Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά το κινητό μου έχει 6 μέρες στο σέρβις. Μετά από πόσο καιρό λέτε να τους ρωτήσω για κινητό αντικατάστασης?

Λέω μπας και τα καταφέρω να μου κάνουν πίστωση. Μετά από πόσο καιρό στο σέρβις σου κάνουν πίστωση για να πάρεις άλλη συσκευή? Δεν έχω πλέον εμπιστοσύνη στο g4 και λέω μπας και με το bootloop βρω ευκαιρία να ζητήσω πίστωση γιατί αν γυρίσει από το σέρβις και σε δύο μήνες το πάθει πάλι τι να το κάνω?

 

 

Αν και τώρα έχω αλλάξει βασική συσκευή.

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

 

Αν είναι να γίνει πίστωση θα σου το πουν μόνοι τους ενώ αν η συσκευή σου δεν είναι ελληνική το ξεχνάς γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν είναι να γίνει πίστωση θα σου το πουν μόνοι τους ενώ αν η συσκευή σου δεν είναι ελληνική το ξεχνάς γενικότερα.

Να περιμένω δηλαδή......

Είναι αγορασμένη από sevenspots. Δεν θυμάμαι τώρα τι χώρα έλεγε.

Όταν γυρίσει από το σέρβις θα έχει αλλάξει imei μαζί με την πλακέτα? Με την αλλαγή imei θα θεωρείται ελληνική? Χαζή ερώτηση....

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Να περιμένω δηλαδή......

Είναι αγορασμένη από sevenspots

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

 

Ναι περιμένεις και είσαι και νωρίς ακόμα με μόλις έξη μέρες στο service. Από seven spot αν κρίνω από τις τιμές που το είχε σε σχέση με τις μεγάλες αλυσίδες είναι παραεισαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένω δηλαδή......

Είναι αγορασμένη από sevenspots. Δεν θυμάμαι τώρα τι χώρα έλεγε.

Όταν γυρίσει από το σέρβις θα έχει αλλάξει imei μαζί με την πλακέτα? Με την αλλαγή imei θα θεωρείται ελληνική? Χαζή ερώτηση....

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

 

Λογικά θα σου βάλλουν ελληνική πλακέτα, αλλά και πάλι θα είναι "παραεισαγωγής" από την αγορά του, οπότε μάλλον, δεν θα σου δώσουν πιστωτικό και να ξαναχαλάσει

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Μου εστειλαν μηνυμα οτι ειναι ετοιμο!θα παω δευτερα λογω της αργιας να το παρω...το κακο ειναι οτι δεν ξερω που εχω το παραστατικο που μου εδωσαν για την παραλαβη!αν τους δειξω το μηνυμα που μου εστειλαν οτι ειναι ετοιμο και παρω και το κουτακι του κοντα με την εγγυηση δεν νομιζω να εχω προβλημα;εχει συναντησει καποιος αναλογο περιστατικο;
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Μου εστειλαν μηνυμα οτι ειναι ετοιμο!θα παω δευτερα λογω της αργιας να το παρω...το κακο ειναι οτι δεν ξερω που εχω το παραστατικο που μου εδωσαν για την παραλαβη!αν τους δειξω το μηνυμα που μου εστειλαν οτι ειναι ετοιμο και παρω και το κουτακι του κοντα με την εγγυηση δεν νομιζω να εχω προβλημα;εχει συναντησει καποιος αναλογο περιστατικο;

 

Ε καλά κι εσύ, δεν έχεις δώσει ονοματεπώνυμο;

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι εχω δωσει ονοματεπωνυμο!

 

Μετά δεν θα έχεις θέμα ρε συ. Ταυτότητα πάρε μαζί και είσαι κομπλέ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Waiting Spare Part...

Σήμερα άλλαξε το status...

19-10-16 που παρέλαβαν το δικό μου τους τέλειωσαν και οι πλακέτες...Από Παρασκευή και βλέπουμε πότε θα έχουν πλακέτες...

