Jump to content

[Review] Netflix: Επιτέλους ήρθε!! Αλλά...


al3x1k0
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λυπαμαι, αλλα με ολο το σεβασμο προς τον reviewer, το συγκεκριμενο review ειναι απλα απαραδεκτο. Για να κανει καποιος review θα πρεπει να εχει κανει μια στοιχειωδη ερευνα.

 

Παρουσιαζεις ως αρνητικο τις ταχυτητες streaming και την ποιοτητα ενω παγκοσμιως ολοι εκθειαζουν το Netflix για την ποιοτητα του και το πως καταφερνει να προσαρμοζει την ποιοτητα αναλογα με την ταχυτητα σου. Επισης το τελευταιο 2μηνο το Netflix κανει re-encode το μεγαλυτερο μερος του περιεχομενου του ετσι ωστε να εχει ΑΚΟΜΑ καλυτερη ποιοτητα σε ακομα χαμηλοτερες ταχυτητες. Αλλα το τι φταιει το Netflix για τις τοπικες ταχυτητες ακομα προσπαθω να το καταλαβω στο review σου.

 

Οπως και για τον Chrome. Ενα απλο googlαρισμα θα σου εδινε τις απαντησεις στο γιατι συμβαινει αυτο με τα 720p και γιατι δεν εχει καμια σχεση με το Netflix. Επισης να πουμε οτι το Netflix σαφως εχει app για Windows, επειδη καπου διαβασα, σε καποιο σχολιο οτι δεν υπαρχει.

 

Υποτιτλοι. Προφανως και ολοι θελουμε ελληνικους. Αλλα αυτο θα γινει σιγα σιγα. Υπερβολικα σιγα. Το τελευταιο 6μηνο εμφανιστηκαν υποτιτλοι για Γερμανικα, Ιταλικα, Γαλλικα και λοιπες "μεγαλες" γλωσσες. Για μενα ειναι λογικο να μην υπαρχουν. Πολυ μικρη αγορα ειμαστε, μεγαλο κοστολογιο για να αναθεσουν σε μια τοσο μικρη αγορα "υποτιτλιστες" κτλ. Φαντασου να γινει αυτο για ολες τις χωρες στις οποιες ειναι διαθεσιμο, ενω για 10πλασιο κοινο σε αλλες χωρες ακομα δεν υπαρχουν υποτιτλοι. Εδω ολοκληρο Sky και στη Sky Go (Sky Now κτλ) υπηρεσια του δεν εχει ακομα υποτιτλους (παροτι ειναι Αγγλικα σε Αγγλικη γλωσσα, οποιος εχει ζησει Αγγλια ξερει ποσο σημαντικα ειναι τα closed captioning στη χωρα αυτη). Μ αρεσει που την χαρακτηριζεις μαλιστα ΑΣΤΕΙΑ την ελλειψη ελληνικων υποτιτλων... I rest my case.

 

Αλλα το πιο τρανταχτο λαθος σου στο review ειναι η γκρινια για το περιεχομενο. Τα παραπονα σου στη Nova, στον ΟΤΕ κτλ, ΑΝ ειναι δικαιο να κανουμε παραπονα βεβαια. Αυτο ελειπε, ολοκληρο Netflix να παρανομησει για να μην εχουμε εμεις παραπονο. Εχουν υπογραφει συμβολαια μαζι τους χρονια πριν. Αν δεν ειχαν υπογραφει ομως, θα ειχες (ειχαμε) παραπονο, γιατι η Nova ή ο ΟΤΕ δεν φερνουν το House of Cards κτλ. Πραγματικα δε τους καταλαβαινω ορισμενους που γρινιαζουν για το περιεχομενο σε σχεση με τα πνευματικα δικαιωματα και με υπογεγραμμενα κλειστα συμβολαια. Το απαραδεκτο στο review σου, ειναι οτι φερνεις το Elementary σαν παραδειγμα. Και αν ψαξεις λιγο θα δεις οτι πχ, το Elementary στην Αμερικη (επειδη ολοι εδω μεσα λετε οτι θελετε το αμερικανικο περιεχομενο), ΔΕΝ ειναι διαθεσιμο για streaming στο Netflix. Ακριβως λογω δικαιωματων (CBS). Και ενω το εχουμε σε αλλα regions του Netflix (και στην Ελλαδα) εσυ διαμαρτυρεσαι γιατι δεν εχει την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ σαιζον ????? Μια μικρη, υποτυπωδης ερευνα να εκανες, θα μαθαινες οτι το Netflix δεν ειναι τετοια υπηρεσια. Το Netflix δινει ΟΛΑ τα επεισοδια με τη μια απο τις καινουργιες σαιζον ΜΟΝΟ στα Netflix Originals, δλδ στις ΔΙΚΕΣ του σειρες. Σε ΟΛΕΣ τις αλλες, εχει μονο back seasons και ΟΧΙ για ολες τις σειρες. Μαλιστα, το Netflix προσθαφαιρει seasons αλλα και ταινιες ανα μηνα. Δλδ μια ταινια που σημερα υπαρχει, τον αλλο μηνα μπορει να βγει. Δεν ειναι δλδ μια απειρη βιντεοθηκη.

