Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!!!

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση γιατί τον τελευταίο καιρό παρατηρώ κάτι στην φόρτιση του κινητού που δεν μου αρέσει και πολύ. Από την πρώτη μέρα πλην ελαχίστων περιπτώσεων φορτίζω τον κινητό με τον φορτιστή που είχε μέσα. Η φόρτιση διαρκούσε απ' όσο είχα παρατηρήσει περίπου στις 1,5~2 ώρες. Τον τελευταίο καιρό κάνει πάρα πολλές ώρες να φορτίσει. Συγκεκριμένα σήμερα έβαλα το κινητό με μπαταρία στο 5% στις 15:00 για φόρτιση και στις 18:10 ήταν στο 92%. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο; Παίζει να έπαθε τίποτα η συσκευή επειδή έχω κάνει φορτίσεις και από άλλες συσκευές πχ τον φορτιστή του J3 που έχει η γυναίκα μου ή του ταμπλετ;

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!!!

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση γιατί τον τελευταίο καιρό παρατηρώ κάτι στην φόρτιση του κινητού που δεν μου αρέσει και πολύ. Από την πρώτη μέρα πλην ελαχίστων περιπτώσεων φορτίζω τον κινητό με τον φορτιστή που είχε μέσα. Η φόρτιση διαρκούσε απ' όσο είχα παρατηρήσει περίπου στις 1,5~2 ώρες. Τον τελευταίο καιρό κάνει πάρα πολλές ώρες να φορτίσει. Συγκεκριμένα σήμερα έβαλα το κινητό με μπαταρία στο 5% στις 15:00 για φόρτιση και στις 18:10 ήταν στο 92%. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο; Παίζει να έπαθε τίποτα η συσκευή επειδή έχω κάνει φορτίσεις και από άλλες συσκευές πχ τον φορτιστή του J3 που έχει η γυναίκα μου ή του ταμπλετ;

 

Ευχαριστώ!!!

Με το τηλέφωνο ανοιχτό ή κλειστό έκανες την φόρτιση?

Αν έκανες με τηλέφωνο κλειστό και έκανε τόσες ώρες τότε σίγουρα κάτι παίζει....

Το έχουμε αναφέρει αρκετές φορές αν ανατρεξεις σε παλιότερα posts, ποτέ δεν ξεζουμίζουμε το κινητό γύρω στα 20% φορτίζουμε.

Έχω καταστρέψει 2-3 μπαταρίες έτσι, σε κινητά και σε ταμπλέτες.

Αν συνεχίσει να στο κάνει μάλλον έχεις πρόβλημα με μπαταρία απευθύνσου στο σέρβις.

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

Όχι η φόρτιση έγινε με ανοιχτή την συσκευή. Δεν ήταν δυνατόν να γινότανε φόρτιση πιο μπροστά γιατί ήμουν εκτός σπιτιού και δεν υπήρχε δυνατότητα φόρτισης εκεί που ήμουνα.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αρχικά να αλλάξεις καλώδιο και να δεις πως θα πάει. Αν δεν δεις διαφορα τότε αν υπάρχει η δυνατότητα δοκίμασε με κάποιο άλλο φορτιστή. Αν και τότε δεν δεις διαφορά μάλλον είναι θέμα μπαταρίας.
Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ...ερχόμενος απο lg g3 16gb θα ήθελα να μου πει κάποιος

(που έρχεται και αυτός από lg) αν μπορεί να συγκρίνει την ανάλυση του

με το Α5 .και γενικά σαν μετάβαση αν θα είναι ομαλή

ξέρω ανάλογα τις απαιτήσεις του χρήστη

ξέρω ανάλογα τα γούστα

άλλα γιαυτο και η ερώτηση μου.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ πήγα από το LG G2 στο A5 και για μένα το G2 ήταν μακράν η καλύτερη συσκευή που είχα ποτέ μου. Το Α5 για μένα (πάλι) είναι μια αξιοπρεπέστατη συσκευή. Η μετάβαση δεν πιστεύω να σου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Όχι η φόρτιση έγινε με ανοιχτή την συσκευή. Δεν ήταν δυνατόν να γινότανε φόρτιση πιο μπροστά γιατί ήμουν εκτός σπιτιού και δεν υπήρχε δυνατότητα φόρτισης εκεί που ήμουνα.

