Jump to content

Μποϊκοτάζ στις εταιρείες για τις υπέρογκες χρεώσεις


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον Trobocop®

 

Παράθεση

Αρχικό Μήνυμα από τον ......

 

Λυπάμαι άλλα δεν θα ακολουθήσω.....

 

Την Παρασκευή στις 10/10-12:00 μπορεί κάποιος συνάνθρωπός μας να βρίσκεται σε μέγιστη ανάγκη και να μην μπορεί να επικοινωνήσει γιατι τα δίκτυα μπορεί να είναι μπλοκαρισμένα. Η ανάμνηση του ’99 με τον σεισμό ήταν πολύ δυσάρεστη για αυτούς που προσπαθούσαν να επικοινωνήσουν με τους δικούς τους....

 

 

 

Ena mhnyma pros kapoion xrhsth o opoios fenetai oti koptetai kapws perierga gia ta tragika peristatika toy seismoy toy '99.

 

 

EISAI PRAGMATIKA TOSO AFELHS WSTE NA PISTEYEIS OTI GIA TO BLACK OUT TWN DIKTYWN FTAIGAN OI OI SYNDROMHTES POY APLA EKANAN TO AYTONOHTO DHLADH XRHSIMOPOIHSAN TO KINHTO TOYS GIA KATI EPEIGON????????????????????????????????????????????? DEN SOY PERASE KA8OLOY APO TO MYALO OTI MPOREI, LEW MPOREI NA FTAIGAN OI ETAIREIES POY APLA DEN PAREIXAN AYTO POY POYLANE??????????????????????????????????? DEN SKEFTHKES OTI MPOREI, LEW MPOREI NA FTAIEI H APLHSTIA TOYS POY TOYS W8HSE KAI TOYS W8EI (VLEPE TI GINETAI MONIMA KA8E XRISTOYGENNA -PASXA) NA EGGRAFOYN ANEXELEGTA NEOYS SYNDROMHTES XWRIS NA ANAVA8MIZOYN PARALLHLA THN XWRHTIKOTHTA TOY DIKTYOY TOYS?????????????????????????????????????? TELOS DEN ANARWTH8HKES POTE PWS "EXAFANISTIKE" ETSI PERIERGA TO PRWTOFANES KYMA MHNYSEWN PROS TIS ETAIREIS GAI MH PAROXH YPHRESIAS????????????????????????????????????? MHPWS 3EXASES KAI TIS EIRWNIKES OLOSELIDES KATAXWRHSEIS SE PERIODIKA KINHTHS TIS EPOMENES TOY SEISMOY HMERES OPOY ME APISTEYTO 8RASOS SYNAGWNIZONTAN GIA TO POIOS SYNHL8E PRWTOS AFOY EIXE PRWTA KATAREYSEI???????????????????????????????????????????

 

Xereis ayth h prwtovoylia ginetai kai gia sena

 

Πάντα φιλίκα

 

Ευχαριστώ

 

Και πάλι συγγνώμη για το ύφος του προηγούμενου thread.

 

 

Χρήστη Trobocop®,

 

θα σε παρακαλέσω posts σαν αυτό που έκανες να μην επαναληφθούν. Ειρωνικά posts δεν έχουν θέση στο MyPhone, και παραβιάζουν τους ΟΠΧ.

 

Επίσης, παρακαλείσαι να μην γράφεις με κεφαλαία.

 

Απευθυνόμενος προς όλους, να σας προειδοποιήσω πως στο επόμενο ανάλογο post από τον οποιοδήποτε, το topic θα κλειδωθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 373
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαιρομαι που οι περισσοτεροι ειναι συμφωνοι με τη διαμαρτυρια αυτη...

Σε περιπτωση που η πρωτη μας προσπαθεια δεν εχει τα αποτελεσματα που θελουμε προτεινω και δευτερη προσπαθεια ετσι ωστε να δουν οτι δεν μπορουν να παιζουν με τα λεφτα μας και να μας θεωρουν "χαζους"...

 

Ελπιζω βεβαια και ευχομαι, η διαμαρτυρια αυτη να πετυχει και να τους "ταρακουνησει" !

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον chamelaion

 

Υ.Γ. Μήπως θα έπρεπε να έχουμε όλοι κάποια κοινή ώρα? Του οτε, ας πούμε?

 

Δεν κατάλαβα. Τι κοινή ώρα να έχουμε? Είπαμε 12 το μεσημέρι .

 

Τι του ΟΤΕ??? :wacko: :wacko:

 

Αρχικό Μήνυμα από τον gkr41

 

Αλλά ο περισσότερος κόσμος δεν έχει καταλάβει τις κοινές αυξήσεις κι όλα αυτά για τα οποία γίνεται η διαμαρτυρία. "Έχουμε τη δύναμη αλλά γιατί να τη δείξουμε;" θα έλεγα μόλις έβλεπα το sms αν δεν ήξερα τι γινόταν.

 

Δεν μπορείς να φανταστείς, τουλάχιστον από τη δική μου πλευρά...ποια M.M.E. έχουν λάβει ενημερωτικό email.

 

Ένας να κάνει την αρχή και να το δείξει στην TV, ή να γράψει κανένα μονόστηλο (μόοοοοονο? :p ) σε εφημερίδα... θα έχουμε αλυσιδωτές αντιδράσεις.