 

Αυτα βεβαια ολα, θα τα ηξερες αν πριν κανεις review ειχες κανει μια απλη ερευνα. Γι αυτο θεωρω απαραδεκτο το συγκεκριμενο review. Κι επειδη δεν ειναι απλα ενα review αλλα μπαινει και στην front page, και παραπλανει αλλους readers, θεωρω χρεος μου να πω την αποψη μου οσο και αν μπορει να ενοχλησει.

 

Ευχαριστω.

 

 

Το νόημα είναι να αποτυπωθεί ΚΑΙ η σκοπιά του απλού χρήστη. Εγώ χρησιμοποίησα την υπηρεσία σε πολύ καλές συνθήκες και σε κάποια σενάρια χρήσης έμεινα απογοητευμένος. Βέβαια δεν παρέλειψα να αναφέρω και πόσο καλά δούλεψε και στην σύνδεση του σπιτιού. Τα όσα τεχνικά αναφέρεις τα είχα διαβάσει. Τονίζω όμως ότι δεν είναι πράγματα που θα έπρεπε να απασχολούν τον απλό χρήστη. Όσον αφορά τις συμφωνίες, αναφέρθηκα αλλά και σε αυτήν την περίπτωση μετράει το τελικό αποτέλεσμα για τον καταναλωτή. Όταν προστεθεί περιεχόμενο εδώ θα είμαι να το σχολιάσω θετικά. Δέχομαι την αρνητική κριτική, αλλά διαφωνώ με την λέξη παραπλάνηση.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά, δοκιμάζω εδώ και κανα μισάωρο να μπω sto νετφλιχ και μου βγάζει αυτό....

 

Netflix Site Error

 

We were unable to process your request.

 

Please go to the Netflix home page by clicking the button below.

 

Το έχετε κι εσείς, ή τα παιξε το pc μου ???? :worry:

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, δοκιμάζω εδώ και κανα μισάωρο να μπω sto νετφλιχ και μου βγάζει αυτό....

 

Netflix Site Error

 

We were unable to process your request.

 

Please go to the Netflix home page by clicking the button below.

 

Το έχετε κι εσείς, ή τα παιξε το pc μου ???? :worry:

 

 

Σε αυτό https://www.netflix.com/gr/ ε;

Μάλλον τα έπαιξε το netflix πέσαν όλοι πάνω του για εγγραφή λογικό!

Σε ποιο σημείο σου το βγάζει;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό https://www.netflix.com/gr/ ε;

Μάλλον τα έπαιξε το netflix πέσαν όλοι πάνω του για εγγραφή λογικό!

Σε ποιο σημείο σου το βγάζει;

 

Αυτό συνέβη μόλις κλίκαρα σε οποιοδήποτε εικονίδιο ταινίας ή tv show....

 

Μιλάω παρελθοντικά, γιατί πριν λίγο έφτιαξε.

 

Y.Γ. Ίσως να φταίω και γω. Ομολογώ ότι προσπάθησα να περάσω (με αλλαγή DNS) ως χρήστης από ΗΠΑ για να δω... X-Files :p (τα βασικά γιατί σήμερα ξεκινούν και πάλι Αμερική). Μόλις όμως γύρισα σε automatic DNS ξεκίνησε πάλι.

 

ΤΗΑΝΧ.

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συνέβη μόλις κλίκαρα σε οποιοδήποτε εικονίδιο ταινίας ή tv show....

 

Μιλάω παρελθοντικά, γιατί πριν λίγο έφτιαξε.

 

Y.Γ. Ίσως να φταίω και γω. Ομολογώ ότι προσπάθησα να περάσω (με αλλαγή DNS) ως χρήστης από ΗΠΑ για να δω... X-Files :p (τα βασικά γιατί σήμερα ξεκινούν και πάλι Αμερική). Μόλις όμως γύρισα σε automatic DNS ξεκίνησε πάλι.

