Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα αρκετά. Μόλις έκανα και επαναφορά εργοστασιακών αλλά το πρόβλημα παραμένει. Ακριβώς όπως πριν , το wifi κλεινει μόνο του.
Πόσο καιρό το έχει το κινητό η γυναίκα σου;;

Αφού το γύρισες εργοστασιακες ρυθμίσεις και το πρόβλημα δεν λύθηκε, πήγαινε το σέρβις αν είναι εντός εγγύησης!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ούτε μισό χρόνο δεν το έχει και δεν το εχει πειράξει καθόλου. Ούτε πτώσεις, ούτε περίεργες εφαρμογές, όλες τις ενημερώσεις...

Ναι υπάρχει η εγγύηση. Τι μπορεί να είναι όμως; Τώρα όλως τυχαίως έχει μπει και είναι μέσα εδώ και 15 λεπτά με κανονική χρήση (facebook, messenger, youtube και chrome για δοκιμή) και δεν την έχει πετάξει. Το έκανε και χθες αυτό, μπήκε για κανά 4ωρο κανονικά και μετά άρχισε πάλι τα ίδια.

Περιφάνεια

Αντίσταση

Όνειρο

Κατάκτηση

Link to comment
Share on other sites

Σε g2 που είχα, είχε καεί το τσιπάκι των wifi. Αν ψάξεις στο ίντερνετ για g2 wifi problem υπάρχουν άπειρες αναφορές.

Καλύτερα να το πας στην εγγύηση, μπορεί να έπαθε το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Πολωνικό κι εγώ, αναμονή. Μπαίνω τακτικά για έλεγχο στο sammobile αλλά μέχρι στιγμής παραμένουμε σε lollipop. :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με την nougat κανενα νεο?

Εχω πολωνικο και ακομα τιποτα...

 

Γιατί δεν κατεβάζετε nougat απο sammobile? Και εγκατάσταση μέσω nougat...

 

Αν δεν είστε εξοικειωμένοι με Odin αφήστε το... αλλιώς αξίζει τον κόπο κατά την γνώμη μου ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει ξανά αναφερθεί η περίπτωση στις 143 σελίδες, κοίταξα πεταχτά καμιά 60αριά και δεν είδα κάτι παρόμοιο οπότε το ρωτάω.

Το κινητό το πήρε η γυναίκα μου πριν 1 μήνα . Όλα ωραία και καλά αλλά σε 1 μήνα τιγκαρε με φωτογραφίες την εσωτερική μνήμη και μια 8αρα κάρτα και προσπαθώντας να το αδειάσει αποδείχτηκε ότι δεν μπορεί με τίποτα να συνδεθεί με υπολογιστή.

Πολύ απλά με το που μπαίνει το usb καλώδιο κάνει το γνωστό ήχο και το γνωστό εφέ στην οθόνη του και αρχίζει να φορτίζει αλλά τίποτα άλλο . Ούτε στο κινητό , ούτε στον υπολογιστή.

Το κινητό είναι της ελληνικής αντιπροσωπείας και έχει πάρει όλες τις ενημερώσεις ota (τώρα είναι με την A510FXXU4BQD1) .

Δεν έγινε ούτε καν προσπάθεια για root.

Έχω δοκιμάσει σε windows 7 και 10.

Έχω περάσει στα λαπτοπ σκέτους drivers αλλά και το smart switch.

Έχω κάνει factory reset από recovery.

Έχω δοκιμάσει με το καλώδιο που ήταν στο πακέτο αλλά κα με 2-3 άλλα καλώδια.

Έχω ενεργοποιήσει usb debugging και MTP στη διαμόρφωση usb .

Έχω επιλέξει MTP από το μενού από το *#0808#

Στο μενού από την κορφή της οθόνης δεν υπάρχει καμία επιλογή ή ένδειξη για σύνδεση.

Τίποτα και στη διαχείριση συσκευών των windows.

Δεν φαίνεται να κάνει γρήγορη φόρτιση ενώ σίγουρα έκανε αρχικά

Είμαι 99% σίγουρος ότι αρχικά συνδεονταν κανονικά με υπολογιστή γιατί πρέπει να είχα περάσει αρχείο με τις επαφές (1% να το πέρασα με card reader στην κάρτα μνήμης).