 

Τότε πιστεύω ο κόσμος να πάρει μπρος, και να ενδιαφερθεί. :)

 

===============================================

 

Κάτι άσχετο τώρα. Όσον αφορά το κρούσμα που είχαμε!

 

Ο Ο.Π.Χ. λέει χαρακτηριστικά:

 

Εφόσον το μέλος δεν συμμορφωθεί θα απαγορευθεί η είσοδός του στο forum για χρονικό διάστημα δύο εβδομάδων ή και μεγαλύτερο. Το forum χρειάζεται ενότητα και κατανόηση. Ας προσπαθήσουμε λοιπόν όλοι μαζί για το καλύτερο!

 

Το Forum και ειδικότερα το thread αυτό, έχω την εντύπωση ότι πολύς κόσμος το διαβάζει και ενημερώνεται για την εξέλιξη επί του θέματος. Θα ήταν κρίμα να κλειδωθεί. :cool:

 

Φιλικά Πάντα....

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά αλλά με το να στείλουμε το μήνυμα διαμαρτυρίας μέσω SMS σε όλους μας τους γνωστούς πετυχαίνουμε ακριβώς το αντίθετο (να τους πλουτίσουμε ακόμα περισσότερο) ενώ η τακτική της αναπάντητης δεν ξέρω κατά πόσο είναι "χτύπημα".

Θα συμετέχω κι εγώ στη διαμαρτυρία αλλά χωρίς να στείλω SMS που είναι κόντρα στο κλίμα της διαμαρτυρίας. Θα ενημερώσω τους γνωστούς μου μέσω e-mail.

 

Τέλος να τονίσω ότι αυτή η μέθοδος δεν είναι η καλύτερη γιατί μια τέτοια διαδικασία απαιτεί κόπο και χρόνο κάτι που πολλοί δεν είναι διατεθημένοι να διαθέσουν !

Η επόμενη διαμαρτυρία πρέπει να είναι σβήσιμο των τηλεφώνων για μια ολόκληρη μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Tony_Ts

 

Καλά όλα αυτά αλλά με το να στείλουμε το μήνυμα διαμαρτυρίας μέσω SMS σε όλους μας τους γνωστούς πετυχαίνουμε ακριβώς το αντίθετο (να τους πλουτίσουμε ακόμα περισσότερο) ενώ η τακτική της αναπάντητης δεν ξέρω κατά πόσο είναι "χτύπημα".

Θα συμετέχω κι εγώ στη διαμαρτυρία αλλά χωρίς να στείλω SMS που είναι κόντρα στο κλίμα της διαμαρτυρίας. Θα ενημερώσω τους γνωστούς μου μέσω e-mail.

 

Η επόμενη διαμαρτυρία πρέπει να είναι σβήσιμο των τηλεφώνων για μια ολόκληρη μέρα!!

 

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ :o

 

Ο τρόπος διαμαρτυρίας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ SMS !!!!!!!!!!!!! Το SMS αναφέρθηκε ως τρόπος ενημέρωσης και άλλων γνωστών μας, που δεν έχουν ιντερνετ....ή δεν γνωρίζουν τέλος πάντων για την κίνηση αυτή. Πάμε παρακάτω :)

 

ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΩΝ: Από χθες προχθες που ξεκίνησε να συζητιέται η ιδέα και ο τρόπος διαμαρτυρίας, σκέφτομαι σε τι θα οφελούσε ΠΑΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το να σβήσουμε τα κινητά!

 

Τα σβήνουμε. Ε και; Πόσοι να είμαστε? 1.000-10.000 που θα το κάνουμε? Θα ιδρώσει το αυτί τους; Πόσοι είναι αυτοί στα τόσα εκατομμύρια συνδρομητές, που περνάει ημέρα και ΔΕΝ κάνουν χρήση του κινητού τους? Αρκετοί θα έλεγα. Oπότε το ίδιο και το αυτό θα είναι.

 

Άσε που έχω την εντύπωση πως αρκετοί δεν θα το κλείνανε λόγω δουλειάς, ανάγκης, συνήθειας.

 

Μου αρέσει επίσης η ιδέα της μαζικής αποστολής SMS (από ένα ο καθένας) σε κάποιο 3ψήφιο, της εταιρίας που ανήκει ο καθένας :happy:

 

Παρακαλάτε να δώσουν βάση τα ΜΜΕ στην κίνηση αυτή. Να "ξυπνήσουν" περισσότεροι από μια συγκεκριμένη ομάδα ατόμων 2-3 sites.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να φανταστείς, τουλάχιστον από τη δική μου πλευρά...ποια M.M.E. έχουν λάβει ενημερωτικό email.

 

Ένας να κάνει την αρχή και να το δείξει στην TV, ή να γράψει κανένα μονόστηλο (μόοοοοονο? :p ) σε εφημερίδα... θα έχουμε αλυσιδωτές αντιδράσεις.

 

Πες μας τα email που έστειλες να στείλουμε κι εμείς!