 

ΤΗΑΝΧ.

To προσπάθησα και εγώ με DNS και δεν το δέχτηκε μάλλον εφάρμοσαν την προηγουμένη ανακοινώσει για τα proxy και πρώτη φόρα πήρα DNS :p
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

εκανα την εγγραφη , ειδα τι εχει τι δεν εχει, σε αυτη τη στιγμη, πιστευω πως δεν αξιζει να δινουμε 10 ευρω εμεις και 10 ο γερμανος με το διπλο περιεχομενο, ΑΛΛΑ...αν αλλαξεις το vpn σε usa,(το οποιο μπορεις να το κανεις και δωρεαν και πολυ ευκολα)

μιλαμε για αλλη εμπειρια και τα υπεραξιζει.στη smart tv αλλαξα το dns και απλα με το τηλεκοντρολ κανεις ζαπινγκ mega,antena,netflix house of cards,breaking bad...εχω λιωσει

οκ οι υποτιτλοι ειναι μονο στ αγγλικα και αυτο ειναι μεγαλο θεμα ειδικα αν θες να καλεσεις καποιον για να δειτε μαζι,και επισης διαβασα οτι η νετφλιξ θα τους κοψει αυτους που μπαινουν οπως εγω γιατι τρωει γκρινια απο τα τοπικα καναλια που εχει δωσει τις σειρες της.και πραγματι ειχα κατι θεματακια με τη συνδεση.

 

αν δεν με υποχρεωσουν να μπαινω μονο απο το Ελληνικο εγω θ ανανεωσω παντως.

 

και κατι περιεργο,μην νομιζετε οτι το αμερικανικο εχει ολες τις σειρες, πχ στο αμερικανικο δεν εχει το elementary,black sails,mythbusters ενω τα εχει το Ελληνικο,οπως δεν εχει και modern family ουτε στο αμερικανικο ουτε στο Ελληνικο ενω το βρηκα στο γερμανικο netflix

Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

και κατι περιεργο,μην νομιζετε οτι το αμερικανικο εχει ολες τις σειρες, πχ στο αμερικανικο δεν εχει το elementary,black sails,mythbusters ενω τα εχει το Ελληνικο,οπως δεν εχει και modern family ουτε στο αμερικανικο ουτε στο Ελληνικο ενω το βρηκα στο γερμανικο netflix

 

Έχεις δίκιο, π.χ. στο αμερικάνικο ΔΕΝ έχει Ray Donovan (!!!!) ενώ στο ελληνικό υπάρχει και - ομολογώ - έχω κολλήσει άσχημα. :rolleyes:

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Στο διαθέσιμο περιεχόμενο αναφέρθηκα προηγουμένως και απλά θα επαναλάβω ότι είναι ντροπή και ότι δεν πήγε καν στο μυαλό μου ότι θα υπήρχε τέτοιο ζήτημα (είχα την πρόθεση να ελέγξω απλά πόσο γρήγορα προστίθεται το τελευταίο επεισόδιο – κούνια που με κούναγε).

Επίσης θα ήθελα δυνατότητα να κατεβάζουμε επεισόδια και ταινίες στις συσκευές για λήψη μακριά από το Wi-Fi μας (καίει πολλά MB μέσω δικτύου κινητής και πολλές φορές δεν είναι και αξιόπιστη και σταθερή η ποιότητα). Τέτοια δυνατότητα δίνει για παράδειγμα το Spotify για τη μουσική.

 

 

http://www.broadbandtvnews.com/2017/01/25/netflix-allows-downloads-to-android-sd-cards/

 

http://i64.tinypic.com/i23u46.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το Netflix έχει τώρα Ελληνικούς υπότιτλους σε 150 τίτλους, λείπουν όμως πολλά καινούργια, αλλά εμπλουτίζεται καθημερινά!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδια 2 ερωτησεις θελω να κανω για το Netflix.

 

1)υποτιτλοι ελληνικοι για ταινιες υπαρχουν οσο αφορα την πλειοψηφια η ειναι σε λιγες ταινιες?

 

2)Μπορουμε να κανουμε Premium Λογαριασμο και να βλεπουμε 3-4 φιλοι ταυτοχρονα ο καθενας σε διαφορετικα σπιτια?απο 1 συσκευη ο καθενας?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια 2 ερωτησεις θελω να κανω για το Netflix.

 

1)υποτιτλοι ελληνικοι για ταινιες υπαρχουν οσο αφορα την πλειοψηφια η ειναι σε λιγες ταινιες?

