Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια, το να βλεπετε πολλη ραμ ελευθερη δεν ειναι και πλεονεκτημα, μην το λετε και σε αλλους που δεν ξερουν και κανουν εκκαθαριση ολη μερα. Ολα με μετρο. Αλλο να εχεις 50ΜΒ ελευθερη ραμ και να μπουκωνει, γιατι πλεον υπαρχουν πολλες εφαρμογες που εχουν αναγκη για περισσοτερη ραμ (πχ 100-150ΜΒ ) και αυτο δημιουργουσε θεμα, και αλλο να εχεις 300 ελευθερα, και να ειναι ετοιμες οι συχνα χρησιμοποιουμενες, φορτωμενες για χρηση.. Ειναι λιγοτερο ενεργοβορο απο το να ανοιγουν εκεινη τη στιγμη. Εγω προσωπικα δεν κανω εκκαθαριση ποτε, απλα κλεινω μια στο τοσο εφαρμογες που βλεπω οτι εχω ανοιξει και δεν χρησιμοποιω.

 

Ερωτηση τωρα, τα ακουστικα δεν ειχαν ανταλλακτικα λαστιχακια στο κουτι? Εχασα το 1 και δεν βρισκω να βαλω με αποτελεσμα να εχω ξεμεινει με 1 ακουστικο (χρησιμοποιω τα ακουστικα του Α5 στο edge γιατι μου αρεσουν πιο πολυ). Μηπως εχει κανεις λαστιχα απο κομμενα ακουστικα ή χαλασμενα να μου τα εβαζε σε ενα ταχυδρομειο?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στην παρεα.Μεσα στο καλοκαιρι με επιασε η γνωστη μανια και αλλαξα 4 τηλεφωνα.Απο Α7 πηγα Α5 2016,μετα S6,το γυρισα σε J7 και τωρα ποιο ματζεβελο το j5.Ειμαι φαν τις φωτο (το Ν8 μου το κουβαλαω σε καθε εξορμηση).Οι εντυπωσεις απο ολα αυτα με κορυφαιο το S6 στην καμερα,οτι την ημερα μεσες ακρες ολα αποδιδουν μια χαρα.Η οθονη Α5 μου αρεσε καλυτερα απο το S6 παρολο την διαφορα αναλυσης.Ποιο καλο φοκους το 6αρι,αλλα μολις εφυγε η καψα με την καμερα του,αρχισα να τρωγομαι με την ελλειψη καρτας,ραδιου,μικρη αυτονομια κτλ. Παρολο που μου αρεσει τωρα το j5 δικαρτο,συμφωνω πως το Α5 ειναι οτι καλυτερο allaround κινητο αυτη την στιγμη χωρις ελλειψεις
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Παρελαβα σήμερα.

Μου ηρθε με την 6.0.1 και πήρε άμεσα μια μικρη αναβάθμιση...

Καποιο γυαλι για την οθονη που να εφαπτεται καλα υπαρχει; Ενα που πηρα το πεταξα στα πρωτα 5 λεπτά.

Επισης απο που βλέπω την χώρα προέλευσης....(μαλλον Βουλγαρια ή Σλοβακια ειναι)

Link to comment
Share on other sites

viber_image.jpg

Δεν υπάρχει παιδιά αυτην η μπαταρία αν και βοήθησε πιστευω η μικρή αναβάθμιση χτες...Έχω πάθει πλάκα!!!

Edited by dimourinho
Link to comment
Share on other sites

Ειναι απο τα καλυτερα κινητα σε αυτονομια. Απλα μην το αφηνεις να πεφτει κατω απο 15% συχνα.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απο τα καλυτερα κινητα σε αυτονομια. Απλα μην το αφηνεις να πεφτει κατω απο 15% συχνα.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μόνο τώρα το έκανα για να δω...Δεν έπεφτε άλλο να το φορτίσω και το φόρτισα στο 7% :P:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρεα.Μεσα στο καλοκαιρι με επιασε η γνωστη μανια και αλλαξα 4 τηλεφωνα.Απο Α7 πηγα Α5 2016,μετα S6,το γυρισα σε J7 και τωρα ποιο ματζεβελο το j5.Ειμαι φαν τις φωτο (το Ν8 μου το κουβαλαω σε καθε εξορμηση).Οι εντυπωσεις απο ολα αυτα με κορυφαιο το S6 στην καμερα,οτι την ημερα μεσες ακρες ολα αποδιδουν μια χαρα.Η οθονη Α5 μου αρεσε καλυτερα απο το S6 παρολο την διαφορα αναλυσης.Ποιο καλο φοκους το 6αρι,αλλα μολις εφυγε η καψα με την καμερα του,αρχισα να τρωγομαι με την ελλειψη καρτας,ραδιου,μικρη αυτονομια κτλ. Παρολο που μου αρεσει τωρα το j5 δικαρτο,συμφωνω πως το Α5 ειναι οτι καλυτερο allaround κινητο αυτη την στιγμη χωρις ελλειψεις

Ποιο J5 2015 ή 2016?

