι κάτι παρόμοιο γίνεται και με τις high end συσκευές που βλέπουμε συνέχεια τα ίδια. Ίσως ένα μέτρο σε όλα να έκανε καλύτερο το thread. Απλές σκέψεις, τίποτα προσωπικό.

 

Υγ2. και όχι ότι δεν είναι καλό το thread. (επειδή έχουμε έυχαιρη την παρεξήγηση...)

 

Ειμαι βέβαιος οτι αυτο που ειπες δεν ηταν για μια και μονο συσκευή οπως και ο navi55 το 640xl το ανέφερε σαν παραδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα πως και το θέμα των φωτογραφιών θα πρέπει να είναι ανάλογης αξίας οποτε τα ΚΙΑ αποκλείονται........:lol: :lol: :lol:

Να χαλαρώσουμε λίγο......

Η δεύτερη είναι για διαφημιστικό αυτοκινήτου και βέβαια για wallpaper. Επανέλαβε σε παρακαλώ με μια BMW.....:lol:

Φέρε μου σε παρακαλώ το αντιστοιχο bmw δίπλα μου να τα πούμε στα ίσια....Τότε θα καταλάβεις!!!:D:D

Να συνεχίσω....Βάζω άλλη μία αλλά όταν έπεσε στα χέρια μου το s7 πραγματικά έχω εκπλαγεί... Έχω βγάλει μερικές...Βοήθησε και το περιβάλλον και το ηλιοβασίλεμα με τα εκπληκτικά φυσικά χρώματα...και φυσικά κάποια πολύ ωραία φιλτράκια...

http://s33.postimg.org/c2e4rdu67/577812_10200172149802464_96116879_n.jpg

Edited by mak25

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι μονο σε φακους κινητων ή σε φθηνες ψηφιακες. Εχεις γνωση εαν γινεται και σε dslr?

Νομιζω παντου μπορει να συμβει. Γενικα, δεν πρεπει να βαζουμε το φακο απευθειας απεναντι απο τον ηλιο. Βλαπτει και το φακο. (οχι οτι θα παθει τιποτα με 2 δευτερολεπτα βεβαια).

 

Στους φακους των dslr για αυτο το λογο υπαρχουν και τα σκιαστρα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς οτι βλάπτει τον αισθητήρα, ή πράγματι εννοείς τον φακό;

 

EDIT: Προσωπικά πάντως συμφωνώ με πολλές προηγούμενες αναφορές μελών, μου αρέσει που το νήμα έχει ζωή και συμμετοχή, βλέπω εξαιρετικές φωτογραφίες και διδάσκομαι απο ό,τι καινούργιο δοκιμάζει κάποιος και εξιτάρομαι απο τη διαφορετική οπτική και καλλιτεχνία του καθένα μας που δοκιμάζει τον εαυτό του και το κινητό του, ακόμα και σε σύγκριση με φωτογραφικές μηχανές. Αναγκαστικά συνδυάζεται ο τίτλος του νήματος, δεν γίνεται χωρίς αυτά. Αλλιώς πάλι το νήμα θα πέσει σε "κρίση" όπως έχει ξαναγίνει. Άλλωστε το οτι μπαίνουμε καθημερινά και το παρακολουθούμε, κάτι δείχνει. Γνώμη μου είναι να συνεχίσουμε όπως πάμε :)

 

@mak25: Πολύ ωραίες και οι 2 σου φωτο!

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει λοιπόν.... Μόνο τα κορυφαία!!

Samsung S7 manual mode... (Λιμνη κάρλα)

Η δεύτερη φώτο είναι απίθανη.

 

 

Αγαπη μονο !!!!!!

 

[

 

Χωρίς κεφαλοτύρι...είναι μισή απόλαυση...

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πολύ ωραίες όλες οι φωτογραφίες που έχετε ποστάρει όλοι. Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω το Mi4c προερχόμενος από LG Spirit 4g, οι φωτογραφίες του με ποια κινητα μπορούν να συγκρίθούν;Κυρίως στο φως ημέρας γιατί από ότι ξέρω στις νυχτερινές έχει ένα θεματάκι όπως και τα περισσότερα κινητά.
Link to comment
Share on other sites

Το Mi4c στις νυχτερινές έχει σοβαρό θέμα με την εστίαση. Δεν ξέρω αν έχει διορθωθεί, είναι θέμα που έχει συζητηθεί πολύ και στο εξωτερικό, ψάξ'το λίγο πριν το πάρεις. Στις πρωινές θα έλεγα αρκετά καλό, χωρίς κάτι εξαιρετικό. Γενικά είχα περισσότερες προσδοκίες όταν το πήρα αλλά δεν είδα κάτι που να κάνει τη διαφορά.
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω μπερδευτεί γιατί αλλού όπως στο Gsmarena και σε άλλα δυο site βλέπω ότι έχουν τραβήξει ωραίες φωτογραφίες με λεπτομέρειες αλλά στα φορουμ διαβάζω διφορούμενες απόψεις.Μήπως τελικά είναι θέμα λογισμικού και με άλλη εφαρμογή θα βγάζει καλύτερες όπως αξίζει στο φακό που φοράει;
Link to comment
Share on other sites

Ο φωτογράφος είναι ξεκάθαρα ο απόλυτος άρχοντας στη λήψη μιας φωτογραφίας και σαφώς είναι θέμα άποψής του όχι μόνο αν θα στραβώσει τον ορίζοντα αλλά και αν θα κάψει μέρη της φωτογραφίας τραβώντας φάτσα κάρτα με τον ήλιο ή αν θολώσει μέρη ή αν θα εμφανίσει θόρυβο η φωτογραφία του. Τώρα αν μας αρέσει σε εμάς μια φωτογραφία είναι άλλο θέμα.

