Jump to content

G2 : Οδηγός Βελτίωσης Μπαταρίας & Χρήσης της συσκευής


Vag_koun
 Κοινοποίηση

Είδατε βελτίωση στην διάρκεια μπαταρίας της συσκευής σας?  

17 members have voted

  1. 1. Είδατε βελτίωση στην διάρκεια μπαταρίας της συσκευής σας?

    • Είδα αισθητή διαφορά
    • Είδα μικρή διαφορά
    • Δεν άλλαξε τίποτα


Recommended Posts

ΠΡΟΣΟΧΗ!! ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣΤΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΟΔΗΓΟ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ. ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΣΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΟΥ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ:

Είμαστε διαφορετικοί χρήστες, έχουμε διαφορετικές απαιτήσεις και ανάγκες, ακόμα και οι συσκευές μας είναι διαφορετικές και ας έχουμε το ίδιο μοντέλο.

Καταρχάς θέλω να ευχαριστήσω τους:

geovass από τους moderators του forum για την βοήθεια

V7 και Celestial Fury για την άδεια τους να συμπεριλάβω τμήματα των νημάτων τους στο XDA σχετικά με το Amplify

Choristav για την άδεια του να συμπεριλάβω τμήματα του νήματος του στο XDA σχετικά με την απενεργοποίηση στοιχείων στα Google Play Services και Google Service Framework

• τον TUPAC_RIP για τα συμπεράσματα του που έχουν συμπεριληφθεί στην ενότητα Βασικές ρυθμίσεις & συμβουλές αυτού του οδηγού

 

Γενικά σαν χρήστης δεν θέλω να υπάρχουν ή να τρέχουν περιττά πράγματα στην συσκευή μου, είτε αυτά είναι εφαρμογές είτε services που μπορεί να επιβαρύνουν την όλη λειτουργία του συστήματος. Προτιμώ οι διαθέσιμοι πόροι (hardware/software) να διατίθονται για τις δικές μου ανάγκες και απαιτήσεις και όσο το δυνατόν γίνεται, να μην αναλώνονται σε bloatware ή ενεργοβόρες λειτουργίες που ούτε καν χρησιμοποιώ. Αν δεν είστε ¨ψείρες¨ αυτού του είδους δεν χρειάζεται να διαβάσετε και να εφαρμόσετε τα παρακάτω. Αν όμως ανήκετε στην κατηγορία χρηστών που θέλετε να φέρνετε μια συσκευή στα μέτρα σας, θα χαρώ αν αυτός ο οδηγός σας βοηθήσει ή αν έχετε και εσείς τρόπους βελτίωσης της γενικότερης εμπειρίας των συσκευών σας να παραθέσετε.

 

ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ:

1. ROOT = καθώς απαιτούνται δικαιώματα διαχειριστή για τα περισσότερα από όσα αναφερθούν

2. CUSTOM RECOVERY = πριν από οτιδήποτε BACKUP BACKUP BACKUP

3. RomToolbox = εφαρμογή με σουίτα υποεφαρμογών για την απεγκατάσταση του bloatware. Εννοείτε ότι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το Titanium Backup που αντικειμενικά είναι κορυφή

4. MyAndroidTools = απενεργοποίηση services, receivers, activities, content providers Υπάρχουν και άλλες εφαρμογές που κάνουν την ίδια δουλειά όπως το Disable Services, προσωπικά μου αρέσει αυτή

5. Xposed = για να τρέξουν τα 2 παρακάτω modules

6. Amplify (donation version) = η καλύτερη εφαρμογή εξοικονόμησης μπαταρίας θυσιάζοντας ελάχιστα τις λειτουργίες της συσκευής

7. AppOpps = έλεγχος δικαιωμάτων των εφαρμογών

 

 

Βασικές ρυθμίσεις & συμβουλές

• Αποφύγετε εφαρμογές που υπόσχονται βελτίωση της μπαταρίας. Αυτά που αναφέρονται παρακάτω είναι πιο αποτελεσματικά

• Αποφύγετε εφαρμογές τύπου Task Killers. Έχει αποδειχθεί ότι η φιλοσοφία τους είναι αντίθετη από αυτή του Android. Μου πήρε 3 χρόνια για να σταματήσω να πατάω συνεχώς το back button της συσκευής αν θέλω να επιστρέψω στην αρχική οθόνη. Τις 7-8 εφαρμογές που μέσα στην μέρα χρησιμοποιώ περισσότερο τις κλείνω πατώντας το home button. Η RAM είναι για να γεμίζει οπότε αφήστε το Android να δουλεύει σαν Android

• Μειώστε την φωτεινότητα της οθόνης. Από 50% ως 30% φωτεινότητα μπορεί να έχετε κέρδος ακόμα και πάνω από 1 ώρα SOT ανάλογα με την χρήση. Πολλοί αναφέρουν ότι η αυτόματη φωτεινότητα είναι πιο ενεργοβόρα, λόγω της συνεχούς λειτουργίας του αντίστοιχου αισθητήρα της συσκευής. Σε κάθε περίπτωση όμως χαρείτε την οθόνη με τον φωτισμό που αρέσει και ταιριάζει σε εσάς