 

Εγώ κάνω attach τα emails των εφημερίδων στις οποίες θα στείλω.

efimerides.txt

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουν ενημερωθεί έως αυτή την στιγμή :

 

ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ: ΤΑ ΝΕΑ, ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ, ΕΞΠΡΕΣΣ, ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ, ΗΜΕΡΗΣΙΑ, METΡOΡAMA, CITY PRESS, ΕΘΝΟΣ, AΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ, ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ, ΤΟ ΒΗΜΑ, Σε μια Κυπριακή Εφημερίδα, ΦΙΛΑΘΛΟΣ.

 

ΤΗΛEOΠΤΙΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ: MEGA Channel, ΑLTER, STAR Channel, ALPHA TV, ANT1, CORFUTV, TVS (Serres), TELE TIME (Patra), BLUESKY.

 

SITES: BBC.CO.UK (ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΜΗΜΑ), E-go, E-One, Pathfinder, MyKarditsa, Larisa On Line (Kapos etsi), Freestuff, Servitoros, Eviaweb, Satleo, Eco2Day, ΕmprosNet, Eboss.

 

ΦΟΡΕΙΣ: ΙΝ.ΚΑ. και Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ

 

ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΑ: Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων, Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων.

 

Και σε κάμποσα άλλα, που δεν θυμάμαι τώρα :blink:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα banner στην κεντρική σελίδα του site μου. Βέβαια δεν είναι και τόσο ωραίο στο σημείο που το έχω βάλει αλλά όποιος μπει το βλέπει αμέσως! http://www.dimangelid.gr/
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον supernet

Λοιπόν, έχουν ενημερωθεί έως αυτή την στιγμή :

ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ: ΤΑ ΝΕΑ.........

ΤΗΛEOΠΤΙΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ: MEGA ......

SITES: BBC.CO.UK (ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΜΗΜΑ), E-go...

ΦΟΡΕΙΣ: ΙΝ.ΚΑ. και Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ......

ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΑ: Αθηναϊκό Πρακτορείο.....

 

Ανέβασε κάπου όλα τα mails τους για να μπορέσουν να στείλουν όλοι!

 

Εγώ συνεχίζω με ακόμη ένα attachment! Ραδιοφωνικοί σταθμοί τους οποίους θα ενημερώσω!

radiofwno.txt

Link to comment
Share on other sites

Τα έστειλα μέσω Outlook και ότι έστελνα, τρώγανε Delete μετά. Συνεπώς δεν γίνεται αυτό που λες. :(
Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, συγνώμη κιόλας, αλλά έτσι ξεκινάνε οι διαμαρτυρίες και τα μποϋκοτάζ; Ξυπνάει κάποιος ένα πρωί και διοργανώνεται μια διαμαρτυρία με αμφίβολα αποτελέσματα μέσα σε 6 μόνο μέρες;

 

Καταρχάς να πω γιατί εγώ ο μίζερος, αφού διαφωνώ δεν κάθομαι απλώς στα αυγά μου και να μη συμμετάσχω (που δε θα μπορούσα έτσι κι αλλιώς λόγω απουσίας στο εξωτερικό).

 

Γιατί συμφωνώ με την ουσία ότι πρέπει να υπάρξει διαμαρτυρία, απλά διαφωνώ με όλα τα άλλα: γιατί κάθε φτωχά διοργανωμένη διαμαρτυρία σε περίπτωση που αποτύχει υπονομεύει τις επόμενες προσπάθειεες . Ελπίζω να είναι κατανοητό αυτό: όλοι αυτοί που τώρα ενθουσιάζονται, σε περίπτωση αποτυχίας θα είναι πολύ πιο επιφυλακτικοί την επόμενη φορά. Άρα ακόμα και αν δε θέλω να συμμετάσχω, ναι με επηρέαζει και προσωπικά ως καταναλωτή.

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν, ξεκινόντας από τα πολύ βασικά:

 

1) Διαμαρτυρία που ξεκινάει Σάββατο πρωί πόσο κόσμο περιμένουμε να έχει μαζέψει μέχρι την Παρασκεύ. δηλαδή σε 6 μέρες, ουσιαστικά 4 εργάσιμες?

2) Αυτός ο κόσμος είναι ικανός να προκαλέσει πρόβλημα στις εταιρίες?

3) Το μπλοκάρισμα του δικτύου (αν επιτευχθεί) γιατί ακριβώς είναι πίεση προς τις εταιρίες? Μου θυμίζει τις περσινές απεργίες ενάντια στον πόλεμο: άλλος είναι αυτός που ταλαιπωρείται από αυτόν που πρέπει πραγματικά να πιεστεί

4) Έγινε κάποια επίσημη νύξη προς το ΙΝΚΑ, ΕΚΠΟΙΖΩ κτλ για υποστήριξη-συνδιοργάνωση? Και δε μιλάω φυσικά για e-mail που στέλνονται από εδώ κι από εκεί?

5) Ποιος επίσημος ή μη φορέας υποστηρίζει το μποϋκοτάζ? Εγώ είμαι το ΙΝΚΑ, η Λαμπίρη, ο Χατζηνικολάου ή ένας απλός πολίτης που θέλω να συμμετάσχω. Με ποιον θα επικοινωνήσω για να ενημερωθώ?Ποιος είναι υπεύθυνος για να με ενηρώσει; Κάποιος κάτι μου είπε, κάπου κάτι άκουσα κτλ.

