Jump to content

G2 : Οδηγός Βελτίωσης Μπαταρίας & Χρήσης της συσκευής


Vag_koun
 Κοινοποίηση

Είδατε βελτίωση στην διάρκεια μπαταρίας της συσκευής σας?  

17 members have voted

  1. 1. Είδατε βελτίωση στην διάρκεια μπαταρίας της συσκευής σας?

    • Είδα αισθητή διαφορά
    • Είδα μικρή διαφορά
    • Δεν άλλαξε τίποτα


Recommended Posts

Γενικά μου φαίνεται τα google maps έχουν κάνει πατάτα, εγώ πέρασα σε android 6 και το μόνο που έχω κάνει είναι να εχω ενεργοποιημένη πρόσβαση τοποθεσίας μόνο με GPS χωρίς δίκτυα και g maps δεν δουλεύουν ζητάει συνέχεια να ενεργοποιήσω τα δίκτυα διαφορετικά δεν με βρίσκει στο χάρτη. Το here maps δουλεύει κανονικά
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γενικά μου φαίνεται τα google maps έχουν κάνει πατάτα, εγώ πέρασα σε android 6 και το μόνο που έχω κάνει είναι να εχω ενεργοποιημένη πρόσβαση τοποθεσίας μόνο με GPS χωρίς δίκτυα και g maps δεν δουλεύουν ζητάει συνέχεια να ενεργοποιήσω τα δίκτυα διαφορετικά δεν με βρίσκει στο χάρτη. Το here maps δουλεύει κανονικά

Ανέκαθεν ήθελαν δίκτυο...και εγώ με here είμαι πολύ ικανοποιημένος..μέχρι που σκέφτομαι να παίζω μόνο με here και όχι gmaps..

Link to comment
Share on other sites

Λες? Και δεν το πρόσεξα?

Σίγουρα ήθελε και θέλει δίκτυο...απλά πλέον έχει δυνατότητα για να κατεβάσεις διαδρομή αν θες να πλοηγηθείς offline

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό λέω ότι χωρίς το δίκτυο δεν με βλέπει και ας εχω κατεβασμένο χάρτη. Δηλαδή αν εχω δίκτυο όλα κομπλέ αλλά αν επιλέξω μόνο GPS είναι σαν να τα κλείνω όλα. Η κουκίδα γίνεται άχρωμη και μένει εκεί ενώ εγώ εχω προχωρήσει 1-2 χλμ

Βρε παιδιά, μην μπερδευόμαστε, το ίντερνετ το έχω μόνιμα ανοιχτό οπότε όταν ανοίγω τούς χάρτες φορτώνει κατευθείαν απλά δεν βρίσκει την θέση μου, σαν να μην συνεργάζεται με το GPS δεν το ενεργοποιεί

Edited by komatoza
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό λέω ότι χωρίς το δίκτυο δεν με βλέπει και ας εχω κατεβασμένο χάρτη. Δηλαδή αν εχω δίκτυο όλα κομπλέ αλλά αν επιλέξω μόνο GPS είναι σαν να τα κλείνω όλα. Η κουκίδα γίνεται άχρωμη και μένει εκεί ενώ εγώ εχω προχωρήσει 1-2 χλμ

Βρε παιδιά, μην μπερδευόμαστε, το ίντερνετ το έχω μόνιμα ανοιχτό οπότε όταν ανοίγω τούς χάρτες φορτώνει κατευθείαν απλά δεν βρίσκει την θέση μου, σαν να μην συνεργάζεται με το GPS δεν το ενεργοποιεί

 

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλα νομίζω ότι

Το google maps παίρνει τοποθεσία από τις κεραίες κινητής και το wifi. Αν το εχεις εσύ να μην αφήνει τοποθεσία από αυτά δεν βρίσκει το στίγμα σου

Εφαρμογές τύπου Navigon και λοιπά παίρνουν στίγμα από gps δηλαδή τους δορυφόρους

Όποτε κάτι τέτοιο παίζει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλα νομίζω ότι

Το google maps παίρνει τοποθεσία από τις κεραίες κινητής και το wifi. Αν το εχεις εσύ να μην αφήνει τοποθεσία από αυτά δεν βρίσκει το στίγμα σου

Εφαρμογές τύπου Navigon και λοιπά παίρνουν στίγμα από gps δηλαδή τους δορυφόρους

Όποτε κάτι τέτοιο παίζει

 

Νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον Τάσο. Έχω και εγώ την ίδια εντύπωση.