• Απενεργοποιήστε τους συγχρονισμούς που δεν χρησιμοποιείτε π.χ. Ταινίες Google ή Google Fit

• Κλείστε τις υπηρεσίες τοποθεσίας αν δεν τις χρειάζεστε. Αν πάλι για οποιονδήποτε λόγο θέλετε να είναι ενεργοποιημένες, επιλέξτε να εντοπίζεται η θέση σας μέσα από το GPS της συσκευής και όχι μέσω δικτύου (θα κερδίσετε σε μπαταρία αλλά θα χάσετε σε ακρίβεια). Εννοείτε ότι για χρήση GPS εφαρμογών η καλύτερη επιλογή είναι να επιλέξετε τον εντοπισμό της θέσεως σας μέσω δορυφόρων και δικτύων (υψηλή ακρίβεια)

• To 4G είναι αρκετά ενεργοβόρο. Αν δεν χρειάζεστε μεγάλες ταχύτητες όταν είστε εκτός σύνδεσης Wifi, είναι προτιμότερο να χρησιμοποιείτε 3G ή 2G. Μεταβείτε στις ρυθμίσεις δικτύου της συσκευής σας και επιλέξτε αυτό που πραγματικά χρειάζεστε. Αν χρησιμοποιείτε το data plan σας μόνο για mail, browsing, Youtube στις περισσότερες περιπτώσεις το 3G θα σας καλύψει. Μην επιλέξετε GSM/WCDMA/LTE auto καθώς η συσκευή θα ψάχνει συνεχώς για καλύτερο σήμα αλλάζοντας δίκτυα (2G / 3G / 4G) ζορίζοντας την μπαταρία

• Μειώστε τα εφέ του λειτουργικού (Window animation scale, Transition animation scale, Animation duration scale) στα Developer options από 1 σε 0.5 ή απενεργοποιήστε τα εντελώς. Αν δεν εμφανίζεται η επιλογή Developer options στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου μεταβείτε στο μενού -→ Σχετικά με το τηλέφωνο -→ Πληροφορίες Λογισμικού και πατήστε πάνω στο Αριθμός κατασκευής μέχρι να εμφανιστεί το μήνυμα ότι είστε προγραμματιστής

• Μην αφήνετε την συσκευή να κλείσει από μπαταρία. Καλό είναι να το βάζετε για φόρτιση στο 15-20% και όταν φτάσει στο 100% αφήστε το στην πρίζα 10-15 λεπτά παραπάνω

• Ο χειρότερος εχθρός της μπαταρίας είναι η υψηλή θερμοκρασία (πάνω από 37 βαθμούς Κελσίου). Αν νιώσετε ότι η συσκευή έχει ζεσταθεί υπερβολικά αφήστε την για λίγο ήσυχη!

 

 

1. Αφαίρεση bloatware (RomToolbox / Titanium Backup)

 

Με μια αναζήτηση στο Google ή στο Xda π.χ. LG G2 bloatware list Lollipop/Kit Kat θα σας εμφανίσει πολλά αποτελέσματα. Είναι προτιμότερο αν δεν είστε σίγουροι τι θέλετε να σβήσετε, να ¨παγώσετε¨ πρώτα εφαρμογές για κάποιο διάστημα ώστε να δείτε αν θα επηρεαστεί κάτι στην λειτουργία της συσκευής. Από προσωπική εμπειρία όμως έχω καταλάβει ότι η συσκευή ¨αναπνέει¨ διαφορετικά σε επίπεδο RAM όταν απεγκατασταθούν οι εφαρμογές πλήρως. Ο σωστότερος τρόπος απεγκατάστασης εφαρμογών είναι πρώτα ο καθαρισμός της cache και των δεδομένων τους (clear cache, clear data) και έπειτα η διαγραφή τους.

Ο καθένας μπορεί να επιλέξει τι θέλει να απεγκαταστήσει ανάλογα με τι δεν χρησιμοποιεί. Για G3/G4 based ROMs μπορείτε να συμβουλευτείτε και το παρακάτω νήμα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=433615. Ενδεικτικά θα παραθέσω κάποιες εφαρμογές στην stock Lollipop 5.0.2 που μπορούν να απεγκατασταθούν πλήρως χωρίς να δημιουργούν πρόβλημα στο λειτουργικό (εύλογα κάποιος θα πει ότι στο τέλος το G2 θα γίνει Nokia 3310).

