Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα θέσω μία πραγματικά μεγάλη απορία που έχω!

Το κινητό που έχουμε σκοτώνει! Είναι καταπλητικό από κάθε άποψη!

Θεωρείτε ότι έχει βγει στην σειρά του άλλο καλύτερο;

 

Είδα από κοντά το Redmi Note 4 αλλά μου φάνηκε λίγο χειρότερο ποιοτικά και με πολύ μεγάλα μαύρα περιθώρια γύρω από την οθόνη...!

Είδα χθες και την ανακοίνωση για Redmi Note 5 και δεν θυμίζει σε τίποτα την σειρά Redmi Note! Φθηνό από κάθε άποψη μου φάνηκε!

 

Ποιο νομίζετε ότι θα αξίζει να αντικαταστήσει την κινητάρα μας;

Το Redmi Note 6 ίσως;

 

Πιστεύω το redmi pro 2 που ακούστηκε με snapdragon 660 κ μεγάλη μπαταρία 4500

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα στην ομάδα. Έχω ενα Redmi note 3 pro με την MIUI Global 7.3 | Stable 7.3.2.0.0 (LHOCNDD). Πως μπορώ να κάνω αναβάθμιση σε MIUI 8 ή και σε 9 αν γήνετε? Το κινητό δεν έχει ουτε root ουτε τίποτα.

 

νομίζω φίλε μου ότι φοράς μαϊμού Rom. Πιστεύω δεν υπάρχει μαμίσια Stable 7.3.2.0.0 δηλαδή με 5 ψηφία, έπρεπε να είναι με 4 ψηφία. Εκτός κι αν έγραψες 1 μηδενικό παραπάνω. Φαίνεται ότι είναι η Κινέζικη Stable Rom.

Η τελευταία Chinese Stable είναι η : Version: V8.2.1.0.MHOCNDL (MIUI8)

Η τελευταία Global Stable είναι η : Version: V8.2.4.0.MHOMIDL (MIUI8)

Έχει κάνει ποτέ αναβάθμιση κι αν όχι αναρωτήθηκες γιατί;

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

νομίζω φίλε μου ότι φοράς μαϊμού Rom. Πιστεύω δεν υπάρχει μαμίσια Stable 7.3.2.0.0 δηλαδή με 5 ψηφία, έπρεπε να είναι με 4 ψηφία. Εκτός κι αν έγραψες 1 μηδενικό παραπάνω. Φαίνεται ότι είναι η Κινέζικη Stable Rom.

Η τελευταία Chinese Stable είναι η : Version: V8.2.1.0.MHOCNDL (MIUI8)

Η τελευταία Global Stable είναι η : Version: V8.2.4.0.MHOMIDL (MIUI8)

Έχει κάνει ποτέ αναβάθμιση κι αν όχι αναρωτήθηκες γιατί;

 

Καραμαϊμου είναι και το ξέρω. Δεν έχει κάνει ποτέ update...είναι ενός φιλου μου και θέλω να το κάνω ενα φορματ γιατι μάζεψε adware και λεω επι της ευκερίας να το κάνω και ανθρώπινο. έχουμε τίποτε οδηγίες για το πως να το κάνω σωστά και να μην brickαρει???

Link to comment
Share on other sites

Καραμαϊμου είναι και το ξέρω. Δεν έχει κάνει ποτέ update...είναι ενός φιλου μου και θέλω να το κάνω ενα φορματ γιατι μάζεψε adware και λεω επι της ευκερίας να το κάνω και ανθρώπινο. έχουμε τίποτε οδηγίες για το πως να το κάνω σωστά και να μην brickαρει???

 

1. https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/21611-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%81%CE%BF%CE%BC-XTRV-%CF%83%CE%B5-%CF%8C%CE%BB%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-Xiaomi/?pageNo=1

 

2. https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Board/60-%CE%94%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CE%AF/

 

3. https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/13853-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B5%CF%85%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8E%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B5-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE/?pageNo=1

 

4. https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/26061-%CE%95%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7-12-8-2017-H-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%BB%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B9%CF%82-STABLE-V8-5-ROMs-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7/?pageNo=1

 

Δες και διάβασε πρώτα καλά, αυτά τα λίγα.

