Jump to content

Web camera για παρακολούθηση


lek88
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό δεν το έχω δοκιμάσει, δηλαδή απλά να βάλεις την εφαρμογή σε κάποιο κινητό και μετά να μπεις στο λογαριασμό σου. Μπορείς να το δοκιμάσεις. Αυτό που έχω κάνει είναι μετά από hard reset του κινητού που ήταν πριν συνδεδεμένο με την κάμερα, κατέβασα απλά την εφαρμογή και συνδέθηκα χωρίς να χρειαστει να ξανασεταρω την κάμερα με barcodes κλπ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω στο ταμπλετ τοτε. Θα κατεβασω την εφαρμογη, θα περασω τα στοιχεια μου χωρις να σκαναρω το barcode και θα δοκιμασω να δω αν συνδεεται στην καμερα. Οταν το δοκιμασω θα γραψω τα αποτελεσματα!
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα τελικα στο ταμπλετ. Κατεβασα την εφαρμογη, εβαλα τα στοιχεια μου και εμπαινα κανονικα και απο το ταμπλετ και εβλεπα την καμερα.

 

Η μονη "δικλειδα ασφαλειας" που εχουν βαλει οι φιλοι μας οι κινεζοι, ειναι να ορισεις κωδικο pin για την προσβαση στην καμερα, μεσα απο τις ρυθμισεις την εφαρμογης. Ορισα το pin απο το κινητο και μετα οταν πηγαινα να μπω απο το ταμπλετ ζηταγε και εκει κωδικο pin για να δω την καμερα. Τα εισαγωγικα μπηκαν γιατι ακομα και με το pin τα alerts τα εβλεπα και απο το ταμπλετ, χωρις να ζηταει επιβεβαιωση του pin για να τα δω.

 

Μετα την ενημερωση, εχω και μια ερωτηση : Οταν ανιχνευσει κινηση και αρχισει και καταγραφει, γραφει το πολυ για 10 δευτερολεπτα. Μετα σταματαει. Δοκιμασα και ανοιξα την πορτα και μπηκα μεσα και περπαταγα και το alert-βιντεακι ηταν μονο 7 δευτερολεπτα. Δεν γινεται να καταγραφει οσο "βλεπει" την κινηση?

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μια sricam απο ebay και δεν λειτουργει η ειδοποιηση με mail.ετσι και την ενεργοποιησω μου στελνει μηνυμα ανα 1 λεπτο χωρις καν να βλεπει κινηση.και με την εγγραφη εχει θεματα.κανεις με παρομοια προβληματα?
Link to comment
Share on other sites

 

Μετα την ενημερωση, εχω και μια ερωτηση : Οταν ανιχνευσει κινηση και αρχισει και καταγραφει, γραφει το πολυ για 10 δευτερολεπτα. Μετα σταματαει. Δοκιμασα και ανοιξα την πορτα και μπηκα μεσα και περπαταγα και το alert-βιντεακι ηταν μονο 7 δευτερολεπτα. Δεν γινεται να καταγραφει οσο "βλεπει" την κινηση?

Από το κινητό βλέπεις μόνο το alert βίντεο των 6 δευτερολέπτων. Αν έχεις sd card εκεί έχει καταγράψει μεγαλύτερο βίντεο όσο διαρκεί η κίνηση που έχει πιάσει η κάμερα αν θυμάμαι καλά.

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψάχνω και εγώ για ip camera και κοιτάζω για την xiaomi που συζητάτε εδώ μέσα.Έχω κάποιες απορίες..

 

1.Απο το pc μου με windows 10 θα μπορώ να παρακολουθώ on line η παίζει μόνο με android?Αν δε παίζει με windows έχετε κάποια άλλη να προτείνετε?

2.Μπορώ να συνομιλώ μέσω της συγκεκριμένης κάμερας?