 

Accessibility (μπορεί να σβηστεί απλά δεν θα είναι προσβάσιμο από το μενού)

App Updates

Atfwd (μετάδοση οθόνης από την συσκευή σε οθόνη)

Books (βιβλία Google)

btmultisim

ChromeWithBrowser (Chrome Browser)

CloudHub (ενσωματωμένη cloud λειτουργία της LG για Dropbox και Box.net)

ConfigUpdater

Drive (Google Drive)

elt_test

FaceLock (ξεκλείδωμα οθόνης αναγνωρίζοντας το πρόσωπο του χρήστη)

Gmail (πρoτιμώ τον build in mail client της LG)

GnssAirTest

GnssLogCat

GnssPosTest

GnssTest

Google Movies

Google Music

Google One Time Init (δεν έχω συναντήσει πρόβλημα)

Google Partners Setup (δεν έχω συναντήσει πρόβλημα)

Google Search

Hangouts

HTMLViewer (πρόγραμμα προεσκόπισης σελίδων σε HTML)

LGBackup (μπορεί να σβηστεί αν χρησιμοποιείτε άλλη εφαρμογή για backup)

LGBoxnet (cloud υπηρεσία)

LGCb

LGClockWidget

LGDictionary

LGFavoriteContactsWidget

LGFileManager (μπορεί να σβηστεί αν χρησιμοποιείτε άλλη εφαρμογή π.χ. root explorer)

LGFOTA (ΟΤΑ update του λειτουργικού, περιττό για όσους φλασάρουν ROMS)

LGLiveWallpapersPicker (για επιλογή ζωντανής ταπετσαρίας)

LGMemo (μπορεί να σβηστεί αν χρησιμοποιείτε άλλη εφαρμογή π.χ. evernote, Google Keep)

LGMusic (μπορεί να σβηστεί αν χρησιμοποιείτε άλλη εφαρμογή μουσικής)

LGMusicWidget (μπορεί να σβηστεί αν χρησιμοποιείτε άλλη εφαρμογή μουσικής)

LgNfc (μπορεί να σβηστεί αν δεν χρησιμοποιείτε Near Field Communication)

LGNLPService

LGNotebook

LGPCSuite (δεν το χρειάζεστε αν δεν χρησιμοποιείτε το PC Suite)

LGPCSuiteUI (δεν το χρειάζεστε αν δεν χρησιμοποιείτε το PC Suite)

LGPolarisViewer (ενσωματωμένη εφαρμογή της LG για προεσκόπηση αρχείων Office)

LGQTranslator

LGQVoiceplus

LGSafetyCare

LGSearchWidgetProvider

LGSetupWizard

LGSmartcardService

LGSmartWorld

LGStartupwizard

LGStk

LGTasks

LGTTSPAService

LGUpdateCenter (μπορεί να αφαιρεθεί αν γίνουν τα updates των εφαρμογών LG)

LGVidClip

LGVideoEditor

LGWeather (μπορεί να σβηστεί αν χρησιμοποιείτε άλλη εφαρμογή καιρού)

LGWeatherService (μπορεί να σβηστεί αν χρησιμοποιείτε άλλη εφαρμογή καιρού)

LGWeatherTheme (μπορεί να σβηστεί αν χρησιμοποιείτε άλλη εφαρμογή καιρού)

LGWernickeManager

LGWfdsServices

Maps

MLT (εφαρμογή της LG που καταγράφει στοιχεία από την χρήση της συσκευής)

Newsstand

PlayGames

PlusOne

PrintSpooler (μπορεί να σβηστεί αν δεν εκτυπώνετε από το κινητό)

LGQVoiceplus

Remote Support

SetupWizard

SmartShare (διαμοιρασμός αρχείων από την συσκευή σε smart TV, Home Cinema κτλ)

SmartShareDLNA (διαμοιρασμός αρχείων από την συσκευή σε smart TV, Home Cinema κτλ)

SmartShareProvider (διαμοιρασμός αρχείων από την συσκευή σε smart TV, Home Cinema κτλ)

Software Update

Street (Google Street)

SVIService

Talkback

Update Center

Velvet

VpnDialogs

WfdService (Wifi Direct)

WfdsSendService (Wifi Direct)

wind_155_2.3_Prod_build_5

WiseScreen (εφαρμογή που κρατά ανοικτή την οθόνη όσο την κοιτάει ο χρήστης)

WVTest

YouTube

 

Σε περίπτωση που θέλετε να διαγράψετε απομεινάρια εφαρμογών που απεγκαταστήσατε, μεταβείτε με έναν File Explorer (π.χ. Root Explorer) στις 2 παρακάτω διαδρομές:

 

Root/system/app

Root/system/priv-app

 

Η εφαρμογή LGNotebook π.χ. στην διαδρομή Root/system/app μετά την απεγκατάσταση της, έχει αφήσει έναν άδειο φάκελο με όνομα LGNotebook που μπορείτε να διαγράψετε χωρίς πρόβλημα.

 

 

2. Απενεργοποίηση περιττών Google Play Services με το MyAndroidTools

 

Η απενεργοποίηση services, receivers, activities, content providers στην ουσία καθιστά ανενεργές δυνατότητες των Google Play Services και άλλων εφαρμογών που μπορεί να μην χρησιμοποιείτε ή επιχειρούν συνδέσεις με το διαδίκτυο. Αν ελέγξετε στην διαχείριση εφαρμογών της συσκευής, η εφαρμογή Google Play Services από τις 5 και πάνω διεργασίες που τρέχουν πιθανόν να τρέχει ένα process με την ονομασία wearable. Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ wearables και δεν βρίσκω τον λόγο να τρέχει στο υπόβαθρο. Αν επιχειρήσετε να σταματήσετε την διεργασία κάποια στιγμή θα ξεκινήσει πάλι από μόνη της οπότε ούτε αυτό είναι λύση. Με την εφαρμογή MyAndroidTools θα δείξουμε πως επιτυγχάνεται σημαντική βελτίωση του deep sleep/standby του τηλεφώνου και απελευθέρωσης ram από τέτοιου είδους διεργασίες.

