Jump to content

myphone POLL: Έχει μέλλον η αγορά των tablets;


al3x1k0
 Κοινοποίηση

Έχει μέλλον η αγορά των tablets;  

286 members have voted

  1. 1. Έχει μέλλον η αγορά των tablets;

    • Ναι, έχει μέλλον και θα γίνουν ακόμα πιο δημοφιλή στο μέλλον
      87
    • Ναι, αλλά δεν θα παρουσιάσει σταθερή προσφορά και ζήτηση
      61
    • Μάλλον θα αρχίσει να φθίνει η αγορά, αλλά θα συνεχίσουν να βγαίνουν συσκευές
      82
    • Μάλλον όχι, αλλά θα βγαίνουν λίγα μοντέλα με μικρή ζήτηση
      18
    • Όχι, στο μέλλον δεν θα βλέπουμε ιδιαίτερη προσφορά και ζήτηση tablets
      18
    • Όχι, με τον καιρό η κατηγορία θα καταργηθεί
      16
    • Άλλη άποψη (Γράψτε στα σχόλια)
      2
    • Δεν γνωρίζω / Δεν απαντώ
      2


Recommended Posts

Τα μονα ταμπλετς που θα έχουν μελλον, πιστευω ειναι με λειτουργικο windows.

Οτι θα εχει το επομενο μου ταμπλετ δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τώρα το σχεδόν 2 ετών nexus7 που έχω με βγάζει ασπροπροσωπο!!!προσωπικά βαριεμαι να ανοίγω τον υπολογιστή για οτιδήποτε άλλο πλην παρακολούθησης ταινίας(που πολλές φορές βλέπω και στο tablet).ή αγορά βέβαια δείχνει να εξασθενεί όμως τα καλά και δυνατά tablet πιστεύω πως θα μείνουν πάντα στο προσκήνιο.
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχουν, εγώ έχω tablet από το LG 3d,με χανεικομπ, το tablet χρειάζεται, και μέχρι 250ευρω υπάρχουν και δυνατά tablet, και αρκετά ποιοτικά.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι τα ταμπλετ στην ουσία είναι άχρηστα... Ένα καλό smartphone των 5 ή 5,5 ιντσών, κάνει μια χαρά τη δουλειά σε όλα.
Link to comment
Share on other sites

Τα tablets, ειδικα οσα εχουν καποιου ειδους mobile λογισμικο και οχι κανονικα Windows, απευθυνονται και σε ανθρωπους που δεν κανουν δουλειες στον υπολογιστη τους, που απλα χαζευουν τα νεα, μιλανε σε κανα τσατ ή βλεπουν vids στο YouTube. Για αυτους, το Laptop ειναι περιττο αλλα και το κινητο δεν βολευει για μονιμα, ακομα και 5ιντσο.

 

Αν καποιος θελει να κανει δουλεια, ακομα και απλη γραφειου τυπου Office, δεν βολευεται με tablet συν οτι οι σοβαρες προτασεις εχουν δυο και τρεις φορες την τιμη ενος laptop που θα κανει την ιδια δουλεια.

 

Και υπαρχουν και αυτοι που για Χ Υ λογους δεν μπορουν με τιποτα να αντικαταστησουν εναν υπολογιστη με ταμπλετα. Αυτοι που δουλευουν βαρια προγραμματα, CAD για παραδειγμα, αυτοι που παιζουν games, αυτοι που προγραμματιζουν κ.ο.κ.

 

Κατα τη γνωμη μου η ιδανικη συσκευη ειναι ενας υπολογιστης οπως το MacBook Air, ελαφρυς, portable πληρως, με καλη αυτονομια που ομως δεν χανει σε συγκριση με ενα κανονικο συστημα. Βεβαια ακομα και φθηνα λαπτοπ, οπως το δικο μου για παραδειγμα, ειναι αρκετα πιο ελαφρια σε συγκριση με το παρελθον (συγκρινετε ενα λαπτοπ του 14 με ενα του 10) και βγαζουν 2.5-3 ωρες αυτονομια που το θεωρω αρκετα αξιοπρεπες συν οτι φορτιζουν σχετικα γρηγορα σε αντιθεση με ενα tablet που κανει παρα πολλη ωρα να φορτισει, τουλαχιστον το iPad 3 που εχω εγω θελει φορτιση ολο το βραδυ αλλιως σου βγαζει την πιστη...