Google maps: απαιτείται εύρεση τοποθεσίας βάση δικτύων και συμπληρωματικά βάση δορυφόρου

Λοιπές εφαρμογές GPS: απαιτείται εύρεση τοποθεσίας βάση δορυφόρου αλλά και συμπληρωματικά μέσω δικτύων.

Link to comment
Share on other sites

2 χρόνια με το g2 μου βγάζει 3,5 ώρες sot χωρίς κάποια εφαρμογή να κάνει drain.

Έχει πέσει η μπαταρία φαντάζομαι (?)

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

2 χρόνια με το g2 μου βγάζει 3,5 ώρες sot χωρίς κάποια εφαρμογή να κάνει drain.

Έχει πέσει η μπαταρία φαντάζομαι (?)

 

Πόσες ώρες οθόνη βγάζετε περίπου; Εγω νομίζω 4 ώρες. Είμαι με. cloudy

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες οθόνη βγάζετε περίπου; Εγω νομίζω 4 ώρες. Είμαι με. cloudy

 

τασο 3,5 βγαζει πλεον. δηλαδη μεχρι της 6 το απογευμα σε εμενα. με ff1,3

τοσο εβγαζε και με cloudy 3,3

και δυσκολευομαι να το δωσω γιατι δεν υπαρχει σε καινουργιο , επίσης φοβαμαι η παντοφλα g4 δεν θα με βολεψει (δουλευω με κουστουμι καιι θελω να ειναι μικρο να μη κανει μπαμ στην τσεπη) που θα εχει την ιδια μπαταρια με το g2 μου.

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

2 χρόνια με το g2 μου βγάζει 3,5 ώρες sot χωρίς κάποια εφαρμογή να κάνει drain.

Έχει πέσει η μπαταρία φαντάζομαι (?)

 

Δύσκολο να απαντήσουμε έτσι. Εγώ συχνά βγάζω 3,5 - 4 ώρες σε 48 ώρες ως το 20% (με SRK & τώρα που δοκιμάζω Limitless). Υπάρχουν και άλλα παιδιά που έχουν το κινητό 2,5 χρόνια και βαράνε καλά SOT. Ανάλογα με την χρήση που κάνεις και το στήσιμο που έχεις. Υπάρχει αισθητή διαφορά για παράδειγμα αν απεγκαταστήσεις το Facebook και το δουλεύεις από τον browser. Υπάρχουν τέτοιες πατέντες που σου δίνουν λίγο παραπάνω.

 

(Το λέω αστειευόμενος) όταν βλέπω SOT πχ 6 ωρών και πάνω σε μια μέρα σκέφτομαι:

24 ώρες μια ημέρας

6-8 ώρες ύπνος περισσεύουν 16-18 ώρες ξύπνιος

Με θλίβει στο τέλος όταν το 1/3 της ημέρας διαπιστώνω ότι κοίταζα την οθόνη του κινητού!!!

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να απαντήσουμε έτσι. Εγώ συχνά βγάζω 3,5 - 4 ώρες σε 48 ώρες ως το 20% (με SRK & τώρα που δοκιμάζω Limitless). Υπάρχουν και άλλα παιδιά που έχουν το κινητό 2,5 χρόνια και βαράνε καλά SOT. Ανάλογα με την χρήση που κάνεις και το στήσιμο που έχεις. Υπάρχει αισθητή διαφορά για παράδειγμα αν απεγκαταστήσεις το Facebook και το δουλεύεις από τον browser. Υπάρχουν τέτοιες πατέντες που σου δίνουν λίγο παραπάνω.

 

(Το λέω αστειευόμενος) όταν βλέπω SOT πχ 6 ωρών και πάνω σε μια μέρα σκέφτομαι:

24 ώρες μια ημέρας

6-8 ώρες ύπνος περισσεύουν 16-18 ώρες ξύπνιος

Με θλίβει στο τέλος όταν το 1/3 της ημέρας διαπιστώνω ότι κοίταζα την οθόνη του κινητού!!!