 

Πάρε τα λευκώματα όλων των βραβευμένων φωτογράφων και θα βρεις σε κάθε μία φωτογραφία τους ένα σωρό καταστρατηγημένους κανόνες από το ... δεκάλογο του καλού φωτογράφου. Πέραν τούτου μη φοβάσαι να τολμήσεις και να ξεφύγεις από την πεπατημένη, η φωτογραφία είναι πολλά περισσότερα από αισθητήρες και νούμερα για ISO και διαφράγματα, οι κανόνες απλά υπάρχουν για να παίζουμε μαζί τους και να τους υπερβαίνουμε ;).

 

Συμφωνω και διαφωνω με αυτα που γραφεις. Στη βαση τους εχεις δικιο.

Αλλα δεν μπορω να ειμαι συμφωνος οταν βαζεις ανεξαιρετως απαντες στο ιδιο τσουβαλι με βραβευμενους φωτογραφους.

Για να ειναι σε θεση καποιος να καταστρατηγισει κανονες θα πρεπει πρωτα να τους μαθει και οχι να τους αγνοει επιδεικτικα.

 

Δε δουλευουν ολα με τον ιδιο τροπο και στον ιδιο βαθμο. Μια αδιαφορη φωτογραφια θα παραμεινει αδιαφορη ακομα και αν την κανεις ασπρομαυρη ή την περασεις με οτι αλλο φιλτρο βρεθει. Δεν προκειται να γινει καλλιτεχνικη ουτε να αποτελεσει αντικειμενο μελετης σε μετεπειτα φωτογραφους.

 

(δεν αναφερομαι σε σενα..απλα με αφορμη το σχολιο σου.)

 

 

 

@mak25

αν μπορεις βαλτες ολοκληρες τις φωτογραφιες σε flickr η καπου αλλου.

 

Στον ολο χαμο που εγινε με τα τελευταια ποστ καλο θα ηταν να βλεπουμε και τις δυνατοτητες της συσκευης και οχι μια εικονα μισου megapixel.

Απλα για να ειμαστε και τυπικοι με τον τιτλο του thread.

Ουτε exif ουτε τιποτα δεν εχουν.

Link to comment
Share on other sites

... Αλλα δεν μπορω να ειμαι συμφωνος οταν βαζεις ανεξαιρετως απαντες στο ιδιο τσουβαλι με βραβευμενους φωτογραφους...

και οι βραβευμένοι από το τσουβάλι μαζί με τους άπαντες ξεκίνησαν απλά τόλμησαν να κάνουν το κάτι παραπάνω και κυρίως να μην ακούσουν αυτό που η πλειοψηφία ζητούσε.

 

... Για να ειναι σε θεση καποιος να καταστρατηγισει κανονες θα πρεπει πρωτα να τους μαθει και οχι να τους αγνοει επιδεικτικα...

Συμφωνώ φίλε, αυτή πρέπει να είναι η βάση όπου θα πατήσει κάποιος για να αναρριχηθεί και όταν αισθανθεί έτοιμος να κάνει το επόμενο βήμα απλά οφείλουμε για χάρη της εξέλιξης να πούμε και ποιο είναι το επόμενο βήμα.

 

... Μια αδιαφορη φωτογραφια θα παραμεινει αδιαφορη ακομα και αν την κανεις ασπρομαυρη ή την περασεις με οτι αλλο φιλτρο βρεθει. Δεν προκειται να γινει καλλιτεχνικη ουτε να αποτελεσει αντικειμενο μελετης σε μετεπειτα φωτογραφους...

Μπορεί να συνεχίσει να είναι αδιάφορη ή και χειρότερη αλλά αν όμως δεν το κάνεις δεν πρόκειται ποτέ να μάθεις τι δυνατότητες είχε και τι θα μπορούσε να έχει γίνει ;).

Edited by aptaliko
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

@keras Στο manual της νικον, γραφει να μη φωτογραφιζουμε απευθειαν τον ηλιο γιατι μπορει να προκληθει βλαβη. Δεν θυμαμαι σε τι ομως. Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

...................

 

Στη βαση δεν διαφωνω με αυτα που γραφεις..αλλα προς χαριν ευκολιας ολοι φτανουν στο τελευταιο σταδιο χωρις να γνωριζουν τα προηγουμενα.

Σε αυτο διαφωνω ..και στην ευκολια που προσφερει το ευκολο αναγνωσμα "καντην ασπρομαυρη" ή "στραβωσε την απο αποψη".

 

 

@keras

Ο φακος εχει την ιδιοτητα να συγκεντρωνει το φως (ασχετως απο που προερχεται) σε συγκεκριμενο σημειο και αυτο ειναι ο σενσορας.

Αν αυτο το φως ειναι ο ηλιος εστιασμενος πανω στο σενσορα τοτε ειναι καθηκον της Nikon να προφυλασσει τους ιδιοκτητες αναφεροντας αυτο που διαβασες-ειδες-ακουσες.

Η εντονη παραμονη ενδεχεται να καψει τον αισθητηρα.

Για νορμαλ φωτογραφιες δεν παθαινει τιποτα..οπως ολοι εχετε διαπιστωσει. Η εκθεση ειναι πολυ μικρη.

Αν αφησεις μερικα δευτερα με τον ηλιο καταμεσημερο με ηλιοφανεια εε τοτε μη περιμενεις και πολλα μετα.

Δε νομιζω να το εχει δοκιμασει και κανεις βεβαια -χωρις nd η αλλα φιλτρα- για να σου πει με σιγουρια αν θα ζησει η οχι..

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...