6) Προωθήστε αυτό το sms σε όσους περισσότερους μπορείτε;;; :wacko: :blink: Τι να πρωτοσχολιάσεις: ότι θυμίζει hoax? Ότι για να διαμαρτυρηθείς απέναντι σε εταιρίες κινητής δε χρησιμοποιείς ως μέσο τις υπηρεσίες τους? Όποιος το σκέφτηκε ας μας πει το σκεπτικό για να καταλάβουμε. :worry:

 

Κι άλλα θα μπορούσα να γράψω. Μια σοβαρή προσπάθεια θα πρέπει να οργανωθεί σε βάθος χρόνου . Να έχει υπεύθυνους που να επικοινωνήσουν με τα ΜΜΕ ως εκπρόσωποι, κι όχι ως ο Μήτσος κι ο Κίτσος που έστειλαν απλώς ενα mail όπου βρήκαν. Να υποστηρίζεται αν όχι από μεγάλους φορείς, τουλάχιστον από τα sites του ευρύτερου χώρου της τεχνολογίας (όχι μόνο κινητής):

myphone, insomnia, dpgr, techteam και όλα τα άλλα.

 

Δεν έχετε την απορία γιατί δεν υπάρχει έστω μια ανακοίνωση στην κεντρική σελίδα του myphone? Μήπως γιατί η παρούσα διαμαρτυρία δεν έχει εκληφθεί ως σοβαρή από τους υπεύθυνους του site? Πως θα μπορούσε άλλωστε (6 μέρες, προωθήστε το sms???). Πιστεύω ότι ο MsK θα ήταν πρόθυμος να στηρίξει μια καλή πρωτοβουλία. Την παρούσα όχι, γιατί άραγε?

 

An θέλετε να προωθήσουμε κάτι σοβαρό, ελάτε να το κάνουμε, αλλά αυτό θέλει συζήτηση και πάνω από όλα δουλειά. Όχι ξυπνάμε το πρωί, κάνουμε ένα post κι όποιος τσιμπήσει τσίμπησε. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac 6) Προωθήστε αυτό το sms σε όσους περισσότερους μπορείτε;;; :wacko: :blink: Τι να πρωτοσχολιάσεις: ότι θυμίζει hoax? Ότι για να διαμαρτυρηθείς απέναντι σε εταιρίες κινητής δε χρησιμοποιείς ως μέσο τις υπηρεσίες τους? Όποιος το σκέφτηκε ας μας πει το σκεπτικό για να καταλάβουμε. :worry:
Αυτό με τα εσεμές είναι όντως το πλέον κουφό... :blink:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μαζί σας..... εκτυπώνω τώρα και άυριο τα κολάω στο σχολείο... άντε μπας και κάνουμε κάτι....

Motorola MPX220 + 1GB MiniSD Sandisk

http://www.danasoft.com/sig/JiMk.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ gmac,

 

σίγουρα ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ο τρόπος που επιλέξαμε (όσοι επιλέξαμε) να διαμαρτυρυθούμε, να είναι παρόμοιος με τον τρόπο που ενεργούν και οι 3 εταιρίες κινητής τηλεφωνίας (χρόνος ανακοινώσεων και χρόνος ανταπόκρισης ενεργειών)

 

Να τονίσω ότι τα SMS δεν είναι ο τρόπος διαμαρτυρίας που έχει επιλεχτεί. Προς Θεού δηλαδή! Δεν θα τους κάνουμε ακόμα πλουσιότερους. Ο καθένας μπορεί να ενημερώσει άτομα του κύκλου του, που δεν έχουν την ευχαίρια να επισκέπτονται το myphone και κάθε myphone ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ ΘΕΛΕΙ & ΜΠΟΡΕΙ (ΤΗΛΕΦΩΝΟ, EMAIL, ΣΤΟΜΑ-ΣΤΟΜΑ). Συνεπώς, ουδείς λόγος για Hoax. Αλήθεια είναι...θα πραγματοποιηθεί ;)

 

Έχει ενημερωθεί, και το ΙΝΚΑ και η ΕΚΠΟΙΖΩ . Δεν με αφορά το αν ενημερώθηκαν ΚΑΙ μέσω email. Έχω απ'ευθείας επικοινωνία με άτομα από εκεί. Το αν προβούν σε ανακοινώσεις, είναι δικό τους καθαρά θέμα. Ίσως θελήσουν να δουν την απήχηση της 1ης φάσης. Το τι έχουμε πει... όποιος έχει συστρατευθεί με την εν λόγω κίνηση, μπορεί να μάθει. Εδώ μέσα δεν πρόκειται να γραφτεί από μενα, κάτι τέτοιο.

 

Αλλά τι να περιμένουμε; Μήπως θα βγει κανένας εκπρόσωπος εταιρίας εκ των 3 να αναφερθούν στην κίνηση αυτή, στις 12.30' της Παρασκευής?

 

Τι περιμένουμε εμείς σαν καταναλωτές? Μήπως ότι θα καταρρεύσει το δίκτυο? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ. Ουτοπία είναι, για όποιον το λεει και το πιστεύει. Απλά θέλουμε να δείξουμε, ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ. Αν δεν ήμασταν εμείς.....ίσως να μην ήταν ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΙ.

