Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To Marshmallow θα ερθει πολυ συντομα, καμια ανησυχια περι τουτου.

Εχω αγορασει dual USB stick, το βαζω, το αναγνωριζει σε 1-2 δευτερολεπτα και το διαβαζει ταχιστα. USB On-The-Go σε ολο του το μεγαλειο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νιώθω να ζεστένεται στα χέρια μου όταν παίζω κάποιο παιχνίδι όχι κάτι το ενοχλητικό, αλλά το νιώθεις ....

Οπότε και σταμάτησα για να μην ανεβάσει και άλλο, ήταν στο 55°C η CPU.

Συμβαίνει και σε σας?

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω να ζεστένεται στα χέρια μου όταν παίζω κάποιο παιχνίδι όχι κάτι το ενοχλητικό, αλλά το νιώθεις ....

Οπότε και σταμάτησα για να μην ανεβάσει και άλλο, ήταν στο 55°C η CPU.

Συμβαίνει και σε σας?

Αν του φοραω τη θηκη σιλικονης ναι..ομως θεωρω οτι θερμαινεται σε νορμαλ επιπεδα..φιλος μου εχει το s7 το απλο που υποτιθεται εχει και ολοκληρο συστημα για να μη ζεσταινεται και στη κυριολεξια παιρνει φωτια..:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να συγχρονίσω τις επαφές μου από το Outlook με το A5?

 

Λογαριασμοί- Microsoft exchange -συγχρονισμός επαφών το βάζεις στο on.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιο καλο tempered glass απο μαγαζι στην Αθηνα,για να μου το περασουν κιολας στο κινητο?
Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες, ειχα σκοπο να παρω ενα Ζ5c για τον πατερα μου, με 1ο κριτηριο την αυτονομια, αλλα επειδη η σονυ τα εχω σκατωσει τελευταια, αποφασισα να σκεφτω τουτο εδω που δεν το ξερω καθολου αλλα στα χαρτια μοιαζει ιδανικο.

Γενικα κριτηριο μου ειναι 1ον η μπαταρια καθως μιλαει παααρα πολυ (το Ζ1c το φορτιζει 2 φορες τη μερα) και 2ον η καμερα καθως λογω δουλειας θελει να βγαζει προιοντα κτλ και να φαινονται καλα, επειδη ειναι ασχετος λοιπον θεωρω οτι στο αυτοματο η samsung ειναι πολυ καλυτερη απο σονυ. Βεβαια σκεφτομουν το S7 αλλα εχει τα διπλα λεφτα και δεν ξερω αν αξιζει.

Επομενως θα ηθελα την αποψη σας για μπαταρια, για μενα θα ηταν χρησιμο αν καποιος εχει s7 ή s7 edge παραλληλα να μου πει τι διαφορα εχουν και αν ειχε Ζ5c ή Ζ3c επισης την αποσταση στη μπαταρια. (ξερω οτι δεν κανουμε συγκρισεις εδω, αλλα θελω μονο σε αυτο το κομματι ενα σχολιο να ξερω).

Θεωρω οτι οι 5,2" σε FHD με 2900 αν ειναι σωστα στημμενο το λογισμικο δε θα εχουν προβλημα.

Τελος, εχετε κατι αλλο να μου επισημανετε? ΠΧ αν λαγκαρει ή αν εχει μετρια καμερα που δε νομιζω (και απο τα σχολια βλεπω θετικα..) ή πχ κακη αυτονομια σε ομιλια? εμας μας ενδιαφερει η ομιλια και ανοιχτο 4G Ολη μερα.

 

Α! η καμερα ειδα οτι γραφει μονο Fhd @30fps, ισχυει?? δεν εχει 60πχ? ή 4Κ?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για βοηθήστε, όταν πρώτο άνοιξα το τηλ. ανοίγοντας την εφαρμογή internet αφού συνδέθηκα, στο WiFi του σπιτιού μου, πριν καν μπω σε κάποια ιστοσελίδα, μου ανοίγει μια σελ. όπου μου έλεγε ότι το τηλ. έχει μολυνθεί από ιό και με προέτρεπε να κατεβάσω κάποια εφαρμογή antivirus, πράγμα το οποίο και δεν έκανα. Σε επόμενο άνοιγμα δεν ξανά εμφανίστηκε. Έκανα επαναφορά εργοστασιακών, αλλά πάλι το ίδιο, όπως το περιέγραψα πριν.

Αυτό δεν μου το έκανε ούτε στον Chrome, αλλά ούτε και στον Dolphin που εγκατέστησα εγώ.

Έχει συμβεί σε άλλον από εσάς, πως το αντιμετωπίσατε?

