Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά ότι πετύχαινει το nexus 6p είναι λόγω του hdr+. Με χειροκινητες ρυθμίσεις σε χαμηλό iso δεν φαίνεται σχετικά τίποτα και όσο το ανεβάζεις βγάζει θόρυβο ο οποίος δεν διορθώνεται από το λογισμικό. Οπότε όλες οι βραδυνές με hdr+ (έτσι και αλλιώς σε σκοτεινά μέρη το έχει από μόνο του το κινητό ενεργό το hdr+)

 

IMG_20160410_002537

IMG_20160410_002537

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

έχεις προσέξει αν αργεί περισσότερο στις hdr+ απο οτι στις "κανονικές"?

Παίζει να βγάλεις την ίδια φωτό με και χωρίς να δούμε διαφορές? (Όχι σε χαμηλό iso)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχεση ο αισθητηρας...στην τεχνολογια hdr + οφειλεται που την εχουν μονο τα Nexus αν δεν κανω λαθος.

Πως δεν παιζει ρολο,σιγουρα το λογισμικο κανει πολυ καλη εξαλειψη θορυβου αλλα βοηθαει και ο αισθητητας,

συγκεκριμενα εχει μεγεθος 1/2.3' (που ειναι απο τους μεγαλυτερους της αγορας αυτη τη στιγμη) και μεγεθος πιξελ 1.55μm.

 

Ειχα δει δειγματα με καπου στα 700-800 iso αλλα δεν ηξερα οτι ακομα και πανω απο 1000 κανει τετοια δουλεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

έχεις προσέξει αν αργεί περισσότερο στις hdr+ απο οτι στις "κανονικές"?

Παίζει να βγάλεις την ίδια φωτό με και χωρίς να δούμε διαφορές? (Όχι σε χαμηλό iso)

 

Ναι φυσικά. Πάντα το HDR+ παίρνει ελάχιστο παραπάνω χρόνο. Γιατί τραβάει αρκετές και τις συνθέτει.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

έχεις προσέξει αν αργεί περισσότερο στις hdr+ απο οτι στις "κανονικές"?

Παίζει να βγάλεις την ίδια φωτό με και χωρίς να δούμε διαφορές? (Όχι σε χαμηλό iso)

Καλησπέρα! Θα βγάλω με και χωρίς hdr+ ίδιες βραδινές και θα τις ανεβάσω! Κάνει μερικά δευτερόλεπτα επεξεργασία αφού τραβήξεις την φωτογραφία, στο background. Κατά τα άλλα φωτογραφίες μπορείς να συνεχίσεις να τραβάς κανονικά. Εγώ θεωρώ πως το 70% της δουλειάς στις βραδινές το κάνει το hdr πάντως. Και το θέμα είναι πως με την στοκ εφαρμογή του κινητού δεν μπορώ να έχω καμία manual ρύθμιση. Σε εφαρμογές με manual ρυθμίσεις, δεν έχω την επιλογή του hdr! (οπότε το iso θα είναι στα ύψη)

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

Lumia 950 Auto vs HDR

 

 

26255463302_d1b524910f_c.jpgauto3 by foxy4270, on Flickr

26255470742_3172e056ef_c.jpghdr3 by foxy4270, on Flickr

 

εννοείται η 1η! εκτός αν μπορείς να κρατήσεις μονο τα σύννεφα απο το κάδρο της 2ης.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

εννοείται η 1η! εκτός αν μπορείς να κρατήσεις μονο τα σύννεφα απο το κάδρο της 2ης.

 

Η ένταση που βλέπεις στο HDR είναι η επιλογή του Παοκ. To HDR του 950 είναι πλήρως δυναμικό και του δίνεις όση ένταση θέλεις αφού τραβήξεις τη φωτογραφία. Είναι πραγματικά απίστευτη δυνατότητα. Ακριβώς όπως το dynamic flash.

 

 

Microsoft Lumia 950 auto

Το αυτοκίνητο πέρασε αριστερά μου με τουλάχιστον 70 Km/h

Σταματημένος δεξιά και στις δύο.

