Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις την έκανα κι εγω, γύρω στα 23mb ήταν. Δεν βλέπω να άλλαξε κατι στο μενού πάντως.

 

Λειτουργικες αλλαγες ειναι αυτες, διορθωση σφαλματων.

Δε θα αργησει το marshmallow παντως, οι ναυαρχιδες το πηραν ηδη και θα ακολουθησει η mid range κατηγορια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.sammobile.com/2016/04/22/first-hints-of-marshmallow-update-for-galaxy-a5-2016-and-a7-2016-appear/

 

H αποδειξη οτι το update του Marshmallow θα ερθει στο προσεχες διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.sammobile.com/2016/04/22/first-hints-of-marshmallow-update-for-galaxy-a5-2016-and-a7-2016-appear/

 

H αποδειξη οτι το update του Marshmallow θα ερθει στο προσεχες διαστημα.

 

Καλά νέα.. βέβαια το κινητό ειναι τελείως απροβλημάτιστο και στην λολιποπ.

Μακάρι να δώσουν και φουλ manual ρυθμίσεις στην κάμερα όπως έκαναν στο S6 κατα την μετάβαση του απο 5.0 σε 6.0

Link to comment
Share on other sites

Οντως η τελευταια ενημερωση το εστρωσε και αλλο....

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Το ζαχαρώνω και εγώ το κινητό! 2 ερωτήσεις μόνο!

 

1) από το skroutz βλέπω παντού το EU δίπλα, αυτό σημαίνει κάτι για τον επεξεργαστή? Πρέπει να δω κάτι συγκεκριμένο για να επιβεβαιώσω ότι είναι οκ πριν το αγοράσω??

 

2) κοιτάω και το Ζ3 plus που παίζει στα ίδια λεφτά αλλά έχει 3 γκιγκα ραμ και είναι ανθεκτικό σε σκόνη και νερό. Όσον αφορά την ραμ, πως τα πάει με το μουλτιτασκ και γενικά με την διαχείριση της ραμ?

 

Ευχαριστώ!

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Το ζαχαρώνω και εγώ το κινητό! 2 ερωτήσεις μόνο!

 

1) από το skroutz βλέπω παντού το EU δίπλα, αυτό σημαίνει κάτι για τον επεξεργαστή? Πρέπει να δω κάτι συγκεκριμένο για να επιβεβαιώσω ότι είναι οκ πριν το αγοράσω??

 

2) κοιτάω και το Ζ3 plus που παίζει στα ίδια λεφτά αλλά έχει 3 γκιγκα ραμ και είναι ανθεκτικό σε σκόνη και νερό. Όσον αφορά την ραμ, πως τα πάει με το μουλτιτασκ και γενικά με την διαχείριση της ραμ?

 

Ευχαριστώ!

 

Το EU σημαίνει Ευρωπαϊκής αντιπροσωπειας, δεν εχει να κανει με επεξεργαστή.. καλο θα ειναι να πάρεις unbranded συσκευή, να μην έχει δηλαδή λογοτυπα και εφαρμογές κάποιου παροχου. Η διαχείριση της ραμ ειναι υποδειγματικη, δεν κολώνει πουθενά το κινητό. Δεν κανω βέβαια καμιά βαριά χρήση ούτε παίζω παιχνίδια στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Το EU σημαίνει Ευρωπαϊκής αντιπροσωπειας, δεν εχει να κανει με επεξεργαστή.. καλο θα ειναι να πάρεις unbranded συσκευή, να μην έχει δηλαδή λογοτυπα και εφαρμογές κάποιου παροχου. Η διαχείριση της ραμ ειναι υποδειγματικη, δεν κολώνει πουθενά το κινητό. Δεν κανω βέβαια καμιά βαριά χρήση ούτε παίζω παιχνίδια στο κινητό.

 

Άσε τα παιχνίδια δεν είναι παιχνιδομηχανή! Ρωτάω σε εναλλαγές βασικών εφαρμογών όπως viber, fb, messenger, κλήσεις, chrome, αν κλείνει μία το ένα μία το άλλο γιατί δεν τα αντέχει μαζί..! Γιατί 2 γκιγκα έχω και τώρα, σε κινέζικο επεξεργαστή όμως, και υπάρχει αυτό που σου λέω. Και με βάζει σε σκέψεις ότι με τον καιρό επειδή όλες οι εφαρμογές γίνονται πιο βαριές από τα updates, μήπως δεν αντέξει 2 χρόνια (τόσο τα κρατάω). Και για αυτό και μόνο σκέφτομαι το z3 plus που είναι εξίσου κουκλι :D

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Το EU σημαίνει Ευρωπαϊκής αντιπροσωπειας, δεν εχει να κανει με επεξεργαστή.. καλο θα ειναι να πάρεις unbranded συσκευή, να μην έχει δηλαδή λογοτυπα και εφαρμογές κάποιου παροχου. Η διαχείριση της ραμ ειναι υποδειγματικη, δεν κολώνει πουθενά το κινητό. Δεν κανω βέβαια καμιά βαριά χρήση ούτε παίζω παιχνίδια στο κινητό.

