Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φορτισα χθες με απλο φορτιστη και το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο

55% υπολοιπο μπαταριας με 3 ωρες οθονης και 30 λεπτα κλησεων....

 

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΡΕ σεις. Υπάρχει και με exynos και με snap dragonτο κινητό? Εννοώ στο skroutz και Ευρώπη όχι από κινες κτλ..

Όσο το έχω ψάξει το Α510F που κυκλοφορεί στο σκρουτζ έχει exynos.

Δες εδώ έχει τα μοντέλα και τι επεξεργαστή φοράει το καθένα http://www.phonegg.com/phone/6803-Samsung-Galaxy-A5-(2016)-SM-A510F-

Link to comment
Share on other sites

Φορτισα χθες με απλο φορτιστη και το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο

55% υπολοιπο μπαταριας με 3 ωρες οθονης και 30 λεπτα κλησεων....

 

Πόσο output;

Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου σαν πιο ειδικοί από μένα, βλέπω πως ασχολείστε αρκετά με την μπαταρία. Λοιπόν φόρτισα χθες και μου γράφει τώρα, έχοντας 55% υπόλοιπο

1η 3ω 19λ 9δ λειτουργεία με μπαταρία

Οθόνη 30%

Συστ Άντροιτ 3%

Δια.μέσων 3%

Αδράνεια 2%

Αναμονή 2%

Λειτ.συστ Άντροιτ 2%

SHAREiT 2%

WiFi 1%

Να σημειώσω πως τράβηξα και πάνω από 20 λεπτά βίντεο και αρκετές φωτό 40 με 50

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

Τι να το κανεις το διπλο ταπ; Μια φορα το δαχτυλικο και ανοιγει...

 

Στάλθηκε από το LG-V490 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Υποθέτω πως ο φίλος εννοεί τρόπο να ανοίγει την οθόνη χωρίς να πατάει κάποιο hardware button. Το αποτύπωμα δεν κάνει wake την οθόνη (εκτός και έχω χάσει κάτι με το Α5), πρέπει πρώτα να πατήσεις πχ to home button για να ανοίξει και μετά περνάει το αποτύπωμα για το ξεκλείδωμα. Προφανώς κάποιοι το κάνουν σε 1 κίνηση όλο αυτό πιέζοντας και κρατώντας πατημένο το home button αλλά και γω θα ήθελα να δουλεύει όπως σε ipad που είχα όπου απλώς έβαζες το δάχτυλο στον αισθητήρα (χωρίς να πατάς το κουμπί) και άνοιγε-ξεκλειδωνε η οθόνη. Καλά θα ήταν να γινόταν αυτό γιατί όσο να ναι μια ανασφάλεια με το home button την έχω στο A5 που δεν το λες και πολύ συμπαγές, έχει λίγο "αέρα" στα πατήματα.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως ο φίλος εννοεί τρόπο να ανοίγει την οθόνη χωρίς να πατάει κάποιο hardware button. Το αποτύπωμα δεν κάνει wake την οθόνη (εκτός και έχω χάσει κάτι με το Α5), πρέπει πρώτα να πατήσεις πχ to home button για να ανοίξει και μετά περνάει το αποτύπωμα για το ξεκλείδωμα. Προφανώς κάποιοι το κάνουν σε 1 κίνηση όλο αυτό πιέζοντας και κρατώντας πατημένο το home button αλλά και γω θα ήθελα να δουλεύει όπως σε ipad που είχα όπου απλώς έβαζες το δάχτυλο στον αισθητήρα (χωρίς να πατάς το κουμπί) και άνοιγε-ξεκλειδωνε η οθόνη. Καλά θα ήταν να γινόταν αυτό γιατί όσο να ναι μια ανασφάλεια με το home button την έχω στο A5 που δεν το λες και πολύ συμπαγές, έχει λίγο "αέρα" στα πατήματα.

 

 

Ακριβως αυτο εννοω. Θα ηθελα να ανοιγω την οθονα με tap-tap χωρις να παταω συνεχεια το hardware button και χωρις το δακτυλικο αποτυπωμα...

Γινεται να το εχω αυτο και με πιο τροπο ?

Link to comment
Share on other sites

To J5 2015 αρχισε να παιρνει marshmallow...Ελπιζω να μην αργησουμε και εμεις αν και δεν εχω παραπονο οπως ειναι τωρα...

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο εννοω. Θα ηθελα να ανοιγω την οθονα με tap-tap χωρις να παταω συνεχεια το hardware button και χωρις το δακτυλικο αποτυπωμα...

Γινεται να το εχω αυτο και με πιο τροπο ?

 

Από όσο ξέρω δε γίνεται με το εργοστασιακό λογισμικό, άρα ή βάζεις κάποια από τις εφαρμογές για double tap ή άλλες πατέντες (συνήθως παίζοντας με τους αισθητήρες της συσκευής) για τις οποίες όμως βλέπω μεικτά σχόλια, σε άλλους δουλεύει σε άλλους όχι καλά, κολλάει κλπ. ή ρουτάρεις και το ψάχνεις με άλλη rom πια. Προσωπικά θα περιμένω με τη Marshmallow να δω γιατί υποτίθεται ότι υπάρχει σχετικό feature στο native android, ίσως η Samsung αποφασίσει να το ενσωματώσει.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα πως έχει ξεκινήσει η 6αρα στην Αμερική.....