26080305680_637ab7a0be_k.jpgWP_20160410_16_59_09_Rich by James C, on Flickr"]26080305680_637ab7a0be_k.jpgWP_20160410_16_59_09_Rich by James C, on Flickr[/url]

 

 

26286979161_edaefb7241_k.jpgWP_20160410_16_51_05_Rich by James C, on Flickr"]26286979161_edaefb7241_k.jpgWP_20160410_16_51_05_Rich by James C, on Flickr[/url]

Edited by Jamesc
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το V10 εχει "ατμοσφαιρικα¨ χρωματα και σωστη λεπτομερεια χωρις προβληματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές του V10 αλλα έχω την εντύπωση ότι το βάθος πεδίου που δίνει το 950 δεν υπάρχει σε καμία καμερα κινητού. Το ίδιο βλέπαμε και στο 1020. Βέβαια οι παραπάνω φωτογραφίες ειναι παρμένες υπό διαφορετική γωνία και δεν μπορούν να συγκριθούν απόλυτα, αλλα νομίζω ότι ισχύει αυτό που είπα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές του V10 αλλα έχω την εντύπωση ότι το βάθος πεδίου που δίνει το 950 δεν υπάρχει σε καμία καμερα κινητού. Το ίδιο βλέπαμε και στο 1020. Βέβαια οι παραπάνω φωτογραφίες ειναι παρμένες υπό διαφορετική γωνία και δεν μπορούν να συγκριθούν απόλυτα, αλλα νομίζω ότι ισχύει αυτό που είπα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Με αφορμή αυτό το πόστ, θα ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρει κάποιος, πώς γίνεται μια κάμερα με f1.8 (ή και f2.2 κλπ) που είναι σταθερό και δεν αλλάζει, να έχει βάθος πεδίου και να βγάζει νεταρισμένη ολόκληρη τη σκηνή.

 

Ως γνωστόν, προκειμένου να φωτογραφίσουμε ένα τοπίο και να είναι όλο εστιασμένο, χρειαζόμαστε μεγάλο αριθμό f (f9 , f11 κλπ). Αντίθετα, αν θέλουμε να θολώσουμε το backround επιλέγουμε μικρό αριθμό f.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές του V10 αλλα έχω την εντύπωση ότι το βάθος πεδίου που δίνει το 950 δεν υπάρχει σε καμία καμερα κινητού. Το ίδιο βλέπαμε και στο 1020. Βέβαια οι παραπάνω φωτογραφίες ειναι παρμένες υπό διαφορετική γωνία και δεν μπορούν να συγκριθούν απόλυτα, αλλα νομίζω ότι ισχύει αυτό που είπα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Eχω εδω και λιγες μερες το G4 (Παρεμφερες καμερες με το g4)

Σε καμιά περίπτωση δεν εχει το dynamic range του 1020.Νομιζω οτι το 1020 καλυπτει πολλα περισσοτερα stops

Eπισης ενα αλλο μεγαλο αρνητικό για μενα ειναι οτι καιει πολυ εύκολα τον ουρανό στο auto.

Kατα τα αλλα παίρνεις αποτέλεσμα παρα παρα πολυ ευκολα σε εσωτερικους χωρους καθως επισης και το ois του ειναι εκπληκτικό, καλυτερο και απο το 1020 και απορω πως γενειν αυτο?

Το 1020 δεν εχει μηχανικό Ois?Αυτο που ακούγετε?Πως γίνεται το G4 να εχει το ιδιο και καλυτερο ois?

Edited by droper_05
Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

Eχω εδω και λιγες μερες το G4 (Παρεμφερες καμερες με το g4)

Σε καμιά περίπτωση δεν εχει το dynamic range του 1020.Νομιζω οτι το 1020 καλυπτει πολλα περισσοτερα stops

Eπισης ενα αλλο μεγαλο αρνητικό για μενα ειναι οτι καιει πολυ εύκολα τον ουρανό στο auto.

Kατα τα αλλα παίρνεις αποτέλεσμα παρα παρα πολυ ευκολα σε εσωτερικους χωρους καθως επισης και το ois του ειναι εκπληκτικό, καλυτερο και απο το 1020 και απορω πως γενειν αυτο?

Το 1020 δεν εχει μηχανικό Ois?Αυτο που ακούγετε?Πως γίνεται το G4 να εχει το ιδιο και καλυτερο ois?

