Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι κανονικα... Στην official global stable 8.5.7.0

Αλλά με το zxc twrp, οπως προτείνουν και τα παιδιά παραπάνω.

 

Θα μπορούσες να μου στείλεις λινκ με την διαδικασία;

Και έχεις κάτι διαφορετικό λόγω αλλαγής kernel?Κάτι που σου δουλεύει καλύτερα ή χειρότερα;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μου στείλεις λινκ με την διαδικασία;

Και έχεις κάτι διαφορετικό λόγω αλλαγής kernel?Κάτι που σου δουλεύει καλύτερα ή χειρότερα;

 

Η διαδικασία είναι απλή. Κατεβαζεις το radon kernel 6.1 για mi mm απο εδώ και τον αποθηκευεις στο τηλεφωνο. Ξεκλειδώνεις επισημα bootloader και εγκαθιστάς το ZCX twrp απο εδώ,στο τελος κάνει επανεκκίνηση και μπαινει στο twrp, οπως δείχνει και ο οδηγός του ZCX. Κατόπιν κάνεις εγκατάσταση τον radon kernel μεσα απ το twrp. Επανεκκίνηση και τελος. Προσωπικά εβαλα το radon για να εχω το dt2w και για τίποτε άλλο. Καλό είναι πρώτα να εχεις πάρει κι ένα backup πα το τηλέφωνο ούτως ώστε αν κάτι δεν πάει καλά να μπορείς να ξαναπεράσεις τη rom με fastboot και να επαναφέρεις το αντίγραφο ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι απλή. Κατεβαζεις το radon kernel 6.1 για mi mm απο εδώ και τον αποθηκευεις στο τηλεφωνο. Ξεκλειδώνεις επισημα bootloader και εγκαθιστάς το ZCX twrp απο εδώ,στο τελος κάνει επανεκκίνηση και μπαινει στο twrp, οπως δείχνει και ο οδηγός του ZCX. Κατόπιν κάνεις εγκατάσταση τον radon kernel μεσα απ το twrp. Επανεκκίνηση και τελος. Προσωπικά εβαλα το radon για να εχω το dt2w και για τίποτε άλλο. Καλό είναι πρώτα να εχεις πάρει κι ένα backup πα το τηλέφωνο ούτως ώστε αν κάτι δεν πάει καλά να μπορείς να ξαναπεράσεις τη rom με fastboot και να επαναφέρεις το αντίγραφο ασφαλείας.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον οδηγό.

Δύο ερωτήσεις.

Α)Πως παίρνουμε backup το κινητό;

Β)Μετά την αλλαγή του kernel,έχεις ΟΤΑ updates κανονικά;Είναι κάτι άλλο που επηρεάζει η αλλαγή kernel,κάτι που δεν δουλεύει;

Link to comment
Share on other sites

DT2W χωρις αλλαγη κερνελ αλλα φλασαροντας απλα κατι αλλο μεσω twrp σε xtrv γινεται?
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον οδηγό.

Δύο ερωτήσεις.

Α)Πως παίρνουμε backup το κινητό;

Β)Μετά την αλλαγή του kernel,έχεις ΟΤΑ updates κανονικά;Είναι κάτι άλλο που επηρεάζει η αλλαγή kernel,κάτι που δεν δουλεύει;

 

Καλημερα.

Στην πρώτη σελίδα του θέματος, θα βρεις πληροφορίες σχετικά με backup, περασμα twrp (custom recovery) κλπ. Καλό είναι να το έχεις ψάξει λίγο πριν ξεκινησεις για να ξέρεις τη διαδικασία. Άλλωστε κι εγώ δεν είμαι ειδικός, αλλά ακολουθώντας τους οδηγούς, πέρασα το radon στα τυφλά.

Οσο για OTA updates, δεν ξέρω αν περνάει διότι μόλις την προηγούμενη βδομάδα αλλαξα kernel και έκτοτε δεν εχει βγει κάποια αναβάθμιση για το κινητό μου.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Τα επαιξε η μπαταρια του εμενα παιδες. Κλεινει απο τα 20% σαν τα Iphone :lol:

 

Και αμα το βαλω στη φορτιση απο το 20% παει στο 35%-40 σε 3-4 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Τα επαιξε η μπαταρια του εμενα παιδες. Κλεινει απο τα 20% σαν τα Iphone :lol:

 

Και αμα το βαλω στη φορτιση απο το 20% παει στο 35%-40 σε 3-4 λεπτα.

 

Σακη αφου εισαι απο Θεσσαλονικη ρωτα στο xiaomi service.

+302315536015

Link to comment
Share on other sites

Σακη αφου εισαι απο Θεσσαλονικη ρωτα στο xiaomi service.

+302315536015

 

Αναμενω mi note 3.. Θα μπει σε κανα ντουλαπι για παντα το RMN 3 pro :lol:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν επιτρέπεται πόσο καιρό το είχες και περίπου πόσες φορτίσεις έχεις κάνει?

 

Απο 21 Σεπτεμβριου του 16' ... φορτισεις.. αρκετες... μπορω να δω ποσες ;

 

Τωρα τελευταια χαζεψε.

Link to comment
Share on other sites

Τα επαιξε η μπαταρια του εμενα παιδες. Κλεινει απο τα 20% σαν τα Iphone :lol:

 

Και αμα το βαλω στη φορτιση απο το 20% παει στο 35%-40 σε 3-4 λεπτα.