 

Καλησπερα.

Επειδη με ενδιαφερει και εμενα το κινητο αυτο γιατι το ειδα απο κοντα και ξετρελαθηκα,

(πως μπορω να ξερω οταν παρω το κινητο απο το skroutz, οτι θα ειναι unbranded συσκευή)...??? Πως μπορω να ειμαι σιγουρος ?

Γνωριζει κανεις κανενα μαγαζι που να ειναι οι συσκευες unbranded.....?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τα μαγαζια απο σκρουτζ συνηθως γραφουν αν ειναι branded. Οπου γραφει EU ειναι unbranded. Προτιμησε τα γνωστα σκρουτζαδικα (Kaizer, Kaizershop) ας ειναι και λιγο ποιο ακριβα.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα μαγαζια απο σκρουτζ συνηθως γραφουν αν ειναι branded. Οπου γραφει EU ειναι unbranded. Προτιμησε τα γνωστα σκρουτζαδικα (Kaizer, Kaizershop) ας ειναι και λιγο ποιο ακριβα.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε ευχαριστω για την ενημερωση, να εισαι καλα.

Βλεπω πολλα ατομα προτιμουν αυτο το μαγαζι:

http://citisshop.com/index.php?route=product/product&product_id=11167

Ξερεις γι αυτο το μαγαζι, ειναι εμπιστο ?

Και γραφει και αυτο (EU) οπως λες... Αρα θα ειναι μαλλον ΟΚ το κινητο φανταζομαι...?????

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την ενημερωση, να εισαι καλα.

Βλεπω πολλα ατομα προτιμουν αυτο το μαγαζι:

http://citisshop.com/index.php?route=product/product&product_id=11167

Ξερεις γι αυτο το μαγαζι, ειναι εμπιστο ?

Και γραφει και αυτο (EU) οπως λες... Αρα θα ειναι μαλλον ΟΚ το κινητο φανταζομαι...?????

Ευχαριστω.

 

Αξιόπιστο ειναι κι αυτό ναι, πάρε τους και ενα τηλέφωνο καλού-κακού να ρωτήσεις αν ειναι unbranded

Απο kaizershop που ήταν το δικό μου είχε τον exynos επεξεργαστή, λογικά οι περισσότεροι αυτόν φέρνουν

Link to comment
Share on other sites

Αξιόπιστο ειναι κι αυτό ναι, πάρε τους και ενα τηλέφωνο καλού-κακού να ρωτήσεις αν ειναι unbranded

Απο kaizershop που ήταν το δικό μου είχε τον exynos επεξεργαστή, λογικά οι περισσότεροι αυτόν φέρνουν[/QUO

 

 

Ευχαριστω να εισαι καλα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα θέλω να ρωτήσω οι υπηρεσίες google τι ακριβώς είναι και έχει τόσο μεγάλο ποσοστό στη μπαταρία γιατί συνήθως είναι λίγο μικρότερο ποσοστό από τη χρήση οθόνης μήπως παίζει ρόλο ότι έχω συνέχεια ανοιχτό το 4G
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα θέλω να ρωτήσω οι υπηρεσίες google τι ακριβώς είναι και έχει τόσο μεγάλο ποσοστό στη μπαταρία γιατί συνήθως είναι λίγο μικρότερο ποσοστό από τη χρήση οθόνης μήπως παίζει ρόλο ότι έχω συνέχεια ανοιχτό το 4G

 

Συγχρονίζει τον λογαριασμό σου στην google, επαφές, back up κλπ συν το google play και όποιες άλλες εφαρμογές τις ίδιας. Το ότι είναι το ποσοστό μεγαλύτερο από την οθόνη είναι κακό, συνήθως η οθόνη έχει το μεγαλύτερο ποσοστό κατανάλωσης της μπαταρίας, μάλλον κάτι έχει κολλήσει. Κανε ένα clean cache και reboot μετά καμιά ώρα δες το πάλι και δες και πόσο χρησιμοποιούν τα google services το gps και γενικά τις πληροφορίες που σου δίνει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Συγχρονίζει τον λογαριασμό σου στην google, επαφές, back up κλπ συν το google play και όποιες άλλες εφαρμογές τις ίδιας. Το ότι είναι το ποσοστό μεγαλύτερο από την οθόνη είναι κακό, συνήθως η οθόνη έχει το μεγαλύτερο ποσοστό κατανάλωσης της μπαταρίας, μάλλον κάτι έχει κολλήσει. Κανε ένα clean cache και reboot μετά καμιά ώρα δες το πάλι και δες και πόσο χρησιμοποιούν τα google services το gps και γενικά τις πληροφορίες που σου δίνει εκεί.