Ανοίγοντας την εφαρμογή κάτω από την περιγραφή Component Infos υπάρχουν τα εξής:

 

Services

Broadcast receivers

Activities

Content providers

 

Ας υποθέσουμε (όπως ειπώθηκε παραπάνω) ότι θέλετε να απενεργοποιήσετε ότι σχετίζεται με τα wearables. Επιλέγουμε:

Services -> System -> Google Play Services

Με μπλε χρώμα εμφανίζονται services που τρέχουν, με κόκκινο χρώμα τα services που είναι απενεργοποιημένα και με άσπρο αυτά που υπάρχουν αλλά δεν τρέχουν αυτή την στιγμή.

 

(εδώ φαίνεται ότι η Google θέλει για τα καλά να παρακολουθεί κάθε μας κίνηση, καθώς στην έκδοση Google Play Services 8.4 τα services είναι πάνω από 400!!!)

 

!!!ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!

1. Πριν απενεργοποιήσετε οτιδήποτε, επιλέγετε ΠΑΝΤΑ να εμφανίζεται η πλήρης ονομασία του κάθε service, πατώντας το αντίστοιχο κουμπί πάνω δεξιά στο MyAndroidTools.

2. Πρέπει ΠΑΝΤΑ να απενεργοποιείτε το επιθυμητό service και στις 4 κατηγορίες (services, receivers, activities, content providers) διαφορετικά θα έχετε battery drain. Αν για παράδειγμα απενεργοποιήσετε τα wearable μόνο από τα Services και όχι από τις άλλες κατηγορίες, τα broadcast receivers του wearable που είναι ενεργά, θα αιτούνται σύνδεση στους αντίστοιχους servers της Google χωρίς αποτέλεσμα (αφού δεν υπάρχουν ενεργά services wearable) δημιουργώντας λούπα που επιβαρύνει την μπαταρία.

3. Ο αριθμός των services, receivers, activities και providers ενδέχεται να αλλάζει ανάλογα με την έκδοση της κάθε εφαρμογής συστήματος ή χρήστη. Ενδεικτικά παλαιότερες εκδόσεις Google Services είχαν λιγότερα services.

4. Αν για οποιονδήποτε λόγο τα κάνετε θάλασσα και θέλετε να επαναφέρετε τα Google Play Services όπως αρχικά ήταν, κάντε τους εκκαθάριση προσωρινής μνήμης και δεδομένων από τον διαχειριστή εφαρμογών της συσκευής σας (με έχει σώσει πάμπολλες φορές).

 

Στον μεγεθυντικό φακό κάνετε αναζήτηση ως εξής (βάζετε και την τελεία):

 

Wearable.

 

και εμφανίζει 8 services όπου μπορείτε να απενεργοποιήσετε πατώντας πάνω σε αυτά.

Επαναλαμβάνετε την ίδια διαδικασία και στις άλλες 3 κατηγορίες:

 

Services -> System -> Google Play Services

Activities -> System -> Google Play Services

Content providers -> System -> Google Play Services

 

Αν δεν θέλετε να απενεργοποιήσετε κάτι άλλο κάνετε επανεκκίνηση.

Παρακάτω παραθέτω αυτά που έχω απενεργοποιήσει στην δική μου συσκευή εδώ και μήνες (υπόψιν δεν χρησιμοποιώ smartwatch ούτε τις εφαρμογές Chrome, Gmail, Google Movies/Books/Drive/Stand/Games/Plus/Photos. Από εφαρμογές της Google χρησιμοποιώ μόνο Maps και Playstore):

 

Google Play Services

Wearable. (σχετικό με wearable περιφερειακά, πιθανόν δημιουργεί πρόβλημα στo Google Music)

Fitness. (σχετικό με wearable περιφερειακά)

Car. (δεν είμαι σίγουρος, δεν ξέρω αν σχετίζεται με bluetooth σύστημα ήχου σε αυτοκίνητο)

Kids.

Drive. (αν χρειάζεστε την εφαρμογή Google Drive μην τα απενεργοποιήσετε)

Plus. (αν χρειάζεστε την εφαρμογή Google Plus μην τα απενεργοποιήσετε)

Chromesync. (αν χρειάζεστε την εφαρμογή Google Chrome μην τα απενεργοποιήσετε)

Googlehelp.

Feedback.

Analytics.

Userpresence.

Photos. (αν χρειάζεστε την εφαρμογή Google Photos μην τα απενεργοποιήσετε)

Games. (αν χρειάζεστε την εφαρμογή Παιχνίδια Google Play μην τα απενεργοποιήσετε)

Reminders.

Nearby.

Cast. (σχετίζεται με την εμφάνιση της οθόνης της συσκευής σε Android TV Box, Chromecast κτλ.)

