Jump to content

Meizu MX6


kostas234
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 68
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά το έχω κανά μήνα τώρα, το τηλέφωνο είναι ΑΨΟΓΟ.

Οθόνη πολύ καλή

κάμερα άψογη

Μπαταρία βγάζει σε εμένα μιάμισι μέρα με ανοιχτά όλα

Ποότητα κλήσεων άριστη σε vodafone και cosmote

Ταχύτητα και εμπειρία άριστη.

Γενικά ένα πάρα πολύ ολοκληρωμένο κινητό.

Το κινητό ήταν a και έγινε global

Λίγο πιο βαρύ από MX5 και λίγο πιο παχύ παρόλο που τα νούμερα λένε άλλα

Αυτά ανα υπάρχουν απορίες εδώ είμαστε

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σου είναι εύκολο να ανεβάσεις φωτογραφίες με μέτριο φωτισμό; εντός σπιτιού ας πούμε και καμιά νυχτερινή;
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις πως γίνεται η μετάβαση από G σε Α.

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

Φιλε google it λιγο και θα το βρεις πιστευω. Ακομα δεν εψαξα τίποτα αλλα μέχρι τωρα στο meizu fans τα εβρισκα όλα για τα προηγούμενα meizu phones που ειχα.

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

http://www.androidworld.it/forum/showthread.php?t=202895

Ο ένας τροπος

 

http://www.alegrecompra.com/blog/como-instalar-glabal-firmware-al-meizu-mx6-a-a-g/

και ο δεύτερος

 

 

Στάλθηκε από το MX6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by smaridakis
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σου είναι εύκολο να ανεβάσεις φωτογραφίες με μέτριο φωτισμό; εντός σπιτιού ας πούμε και καμιά νυχτερινή;

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161112/e1519d0345e64691a781c4a7fab5865d.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20161112/7cad7188464fcaefbd70b9d10e42b4e2.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20161112/d959879eaac2e2ef7cd9b7192a548b1c.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20161112/a972e842137b3e8050abb047ec148648.jpg

 

Στάλθηκε από το MX6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε ευχαριστούμε φίλε μου

 

αν θελεις σε παρακαλω πες μας αν με επομενη αναβαθμιση παρατηρησεις σημαντικη

αναβαθμιση στην ποιοτητα σε φωτό ή σε κατι άλλο στο κινητό.

 

μετά από το μχ5 δεν αλλάζω άλλη εταιρία, οπότε με ενδιαφέρει για μετάβαση στο 6

αργότερα βέβαια, να το πεθάνω λιγο ακόμα το 5.

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εδώ και λίγες μέρες έχω στα χέρια μου το mx6. Πραγματικά υπέροχη συσκευή. Στις εισερχομενες κλήσεις αναβοσβήνει το φλας .υπάρχει κάποια επιλογή απενεργοποίησης μέσα στην συσκευή ή το κάνει μόνιμα?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από που το πήρατε παίδες, είναι για κανέναν εύκολο να δώσει πληροφορίες;

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε λίγες μέρες κάτοχος του συγκεκριμένου, βλέπω οτι το φορουμ δεν έχει ασχοληθεί καθόλου με αυτό το κινητό, ενώ ο προκάτοχος του έχει γεμίσει σελίδες, και ανταγωνιστές όπως xiaomi mi5 επίσης..

 

Οποιοι το έχετε:

το προτείνετε; γενικότερα εντυπώσεις οσον αφορα τα κυρια χαρακτηριστικα του (αυτονομία-κάμερα)?

Link to comment
Share on other sites

Όντως κατά έναν περίεργο λόγο το συγκεκριμένο κινητό δεν έχει τη συζήτηση που περιμενα....

Είμαι σε αναζήτηση κινητου και είμαι ανάμεσα σε

Meizu mx6

Xiaomi mi5

Meizu pro6

Το xiaomi ενώ ξέρουμε ότι είναι πολύ καλό κ αξιόπιστο με προβληματίζουν όλα αυτά με τις ρομ.. καθώς επίσης και το fingerprint που λένε ότι είναι τραγικό.

