Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Νομιζω πως επρεπε να ειχατε σκουπισει λιγο το φακο του g4 πριν κανετε το τεστ.. (μιλαω για τις 2 τελευταίες που ειναι εμφανες οτι εχει θεματακι)

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εντυπωσιακη για οποιον καταλαβαινει τι ακριβως απεικονιζεται.

Παρολα αυτα ειναι κουνημενη.Τετοια λειτουργια σε καμερα μονο Huawei και Nubia εχουν.

Δεν πιστευω να υπαρχει κατι αλλο.

 

Δεν ειναι κουνημενη .

Τα σταθερά σημεία κοιτάμε , εδω το σπίτι πχ.

Για P8 και ισο 800 καλά πήγε.

 

Σε όλα τα κινητά μπορείς να το κάνεις. Τραβάς όσες έχεις κουραγιο τις πετάς σε ένα πρόγραμμα επεξεργασίας σε layers (τη μία πάνω στην άλλη) και αλλάζεις το blend mode σε light.

Πχ στο g4 ειναι περίπου 15 λήψεις των 30".

 

Χθες κατάφερα λόγω και του cl που βοηθούσε, να βρεθώ με τον φίλο μου που έχει το G4 και να τραβήξω μερικές φωτογραφίες ταυτόχρονα με το 6P.

Να ενημερώσω μόνο ό,τι όλες οι φωτογραφίες είναι το μεν 6P με auto hdr 16:9 και το μεν G4 στην λειτουργία αυτόματο, με auto hdr και 16:9. Έτσι μου το έδωσε ο φίλος σεταρισμένο στο αυτόματο οπότε ελπίζω να ήταν οι σωστές επιλογές.

Δυστυχώς δεν μπορούσα να τραβήξω και τις ίδιες φωτογραφίες με ίδια iso και κλείστρα γιατί πλέον είμαι στην android N στο Nexus και κρασάρει συνεχώς η εφαρμογή για τις Manual ρυθμίσεις.

 

 

Όλες οι φωτογραφίες ήταν ένα tap στην οθόνη να κάνει focus στο ίδιο σημείο και τράβηγμα.

 

 

Νιcely done για οσα έγραψες και σκέφτηκες να κάνεις. Ιδίως το "tap to focus" να έχεις έστιαση στο ιδιο σημείο.

 

Τα παρακάτω χωρίς να αναιρούν την καλη προσπάθεια που έκανες, εκ πρωτης μοιαζει να ειναι κομματακι βρωμικο το τζαμακι του g4. Πολυ εντονα flares που τα βλεπω και εγω στο κινητο μου οταν δεν το εχω καθαρισει. Εκτος αν ειναι γρατσουνισμένο παραπανω απο όσο "επρεπε" οπως του johnnyman. (εχει και ενα κλικ κοντραστ παρακατω αλλα οκ..).

Εκεινο που παρατηρησα ειναι τα 8mpx του nexus 6p. Ειναι καποια λειτουργια απο hdr πχ ή μπηκαν απο λάθος? Περίμενα να δω τα 12mpx.

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακη για οποιον καταλαβαινει τι ακριβως απεικονιζεται.

Παρολα αυτα ειναι κουνημενη.Τετοια λειτουργια σε καμερα μονο Huawei και Nubia εχουν.

Δεν πιστευω να υπαρχει κατι αλλο.

 

Είχε λίγο αέρα χθες το βράδυ ειναι η αλήθεια

 

Δεν ειναι κουνημενη .

Τα σταθερά σημεία κοιτάμε , εδω το σπίτι πχ.

Για P8 και ισο 800 καλά πήγε.

 

Σε όλα τα κινητά μπορείς να το κάνεις. Τραβάς όσες έχεις κουραγιο τις πετάς σε ένα πρόγραμμα επεξεργασίας σε layers (τη μία πάνω στην άλλη) και αλλάζεις το blend mode σε light.

Πχ στο g4 ειναι περίπου 15 λήψεις των 30".

 

Σαφώς και γίνεται όπως λες, απλά ο paok εννοεί πως στα huawei και zte υπάρχει έτοιμο πρόγραμμα για star trails που το κάνει με μια λήψη και βλέπεις το αποτέλεσμα επιτόπου στην οθόνη χωρίς να πειράζεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

26580157282_7256d5474e_k.jpgWP_20160426_20_00_11_Rich

 

Είπα να κάνω μια προσπάθεια κόντρα στον ήλιο, αν και με "τραυματισμένη" κάμερα.

 

Δεν έχω αλλάξει καμμία ρύθμιση απο το HDR, το άφησα όπως το έκανε μόνο του.