3.Με ποιο τρόπο σε ειδοποιεί όταν ανιχνεύσει κίνηση?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

^^

1. Απο οσο εχω κοιταξει το manual αλλα και το faq που εχει στην εφαρμογη, δεν ειδα πουθενα να γραφει για περιβαλλον windows και δε νομιζω να παιζει απο τα windows. Σε android και ios παιζει. Ισως αν γινοταν με κανα προγραμμα για τα windows που μεσα απο αυτο να τρεχεις εφαρμογες για android, δεν ξερω ομως αν γινεται.

 

2. Συνομιλιες ναι, μπορεις να κανεις. Πατας το κουμπι απο το κινητο, μιλας εσυ, ακουει ο αλλος, μετα μιλαει ο αλλος και ακους εσυ. Σαν τα γουοκι τοκι δηλαδη. Ταυτοχρονα να μιλατε και οι δυο δηλαδη δεν ξερω αν γινεται.

 

3. Αν ανιχνευσει κινηση ερχεται ειδοποιηση στο κινητο, μεσω της εφαρμογης. Email , sms ξεχνα τα. Μια ειδοποιηση βαραει στο κινητο, και μπαινεις στην εφαρμογη και βλεπεις τι εγραψε.

 

Για αλλη καμερα που να παιζει στα windows δυστηχως δεν μπορω να σε βοηθησω. Αν καταληξεις στην xiaomi, οπως ειπαν και σε εμενα εδω τα παιδια, παρε την ευρωπαικη εκδοση για να παιζει εδω.

Τελος, θα προτεινα να δεις και την xiaomi dome camera με μικρη διαφορα στην τιμη. Ιδια αναλυση στα 720p, αλλα εχει το θετικο οτι μπορεις να γυρνας τον φακο αριστερα δεξια, πανω και κατω. Καλυπτεις σχεδον 360 μοιρες σε καθε κατευθυνση. Δες ομως αν υπαρχει και για αυτην ευρωπαικη εκδοση.

 

 

 

Από το κινητό βλέπεις μόνο το alert βίντεο των 6 δευτερολέπτων. Αν έχεις sd card εκεί έχει καταγράψει μεγαλύτερο βίντεο όσο διαρκεί η κίνηση που έχει πιάσει η κάμερα αν θυμάμαι καλά.

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Το δοκιμασα και το επιβεβαιωνω. Οντως καταγραφει οσο διαρκει η κινηση αν εχεις micro sd καρτα, οπως ειπες.

 

Να γινοταν να μην ερχεται και ειδοποιηση καθε φορα που αλλαζει mode η καμερα απο normal σε infrared και αντιστροφα και το αντιλαμβανεται ως κινηση, καλα θα ηταν! :D

Edited by fotaras85
Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος!Οι ειδοποιήσεις που έρχονται μέσω εφαρμογής πρέπει να είσαι συνδεδεμένος με ίντερνετ, σωστά?

 

Ναι θα με ενδιέφερε να δουλεύει μέσω των windows γιατί έχω υπολογιστή στο μαγαζί μου και θα ήθελα να παρακολουθώ συνεχώς κατά κάποιο τρόπο.Αν γνωρίζει κάποιος κάτι γι'αυτό..

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω και εγώ για ip camera και κοιτάζω για την xiaomi που συζητάτε εδώ μέσα.Έχω κάποιες απορίες..

 

1.Απο το pc μου με windows 10 θα μπορώ να παρακολουθώ on line η παίζει μόνο με android?Αν δε παίζει με windows έχετε κάποια άλλη να προτείνετε?

2.Μπορώ να συνομιλώ μέσω της συγκεκριμένης κάμερας?

3.Με ποιο τρόπο σε ειδοποιεί όταν ανιχνεύσει κίνηση?

Όσον αφορά τον υπολογιστή νομίζω ότι κατάφεραν να δουλεύει κανονικά σε PC μέσω του vlc player.

Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά γιατί ακόμα έρχεται ή Xiaomi από κινα. Όσον αφορά τα άλλα 2 ναι μπορείς να κάνεις συνομιλία και έχεις ειδοποίηση σε περίπτωση ανίχνευσης κίνησης.

Μπορεί να σε μπερδέψει ή επιλογή γιατί υπάρχουν τα εξής variants.

