Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Στο παρόν θέμα θα συζητήσουμε για τις εμπειρίες όσων αντιμετώπισαν το (γνωστό πλέον) hardware πρόβλημα στις συσκευές που οδηγεί σε bootloop και η λύση είναι η επίσκεψη στο service για αλλαγή πλακέτας. Η επίσημη αντιπροσωπεία (παγκοσμίως) έχει αποδεχτεί το πρόβλημα και έχει βρει και τι φταίει προβαίνοντας στη σχετική επισκευή (αντικατάσταση πλακέτας.

 

Παρακαλώ να γράφετε:

  • Όσοι αντιμετωπίσατε το πρόβλημα
  • Την παρτίδα της συσκευής
  • Από που είναι αγορασμένη και πότε
  • Τα αποτελέσματα από την επίσκεψη στο service

 

Θα ήθελα να περιοριστούν οι εκτός θέματος συζητήσεις να περιοριστούν.

 

ΔΕΝ μπαίνει κάποιου είδους δημοσκόπηση γιατί σε κάποιον που δεν του έχει εμφανιστεί σήμερα πρόβλημα... δε σημαίνει ότι δεν θα εμφανιστεί ούτε αύριο.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θέλω να κάνω μια ερώτηση.. θεωρητικά εφόσον το πρόβλημα είναι αποδεδειγμένα πρόβλημα Hardware και όχι software η εταιρία δεν θα έπρεπε να καλύπτει και συσκευές με ξεκλειδωμένο bootloader...? Το αναφέρω με δεδομένο οτι μιλάμε για κάτι το όποιο οφείλεται καθαρά σε αστοχία υλικού και κακό quality control της LG...

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θέλω να κάνω μια ερώτηση.. θεωρητικά εφόσον το πρόβλημα είναι αποδεδειγμένα πρόβλημα Hardware και όχι software η εταιρία δεν θα έπρεπε να καλύπτει και συσκευές με ξεκλειδωμένο bootloader...? Το αναφέρω με δεδομένο οτι μιλάμε για κάτι το όποιο οφείλεται καθαρά σε αστοχία υλικού και κακό quality control της LG...

 

Θεωρητικά θα έπρεπε να ισχύει. Πρακτικά όμως που από τη στιγμή που ξεκλειδώνοντας τον bootloader αποδέχεσαι τους όρους που έχουν να κάνουν με την απώλεια της εγγύησης... έχουν κάθε δικαίωμα να μη σε καλύπτουν. Μη ξεχνάς ότι έχει και ένα αξιοσημείωτο κόστος για την εταιρία όλο αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά θα έπρεπε να ισχύει. Πρακτικά όμως που από τη στιγμή που ξεκλειδώνοντας τον bootloader αποδέχεσαι τους όρους που έχουν να κάνουν με την απώλεια της εγγύησης... έχουν κάθε δικαίωμα να μη σε καλύπτουν. Μη ξεχνάς ότι έχει και ένα αξιοσημείωτο κόστος για την εταιρία όλο αυτό.

 

Αυτό ακριβώς. Είναι νομικά(αλλά όχι ηθικά) καλυμμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά θα έπρεπε να ισχύει. Πρακτικά όμως που από τη στιγμή που ξεκλειδώνοντας τον bootloader αποδέχεσαι τους όρους που έχουν να κάνουν με την απώλεια της εγγύησης... έχουν κάθε δικαίωμα να μη σε καλύπτουν. Μη ξεχνάς ότι έχει και ένα αξιοσημείωτο κόστος για την εταιρία όλο αυτό.

 

Βεβαία είναι μεγάλο το κόστος αν αναλογιστεί κάνεις οτι κάθε χρόνο κάνουν μια πατάτα που τους "βάζει μέσα"... πολλά χρήματα χαμένα στα κιτρινισμένα πάνελ του G2, στις ρωγμές του G3 και τώρα στο G4 στις πλακέτες...