 

Ναι μηχανικό έχει το 1020. Αυτό έχω προσέξει και εγώ για το LG G4. Καίει εύκολα τον ουρανό (στο Auto). Επειδή είμαι σε αναζήτηση κινητού, αφού πλησιάζει καλοκαίρι και η κάμερα του 930 έχει πρόβλημα, σκέφτομαι για το LG μιας και θα το πάρω από τον αδερφό μου (το άτιμο το 950 κρατάει τιμή σε σχέση με το 930 σε παρόμοιο διάστημα κυκλοφορίας :p :p ). Έπαιξα λίγο με την κάμερα του, και όντως καίει τον ουρανό, αν και ευτυχώς έχει RAW υποστήριξη οπότε και μπορείς να το σουλουπώσεις λίγο. Με βλέπω πάντως τέλη του μήνα να το παίρνω, οπότε τουλάχιστον θα παίρνω εύκολα φωτογραφίες, αφού τώρα είμαι στο έλεος του OIS. Και από Σεπτέμβρη λογικά θα πάρω το 950.

 

Υγ. Η διαφορά μεταξύ του 930 και του G4, είναι τεράστια (ίσως και επειδή έχει πρόβλημα το δικό μου). Το μόνο συγκριτικό πλεονέκτημα, είναι η διαχείριση του HDR, που επιτρέπει την αυξομείωση του (όπως είχε πει και ο Jamesc). Δεν ξέρω αν πρόκειται για πατέντα, αλλά είναι κάτι που θα μου άρεσε να δώ τις άλλες εταιρείες να το "αντιγράφουν" από την MS.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Για το dynamic range το έχω πει και παλαιότερα και το ξαναλέω, για μενα και από τα δείγματα που έχω δει εδώ το 1020 δεν έχει αντίπαλο, εκτός από το panasonic... Μιλάμε χωρίς hdr.

Και ένα δείγμα για να καταλάβετε τι εννοώ...

26366392165_75059b097e_c.jpgWP_20151103_14_46_21_Pro by Dimitris Karachalios, on Flickr

 

Σκηνή με πολύ μεγάλες αντιθέσεις, καταφέρνει να μην κάψει τον ουρανό και ταυτόχρονα να μην υποφωτίσει τα χωράφια... Και εδώ είναι ο λόγος που δεν έδωσε η microsoft το νέο λογισμικό για το 1020 (hdr, dynamic flash). Ακόμα και τώρα δεν θα υπήρχε αντίπαλος. Το τελευταίο είναι εκτίμησή μου...

Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

Για το 1020 νταξει τι να πουμε, εκει παιζει μπαλα το μεγεθος του αισθητηρα 1/1.5'' ,τεραστιος σε μεγεθος καθως και η συσκευη.

Δυσκολα το ξεπρνανε τα σημερινα κινητα με μεγεθη αισθητηρα απο 1/2.3 - 1/3

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή αυτό το πόστ, θα ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρει κάποιος, πώς γίνεται μια κάμερα με f1.8 (ή και f2.2 κλπ) που είναι σταθερό και δεν αλλάζει, να έχει βάθος πεδίου και να βγάζει νεταρισμένη ολόκληρη τη σκηνή.

 

Ως γνωστόν, προκειμένου να φωτογραφίσουμε ένα τοπίο και να είναι όλο εστιασμένο, χρειαζόμαστε μεγάλο αριθμό f (f9 , f11 κλπ). Αντίθετα, αν θέλουμε να θολώσουμε το backround επιλέγουμε μικρό αριθμό f.

 

Έμμεσα (ή άμεσα ανάλογα πώς το κρίνεις) παίζει ρόλο το crop factor του εκαστοτε αισθητήρα ή το εστιακό μήκος του φακού (εδώ κολλάει το άμεσα ή έμμεσα).

 

Για παράδειγμα οι περισσότεροι φακοί στα κινητά που έχετε παίζουν στα 4.3mm οι "μεγαλοι" αισθητηρες 1/2,3-1/2,6 που στην ουσία ειναι ίδιοι απλά αλλάζει η αναλογία τους.

Έτσι για να πάρεις ισοδύναμο κάδρο στις Full frame dslr θες περιπου 26mm και προφανως οχι 4.3mm

Έχουν διαφορετικη αναλογία και τα χιλιοστα που αναφερονται ειναι για την διαγώνια κάλυψη που μπορούν να προσφερουν . Δεν πεφτει δλδ ακριβώς 28mm για αισθητηρα με αναλογια 3-2 .