Ψάχνομαι και εγώ για ένα δίκαρτο... για δώσε τα φώτα σου μιας και έχεις αλλάξει αρκετά τελευταία και έχεις προσωπική εμπειρία!!

Με ενδιαφέρει και μένα η καλή κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα για πρόβλημα στο βίντεο ότι κολλάει λίγο και πρώτα ακούγεται ο ήχος και μετά φαίνεται αυτό που τράβηξε.Ειναι αλήθεια;Ή κάμερα του είναι καλή μπορείς να βασιστεί πάνω της;Το ηχείο και το ακουστικό;
Link to comment
Share on other sites

Άκουσα για πρόβλημα στο βίντεο ότι κολλάει λίγο και πρώτα ακούγεται ο ήχος και μετά φαίνεται αυτό που τράβηξε.Ειναι αλήθεια;Ή κάμερα του είναι καλή μπορείς να βασιστεί πάνω της;Το ηχείο και το ακουστικό;

 

Κανένα πρόβλημα στο βίντεο. Είναι αρκετά γρήγορο, εύχρηστο και με καλή ποιότητα. Το ακουστικό επίσης πάρα πολύ καλό. Δυστυχώς το ηχείο είναι ενα από τα ελάχιστα μειονεκτήματα του κινητού. Δεν είναι αρκετά δυνατό.

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

Αν περάσουμε σε branded κινητό, επίσημη rom unbranded, γράφει τίποτα;

Θα πάρω ένα Vodafone Ιταλίας μάλλον σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.το J5 2016 εχω παρει το δικαρτο.Ηχος κλησης και αναπαραγωγης σουπερ<εν αντιθεση με το περσινο μοντελο>.καμερα πολυ καλη<βλακωδως οπως και στο προηγουμενο λειπει το Hdr αλλα διορθωνεται και με το παραπανω με την εφαρμογη HDR PRO και A BETTER CAMERA που κανουν παπαδες>.Μπαταρια ατελειωτη.Μου εχει βγαλει και 3 ημερες.Αναφορικα χθες ημουν στο μαγαζι απο 8.30 πρωι με wifi να κατεβαζει ταινιες και στις 3 μεσημερι ημουν στο 84 τα εκατο!Νομιζα οτι οι δυο καρτες θα επηρεαζαν την αυτονομια αλλα δεν μασαει.Απο το Α5 2016 που ειχα τον ιουλιο χανει στο οτι δεν εχει OIS,αλλα λιγο μου φανηκε.Και αποσπωμενη μπαταρια και 3 θεσεις καρτων 2 για σιμ και μια για microsd.Δεν θυσιαζεις MIcro για σιμ και το αναποδο.Ενα τιμιο κινητο γενικα....Το Α5 ποιο premium...
Link to comment
Share on other sites

Αν περάσουμε σε branded κινητό, επίσημη rom unbranded, γράφει τίποτα;

Θα πάρω ένα Vodafone Ιταλίας μάλλον σήμερα.

Εγω όσες φορές έχω περάσει με odin κάποια rom ποτέ δεν μου έχει γράψει. Τώρα τι να σου πω.....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.το J5 2016 εχω παρει το δικαρτο.Ηχος κλησης και αναπαραγωγης σουπερ<εν αντιθεση με το περσινο μοντελο>.καμερα πολυ καλη<βλακωδως οπως και στο προηγουμενο λειπει το Hdr αλλα διορθωνεται και με το παραπανω με την εφαρμογη HDR PRO και A BETTER CAMERA που κανουν παπαδες>.Μπαταρια ατελειωτη.Μου εχει βγαλει και 3 ημερες.Αναφορικα χθες ημουν στο μαγαζι απο 8.30 πρωι με wifi να κατεβαζει ταινιες και στις 3 μεσημερι ημουν στο 84 τα εκατο!Νομιζα οτι οι δυο καρτες θα επηρεαζαν την αυτονομια αλλα δεν μασαει.Απο το Α5 2016 που ειχα τον ιουλιο χανει στο οτι δεν εχει OIS,αλλα λιγο μου φανηκε.Και αποσπωμενη μπαταρια και 3 θεσεις καρτων 2 για σιμ και μια για microsd.Δεν θυσιαζεις MIcro για σιμ και το αναποδο.Ενα τιμιο κινητο γενικα....Το Α5 ποιο premium...

