Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου η φυσική εξέλιξη των συσκευών ειναι η πτώση της τιμής του σταδιακά.

Ειδικά σε android και ειδικότερα σε Samsung.

Ετσι και εδω θα γίνει το Πάσχα στα 300 ευρω θα πωλείται και εκει θα σταθεροποιηθεί για το μεγαλύτερο διαστημα του 16.

 

Δεν λεμε κατι το υπερφυσικό.

 

Εγω 400-429 ευρω δεν δίνω με την καμια για αυτήν την συσκευή.

Στα 300-330 πολυ πιο ανετα.

 

Για πιο λογο να βιαστώ άλλωστε,με κυνηγάει κανεις,άσε που θα εχουν φύγει οι πρώτες παρτίδες,το λογισμικό θα εχει ωριμάσει σε μεγαλύτερο βαθμο.

 

Ο χρόνος και η υπομονή ειναι σύμμαχος του καταναλωτή.

 

Επίσης δεν μπορω να καταλάβω τη λογική οτι έγινε πιο βαρύ οταν οι περισσότεροι μας ενδιαφέρει να εχει οσο το δυνατόν καλυτερη αυτονομια.

 

Δηλαδη πηρε η Samsung μια πολυ σωστή απόφαση να αυξήσει την χωρητικότητα μπαταρίας και ακούμε γκρίνια για το βαρος λες και σηκώνουμε κοτρώνα 200 κιλών.

Και μιλάμε για 20 γραμμάρια παραπάνω.

 

Δηλαδη σας αρεσει ο ανταγωνισμός ποιος την εχει πιο λεπτή και να παλεύεις καθημερινά αν θα βγάλεις την ημέρα η οχι.

 

Σηκώνω τα χέρια ψηλά.

 

Άντε στο επόμενο Samsung να παει 1500 μπαταρια κσι 4nm πάχος και 90 γραμμάρια βαρος.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.skroutz.gr/s/6003622/Samsung-Galaxy-A5-16GB.html

 

Tσέκαρε την εξέλιξη τιμής για να καταλάβεις γιατί λέμε θα πέσει η τιμή και όχι γιατί είμαστε "Έλληνες" όπως το βλέπεις εσύ.

 

 

Για το βάρος εμένα το 3 μου φάνηκε νορμάλ και το 5 σχετικά ελαφρύ.(σε σχέση με το μέγεθος τους)

 

Το 3άρι νομίζω το χω ήδη αγοράσει :)

Link to comment
Share on other sites

Στο gsmarena γράφει

 

Chipset Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615

CPU Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 & Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53

 

Τελικά 8cores έχει ή 4+4?

Link to comment
Share on other sites

Στο gsmarena γράφει

 

Chipset Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615

CPU Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 & Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53

 

Τελικά 8cores έχει ή 4+4?

 

Είναι με 8 πυρηνες.... όχι 4+4.

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://www.skroutz.gr/s/6003622/Samsung-Galaxy-A5-16GB.html

 

Tσέκαρε την εξέλιξη τιμής για να καταλάβεις γιατί λέμε θα πέσει η τιμή και όχι γιατί είμαστε "Έλληνες" όπως το βλέπεις εσύ.

 

 

Για το βάρος εμένα το 3 μου φάνηκε νορμάλ και το 5 σχετικά ελαφρύ.(σε σχέση με το μέγεθος τους)

 

Το 3άρι νομίζω το χω ήδη αγοράσει :)

Φιλε μου τι καταστήματα είναι αυτά που μου εδωσες??? ΔΕΝ ξερω ουτε ένα από αυτά και θα δωσω τα λεφτα μου εκει??? ουτε με σφαιρες

Link to comment
Share on other sites

ΕΣΥ δεν ξέρεις,αλλά καλό θα ήταν να τα μάθεις καθώς λίγα χρόνια τώρα οι περισσότεροι απο μας ψωνίζουμε απο καταστήματα που υπάρχουν στο skroutz.

Τα ίδια ακριβώς τηλέφωνα είναι,που πουλάνε τα πολυκαταστήματα μας,με καπέλο κάμποσα ευρώ.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Απο λιγα reviews που εχουν βγει λενε η καμερα και ο επεξεργαστης ειναι μετρια(ωστοσο ειναι γρηγορο). Απ την αλλη εχει πολυ καλη μπαταρια.