 

Οπότε γιατί να μιλάμε για αποτυχία? Επαναλμβάνω, το να ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΝ τα δίκτυα, όπου αναφέρθηκε αυτή η λέξη, είναι εντελώς σχετικό. Προσωπικά εγώ δεν το πιστεύω.

 

Έχουν ενημερωθεί τα ΜΜΕ (η 4η εξουσία ως γνωστό ;) ) που πραγματικά δεν ξέρω τι διάσταση θα δώσουν. Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ δεν έγκειτε στο αν θα βγει ένας Χ εκπρόσωπος σε κάποιο παράθυρο ή σε ένα μικρόφωνο. Αν όμως αύριο το πρωί (Δευτέρα γαρ!) αρχίσουν και σκαλίζουν το θέμα οι ΜΜΕδες και ακουστεί σε όλη την Ελλάδα η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΑΠΛΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ και όχι κανενός Εκπροσώπου... τότε για τι διαστάσεις επιτυχίας ή αποτυχίας θα μιλάμε, μετά την Παρασκευή?

 

Ακόμα και καμία κλήση να μην γίνει εκείνη την ημερα...εγώ προσωπικά θα είμαι ευχαριστημένος ΕΣΤΩ για το ότι ακούστηκε μια ΦΩΝΗ. Έστω ότι ακούσανε "ΟΙ 3" ότι είμαστε ενοχλημένοι "ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ".

 

Toυ Μήτσου, του Κίτσου, της Σούλας και της Κατίνας είναι η τσέπη που πονάει κάθε μήνα. Κι αυτοί οι άνθρωποι δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να εκπροσωπηθούν (ουσιαστικά) από ΚΕΝΑΝΑΝ. Ξέρεις εσύ κανένα συνδυκαλιστικό φορέα (στην Ελλάδα) που έχει βουτηγμένο το δάχτυλο στο μέλι.......και δεν δοκιμάζει λίγο και μετά τουμπεκί? Μας έχουνε πεθάνει από τους ΜΠΡΟΣΤΑΡΗΔΕΣ τους ΑΡΧΗΓΟΥΣ και τους ΠΡΟΕΔΡΟΥΣ :!: Άντε μη βγούμε off topic. :p

 

Επειδή παρακολούθησα από κοντά τις διαδικασίες για την αποστολή Email σε φορείς όσων αφορά τις ακριβές τιμές της ADSL, σε πληροφορώ ότι κάπως έτσι ξεκινήσανε. Μεμονομένα, ώσπου το θέμα το "τσιμπήσανε" (μου άρεσε η λέξη που έκανες χρήση) 2-3 μεγάλα ΜΜΕ. Και μετά είχαμε αλυσιδωτή αντίδραση και από τους άλλους. Τέλος τέλος, το θέμα τους έφτασε και στον τελικό αποδέκτη (κυβέρνηση, υπουργεία, ΟΤΕ κλπ)

 

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ αυτά τα άτομα, γι αυτό που κάνανε, και δεν έκανα εγώ τότε!!!

 

Όσον αφορά το γιατί μια τέτοια προσπάθεια δεν υποστηρίζεται ΕΠΙΣΗΜΑ από το MYPHONE... τι να σου πω; Απευθύνθηκες στον MsΚ μέσω PM να σου πει? Παντώς όχι γιατί "η παρούσα διαμαρτυρία δεν έχει εκληφθεί ως σοβαρή" . Σίγουρα όχι αυτό.

 

Συνωψίζω. ΝΑΙ είναι μια αντίδραση του απλού καταναλωτή. Και ως τέτοια κίνηση........ όποιος νιώθει ότι του θίγουν την τσέπη, συμμετέχει. Όποιος δεν θέλει, δεν το κάνει.

 

(ΣΗΜΕΙΩΣΤΕ ΑΥΤΟ) Μετά την Παρασκευή θα βγουν αρκετοί να κάνουν τους μετά Χριστό προφήτη. Είτε με καλά, είτε με κακά λόγια. Στην Ελλάδα ζούμε. Είναι γνωστό πλέον το σκεπτικό του γείτονα. ;) ΑΛΛΑ εγώ δεν αντέχω την αντιμετώπιση καμίας ΣΤΕΤ καμίας ΒΟΝΤΑ και καμίας ΚΟΤΕ.

 

Φιλικότατα

Ο εκπρόσωπος του εαυτού μου :lol:

ΣΠΥΡΟΣ

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Μερικες παρατηρησεις μονο .

 

 

Απο τον σεισμο του 1999 και τα τρια ελληνικα δικτυα (μιας και η Q telecom δεν εχει ακομα δικο της δικτυο) εχουν βελτιωσει αρκετα την υποδομη τους .

Βεβαια ειμαι σιγουρος οτι αυτο σε καμια περιπτωση δεν εγινε για δικη μας ευκολια/εξυπηρετηση .

Απλα αυξηθηκε η κινηση και ο αριθμος των συνδρωμητων .

 

 

Απο τα λιγα που ξερω για το πως λειτουργει ενα GSM δικτυο , πιστευω οτι αυτο που θελουμε να κανουμε ειναι πολυ δυσκολο , εως αδυνατον .