Thanks.

Έχω ακούσει πως το J5 του 2015 έχει καλύτερη κάμερα από του 16 για αυτό σε ρώτησα!!

Ναι την Α BETTER CAMERA την έχω στο Α5 πολύ καλή. Σου δίνει δυνατότητα για HDR σε όλες τις αναλύσεις, πράγμα το οποίο δεν κάνει η μαμά κάμερα, συν πολλά άλλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Περισυ ειχα και το J5 2015.Δεν εχω δει διαφορα με το φετινο στην καμερα.Γενικα ειναι καλυτερο κινητο του 16,μεγαλυτερη ραμ,οθονη,μπαταρια και μνημη κατι που ελειπε απο το περσινο Edited by monster1971
Link to comment
Share on other sites

Εγω όσες φορές έχω περάσει με odin κάποια rom ποτέ δεν μου έχει γράψει. Τώρα τι να σου πω.....

Ευχαριστώ.

Μόλις το πήρα και το στήνω.

Θα το αφήσω αρχικά με της Vdf IT και βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Μόλις το πήρα και το στήνω.

Θα το αφήσω αρχικά με της Vdf IT και βλέπω.

Καλορίζικο και καλό δούλευτο.

Και με αυτή την rom να το αφήσεις πιστεύω δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα, δες πάντως μήπως από την διαχείριση εφαρμογών απενεργοποιούνται οι εφαρμογές της Vdf.

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση.υπαρχει η επιλογη μεταφορας αρχειων π.χ. φωτογραφιων κλπ απο το κινητο στην sd?

επισης,στην αλλαγη sd απλα κανω copy paste τους φακελους μεσω Pc απο την καινουρια στην παλια?

Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπαρχει. Στις ρυθμισεις της φωτογραφικης επιλεγεις που θελεις να αποθηκευτουν...

Στο 2ο οπως ειπες.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπαρχει. Στις ρυθμισεις της φωτογραφικης επιλεγεις που θελεις να αποθηκευτουν...

Στο 2ο οπως ειπες.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση :)

στο πρωτο,εννοω αν ενα video-εικονα ειναι αποθηκευμενο ηδη στην κυρια μνημη,υπαρχει τροπος μεταφορας στην Sd?

Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Στο S VOX δε με αφήνει να εγκαταστήσω την ελληνική φωνή. Έχει κανείς άποψη, λέει ότι δεν υπάρχει σύνδεση στο Internet!!!

 

Στάλθηκε;

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση :)

στο πρωτο,εννοω αν ενα video-εικονα ειναι αποθηκευμενο ηδη στην κυρια μνημη,υπαρχει τροπος μεταφορας στην Sd?

Φυσικα μεσω του file manager.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση :)

στο πρωτο,εννοω αν ενα video-εικονα ειναι αποθηκευμενο ηδη στην κυρια μνημη,υπαρχει τροπος μεταφορας στην Sd?

Από την εφαρμογή τα αρχεία μου βρίσκεις ότι θέλεις να μεταφέρεις, το κλικάρεις κρατώντας το πατημένο, μετά πάνω δεξιά επιλέγεις περισσότερα - > μετακίνηση και το πας στην κάρτα sd

Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι θεμα του τι ειναι σημαντικοτερο για τον καθενα... Απλα η διαφορα στην τιμη ειναι τοσο μεγαλη που δεν δικαιολογει την διαφορα ποιοτητας των 2 κινητων.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτο ΞΑΝΑ πες το!!!!!!Παρα πολυ σωστό..Οπως ειπαν κ καποια παιδια πιο πανω για τα χρήματα που εχει ειναι ΜΑΚΡΑΝ οτι καλυτερο..Σε κάποιους τομείς τα βάζει άνετα με τις άλλες γνωστές ναυαρχιδες..

Link to comment
Share on other sites

@GMF80 @pasgr

 

το βρηκα.σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια :)

Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερώτηση..Επειδη θα το τσιμπησω άμεσα οταν το παρω η μπαταρια την πρωτη φορα θα ειναι κάπου στο 40% ετσι;Πριν κανεις την πρωτη καλη φόρτιση (γύρω στις πέντε ωρες νομιζω)ποσο θα το αφήσω να αδειάσει τελείως η μπαταρια;Να το φορτισω οταν φτάσει 15% η να την αφήσω να αδειάσει σχεδόν τέρμα 5% ας πούμε;Μιλαω πάντα οταν το παρω κ κάνω την πρωτη φόρτιση..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...