Πίκρα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έστειλα στις 21 του μήνα και ακόμα λέει received.

Πάνω από όλα υπομονή :D

Τουλάχιστον το παρέλαβαν και δεν χάθηκε στον δρόμο. Κ αντε τώρα να είσαι τόσο καιρό χωρίς καθόλου τηλέφωνο....... Αναγκαστικά πας σε άλλη συσκευή!!

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

εγω το πηρα χθες με νεο imei και αλλαγη πλακετας!ολα ενταξει μεχρι στιγμης!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτο κ πάλι!

Εσύ πήρες την τελευταία και εμείς μείναμε στον άσο!

εγω το πηρα χθες με νεο imei και αλλαγη πλακετας!ολα ενταξει μεχρι στιγμης!!
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν είμαι σαββατογεννημένος..

παρόλο που προσπαθώ να μην είμαι προληπτικός, σήμερα, 3 μέρες αφότου έστειλα μήνυμα στο thread του dual ότι δεν έχει συμβεί κάτι ως τώρα έπαθα bootloop (έχοντας λολλιποπ).

1η φορά..

ερώτηση:

1. προσπαθώ μόνο με hard reset?

2.υπάρχει τρόπος (περα απο καταψυξη!) να ανακτήσω κάποια δεδομένα? ευτυχώς η μεγάλη πλειοψηφία είναι -όχι τυχαία- στην sd.

3.πόσο χρόνο θα μείνει με τα τελευταία δεδομένα στην προκορντια?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν θα γλυτωσει κανενας.... Κινηταρα πηραμε τελικα. Αν δεν υπηρχε το note 7, παιζει να ειναι το χειροτερο κινητο της αγορας.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Παίζει;;; ακόμη και τα note ορισμένα έχουν σκάσει στα τόσα εκατομμύρια..εσείς θα την γλιτώσει ένας στις τόσες χιλιάδες;;τραγική η lg

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Όλο για παρτίδες 5χχ είναι οι αναφορές bootloop και είναι λίγο πολύ αναμενόμενο ότι όλα τα 5χχ κάποια στιγμή θα πάθουν bootloop ειδικά από την στιγμή που η lg έχει παραδεχτεί ότι υπάρχει πρόβλημα hardware. Το θέμα είναι τι γίνεται με τις νέες σειρές 6χχ που υποτίθεται ότι η lg έχει διορθώσει το πρόβλημα και η αλήθεια είναι ότι για την ώρα έχω διαβάσει ελάχιστες αναφορές περιπτώσεων bootloop σε παρτίδες 6χχ παρότι έχουν περάσει 10 μήνες από την πρώτη κυκλοφορία τους.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν θα γλυτωσει κανενας.... Κινηταρα πηραμε τελικα. Αν δεν υπηρχε το note 7, παιζει να ειναι το χειροτερο κινητο της αγορας.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Δεν παίζει.... Είναι το χειρότερο! Η Samsung απέσυρε το note όταν άρχισαν τα προβλήματα. Η lg συνεχίζει να μας δουλεύει ακόμα με το g4!

 

Βέβαια δεν συγκρίνεται το πρόβλημα το ένα με το άλλο. Της Sam ήταν πολύ σοβαρό και θα μπορούσε να σκοτώσει άνθρωπο η έκρηξη! Αλλά όπως και να έχει το απέσυρε. Αν το g4 παθαινε αυταναφλεξη δεν θα έπαιρνε θέση η lg έτσι όπως την βλέπω... . Θα έλεγε ότι σκάει επειδη το έχουμε πολλή ώρα στην τσέπη και θέλει ανοιχτό χώρο να αεριζετε.