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μια γρήγορη ερώτηση μιας και έχω καιρό να φλασάρω και τα ξέχασα αν είναι εύκολο παρακαλώ:

Από custom ROM (Slim ROM π.χ.) για να κάνω καθαρή εγκατάσταση μέσω MiFlash χωρίς να κλειδώσει ο bootloader το κάνω με Fastboot και όχι

με EDL mode, σωστά;

 

Επίσης κάποιο link για latest fastboot ROMS για το εργαλείο μας;

 

Ευχαριστώ πολύ εξ αρχής :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , υπάρχουν θετικές ή αρνητικές εντυπώσεις για τις υπηρεσίας των παιδιών στο "xiaomi-service.gr" ; Είχα ένα ατύχημα με την οθόνη και είμαι σε σκέψη να το πακετάρω για Θεσσαλονίκη !
Link to comment
Share on other sites

​έμεινα από φορτιστή για το kenzo, βγάζει 0.01Α οπότε ψάχνω επίσημο Xiaomi είτε από Ελλάδα είτε από εξωτερικό,τι προτείνεται;
Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα την οθονη, ξερετε ποσο περιπου κοστιζει σε μαγαζι? Και αν αξιζει να την αγορασω ebay και αλλαξω μονος μου? Να αναφερω οτι το touch λειτουργει κανονικα, εχω την προσαστια απο πανω κ στη αφη φεν το αισθάνεσαι καθολου, ειναι καθαρα αισθητικό ( και υποθέτω περισσότερο ευαίσθητο σε νερο, σκονη)

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Ύστερα απο καιρό χρειάζομαι πάλι βοήθεια. Χρησιμοποίησα ακουστικά για να ακούσω εναν ιντερνετικό σταθμό. Βγάζοντας τα, έχει παραμείνει το σηματάκι των ακουστικών πάνω στην οθόνη, ενώ δεν έχω συνδεδεμένο τίποτα. Δε μπορούσα να μιλήσω στο τηλέφωνο χωρίς ακουστικά...θεωρεί ότι ειναι συνδεδεμένα

 

Δοκίμασα επανεκκινήσεις, έκανα update τη ROM, στην προσπάθεια μου να βάλω ακόμα πιο καινούρια ROM το brickara. Τελικά το έκανα unbrick έβαλα την Redmi Note 3 Qualcomm Latest China Developer Version Fastboot , το σήμα των ακουστικών εκεί , τα βλέπει συνδεδεμένα...

 

Καμία ιδέα τι θα μπορούσα να κάνω;

 

διορθώθηκε ,τελικά σκουπιδάκι ήταν,με λίγο καθάρισμα έφτιαξε.

Edited by yiannis238
Link to comment
Share on other sites

Μου το εχει κανει μια δυο φορες. Εφτιαξε με το βγαλε βαλε τα ακουστικά. Καποιο βυσμα κολλαει λογικα, δν μου το εχει ξανακανει καιρο τωρα

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Ύστερα απο καιρό χρειάζομαι πάλι βοήθεια. Χρησιμοποίησα ακουστικά για να ακούσω εναν ιντερνετικό σταθμό. Βγάζοντας τα, έχει παραμείνει το σηματάκι των ακουστικών πάνω στην οθόνη, ενώ δεν έχω συνδεδεμένο τίποτα. Δε μπορούσα να μιλήσω στο τηλέφωνο χωρίς ακουστικά...θεωρεί ότι ειναι συνδεδεμένα

 

Δοκίμασα επανεκκινήσεις, έκανα update τη ROM, στην προσπάθεια μου να βάλω ακόμα πιο καινούρια ROM το brickara. Τελικά το έκανα unbrick έβαλα την Redmi Note 3 Qualcomm Latest China Developer Version Fastboot , το σήμα των ακουστικών εκεί , τα βλέπει συνδεδεμένα...