Δοκίμασε κάποιο άλλο καλό φορτιστή με καλώδιο. Συνήθως το πρόβλημα σου οφείλεται σε αυτά τα δύο. Αν στο συνεχίζει τότε κοιτάς το θέμα μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ...ερχόμενος απο lg g3 16gb θα ήθελα να μου πει κάποιος

(που έρχεται και αυτός από lg) αν μπορεί να συγκρίνει την ανάλυση του

με το Α5 .και γενικά σαν μετάβαση αν θα είναι ομαλή

ξέρω ανάλογα τις απαιτήσεις του χρήστη

ξέρω ανάλογα τα γούστα

άλλα γιαυτο και η ερώτηση μου.

ευχαριστω

Εγω έρχομαι από lg g4!! Τα μόνα υπέρ του g4 που παρατηρώ είναι ότι είχε μεγαλύτερη οθόνη και καλύτερη φωτογραφική!!

Ανάλυση οθόνης, Χρώματα, μπαταρία κτλ κτλ είναι πολύ καλύτερο το Α5.

Πήγαινε σε ένα κατάστημα Γερμανός η όπου αλλού έχει το Α5 να το δοκιμάσεις λίγο και να το δεις από κοντά. Επειδή το lg g3 το έχει φίλος και έχω δει τις διαφορές στην οθονη, πιστεύω θα σου αρέσει.

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαι μεταξύ του Α5(2016) και του Α3(2016). Θα είναι το πρώτο μου Smartphone. Σαν κριτήρια έχω την αυτονομία και την κύρια camera. Πιστεύετε ότι αξίζει τα περισσότερα λεφτά το Α5;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαι μεταξύ του Α5(2016) και του Α3(2016). Θα είναι το πρώτο μου Smartphone. Σαν κριτήρια έχω την αυτονομία και την κύρια camera. Πιστεύετε ότι αξίζει τα περισσότερα λεφτά το Α5;

 

Ευχαριστώ

 

Φίλε μου δεν υπάρχει πιο σίγουρη απάντηση από αυτό που ρωτάς. Πραγματικά το Α3 με το Α5 είναι μέρα με τη νύχτα σε βασικά θέματα. Για μένα μην το σκέφτεσαι καν..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν υπάρχει πιο σίγουρη απάντηση από αυτό που ρωτάς. Πραγματικά το Α3 με το Α5 είναι μέρα με τη νύχτα σε βασικά θέματα. Για μένα μην το σκέφτεσαι καν..

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Από το gsmarena βρήκα ότι οι τιμές sar είναι 0.29 W/kg (head) 0.47 W/kg (body). Μπορεί κάποιος που έχει την συσκευή να τις επιβεβαιώσει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαι μεταξύ του Α5(2016) και του Α3(2016). Θα είναι το πρώτο μου Smartphone. Σαν κριτήρια έχω την αυτονομία και την κύρια camera. Πιστεύετε ότι αξίζει τα περισσότερα λεφτά το Α5;

 

Ευχαριστώ

Με κλειστά μάτια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τις απαντήσεις σας πήρα και εγώ τελικά το κινητό το οποίο είναι και το πρώτο μου Smartphone. Θέλω την βοήθειας σας. Έχω ακούσει για tempered glass τι είναι αυτό και θέλω να ρωτήσω αν χρειάζεται για το κινητό μας;

Επίσης θέλω να ρωτήσω αν έχετε κανένα link για να αγοράσω κάποια θήκη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έρχομαι από lg g4!! Τα μόνα υπέρ του g4 που παρατηρώ είναι ότι είχε μεγαλύτερη οθόνη και καλύτερη φωτογραφική!!

Ανάλυση οθόνης, Χρώματα, μπαταρία κτλ κτλ είναι πολύ καλύτερο το Α5.

Πήγαινε σε ένα κατάστημα Γερμανός η όπου αλλού έχει το Α5 να το δοκιμάσεις λίγο και να το δεις από κοντά. Επειδή το lg g3 το έχει φίλος και έχω δει τις διαφορές στην οθονη, πιστεύω θα σου αρέσει.

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Σας ευχαριστω παιδια!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τις απαντήσεις σας πήρα και εγώ τελικά το κινητό το οποίο είναι και το πρώτο μου Smartphone. Θέλω την βοήθειας σας. Έχω ακούσει για tempered glass τι είναι αυτό και θέλω να ρωτήσω αν χρειάζεται για το κινητό μας;

Επίσης θέλω να ρωτήσω αν έχετε κανένα link για να αγοράσω κάποια θήκη.