Το pro6 με καλύπτει σε όλα αλλά με προβληματίζει η μπαταρία καθώς είμαι όλη μέρα στο δρόμο κ του πίνω το αίμα

Το mx6 μάλλον είναι πιο κοντά σε αυτό που θέλω αλλά θα ήθελα να ακούσω από κάποιον που το έχει 1-2 μήνες τι εντυπώσεις αφήνει.

Επίσης λέω να ψωνίσω από Ελλάδα για να έχω έστω 1 χρόνο εγγύηση ποια είναι η γνώμη σας γι αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Μα έτσι είναι με όλα τα Meizu.

Δεν τα παίρνει πολύς κόσμος γιατί δεν έχουν την φήμη των ΧΙΑΟΜΙ παρόλο που είναι απροβλημάτιστα κινητά.

Επίσης επειδή δεν βγάζουν προβλήματα, δεν γεμίζουν με μηνύματα τα θέματά τους , οπότε σκάνε κάτι άσχετοι και λένε ότι δεν αξίζουν τα κινητά αυτά.

Αυτή είναι η πραγματικότητα.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όντως κατά έναν περίεργο λόγο το συγκεκριμένο κινητό δεν έχει τη συζήτηση που περιμενα....

Είμαι σε αναζήτηση κινητου και είμαι ανάμεσα σε

Meizu mx6

Xiaomi mi5

Meizu pro6

Το xiaomi ενώ ξέρουμε ότι είναι πολύ καλό κ αξιόπιστο με προβληματίζουν όλα αυτά με τις ρομ.. καθώς επίσης και το fingerprint που λένε ότι είναι τραγικό.

Το pro6 με καλύπτει σε όλα αλλά με προβληματίζει η μπαταρία καθώς είμαι όλη μέρα στο δρόμο κ του πίνω το αίμα

Το mx6 μάλλον είναι πιο κοντά σε αυτό που θέλω αλλά θα ήθελα να ακούσω από κάποιον που το έχει 1-2 μήνες τι εντυπώσεις αφήνει.

Επίσης λέω να ψωνίσω από Ελλάδα για να έχω έστω 1 χρόνο εγγύηση ποια είναι η γνώμη σας γι αυτό???

 

Το κινητό είναι άψογο για την τιμή του και γι αυτά που προσφέρει

Ήμουν κάτοχος iphone από εποχής 3g, 4,5 στην συνέχεια πήγα σε xiaomi mi4c 32gb και τώρα έχω το mx6 κανά 3μηνο. Το xiaomi το έδωσα λόγω μπαταρίας επειδή μέχρι το μεσημέρι είχα μείνει.

Το meizu είναι πολύ ισορροπημένο, η μπαταρία του πολύ καλή, στο διάστημα που το έχω δεν με έχει αφήσει η μπαταρία του, παρά μόνο κανά δυό φορές αφου το είχα λειώσει.

Κάμερα καλή, οι ειδοποιήσεις μια χαρά σε global version, η οποία είναι λίγο πιο σύνθετη διαδικασία να περάσει σε σχέση με άλλα meizu. Αν μπορείς να το πάρεις με global απευθείας καλύτερα. Το μέγεθός του είναι πολύ καλό και η οθόνη επίσης πάρα πολύ καλή. Το fingerprint ΑΨΟΓΟ και μπροστά στο πολυπλήκτρο της meizu που προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ. Γενικά είναι ένα πολύ ολοκληρωμένο κινητό που δεν θα ασχοληθείς ιδιαίτερα με προβλήματα. Τώρα αν θέλεις να το πειράζεις και να κάνεις διάφορα πάρε ένα xiaomi σε αυτά με τις εβδομαδιαίες rom είναι καλύτερα.

Αν θέλεις να δουλεύεις απροβλημάτιστα τότε meizu και είναι rexona (δεν σε εγκαταλείπει ποτέ)

Αυτά τα λίγα

Edited by smaridakis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το κινητό είναι άψογο για την τιμή του και γι αυτά που προσφέρει

Ήμουν κάτοχος iphone από εποχής 3g, 4,5 στην συνέχεια πήγα σε xiaomi mi4c 32gb και τώρα έχω το mx6 κανά 3μηνο. Το xiaomi το έδωσα λόγω μπαταρίας επειδή μέχρι το μεσημέρι είχα μείνει.