Να σημειώσω πως το τηλ. αγοράστηκε καινούργιο από KAIZERSHOP.GR

και έχει αυστριακή ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι λογικο το βραδυ να πεφτει η μπαταρια στο κιν 7-8% μεσα σε 7-8 ωρες στην αναμονη?

 

Στάλθηκε από το LG-D320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για βοηθήστε, όταν πρώτο άνοιξα το τηλ. ανοίγοντας την εφαρμογή internet αφού συνδέθηκα, στο WiFi του σπιτιού μου, πριν καν μπω σε κάποια ιστοσελίδα, μου ανοίγει μια σελ. όπου μου έλεγε ότι το τηλ. έχει μολυνθεί από ιό και με προέτρεπε να κατεβάσω κάποια εφαρμογή antivirus, πράγμα το οποίο και δεν έκανα. Σε επόμενο άνοιγμα δεν ξανά εμφανίστηκε. Έκανα επαναφορά εργοστασιακών, αλλά πάλι το ίδιο, όπως το περιέγραψα πριν.

Αυτό δεν μου το έκανε ούτε στον Chrome, αλλά ούτε και στον Dolphin που εγκατέστησα εγώ.

Έχει συμβεί σε άλλον από εσάς, πως το αντιμετωπίσατε?

Να σημειώσω πως το τηλ. αγοράστηκε καινούργιο από KAIZERSHOP.GR

και έχει αυστριακή ρομ.

Φιλε μου δε φταιει η συσκευη γιαυτο αλλα οι σελιδες που μπαινουμε! Εγω και σε ιστοσελιδες για ειδησεις που μπαινω μου βγαζει διαφορα τετοια..απλα αγνοησε το και ξανανοιξε τη σελιδα απο την αρχη :) δε χρειαζεται επαναφορα !

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι λογικο το βραδυ να πεφτει η μπαταρια στο κιν 7-8% μεσα σε 7-8 ωρες στην αναμονη?

 

Στάλθηκε από το LG-D320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οχι. Καποια εφαρμογη σου τρωει τη μπαταρια.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτηκα και εγω αλλα το κανει μονο απο το 100% μεχρι το 85% περιπου.μετα στρωνει.απο το 100 μεχρι το 90 ειδικα τη παει νερο.

 

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1η μέρα χρήσης η γυναίκα μου, και το βράδυ έχασε 20% σε 1 και κάτι ώρες... Το έβγαλε 6 από τη φόρτιση και στις 7:45 είχε 80%

 

Τι να παίζει; στη χρήση μπαταρίας δεν είχε τίποτα να είναι πολύ. Το σύστημα Android μόνο αλλά είχε 4% και έτρεχε 1 ώρα έλεγε νομίζω...

 

Θα το δούμε ξανά στην επόμενη φόρτιση κιόλας αλλά δε μου φαίνεται και πολύ σωστό όλο αυτό.

 

Το κινητό είναι ελληνικό από cosmote οπότε φαντάζομαι θα φοράει ελληνική rom

Link to comment
Share on other sites

Κ εμενα απο εφαρμογες δε μου βγαζει κατι.δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να ειναι.απλα μου κανει εντυπωση που το κανει μονο οταν ειναι φουλ η μπαταρια και μετα στρωνει.σκεφτηκα μηπως ειναι απο το φορτιστη του που ειναι ταχειας φορτισης μηπως δε τη φορτιζει καλα τη μπαταρια επειδη το βγαζω και κατευθειαν εγω μολις παει στο 100%.θα δοκιμασω αυτες τις μερες εναν αλλον πιο 'light' να το τσεκαρω.παντως το 20% σε 1.45 ειναι παααρα πολυ.εμενα σε 10 ωρες αναμονη πεφτει γυρω στο 10% το πολυ..

 

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανετε ενα clear cache μηπως στρωσει. Κλεισιμο του κινητου και παταμε ταυτοχρονα vol up power και home button και clear cache απο το menu του recovery mode.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δε φταιει η συσκευη γιαυτο αλλα οι σελιδες που μπαινουμε! Εγω και σε ιστοσελιδες για ειδησεις που μπαινω μου βγαζει διαφορα τετοια..απλα αγνοησε το και ξανανοιξε τη σελιδα απο την αρχη :) δε χρειαζεται επαναφορα !

Μα το παράξενο είναι πως το έκανε κατά το πρώτο άνοιγμα στο ίντερνετ αμέσως μετά από το αρχικό σετάρισμα και μάλιστα πατώντας να μπω στην ιστοσελίδα της Google. Δεν ήταν δηλ. σε κάποια σελ. με ειδήσεις ή κάτι άλλο, δεν είχε καν προλάβει να φορτώσει την σελίδα. Δεν μου έχει ξανασυμβεί ποτέ στα τόσα χρόνια στη σελ. της Google!!!! Αυτό με παραξένεψε!!!!