Για otg ούτε λόγος (Δεν θυμάμαι αν έπαιζε αρχικά και δεν έχω καταλάβει αν υποστηρίζεται τελικά , αλλού λένε έτσι αλλού αλλιώς ! )

Δεν έχει πέσει κάτω ποτέ.

Στους ίδιους υπολογιστές ένα tablet samsung Ε συνδέεται κανονικά.

Νομίζω ότι τελικά τα έχω δοκιμάσει όλα !!! Αλλά ... τζίφος !

Καμιά ιδέα; είναι μήπως θέμα hardware ή κάτι έγινε με τις ενημερώσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω εδώ γιατί στο κομμάτι της νοκια δε βλέπω να το διαβάζει κάνεις..

Πήρα στη γυναίκα δώρο το νέο ΝΟΚΙΑ 3 τη Παρασκευή το βράδυ από Γερμανό στη Κατερίνη.

Χθες βράδυ που προσπάθησα να το ανοίξω δεν ανοίγει με τίποτα..λίγο η δόνηση καταλαβαίνω ότι δουλεύει και τίποτα..

Το βάζω και στη φόρτιση..τίποτα...

Το κινητό δούλεψε κανονικά τη Παρασκευή και το Σάββατο..

Υπάρχει αντικατάσταση συσκευής; ;

Μπορώ να πάω σε άλλο Γερμανό γιατί τώρα είμαι Καρδίτσα; ;

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω εδώ γιατί στο κομμάτι της νοκια δε βλέπω να το διαβάζει κάνεις..

Πήρα στη γυναίκα δώρο το νέο ΝΟΚΙΑ 3 τη Παρασκευή το βράδυ από Γερμανό στη Κατερίνη.

Χθες βράδυ που προσπάθησα να το ανοίξω δεν ανοίγει με τίποτα..λίγο η δόνηση καταλαβαίνω ότι δουλεύει και τίποτα..

Το βάζω και στη φόρτιση..τίποτα...

Το κινητό δούλεψε κανονικά τη Παρασκευή και το Σάββατο..

Υπάρχει αντικατάσταση συσκευής; ;

Μπορώ να πάω σε άλλο Γερμανό γιατί τώρα είμαι Καρδίτσα; ;

 

αυτο με τη δονηση μου θυμιζει πολυ αδεια μπαταρια. Μηπως να το αφησεις καμια ωρα στη φορτιση?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τη δονηση μου θυμιζει πολυ αδεια μπαταρια. Μηπως να το αφησεις καμια ωρα στη φορτιση?

 

Πότε να άδειασε; ;

Το είχα κλειστό και είχε 50% μπαταρία..

Θα το βάλω πάντως ξανά να δω τι γίνεται..

 

Πήρα τηλέφωνο τελικά στο Γερμανό στη Κατερίνη..

12 μέρες έχει για αντικατάσταση συσκευής και πρέπει να πάω εκεί για να το αλλάξουν..

Edited by jimptsog
Link to comment
Share on other sites

Συγγενικό μου πρόσωπο εδώ και αρκετό διάστημα ταλαιπωρείται με την συσκευή. Κολλάει στην αρχική οθόνη και δείχνει κάποια γρανάζια και την πορεία ενημέρωσης/εγκατάστασης των εφαρμογών.

 

Χθες μάλιστα είχε μείνει κανά 6ωρο σε αυτή την φάση. Αν το έκλεινες επανεκκινούσε αυτόματα και έμενε στην παραπάνω οθόνη. Δεν μπορούσα ούτε hard reset να του κάνω. Κανένας με παρόμοιο θέμα;

 

Τελικά είχε ψοφήσει η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Πολωνικό κι εγώ, αναμονή. Μπαίνω τακτικά για έλεγχο στο sammobile αλλά μέχρι στιγμής παραμένουμε σε lollipop. :)

 

Κινητάρες βγάζει η Samsung αλλά αυτό το πράγμα με τις καθυστερήσεις στις ενημερώσεις κουράζει πολύ. Το marshmallow ήρθε ύστερα από πάνω από ένα χρόνο που το κυκλοφόρησε η Google. Τώρα τα ίδια πάλι με nougat που σε λίγο κλείνει χρόνο.