Το meizu είναι πολύ ισορροπημένο, η μπαταρία του πολύ καλή, στο διάστημα που το έχω δεν με έχει αφήσει η μπαταρία του, παρά μόνο κανά δυό φορές αφου το είχα λειώσει.

Κάμερα καλή, οι ειδοποιήσεις μια χαρά σε global version, η οποία είναι λίγο πιο σύνθετη διαδικασία να περάσει σε σχέση με άλλα meizu. Αν μπορείς να το πάρεις με global απευθείας καλύτερα. Το μέγεθός του είναι πολύ καλό και η οθόνη επίσης πάρα πολύ καλή. Το fingerprint ΑΨΟΓΟ και μπροστά στο πολυπλήκτρο της meizu που προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ. Γενικά είναι ένα πολύ ολοκληρωμένο κινητό που δεν θα ασχοληθείς ιδιαίτερα με προβλήματα. Τώρα αν θέλεις να το πειράζεις και να κάνεις διάφορα πάρε ένα xiaomi σε αυτά με τις εβδομαδιαίες rom είναι καλύτερα.

Αν θέλεις να δουλεύεις απροβλημάτιστα τότε meizu και είναι rexona (δεν σε εγκαταλείπει ποτέ)

Αυτά τα λίγα

Η οθόνη πως σου φαίνεται?Έχω mx5 και σκέφτομαι αλλαγή , αλλά με προβληματίζει που δεν είναι AMOLED.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό αρκετό καιρό τώρα, το πήρα σε τιμή ευκαιρία αλλά δε μπορώ να πω ότι θα έδινα τα κανονικά χρήματα που κάνει και θα έμενα ικανοποιημένος..φοβερό ηχείο αλλά με χαλάει που είναι ένα και όχι δύο..κάμερα θα έλεγα μέτρια κι η μπρος και η πίσω..στην εφαρμογή της εμπρός απορώ γιατί δεν βάζουν την επιλογή να ασπρίσει η οθόνη (σαν φλας)..σαν κατασκευή φοβερή, οθόνη φοβερή αν και δεν ξέρω αν έχει γυαλί αντιχαρακτικο..δόνηση ΤΡΑΓΙΚΉ σε σημείο που φοβάμαι μήπως είναι ελαττωματική η συσκευή..είναι χαμηλότερη από όλα τα κινητά που είχα στο παρελθόν..Τέλος, θέλω να μετατρέψω την συσκευή από κινεζική σε ευρωπαϊκή για να βάλω λογισμικό G..γνωρίζει κανείς πως να το κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό αρκετό καιρό τώρα, το πήρα σε τιμή ευκαιρία αλλά δε μπορώ να πω ότι θα έδινα τα κανονικά χρήματα που κάνει και θα έμενα ικανοποιημένος..φοβερό ηχείο αλλά με χαλάει που είναι ένα και όχι δύο..κάμερα θα έλεγα μέτρια κι η μπρος και η πίσω..στην εφαρμογή της εμπρός απορώ γιατί δεν βάζουν την επιλογή να ασπρίσει η οθόνη (σαν φλας)..σαν κατασκευή φοβερή, οθόνη φοβερή αν και δεν ξέρω αν έχει γυαλί αντιχαρακτικο..δόνηση ΤΡΑΓΙΚΉ σε σημείο που φοβάμαι μήπως είναι ελαττωματική η συσκευή..είναι χαμηλότερη από όλα τα κινητά που είχα στο παρελθόν..Τέλος, θέλω να μετατρέψω την συσκευή από κινεζική σε ευρωπαϊκή για να βάλω λογισμικό G..γνωρίζει κανείς πως να το κάνω;

 

5 μηνυματα παραπάνω

 

http://www.androidworld.it/forum/meizu-mx6-1697/meizu-mx6-da-firmware-asiatico-firmware-globale-g-202895/

Ο ένας τροπος

 

http://www.alegrecompra.com/blog/como-instalar-glabal-firmware-al-meizu-mx6-a-a-g/

και ο δεύτερος

Link to comment
Share on other sites

 

Να σαι καλά φίλε..για τη δόνηση τι άποψη έχεις; είναι κι εσένα τόσο χαμηλή; Τέλος, από μπαταρία, φοβερή στη φόρτιση, σήμερα πήγε από 0->80 μέσα σε λιγότερο από σαράντα λεπτά..σε αυτονομια δεν τρελάθηκα, αλλά είναι σε καλά επίπεδα..