Οταν βγει το s7,πιστευω η σαμσουνγκ δε θα κανει την ιδια πατατια με την μπαταρια του s6. Συνεπως το διλημμα στα mid range της εταιρειας το 2016 θα ειναι τα α5-α7 με το s6 (ή καποιο s6 neo). Εκει θα διαλέγεις μπαταρια ή καμερα-επεξεργαστη μαλλον. Επειδη διαπιστωνω οτι ειναι αρκετα μετρια η μπαταρια του s6,ακομη κι εγω θα έμπαινα σε πειρασμο να πηγαινα σε καποιο α series φετος.

Link to comment
Share on other sites

Είναι με 8 πυρηνες.... όχι 4+4.

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φιλε μου τι καταστήματα είναι αυτά που μου εδωσες??? ΔΕΝ ξερω ουτε ένα από αυτά και θα δωσω τα λεφτα μου εκει??? ουτε με σφαιρες

 

Αν τότε υπολογίζεις να αγοράζεις μόνο από τα μεγάλα καταστήματα τότε η τιμή της συσκευής που θα παίρνεις θα πέφτει μόνο μετά από 12 μήνες και ίσως σε καμιά προσφορά....

 

Τώρα σχετικά με το ούτε με σφαίρες, από την στιγμή που η συσκευή καλύπτεται από την εδώ εγγύηση της εταιρίας (άρα οι συσκευές δεν έχουν καμία διαφορά από αυτές που βρίσκεις στα άλλα καταστήματα) δεν βρίσκω το λόγο να μην είναι στις επιλογές κάποιου ένα τέτοιο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Το τηλέφωνο είναι SUPER! Πολύ γρήγορο, αρκετά καλη μπαταρία, και τέλειες φωτο και video! Καλή αγορά για όποιον θέλει να το αγοράσει!
Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικότατο review. Μεγάλο + είναι η μπαταρία καθώς και 16 πυρήνες να έχουμε στα 3ghz αν το κινητό μας "πουλάει" συνέχεια ποιος ο λόγος να το έχουμε(βλέπε s6).

 

To μόνο που μένει πλέον είναι η πτώση της τιμής του :)

Edited by stefanospets
Link to comment
Share on other sites

Mέχρι να μάθω τα πλήρη specs και να διαβάσω τα πρώτα ξένα reviews, το Α5 2016 ήταν το βασικό υποψήφιο επόμενο κινητό μου. Ωστόσο, η μέτρια όπως λένε κάμερά του και η τραγική απουσία led notification ( άκρως πρακτικό για μένα ) με αποτρέπουν από την αγορά του.
Link to comment
Share on other sites

Στο ποιο πανω review λεει οτι η καμερα ειναι πολυ καλη,οσον αφορα το λεντ εχει καταντησει γελοιο το ολο θεμα.Με το noled κανεις αριστα την δουλεια σου,με μεγαλα εικονιδια για τις χαμενες κλησεις,μειλ κτλ που κανουν μπαμ απο μακρυα.Ακομη και στο νοτε2 που εχω δεν βασιζομαι στο λεντακι.Δεν ειναι αποτρεπτικος παραγοντας για να αγορασει κανεις μια συσκευη....γνωμη μου παντα
Link to comment
Share on other sites

Αν τότε υπολογίζεις να αγοράζεις μόνο από τα μεγάλα καταστήματα τότε η τιμή της συσκευής που θα παίρνεις θα πέφτει μόνο μετά από 12 μήνες και ίσως σε καμιά προσφορά....

 

Τώρα σχετικά με το ούτε με σφαίρες, από την στιγμή που η συσκευή καλύπτεται από την εδώ εγγύηση της εταιρίας (άρα οι συσκευές δεν έχουν καμία διαφορά από αυτές που βρίσκεις στα άλλα καταστήματα) δεν βρίσκω το λόγο να μην είναι στις επιλογές κάποιου ένα τέτοιο κατάστημα.

 

φιλε εαν θες στειλε μου pm να σου εξηγήσω τι γινεται με αυτες τις καταστασεις και πιστεψε ΔΕΝ προκειται να αγορασεις πλεον απο εκει.

