Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έκανα σήμερα την παραγγελία και....περιμένω.

 

Μέχρι να έρθει:

 

1) καλό είναι να κάνω την αναβάθμιση που ίσως ζητηθεί όταν ανοίξω πρώτη φορά το τηλέφωνο;

2) στην συσκευασία υπάρχει ο φορτιστής για "γρήγορη φόρτιση" ή όχι;

3) αν έχετε να μου προτείνετε μια θήκη μόνο για την πλάτη του κινητού που να είναι διάφανη και όσο πιο λεπτή γίνεται (κανονικά δεν ήθελα να βάλω γιατί θέλω να το χαρώ επειδή είναι πανέμορφο άλλα η κάμερα που προεξέχει θα γρατζουνιστεί σίγουρα αν το αφήνω σε τραπέζι κλπ)

Edited by tempo

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

έκανα σήμερα την παραγγελία και....περιμένω.

 

Μέχρι να έρθει:

 

1) καλό είναι να κάνω την αναβάθμιση που ίσως ζητηθεί όταν ανοίξω πρώτη φορά το τηλέφωνο;

2) στην συσκευασία υπάρχει ο φορτιστής για "γρήγορη φόρτιση" ή όχι;

3) αν έχετε να μου προτείνετε μια θήκη μόνο για την πλάτη του κινητού που να είναι διάφανη και όσο πιο λεπτή γίνεται (κανονικά δεν ήθελα να βάλω γιατί θέλω να το χαρώ επειδή είναι πανέμορφο άλλα η κάμερα που προεξέχει θα γρατζουνιστεί σίγουρα αν το αφήνω σε τραπέζι κλπ)

 

1)ναι. Κανε με το που θα το ανοίξεις τα update που θα σου ερθουν. Ουτοσωστε να "κάτσουν" καλά σε καθαρή συσκευη.

2) θα έχει μέσα στην συσκευασία τον ταχυφορτιστη!

 

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το δειχνουν στη σελιδα τους, το μεσημερι που περασα απο το Πλαισιο στο Περιστερι, το A5 2016 το εδιναν στα €239!

Και τονιζαν με εμφαση οτι ειναι πιο φθηνο κι απο το Α3 που το ειχαν στα €249!!!

Στη σελιδα τους τωρα ομως το δειχνουν 249 απο 329 και οχι 239.

 

 

Edit:

Σε αλλο σημειο το δειχνουν 249 και σε αλλο 239.

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Στη σελιδα τους τωρα ομως το δειχνουν 249 απο 329 και οχι 239.

 

 

Edit:

Σε αλλο σημειο το δειχνουν 249 και σε αλλο 239.

 

Ναι στη κεντρική τους σελίδα κοστίζει 239......στη σελίδα του κινητού 249.......το πρωι και στη σελίδα του προιόντος το είχαν 239.

Edited by kpapanik
Link to comment
Share on other sites

1)ναι. Κανε με το που θα το ανοίξεις τα update που θα σου ερθουν. Ουτοσωστε να "κάτσουν" καλά σε καθαρή συσκευη.

2) θα έχει μέσα στην συσκευασία τον ταχυφορτιστη!

 

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

 

και μετά την αναβάθμιση καλό είναι να κάνω και μια επαναφορά στις Εργοστασιακές ρυθμίσεις ή δεν χρειάζεται;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

έκανα σήμερα την παραγγελία και....περιμένω.

 

Μέχρι να έρθει:

 

3) αν έχετε να μου προτείνετε μια θήκη μόνο για την πλάτη του κινητού που να είναι διάφανη και όσο πιο λεπτή γίνεται (κανονικά δεν ήθελα να βάλω γιατί θέλω να το χαρώ επειδή είναι πανέμορφο άλλα η κάμερα που προεξέχει θα γρατζουνιστεί σίγουρα αν το αφήνω σε τραπέζι κλπ)

 

Για θήκη φίλε δες το post μου #1526 που έχω ανεβάσει photo για την Samsung Galaxy Clear Cover… Μπορεί να μην προστατεύει τελείως το κινητό αλλά αναδεικνύει την συσκευή σε όποιο χρώμα και αν την έχεις και με τις καμπύλες στις γωνίες το κάνει να ξεχωρίζει περισσότερο… ;)

 

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by UNEXPECTEDGR

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

και μετά την αναβάθμιση καλό είναι να κάνω και μια επαναφορά στις Εργοστασιακές ρυθμίσεις ή δεν χρειάζεται;

Αν θες κάνε του. Δεν χάνεις κατι.

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Link to comment
Share on other sites

σκεφτόμουν (επειδή το τηλέφωνο είναι εξαιρετικά όμορφο) μήπως υπάρχει κάποιο προστατευικό μόνο για το πίσω μέρος που θα κολλάει όπως οι ζελατίνες που βάζουμε στο μπροστικό μέρος. Με τον τρόπο αυτό και η κάμερα θα προστατεύται (δεν θα κάνει γρατζουνιές όταν αφήνουμε το τηλέφωνο σε ένα τραπεζι) και το γύρω-γύρω μεταλλικό πλαίσιο δεν θα έχει πάνω του προστατευτικό.