 

μακαρι να ισχυει,να παιρνουμε και εμεις σειρα :)

Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

καλημερα στην παρεα.Μολις εστεισα το κινητο του αδερφου μου<α5 2016> και επι τηνευκαρια του εκανα ενα συγκριτικο με το Α7 2015 το δικο μου.φωτεινοτητα οθονης ιδια,φωτο πολυ καλα και τα δυο,στο βιντεο το Α5 υπερτερει σε σταθεροτητα,λιγο υπερκορεσμενα τα χρωματα,το gps ταχυτατο...γενικως πολυ καλο τηλεφωνο ...στα χρηματα που εχει τωρα....με κλειστα τα ματια...γνωμη μου οτι η διαφορα του με τις ναυαρχιδες μικρη....
Link to comment
Share on other sites

Μετά το τελευταίο update (περίπου 25 mb) παρατηρώ πως η μπαταρία δεν πέφτει τόσο γρήγορα όπως πριν. Μετά από 7 ώρες σε stand by έπεσε 2%.
Link to comment
Share on other sites

Μετά το τελευταίο update (περίπου 25 mb) παρατηρώ πως η μπαταρία δεν πέφτει τόσο γρήγορα όπως πριν. Μετά από 7 ώρες σε stand by έπεσε 2%.

 

Κι γω το παρατηρησα αυτο φιλε!:)

Link to comment
Share on other sites

ισχυει αυτο με την μπαταρια.το επιβεβαιωνω και εγω :)
Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Εάν παίζετε αρκετή ώρα παιχνίδια αρχίζει και υπερθερμαίνεται και σε εσάς;

 

Το update που έγινε προχτές έκανε καμία αλλαγή;

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

Εάν παίζετε αρκετή ώρα παιχνίδια αρχίζει και υπερθερμαίνεται και σε εσάς;

 

Το update που έγινε προχτές έκανε καμία αλλαγή;

 

Εξαρτάται ποιο παιχνίδι είναι, πχ με το that level again δεν υπερθερμαίνεται τόσο πολύ όσο όταν παίζω το Alto. Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ με την υπερθέρμανση. Είναι απολύτως φυσιολογικό.

Με το καινούριο update, εγώ διαπίστωσα καλύτερη διαχείριση μπαταρίας σε stand by αλλά και γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μεταλλο και γυαλι ειναι. Λογικο να ζεστενεται λιγο παραπανω. Ειδικα και καλοκαιρι....

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Που να δείτε πως ζεσταίνεται με GPS και δεδομένα ανοιχτά.... Το κάτι άλλο... Το θέμα είναι Να μη δημιουργηθεί πρόβλημα με τόση θερμοκρασία. Κατά τα άλλα κλαιν
Link to comment
Share on other sites

Που να δείτε πως ζεσταίνεται με GPS και δεδομένα ανοιχτά.... Το κάτι άλλο... Το θέμα είναι Να μη δημιουργηθεί πρόβλημα με τόση θερμοκρασία. Κατά τα άλλα κλαιν

Σε βίντεο που είδα στο YouTube κάποιον τύπο που το άνοιξε, η μπαταρία εφάπτεται με το πίσω γυάλινο κάλυμμα, μια πολύ μικρή μόνωση έχει, ενώ η πλακέτα βρίσκεται από την μια πλευρά περιφερικά της μπαταρίας, λογικό να ζεσταίνεται και εγώ το έχω παρατηρήσει αλλά η CPU που έλεγξα δεν πέρασε το 55°C ίσως να ανέβαζε κι άλλο αλλά κάπου εκεί το άφησα δεν το ζόρισα άλλο... τώρα που το κοίταξα χωρίς να το λειτουργώ ήταν 39°C και με λίγη χρήση πήγε 46°C αλλά το ένιωθα κρύο, άρα η μπαταρία το ζεσταίνει, ίσως και η οθόνη.

Λογικά έχει τεσταριστεί πριν βγει στην κατανάλωση οπότε και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά το τελευταίο update (περίπου 25 mb) παρατηρώ πως η μπαταρία δεν πέφτει τόσο γρήγορα όπως πριν. Μετά από 7 ώρες σε stand by έπεσε 2%.

 

Το οποιο ειναι και το μονο προβλημα της αυτονομιας, το standby. Σε ενεργη οθονη τα παει εξαιρετικα.

Ποτε ελαβες αυτο το update ;

Link to comment
Share on other sites

πριν απο 5-6 μερες αν δεν κανω λαθος πρεπει να μου ηρθε εμενα το update.
Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.οι πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες.Αυτο μονο που παρατηρησα ειναι το εξης.φορτισα το κινητο με αλλον φορτιστη,κλειστο το ειχα το βραδυ και εκανε 3.5 ωρες να φορτισει.Απο το πρωι μεχρι τωρα η μπαταρια γραφει εξερετικα νουμερα αλλα φιατι εκανε τοση ωρα.Φταιει ο φορτιστης?
Link to comment
Share on other sites

Ηταν πιο λιγα mah ο φορυιστης που το φορτισες.αρα πιο αργη φορτιση αλλα πολυ καλυτερη αυτονομια απ'οτι φενεται γιατι το δοκιμασα και εγω μια φορα στο δικο μου και ειδα αισθητη διαφορα ειδικα απο το 100 ως το 85 περιπου που πεφτει γρηγορα σχετικα η μπαταρια.

 

Στάλθηκε από το SMO72HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...