 

Ας προχωρησουμε στο θεμα του κινητου.... Σε ευχαριστω:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Mέχρι να μάθω τα πλήρη specs και να διαβάσω τα πρώτα ξένα reviews, το Α5 2016 ήταν το βασικό υποψήφιο επόμενο κινητό μου. Ωστόσο, η μέτρια όπως λένε κάμερά του και η τραγική απουσία led notification ( άκρως πρακτικό για μένα ) με αποτρέπουν από την αγορά του.

 

Σημερα εκανα test την καμερα μιας και το ειχα αρκετη ωρα στα χερια μου..

Η καμερα του ειναι τελικα αρκετα αργη.... δεν προλαβαινε να κλειδωση στο θεμα που ειχε κινηση.... ενω στο παλιο Α5 εβγαινε κανονικα.... Τα χρωματα της φωτο ηταν λιγο σκοτεινα και θυμιζε καμερα παλιου τυπου καμερα κινητου:(

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο ποιο πανω review λεει οτι η καμερα ειναι πολυ καλη,οσον αφορα το λεντ εχει καταντησει γελοιο το ολο θεμα.Με το noled κανεις αριστα την δουλεια σου,με μεγαλα εικονιδια για τις χαμενες κλησεις,μειλ κτλ που κανουν μπαμ απο μακρυα.Ακομη και στο νοτε2 που εχω δεν βασιζομαι στο λεντακι.Δεν ειναι αποτρεπτικος παραγοντας για να αγορασει κανεις μια συσκευη....γνωμη μου παντα

 

Μη το λες φιλε γιατι το led ειναι χρησιμο:) π.χ. δεν χρειαζεται να ανοιξεις την οθονη για να δεις εαν εχεις καποια κληση ή μηνυμα.

Αναβόσβηνε και ηξερες οτι πρεπει να δεις τι σου ηρθε.

κακος που το εβγαλε η samsung:(

Link to comment
Share on other sites

 

Μη το λες φιλε γιατι το led ειναι χρησιμο:) π.χ. δεν χρειαζεται να ανοιξεις την οθονη για να δεις εαν εχεις καποια κληση ή μηνυμα.

Αναβόσβηνε και ηξερες οτι πρεπει να δεις τι σου ηρθε.

κακος που το εβγαλε η samsung:(

Βασικά δεν το είχα βάλει ποτε στο Α5 γενικότερα για να το βγάλει τωρα:lol:

Ειναι κουσούρι που απλά συνεχίζει και στον διάδοχο,απαράδεκτο φυσικά.

 

Βέβαια στα 300 το Πάσχα το συγχωρώ θα ελεγα.

Ετσι κι αλλιως τέλεια συσκευή δεν θα υπάρξει ουδέποτε,όλο κατι θα λείπει και απο ναυαρχίδες στα 600-700.

 

Δεν ειναι κατι το παράδοξο.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν το είχα βάλει ποτε στο Α5 γενικότερα για να το βγάλει τωρα:lol:

Ειναι κουσούρι που απλά συνεχίζει και στον διάδοχο,απαράδεκτο φυσικά.

 

Βέβαια στα 300 το Πάσχα το συγχωρώ θα ελεγα.

Ετσι κι αλλιως τέλεια συσκευή δεν θα υπάρξει ουδέποτε,όλο κατι θα λείπει και απο ναυαρχίδες στα 600-700.

 

Δεν ειναι κατι το παράδοξο.

 

εννοω το εβγαλε απο τα καινουργια της τα κινητα και οχι απο το Α5;):lol:

Link to comment
Share on other sites

Oποιος το απεκτησε ή οποιος γνωριζει, μια διαφωτιση, αν διαθετει Usb On-The-Go λειτουργια
Link to comment
Share on other sites

Στο ποιο πανω review λεει οτι η καμερα ειναι πολυ καλη,οσον αφορα το λεντ εχει καταντησει γελοιο το ολο θεμα.Με το noled κανεις αριστα την δουλεια σου,με μεγαλα εικονιδια για τις χαμενες κλησεις,μειλ κτλ που κανουν μπαμ απο μακρυα.Ακομη και στο νοτε2 που εχω δεν βασιζομαι στο λεντακι.Δεν ειναι αποτρεπτικος παραγοντας για να αγορασει κανεις μια συσκευη....γνωμη μου παντα

Και δεν έχεις δει διαφορά στην αυτονομία της μπαταρίας;

Μιλάμε για μια εφαρμογή που απασχολεί την οθόνη ( ότι πιο ενεργοβορο έχει ένα smartphone ) απλώς για να σε ειδοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν έχεις δει διαφορά στην αυτονομία της μπαταρίας;

Μιλάμε για μια εφαρμογή που απασχολεί την οθόνη ( ότι πιο ενεργοβορο έχει ένα smartphone ) απλώς για να σε ειδοποιήσει.