 

Πίσω στο θέμα λοιπόν ελπίζω στην κατανόηση των καλών παιδιών εκεί στην procordia σε περίπτωση που (μακριά απο εμάς αλλά και απο όλους γενικά ) συμβεί οτιδήποτε καθώς και στο παρελθόν έχουν κάνει τα στραβά μάτια ακόμα και σε root συσκευές σε ενδεχόμενο hardware προβλήματος.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπική εμπειρία θα μιλήσω και μόνο....και στο service της Samsung και στο service της LG κάνουν τα στραβά μάτια και περνάνε τις συσκευές κανονικά στην εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει σε ξενο φορουμ πως οι συσκευες φτιαγμενες μετα το Σεπτεμβρη του 15 ειναι οκ.

Δεν εχει σημασια ποτε αγοραστηκε η συσκευη αλλα ποτε φτιαχτηκε οπου το βρισκει κανείς βάζοντας το ιμει εδώ

 

https://imeidata.net/warranty/lg

 

Το δικο μου πχ αγορασμένο Δεκεμβρη ειδα οτι φτιαχτηκε τον Ιουλιο. 507 παρτιδα.

Edited by Gispect
In the begining there was nothing, which exploded.
Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει σε ξενο φορουμ πως οι συσκευες φτιαγμενες μετα το Σεπτεμβρη του 15 ειναι οκ.

Δεν εχει σημασια ποτε αγοραστηκε η συσκευη αλλα ποτε φτιαχτηκε οπου το βρισκει κανείς βάζοντας το ιμει σε ενα σαιτ.

Το δικο μου πχ αγορασμένο Δεκεμβρη ειδα οτι φτιαχτηκε τον Ιουλιο. 507 παρτιδα.

 

Κατεβάσεις αν θες και το LG Phone from από play store και βλέπεις ποτέ κατασκευαστηκε η συσκευή σου.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα G4 με S/N 505 επαθα το προβλημα του bootloop... σημερα το πηρα πισω απο το service με αλλαγη πλακετας... η πλακετα που βαλανε ειναι με S/N 601... μεχρι στιγμης ειναι ολα καλα...

και επειδη καπου διαβασα οτι το ΙΜΕΙ της συσκευης μενει το ιδιο να σας πληροφορησω πως αλλαζει και ειναι καινουργιο...

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα G4 με S/N 505 επαθα το προβλημα του bootloop... σημερα το πηρα πισω απο το service με αλλαγη πλακετας... η πλακετα που βαλανε ειναι με S/N 601... μεχρι στιγμης ειναι ολα καλα...

και επειδη καπου διαβασα οτι το ΙΜΕΙ της συσκευης μενει το ιδιο να σας πληροφορησω πως αλλαζει και ειναι καινουργιο...

 

φίλε μου καταρχήν καλώς το δέχτηκες πίσω και εύχομαι να είναι απροβλημάτιστο απο δω και στο εξής. Να σε ρωτήσω κάτι το ήταν σε στοκ κατάσταση ή είχε πχ unlocked bootloader. Ρωτάω γιατί θέλω να δω αν υπάρχει κάποιος που να τον κάλυψαν με "πειραγμενο" τηλέφωνο

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αγόρασα το LG G4 (δεν θυμάμαι παρτίδα κτλ) τον Δεκέμβριο, αναβάθμισα σε android 6 μέσω LG bridge και την επόμενη μέρα άρχισε το bootloop. Το τηλέφωνο αντικαταστάθηκε με καινούριο καθώς το είχα μόλις δύο ημέρες. Στο καινούριο, έβαλα και πάλι μεσω LG bridge την android 6 και μέχρι στιγμής όλα καλά. Η συσκευσή που έχω τώρα κατασκευάστηκε Ιούνιο. Αγοράστηκαν και οι δύο συσκευές από Κύπρο αλλά είναι ελληνικής προέλευσης καθώς οι πληροφορίες του LG Phone from λένε Provider name: Greece.
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καταρχήν καλώς το δέχτηκες πίσω και εύχομαι να είναι απροβλημάτιστο απο δω και στο εξής. Να σε ρωτήσω κάτι το ήταν σε στοκ κατάσταση ή είχε πχ unlocked bootloader. Ρωτάω γιατί θέλω να δω αν υπάρχει κάποιος που να τον κάλυψαν με "πειραγμενο" τηλέφωνο

 

οχι φιλε δεν ηταν πειραγμενο... το μονο που του εκανα ηταν αναβαθμιση μεσω LG BRIDGE σε ΜΜ... αλλα στη τελικη φανηκε πως δεν εφταιγε το update αλλα η πλακετα... οποτε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησης:

 

Το bootloop εχει να κανει με την εκδοση της ROM?