 

Και επίσης κουράζει που έρχεται ανά περιοχές και όχι ταυτόχρονα σε όλα τα κινητά, λες και κάτι αλλάζει...

2 μήνες περάσαν που έχει πρωτοέρθει στη Ρωσσία και σε άλλες τίποτα....Και εγώ Πολωνικό έχω.

Link to comment
Share on other sites

Το Νοκια 3 άνοιξε τελικά. Το εβαλα πάλι στη φόρτιση και ξεκίνησε από το 46%..

Υπάρχει ρύθμιση στο Android να δουλεύει το κινητό μόνο σε κάποιες ώρες τις ημέρας; ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει ξανά αναφερθεί η περίπτωση στις 143 σελίδες, κοίταξα πεταχτά καμιά 60αριά και δεν είδα κάτι παρόμοιο οπότε το ρωτάω.

Το κινητό το πήρε η γυναίκα μου πριν 1 μήνα . Όλα ωραία και καλά αλλά σε 1 μήνα τιγκαρε με φωτογραφίες την εσωτερική μνήμη και μια 8αρα κάρτα και προσπαθώντας να το αδειάσει αποδείχτηκε ότι δεν μπορεί με τίποτα να συνδεθεί με υπολογιστή.

Πολύ απλά με το που μπαίνει το usb καλώδιο κάνει το γνωστό ήχο και το γνωστό εφέ στην οθόνη του και αρχίζει να φορτίζει αλλά τίποτα άλλο . Ούτε στο κινητό , ούτε στον υπολογιστή.

Το κινητό είναι της ελληνικής αντιπροσωπείας και έχει πάρει όλες τις ενημερώσεις ota (τώρα είναι με την A510FXXU4BQD1) .

Δεν έγινε ούτε καν προσπάθεια για root.

Έχω δοκιμάσει σε windows 7 και 10.

Έχω περάσει στα λαπτοπ σκέτους drivers αλλά και το smart switch.

Έχω κάνει factory reset από recovery.

Έχω δοκιμάσει με το καλώδιο που ήταν στο πακέτο αλλά κα με 2-3 άλλα καλώδια.

Έχω ενεργοποιήσει usb debugging και MTP στη διαμόρφωση usb .

Έχω επιλέξει MTP από το μενού από το *#0808#

Στο μενού από την κορφή της οθόνης δεν υπάρχει καμία επιλογή ή ένδειξη για σύνδεση.

Τίποτα και στη διαχείριση συσκευών των windows.

Δεν φαίνεται να κάνει γρήγορη φόρτιση ενώ σίγουρα έκανε αρχικά

Είμαι 99% σίγουρος ότι αρχικά συνδεονταν κανονικά με υπολογιστή γιατί πρέπει να είχα περάσει αρχείο με τις επαφές (1% να το πέρασα με card reader στην κάρτα μνήμης).

Για otg ούτε λόγος (Δεν θυμάμαι αν έπαιζε αρχικά και δεν έχω καταλάβει αν υποστηρίζεται τελικά , αλλού λένε έτσι αλλού αλλιώς ! )

Δεν έχει πέσει κάτω ποτέ.

Στους ίδιους υπολογιστές ένα tablet samsung Ε συνδέεται κανονικά.

Νομίζω ότι τελικά τα έχω δοκιμάσει όλα !!! Αλλά ... τζίφος !

Καμιά ιδέα; είναι μήπως θέμα hardware ή κάτι έγινε με τις ενημερώσεις ;

 

Το ίδιο κι εγώ. Ποτέ δεν το "είδα" σε PC.

Πρέπει να είναι γνωστό "issue" αν κατάλαβα καλά από μια αναζήτηση στα γρήγορα που έκανα. Εγώ ως λύση περνάω όσα αρχεία θέλω σε Drive, Dropbox και OneDrive και τα κατεβάζω από εκεί.

ΟΚ δεν είναι η σωστή λύση, αλλά τουλάχιστον κάνω τη δουλειά μου.

Όποιος έχει λύση για το θέμα, με ενδιαφέρει κι εμένα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να επιλεγω ποτε να φορτιζει με γρηγορη φορτηση και ποτε οχι χρησιμοποιωντας το φορτηστη που βρισκεται στην συσκευασια;
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κι εγώ. Ποτέ δεν το "είδα" σε PC.