(Σημειωση -> σε διαφορετικής αναλογιας αισθητήρα συνηθως εξετάζεις την γωνία κάλυψης στη μεγαλύτερη πλευρα του αισθητήρα που προσφέρει ο εκαστοτε φακός εκτός αν συντρέχει άλλος λογος που καλο ειναι να αναφερθει ούτως ή άλλως.).

 

Αντίστοιχο βάθος πεδίου πλέον θες (εστω f/2 το κινητό) 4.3/2=2.15 ..δλδ για την FF dslr θες 26/2.15 =12 ..δλδ φ/12.

Άν έχεις crop sensor dslr (νομιζω το συνηθες) τότε η αντιστοιχία ειναι 17mm εστιακό μήκος φακού με διαφραγμα πλεον ~φ/8

 

Eχω εδω και λιγες μερες το G4 (Παρεμφερες καμερες με το g4)

Σε καμιά περίπτωση δεν εχει το dynamic range του 1020.Νομιζω οτι το 1020 καλυπτει πολλα περισσοτερα stops

Eπισης ενα αλλο μεγαλο αρνητικό για μενα ειναι οτι καιει πολυ εύκολα τον ουρανό στο auto.

Kατα τα αλλα παίρνεις αποτέλεσμα παρα παρα πολυ ευκολα σε εσωτερικους χωρους καθως επισης και το ois του ειναι εκπληκτικό, καλυτερο και απο το 1020 και απορω πως γενειν αυτο?

Το 1020 δεν εχει μηχανικό Ois?Αυτο που ακούγετε?Πως γίνεται το G4 να εχει το ιδιο και καλυτερο ois?

 

Για το 1020 νταξει τι να πουμε, εκει παιζει μπαλα το μεγεθος του αισθητηρα 1/1.5'' ,τεραστιος σε μεγεθος καθως και η συσκευη.

Δυσκολα το ξεπρνανε τα σημερινα κινητα με μεγεθη αισθητηρα απο 1/2.3 - 1/3

 

Το μεγεθος του αισθητηρα απο μονο του δεν παιζει ρολο στο ποσο δυναμικο ευρος εχει.

Εδω και λίγα χρόνια είτε cropped Νικον είτε οποιαδήποτε full frame μηχανή έχεις είναι κατιτίς ελάχιστο απο 14 Ev stop (στο μέγιστό του μιας και μειώνεται οσο αυξάνει το iso.

Εκ των πραγματων απο raw αρχεια τοσο και του 1020 οσο και απο g4 το μεγιστο δυνατο του g4 ειναι 2 στοπ παραπανω για το g4.

Το 1020 δεν ξεπερναει τα 10 στοπ ..(καπου εκει) ενω το g4 παιζει καπου στα 12.

To τι εικόνα δίνει το καθένα στο αυτόματό του με ή χωρις pureview/hdr/whatever δεν το εξετάζω και αναφέρομαι καθαρά σαν δυνατότητα αισθητήρα , την οποια μπορει να εκμεταλευθεί οποιοσδήποτε παίζει με raw/dng

(προφανως υπαρχουν και αλλα κινητα μαζι με το g4)

 

 

Και μιάς και ανεβάζετε συχνά πυκνά εικόνες απο V10 και s7 κάντε ένα κόπο -έστω για μένα- να πείτε τι προσφέρει σαν δυνατότητες.(μέγιστο κλείστρο , ύπαρξη raw(dng) , manual ρυθμίσεις κλπ κλπ.

 

 

@hostel77

Άν μπορείς την άλλη φορά που θα βγάλεις μια εικόνα στο αυτόματο , δοκίμασε να πάρεις και άλλη μια το ίδιο κάδρο κατεβαζοντας το EV κατα 1.

(πιστεύω θα έχει τέτοια δυνατότητα...βαλτο στο -1 ev )

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

Μία φωτογραφία από το χθεσινό ηλιοβασίλεμα στη Μαρίνα της Πάτρας. Ο ήλιος «κάρφωνε» ευθεία το φακό και υπό αυτές τις συνθήκες η κάμερα θεωρώ ανταποκρίθηκε μια χαρά... Οι ρυθμίσεις είναι στο auto...