 

το να εισαι το 1/3 της ημερας στο κινητο για εμενα ειναι τραγικο. ,

εγω ομως που ζω στη φινλανδια το κινητό ειναι εργαλειο πραγματικο και σχεδον δεν ζεις χωρις αυτο, και αναγκαστικα εισαι πολλες ωρες σε αυτο.

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

το να εισαι το 1/3 της ημερας στο κινητο για εμενα ειναι τραγικο. ,

εγω ομως που ζω στη φινλανδια το κινητό ειναι εργαλειο πραγματικο και σχεδον δεν ζεις χωρις αυτο, και αναγκαστικα εισαι πολλες ωρες σε αυτο.

 

Έτσι είναι, και εγώ το έχω για δουλειά και το βλέπω σαν εργαλείο, άμα δεν ήταν πετυχημένη ανακάλυψη δεν θα το κουβαλάγαμε και δεν θα εξαρτιόμασταν τόσο.

Link to comment
Share on other sites

τασο 3,5 βγαζει πλεον. δηλαδη μεχρι της 6 το απογευμα σε εμενα. με ff1,3

τοσο εβγαζε και με cloudy 3,3

και δυσκολευομαι να το δωσω γιατι δεν υπαρχει σε καινουργιο , επίσης φοβαμαι η παντοφλα g4 δεν θα με βολεψει (δουλευω με κουστουμι καιι θελω να ειναι μικρο να μη κανει μπαμ στην τσεπη) που θα εχει την ιδια μπαταρια με το g2 μου.

 

Με κοστούμι; Πας κατευθείαν για iPhone 6.

Χαχαχα. Μια χαρά είναι το G2 μείνε ως εχεις βάλε και μια μπαταρία. Η ενα power bank στην τσάντα σου

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Με κοστούμι; Πας κατευθείαν για iPhone 6.

Χαχαχα. Μια χαρά είναι το G2 μείνε ως εχεις βάλε και μια μπαταρία. Η ενα power bank στην τσάντα σου

 

θα με χαλασεις εσυ χαχα

αυτο με την αλλαγη ηθελα να το ρωτησω, ποσο δυσκολο ειναι να αλλαξω μπαταρια?

ή αν ξερετε καποιο μαγαζι που να το κανει και ποσα θελει

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

θα με χαλασεις εσυ χαχα

αυτο με την αλλαγη ηθελα να το ρωτησω, ποσο δυσκολο ειναι να αλλαξω μπαταρια?

ή αν ξερετε καποιο μαγαζι που να το κανει και ποσα θελει

 

Είσαι Φιλανδία είπες?

Πάντως στην Procordia είναι στα 27 ευρώ και είσαι ήσυχος.

Αλλά χρειάζεσαι όντως αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι Φιλανδία είπες?

Πάντως στην Procordia είναι στα 27 ευρώ και είσαι ήσυχος.

Αλλά χρειάζεσαι όντως αλλαγή?

 

ειμαι στα 3,5 ωρες sot, φανταζομαι εινα μπαταρια

 

η ρομ ειναι καθαρη ff1,3 και με την cloudy νομιζω τα ιδια ειχα

ναι φινλανδια....... τωρα ειμαι αθηνα για διακοπες και σκεφτομαι μηπως ψωνισω κατι πριν φυγω παλι γιατι εκει ειναι 100 ευρω πιο ακριβα απο το σκρουτζ

27 παντως δεν δινω

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

ειμαι στα 3,5 ωρες sot, φανταζομαι εινα μπαταρια

 

η ρομ ειναι καθαρη ff1,3 και με την cloudy νομιζω τα ιδια ειχα

ναι φινλανδια....... τωρα ειμαι αθηνα για διακοπες και σκεφτομαι μηπως ψωνισω κατι πριν φυγω παλι γιατι εκει ειναι 100 ευρω πιο ακριβα απο το σκρουτζ

27 παντως δεν δινω

 

Για να την αλλάξεις μόνος είναι λίγο περίπλοκο από ότι είδα. Αν και αναλαμβάνω επισκευές το συγκεκριμένο δεν είναι και πολυ εύκολο.

Εντάξει 3,5 ώρες φαίνεται λογικό πιστεύω πάντως.

