Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση.

Εννοώ ότι θα έχω ελληνικό μενού (αν και όχι πλήρες) το οποίο δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα και πάνω απ' όλα σωστή λειτουργία (εφόσον είναι stable έκδοση) και OTA updates.

Γενικά δεν θέλω να ασχοληθώ με bootloaders, αλλαγές ROM κλπ

Νομίζω πως αυτή η ROM το εξασφαλίζει κάπως αυτό.

Ποια είναι η γνώμη σου;

Να το πάρεις με stable global και ας μην έχει Ελληνικά ακόμη.

Στο μέλλον (σε κάνα 6μήνο) ίσως πάρει..:lol:

Έτσι όπως λες δεν θα μπλέξεις με όλα αυτά. Βέβαια κάνε μια αίτηση.. Ποτέ δεν ξέρεις.:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να το πάρεις με stable global και ας μην έχει Ελληνικά ακόμη.

Στο μέλλον (σε κάνα 6μήνο) ίσως πάρει..:lol:

Έτσι όπως λες δεν θα μπλέξεις με όλα αυτά. Βέβαια κάνε μια αίτηση.. Ποτέ δεν ξέρεις.:p

 

Συγγνώμη γιατί μπερδεύτηκα λιγάκι.

Οι επιλογές που έχει είναι.

 

Official Global Rom(google play&Greek language&OTA update)

Official Developer Rom (Only Chinese&English language)

 

Όπως εξήγησα, ΔΕΝ με ενδιαφέρουν τα ελληνικά παρά μόνο στην πληκτρολόγηση.

Με ενδιαφέρει η απροβλημάτιστη λειτουργία out of the box και τα OTA updates.

ΔΕΝ θέλω να αλλάζω ROM.

Τι διαλέγω;

 

Σ' ευχαριστώ για την υπομονή σου :)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη γιατί μπερδεύτηκα λιγάκι.

Οι επιλογές που έχει είναι.

 

1Official Global Rom(google play&Greek language&OTA update)

2Official Developer Rom (Only Chinese&English language)

 

Όπως εξήγησα, ΔΕΝ με ενδιαφέρουν τα ελληνικά παρά μόνο στην πληκτρολόγηση.

Με ενδιαφέρει η απροβλημάτιστη λειτουργία out of the box και τα OTA updates.

ΔΕΝ θέλω να αλλάζω ROM.

Τι διαλέγω;

 

Σ' ευχαριστώ για την υπομονή σου :)

 

Η 1 είναι global stable δεν έχει Ελληνικά ..είναι όμως για σένα....

Η 2 Είναι Κινέζικη.. Το παίρνεις με αυτή "μόνο" για να ξεκλειδώσεις bootloader.

 

παρεμπιπτόντως είμαστε το πρώτο νήμα σε σελίδες..

Link to comment
Share on other sites

Η 1 είναι global stable δεν έχει Ελληνικά ..είναι όμως για σένα....

Η 2 Είναι Κινέζικη.. Το παίρνεις με αυτή "μόνο" για να ξεκλειδώσεις bootloader.

 

παρεμπιπτόντως είμαστε το πρώτο νήμα σε σελίδες..

 

Κρατάω το 'είναι όμως για σένα', ρίχνω την παραγγελία και σ'ευχαριστω πολυ :)

 

Καλημέρα σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Κρατάω το 'είναι όμως για σένα', ρίχνω την παραγγελία και σ'ευχαριστω πολυ :)

 

Καλημέρα σε όλους.

 

Μα το λες.. δεν με νοιάζουν τα Ελληνικά.

Η συγκεκριμένη ρομ έχει αναβαθμίσεις - google play δεν έχει Κινεζιες..

Τι άλλο θέλει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Μα το λες.. δεν με νοιάζουν τα Ελληνικά.

Η συγκεκριμένη ρομ έχει αναβαθμίσεις - google play δεν έχει Κινεζιες..

Τι άλλο θέλει κάποιος;

 

Τίποτα. Είμαστε κομπλε :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με την μπαταρια συνεχιζεται. Το βραδυ στο κλασικο 7-8 ωρο που πρωτα εχανε 3-4% χθες εχασε 14%!

 

Αυτη την στιγμη με 20 λεπτα οθονη ειμαι στο 71% μετα απο 13ω 47λ.

 

Τουλαχιστον δεν βλεπω τα google services στα στατιστικα αλλα το android ειναι 13 ω ανοικτο και εχει το 67%!!! καταναλωση.

 

Δεν ξερω πως πατε οι αλλοι απο μπαταρια γιατι εκτος απο λιγους που διαμαρτύρονται σποραδικα δεν βλεπω σχολια για την μπαταρια.

 

Παντως δεν εχει καμια σχεση με τις 70 ως και 100 ωρες που επιανα πρωτα.

Χθες με το ζορι επιασα τις 30 ωρες και τωρα αντε να παω στις 40.