 

το tempered ειναι ενα "ειδικο" γυαλι που μπαινει πανω στην οθονη για προστασια. Ειναι γυαλι και δινει ωραια αισθηση ενω ειναι πιο ανθεκτικο απο μια μεμβρανη προστασιας που θα μπορουσες να βαλεις απλα για γρατζουνιες. Εγω εχω βαλει στου πατερα μου tempered αλλα επειδη η οθονη εχει μια ελαφρια κλιση στις ακρες δεν καθεται αψογα επανω γιατι το γυαλι δεν παιρνει την κλιση της οθονης και φαινεται καπως ασχημα. Δεν ενοχλει αλλα δεν ειναι και ο,τι καλυτερο. Αν θεωρεις οτι το προσεχεις και δεν εχεις πεσιματα κτλ για μενα αξιζει να το αφησεις οπως ειναι. Αν φοβασαι ομως βαλε ενα.

 

Θηκες υπαρχουν απειρες, εγω εχω βαλει αυτη στον πατερα μου:

http://www.plaisio.gr/tilefona/prostasia-kinitou/thikes/Samsung-Thiki-View-Cover-gia-Galaxy-A5-2016-Mavri-EF-ZA510CBEGWW.htm

η οποια ειναι ολο γυαλι μπροστα και βλεπεις ειδοποησεις κτλ ενω μπορεις να απαντας και κλησεις χωρις να την ανοιξεις.. (βγαινει και σε αλλα χρωματα)

και στη μανα μου (της εχω παρει επισης Α5) εχω βαλει αυτη:

http://www.plaisio.gr/tilefona/prostasia-kinitou/thikes/Samsung-Thiki-Book-Cover-gia-Galaxy-A5-2016-Xrisi-EF-WA510PFEGWW.htm

που ειναι πιο μαλακη απεξω και προστατευει καλυτερα αλλα πρεπει να την ανοιξεις να απαντησεις (και την κλεινεις καθως μιλας δεν χρειαζεται ναναι ανοιχτη).

 

Γενικα μου αρεσουν οι γνησιες, δουλευουν παντα σωστα οταν εχουν τετοια κολπακια συν οτι ειναι ποιοτικες, αλλα ειναι πολυ ακριβες σε σχεση με αλλες..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση και την κατανόηση που δείχνεις στις αστείες ερωτήσεις. Για το tempered glass διάβασα ότι υπάρχουν διάφορες «κατηγορίες». Ποιο είναι το καλύτερο; Υπάρχει κάποιο link; Υπάρχει δυσκολία στην εφαρμογή;

 

Για την θήκη θα ήθελα να ρωτήσω ποια προστατεύει καλυτέρα; Αυτή που είναι σαν βιβλίο ή αυτή που «αγκαλιάζει» το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα..για πειτε την γνωμη σας..το κιν το χω 2 μηνες περιπου.τον 1 μηνα η μπαταρια οταν ηταν 100% αν δεν το πειραζα εμενε κανα 6ωρο.μετα το τελευταιο update(ενα μικρο 200-300mb πριν κανα δυο βδομαδες) αν το αφηνω παλι 100% μενει 3-4 ωρες.πιστευετε συμβαινει κατι με τη μπαταρια?τυχαινει?η μηπως οι ενημερωσεις που εχουν γινει στο fb+το update φταινε κ πεφτει πιο γρηγορα η μπαταρια?
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση..

Πως βγάζουμε στιγμιότυπο τις οθόνης βρε παιδιά; ;

 

Home button+power button πατημένα

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Home button+power button πατημένα

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστω !!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια καλησπερα..για πειτε την γνωμη σας..το κιν το χω 2 μηνες περιπου.τον 1 μηνα η μπαταρια οταν ηταν 100% αν δεν το πειραζα εμενε κανα 6ωρο.μετα το τελευταιο update(ενα μικρο 200-300mb πριν κανα δυο βδομαδες) αν το αφηνω παλι 100% μενει 3-4 ωρες.πιστευετε συμβαινει κατι με τη μπαταρια?τυχαινει?η μηπως οι ενημερωσεις που εχουν γινει στο fb+το update φταινε κ πεφτει πιο γρηγορα η μπαταρια?

 

Δεν εχει αδικο ο φιλος εδω...κατι παρατηρησα κι εγω

Link to comment
Share on other sites

Έχει κατεβάσει κάνεις γραμματοσειρες για το κινητο που να λειτουργούν;; που μπορώ να βρω; μπαινω στο Store τις Samsung και έχει μόνο αυτές τις 3 σπο τις οποίες οι δύο είναι κινεζικοι χαρακτήρες και η αλλη υπάρχει ακριβώς η ίδια στο κινητό από προεπιλογή.

cd27b905c78a9a404409dcf28d6dda1e.jpg

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Έχω πρόβλημα με τα αρχεία mp3 που θέλω να χρησιμοποιήσω ως ήχους σε διάφορες λειτουργίες του κινητού. Πρόβλημα, που δεν υπήρχε αρχικά, αλλά εμφανίστηκε άγνωστο πότε (μάλλον μετά από κάποια αναβάθμιση του λειτουργικού).