 

26339274826_c7304d4daf_b.jpg#sunset #clouds #Patra #marina #view #coffee #Greece #nofilter by Alex Z, on Flickr

Edited by impreza_sti
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έμμεσα (ή άμεσα ανάλογα πώς το κρίνεις) παίζει ρόλο το crop factor του εκαστοτε αισθητήρα ή το εστιακό μήκος του φακού (εδώ κολλάει το άμεσα ή έμμεσα).

 

Για παράδειγμα οι περισσότεροι φακοί στα κινητά που έχετε παίζουν στα 4.3mm οι "μεγαλοι" αισθητηρες 1/2,3-1/2,6 που στην ουσία ειναι ίδιοι απλά αλλάζει η αναλογία τους.

Έτσι για να πάρεις ισοδύναμο κάδρο στις Full frame dslr θες περιπου 26mm και προφανως οχι 4.3mm

Έχουν διαφορετικη αναλογία και τα χιλιοστα που αναφερονται ειναι για την διαγώνια κάλυψη που μπορούν να προσφερουν . Δεν πεφτει δλδ ακριβώς 28mm για αισθητηρα με αναλογια 3-2 .

(Σημειωση -> σε διαφορετικής αναλογιας αισθητήρα συνηθως εξετάζεις την γωνία κάλυψης στη μεγαλύτερη πλευρα του αισθητήρα που προσφέρει ο εκαστοτε φακός εκτός αν συντρέχει άλλος λογος που καλο ειναι να αναφερθει ούτως ή άλλως.).

 

Αντίστοιχο βάθος πεδίου πλέον θες (εστω f/2 το κινητό) 4.3/2=2.15 ..δλδ για την FF dslr θες 26/2.15 =12 ..δλδ φ/12.

Άν έχεις crop sensor dslr (νομιζω το συνηθες) τότε η αντιστοιχία ειναι 17mm εστιακό μήκος φακού με διαφραγμα πλεον ~φ/8

 

Πολύ καλή ανάλυση. Δηλαδή, αν κατάλαβα σωστά, το κάδρο του κινητού μου (που όντως είναι 4,3 mm περίπου) είναι το αντίστοιχο 17 σε DX. (φυσικά crop frame έχω)

Και το f2 είναι σαν το f8 στην slr. Απλά δεν το είχα στεφτεί αυτό, γιατί, για f8 αντίστοιχο, ο φακός του κινητού, μου φαίνεται πάρα πολύ φωτεινός. Από την άλλη, το f8 δεν επαρκεί (στην dslr) για να εστιάσω πλήρως ένα μεγάλο τοπίο. Συνήθως πάω σε f11 ή και παραπάνω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για το dynamic range το έχω πει και παλαιότερα και το ξαναλέω, για μενα και από τα δείγματα που έχω δει εδώ το 1020 δεν έχει αντίπαλο, εκτός από το panasonic... Μιλάμε χωρίς hdr.

Και ένα δείγμα για να καταλάβετε τι εννοώ...

26366392165_75059b097e_c.jpgWP_20151103_14_46_21_Pro by Dimitris Karachalios, on Flickr

 

Σκηνή με πολύ μεγάλες αντιθέσεις, καταφέρνει να μην κάψει τον ουρανό και ταυτόχρονα να μην υποφωτίσει τα χωράφια... Και εδώ είναι ο λόγος που δεν έδωσε η microsoft το νέο λογισμικό για το 1020 (hdr, dynamic flash). Ακόμα και τώρα δεν θα υπήρχε αντίπαλος. Το τελευταίο είναι εκτίμησή μου...

 

Λαθος ειναι οι εκτιμησεις σου.

Το 950 εχει μεγαλυτερο dynamic range απο το 1020.

Στα συγκριτικα του James Η δαιφαορα ειναι εμφανης υπερ του 950

Οι 1 και 3 ειναι απο το 1020

Και στις 2 φωτο το 1020 εκαψε τον ουρανο.Αντιθετως το 950 εβγαλε σωστα τον ουρανο χωρις υπερεκθεση ενω εχει ανοιξει τα shadows στο μπροστινο μερος.Το 1020 τα εβγαλε σκοτεινα ειδικα στην πρωτη.