Phenotype.

Pseudonymous.

Playlog. (εκτός του com.google.android.gms.playlog.store.VaccumService)

Location.reporting (αν σας ενδιαφέρει το ιστορικό τοποθεσίας μην τα απενεργοποιήσετε, επίσης σε κάποιες rom παρατηρείται σφάλμα Google Play Services κατά το κλείσιμο του GMaps με το τελευταίο update Φεβρουαρίου)

Clearcut.

Ads.

Mediamonitor.

Usagereporting.

Speech.

Contextmanager.

Tapandpay. (δεν νομίζω κάποιος να το χρησιμοποιεί στην Ελλάδα)

Search. (αν δεν χρησιμοποιείτε την εφαρμογή και το widget Google Search)

Trustagent. (Αν δεν χρησιμοποιείτε την δυνατότητα trusted places της Google)

Config.

Vision. (face detection, barcode detection)

panorama.

Checkin. (disable στα Google Play Services και στο Google Service Framework. ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ ΞΑΝΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΑ BROADCAST RECEIVERS, ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΣΤΕ ΤΑ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗ)

 

Κάνετε ΠΑΝΤΑ επανεκκίνηση μετά από αλλαγές και απολαύστε περισσότερη RAM και μπαταρία!

 

 

4. Amplify (Donation Package)

 

Για πολύ καιρό το είχα απεγκαταστήσει (παρόλο που είχα την full έκδοση) θεωρώντας ότι δεν βλέπω κάτι διαφορετικό στην μπαταρία. Μετά από έναν χρόνο και αρκετά forum και οδηγούς που το εκθειάζουν (και αφού το έχω πληρώσει!!) είπα να του δώσω άλλη μια ευκαιρία και δεν το μετάνιωσα, αφού μου δίνει τουλάχιστον 30 λεπτά οθόνης παραπάνω με την χρήση που κάνω στην συσκευή μου.

Εδώ αξίζουν συγχαρητήρια (πέραν του cryptyk για την εφαρμογή) στους:

v7 για το αυτό το νήμα και στον Celestial Fury για το οδηγό του.

Εκ του ασφαλούς προτείνω να ξεκινήσει κάποιος από τους παραπάνω οδηγούς στο XDA. Με την εγκατάσταση του Amplify απαιτείται να χρησιμοποιήσετε την συσκευή σας 2-3 μέρες για να ξεκινήσουν να εμφανίζονται Wavelocks και Alarms. Για τους πιο ριψοκίνδυνους παραθέτω τις δικές μου ρυθμίσεις εντός των παρενθέσεων για τις περιπτώσεις που έχω κάνει κάτι διαφορετικό των οδηγών (να σημειώσω ότι έχω όλους τους συγχρονισμούς ανοικτούς και τις υπηρεσίες τοποθεσίας τις ανοίγω μόνο όταν τις χρειάζομαι):

 

Wavelocks (allow every):

*net_scheduler* = 7200

*sync*/com.google.android.gms.auth.api.credentials/com.google/yourgmailaccount@gmail.com = 172800

*sync*/com.google.android.gms.people/com.google/yourgmailaccount@gmail.com = 172800

*sync*/com.lge.gallery.picasa.contentprovider/com.google/yourgmailaccount@gmail.com = 9999999

*sync*/subscribedfeeds/com.google/yourgmailaccount@gmail.com = 172800

ae(Package:Push Bullet) = 7200

ai(Package:Push Bullet) = 7200

AsyncService = 7200

AudioIn = 9999999 (ανίχνευση φωνής ok google για ενεργοποίηση Google Now, δεν το χρησιμοποιώ)

CdmalnboundSmsHandler = 240

Config Service Fetch = 43200

ConnectivityService = 7200

GCoreFlp = 7200

GpsLocationProvider = 800

Icing = 7200

LocationManagerService = 43200 (προσωπικά το έχω στο 172800)

NetworkStats = 800 (προσωπικά το έχω στα 2400)

NfcService:mRoutingWakeLock = 7200

NlpCollectorWakeLock = 300 (προσωπικά το έχω στα 43200)

NlpWakeLock = 300 (προσωπικά το έχω στα 43200)

RILJ = 800 (προσωπικά το έχω στα 7200 χωρίς πρόβλημα)

StartingDockService = 7200

SyncLoopWakeLock = 3600

SyncService(Package:Push Bullet) = 7200

wake:com.pushbullet.android/.gcm.GcmService = 7200

Wakeful StateMachine: GeofencerStateMachine = 7200

WakefulIntentService[GCoreUlr-LocationReportingService] = 800

WeatherUpdateService = 3600

SyncLoopWakeLock = 7200

 