 

Πολυ φτωχες επιδοσεις για την χωρητικοτητα της μπαταριας και σίγουρα μονο ατου του κινητου δεν θεωρουνται αυτες οι επιδοσεις. Αν συνεχισει σε αυτους τους ρυθμους θα παει μαλλον στις αδυναμιες του.

 

Επειδη ρωτάτε και χαιρομαι για αυτο σας λεω :

 

ειμαι με την official dev και δεν εχω πειραξει rom ως τωρα παίρνω κανονικα τις εβδομαδιαίες αναβαθμίσεις.

 

Το προβλημα εντάθηκε την τελευταια βδομαδα.

 

Eκανα τα reboot που είπε λιγα πραγματα.

 

Εκανα force stop σε ανεπιθυμητα app κανενα αποτελεσμα

 

Πηγα Settings > Applications > Google Play Services Clear cache button λιγα πραγματα

 

Προσπαθησα να κανω wipe cache αλλά δεν τα καταφερα (βοηθηστε πως ειναι ακριβως η διαδικασία γιατι με παιρνουσε σε fastboot αλλα μετα δεν εκανε τιποτα με τα πληκτρα up/down).

 

Γενικα αν εχετε να μου προτείνετε κάποια λυση που να μην περιλαμβάνει πχ κλεισε το δακτυλικο αποτυπωμα παρακαλώ να την πειτε μπας και το στρώσω.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να κανω wipe cache αλλά δεν τα καταφερα (βοηθηστε πως ειναι ακριβως η διαδικασία γιατι με παιρνουσε σε fastboot αλλα μετα δεν εκανε τιποτα με τα πληκτρα up/down).

 

Αν το καταφέρεις αυτό πες το και σε μένα ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γενικα η global stable θεωρείται καλύτερη απο την ελληνικη stable? Εχω περάσει ελληνικη και σκεφτομαι να περασω τη global κυριως για ota. Επίσης ποιον οδηγο ακολουθω αν θελω να το κανω αυτο? Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν το καταφέρεις αυτό πες το και σε μένα ...

 

τωρα να πω οτι καταλαβα τι εννοεις θα πως ψεμματα...

 

Τι εννοεις? οτι δεν γινεται ? οτι το κανω λαθος?

 

καλο ειναι να μην μιλαμε με χρησμους....

 

Μπορεις αν θες να βοηθήσεις στο προβλημα που εχω, μαλλον μόνο εγώ γιατι κανεις αλλος δεν διαμαρτύρεται, προτεινε κάποιες λύσεις .

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γενικα η global stable θεωρείται καλύτερη απο την ελληνικη stable? Εχω περάσει ελληνικη και σκεφτομαι να περασω τη global κυριως για ota. Επίσης ποιον οδηγο ακολουθω αν θελω να το κανω αυτο? Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν εξαιρέσεις αναβαθμίσεις από την μία και sms , υποστήριξη από την άλλη είναι ίδιες.

Μπορείς να την βάλεις με 2 τρόπους.

Προτείνω miflash σε fastboot mode.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τωρα να πω οτι καταλαβα τι εννοεις θα πως ψεμματα...

Τι εννοεις? οτι δεν γινεται ? οτι το κανω λαθος?

καλο ειναι να μην μιλαμε με χρησμους....

Μπορεις αν θες να βοηθήσεις στο προβλημα που εχω, μαλλον μόνο εγώ γιατι κανεις αλλος δεν διαμαρτύρεται, προτεινε κάποιες λύσεις .

 

Πως πας να κάνεις wipe.. από που; Σου δίνει κανά μενού το μαμά recovery;

Link to comment
Share on other sites

oχι.

 

Εχεις να προτεινεις κατι σχετικα με το θεμα της μπαταριας?

 

Αυτη την στιγμη εχω 46% android, 12% android system & 11% google play services που ξαναπηραν μπρος και κραταει πλεον ξανα το κινητο ξυπνιο.

Link to comment
Share on other sites

oχι.

 

Εχεις να προτεινεις κατι σχετικα με το θεμα της μπαταριας?

 

Αυτη την στιγμη εχω 46% android, 12% android system & 11% google play services που ξαναπηραν μπρος και κραταει πλεον ξανα το κινητο ξυπνιο.

 

Επειδή έχουν θέμα οι τελευταίες ρομ και δεν θα το σώσεις έτσι εύκολα ξεκλείδωσε και κάνε μία καθαρή εγκατάσταση με Miflash...

Αν δεν θες να ξεκλειδώσεις κάνε εγκατάσταση την ρομ που θες με miflash.

Μπορεί να σε σώσει κ ένα factory reset... Δεν στο προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος από εσάς χρησιμοποιεί κάποιο από τα ρολόγια της Polar και το Polar Flow App να μου πει αν μπορεί να συγχρονίσει activity data με το κινητό; Δούλευε μια χαρά στο Note 3 mtk που είχα αλλά εδώ και 2-3 εβδομαδες που έχω το Pro δε συγχρονίζει με τίποτα (κάνει pair όμως). Το δοκίμασα με 2 άλλες συσκευές και παίζει κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ρωτάτε και χαιρομαι για αυτο σας λεω :

 

ειμαι με την official dev και δεν εχω πειραξει rom ως τωρα παίρνω κανονικα τις εβδομαδιαίες αναβαθμίσεις.

