Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πράγματι η τελευταία global dev (miui 9 7.9.7) πάει σφαίρα!

ακομα marshmallow ομως;..

 

πιο "ενεργο" developer νομιζω πως εχει η nitrogenos

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/rom-nitrogen-os-11-01-2017-t3536211

δεν εχω δοκιμασει ακομα καμια απο τις δυο (περιμενω τουλαχιστον να βγουν ξεχωριστα gapps) αλλα φαινεται πως πηγαινει καλα. καλυτερα απ οτι θυμαμαι την nougat.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ακομα marshmallow ομως;...

 

Ναι δυστυχώς ακόμα "ζαχαρωτό", αλλά στον ένα χρόνο που έχω το τηλέφωνο είναι ίσως η καλύτερη έκδοση που έχουν βγάλει!

Πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να πάρουμε το "μαντολάτο".

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να βάλεις το Link για κατέβασμα;

 

Εχω την official developer και μου ερχεται ota update καθε εβδομαδα.Δες αν μπορεις να την κατεβασεις απο το miui forum .

Link to comment
Share on other sites

Εχω την official developer και μου ερχεται ota update καθε εβδομαδα.Δες αν μπορεις να την κατεβασεις απο το miui forum .

Θα προτιμούσα την official Stable, απλά χρειάζομαι το ρουτ. Με την official developer έχεις ρουτ;

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα να ελέγξεις Bootloader αν ειναι κλειδωμενος. Εδώ το λινκ

 

Δυστυχως ειναι κλειδωμενος ...

δοκιμασα να προχωρησω το "Ενα γενικο λινκ με οδηγίες εδώhttps://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/13853-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B5%CF%85%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8E%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B5-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE/?pageNo=1 " που εγραψε αλλος φιλος πιο πανω αλλα εκει μιλαει για το να κανω λογαριασμο στο εικονιδιο 'λογαριασμος Mi" αλλα αυτο δεν υπαρχει στο κινητο ... που μπορω να το βρω ???

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς ακόμα "ζαχαρωτό", αλλά στον ένα χρόνο που έχω το τηλέφωνο είναι ίσως η καλύτερη έκδοση που έχουν βγάλει!

Πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να πάρουμε το "μαντολάτο".

 

Λένε οτι με το " γλειφιτζουρι " είχε την καλύτερη μπαταρία.

Τώρα οσο αφορά το αν θα πάρουμε Nougat το βλέπω χλωμό, αφού δεν το πήραμε τώρα γιατί να ξανασχοληθούν αργότερα που θα είναι να / εχει βγει πχ το RN5.

Διάφορες ομάδες στο xda αφιλοκερδώς κατάφεραν και εδωσαν λειτουργικότατο nougat και προχωράνε και σε oreo σιγά σιγά, Τούρκοι devs έδωσαν λειτουργικότατη miui 9 port ΜΕ NOUGAT, split screen και τα ρέστα και ολόκληρη xiaomi δεν μπόρεσε??? :mad::mad::mad:

Την είχα πολύ ψηλά την xiaomi στο θεμα των αναβαθμίσεων και οτι γενικά δεν αφηνει τις συσκευές στη μοίρα τους, αλλα αυτο με το rn3 με ξενέρωσε κάπως

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ειναι κλειδωμενος ...

δοκιμασα να προχωρησω το "Ενα γενικο λινκ με οδηγίες εδώhttps://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/13853-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B5%CF%85%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8E%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B5-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE/?pageNo=1 " που εγραψε αλλος φιλος πιο πανω αλλα εκει μιλαει για το να κανω λογαριασμο στο εικονιδιο 'λογαριασμος Mi" αλλα αυτο δεν υπαρχει στο κινητο ... που μπορω να το βρω ???

Thanks

Ρυθμίσεις,Λογαριασμοί και κανεις λογαριασμο mi. Δεν υπαρχει αυτη η επιλογη;

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα την official Stable, απλά χρειάζομαι το ρουτ. Με την official developer έχεις ρουτ;

 

Για να έχεις root σε official πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα. Δηλαδή κάθε φορά που θα λαμβάνεις ενημέρωση επειδή θα χάνεται το root, θα πρέπει να ξαναφλασάρεις το zip του superSU ή το magisk (αν και νομίζω ότι το magisk έχει και systemless). Οπού αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά θα πρέπει να βάζεις προσωρινό TWRP μέσω fastboot γιατί αν το αφήσεις μόνιμο δε θα μπορείς να κανείς ενημερώσεις. Στην πραγματικότητα όλη η διαδικασία είναι 5 λεπτα το πολύ

Link to comment
Share on other sites

μια μικρή βοήθεια....