1) Ή απλή Yi ants χωρίς υπέρυθρες

2) Το μοντέλο με υπέρυθρες

3) το νέο μοντέλο που γράφει μέχρι 1080p

4) το μοντέλο οροφής στο οποίο μπορείς να γυρνας 360 μοίρες τη κάμερα.

Σαν να μην έφταναν αυτά όλα τα παραπάνω βγαίνουν σε κινεζική,αμερικανικη και international έκδοση που θεωρητικά θέλουν και την ανάλογη εφαρμογή και πχ το κινέζικο μοντέλο δεν δουλεύει ευρωπη μόλις πάρει ip από το ρουτερ. Όλα αυτά βέβαια τα ξεπερνας με πειραγμενα firmwares η downgrades.

Αν σου φαίνονται βουνό διάλεξε κάτι από Ελλαδα. Εγω πήρα το μοντέλο με υπέρυθρες για να παίζει το ρόλο του baby monitor για φίλο που περιμένει απόγονο!!!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν μπορούμε και να την περιστρέψουμε ή βλέπουμε μόνο ότι πιάνει το οπτικό της πεδίο;
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν μπορούμε και να την περιστρέψουμε ή βλέπουμε μόνο ότι πιάνει το οπτικό της πεδίο;

Με τη συγκεκριμένη Όχι, αλλά υπάρχει αλλά μοντέλο της xiaomi που το κάνει

http://m.geekbuying.com/item/-EU-Version--YI-Dome-Camera-Pan-Tilt-Zoom-Wireless-IP-Security-Surveillance-System-720p-HD-Infrared-Night-Vision-WiFi-Camera---White-372399.html

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τρομερές κάμερες στα κινέζικα μαγαζιά με 40€ μην κοιτάτε της xiaomi είναι κακες..η ants ειδικά είναι για τα μπάζα..συν τα περίεργα λογισμικά και για να δουλέψει η κάμερα Ευρώπη θα πρέπει να.μάθεις ενα καρο κόλπα

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τρομερές κάμερες στα κινέζικα μαγαζιά με 40€ μην κοιτάτε της xiaomi είναι κακες..η ants ειδικά είναι για τα μπάζα..συν τα περίεργα λογισμικά και για να δουλέψει η κάμερα Ευρώπη θα πρέπει να.μάθεις ενα καρο κόλπα

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

για δώσε κανά link από κάποια κάμερα που όντως δουλεύει καλά

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τρομερές κάμερες στα κινέζικα μαγαζιά με 40€ μην κοιτάτε της xiaomi είναι κακες..η ants ειδικά είναι για τα μπάζα..συν τα περίεργα λογισμικά και για να δουλέψει η κάμερα Ευρώπη θα πρέπει να.μάθεις ενα καρο κόλπα

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ έχω την κινέζικη version από τότε που κυκλοφόρησε και είμαι πολύ ικανοποιημένος, δεν χρειάζεται ούτε μοντες ούτε κόλπα και η ποιότητα λήψης και η εικόνα είναι πολύ καλές. Οι κινέζικες version με παραγωγή μετά το Νοέμβρη 2015 όπως ανακοίνωσε η Xiaomi δεν δουλεύουν Ευρώπη και πλέον τα περισσότερα μαγαζιά δεν τις πουλάνε. Πλέον πουλάνε την eu version που δουλεύει κομπλέ Ευρώπη. Και το application έχει 100% αγγλικά. Οπότε οποιος θέλει Xiaomi παίρνει την european version και τη δουλεύει out of the box.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την κινέζικη version από τότε που κυκλοφόρησε και είμαι πολύ ικανοποιημένος, δεν χρειάζεται ούτε μοντες ούτε κόλπα και η ποιότητα λήψης και η εικόνα είναι πολύ καλές. Οι κινέζικες version με παραγωγή μετά το Νοέμβρη 2015 όπως ανακοίνωσε η Xiaomi δεν δουλεύουν Ευρώπη και πλέον τα περισσότερα μαγαζιά δεν τις πουλάνε. Πλέον πουλάνε την eu version που δουλεύει κομπλέ Ευρώπη. Και το application έχει 100% αγγλικά. Οπότε οποιος θέλει Xiaomi παίρνει την european version και τη δουλεύει out of the box.