 

Υπάρχει κάτι σαν αυτό που σκέφτηκα; απο μια σύντομη αναζήτηση βρήκα μόνο προστατευτικά πίσω μέρους που αγκαλιάζουν και το γύρω-γύρω πλαίσιο

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι κάποιο vinyl skin για την πλάτη, ρίξε μια ματιά σε dbrand, slickwraps η γενικά στο ebay.

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι κάποιο vinyl skin για την πλάτη, ρίξε μια ματιά σε dbrand, slickwraps η γενικά στο ebay.

 

κάτι τέτοιο σκεφτόμουν http://www.ebay.com/itm/122011081336?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

το θέμα είναι να μην ακουμπάει το τζαμάκι της κάμερας στο τραπέζι όταν αφήνουμε το κινητό.

 

ανάλογες προτάσεις (όχι μόνο απο ebay) και ίσως δοκιμασμένες, ευπρόσδεκτες :)

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε νέα ενημέρωση λογισμικού (190,57mb). Για να δούμε τι θα δούμε…

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε νέα ενημέρωση λογισμικού (190,57mb). Για να δούμε τι θα δούμε…

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι νεα τελικα ?

Link to comment
Share on other sites

Τι νεα τελικα ?

 

Το update -όπως όλα τα μικρά update συνήθως- έλεγε για καλύτερη διαχείριση της μνήμης, βελτιωμένο κλείσιμο των εφαρμογών, αυτόματη διαγραφή μη απαραίτητων αρχείων και καλύτερη απόδοση της συσκευής… Για την ώρα δεν έχω καταλάβει κάτι ωστόσο έχω την αίσθηση ότι αυτή η υπερευαισθησία στο scrolarisma της οθόνης που υπήρχε δεν υπάρχει τώρα… όχι ότι με ενοχλούσε πριν μια χαρά είναι η συσκευή… θα το παρακολουθήσω και τις επόμενες μέρες… ;)

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Mου αρεσει που επανω στην συσκευασια γραφει fast charging,εχει μεσα ταχυφορτιστη αλλα πλεον με την αναβαθμιση σε 6.0.1 δεν ειναι διαθεσιμη η λειτουργια αυτη.Δηλαδη φορτιζει σαν απλος 5V,2A.Ωραια τα παει η samsung.Αυτο ειναι που λενε αμα καεις απο το γαλα φυσας και το γιαουρτι (note 7).

Το καλο ειναι οτι δεν ακουσα κανενα παραπονο απο εδω μεσα η μαλλον δεν το πηρατε χαμπαρι?Το κινητο κανει 2,30 ωρες για πληρη φορτιση και στο μενου μπαταρια λειπει η επιλογη για γρηγορη φορτιση.Εχω και ενα sony z3 που με τον ιδιο φορτιστη γυρνα αυτοματα σε 9V 1.67A και φορτιζει σε 80 με 90 λεπτα.

Edited by jonakic
:cool:
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μια χαρα φορτιζει. Μηπως εχεις καποια εφαρμογη τυπου no led και δειχνει ενδειξη φορτισης; Η γρηγορη φορτιση απενεργοποιειται με ανοιχτη οθονη.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μια χαρα φορτιζει. Μηπως εχεις καποια εφαρμογη τυπου no led και δειχνει ενδειξη φορτισης; Η γρηγορη φορτιση απενεργοποιειται με ανοιχτη οθονη.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τι εννοεις μια χαρα φορτιζει?

Στα 5v ναι στα 9v οχι.

και πως το ξερεις το εχεις μετρηση?γιατι εγω εχω usb voltometer amperometer και βλεπω τα volt και τα amper που παιρνουν στη φορτιση καθως και τον χρονο και τα mah που δειχνουν την χωρητικοτητα της μπαταριας.

https://app.box.com/s/dvj37zdyzo0q6czpli0s9hevsk3w6uup

https://app.box.com/s/dyzzycno9bsvmlewz4jqwjmtgwwpckyu

 

δες το sony στα 9v δες και το samsung.

οποιος εκανε αναβαθμιση σε 6.0.1 γρηγορη φορτιση παπαλα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγω εχω σταβωσει με την κινηση αυτη.Ακομα και τωρα πουλανε την συσκευη με το προσχημα του fast charging επανω στην συσκευασια.Δηλαδη πας το αμαξι σου στον επισημο αντιπροσωπο για το προκαθορισμενο service και το παιρνεις χωρις τα brembo που τα πληρωσες και η αντιπροσωπεια σου λεει φιλε δεν τα χρειαζεσαι τα brembo και σου τα αλλαξαμε με τα απλα γιατι ετσι γουσταρουμε.Αντε γεια.