Πέρα από την πλακα

Είναι τεράστιο το ποσοστό που πέφτει σε bootloop και η lg το ξέρει!! Κίνηση δεν κάνει όμως.... Αν όχι να το αποσύρει (αφού δεν έγινε αυτό από την αρχη) τουλάχιστον να έφτιαχνε τις νεότερες παρτίδες για να μειωθεί το ποσοστό των κινητών που "πεθαίνουν" ξαφνικά!! Από τη μια έφτιαξε το ΣΟΎΠΕΡ τηλέφωνο και από την άλλη το έκανε να μας καίγεται μέσα σε λίγους μήνες από την αγορά του! Κινηταρα όντως... Αλλά με ημερομηνία λήξης.

 

Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά έχω νευριασει που μου έμεινε στον τόπο μέσα σε 8 μήνες κινητό των 400€! Δεν αλλάζω κινητά συχνά και είχα σκοπό να περάσω πολύ καιρό μαζί του.

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Όλο για παρτίδες 5χχ είναι οι αναφορές bootloop και είναι λίγο πολύ αναμενόμενο ότι όλα τα 5χχ κάποια στιγμή θα πάθουν bootloop ειδικά από την στιγμή που η lg έχει παραδεχτεί ότι υπάρχει πρόβλημα hardware. Το θέμα είναι τι γίνεται με τις νέες σειρές 6χχ που υποτίθεται ότι η lg έχει διορθώσει το πρόβλημα και η αλήθεια είναι ότι για την ώρα έχω διαβάσει ελάχιστες αναφορές περιπτώσεων bootloop σε παρτίδες 6χχ παρότι έχουν περάσει 10 μήνες από την πρώτη κυκλοφορία τους.

 

:blink: :blink: :blink:

What? Μονο το παρον thread να δεις, ειναι γεματο με αναφορες για 6ΧΧ παρτιδες...Δυστυχως :( Δε μιλαμε ουτε για το υπολοιπο ιντερνετ, ουτε καν για το γεγονος οτι ειναι απειροι αυτοι που ΔΕΝ γραφουν στα φορουμ, ουτε κανουμε θεμα τις ουρες στην procordia και την ελλειψη πλακετων..

 

Δεν παίζει.... Είναι το χειρότερο! Η Samsung απέσυρε το note όταν άρχισαν τα προβλήματα. Η lg συνεχίζει να μας δουλεύει ακόμα με το g4!

 

Βέβαια δεν συγκρίνεται το πρόβλημα το ένα με το άλλο. Της Sam ήταν πολύ σοβαρό και θα μπορούσε να σκοτώσει άνθρωπο η έκρηξη! Αλλά όπως και να έχει το απέσυρε. Αν το g4 παθαινε αυταναφλεξη δεν θα έπαιρνε θέση η lg έτσι όπως την βλέπω... . Θα έλεγε ότι σκάει επειδη το έχουμε πολλή ώρα στην τσέπη και θέλει ανοιχτό χώρο να αεριζετε.

Πέρα από την πλακα

Είναι τεράστιο το ποσοστό που πέφτει σε bootloop και η lg το ξέρει!! Κίνηση δεν κάνει όμως.... Αν όχι να το αποσύρει (αφού δεν έγινε αυτό από την αρχη) τουλάχιστον να έφτιαχνε τις νεότερες παρτίδες για να μειωθεί το ποσοστό των κινητών που "πεθαίνουν" ξαφνικά!! Από τη μια έφτιαξε το ΣΟΎΠΕΡ τηλέφωνο και από την άλλη το έκανε να μας καίγεται μέσα σε λίγους μήνες από την αγορά του! Κινηταρα όντως... Αλλά με ημερομηνία λήξης.

 

Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά έχω νευριασει που μου έμεινε στον τόπο μέσα σε 8 μήνες κινητό των 400€! Δεν αλλάζω κινητά συχνά και είχα σκοπό να περάσω πολύ καιρό μαζί του.