 

Καμία ιδέα τι θα μπορούσα να κάνω;

 

διορθώθηκε ,τελικά σκουπιδάκι ήταν,με λίγο καθάρισμα έφτιαξε.

 

από ότι φαίνεται τελικά είναι σύνηθες θέμα του rn3 (ίσως και σε άλλα).

Νομίζω η πιο απλή και "safe" λύση πριν μπλέξεις με flash είναι να δοκιμάζεις να βάζεις-βγάζεις τα ακουστικά μέχρι να ξεκολλήσει.

Είναι hardware και όχι software το θέμα.

 

Εμένα ας πούμε το 90% των ακουστικών συμπεριλαμβανομένων ΚΑΙ των pistons (της μαμάς xiaomi) δεν δουλεύουν αν τα σπρώξω τέρμα μέσα. θέλουν να τα βάζεις στο 95% της διαδρομής και να έχεις και λίγη τύχη.

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Το εχει φιλος και θελει να μαθει αν ειναι το απλο η το special edition πως θα το μαθουμε το γραφει καπου;
Link to comment
Share on other sites

από ότι φαίνεται τελικά είναι σύνηθες θέμα του rn3 (ίσως και σε άλλα).

Νομίζω η πιο απλή και "safe" λύση πριν μπλέξεις με flash είναι να δοκιμάζεις να βάζεις-βγάζεις τα ακουστικά μέχρι να ξεκολλήσει.

Είναι hardware και όχι software το θέμα.

 

Εμένα ας πούμε το 90% των ακουστικών συμπεριλαμβανομένων ΚΑΙ των pistons (της μαμάς xiaomi) δεν δουλεύουν αν τα σπρώξω τέρμα μέσα. θέλουν να τα βάζεις στο 95% της διαδρομής και να έχεις και λίγη τύχη.

 

Εμένα αυτό το έκανε τον πρώτο μισό χρόνο και μετά έφτιαξε μόνο του.. ή σε όλους τυχαίνει σκουπιδακι ή είναι όντως σύνηθες θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν έχει κάνει το πρόβλημα που αναφέρεται με τα ακουστικά αλλά έχει κάνει πολλές φορές στην miui να συνδέω τα ακουστικά να βγάζει ότι αναγνωρίστηκαν και όταν βάζω κατι να παίξει ακούγεται απο το ηχείο....Με cyanogen, rr και nitrogen δεν το εχει κάνει ποτέ...οπότε κάποιο θέμα πρέπει να είναι με miui...δεν ξέρω αν σχετίζεται με το πρόβλημα που αναφέρετε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αναφόρικα πάνω σε αυτό που ανέφερα όσοι δεν θέλετε να αλλάζετε ρομς για να δοκιμάζεται (βλέπε πρόβλημα ακουστικών) προτείνω να κάνετε dual boot το κινητό με το παρακάτω λινκ που δίνω...Έγω έχω την τελευταία dev miui και την nitrogen 7.1.2. Βέβαια ο λόγος που το έκανα είναι για να εκμετταλευτώ τα καλά του miui και του pure android...Επίσης παραθέτω το λινκ για το unofficial xposed για android nougat το οποίο δουλεύει άψογα στην nitrogen. Το κακό είναι ότι γέμισα την εσωτερική μου μνήμη με το dual boot (έχω το 16αρι μοντέλο) αλλά μπορείτε αν δεν θέλετε να την γεμίσετε μπορείτε να κάνετε install σε sd card ή φλασάκι. Αυτά....Καλή επιτυχία σε όποιον τα δοκιμάσει. Άλλο ένα εξαιρετικό module για ένα εξαιρετικό κινητό. Προσοχή η miui πρέπει να είναι πρώτη ρομ σε περίπτωση που θέλετε miui....Αν βάλετε μόνο aosp τότε δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός. Φυσικά μπορείτε να φλασάρετε και 3 και 4 και όσα λειτουργικά θέλετε και να έχετε στο κινητό. Δεν μπορείτε πάνω απο μια miui

 

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/mod-dual-boot-patcher-t3529570

 

https://forum.xda-developers.com/xposed/xposed-android-nougat-sdk-25-arm64-t3639221

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν ημουν φαν του dual boot... πολυς κοπος οταν ουτως ή αλλως θα χρησιμοποιεις την μια ρομ μονο.