Edited by AgelosMo
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως επρεπε να ειχατε σκουπισει λιγο το φακο του g4 πριν κανετε το τεστ.. (μιλαω για τις 2 τελευταίες που ειναι εμφανες οτι εχει θεματακι)

 

Έχεις δίκιο. Κλασσική περίπτωση μη καθαρού φακού στο G4.

Παρόλα αυτλα το nexus δε πάει καθόλου άσχημα.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω παιδιά πάλι να ανεβάσω αλλά 2-3 δείγματα όταν θα τον δω πάλι και θα τσεκάρω ότι είναι καθαρό

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://40.media.tumblr.com/668df415ec528db6fc02eb4adeeba9c1/tumblr_o6agizEQi61qh2kwyo1_r1_1280.jpg

 

 

με UMI HAMMER ;)

 

ExposureTime - 1/8474.6 seconds

FNumber - 2.00

ISOSpeedRatings - 56

 

Flash - Not fired

FocalLength - 3.50 mm

 

ExposureMode - Auto

White Balance - Auto

Edited by Mick22
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο γηπεδακι xostel :)

Καλοκαιρινό...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Χθες κατάφερα λόγω και του cl που βοηθούσε, να βρεθώ με τον φίλο μου που έχει το G4 και να τραβήξω μερικές φωτογραφίες ταυτόχρονα με το 6P.

Να ενημερώσω μόνο ό,τι όλες οι φωτογραφίες είναι το μεν 6P με auto hdr 16:9 και το μεν G4 στην λειτουργία αυτόματο, με auto hdr και 16:9. Έτσι μου το έδωσε ο φίλος σεταρισμένο στο αυτόματο οπότε ελπίζω να ήταν οι σωστές επιλογές.

Δυστυχώς δεν μπορούσα να τραβήξω και τις ίδιες φωτογραφίες με ίδια iso και κλείστρα γιατί πλέον είμαι στην android N στο Nexus και κρασάρει συνεχώς η εφαρμογή για τις Manual ρυθμίσεις.

Σε όλες είναι επάνω το G4 και από κάτω το 6P

 

 

Όλες οι φωτογραφίες ήταν ένα tap στην οθόνη να κάνει focus στο ίδιο σημείο και τράβηγμα.

 

Το g4 εχει λερωμενο φακο 100%...γι αυτο βγαινουν ετσι τα φωτα.

Ακομα κι ετσι σε λεπτομερεια υπερεχει.

Link to comment
Share on other sites

Το g4 εχει λερωμενο φακο 100%...γι αυτο βγαινουν ετσι τα φωτα.

Ακομα κι ετσι σε λεπτομερεια υπερεχει.

Θα συμφωνήσω με τον παοκ αν και φαίνεται λερωμενος ο φακός του g4 εχουν περισσότερη λεπτομέρεια και επειδή έχω δει το nexus από κοντά έχει όντως φοβερή κάμερα αλλά εγώ προτιμώ την κάμερα του g4

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνουμε και κανένα συγκριτικό... Έχω και μια HDR τη βάζω στο σχετικό θέμα.

 

Lumia 950 win 10 auto vs Lumia 1020 win 8.1 auto

 

26679686845_722884cb73_k.jpgWP_20160427_20_21_18_Rich by James C, on Flickr"]26679686845_722884cb73_k.jpgWP_20160427_20_21_18_Rich by James C, on Flickr[/url]

 

26653086356_330920904b_k.jpgWP_20160427_20_21_05_Pro by James C, on Flickr"]26653086356_330920904b_k.jpgWP_20160427_20_21_05_Pro by James C, on Flickr[/url]

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

S7 edge

 

26534496041_10d65c707f_c.jpg2016-04-23_09-44-14 by V M, on Flickr

Ωραια, με κανει να θελω να κανω zoom out να παιξω τη ζαρια..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, με κανει να θελω να κανω zoom out να παιξω τη ζαρια..

 

Εγώ θέλω να κάνω την πόρτα στη γωνία για να του κόψω τις εξάρες..... Το 6-1 είναι η καλύτερη ζαριά στις πόρτες.....:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

S7 edge

 

26534496041_10d65c707f_c.jpg2016-04-23_09-44-14 by V M, on Flickr

 

Νομίζω πως θα ήταν καλό να γίνει ένα καινούριο thread για καλλιτεχνικές φωτογραφίες/wallpapers.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να κάνω την πόρτα στη γωνία για να του κόψω τις εξάρες..... Το 6-1 είναι η καλύτερη ζαριά στις πόρτες.....:)...

 

Σωστός!!! :lol:

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακη αλλα ποιοτικα ειναι μετρια...το Honor θα την εβγαζε καλυτερα

 

Ισχύει.. Αν και τραβανε στα ιδια megapixel όταν είναι σε night mode. Προφανώς έχει χειρότερο φακό το P8

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...