 

Οτι λεει ο φιλος ισχυει για την ευρωπαικη εκδοση. Αυτην αγορασα εγω για να μην εχω ιστοριες με τα λογισμικα και με χακεριες. Κατεβασα την εφαρμογη απο το play store που οντως ειναι 100 % στα αγγλικα, συνδεσα την καμερα στην πριζα και δουλεψε αμεσως. Ουτε ιστοριες ουτε χακεριες. Ενα αρχικο σεταρισμα θελει που ειναι 3 λεπτα υποθεση και μερικα κλικς στην εφαρμογη του κινητου. Τιποτα παραπανω.

 

 

 

Υπάρχουν τρομερές κάμερες στα κινέζικα μαγαζιά με 40€ μην κοιτάτε της xiaomi είναι κακες..η ants ειδικά είναι για τα μπάζα..συν τα περίεργα λογισμικά και για να δουλέψει η κάμερα Ευρώπη θα πρέπει να.μάθεις ενα καρο κόλπα

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επειδη ομως δεν ειμαστε και fan boys της xiaomi, δωσε μερικα λινκς αν σου ειναι ευκολο για τις καμερες που λες, να τις εχουμε και αυτες στα υποψην. Κατα προτιμηση δοκιμασμενες επιλογες. :) :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή είναι και αυτή

http://m.banggood.com/ESCAM-QF200-960P-1_3MP-WiFi-AP-IR-IP-Camera-Night-Vision-360-Degree-Rotation-Alarm-Two-Way-Audio-p-1075488.html

Όλα αυτά Καλά που λέτε..το ότι στέλνει ειδοποίηση ανά 11 λεπτά η τραβάει βίντεο για 6 δευτερόλεπτα η κάνει πολλές φορές( Όπως και όλα τα xiaomi πλην κινητών) μια ώρα να συνδεθεί στον σέρβερ και να κάνεις μια ρύθμιση δεν το λέτε..τι sd βαλαμε( άσε που μου έχει καυαστρεψει δύο κάρτες)τι mi router το σκληρό δίσκο τραβαει 6 δευτερόλεπτα

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by dimgeo

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή είναι και αυτή

http://m.banggood.com/ESCAM-QF200-960P-1_3MP-WiFi-AP-IR-IP-Camera-Night-Vision-360-Degree-Rotation-Alarm-Two-Way-Audio-p-1075488.html

Όλα αυτά Καλά που λέτε..το ότι στέλνει ειδοποίηση ανά 11 λεπτά η τραβάει βίντεο για 6 δευτερόλεπτα η κάνει πολλές φορές( Όπως και όλα τα xiaomi πλην κινητών) μια ώρα να συνδεθεί στον σέρβερ και να κάνεις μια ρύθμιση δεν το λέτε..τι sd βαλαμε( άσε που μου έχει καυαστρεψει δύο κάρτες)τι mi router το σκληρό δίσκο τραβαει 6 δευτερόλεπτα

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Την συγκεκριμένη την έχεις δουλέψει; φαίνεται ενδιαφέρουσα

 

Sent from my 1+1

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Όχι άλλα είναι η επόμενη που θα πάρω.Έχω ακούσει καλά λόγια,αλλά μέχρι εκεί.πάντως ρους ηλίθιους περιορισμούς της ants δεν τους εχει

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Όχι άλλα είναι η επόμενη που θα πάρω.Έχω ακούσει καλά λόγια,αλλά μέχρι εκεί.πάντως ρους ηλίθιους περιορισμούς της ants δεν τους εχει

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επειδή το έχεις ψάξει, έχεις βρει και κάτι άλλο αντίστοιχο;

 

Sent from my 1+1

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο dimgeo, τόσες κάμερες υπάρχουν.Εγώ παρήγγειλα αυτήν εδώ https://www.skroutz.gr/s/6559494/Vstarcam-C7824WIP.html απο ebay όμως στα 30 ευρώ περίπου, την έχει και το bangood!