 

Το να χρησιμοποιησουν ταυτοχρονα το κινητο τους 5-10.000 χρηστες σε μια περιοχη με εκταση οσο ολοκληρη η αθηνα , σιγουρα δεν τους δημιουργει προβληματα σε οτι εχει να κανει με το διαθεσιμο φασμα συχνοτητων .

Για κατι τετοιο χρειαζεται π.χ. 1.000 χρηστες (ισως και περισσοτερους) σε περιοχη που καλυπτεται απο μια κεραια π.χ. και λιγο μεγαλυτερη , μιας και υπαρχει παντα και η επικαλυψη μεταξυ τους .

Και παλι , με δεδομενο οτι πλεον μιλαμε για Dual Band (μην χεσω) δικτυα , οι δυσκολιες ειναι ακομα περισσοτερες .

 

Τωρα οσο για τον ιδιο τον εξοπλισμο των δικτυων , το περισσοτερο που θα καταφερουμε ειναι να αυξησουμε εστω και κατα πολυ το server load σε καποιες περιοχες .

Οσο για την διασυνδεση του δικτυου απο μια περιοχη σε μια αλλη , νομιζω οτι θελουμε πολλεεεες γραμμες για να "γεμισουμε" τα καποια Mbit που διαθετουν :worry:

 

Σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι δεν αξιζει τον κοπο να το κανουμε , απλα ενημερωνω για το κατα ποσο μια τετοια κινηση θα εχει επιπτωσεις στην λειτουργια ενος δικτυου

 

Οσο για το αν θα εμποδισουμε καποιον να χρησιμοποιησει το κινητο του εκεινη την ωρα ειναι αρκετα παρατραβηγμενο .

Ακομα και αν σε μια περιοχη καταφερουμε να δημιουργησουμε τοση κινηση που καποιος αλλος να μην μπορει να πραγματοποιησει μια κληση , αυτο δεν σημαινει οτι η κινηση θα επιρεασει το δικτυο καποιας εταιρειας πανελλαδικα . :blink:

Οποτε οι πιθανοτητες να "πεθανει" καποιος απο αυτην μας την κινηση ειναι μαλλον απειροελαχιστες .

 

 

 

Τωρα το τι θα καταφερουμε με αυτην μας την κινηση , ειναι το δευτερο θεμα .

Κατα την γνωμη μου , προβλημα δεν θα τους δημιουργησουμε ή ακομα και να δημιουργησουμε , θα το ξεπερασουν πολυ συντομα .

Επισης , δεν νομιζω οτι ετσι θα μας δωσουν και μεγαλη σημασια .

Ομως , σιγουρα θα τους τραβηξουμε την προσοχη , και εστω και λιγο θα αναρωτηθουν για το τι θα προκαλεσουμε αν επαναληφθει με μεγαλυτερη συμμετοχη :cool: :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον R.I.P.

 

Κατα την γνωμη μου , προβλημα δεν θα τους δημιουργησουμε ή ακομα και να δημιουργησουμε , θα το ξεπερασουν πολυ συντομα .

 

Επισης , δεν νομιζω οτι ετσι θα μας δωσουν και μεγαλη σημασια .

 

Ομως , σιγουρα θα τους τραβηξουμε την προσοχη , και εστω και λιγο θα αναρωτηθουν για το τι θα προκαλεσουμε αν επαναληφθει με μεγαλυτερη συμμετοχη

 

Επέτρεψε μου, να το επισημάνω αυτό. Γιατί μερικοί νομίζουν ότι θα πάρουμε τα καραούλια και θα κηρύξουμε αντάρτικο :p

 

Σιγά μην πάθουν τίποτα. Απλά θα ακουστούμε ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Από την μεριά μου εγώ πιστεύω πως η δύναμη του καταναλωτή είναι... να μην καταναλώνει.

 

Σκεφτείτε τι θα γινόταν εάν όλοι αποφασίζαμε να χρησιμοποιούμε τα κινητά μας λιγότερο. Δεν θα τις "έτσουζε" τις εταιρείες?

 

Μήπως θα έπρεπε σιγά-σιγά να αλλάζαμε και λίγο την κουλτούρα μας, τον τρόπο σκέψης μας και τις καταναλωτικές συνήθειές μας?

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι αντιθετος σε αυτη την κινηση . :) :)

 

 

 

Δειτε ομως και την παρακατω πλευρα , εντελως φιλικα και με καλες διαθεσεις .

 

Εχετε αναρωτηθει ποτε τι ποσοστο επι του συνολου ειμαστε εμεις οι συνειδητοποιημενοι/ψαγμενοι/λογικοι "καταναλωτες" ?

Και ποιους προσπαθουμε να "σωσουμε" παλευοντας με οποιονδηποτε τροπο?

 

Εχετε δει ποσες χιλιαδες Θυματα (γιατι ειναι πραγματικα θυματα , των εταιρειων) κατεβαζουν καθε μερα απο μαλακιες σαν το vodafone live μελωδιες , εικονες κλπ και πληρωνουν 1-2-3 ευρω για καθε ενα απο αυτα?

Ποσοι ειναι αυτοι που θεωρουν οτι η τσεπη τους "αντεχει"να πληρωσουν 2 ευρω για μελωδια και την ιδια στιγμη βγαινουν και μιλανε για ακριβεια , χαμηλους μισθους και δεν ξερω και εγω τι αλλο?