 

Δεν έχει μεγαλύτερο ποσοστό από την οθόνη αλλά έχει αρκετά μεγάλο ποσοστό λίγο λιγότερο από την οθόνη και μετά ακολουθούν τα email όχι ότι έχω παράπονο μου βγάζει δύο μέρες η μπαταρία απλά μου φαίνεται μεγάλο το ποσοστό για αυτό ρώτησα

Link to comment
Share on other sites

Βαλε καποια εφαρμογη οπως gsam battery monitor για περισσοτερες πληροφοριες...

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον κάτοχο της συσκευής, επειδή κατά 99,9% θα το αποκτήσω σε κάποιες μέρες και επειδή δεν είμαι φαν των θηκών (μου αρέσει να "αισθάνομαι" την συσκευή), εάν γλιστράει από τα χέρια επικίνδυνα και κάνει την χρήση θήκης απαραίτητη.

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πως τα πάει από σήμα μιας και έχω ακούσει ότι οι συσκευές που έχουν μέταλλο πιθανόν να μειώνουν το σήμα και η αλήθεια είναι ότι είναι κάτι που δεν το θέλω μιας και λόγω δουλειάς μιλάω πολύ στο τηλέφωνο και δεν μου είναι και ευχάριστο να έχω ασθενές ή καθόλου σήμα σε μέρη που με άλλες συσκευές είχα ικανοποιητικό σήμα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Απο σημα καλα τα παει. Αλλα θηκη απαραιτητη. Μπρος και στα πλαγια ειναι ανθεκτικη η συσκευη αλλα τα drop tests δειχνουν οτι το πισω γυαλι δεν ειναι τοσο ανθεκτικο.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Ενδιαφέρομαι να αποκτήσω το εν λόγω Samsung. Ωστόσο έχω μία απορία και θέλω τα φώτα σας.

Σκέφτομαι να το αγοράσω από το Citisshop το οποίο δίνει 2 χρόνια εγγύηση και DOA 7 ημερών. Έχω ακούσει πως αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα στο κινητό (κατασκευαστικό) και σταλθεί στην αντιπροσωπεία της Samsung, τότε η Samsung δεν μπορεί να το αντικαταστήσει επειδή αυτό το κινητό δεν προορίζεται για την Ελλάδα. Ξέρει κανείς αν ισχύει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Καινούργια μικρή αναβάθμιση γύρο στα 25mb

 

Του Απριλίου το update είναι, που βγαίνει σταδιακά σε όλες τις χώρες και τους παρόχους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Ενδιαφέρομαι να αποκτήσω το εν λόγω Samsung. Ωστόσο έχω μία απορία και θέλω τα φώτα σας.

Σκέφτομαι να το αγοράσω από το Citisshop το οποίο δίνει 2 χρόνια εγγύηση και DOA 7 ημερών. Έχω ακούσει πως αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα στο κινητό (κατασκευαστικό) και σταλθεί στην αντιπροσωπεία της Samsung, τότε η Samsung δεν μπορεί να το αντικαταστήσει επειδή αυτό το κινητό δεν προορίζεται για την Ελλάδα. Ξέρει κανείς αν ισχύει αυτο;

 

Ναι ισχύει για ολες τις συσκευές.. σε όσες ειναι εισαγώμενες απο άλλη χώρα της Ε.Ε γίνεται επισκευή, οχι αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο... Σήμερα κοιτούσα στο Γερμανο το Α5 2016 και το S7. Ίδια mode και φωτεινότητα στο φουλ εχω την εντύπωση οτι η οθόνη του Α5 ειναι καλύτερη. Και οχι μονο εγω. Με ενα φιλο το περιεργαζόμασταν σήμερα μια ωρα.. Τι να πω..
Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυσκολο να διακρινεις διαφορα αλλα ειναι λιγο ορατη υπερ του S7. Ειναι οθοναρα του Α5 βεβαια.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ισως να χει να κανει και με το Android. 5.1.1 και 6.0.1 Δεν ξερω βαλτε τα διπλα διπλα και θα με θυμηθείτε..

 

Αναβαθμήστικε σtο 6;

Edited by fikast
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...