 

Π.χ. όταν το αγόρασα χρησιμοποίησα ένα αρχείο, ας πούμε wakeup.mp3 ως ήχο για το ξυπνητήρι. Και όπως παρατήρησα, ο τίτλος του αρχείου (wakeup) εμφανίζεται πλεόν στην λίστα με τους διαθέσιμους ήχους του τηλεφώνου.

 

Τώρα όμως, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλα αρχεία mp3 ως ήχους. Ούτε για το ξυπνητήρι, ούτε για γενικό ήχο κλήσης, ούτε για ήχο κλησης από συγκεκριμένη επαφή κ.λπ. Αν πάω να επιλέξω ένα άλλο αρχείο για ξυπνητήρι, φαίνεται ότι το επιλέγει, αλλά μόλις επιστρέφω στις ρυθμίσεις του συγκεκριμένου alarm αντί για το όνομα του mp3 που επέλεξα εμφανίζεται κάποιος άλλος από τους ήχους του τηλεφώνου. Το ίδιο γίνεται αν προσπαθήσω να αλλάξω τον ήχο κλήσης κ.λπ.

 

Επειδή ανέφερα πιο πάνω ότι το πρόβλημα μπορεί να προκλήθηκε από κάποια αναβάθμιση, έκανα reset του λειτουργικού σε παλαιότερη έκδοση αλλά δεν διορθώθηκε τίποτα.

 

Τι μπορεί να φταίει και πώς διορθώνεται;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα..για πειτε την γνωμη σας..το κιν το χω 2 μηνες περιπου.τον 1 μηνα η μπαταρια οταν ηταν 100% αν δεν το πειραζα εμενε κανα 6ωρο.μετα το τελευταιο update(ενα μικρο 200-300mb πριν κανα δυο βδομαδες) αν το αφηνω παλι 100% μενει 3-4 ωρες.πιστευετε συμβαινει κατι με τη μπαταρια?τυχαινει?η μηπως οι ενημερωσεις που εχουν γινει στο fb+το update φταινε κ πεφτει πιο γρηγορα η μπαταρια?

 

Ναι και εγω την εκανα πριν λιγες μερες , αρχισε να πεφτει πιο γρηγορα η μπαταρια. ( την εφαρμογη φβ δεν την χρησιμοποιω).

Τις προαλλες το αφησα στο 21% σε δυο ωρες ειχε κλεισει. Το βαζω για φορτισει το ανοιγω , βλεπω καταναλωση μπαταριας αλλα δεν βρισκω κατι περιεργο , 1ο ηταν η οθονη και 2ο το chrome που χρησιμοποιω , και ηταν σε νορμαλ πλαισια, οι υπολοιπες εφαρμογες ειχαν ελαχιστη καταναλωση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το α5 του 16 και νομίζω πως η μπαταρία δεν κρατάει ... Γίνεται να χάνει 15% μπαταρία σε μία νύχτα ? Με κλειδωμένη οθόνη και μόνο wifi ανοιχτό ? Με όλες τις εφαρμογές σε εξοικονόμηση ισχύος?

GO HARD OR GO HOME

Send with SAMSUNG GALAXY S20+:kill:

Link to comment
Share on other sites

Έχω το α5 του 16 και νομίζω πως η μπαταρία δεν κρατάει ... Γίνεται να χάνει 15% μπαταρία σε μία νύχτα ? Με κλειδωμένη οθόνη και μόνο wifi ανοιχτό ? Με όλες τις εφαρμογές σε εξοικονόμηση ισχύος?

 

Κανονικά δε θα έπρεπε.. Οι γονείς μου με όλα ανοιχτά και μόνο χωρίς fb (viber κτλ τα έχουν όλα) δεν περνάνε το 5% τη νύχτα και με ανοιχτό back up στη Google. Δες στη χρήση εφαρμογών ποια σου τρώει και γενικά τις ρυθμίσεις σου λίγο. Μήπως πχ παίρνει back up τα βράδια που έχεις ανοιχτό wifi και όσο αυξάνει η χρήση αυξάνονται και τα δεδομένα που στέλνει άρα και η χρήση μπαταρίας κτλ

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...