Εχεις συνέχεια Ίντερνετ ανοιχτό;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

ειμαι στα 3,5 ωρες sot, φανταζομαι εινα μπαταρια

 

η ρομ ειναι καθαρη ff1,3 και με την cloudy νομιζω τα ιδια ειχα

ναι φινλανδια....... τωρα ειμαι αθηνα για διακοπες και σκεφτομαι μηπως ψωνισω κατι πριν φυγω παλι γιατι εκει ειναι 100 ευρω πιο ακριβα απο το σκρουτζ

27 παντως δεν δινω

 

Θες να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την χρήση που κάνεις?

Εκτός και αν σε τρώει και θέλεις να αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να την αλλάξεις μόνος είναι λίγο περίπλοκο από ότι είδα. Αν και αναλαμβάνω επισκευές το συγκεκριμένο δεν είναι και πολυ εύκολο.

Εντάξει 3,5 ώρες φαίνεται λογικό πιστεύω πάντως.

Εχεις συνέχεια Ίντερνετ ανοιχτό;

 

Τα πάντα είναι συνέχεια ανοικτά

Παιχνίδια δεν παίζω

Εντάξει ναι δεν είναι χάλια 3,5 ώρες, θα την βγάλω και έτσι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θες να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την χρήση που κάνεις?

Εκτός και αν σε τρώει και θέλεις να αλλάξεις.

 

Facebook WhatsApp, moovit, internet. Maps, Camera.

(εντάξει το moovit το αποφεύγω γιατί τρώει πολύ και σιγά σιγά δεν το χρειαζομαι)

Η αλήθεια είναι 2 χρόνια τώρα θέλω μια αλλαγή αλλά δεν βρίσκω κάτι που να αξίζει.

Στην Φινλανδία πάντως παίζει τρομερό promotion η huawei honor 7 αλλά είναι στα 350 ευρώ που το βρίσκω ακριβό

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά έχω 32αρι παρτίδα 309 και πιστεύω πια η μπαταρία μου εχει πέσει αρκετά! Το υπολογίζω γύρω στο 30%.

Κατά μέσο όρο βγάζω βέβαια γύρω στο 5ωρο οθόνη σε μία μέρα αλλά παλαιότερα έβγαζα εύκολα 7 με 8 ώρες! Παίζει βέβαια ρόλο και η χρήση μου, γι' αυτό και τέτοια νούμερα ακόμη! Δε δουλεύω καθόλου 3G-4G, μόνο WiFi, και η χρήση μου είναι κυρίως μέσα στο σπίτι (άρα χαμηλός φωτισμός). Στη δουλειά ή έξω π.χ. για καφέ δουλεύω ελάχιστα το κινητό. Καθόλου παιχνίδια και Facebook!

Στην Procordia μου είπαν 27 ευρώ μπαταρία, συν 10 ευρώ εργασία, 7 με 10 μέρες χωρίς κινητό. Δε νομίζω να μπω καν στη διαδικασία αλλαγής.

Πιστεύω πια τα λεφτά του τα έβγαλε (που λέει ο λόγος). Θα το κρατήσω όσο πάει και μετά...... πάμε για άλλα!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά έχω 32αρι παρτίδα 309 και πιστεύω πια η μπαταρία μου εχει πέσει αρκετά! Το υπολογίζω γύρω στο 30%.

Κατά μέσο όρο βγάζω βέβαια γύρω στο 5ωρο οθόνη σε μία μέρα αλλά παλαιότερα έβγαζα εύκολα 7 με 8 ώρες! Παίζει βέβαια ρόλο και η χρήση μου, γι' αυτό και τέτοια νούμερα ακόμη! Δε δουλεύω καθόλου 3G-4G, μόνο WiFi, και η χρήση μου είναι κυρίως μέσα στο σπίτι (άρα χαμηλός φωτισμός). Στη δουλειά ή έξω π.χ. για καφέ δουλεύω ελάχιστα το κινητό. Καθόλου παιχνίδια και Facebook!

Στην Procordia μου είπαν 27 ευρώ μπαταρία, συν 10 ευρώ εργασία, 7 με 10 μέρες χωρίς κινητό. Δε νομίζω να μπω καν στη διαδικασία αλλαγής.