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

 

Wait... Η LG δε μπορουσε να αποσυρει ενα κινητο οταν τα πρωτα δειγματα (σοβαρα δειγματα) ηταν το Δεκεμβριο του 15 ,και το κινητο κυκλοφοροησε Μαιο... Ειχε ηδη πουλησει απειρα κινητα, δε μπορουσε να κανει ανακληση. Ειναι διαφορετικη περιπτωση και το'χουμε πει θαρρω. Και εγω παντως με σενα ειμαι. Απλα εχω κινητο καβατζα (το optimus G , οσο περιεργο και αν ακουγεται, ειναι ΣΚΥΛΙ) .

 

Παντως νομιζω οτι το κινητο εχει μια ακολουθια οσον αφορα το bootloop. Σιγουρα δειχνει σημαδια που δεν τα δινουμε σημασια, και καποια στιγμη σε κρεμαει.

Πχ βλεπω οτι απο τη μια μερα στην αλλη η μπαταρια του κανει κουλές πτωσεις (χτες πηγε σε χρονο ρεκορ απο 55% στο 30%, με χρηση , αλλα τοσο γρηγορα δε το'χω ξαναδει να πεφτει - ιδια χρηση παντα, messenger ελαχιστα και λιγο ιντερνετ). Πριν μια βδομαδα μου κολλησε 2 σερι φορες η κληση. Το WiFi ειναι ουκ ολιγες οι φορες, που αρνειται να λειτουργησει, δειχνει το κινητο να ειναι συνδεδεμενο , αλλα δε κουνιεται φυλλο στο ιντερνετ (και ενω το G2 της κοπελας μου πηγαινει κανονικα). Ισως να φταιει που το'χω ετσι χωρις factory reset απο το Μαρτιο που το πηρα (?)... Θα τολμησω καποια στιγμη πολυ συντομα επαναφορα εργοστασιακων μαλλον...

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω αν έχουν πουλήσει παραπάνω απο το note 7 σε μια εβδομάδα..Εκτός αυτού και v10 και g5 έχουν πέσει σε bootloop και δεν είναι και λίγα,απλά Όχι στα επίπεδα του g4..απλά πουλάει και δεν δίνει σημασία η lg.ουτε κινέζικο umi τον 70ευρώ δεν έχει πάθει τέτοιο πράγμα

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν γνώρισα εναν τύπο που έχει σχέση με lg και μου είπε τα παρακάτω.

Το πρόβλημα βρίσκεται στην nand ή κάπως έτσι.

Στις νέες παρτίδες το έχουν διορθώσει σειράς 6xx και είναι ενισχυμένα.

Το πρόβλημα όμως ήταν πώς το κινητό δεν είχε σωστή διαχείριση θερμοκρασίας και άφηνε να ξεπερνάει κατά πολύ τους 50c

Αυτό τι σημαίνει; πως ο συνδιασμός software/ hardware έχει διορθωθεί!!! όμως!!

Αν έγω πχ το είχα κάψει στις θερμοκρασίες πρίν την τελευταία αναβάθμιση υπάρχει θέμα και ίσως φανεί με την πάροδο του χρόνου.Δοξα το θεό δεν άφησα ποτέ να ανεβάσει υψηλότερη θερμοκρασία των 50 βαθμών.

Το μυστικό είναι το CPU temp αν δεν γουσταρετε αναβάθμιση και η μη χρήση του τηλεφώνου κατά την διάρκεια τις φόρτισης (στην τελευταία αναβάθμιση δέν υπάρχει θέμα και για τα δύο)

οπότε μία καινούργια συσκευή με συνδιασμό τις τελευταίας έκδοσης firmware = άντε γειά bootloop 100%

Προσοχή μόνο στο wireless charging μιας και αυτό είναι υπεύθυνο και για αλλά πρόβλημα σε άλλες συσκευές αφού υπάρχει υψηλή θερμοκρασία λόγο επαγωγής.

 

Όλα αυτά βάση τα λεγόμενα του τύπου!

Edited by vamire666
Link to comment
Share on other sites

Το είχε πει ο άνθρωπος από το Μάιο-Ιούνιο ότι είναι θέμα της nand memory...