Καλημέρα.

 

Και εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα: από το 30% και κάτω, μπορούσε να κλείσει οποιαδήποτε στιγμή, λόγω μπαταρίας...

Ήμουν με Los 14.1, και είπα για αλλαγή να περάσω nos με oreo. Από τότε το πρόβλημα της μπαταρίας εξαφανίστηκε!!!

 

Μήπως παίζει κάτι με τα στατιστικά της μπαταρίας;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Και εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα: από το 30% και κάτω, μπορούσε να κλείσει οποιαδήποτε στιγμή, λόγω μπαταρίας...

Ήμουν με Los 14.1, και είπα για αλλαγή να περάσω nos με oreo. Από τότε το πρόβλημα της μπαταρίας εξαφανίστηκε!!!

 

Μήπως παίζει κάτι με τα στατιστικά της μπαταρίας;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στην Lineage 14.1 είναι bug του stock kernel και εχει αναφερθεί επανειλημμένα. Το πρόβλημα, δε, λύνεται με εγκατάσταση άλλου kernel όπου το κινητό παραμένει ενεργό μέχρι το 0%. Αν θυμάμαι καλά το κινητό έσβηνε αν ήσουν κάτω απο 20% και άνοιγες την κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το πηρα Μαρτιο του 16(ημουν απο τους πρωτους που το εφερε) και πριν κανα μηνα μετρησα ποση μπαταρια του εχει μεινει και εδειξε 3650mah.

Περιεργο μου φαινεται να σας πεθανε τελειως η μπαταρια.

Και απο φορτιση ανα 2 μερες περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Eιναι οντως περιεργο να αντεξει η μπαταρια λιγοτερο απο τη διαρκεια ζωης του κινητου, ή εστω λιγοτερο απο οσο αυτο θα παραμενει συγχρονο.

Ο περισσοτερος κοσμος δεν κανει σωστη χρηση ομως, φορτιζουν την ωρα που παιζουν παιχνιδι και το αφηνουν ολη νυχτα στο ρευμα, αυτο συμβαινει κατα κορον.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το αφηνω σχεδον παντα ολο το βραδυ στη πριζα παντως :p

Μειωση 10% σε 2 χρονια παντως,ειναι αρκετα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το αφηνω σχεδον παντα ολο το βραδυ στη πριζα παντως :p

Μειωση 10% σε 2 χρονια παντως,ειναι αρκετα καλα.

 

Με ποιο τρόπο μπορείς να μετρήσεις πόση μπαταρία του έχει μείνει; Και το δικό μου από Μάρτιο του 16

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει απο κινα κατι σαν αυτο

 

New-Arrival-LCD-Micro-USB-Charger-Battery-Capacity-Voltage-Current-Tester-Meter-Detector-for-Smartphone-Mobile.jpg

 

Δε θυμαμαι απο που.Κανα ευρω ειχε παει

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα μήπως είχε καμία εφαρμογή, πάντως εγω ευχαριστημένος είμαι ακόμα με τη μπαταρία του
Link to comment
Share on other sites

Καλα ευχαριστημενος απο τη μπαταρια δεν ειμαι .

Δυστυχως οι ρομ ειναι κακοφτιαγμενες πλεον και πινουν τη μπαταρια αβερτα.

Πλεον παλευω να βγαλω 5 ωρες και 2 μερες αναμονη οταν παλια εβγαζα 8 ωρα και 2 μερες ευκολα.

Θα τη πεταξω την ελληνικη μου φαινεται(που απο οτι ξερω παταει πανω στη κινεζικη).

Αλλα και τι να βαλω?Το miui μου αρεσει,δε θελω aosp.

Ελεγα να γυρισω σε παλαιοτερη.Αν θυμαμαι καλα απο 8.5.2 και πριν ηταν πιο οκ η μπαταρια.Αλλα μου καθεται καπως να γυρισω σε παλια εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που το εχω με την dev rom, σημερα την 8.1.25, ετσι για πλακα καθε ημερα 6+ sot. Πολλες φορες βλεπω και 7+. Παντως οι miui 9 ειναι πιο ενεργοβορες απο τις rom που ειχαμε με miui 8. Απολυτα ευχαριστημενος με αυτο το κινητο σε ολους τους τομεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλα ευχαριστημενος απο τη μπαταρια δεν ειμαι .

Δυστυχως οι ρομ ειναι κακοφτιαγμενες πλεον και πινουν τη μπαταρια αβερτα.

Πλεον παλευω να βγαλω 5 ωρες και 2 μερες αναμονη οταν παλια εβγαζα 8 ωρα και 2 μερες ευκολα.

Θα τη πεταξω την ελληνικη μου φαινεται(που απο οτι ξερω παταει πανω στη κινεζικη).

Αλλα και τι να βαλω?Το miui μου αρεσει,δε θελω aosp.

Ελεγα να γυρισω σε παλαιοτερη.Αν θυμαμαι καλα απο 8.5.2 και πριν ηταν πιο οκ η μπαταρια.Αλλα μου καθεται καπως να γυρισω σε παλια εκδοση.

Βάλε dev rom από mi-globe.com και θα με θυμηθείς.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...