Link to comment
Share on other sites

3 φορές έχω αγοράσει tablet, 3 φορές το μετάνιωσα, 3 φορές το πούλησα γρήγορα. Ίσως φυσικά η ύπαρξη του MacBook Pro μου, να επηρέασε τα "θέλω" μου.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια έχουν περάσει διάφορα ταμπλετ από τα χέρια μου, η αλήθεια είναι πως η μόνη χρήση που κάνω στο ταμπλετ προς το παρόν είναι πριν κοιμηθώ στο κρεβάτι, απο 'κει και πέρα χρησιμοποιώ κατά την διάρκεια της ημέρας το κινητό και αν θέλω να κάνω κάποια σοβαρή δουλειά το Desktop.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια έχουν περάσει διάφορα ταμπλετ από τα χέρια μου, η αλήθεια είναι πως η μόνη χρήση που κάνω στο ταμπλετ προς το παρόν είναι πριν κοιμηθώ στο κρεβάτι, απο 'κει και πέρα χρησιμοποιώ κατά την διάρκεια της ημέρας το κινητό και αν θέλω να κάνω κάποια σοβαρή δουλειά το Desktop.

 

Μολις ξυπναω και πινω τον καφε μου μεχρι να παω για δουλεια, για να μην ανοιγω πια το λαπτοπ.

Το ταμπλετ ειναι must στην ιερη στιγμη της τουαλετας, πριν και μετα τον υπνο και φυσικα για κανα παιχνιδακι στα μικρα διαλειμματα της ημερας.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομενο οτι τα laptop καταρχην δεν κανουν για gaming, ειναι πια μονο για εργασιες. Τα tablet ειναι το μελλον και το παρον μαζι.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν εγώ είμαι, αυτός που απάντησε (τουλάχιστον μέχρι την ώρα που γράφω το παρόν) ως άλλη επιλογή και αυτό γιατί πιστεύω ότι ως κατηγορία θα υπάρχει απλά θα διαφοροποιηθεί, νομίζω ότι τα τύπου surface θα επικρατήσουν.

Ουσιαστικά πρόκειται για την εξέλιξη του tablet, αλλά ως αντικαταστάτης του pc, αλλά όχι ως laptop αλλά με δυνατότητες laptop, μεγαλύτερη δυνατότητα φορητότητας (λόγω μικρότερου βάρους).

Με απλά λόγια πολύ ραμ, ssd, touch screen, πολύ ισχυρός επεξεργαστής, μεγάλη διάρκεια μπαταρίας και βάρος αρκετά κάτω από κιλό.

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομενο οτι τα laptop καταρχην δεν κανουν για gaming, ειναι πια μονο για εργασιες. Τα tablet ειναι το μελλον και το παρον μαζι.

 

Δεν κάνουν για gaming? Γιατί το λες αυτό?

H Nvidia έχει κλείσει κατα πολύ την ψαλίδα ανάμεσα στις desktop και τις mobile εκδόσεις των καρτών.

Ξεκινώντας απο 960M....σε 970Μ και τέλος στην πολύ ισχυρή 980Μ που παίζει τα παντα με πολύ καλα fps.

 

Ελπίζω να μην μιλάμε για Angry Birds και Candy Crush

Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε τα netbook, μεταφερθήκαμε στα tablets και τωρα παμε στα υβριδικά.

Πραγματικα δε ξερω αν μιλαμε για εξέλιξη ή απλα θα κανουμε κυκλο!:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

φυσικά και έχουν μέλλον τα ταμπλετς... αλλωστε πλεον το ποσοστό των win enabled συσκευων μικραινει με γοργους ρυθμούς μπροστα στα iOS και Android οπως εδειξε προσφατη ερευνα. Ειναι καλυτερες τεχνολογικά πλατφόρμες, θέλει μονο optimization το S/W και φυσικά να σταματήσουν να δίνουν αθλια keyboard που σκοτώνουν το concept. Αν θελαμε Keyb θα περναμε laptop.