 

Ρωταω γιατι το δικο μου απο οταν περασα με bridge την v20 με εχει ριμαξει 2-3 φορες.

 

Το γυρισα λοιπον πισω στην v10d με το lgup και διχνει να ειναι μια χαρα!!

 

Αν ειναι να ξερω να παω procordia!!

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα G4 με S/N 505 επαθα το προβλημα του bootloop... σημερα το πηρα πισω απο το service με αλλαγη πλακετας... η πλακετα που βαλανε ειναι με S/N 601... μεχρι στιγμης ειναι ολα καλα...

και επειδη καπου διαβασα οτι το ΙΜΕΙ της συσκευης μενει το ιδιο να σας πληροφορησω πως αλλαζει και ειναι καινουργιο...

 

εχει η κοπελα μου ενα g4 παρτιδα 506 (ιουνιου)μεχρι στιγμης ολα καλα!!το εχουμε ενα μηνα..θα δειξει στην πορεια!!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Ερωτησης:

 

Το bootloop εχει να κανει με την εκδοση της ROM?

 

Ρωταω γιατι το δικο μου απο οταν περασα με bridge την v20 με εχει ριμαξει 2-3 φορες.

 

Το γυρισα λοιπον πισω στην v10d με το lgup και διχνει να ειναι μια χαρα!!

 

Αν ειναι να ξερω να παω procordia!!

 

 

Οχι. Ειναι καθαρα θεμα hardware. Eτσι ειπε η LG τουλαχιστον.

In the begining there was nothing, which exploded.
Link to comment
Share on other sites

Σε όσους εμφανίζεται το πρόβλημα σε πόσο καιρό το έκανε απο την πρώτη χρήση;

 

Αυτό θα ήθελα να το μάθω και εγώ, αν και φαντάζομαι δεν υπάρχει ένας γενικός κανόνας...

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψουν τα παιδιά της διαχείρισης να πω τη γνώμη μου. Κακώς ανοίχτηκε αυτό το θέμα για 2-3 περιπτώσεις που είναι όντως αληθινές.από εκεί και πέρα το μόνο που γίνεται είναι κάποιοι να τρομάζουν μήπως συμβεί και σ αυτούς....μπαίνοντας στην ενότητα g4 και βλέποντας αυτό το θέμα είναι σαν να το μεγιστοποιουμε....προσωπική άποψη... Πάντα φιλικά....
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψουν τα παιδιά της διαχείρισης να πω τη γνώμη μου. Κακώς ανοίχτηκε αυτό το θέμα για 2-3 περιπτώσεις που είναι όντως αληθινές.από εκεί και πέρα το μόνο που γίνεται είναι κάποιοι να τρομάζουν μήπως συμβεί και σ αυτούς....μπαίνοντας στην ενότητα g4 και βλέποντας αυτό το θέμα είναι σαν να το μεγιστοποιουμε....προσωπική άποψη... Πάντα φιλικά....

 

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες. Ποιός θέλει τέτοιο να του συμβεί κάτι ανάλογο; Απλά αν δεις και στο reddit, 1 στα 2 post (κυριολεκτικά!) αναφέρουν αυτό το θέμα. Και η ίδια η εταιρία το έχει "παραδεχτεί"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ που άνοιξε το θέμα και από την στιγμή που το παραδέχεται και η επίσημη lg είναι πάρα πολύ σημαντικό. Ότι συνέβη ουσιαστικά με το g3 και τις ρωγμές. Αυτός πραγματικά που τον ενδιαφέρει να το αγοράσει, θα το αγοράσει! Κι εγώ είχα ένα χρόνο g2 εξαιρετικο και απροβληματιστο κι όμως έκανα την μετάβαση μου στο g3 32αρι για τους λόγους μου και γνωρίζοντας πολύ καλά το θέμα με τις ρωγμές κτλ θέματα του g3. Το ίδιο ισχύει και εδώ η ενημέρωση είναι σημαντικός παράγοντας πρέπει να υπάρχει και αφού λύνεται κιόλας μέσω της επίσημης lg όλα είναι κομπλέ.Καλύτερα εδώ παρά να φορτώνεται το επίσημο νήμα του g4 ;)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψουν τα παιδιά της διαχείρισης να πω τη γνώμη μου. Κακώς ανοίχτηκε αυτό το θέμα για 2-3 περιπτώσεις που είναι όντως αληθινές.από εκεί και πέρα το μόνο που γίνεται είναι κάποιοι να τρομάζουν μήπως συμβεί και σ αυτούς....μπαίνοντας στην ενότητα g4 και βλέποντας αυτό το θέμα είναι σαν να το μεγιστοποιουμε....προσωπική άποψη... Πάντα φιλικά....