 

Δεν δικαιολογω σε καμια περιπτωση τις εταιρειες , συμφωνω απολυτα οτι μας κλεβουν/εκμεταλευονται και πολλα αλλα .

Αλλα γιατι να μην μας θεωρησουν θυματα οταν βλεπουν π.χ. στην Vodafone την κινηση που εχει το κωλο Live τους , και οταν βλεπουν ποσοι ειναι αυτοι που καταναλωνουν τετοια χρηματικα ποσα , για κατι που θα επρεπε να ειναι πολυυυυυ φθηνοτερο?

Γιατι να θεωρησουν οτι ο χρηστης που πριν απο 2 μερες εδωσε 5 ευρω για ενα java παιχνιδι , θα θεωρησει μια αυξηση της ταξης του 5% στο παγιο σαν εκμεταλευση?

Στο κατω κατω , περισσοτερα θα εχει δωσιε για την μελωδια :worry: :worry:

 

 

Τι θελω να πω με ολα αυτα?

Οτι καλως ή κακως , εμεις οι καταναλωτες ή για την ακριβεια ενα μαγαλο μερος τους εδωσαν την αφορμη να μας θεωρουν "θυματα" και να μας εκμεταλευονται με τον ενα ή με τον αλλο τροπο.

 

Εγω με το voda 240 μετα τις 4 ωρες θα τους δωσω για τα υπολοιπα 20 λεπτα αλλα 5-10 ευρω .

Ακομα και αν κλεισω το κινητο μου , ακομα και αν το πεταξω , τα ιδια και περισσοτερα λεφτα θα βγαλουν απο ενα 16χρονο που νομιζει οτι το Live ειναι δυνατοτητα του κινητου του και χαιρεται για τα λεφτα που δινει , και στελνει τα MMS σαν να ειναι στραγαλια για να χαρει η 16χρονη κοπελιτσα του .

 

Το θεμα ειναι να προσπαθησουμε να κανουμε τον κοσμο να καταλαβει τι εχει στα χερια του , και οχι να τα βαλουμε με αυτους που τους εκμεταλευονται .

Σαφως και κακως τους εκμεταλευονται , αλλα εχω την εντυπωση οτι σε αρκετα εκατομμυρια συνδρομητες αυτο μαλλον αρεσει :worry:

 

Αυτο που ευχομαι και θελω να γινει , ειναι καποια μερα το Myphone και αλλα παρομοια μεσα ενημερωσης (οχι απαραιτητα ηλεκτρονικα) να μαθουν στον κοσμο , οτι ειναι θυματα .

Ξερω οτι τσαμπα ονειρευομαι , αλλα τουλαχιστον (ακομα) τα ονειρα ειναι δωρεαν , και δεν μου τα προσφερουν και αυτα με χρεωση 5 ευρω /λεπτο ονειρου :worry: :worry: ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον supernet

 

(ΣΗΜΕΙΩΣΤΕ ΑΥΤΟ) Μετά την Παρασκευή θα βγουν αρκετοί να κάνουν τους μετά Χριστό προφήτη. Είτε με καλά, είτε με κακά λόγια. Στην Ελλάδα ζούμε. Είναι γνωστό πλέον το σκεπτικό του γείτονα. ;) ΑΛΛΑ εγώ δεν αντέχω την αντιμετώπιση καμίας ΣΤΕΤ καμίας ΒΟΝΤΑ και καμίας ΚΟΤΕ.

 

Γι' αυτό και εγώ σας είπα από τώρα τις επιφυλάξεις μου΄ώστε αντί για μετά Χριστόν Προφήτης να θεωρηθώ Κασσάνδρα :p

 

Φυσικά και παρά τις επιφυλάξεις μου εύχομαι την επιτυχία κι ας μη τη νομίζω πιθανή.

 

Επί της ουσίας φυσικά και συμφωνούμε το ζήτημα είναι αν ο συγκεκριμένος τρόπος θα έχει το αποτέλεσμα που θέλουμε ή ακριβώς το αντίθετο. Γιατί εσύ μπορεί να το τονίζεις τη μη χρήση sms για να διαθοδεί η διαμαρτυρία, γιατί όμως εγώ συνεχίζω να πιστευω ότι αν εξαπλωθεί το θέμα τα δίκτυα θα κάνουν χρυσές δουλειές?

 

Όπως λέει κάποιος πιο πάνω (ο ΤΝ97 νομιζω πως είναι) η δύναμη μας είναι αυτή ως καταναλωτών βασικά. Οπότε το "κάντε 10 αναπάντητες" δε λέει κάτι. Το "μη χρησιμοποιείτε το κινητό/σταθερό/χχχ για χ χρόνο" λέει πιο πολλά. Αυτό σημαίνει κιόλας μποϋκοτάζ. Αυτό που πάει να γίνει τώρα είναι διαμαρτυρία.

 

Γιατί ακόμα και να τσιμπήσει το κάθε ΜΜΕ (είναι και της μόδας εδώ και μήνες τα θέματα με τις τιμές) απλώς θα γίνει ένα happening την Παρασκευή και σύντομα το θέμα θα ξεχαστεί. Πίεση προς τις εταιρίες θα υπάρξει ?