24220086414_2a8a61df02_c.jpgWP_20160206_10_20_16_Pro by James C, on Flickr

24552746290_734ee250eb_c.jpgWP_20160206_10_20_28_Rich by James C, on Flickr

24552943340_8c7378f2b2_c.jpgWP_20160206_10_46_23_Pro by James C, on Flickr

24480810119_f3f6f6efd6_c.jpgWP_20160206_10_46_41_Rich by James C, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες πάοκ και μάλιστα με δικές μου φωτόγραφίες... :blink:

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μία φωτογραφία από το χθεσινό ηλιοβασίλεμα στη Μαρίνα της Πάτρας. Ο ήλιος «κάρφωνε» ευθεία το φακό και υπό αυτές τις συνθήκες η κάμερα θεωρώ ανταποκρίθηκε μια χαρά... Οι ρυθμίσεις είναι στο auto...

 

Πολύ όμορφα χρώματα πέτυχες! Για αφίσα! Αν ήταν λίγο πιο φωτεινή! Ήθελε HDR.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ανάλυση. Δηλαδή, αν κατάλαβα σωστά, το κάδρο του κινητού μου (που όντως είναι 4,3 mm περίπου) είναι το αντίστοιχο 17 σε DX. (φυσικά crop frame έχω)

Και το f2 είναι σαν το f8 στην slr. Απλά δεν το είχα στεφτεί αυτό, γιατί, για f8 αντίστοιχο, ο φακός του κινητού, μου φαίνεται πάρα πολύ φωτεινός. Από την άλλη, το f8 δεν επαρκεί (στην dslr) για να εστιάσω πλήρως ένα μεγάλο τοπίο. Συνήθως πάω σε f11 ή και παραπάνω.

 

Γενικα γινεται ενα ψιλομπερδεμα με το f number .

Έκφραζει απλά και μονο το βαθος πεδιου σε συνδιασμο παντα με το εστιακο μηκος του φακου. Για αυτο και λεγεται f/number.

Το f ειναι το εκαστοτε εστιακο μηκος.

Θα παρεις περιπου το ιδιο κλειστρο για το σε "απολυτη" τιμη ιδιο f/number αλλα το βαθος πεδιου θα ειναι διαφορετικο αρα και το τελικη λήψη θα διαφερει, ενω για το ισοδύναμο διάφραγμα(το f/8 πχ στην dx) θα πάρεις ίδια ληψη αλλά θα πρεπει να ψάξεις φως άν όχι απο το iso απο το κλειστρο.

 

Καλο ειναι δηλαδη να μην αναφερομαστε -σε διαφορετικους μεγεθους σενσορες- ως προς τη φωτεινοτητα η την ταχυτητα του μιας και παιζουν ρολο αρκετα πραματα στη τελικη ληψη.

Προς χαριν ευκολιας και συμβιβασμού που πρέπει να κάνει ο εκάστοτε φωτογράφος χρησιμοποιεί το διάφραγμα είτε για ταχύτητα είτε απλά για φώς.

Σε διαφορετικους μεγεθους σενσορες έρχεται το ψιλομπερδεμα μιας και ουτε το iso "πρεπει" να συμπεφτει αλλα ουτε και το διαφραγμα ως προς την φωτεινοτητα ή την ταχυτητα του.

Δοκιμάστε πχ την εμπρός και πίσω κάμερα του κινητού σας αν δεν εχετε dslr. Λογικά η εμπρός κάμερα θέλει -πολυ χονδρικα- το μισο iso (ή καπου εκει) απο οτι η πισω κάμερα, το οποιο δεν δικαιολογείται απο το διάφραγμα. Το διαφραγμα παιζει να καλυφθει απο το κλειστρο ενω το iso μπορει να ειναι το μισό με το "φαινομενικο" κερδος στο iso να είναι "παραδοξως" στο μικροτερο διαφραγμα μιας και ο σένσορας ειναι ακόμα μικρότερος.

Πχ..έστω η πισω καμερα με μια ληψη 1/15 φ/2 και 1000 iso . Το πιο πιθανο η εμπρος ληψη να ειναι χονδρικα 1/13 φ/2.2 και 500iso.

Προφανώς για ίδιο καδρο με αντιστοιχη ένταση φωτεινότητας στο τελικό κάδρο/λήψη. (και προφανώς για διαφορετικού μεγέθους σένσορες μπρός πίσω).

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...