 

παρεμπιπτοντως βγηκε android o στο κινητο μας! εννοειται πως εχει bugs αλλα αφου εγινε κιολας η αρχη.. δινω κανεναν μηνα ακομα μεχρι να γινει το στανταρακι στις custom roms.

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/rom-aosp-oreo-t3664605

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό το έκανε τον πρώτο μισό χρόνο και μετά έφτιαξε μόνο του.. ή σε όλους τυχαίνει σκουπιδακι ή είναι όντως σύνηθες θέμα.

 

Eγώ προσωπικά δεν είχα θέμα και εδώ και μια εβδομάδα το απέκτησα και εγώ. ΜΕ ότι ακουστικά και να βάλω. Έχω δοκιμάσει το κόλπο με το soundabout, τζίφος. Βάζω τα ακουστικά σιγά και μετά πιο απότομα μέσα. Πάλι τίποτα.. το βάζω όχι τέρμα μέσα, πάλι τίποτα. Οπότε θεωρώ ότι έχω θέμα, δεν μου δουλεύει καθόλου το audiojack για τα handsfree.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα και πάλι. Ύστερα απο καιρό χρειάζομαι πάλι βοήθεια. Χρησιμοποίησα ακουστικά για να ακούσω εναν ιντερνετικό σταθμό. Βγάζοντας τα, έχει παραμείνει το σηματάκι των ακουστικών πάνω στην οθόνη, ενώ δεν έχω συνδεδεμένο τίποτα. Δε μπορούσα να μιλήσω στο τηλέφωνο χωρίς ακουστικά...θεωρεί ότι ειναι συνδεδεμένα

 

Δοκίμασα επανεκκινήσεις, έκανα update τη ROM, στην προσπάθεια μου να βάλω ακόμα πιο καινούρια ROM το brickara. Τελικά το έκανα unbrick έβαλα την Redmi Note 3 Qualcomm Latest China Developer Version Fastboot , το σήμα των ακουστικών εκεί , τα βλέπει συνδεδεμένα...

 

Καμία ιδέα τι θα μπορούσα να κάνω;

 

διορθώθηκε ,τελικά σκουπιδάκι ήταν,με λίγο καθάρισμα έφτιαξε.

 

Tελικά με ποιο τρόπο καθάρισες το audio jack και σου έφτιαξε; γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα. Δεν με ακουν με handsfree.

 

edit: κοίταξα στο youtube με μπατονέτα βλέπω. Θα το τσεκ...

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει κάποιος την Stable_V8.5.2.0; Εχω κάποια θέματα και ήθελα να ρωτήσω αν τα έχει και κανένας άλλος. 1 . Με το power button δεν μπαίνει σε recovery mode ή fast boot mode. Μόνο με τον παραδοσιακό τρόπο κρατώντας τα power button και volume. Μου έβγαζε και κάποιο σφάλμα klo και απεγκατέστησα την εφαρμογή. Έκανα καθαρή εγκατάσταση. Επίσης το πληκτρολόγιο Google δεν κάνει ορθογραφικό έλεγχο ή διόρθωση ακόμα και αν έχω εγκαταστήσει την γλώσσα. Αυτά έχω παρατηρήσει μέχρι τώρα.
Link to comment
Share on other sites

από ότι φαίνεται τελικά είναι σύνηθες θέμα του rn3 (ίσως και σε άλλα).