 

Το ποιο πιθανό καθος είναι καθαρά θέμα κολλήσης της nand memory στην πλακέτα και εκπτώσεις της lg στην ποιότητα του pcb βοήθησαν πολύ έτσι ναι θα το βγάλει σε όλους αργά η γρήγορα (ουσιαστικά για να λυθεί θέλει επανασχεδιασμος εξαρτημάτων πάνω στο pcb... Κάτι τέτοιο προφανώς είναι αδύνατο.... Έτσι είτε νέα είτε παλιά παρτίδα κάποια στιγμή θα το πάθει, απλός κραδασμοι πτώσεις, υπερθέρμανση κλπ βοηθάνε να γίνει ποιο γρήγορα)

 

λοιπόν γνώρισα εναν τύπο που έχει σχέση με lg και μου είπε τα παρακάτω.

Το πρόβλημα βρίσκεται στην nand ή κάπως έτσι.

Στις νέες παρτίδες το έχουν διορθώσει σειράς 6xx και είναι ενισχυμένα.

Το πρόβλημα όμως ήταν πώς το κινητό δεν είχε σωστή διαχείριση θερμοκρασίας και άφηνε να ξεπερνάει κατά πολύ τους 50c

Αυτό τι σημαίνει; πως ο συνδιασμός software/ hardware έχει διορθωθεί!!! όμως!!

Αν έγω πχ το είχα κάψει στις θερμοκρασίες πρίν την τελευταία αναβάθμιση υπάρχει θέμα και ίσως φανεί με την πάροδο του χρόνου.Δοξα το θεό δεν άφησα ποτέ να ανεβάσει υψηλότερη θερμοκρασία των 50 βαθμών.

Το μυστικό είναι το CPU temp αν δεν γουσταρετε αναβάθμιση και η μη χρήση του τηλεφώνου κατά την διάρκεια τις φόρτισης (στην τελευταία αναβάθμιση δέν υπάρχει θέμα και για τα δύο)

οπότε μία καινούργια συσκευή με συνδιασμό τις τελευταίας έκδοσης firmware = άντε γειά bootloop 100%

Προσοχή μόνο στο wireless charging μιας και αυτό είναι υπεύθυνο και για αλλά πρόβλημα σε άλλες συσκευές αφού υπάρχει υψηλή θερμοκρασία λόγο επαγωγής.

 

Όλα αυτά βάση τα λεγόμενα του τύπου!

Link to comment
Share on other sites

Σιγα την "inside" πληροφορία που σου ειπε (για εκεινον παει η σποντα). Αγνωστο αν ισχυει.

 

http://forums.androidcentral.com/lg-g4/680720-lg-g4-bootloop-hardware-malfunction.html

Edited by cagliostro
Link to comment
Share on other sites

γιατι η lg ειχε το μονο κινητο της που εκανε παταγο..φοβερες πωλησεις.αν το σταματουσε θα πηγαινε φουντο!με το g5 κ v20 πολυ λιγα πραγματα.η samsung τουλαχιστον ειχε ενα s7 edge απο πισω που παει τρενο και ειναι το καλυτερο τηλεφωνο αυτην την στιγμη! Edited by ernesto1983
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Το είχε πει ο άνθρωπος από το Μάιο-Ιούνιο ότι είναι θέμα της nand memory...

 

Καταλαβατε τι εγραψα ´η οχι;

Το προβλημα μου ειπε εχει παψει για τις νεες πλακετες που φορανε την v20g και μετα.

Ουσιαστικα παροτι εφτιαξε τα τσιπακια της καθυστερησε αρκετα μεχρι να κυκλοφορησει το firmware.Ειμναι αρκετά χρόνια μέλος εδώ άρα παρακολουθώ εξαρχής την υπόθεση.

Ο συνδιασμός hardware & firmware κάνει την διαφορά.

;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...