 

Πήρα τον emimikos και μου είπε ότι δουλεύει και με windows, μου πρότεινε απο τη σελίδα τους να κατεβάσω απο το "Vstarcam Toolkit (εφαρμογές και εργαλεία)" http://www.emimikos.gr/Vstarcam/C7824WIP/ την εφαρμογή για windows , αν τρέχει τότε δε θα έχω κανένα πρόβλημα.Έχω windows 10 και το πρόγραμμα τρέχει κανονικά, οπότε μένει να δω όταν έρθει κατα πως θα δουλέψει.

 

Επίσης έχει και ελληνικό manual.Όταν τη παραλάβω θα σας πω τις εντυπώσεις μου.

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

 

Πήρα τον emimikos και μου είπε ότι δουλεύει και με windows, μου πρότεινε απο τη σελίδα τους να κατεβάσω απο το "Vstarcam Toolkit (εφαρμογές και εργαλεία)" http://www.emimikos.gr/Vstarcam/C7824WIP/ την εφαρμογή για windows , αν τρέχει τότε δε θα έχω κανένα πρόβλημα.Έχω windows 10 και το πρόγραμμα τρέχει κανονικά, οπότε μένει να δω όταν έρθει κατα πως θα δουλέψει.

 

Επίσης έχει και ελληνικό manual.Όταν τη παραλάβω θα σας πω τις εντυπώσεις μου.

 

εδώ φαίνεται ότι δουλεύει και με windows

 

Θέλω να βάλω μερικές κάμερες στο χωριό που δεν μένουμε μόνιμα για παρακολούθηση. Οπότε θέλω, ανιχνευτή κίνησης και ειδοποίηση, να κάνουν για εξωτερικό χώρο (βροχη δεν θα πιάνει καθώς θα είναι σε υπόστεγο αλλά το κρύο του χειμώνα δεν το γλιτωνω), να μπορώ να βλέπω μέσω windows, κυκλική εγγραφή (δλδ θέλω να τραβάει μόνιμα αλλά αν καταλάβει κίνηση να ειδοποιεί), να τραβάει επαρκως καλά στα σκοτεινά, αν γίνεται η εγγραφή να γίνεται και σε πχ WiFi σκληρό ή κάπως ονλαιν ώστε αν του κόψει του πιθανού κλέφτη να μην πάρει την sd και φύγει (αν γίνεται ονλαιν δεν με νοιάζει η κυκλική εγγραφή).

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πολύ καλή είναι και αυτή

http://m.banggood.com/ESCAM-QF200-960P-1_3MP-WiFi-AP-IR-IP-Camera-Night-Vision-360-Degree-Rotation-Alarm-Two-Way-Audio-p-1075488.html

Όλα αυτά Καλά που λέτε..το ότι στέλνει ειδοποίηση ανά 11 λεπτά η τραβάει βίντεο για 6 δευτερόλεπτα η κάνει πολλές φορές( Όπως και όλα τα xiaomi πλην κινητών) μια ώρα να συνδεθεί στον σέρβερ και να κάνεις μια ρύθμιση δεν το λέτε..τι sd βαλαμε( άσε που μου έχει καυαστρεψει δύο κάρτες)τι mi router το σκληρό δίσκο τραβαει 6 δευτερόλεπτα

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μια που το ψάχνω και γω για τοποθέτηση μίας τέτοιας κάμερας στην εξώπορτά μου, έχουμε κάποια άποψη για την συγκεκριμένη; Αξίζει τα λεφτά της και είναι εύχρηστη στην λειτουργία της ;

Link to comment
Share on other sites

Έχει το banggood προσφορά μια νέα καμε ρα της digoo m2 στα 14.69.κυκλικη καταγραφή,ειδοποιήσεις,μέχρι 64αρα καρτα 720p720p και night vision επειδής περιστρέφεται μέσω της εφαρμογής 355 μοίρες..άσε την.xiaomi να πουλαει μουφες

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

έχω δωροεπιταγη από public 60€. ποια κάμερα να προτιμήσω για εξωτερικό χώρο από αυτές που έχει?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...