Να σου υπενθυμησω,οτι το ios και το android ειναι αυτα που συρρικνώνονται στα tablets και τα windows ειναι αυτα που αυξανονται!Πληροφοριακα.:p

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Τα tabletάκια ειδικά τα dualboot windows-android είναι τέλεια (δεν έχω δοκιμάζει αλλά από ότι φαντάζομαι). Προσωπικά το laptop δεν νομίζω να το αφήσω ποτέ αλλά...

1) Το tablet είναι ότι πρέπει για άτομα που δεν ξέρουν υπολογιστές- Πχ για 40+ ανθρώπους είναι πολύ ευκολότερα

2) έχουν καλή αυτονομία συνήθως

3) Μπορείς εύκολα να παίξεις συμπαθητικά παιχνιδάκια

4) Πλέον με τα πληκτρολόγια κλπ υποθέτω κάνεις normal productivity σε office κλπ.

 

Νομίζω για δουλειές πιο δυνατές θες desktop ή δυνατό laptop με εξωτερικές οθόνες.

Εγώ προσωπικά για καθημερινή χρήση πληκτρολόγιο δεν αποχωρίζομαι ούτε και desktop OS. Αλλά γονείς και λοιποί συγγενείς που το θέλουν απλά να παίξουν στοίχημα να δουν ταινία και να ψάξουν 5 ειδήσεις στο google και κανένα candy crush,sudoku,puzzle (+ όλοι αυτοί που ασχολούνται με youtube,fb,twitter etc etc) νομίζω καλύπτονται και με το παρπάνω και κυρίως ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ. Τους λες εδώ ψάχνεις ότι θες από εφαρμογή. Την κατεβάζεις την ανοίγεις και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Μολις ξυπναω και πινω τον καφε μου μεχρι να παω για δουλεια, για να μην ανοιγω πια το λαπτοπ.

Το ταμπλετ ειναι must στην ιερη στιγμη της τουαλετας, πριν και μετα τον υπνο και φυσικα για κανα παιχνιδακι στα μικρα διαλειμματα της ημερας.

Μόλις περιέγραψες την ημέρα μου συν καμιά ταινία στο φαΐ και το μπάνιο. Τα τάμπλετ είναι σαφώς ανώτερα από οποιοδήποτε κινητό στην κατανάλωση μέσων. Προσωπική επιλογή μου οι 8+ ίντσες που δίνουν ισορροπία στο βάρος και το μέγεθος της οθόνης.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Τα tablet ειναι αναντικατάστατα θα ελεγα.

Στις 8-10 ίντσες ειναι μανούλα για κατανάλωση,browsing,παιχνίδια,YouTube και γενικά χαλάρωση.

 

Ουδέποτε ενα smartphone θα μπορέσει να υποκαταστήσει ενα tablet για αυτή την χρηση.

5-5.5-6 ίντσες ειναι απλά ενα κινητό πανω απο όλα και μια πολυ light χρηση στα παραπάνω που ανέφερα μιας οι ίντσες του ειναι πολυ περιοριστικές για πολυ παραπάνω χρηση.

 

Αν μου έλεγαν να σερφάρω για 1 ώρα η να παρακολουθήσω YouTube video η να παίξω παιχνίδι ΔΕΝ υπαρχει περίπτωση να το κάνω απο το κινητό ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση.

 

Σε ενα smartphone μπορω να κάνω πολλους συμβιβασμός με την έννοια οτι και ενα 640 με καλύπτει απόλυτα,το ίδιο και σε ενα laptop,αλλα σε tablet κανενας συμβιβασμός.

 

Ειμαι παιδί του tablet πως να το κάνουμε δηλαδη :lol::lol:

 

Δεν ειμαι ο τύπος που θα κάτσω σε μια καρέκλα με ενα ποντίκι η πληκτρολόγιο μπροστά σε μια οθονη εκτός αυστηρά εργασία η καμια ταινία ουτε φυσικά θα με κάλυπτε ενα κινητό για την παραπάνω χρηση.

 

Ξάπλα στο κρεβάτι η καναπέ η στην πολυθρόνα με ενα tablet και ειμαι άρχοντας για χαλάρωση:cool:

 

Και το παίρνω μαζί μου οπουδήποτε και αν πάω.

Ενα smartphone δεν με καλύπτει μονο του ακόμα και το πιο μαματο.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τα tablet ειναι αναντικατάστατα θα ελεγα.