Πιστεύω πια τα λεφτά του τα έβγαλε (που λέει ο λόγος). Θα το κρατήσω όσο πάει και μετά...... πάμε για άλλα!! ;)

 

7-8 ώρες; Δεν το πιστεύω.

Λες και εμένα να είναι τόσο πεσμένη; Βλέπω 3-4 ώρες με χρήση μόνο wifi και φωτεινότητα πολυ χαμηλά 20-30%

Μεταχειρισμένο το πήρα το τηλεφωνο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα είναι συνέχεια ανοικτά

Παιχνίδια δεν παίζω

Εντάξει ναι δεν είναι χάλια 3,5 ώρες, θα την βγάλω και έτσι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Facebook WhatsApp, moovit, internet. Maps, Camera.

(εντάξει το moovit το αποφεύγω γιατί τρώει πολύ και σιγά σιγά δεν το χρειαζομαι)

Η αλήθεια είναι 2 χρόνια τώρα θέλω μια αλλαγή αλλά δεν βρίσκω κάτι που να αξίζει.

Στην Φινλανδία πάντως παίζει τρομερό promotion η huawei honor 7 αλλά είναι στα 350 ευρώ που το βρίσκω ακριβό

 

Σε γενικές γραμμές δεν φαίνεται άσχημα για μπαταρία 2,5 χρόνων, έχεις κάνει κάτι για εξοικονόμηση μπαταρίας (βάση αυτού του οδηγού ή άλλων, greenify, amplify κτλ) ή το δουλεύεις όπως το σέταρες? Και 3,5 ώρες SOT σε πόσες ώρες χρήσης του κινητού μετά από πλήρη φόρτιση, 1 μέρα, 1,5?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Άλλο ένα update για την απενεργοποίηση Google Play Services.

Τα έχω δοκιμάσει στην συσκευή μου για 2 περίπου εβδομάδες χωρίς πρόβλημα.

Η λίστα πλέον είναι αρκετά μεγάλη και πειραματίστηκα σε κάποια services που δεν αναφέρονται σε άλλους οδηγούς.

 

Wearable. (σχετικό με wearable περιφερειακά, πιθανόν δημιουργεί πρόβλημα στo Google Music)

Fitness. (σχετικό με wearable περιφερειακά)

Car. (δεν είμαι σίγουρος, δεν ξέρω αν σχετίζεται με bluetooth σύστημα ήχου σε αυτοκίνητο)

Kids.

Drive. (αν χρειάζεστε την εφαρμογή Google Drive μην τα απενεργοποιήσετε)

Plus. (αν χρειάζεστε την εφαρμογή Google Plus μην τα απενεργοποιήσετε)

Chromesync. (αν χρειάζεστε την εφαρμογή Google Chrome μην τα απενεργοποιήσετε)

Googlehelp.

Feedback.

Analytics.

Userpresence.

Photos. (αν χρειάζεστε την εφαρμογή Google Photos μην τα απενεργοποιήσετε)

Games. (αν χρειάζεστε την εφαρμογή Παιχνίδια Google Play μην τα απενεργοποιήσετε)

Reminders.

Nearby.

Cast. (σχετίζεται με την εμφάνιση της οθόνης της συσκευής σε Android TV Box, Chromecast κτλ.)

Phenotype.

Pseudonymous.

Playlog. (εκτός του com.google.android.gms.playlog.store.VaccumService)

Location.reporting (αν σας ενδιαφέρει το ιστορικό τοποθεσίας μην τα απενεργοποιήσετε, επίσης σε κάποιες rom παρατηρείται σφάλμα Google Play Services κατά το κλείσιμο του GMaps με το τελευταίο update Φεβρουαρίου)

Clearcut.

Ads.

Mediamonitor.

Usagereporting.

Speech.

Contextmanager.

Tapandpay. (δεν νομίζω κάποιος να το χρησιμοποιεί στην Ελλάδα)

Search. (αν δεν χρησιμοποιείτε την εφαρμογή και το widget Google Search)

Trustagent. (αν δεν χρησιμοποιείτε την δυνατότητα trusted places της Google)

Config.

Vision. (face detection, barcode detection)

panorama.

 

Αν βρώ χρόνο σειρά έχουν τα:

appinvite.

credentials.

subscribedfeed.

Edited by Vag_koun
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...