 

Στις amoled οθόνες η επιβάρυνση είναι πολύ μικρότερη από ips όπου απλά δεν την βάζεις.

 

Από εκεί και πέρα το led είναι πιο διακριτικό και σίγουρα λιγότερο ενεργοβόρο.

Link to comment
Share on other sites

Στο ποιο πανω review λεει οτι η καμερα ειναι πολυ καλη,οσον αφορα το λεντ εχει καταντησει γελοιο το ολο θεμα.Με το noled κανεις αριστα την δουλεια σου,με μεγαλα εικονιδια για τις χαμενες κλησεις,μειλ κτλ που κανουν μπαμ απο μακρυα.Ακομη και στο νοτε2 που εχω δεν βασιζομαι στο λεντακι.Δεν ειναι αποτρεπτικος παραγοντας για να αγορασει κανεις μια συσκευη....γνωμη μου παντα

 

Aπό androidauthority και androidpit διάβασα τα αρνητικά reviews για την κάμερα. Αν θυμάμαι καλά και από ένα first review του phonearena. Θα περιμένω και άλλες κριτικές για να δω τι τελικό συμπέρασμα θα βγει. Όσο για το noled, αν δεν καταναλώνει μπαταρία και αφήνει το κινητό να μπαίνει σε deep sleep χωρίς wakelocks έχει καλώς. Αλλιώς, σε καμία περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν απο προχτές είμαι ενας τυχερός κάτοχος ενός μαύρου Α5-2016.

Οι πρώτες εντυπώσεις άριστες!!

Πολυ ποιοτική συσκευή που σίγουρα αξίζει τα λεφτά της και με το παραπάνω. Σε καμμια περιπτωση δεν σου κανει για medium range.

Φοβερή αίσθηση στο χερι.

Ιδανικές διαστασεις που μεγιστοποιούν την οθωνη χωρίς να γινεται παντόφλα τύπου s6 edge+

Και πολυ πολυ γρήγορο μενού.

Εκει που εχω πάθει πραγματική πλακα ειναι η μπαταρια... Το φόρτισα χτες το πρωι στις 9 με το fast charge... Το οποίο βέβαια δεν ειναι και πολυ fast αφού εκανε απο το 12% να γεμίσει πανω απο 1 ώρα και 15 λεπτα... Όμως 35 ώρες μετα ειναι στο 45%!!! Με αρκετή χρήση.

Η συσκευή ειναι πραγματικό σκυλί θα ξεχάσουμε να το φορτίζουμε και δικαιολογεί απόλυτα το λιγο παραπάνω βάρος.

Η έλλειψη led ναι ειναι epic fail (αψυχολόγητη βλακεία του κατασκευαστή) αλλα εχει μια ρύθμιση που αν εχεις κάποιο μυνημα ή κλήση κλπ και το πιάσεις στο χερι σου τότε δονείται η συσκευή χωρίς να ανοίξεις την οθωνη... Πολυ χρήσιμο!

 

Την συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον δεν θέλει να σκάει νταβατζιλίκι 700 ευρω για παραπλήσιες συσκευές που η μπαταρια πεθαίνει σε λίγες ώρες και ταυτόχρονα να εχει μια ποιοτική συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

@ΜAD 13 αν μπορείς βγάλε 2-3 φωτό έξω στο αυτόματο σε ηλιόλουστη μέρα τραβώντας και κομμάτι του ουρανού από διαφορετικές οπτικές γωνίες. Θέλω να δω αν όντως έχουν δίκιο όσες κριτικές κάνουν λόγο για οverexposure ( = o oυρανός να ξασπρίζει λόγω μέτριου dynamic range).

 

Eπίσης αν μπορείς βάλε το noled για τα notifications και πες μας με τι % μπαταρίας πέφτεις για ύπνο και με τι % ξυπνάς ( 7-8 ώρες). Αν μπορείς αυτό το test κάνε το με τη μπαταρία να είναι κάτω από 90% όταν πέσεις για ύπνο. Θέλω να δω αν το noled επηρεάζει το deep sleep του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...