Στις 8-10 ίντσες ειναι μανούλα για κατανάλωση,browsing,παιχνίδια,YouTube και γενικά χαλάρωση.

 

Ουδέποτε ενα smartphone θα μπορέσει να υποκαταστήσει ενα tablet για αυτή την χρηση.

5-5.5-6 ίντσες ειναι απλά ενα κινητό πανω απο όλα και μια πολυ light χρηση στα παραπάνω που ανέφερα μιας οι ίντσες του ειναι πολυ περιοριστικές για πολυ παραπάνω χρηση.

 

Αν μου έλεγαν να σερφάρω για 1 ώρα η να παρακολουθήσω YouTube video η να παίξω παιχνίδι ΔΕΝ υπαρχει περίπτωση να το κάνω απο το κινητό ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση.

 

Σε ενα smartphone μπορω να κάνω πολλους συμβιβασμός με την έννοια οτι και ενα 640 με καλύπτει απόλυτα,το ίδιο και σε ενα laptop,αλλα σε tablet κανενας συμβιβασμός.

 

Ειμαι παιδί του tablet πως να το κάνουμε δηλαδη :lol::lol:

 

Δεν ειμαι ο τύπος που θα κάτσω σε μια καρέκλα με ενα ποντίκι η πληκτρολόγιο μπροστά σε μια οθονη εκτός αυστηρά εργασία η καμια ταινία ουτε φυσικά θα με κάλυπτε ενα κινητό για την παραπάνω χρηση.

 

Ξάπλα στο κρεβάτι η καναπέ η στην πολυθρόνα με ενα tablet και ειμαι άρχοντας για χαλάρωση:cool:

 

Και το παίρνω μαζί μου οπουδήποτε και αν πάω.

Ενα smartphone δεν με καλύπτει μονο του ακόμα και το πιο μαματο.

Το περίεργο είναι ότι αντί οι εταιρίες να μας σπρώχνουν για δικό τους κέρδος σε 2 συσκευές (κινητό + τάμπλετ) προωθούν τα μεγάλα κινητά. Αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ...

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι ότι αντί οι εταιρίες να μας σπρώχνουν για δικό τους κέρδος σε 2 συσκευές (κινητό + τάμπλετ) προωθούν τα μεγάλα κινητά. Αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ...

Μπορεί να γίνεται αυτο αλλα οχι σε απόλυτο βαθμο.

Εξακολουθούν να βγαίνουν πολυ αξιόλογες συσκευες στις 4.6-5.2 ίντσες.

 

Αντίστοιχα σε tablet εξισου βγαίνουν συσκευες και απο Apple και άλλους OEM Sony,Samsung,Asus,Lenovo στις 8-10 ίντσες με ικανοποιητικό εξοπλισμο και ποιοτική υλοποίηση.

 

Απλά προωθούν τα μεγαλα διοτι προσπαθούν να μας πείσουν οτι με μια συσκευή μπορούμε να τα κάνουμε όλα συν ισως το περιθώριο κέρδος να ειναι μεγαλύτερα για τις εταιρίες απο αυτές τις συσκευες, έλα ομως που μεγαλη μεριδα χρηστών δεν τσιμπάει σε αυτο.

 

Και κακά τα ψέμματα οσο εξελιγμένο να ειναι ενα smartphone δεν μπορεί να υποκαταστήσει ουτε tablet ουτε φυσικά κατα διάνοια υπολογιστή με την ευρεία έννοια.

 

Ακόμα και την τέλεια οθονη να εχουν τα κινητά σήμερα,τι να το κανεις στις 5-5.5 ίντσες.

Δεν το ευχαριστιέσαι καθόλου,πνίγεσαι και περιορίζεσαι σαν μια σταγόνα μέσα σε ενα κουτάλι.