Alarms (Allow every):

android.app.backup.intent.RUN = 86400

android.appwidget.action.APPWIDGET_UPDATE = 3600

android.content.syncmanager.SYNC_ALARM = 3600 (το έχω στα 43200)

android.net.ConnectivityService.action.PKT_CNT_SAMPLE_INTERVAL_ELAPSED = 3600

com.android.internal.telephony.data-stall = 600 (κάποιοι αναφέρουν πρόβλημα σε κλήσεις μέσω wifi)

com.android.server.action.NETWORK_STATS_POL = 3600 (προσωπικά το έχω στα 7200)

com.android.vending/com.google.android.finsky.services.ContentSyncService = 3600 (το έχω στα 7200)

com.diune.pictures.intent.action.MEDIA_CHECK = 3600

com.google.android.gms.gcm.ACTION_CHECK_QUEUE = 43200

com.google.android.gms.gcm.HEARTBEAT_ALARM = 43200

com.google.android.gms/.checkin.EventLogService$Receiver = 86400

com.google.android.gms/.checkinCheckinService%Receiver = 86400

com.pushbullet.android/.gcm.GcmFixReceiver = 3600

 

Alarms (σχετικά με τις υπηρεσίες τοποθεσίας)

ALARM_WAKEUP_ACTIVE_COLLECTOR = 43200

ALARM_WAKEUP_ACTIVITY_DETECTION = 43200 (το έχω στα 172800)

ALARM_WAKEUP_BURST_COLLECTION_TRIGGER = 43200 (το έχω στα 172800)

ALARM_WAKEUP_BURST_COLLECTOR = 43200 (το έχω στα 172800)

ALARM_WAKEUP_CACHE_UPDATER = 43200 (το έχω στα 172800)

ALARM_WAKEUP_LOCATOR(com.google.android.gms.nlp.AL ARM_WAKEUP_LOCATOR) = 43200 (το έχω στα 172800)

ALARM_WAKEUP_PASSIVE_COLLECTOR = 43200

com.google.android.gms.location.fused.GPS_ALARM_BALANCED_ACCURACY = 43200

com.google.android.intent.action.GCM_RECONNECT = 300

com.google.android.intent.action.SEND_IDLE = 43200

 

Αξίζει να επισημανθεί ότι ασχέτως με όποιους περιορισμούς κάνει κάποιος στις υπηρεσίες τοποθεσίας στο Amplify, το GPS και το Google Maps δουλεύουν κανονικά όποτε τα ανοίξετε. Δηλαδή αν περιορίσετε το ALARM_WAKE_LOCATOR στα 42300 δευτερόλεπτα δεν σημαίνει ότι δεν θα βρείτε σήμα από δορυφόρο αν θέλετε κατά δική σας απαίτηση να χρησιμοποιήσετε GPS.

 

 

5. AppOpps

 

Το AppOpps είναι σαν το PrivacyGuard για τους φίλους των AOSP custom roms. Υπάρχουν και άλλες εφαρμογές που κάνουν αντίστοιχη δουλειά απλά με έχει βολέψει αυτή. Με αυτού του είδους τις εφαρμογές μπορείτε να περιορίσετε τις εφαρμογές χρήστη ή συστήματος να έχουν πρόσβαση σε δεδομένα που δεν θέλετε.

Μέσα στο AppOpps μεταβείτε στα settings -> Hacks -> Check FIX OP_WAKE_LOCK

Βρείτε την εφαρμογή Google Play Services αποκλείστε τα παρακάτω δικαιώματα:

 

Keep Awake

 

Καλό είναι να απενεργοποιήσετε εφαρμογές χρήστη (αλλά και συστήματος αν είστε σίγουροι), οι οποίες ξεκινούν μόνες τους κατά την εκκίνηση της συσκευής. Βρείτε για παράδειγμα εφαρμογές όπως RSS Readers, YouTube, IMDB ή και αυτές που δεν χρησιμοποιείτε συχνά και κλείστε την επιλογή Run at start up.

Προσωπικά δεν επιτρέπω σε εφαρμογές να αιτούνται την τοποθεσία μου όταν δεν υπάρχει λόγος. Για παράδειγμα έχω αποκλείσει την τοποθεσία για το Tapatalk, Sport24, Dictionary, Dropbox, Email, IMDB και άλλες.

 

 

Επίλογος – Χρήση συσκευής

 

Παραθέτω κάποια στατιστικά μου σχετικά με την μπαταρία. Κατά μέσο όρο φορτίζω το τηλέφωνο κάθε 48 ώρες και δεν αφήνω την στάθμη της μπαταρίας να πέσει κάτω από 20%. Με την χρήση που κάνω είμαι ευχαριστημένος (φωτεινότητα στο αυτόματο 100%, δεν χρησιμοποιώ Social Media & από Instant Messaging έχω μόνο Viber, ημερησίως 12-14 ώρες Bluetooh Hands-free, αρκετά mail, browsing, Tapatalk, RSS Reader, πολλά τηλέφωνα λόγω δουλειάς, GPS ανοιχτό μόνο όταν το θέλω, συνδεδεμένος σε δίκτυο από τις 7:00 το πρωί ως τις 12 ή 1 το βράδυ εναλλάσσοντας Wi-Fi/3G, κάπου κάπου καμιά ώρα μουσική ή ραδιόφωνο και αρκετές φωτογραφίες ή βίντεο που ανεβαίνουν στο Dropbox). Ο καθένας γνωρίζει προσωπικά του χρόνους και τους μέσους όρους του οπότε μπορεί να συγκρίνει πριν και μετά από όποιες τροποποιήσεις κάνει ή τις ROM που δοκιμάζει. Ο οδηγός έχει εφαρμοστεί στην SRKG2 3 με Xceed 14 για το LG G2 και με εξαίρεση το κομμάτι που αφορά την αφαίρεση του bloatware, μπορεί να χρησιμοποιηθεί σχεδόν σε οποιαδήποτε Android συσκευή.