 

συμφωνω με τον φιλο και γω μαζι του. . ειναι πολυ μικρος ο αριθμος των συσκευων αυτων πιστευω για τοση φασαρια.. κακος ανοιχτηκε νεα ενοτητα που δεν προσφερει κατι αλλο παρα μονο να φοβησει τους υποψηφιους αγοραστες και να αποκτησουν αυτην την υπεροχη συσκευη..!!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

ο λογος που λεω οτι διαφωνω με το ανοιγμα του θεματος ειναι οτι δεν μπορουμε με καποιο τροπο να βοηθησουμε καποιον γιατι δεν υπαρχει τροπος περα από το service. οσο για τα φορουμ του εξωτερικου εκει ξερετε ολοι πολυ καλα οτι παιζονται και παιχνιδια εντυπωσεων. εδω το εχουν αναφερει 2 η 3 παιδια και το μονο που μπορουμε να προσφερουμε μεσω του θεματος ειναι να τους πουμε να πανε procordia....αρα μια απλη ανακοινωση αρκει και οχι ολοκληρο θεμα
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

ο λογος που λεω οτι διαφωνω με το ανοιγμα του θεματος ειναι οτι δεν μπορουμε με καποιο τροπο να βοηθησουμε καποιον γιατι δεν υπαρχει τροπος περα από το service. οσο για τα φορουμ του εξωτερικου εκει ξερετε ολοι πολυ καλα οτι παιζονται και παιχνιδια εντυπωσεων. εδω το εχουν αναφερει 2 η 3 παιδια και το μονο που μπορουμε να προσφερουμε μεσω του θεματος ειναι να τους πουμε να πανε procordia....αρα μια απλη ανακοινωση αρκει και οχι ολοκληρο θεμα

 

Δεν υπάρχει λόγος φυσικά για αντιπαράθεση, αλλά χωρίς καμία διάθεση μεμψιμοιρίας, το πρόβλημα ακόμα και στο forum μας είναι υπαρκτό και αφορά πάνω από 2-3 άτομα. Αυτό που προέχει είναι να διαπιστώσουμε αν το πρόβλημα εμφανίζει κάποιας μορφής ακολουθία ή είναι εντελώς τυχαίο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος φυσικά για αντιπαράθεση, αλλά χωρίς καμία διάθεση μεμψιμοιρίας, το πρόβλημα ακόμα και στο forum μας είναι υπαρκτό και αφορά πάνω από 2-3 άτομα. Αυτό που προέχει είναι να διαπιστώσουμε αν το πρόβλημα εμφανίζει κάποιας μορφής ακολουθία ή είναι εντελώς τυχαίο.

Δεν είπα να μην το αναφέρουμε... Απλά να έχεις ένα θέμα με αυτό τον τίτλο θεωρώ ότι είναι υπερβολικό.... Δείχνει ένα κλίμα γενικού προβλήματος... Που δεν υπάρχει. Τέλος πάντων ο καθένας μας το βλέπει διαφορετικά

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Το εχω παρει απο σκρουτζομαγαζο τον Ιουλιο, μου εκανε boot loop προχθες. Δεν εχω αναβαθμισει, τπτ. Το πηγα σημερα procordia και περιμενω τηλ. να μου πουν. Παντως σε μια συζτηση εκει μου ειπαν οτι εχουν αρχισει και ερχονται και αλλα g4 με boot loop

Διακοπες στην Παρο;

http://www.heliolithos.gr

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...