στο σπίτι έχουμε 2 συσκευές...η μια με τα 2 giga ram και η άλλη με τα 3.

στην εφαρμογή viber,η μικρή βγάζει κανονικά το εικονίδιο γι αποστολή gif,αλλά η μεγάλη δεν το βγάζει.

δοκίμασα εκκαθάριση,τίποτε,δοκίμασα απεγκατάσταση κι εγκατάσταση,πάλι τίποτε:dash:

...καμιά ιδέα??:dizzy:

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Την είχα πολύ ψηλά την xiaomi στο θεμα των αναβαθμίσεων και οτι γενικά δεν αφηνει τις συσκευές στη μοίρα τους, αλλα αυτο με το rn3 με ξενέρωσε κάπως

 

σωστο αλλα τουλαχιστον ενημερωνει τις συσκευες της.. μπορει η εκδοση android να μην αλλαζει αλλα το miui το προχωραει.. ισως για ευκολια και σταθεροτητα; δεν ξερω.. παντως δεν θα ελεφα πως αφηνει συσκευες..

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις root σε official πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα. Δηλαδή κάθε φορά που θα λαμβάνεις ενημέρωση επειδή θα χάνεται το root, θα πρέπει να ξαναφλασάρεις το zip του superSU ή το magisk (αν και νομίζω ότι το magisk έχει και systemless). Οπού αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά θα πρέπει να βάζεις προσωρινό TWRP μέσω fastboot γιατί αν το αφήσεις μόνιμο δε θα μπορείς να κανείς ενημερώσεις. Στην πραγματικότητα όλη η διαδικασία είναι 5 λεπτα το πολύ

 

Ενδιαφέρον, υπάρχει κάπου γραμμένη αυτή η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον, υπάρχει κάπου γραμμένη αυτή η διαδικασία;

 

Σε bootloader mode:

fastboot boot "recovery.img" ή όποιο είναι το filename του recovery που έχεις. Το τηλέφωνο θα μπουτάρει στο recovery και μπορείς να κάνεις οτιδήποτε σαν να το είχες φλασάρει. Μετά την επανεκκίνηση θα έχεις πάλι το κανονικό recovery

Link to comment
Share on other sites

μια μικρή βοήθεια....

στο σπίτι έχουμε 2 συσκευές...η μια με τα 2 giga ram και η άλλη με τα 3.

στην εφαρμογή viber,η μικρή βγάζει κανονικά το εικονίδιο γι αποστολή gif,αλλά η μεγάλη δεν το βγάζει.

δοκίμασα εκκαθάριση,τίποτε,δοκίμασα απεγκατάσταση κι εγκατάσταση,πάλι τίποτε:dash:

...καμιά ιδέα??:dizzy:

 

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα από Viber, αλλά δες αν οι ρυθμίσεις της μεγάλης στην εφαρμογή είναι ίδιες με της μικρής. Κι αν οι μεγάλη έχει ίδια έκδοση Viber με την μικρή. Επίσης δες μήπως αυτό με τα gif χρειάζεται κάποια επιπλέον εφαρμογή ή επέκταση στο Viber που δεν έχει μικρή. Το τελευταίο που μπορώ να σκεφτώ είναι η γλώσσα συστήματος (αλλά που φαίνεται τραβηγμένο) και ίσως η έκδοση android, ίσως να είναι αποκλειστικό feature κάποιος έκδοσης (λιγότερο τραβηγμένο, αλλά και πάλι..)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επειδή έχω μείνει λίγο πίσω από τις εξελίξεις, αξίζει η μετάβαση από miui stable σε κάποια custom rom, ώστε να έχουμε καλύτερη κάμερα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Δεν ξέρω εάν είμαι στην σωστή σελίδα για την συσκευή. Έχω Xiaomi redmi note 3 με την πίσω κάμερα στα 16 μεγκα πιξελ και με Snapdragon. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν η συσκευή μου θα πάρει το καινούργιο Android έστω με την μορφή MU. Το κινητό δεν το έχω πειράξει καθόλου και είναι με την έκδοση 8.2.4.0.Σας παρακαλώ τα φώτα σας.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις προφανώς την global stable. Έχει βγει Miui 9 για το κινητό αλλά η developer. Σε κάποια φάση λογικά σε κανένα δίμηνο θα έρθει και η 9 σε stable.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα σε ευχαριστώ πολύ φίλε. Είναι λίγο φτωχά τα αγγλικά μου και εσύ μου το έκανες Λιάνα και κατάλαβα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια ερώτηση ακόμα. Βλέπω ότι αλλάζετε όλοι εάν το λεω καλά stable. Πρέπει να αλλάξω και εγώ ή είναι εντάξει η συσκευή μου όπως είναι;;;;Οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες για αυτό και η ερώτηση μου μπορεί να σου φανεί γελοία. Και πάλι σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα σε ευχαριστώ πολύ φίλε. Είναι λίγο φτωχά τα αγγλικά μου και εσύ μου το έκανες Λιάνα και κατάλαβα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια ερώτηση ακόμα. Βλέπω ότι αλλάζετε όλοι εάν το λεω καλά stable. Πρέπει να αλλάξω και εγώ ή είναι εντάξει η συσκευή μου όπως είναι;;;;Οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες για αυτό και η ερώτηση μου μπορεί να σου φανεί γελοία. Και πάλι σε ευχαριστώ.