 

2)Μπορουμε να κανουμε Premium Λογαριασμο και να βλεπουμε 3-4 φιλοι ταυτοχρονα ο καθενας σε διαφορετικα σπιτια?απο 1 συσκευη ο καθενας?

 

1 Ας πούμε στις μισές

 

2. Ναι στην Premium μπορείς να το μοιράσεις σε 4 συσκευές και να βλέπουν και οι 4 ταυτόχρονα απο ξεχωριστή ip ;) ( δηλαδή διαφορετικά σπίτια )

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

Παιδια 2 ερωτησεις θελω να κανω για το Netflix.

 

1)υποτιτλοι ελληνικοι για ταινιες υπαρχουν οσο αφορα την πλειοψηφια η ειναι σε λιγες ταινιες?

 

2)Μπορουμε να κανουμε Premium Λογαριασμο και να βλεπουμε 3-4 φιλοι ταυτοχρονα ο καθενας σε διαφορετικα σπιτια?απο 1 συσκευη ο καθενας?

Σε όλες της ταινίες έχει υποτίτλους και ξεκινά της σειρές. Φυσικά μπορείτε με 12euro το μήνα άνετα αλλά να έχετε διαφορετικό προφίλ για να μην βλέπει ο καθένας το περιεχόμενο του αλλού.

Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας.να φανταστω απο ποιοτητα τουμπανο ε?σε 4κ tv λογικα θα σκιζει?

 

Αν καλή συνδέσει, ναι σκίζει

Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
καλησπέρα, πριν από μία εβδομάδα έκανα πρώτη φορά λογαριασμό στο netflix. άρα είμαι στην δωρεάν περίοδο. Επέλεξα το πακέτο με 4 άδειες.όμως αφού έφτιαξα τα 4 προφίλ μου έβγαζε επιλογή "+" στην σελίδα που τα δημιουργείς! μου φάνηκε περίεργο. το πάτησα και δημιούργησα και 5ο προφιλ και δουλεύει κανονικά. τι γίνεται; πληρώνεις 4 παίρνεις 5; θα ισχύει και μετα την δοκιμαστική περίοδο;
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, πριν από μία εβδομάδα έκανα πρώτη φορά λογαριασμό στο netflix. άρα είμαι στην δωρεάν περίοδο. Επέλεξα το πακέτο με 4 άδειες.όμως αφού έφτιαξα τα 4 προφίλ μου έβγαζε επιλογή "+" στην σελίδα που τα δημιουργείς! μου φάνηκε περίεργο. το πάτησα και δημιούργησα και 5ο προφιλ και δουλεύει κανονικά. τι γίνεται; πληρώνεις 4 παίρνεις 5; θα ισχύει και μετα την δοκιμαστική περίοδο;

 

Τα προφίλ δεν έχουν σχέση με την συνδρομή. Η συνδρομή που λες επιτρέπει σε 4 συσκευές ταυτόχρονα να βλέπουν netflix. Προφίλ μπορείς να δημιουργήσεις όσα θες όποια συνδρομή και να έχεις

Link to comment
Share on other sites

μέχρι 5 :)

 

υποτίθεται τα προφιλ είναι 4 και το 5ο είναι το παιδικό αλλά μπορείς να το αλλάξεις αυτό και άρα έχεις 5 κανονικά προφιλ

και όχι τα 5 προφιλ δεν σημαίνουν 5 ταυτόχρονες χρήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει με το Netflix γιατί έχω μπλέξει τα μπούτια μου με τις αναλύσεις του?

 

Λοιπόν,έχω 5 συσκευές που μπαίνω στο Netflix.Ενα Sony Xperia X,ένα Motorola Moto G5S,ένα τάμπλετ Alcatel pixi 3 10ιντσο,ένα τάμπλετ Lenovo tab 2 arvin 7ιντσο και το λάπτοπ μου ένα HP.

 

Καταρχήν όταν το Netflix γράφει HD σε μία ταινία πχ εννοεί 720p ή 1080p?

Δεύτερον,αν εννοεί 720p γιατί δεν μου το εμφανίζει σε όλες τις συσκευές μου αλλά μόνο στο Xperia X μου.

Ολες οι συσκευές μου έχουν HD οθόνες,πέραν των κινητών που έχουν FullHD.

Αρα αν εννοεί 1080p το Netflix,γιατίνδεν εμφανίζει τις HD ταινίες και στο motorola?

 

Εκανα κάτι τεστ στο Netflix που ονόμαζονται Test patterns.Και τα αποτελέσματα ήταν για την κάθε συσκευή μου...