Πρέπει να είναι γνωστό "issue" αν κατάλαβα καλά από μια αναζήτηση στα γρήγορα που έκανα. Εγώ ως λύση περνάω όσα αρχεία θέλω σε Drive, Dropbox και OneDrive και τα κατεβάζω από εκεί.

ΟΚ δεν είναι η σωστή λύση, αλλά τουλάχιστον κάνω τη δουλειά μου.

Όποιος έχει λύση για το θέμα, με ενδιαφέρει κι εμένα.

:)

 

Κάποιοι γράφουν ότι χάλασε μετά από κάποιο update. Εγώ κάνω τη μεταφορά μέσω WiFi με το WiFi transfer. Αλλά η σύζυγος επιμένει στο καλώδιο. Έχει και δίκιο, είναι απαράδεκτο να μην υποστηρίζεται κάτι τόσο βασικό.

Τα υπόλοιπα παλικάρια που έχουν το κινητό τι λένε; συνδέεται στο pc; το otg τελικά παίζει ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι γράφουν ότι χάλασε μετά από κάποιο update. Εγώ κάνω τη μεταφορά μέσω WiFi με το WiFi transfer. Αλλά η σύζυγος επιμένει στο καλώδιο. Έχει και δίκιο, είναι απαράδεκτο να μην υποστηρίζεται κάτι τόσο βασικό.

Τα υπόλοιπα παλικάρια που έχουν το κινητό τι λένε; συνδέεται στο pc; το otg τελικά παίζει ή όχι;

Ναι παίζει μια χαρά και με το pc συνδέεται αλλά και με org λειτουργεί άψογα. Συγκεκριμένα χθες μετέφερα με otg βίντεο και φωτογραφίες χωρίς κανένα πρόβλημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα να τελειώσει η φόρτιση για να το δοκιμάσω...

 

380316ed947c3600e56b60e91ba368c8.jpg

 

Δεν έχω κομπιούτερα μπροστά μου αλλά υποθέτω ότι για να "διαβάζει" otg δεν θα έχει και "πρόβλημα" συνδέσεις στο pc.

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Ναι παίζει μια χαρά και με το pc συνδέεται αλλά και με org λειτουργεί άψογα. Συγκεκριμένα χθες μετέφερα με otg βίντεο και φωτογραφίες χωρίς κανένα πρόβλημα!!!

 

Περίμενα να τελειώσει η φόρτιση για να το δοκιμάσω...

 

Δεν έχω κομπιούτερα μπροστά μου αλλά υποθέτω ότι για να "διαβάζει" otg δεν θα έχει και "πρόβλημα" συνδέσεις στο pc.

 

Οπότε είναι θέμα συγκεκριμένης συσκευής μάλλον.

Επειδή θυμάμαι πολύ καλά ότι τουλάχιστον η ταχεία φόρτιση λειτουργούσε (σπάω το κεφάλι μου για το αν έπαιζαν αρχικά σύνδεση στον υπολογιστή και otg αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ) ίσως την έπαθε από τις ενημερώσεις ή αστόχησε hardware.

Και τώρα τι κάνουμε; Το κινητό έχει αγοραστεί από άλλη πόλη. Μπορούμε να το πάμε σε ένα από τα service της Samsung; πολύ φοβάμαι ότι δεν υπάρχει πλέον η απόδειξη αγοράς."

Edited by NIKOS1973
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει η απόδειξη αγοράς τηλέφωνο στη Samsung και με το imei θα είσαι καλυμμένος!!!

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να επιλεγω ποτε να φορτιζει με γρηγορη φορτηση και ποτε οχι χρησιμοποιωντας το φορτηστη που βρισκεται στην συσκευασια;

 

Αν είσαι σε nougat:

Διαχείριση συσκευής -> Μπαταρία -> Πατάς τις 3 τελίτσες πάνω δεξιά -> Σύνθετες ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το δικό μου A5 γιατί έχει μείνει στην έκδοση A510FXXU4BQCB? Αγορασμένο τα Χριστούγεννα από Γερμανό.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...