Edited by m7ixalis
Update Post / User Request
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταπληκτικος οδηγος. Μπραβο φιλε Vag_koun.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά παιδιά...πιστεύω θα έπρεπε από καιρό να μαζεύουμε κάποια πράγματα σε ένα μέρος από το να ειναι σκόρπια στα φόρουμ..
Link to comment
Share on other sites

• Κλείστε τις υπηρεσίες τοποθεσίας αν δεν τις χρειάζεστε. Αν πάλι για οποιονδήποτε λόγο θέλετε να είναι ενεργοποιημένες, επιλέξτε να εντοπίζεται η θέση σας μέσα από το GPS της συσκευής και όχι μέσω δικτύου (θα κερδίσετε σε μπαταρία αλλά θα χάσετε σε ακρίβεια). Εννοείτε ότι για χρήση GPS εφαρμογών η καλύτερη επιλογή είναι να επιλέξετε τον εντοπισμό της θέσεως σας μέσω δορυφόρων και δικτύων (υψηλή ακρίβεια)

 

Εχω την εντύπωση οτι υπαρχει ενα μικρό λαθάκι παραπάνω (με bold χαρακτήρες). Μάλλον ήθελες να γράψεις το αντίθετο απο αυτό που έγραψες.

Επιλέγοντας να εντοπίζεται η θέση μέσα απο το gps είναι πάντα πιο ενεργοβόρο απ'οτι μέσω δικτύου - και επίσης καλύτερο σε ακρίβεια.

Edited by inel
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση οτι υπαρχει ενα μικρό λαθάκι παραπάνω (με bold χαρακτήρες). Μάλλον ήθελες να γράψεις το αντίθετο απο αυτό που έγραψες.

Επιλέγοντας να εντοπίζεται η θέση μέσα απο το gps είναι πάντα πιο ενεργοβόρο απ'οτι μέσω δικτύου - και επίσης καλύτερο σε ακρίβεια.

Είναι όντως καλύτερο σε ακρίβεια μέσω δικτύου αλλα άσχετα από Την περιγραφή στο μενου του τηλεφώνου ότι μέσω δικτύου ειναι battery saving, οι περισσότεροι προτείνουν το GPS only για λιγότερη κατανάλωση..μου είχε κανει την ιδια εντύπωση ακριβώς όπως και εσένα..δοκίμασα το παρακάτω και μου φάνηκε λιγότερο ενεργοβορο

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2601318.

(Δες εκεί που λέει google services και το link further research)

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως καλύτερο σε ακρίβεια μέσω δικτύου αλλα άσχετα από Την περιγραφή στο μενου του τηλεφώνου ότι μέσω δικτύου ειναι battery saving, οι περισσότεροι προτείνουν το GPS only για λιγότερη κατανάλωση..μου είχε κανει την ιδια εντύπωση ακριβώς όπως και εσένα..δοκίμασα το παρακάτω και μου φάνηκε λιγότερο ενεργοβορο

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2601318.

(Δες εκεί που λέει google services και το link further research)

 

Όντως.. Ενδιαφέρον, θα το δοκιμάσω.

 

Βέβαια προυποθέτει οτι δεν χρησιμοποιείς ο ίδιος συχνα εφαρμογές που ζητούν την τοποθεσία σου, οποτε στην περίπτωση αυτή θα άνοιγε συνεχώς το gps και θα κατανάλωνε παραπάνω ενέργεια.

Edited by inel
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια,πολυ καλος οδηγος. Ξερουμε ποσος χωρος απελευθερωνεται απο το συστημα?;)

 

εξαρτάται από το πόσα και ποια θα σβήσεις, έτσι και αλλιώς ο χώρος από το system ανήκει σε άλλο partition, δεν γίνεται διαθέσιμος για για το internal storage

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλο φαινεται. Δεν το εχω δοκιμασει αλλα καποιες απο τις υπηρεσιες που σταματαει το script αυτο τις εχω απενεργοποιησει μεσω του disable service. Τα εχει και ο οδηγος του φιλου Vag_koun.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάποια από αυτά τα είχαμε από κοινού απενεργοποιημένα και εγώ και ο TUPPAC RIP.. Δουλευει αλλα είναι μονοκομματος τροπος..εμένα μου εβγαλε πρόβλημα στην εφαρμογή vrisko επειδή πειράζει στα Google play services τα places οπότε προτιμώ τον πιο χειροκίνητο τρόπο. Επίσης είναι για την έκδοση 8.3

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται από το πόσα και ποια θα σβήσεις, έτσι και αλλιώς ο χώρος από το system ανήκει σε άλλο partition, δεν γίνεται διαθέσιμος για για το internal storage

 

:(Κριμα και νομιζα οτι θα αυξηθει ο χωρος.