Νομίζω η πιο απλή και "safe" λύση πριν μπλέξεις με flash είναι να δοκιμάζεις να βάζεις-βγάζεις τα ακουστικά μέχρι να ξεκολλήσει.

Είναι hardware και όχι software το θέμα.

 

Εμένα ας πούμε το 90% των ακουστικών συμπεριλαμβανομένων ΚΑΙ των pistons (της μαμάς xiaomi) δεν δουλεύουν αν τα σπρώξω τέρμα μέσα. θέλουν να τα βάζεις στο 95% της διαδρομής και να έχεις και λίγη τύχη.

 

Εμένα στο Kate με Xiaomi ακουστικά (τα φθηνά πλαστικά) αν τα βάλω όλο μέσα δουλεύουν τα κουμπιά στα ακουστικά αλλά ακούγονται πιο σιγά και έχω και παράσιτα. Αν τα βάλω λίγο πιο έξω ακούγονται καμπάνα αλλά δεν δουλεύουν τα κουμπιά. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, εχω το redmi note3 pro (2/16) εδω και 6 μηνες, κατα διαστηματα κλεινει η οθονη στη διαρκεια κλήσης με αποτελεσμα να μην μπορω να κλεισω την συσκευη και να επανερχετε η οθονη μετα απο 5 - 6 ωρες ή την επομενα μέρα, ακρη δεν μπορω να βρω και το μονο που μενει ειναι να βαλω νεα ρομ, εχει αυτη που μου το εστειλαν.

Αν μπορει καποιος να δωσει καποιο λινκ με οδηγιες για ξελιδωμα (χρειαζετε?) και φυσικα καποια ελληνικη και σταθερη ρομ . Ενα ακομα προβλημα ειναι οτι στο κινητο δεν υπαρχρει το εικονιδιο "λογαριασμος Mi" που εχει το δικο μου και με αυτο ξεκλιδωσα την συσκευη (εστω το χρειαστικα).

Γεινικα τα λινκ με οδηγιες για να το κανω οπως το εκανα στο δικο μου διοτι εχω χαθει στο miui.gr , thanks.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την global rom και με την τελευταία αναβάθμιση 8.5.6.0 έχω αρκετές αποσυνδέσεις με wifi. Εχει κανένας το ίδιο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Έχω την global rom και με την τελευταία αναβάθμιση 8.5.6.0 έχω αρκετές αποσυνδέσεις με wifi. Εχει κανένας το ίδιο πρόβλημα;
όχι μια χαρά πάει κανένα θέμα στο δικό μου.
Link to comment
Share on other sites

σημερα μου ηρθε κινητο επισκευασμενο μετα απο προβλημα στην οθονη

 

μολις το ανοιξα,ειδα διαφορετικο μενου απ'αυτο που ηξερα

 

αυτη ειναι η τωρινη ρομ

 

http://thumbs.imagebam.com/ea/84/b3/bb13f0593164083.jpg

 

κι αυτη ειναι η παλια

 

http://thumbnails116.imagebam.com/50412/bbbda8504119244.jpg

 

πειτε μου αν η αλλαγη ειναι προς το καλυτερο η οχι...προφανως,ειμαι ασχετος απο τετοια θεματα

Link to comment
Share on other sites

απλα σου εκαναν αναβαθμηση, τωρα εχεις οτι νεοτερο για την συσκευη σου
ειναι η επισημη ρομ?επισης,γιατι οι εφαρμογες δεν ξανακανουν εγκατασταση μονες τους?
Link to comment
Share on other sites

ειναι η επισημη ρομ?επισης,γιατι οι εφαρμογες δεν ξανακανουν εγκατασταση μονες τους?
ναι είναι η τελευταία επίσημη ρομ.οσο για τις εφαρμογές τι εννοείς;νομίζω θα πρέπει να τις κατεβάσεις ξανά από το play store μιας και απ ότι καταλαβαίνω έχει γίνει hard reset στο κινητό σου.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...