 

λυση υπαρχει με downgrade σε 5.1.1 με τον συνηθη τροπο odin και official firmware για να μην γραψει ο knox.

Edited by jonakic
:cool:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.νεος κατοχος κ γω με α5.καποιες ερωτησεις εχω.λετε για ταχυφορτιστη που εχει το κουτι.εναν φορτιστη εχει κ μαλλον ειναι ταχυφορτιστης ετσι δεν ειναι;ρυθμιζω κατι για να το βαλω για ταχεια φορτιση;μετα ρε παιδια ιδεα μ ειναι η ζεσταινεται λιγο στη φορτιση κλειστο;επισης σα μενου δεν το βλεπω κ πολυ παραμετροποιησιμο.παλι ιδεα μ ειναι;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.νεος κατοχος κ γω με α5.καποιες ερωτησεις εχω.λετε για ταχυφορτιστη που εχει το κουτι.εναν φορτιστη εχει κ μαλλον ειναι ταχυφορτιστης ετσι δεν ειναι;ρυθμιζω κατι για να το βαλω για ταχεια φορτιση;μετα ρε παιδια ιδεα μ ειναι η ζεσταινεται λιγο στη φορτιση κλειστο;επισης σα μενου δεν το βλεπω κ πολυ παραμετροποιησιμο.παλι ιδεα μ ειναι;

 

καλα το παραπανω post δεν το βλεπεις?

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Δεν απαντας ομως σε αυτα που εχω ρωτησει στο παραπανω ποστ!!

 

λοιπον ταχυφορτιστη εχει γρηγορη φορτιση δεν εχει μετα την αναβαθμιση σε 6.0.1.

πανω κατω ολα τα κινητα θερμαινονται οταν φορτιζουν αλλα λιγο αλλα πολυ.

καλο ειναι πριν ρωταμε να διαβαζουμε ομως και μερικα post καπου θα εχει ειπωθει αυτο που ρωτας στης 107 σελιδες.

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...Μια χαρά σε μένα κ γραφει ταχεία φόρτιση κ φορτίζει γρήγορα...Με την τελευταία εκδοση..
Link to comment
Share on other sites

Mου αρεσει που επανω στην συσκευασια γραφει fast charging,εχει μεσα ταχυφορτιστη αλλα πλεον με την αναβαθμιση σε 6.0.1 δεν ειναι διαθεσιμη η λειτουργια αυτη.Δηλαδη φορτιζει σαν απλος 5V,2A.Ωραια τα παει η samsung.Αυτο ειναι που λενε αμα καεις απο το γαλα φυσας και το γιαουρτι (note 7).

Το καλο ειναι οτι δεν ακουσα κανενα παραπονο απο εδω μεσα η μαλλον δεν το πηρατε χαμπαρι?Το κινητο κανει 2,30 ωρες για πληρη φορτιση και στο μενου μπαταρια λειπει η επιλογη για γρηγορη φορτιση.Εχω και ενα sony z3 που με τον ιδιο φορτιστη γυρνα αυτοματα σε 9V 1.67A και φορτιζει σε 80 με 90 λεπτα.

Κάτι άλλο γίνεται. Κ εγω με 6.0.1 είμαι και μια χαρα fast εχει. Φορτίζει γρήγορα

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Που ακριβως γραφει στο μενου μπαταρια για ταχεια φορτιση;;δεν βλεπω κατι..

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κ κατι αλλο..επειδη βλεπω lek88 οτι προερχεσαι απο g4 κ γω απο g3 μηπως ειναι χαλια σα παραμετροποιση η ιδεα μ ειναι;;μηπως λειπουν πολλα απο μενου κ ρυθμισεις;;η ειναι θεμα συνηθειας;;οπως κ σαν ταχυτητα το βλεπω λιγο πιο αργο..δεν ξερω μπορει να ειναι ιδεα μ η θεμα συνηθειας..

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβως γραφει στο μενου μπαταρια για ταχεια φορτιση;;δεν βλεπω κατι..

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κ κατι αλλο..επειδη βλεπω lek88 οτι προερχεσαι απο g4 κ γω απο g3 μηπως ειναι χαλια σα παραμετροποιση η ιδεα μ ειναι;;μηπως λειπουν πολλα απο μενου κ ρυθμισεις;;η ειναι θεμα συνηθειας;;οπως κ σαν ταχυτητα το βλεπω λιγο πιο αργο..δεν ξερω μπορει να ειναι ιδεα μ η θεμα συνηθειας..

 

δεν υπαρχει αλλο μετα την αναβαθμιση

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα...Μια χαρά σε μένα κ γραφει ταχεία φόρτιση κ φορτίζει γρήγορα...Με την τελευταία εκδοση..

μπορουμε να εχουμε τον κωδικο του μοντελου μιλαμε για το SM-A510F? Σου εχει επιλογη στης ρυθμισης-μπαταρια-γρηγορη φορτιση? η δεν εχει?

Γραψε και build number για να δουμε τι γινετε.

Edited by jonakic
:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...