Στην πολυ ανάγκη τρώγεται αλλα δεν καθομαι να περιορίζουμε ουτε και στο ελάχιστο οταν εχω την ευχέρεια να ανοίξω το tablet ανετα οπουδήποτε ειτε καφετέρια,ειτε παραλία,ειτε μέσα στο μετρο,λεωφορείο,πλοίο η αεροπλάνο και φυσικά στο σπίτι η στην δουλεια στα διαλείμματα μου.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Οι ταμπλέτες δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τους υπολογιστές φορητούς ή σταθερός επίσης δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τα έξυπνα δικαρτα κινητά με μεγάλες οθόνες, δεν μπορείς να τα βάλεις στην τσέπη και να φύγεις

Οπότε μόνο για το σπίτι το βλέπω αλλά εκεί θα σου βγάλουν το αδόξαστο και για τα πιο απλά πράγματα, μόνο για την τουαλέτα είναι αντί για περιοδικό.Αν θα εξελιχθούν σε επίπεδο ίδιο με τους υπολογιστές με αποσπομενα πληκτρολόγια ή με τρόπο να κουμπώσεις το κινητό μέσα τους θα έχουν μέλλον αλλιώς δύσκολο το μέλλον τους

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορία των tablets, είναι απόλυτα άχρηστη αυτή τη στιγμή για τις δικές μου ανάγκες.

Όταν θέλω μία πλήρως φορητή συσκευή, καλύπτομαι από το smartphone (Android κατά προτίμηση).

Όταν θέλω εμπειρία πλήρους λειτουργικού συστήματος desktop σε φορητή συσκευή, προτιμώ το Macbook ή εναλλακτικά κάποιο Windows ultrabook. Το Macbook με καλύπτει καλύτερα σαν φορητή συσκευή, λόγω του εκπληκτικού touchpad (ανώτερο κατά τη γνώμη μου από οθόνη αφής - πάντα μιλώντας για χρήση desktop operating system).

Link to comment
Share on other sites

Tα tablets (ειδικά τα υβριδικά) πιστεύω ότι είναι το παρόν και το μέλλον! Εξασφαλίζουν πολύ μεγαλύτερη φορητότητα και αυτονομία σε σχέση με ένα laptop. Γενικά θεωρώ ότι είναι πιο εύχρηστα! Σε λίγα χρόνια τα laptops θα εξαφανιστούν από την αγορά.
Link to comment
Share on other sites

Απο τη μία τα μεγαλύτερα κινητά και απο την άλλη τα tablet-laptop στυλ surface σίγουρα θα πάρουν μεγάλο μερίδιο απο την αγορά των tablet. Δε νομίζω να εξαφανιστούν σύντομα αλλά ήδη δεν έχουν τη σημασία που είχαν πριν 2 χρόνια.
Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορία των tablets, είναι απόλυτα άχρηστη αυτή τη στιγμή για τις δικές μου ανάγκες.

Όταν θέλω μία πλήρως φορητή συσκευή, καλύπτομαι από το smartphone (Android κατά προτίμηση).

Όταν θέλω εμπειρία πλήρους λειτουργικού συστήματος desktop σε φορητή συσκευή, προτιμώ το Macbook ή εναλλακτικά κάποιο Windows ultrabook. Το Macbook με καλύπτει καλύτερα σαν φορητή συσκευή, λόγω του εκπληκτικού touchpad (ανώτερο κατά τη γνώμη μου από οθόνη αφής - πάντα μιλώντας για χρήση desktop operating system).

Το touchpad του Mac είναι σε μερικά πράγματα ανώτερο και του ποντικιού αλλά δεν μπορείς να πάρεις το λάπτοπ ούτε στο κρεβάτι, ούτε στα "ιδιαίτερα", ούτε βολεύει στο κάθισμα του αεροπλάνου κ.ο.κ. Το κάθε πράγμα κάνει τη δουλειά του. Κι ένα τάμπλετ 300 γραμμαρίων και 8+ ιντσών δεν μπορεί να υποκατασταθεί ούτε από ένα κινητό ούτε από ένα λάπτοπ. Κάθε φορά που ακούω το "εγώ κάνω τα ίδια με το κινητό μου ή το λάπτοπ μου" είναι σα να ακούω "προτιμώ μια γυναίκα μέτρια σε ομορφιά και νοικοκυριό από την Τζένιφερ Άνιστον (διαλέξτε οποία θέλετε) με δώρο την καλύτερη υπηρέτρια - νοικοκυρά".

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Πήρα για τον ανηψιο ένα chuwi vi 7 7 ιντσών και έχει και κάρτα σιμ αρνητικό τελειώνει γρήγορα η μπαταρία αλλά αυτός βολευτικε

Άποψη μου τα μικρά φτηνά και τα μεγάλα και καλά θα αντέξουν αρκετά ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...