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φίλε..για τη δόνηση τι άποψη έχεις; είναι κι εσένα τόσο χαμηλή; Τέλος, από μπαταρία, φοβερή στη φόρτιση, σήμερα πήγε από 0->80 μέσα σε λιγότερο από σαράντα λεπτά..σε αυτονομια δεν τρελάθηκα, αλλά είναι σε καλά επίπεδα..

 

Κοίτα να δεις η δόνηση του δεν είναι και η καλύτερη αλλά με ένα καλό ήχο κλήσης δεν είχα πρόβλημα. Η φόρτιση του είναι άψογη και το τελευταίο διάστημα ενώ το είχα κάνει global γύρισα σε Α και είδα τεράστια διαφορά στην μπαταρία με flyme 6 σε σημείο που απορώ, ενώ πριν εβγαζε άνετα 1 μέρα τώρα βγάζει (με ανοικτά όλα εννοείται wifi και 4g) 1,5 μέρα βέβαια παρόλα αυτά το φορτίζω πάλι κάθε βράδυ. Τι version φοράς ?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα και εγώ το mx6 από vickmall. Παρότι φοράει global rom δεν έχει μέσα προεγκαταστημενο το play Store. Προσπάθησα να το εγκαταστήσω μέσα από το App store που έχει μέσα (Google installer) αλλά τίποτα. Γνωρίζει κάποιος κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα και εγώ το mx6 από vickmall. Παρότι φοράει global rom δεν έχει μέσα προεγκαταστημενο το play Store. Προσπάθησα να το εγκαταστήσω μέσα από το App store που έχει μέσα (Google installer) αλλά τίποτα. Γνωρίζει κάποιος κάτι?

 

 

 

Έχει μέσα το hot apps αν θυμάμαι καλά. Από εκεί θα κατεβάσεις το google installer

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλημέρα, όποιος θέλει εχει βγεί η Flyme 6.7.3.3G beta το link εδω:http://forum.flymeos.com/thread-22658-1-1.html
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι ένα βήμα πριν το παραγγείλω μπορείτε να μου πείτε μετά απο τόσο καιρό πως είναι σε καθημερινή χρήση; Φωτογραφίες είδα ότι τραβάει πολύ καλές οπότε κυρίως με ενδιαφέρει από άποψη σήματος, δέκτη wifi και gps.

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι ένα βήμα πριν το παραγγείλω μπορείτε να μου πείτε μετά απο τόσο καιρό πως είναι σε καθημερινή χρήση; Φωτογραφίες είδα ότι τραβάει πολύ καλές οπότε κυρίως με ενδιαφέρει από άποψη σήματος, δέκτη wifi και gps.

Δεν υπάρχει κανένα MEIZU που να έχει πρόβλημα με όσα λες.

Αυτά είναι στάνταρ πράγματα.

Σαν να Ρωτάς αν στέλνει sms.

 

Sent from my i15-TCL using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα MEIZU που να έχει πρόβλημα με όσα λες.

Αυτά είναι στάνταρ πράγματα.

Σαν να Ρωτάς αν στέλνει sms.

 

Sent from my i15-TCL using Tapatalk

 

:lol: Έχεις δίκιο αν και έχω μία σχετική εμπειρία απο MEIZU και συγκεκριμένα απο το Μ2 ΝΟΤΕ είπα να κάνω μία ερώτηση και εγώ.

Το μόνο που δεν μ αρέσει είναι ένα θέμα που διαβάζω και απ ότι βλέπω εμφανίζεται σχεδόν σε όλες τις συσκευές της και συγκεκριμένα ότι δεν εστιάζει καλά σε auto mode. Εντάξει θα μου πεις χρησιμοποιείς manual focus αλλά φαίνεται ότι δεν μπορεί να το διορθώσει η εταιρία. Βέβαια στις φώτο εδώ δεν βλέπω κάποια θολούρα αλλά σαν θέμα το διαβάζω ότι υπάρχει. Η ουσία είναι ότι θέλω να πάω σε MEIZU και ελπίζω σε μία διόρθωση

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...