Link to comment
Share on other sites

Update στο αρχικό post.

Περαιτέρω απενεργοποίηση services, receivers, providers & activities στα:

Clearcut.

Ads.

Mediamonitor.

Usagereporting.

Speech.

Edited by Vag_koun
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι clearcut. Φίλε;

Ναι φίλε μου..σε ευχαριστώ..θα το διορθώσω..

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου..σε ευχαριστώ..θα το διορθώσω..

 

Δώσε πράμα. Βάλε και άλλα να κλείσουμε... Γίνετε τρομερή δουλειά και στη μπαταρία και σε RAM. LG G4 εδώ..

Link to comment
Share on other sites

Δώσε πράμα. Βάλε και άλλα να κλείσουμε... Γίνετε τρομερή δουλειά και στη μπαταρία και σε RAM. LG G4 εδώ..

Πρέπει να ήσουν αν θυμάμαι καλά και στο G2..

Τι λεει το εργαλείο??

Φίλε μου είμαι άπληστος!!..Θέλω να ξεγυμνωσω τα google services στο έπακρο αλλά σιγά σιγά..θέλει αρκετό χρόνο και δοκιμές..

Αυτό που παράλληλα δοκιμάζω στο παλιό μου S3 είναι να το στήσω χωρίς εφαρμογές Google, όχι τοσο για την μπαταρία οσο για την ιδιωτικότητα μας σαν χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ήσουν αν θυμάμαι καλά και στο G2..

Τι λεει το εργαλείο??

Φίλε μου είμαι άπληστος!!..Θέλω να ξεγυμνωσω τα google services στο έπακρο αλλά σιγά σιγά..θέλει αρκετό χρόνο και δοκιμές..

Αυτό που παράλληλα δοκιμάζω στο παλιό μου S3 είναι να το στήσω χωρίς εφαρμογές Google, όχι τοσο για την μπαταρία οσο για την ιδιωτικότητα μας σαν χρήστες.

φιλε μου αυτα τα εφαρμοζουμε αφοβα στο G2 σωστα?

ευχαριστουμε για το κοπο και την ωραια δουλεια παιδια.

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ήσουν αν θυμάμαι καλά και στο G2..

Τι λεει το εργαλείο??

Φίλε μου είμαι άπληστος!!..Θέλω να ξεγυμνωσω τα google services στο έπακρο αλλά σιγά σιγά..θέλει αρκετό χρόνο και δοκιμές..

Αυτό που παράλληλα δοκιμάζω στο παλιό μου S3 είναι να το στήσω χωρίς εφαρμογές Google, όχι τοσο για την μπαταρία οσο για την ιδιωτικότητα μας σαν χρήστες.

 

Ναι είχα το θρυλικό G2... Καλά πάει το G4, πολύ καλά... Ειδικά η κάμερα και σαν ταχύτητα δεν πιάνεται.. Η μπαταρια στην αρχή ήταν λίγο απογοητευτική αλλά με μια αναβάθμιση της MM + τα google play services που έκλεισα, δείχνει να πηγαίνει 100% προς το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αυτα τα εφαρμοζουμε αφοβα στο G2 σωστα?

ευχαριστουμε για το κοπο και την ωραια δουλεια παιδια.

Στο g2 μου τα έχω κάνει και εγώ...επειδή όμως ο καθένας μπορεί να έχει άλλες εφαρμογές στο τηλέφωνο του, σχετικά με την απενεργοποίηση services αν δεν έχεις ασχοληθεί πάλι, θα πρότεινα να κλείνεις πράγματα σταδιακά και όχι όσα γράφω με την μια. Κλεισε αν θες 4-5 πραγματα πχ. Wearable, fitness, car, kids, userpresence δες πως θα πάει για 2-3 μέρες και μετά συνεχίζεις σταδιακά και με άλλα..και πάντα backup!!

Αν κάτι στραβώσει και θέλεις να επαναφέρεις τα google play services όπως ήταν τους κάνεις clear cache/data και είσαι πάλι όπως ήσουνα.

Link to comment
Share on other sites

Στο g2 μου τα έχω κάνει και εγώ...επειδή όμως ο καθένας μπορεί να έχει άλλες εφαρμογές στο τηλέφωνο του, σχετικά με την απενεργοποίηση services αν δεν έχεις ασχοληθεί πάλι, θα πρότεινα να κλείνεις πράγματα σταδιακά και όχι όσα γράφω με την μια. Κλεισε αν θες 4-5 πραγματα πχ. Wearable, fitness, car, kids, userpresence δες πως θα πάει για 2-3 μέρες και μετά συνεχίζεις σταδιακά και με άλλα..και πάντα backup!!

Αν κάτι στραβώσει και θέλεις να επαναφέρεις τα google play services όπως ήταν τους κάνεις clear cache/data και είσαι πάλι όπως ήσουνα.

ωραια! σε ευχαριστω πολυ

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...