Πάντως δεν έχει ξανά παρουσιαστεί.

Thanks !!

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

πηρα σημερα το κινητο και με εχει εντυπωσιασει πραγματικα.η οθονη του ειναι απιστευτη,δεν κολλαει πουθενα,ετρεξα 1-2 βαρια παιχνιδια και τα ετρεξε ολα απροβληματιστα.οι πρωτες εντυπωσεις ειναι κατι παραπανω απο θετικες δηλαδη.για να δουμε πως θα τα παει και στη συνεχεια :happy:
Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Το drain συνεχίζεται ανελεητα. 55% έχασε η γυναίκα σε ένα 7ωρο.... Απαράδεκτο.

 

Θα ξηλωσω την rom της cosmote.... Ποια ευρωπαϊκή προτείνετε μέσω odin;; δεν χάνεται η εγγύηση ούτε γράφει ο knox αν βάλω άλλη επίσημη μέσω odin έτσι;

 

Ούτε μισή μέρα δεν βγάζει μια φόρτιση...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν βοηθαω αλλα εγω το εχω 20 μερες και η μπαταρια κραταει 2 μερες ανετα με ολα ανοιχτα και συνδεδεμενο με gear s2.

 

Δεν το πας σε ενα service..........

Link to comment
Share on other sites

η ROM φταιει, το Android OS τρωει ολη τη μπαταρια... Αθανατη Cosmote... κατεβαζω γερμανικη DBT να βαλω... παντα θυμαμαι δουλευε ρολοι σε ολα τα samsung που ειχα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους. Εχω παρει και εγω το Α5 εδω και 5 μερες. Ολα ειναι οκ στο τηλ. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Απλα δεν καταλαβαινω γιατι μου κανει ενημερωσεις συνεχεια οταν συνδεομαι στο internet, ( π.χ. skype, word, eccel και γενικα διαφορες εφαρμογες)..? Ειναι λογικο αυτο ? Μηπως επειδη ειναι καινουριο ακομα ? Αν ξερει καποιος ας ενημερωσει...
Link to comment
Share on other sites

Εχω στη κατοχη μου το συγκεκριμενο κινητο εδω και μια εβδομαδα...design αψογο..καμερα για τα δικα μου γουστα αψογη..ειδικα στις νυχτερινες ληψεις δε το συζητω..αναλυση το ιδιο αψογη..η φωτεινοτητα ειναι υψηλοτερη του s6..προσωπικα βλεπω οτι δε κολλαει πουθενα το κινητο ουτε στα παιχνιδια ουτε πουθενα..ο ηχος ισως λιγακι χαμηλος! Το μονο αρνητικο...μπαταρια αψογη..μου βγαζει πολυ ανετα μια μερα..μονο μια παρατηρηση..το βραδυ ενω τα χω ολα κλειστα η μπαταρια σιγουρα πεφτει 6 7% και με προβληματιζει..δε ξερω τι μπορει να φταιει..ενω καθαριζω και τη ram και τη cache!

 

Καλησπερα. Μια ερωτηση, την cache πως την καθαριζεις...? Ειμαι νεος και δεν ξερω ακομα γι αυτο ρωταω....?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους. Εχω παρει και εγω το Α5 εδω και 5 μερες. Ολα ειναι οκ στο τηλ. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Απλα δεν καταλαβαινω γιατι μου κανει ενημερωσεις συνεχεια οταν συνδεομαι στο internet, ( π.χ. skype, word, eccel και γενικα διαφορες εφαρμογες)..? Ειναι λογικο αυτο ? Μηπως επειδη ειναι καινουριο ακομα ? Αν ξερει καποιος ας ενημερωσει...

 

Καλησπέρα φίλε, αν θες μπορείς να κλείσεις τα auto update τόσο για τις ενημερώσεις του κινητού όσο και για τις ενημερώσεις από τις εφαρμογές που έχεις εγκατεστημένες (Η προεπιλογή είναι να κατεβάζει ενημερώσεις όταν συνδέεται σε WIFI). Για να κλείσεις τις αυτόματες ενημερώσεις του κινητού, πήγαινε Settings-->About Device-->Software update και για να κλείσεις τις αυτόματες ενημερώσεις των εφαρμογών, πήγαινε στο play store--> settings και βγάλε τις αυτόματες ενημερώσεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα. Μια ερωτηση, την cache πως την καθαριζεις...? Ειμαι νεος και δεν ξερω ακομα γι αυτο ρωταω....?

 

Πήγαινε στην εφαρμογή Smart Manager --> Storage

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...