Εαν έχεις την stable έχει φτάσει στην 8.5.6 νομίζω.Δεν σου έρχονται ενημερώσεις αυτόματα ?

 

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

LG G6/REDMI NOTE 3 PRO /MOTO G 2014/Xperia Sole/THL T11/ASUS T100
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Μετά από πολύ καιρό ξαναγράψω εδώ... Το κινητό το έχω από Ιούνιο 2016... Το μόνο θέμα του είναι η μπαταρία που πλέον κρατάει μια μέρα. Θέλω όμως να βρω ένα τζαμακι και μια σιλικόνης θήκη άμεσα από Ελλάδα... Έχει πάρει κανείς πρόσφατα; έχω το κενζο όχι το special ή international (Kate)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επειδή έχω μείνει λίγο πίσω από τις εξελίξεις, αξίζει η μετάβαση από miui stable σε κάποια custom rom, ώστε να έχουμε καλύτερη κάμερα;
υπάρχει κανείς;:)
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κανείς;:)

 

δεν ξερω τι γινεται με miui παντως με nitrogenos σε nougat που ειμαι τωρα (αν μιλας για τετοιες custom roms) μπορω να χρησιμοποιησω εφαρμογες τυπου manual camera για εξτρα ρυθμισεις (χειροκινητο φοκους ας πουμε). τωρα αν η τελικη ποιοτητα ειναι καλυτερη, δεν το ξερω. παντως το "χειροκινητο" υπαρχει, και δουλευει. δεν ξερω αν οι ιδιες εφαρμογες δουλευουν σε miui.

 

Συνηθως ξερω πως ΔΕΝ ειναι καλυτερη η ποιοτητα της καμερας σε custom roms.. αλλα εχω τοσο καιρο που εχω να παω miui δεν μπορω να συγκρινω.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή μπαταρίας έχει κάνει κάποιος βλέπω στα 10 ευρώ στα σκρουτζομαγαζα... Θα είναι original;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι γινεται με miui παντως με nitrogenos σε nougat που ειμαι τωρα (αν μιλας για τετοιες custom roms) μπορω να χρησιμοποιησω εφαρμογες τυπου manual camera για εξτρα ρυθμισεις (χειροκινητο φοκους ας πουμε). τωρα αν η τελικη ποιοτητα ειναι καλυτερη, δεν το ξερω. παντως το "χειροκινητο" υπαρχει, και δουλευει. δεν ξερω αν οι ιδιες εφαρμογες δουλευουν σε miui.

 

Συνηθως ξερω πως ΔΕΝ ειναι καλυτερη η ποιοτητα της καμερας σε custom roms.. αλλα εχω τοσο καιρο που εχω να παω miui δεν μπορω να συγκρινω.

Σε ευχαριστώ. Η ρομ που έχεις είναι καλή; Έχει ελλείψεις; Υπάρχει κάπου οδηγός εγκατάστασης;

Για την κάμερα διαβάζω για βελτίωση με την Google hdr camera. Την έχεις δοκιμάσει;

Edited by isskon
Link to comment
Share on other sites

Όχι έχω μείνει πίσω στην 8.2.4.0 .Φιλε όπως το πήρα από Κωτσο είναι το κινητό... Δεν έχω πειράξει τίποτα. Οπότε τα φώτα σου.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...