 

Όπως ξαναείπα στην ουσία είμαστε 100% σύμφωνoi. Τα σημεία στα οποία διαφωνώ τα έγραψα παραπάνω στο προηγούμενο ποστ και κατά την άποψή μου αλλοιώνουν την ουσία.

 

Τα περί οργανωμένης προσπάθειας φυσικά και δεν αναφερόταν σε προεδριλίκια και συνδικαλιστικές alike προσπάθειες. Οργάνωση από τους απλούς χρήστες.

 

RIP to ίδιο "όνειρο" έχω κι εγώ.

 

Φιλικά,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

8a symmetasw... wstoso choris na 8ewroyme eidikos sta 8emata diktywn, to na kanete apla anapanthtes klhseis den nomizw oti 8a epibarynei kanena diktyo - h diadikasia ths klhsews einai 8ema shmatodosias kai oxi kinhshs dyktyoy. Opote, kata thn panta tapinh moy apopsh pisteyw oti olo ayto den 8a exei kanena apotelesma.

 

giati den pairnete oloi mazi ta tmhmata exyphrethshs pelatwn thn idia stigmh kai na toys diabasete th diamartyria? etsi kai kinhsh 8a yparxei, xwris xrewsh, kai 8a paroyn to mhnyma aytoi poy prepei.

...lurking the internet
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac

 

Γιατί εσύ μπορεί να το τονίζεις τη μη χρήση sms για να διαθοδεί η διαμαρτυρία, γιατί όμως εγώ συνεχίζω να πιστευω ότι αν εξαπλωθεί το θέμα τα δίκτυα θα κάνουν χρυσές δουλειές?

 

Όπως λέει κάποιος πιο πάνω (ο ΤΝ97 νομιζω πως είναι) η δύναμη μας είναι αυτή ως καταναλωτών βασικά. Οπότε το "κάντε 10 αναπάντητες" δε λέει κάτι. Το "μη χρησιμοποιείτε το κινητό/σταθερό/χχχ για χ χρόνο" λέει πιο πολλά. Αυτό σημαίνει κιόλας μποϋκοτάζ. Αυτό που πάει να γίνει τώρα είναι διαμαρτυρία .

 

Γιατί φίλε μου, πέρα από τα ΘΥΜΑΤΑ που το μόνο που ξέρουν είναι να παίζουν με το "....LIVE" και το ".....VIEW" τους, πέρα από το κατέβασαμα Java Games, melodies κλπ...............υπάρχουν άτομα που το κινητό το έχουν για εργαλείο.

 

Ένας από αυτούς είμαι και γω. Το χρησιμοποιώ γιατί έτσι πρέπει. Οπότε αν παραστεί ανάγκη να το χρησιμοποιήσω την ημέρα της συνεννοημένης αποχής, σίγουρα δεν θα με σταματήσει η αποχή. ;)

 

Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι αντίδρασης, που δεν έχουν αναφερθεί. Να αναφερθούμε σ'αυτούς μετά την Παρασκευή? :)

 

Συμφωνώ ότι δεν είναι μποϋκοτάζ αλλά διαμαρτυρία.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον z_manos

 

8a symmetasw... wstoso choris na 8ewroyme eidikos sta 8emata diktywn, to na kanete apla anapanthtes klhseis den nomizw oti 8a epibarynei kanena diktyo - h diadikasia ths klhsews einai 8ema shmatodosias kai oxi kinhshs dyktyoy. Opote, kata thn panta tapinh moy apopsh pisteyw oti olo ayto den 8a exei kanena apotelesma.

 

giati den pairnete oloi mazi ta tmhmata exyphrethshs pelatwn thn idia stigmh kai na toys diabasete th diamartyria? etsi kai kinhsh 8a yparxei, xwris xrewsh, kai 8a paroyn to mhnyma aytoi poy prepei.

 

 

Αυτό με το customer care το είχα σκεφτεί και εγώ. Πραγματικά θα ήταν πολύ καλό γιατί αν παίρναμε όλοι την ίδια ώρα στο customer care της εταιρίας και θα γινόταν ο χαμός στο customer care με τόσες κλήσεις και θα πήγαιναν τα παράπονά μας σε κάποιον υπεύθυνο και μπορεί να πάθαινε το δίκτυο της κάθε εταιρίας ( ξεχνάω ρε παιδιά συνέχεια ότι πλέον είναι μια εταιρία :p ) υπερφόρτωση με τις κλήσεις μας! Για σκεφτείτε και αυτό!

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρε Δρομεα με της ιδεες!!!! Θα τους κανεις να τρεχουν και να μην σε φτανουν :p :p
There are only 10 types of people in this world.. Those who understand binary and those who don't.
Link to comment
Share on other sites

re paidia... i lisi tha itan na kaname mpoikotaz kai na kleiname ta kinita gia 24 ores... alla os ellines... oloi tha kleisoun to ena kinito... kai tha valoun mesa tin enalaktiki karta... 'i tha to anoigoun kathe 1 ora gia na doun ta sms kai ta minimata tou tilefoniti...

an poume apo tora os imerominia px kiriaki 2 noemvri kai na prospathisoume na to proothisoume pantou... alla kai pali... oloi tha anoiksoun to kinito tous esto kai gia ligo...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...