Sony Xperia X : 1080 X 1920

Motorola Moto G5S: 960 X 540

Alcatel pixi 3 τάμπλετ: 960 Χ 540

Lenovo tab 2 τάμπλετ: 768 Χ 432

 

Το λάπτοπ μέσω Chrome δεν δείχνει την ένδειξη HD και στα τεστ έδωσε 960 Χ 540 ενώ μέσω της εφαρμογής Netflix των windows δείχνει την ένδειξη HD και έδωσε στα τεστ 1080 Χ1920!

 

Μια εξήγηση παρακαλώ γιατί έχω χάσει την μπάλα...Εχω το πρόγραμμα HD με δύο οθόνες παρεπιπτόντως.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

το ότι έχεις Netflix με HD δεν σημαίνει ότι η συσκευή που πας να δεις μπορεί (έχει την κατάλληλη άδεια) να παίξει HD

 

οπότε όχι , στα "απλά" κινητά και tablet (και tv box) Μην περιμένεις να δεις HD

 

όσο για τους browser δεν διάβασες :) το λέει ξεκάθαρα

 

Google Chrome

Up to 720p on Windows, Mac, and Linux

Up to 1080p on Chrome OS

Internet Explorer up to 1080p

Microsoft Edge up to 4K*

Mozilla Firefox up to 720p

Opera up to 720p

Safari up to 1080p on Mac OS X 10.10.3 or later

 

οπότε αν θες να δεις μέσω chrome δοκίμασε κάποια extension (δεν έχω δοκιμάσει) που έχουν βγει στο chrome store

Link to comment
Share on other sites

το ότι έχεις Netflix με HD δεν σημαίνει ότι η συσκευή που πας να δεις μπορεί (έχει την κατάλληλη άδεια) να παίξει HD

 

οπότε όχι , στα "απλά" κινητά και tablet (και tv box) Μην περιμένεις να δεις HD

 

όσο για τους browser δεν διάβασες :) το λέει ξεκάθαρα

 

Google Chrome

Up to 720p on Windows, Mac, and Linux

Up to 1080p on Chrome OS

Internet Explorer up to 1080p

Microsoft Edge up to 4K*

Mozilla Firefox up to 720p

Opera up to 720p

Safari up to 1080p on Mac OS X 10.10.3 or later

 

οπότε αν θες να δεις μέσω chrome δοκίμασε κάποια extension (δεν έχω δοκιμάσει) που έχουν βγει στο chrome store

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!Πραγματικά είχα χάσει την μπάλα από το διάβασμα σε ξένα φόρουμ και θόλωσα.Χαχαχα!Παρεπιπτόντως,μια διόρθωση που σε επιβεβαιώνει κι όλας,στον Chrome είδα 720p και όχι 540p που έγραψα πιό πάνω.

 

Οπότε μία σούμα...Δεν έχει σημασία αν έχεις το HD πρόγραμμα ή ανώτερο στο Netflix,ούτε τι οθόνη έχει η συσκευή σου.Σημασία έχει από ποιόν browser μπαίνεις,και αν η συσκευή σου έχει την κατάλληλη άδεια να παίξει HD στο Netflix.Το μόνο που φαίνεται να μην επηρεάζεται από αυτά είναι η εφαρμογή του Netflix σε windows 10,που δίνει HD κανονικά.Πχ ο υπολογιστής μου έχει ανάλυση 720p και δίνει 1920x1080 η εφαρμογή στα τεστ.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!Πραγματικά είχα χάσει την μπάλα από το διάβασμα σε ξένα φόρουμ και θόλωσα.Χαχαχα!Παρεπιπτόντως,μια διόρθωση που σε επιβεβαιώνει κι όλας,στον Chrome είδα 720p και όχι 540p που έγραψα πιό πάνω.

 

Οπότε μία σούμα...Δεν έχει σημασία αν έχεις το HD πρόγραμμα ή ανώτερο στο Netflix,ούτε τι οθόνη έχει η συσκευή σου.Σημασία έχει από ποιόν browser μπαίνεις,και αν η συσκευή σου έχει την κατάλληλη άδεια να παίξει HD στο Netflix.Το μόνο που φαίνεται να μην επηρεάζεται από αυτά είναι η εφαρμογή του Netflix σε windows 10,που δίνει HD κανονικά.Πχ ο υπολογιστής μου έχει ανάλυση 720p και δίνει 1920x1080 η εφαρμογή στα τεστ.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androidfung.drminfo

Για HD Netflix πρέπει να είναι L1 το widevine και όχι L3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...