 

Το προβλημα εντάθηκε την τελευταια βδομαδα.

 

Eκανα τα reboot που είπε λιγα πραγματα.

 

Εκανα force stop σε ανεπιθυμητα app κανενα αποτελεσμα

 

Πηγα Settings > Applications > Google Play Services Clear cache button λιγα πραγματα

 

Προσπαθησα να κανω wipe cache αλλά δεν τα καταφερα (βοηθηστε πως ειναι ακριβως η διαδικασία γιατι με παιρνουσε σε fastboot αλλα μετα δεν εκανε τιποτα με τα πληκτρα up/down).

 

Γενικα αν εχετε να μου προτείνετε κάποια λυση που να μην περιλαμβάνει πχ κλεισε το δακτυλικο αποτυπωμα παρακαλώ να την πειτε μπας και το στρώσω.

Είναι η official global dev η official chinese dev η ελληνική dev από miui.gr?

Αν είναι η chinese dev υπάρχει περίπτωση να εγινε ******* με τον google installer που χρησιμοποιησες για να περάσεις τα google services μετα απο κάποια αναβάθμιση του miui.

Να ρωτήσω κάτι γενικά αλλα προς θεού μη το εκλαβεις σαν μομφη, γιατί έχεις περασμένη dev rom (που είναι μια εκλεπτυσμενη εκφραση για beta rom με ότι αυτό συνεπάγεται) και οχι κάποια stable?

Καταλαβαίνω την ανάγκη να έχεις πάντα το ποιο καινούριο και θεωρητικά εβδομαδιαιες "αναβαθμισεις" αλλά με τη μικρή εμπειρία που έχω με xiaomi συνήθως λύνουν 2 προβλήματα και δημιουργούν 3.

 

 

Sent from my C6903 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η 1 είναι global stable δεν έχει Ελληνικά ..είναι όμως για σένα....

Η 2 Είναι Κινέζικη.. Το παίρνεις με αυτή "μόνο" για να ξεκλειδώσεις bootloader.

 

παρεμπιπτόντως είμαστε το πρώτο νήμα σε σελίδες..

Γιωργο ή 1 ειναι official global dev γιατί λέει ότι έχει ελληνικά... Δεν είναι ή global stable. Αν θέλει stable global να τους στείλει μήνυμα καλύτερα...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ή 1 ειναι official global dev γιατί λέει ότι έχει ελληνικά... Δεν είναι ή global stable. Αν θέλει stable global να τους στείλει μήνυμα καλύτερα...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι ίσως γι αυτό στο σχόλιο μου πιο πάνω λέω ρωτήστε.

Είσαι σίγουρος γι αυτό; Μήπως το Ελληνικά το ξέχασαν από εποχή multi;

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω μαζί τους από προχθες για να πάρω το redmi pro ή το redmi 3s και τα έχουν κάνει μπαχαλο λίγο αλλά είναι ή dev δες στο σάιτ το redmi 3pro έχει ελληνικά στις διαθέσιμες γλώσσες άρα δεν μπορεί να είναι ή stable... Χθες το βράδυ άλλαξαν εικόνες και ονόματα στις διαθέσιμες ρομ.

Μου έστειλε και χθεσινη συνομιλία με έλληνα πελάτη που πέρασε την global dev και ενθουσιάστηκε που είχε ελληνικά....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by astrah

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω μαζί τους από προχθες για να πάρω το redmi pro ή το redmi 3s και τα έχουν κάνει μπαχαλο λίγο αλλά είναι ή dev δες στο σάιτ το redmi 3pro έχει ελληνικά στις διαθέσιμες γλώσσες άρα δεν μπορεί να είναι ή stable... Χθες το βράδυ άλλαξαν εικόνες και ονόματα στις διαθέσιμες ρομ.

Μου έστειλε και χθεσινη συνομιλία με έλληνα πελάτη που πέρασε την global dev και ενθουσιάστηκε που είχε ελληνικά....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

έχεις δίκιο μόλις μπήκα και ρώτησα στο τσατ....

Link to comment
Share on other sites

Είναι η official global dev η official chinese dev η ελληνική dev από miui.gr?

Αν είναι η chinese dev υπάρχει περίπτωση να εγινε ******* με τον google installer που χρησιμοποιησες για να περάσεις τα google services μετα απο κάποια αναβάθμιση του miui.

Να ρωτήσω κάτι γενικά αλλα προς θεού μη το εκλαβεις σαν μομφη, γιατί έχεις περασμένη dev rom (που είναι μια εκλεπτυσμενη εκφραση για beta rom με ότι αυτό συνεπάγεται) και οχι κάποια stable?

Καταλαβαίνω την ανάγκη να έχεις πάντα το ποιο καινούριο και θεωρητικά εβδομαδιαιες "αναβαθμισεις" αλλά με τη μικρή εμπειρία που έχω με xiaomi συνήθως λύνουν 2 προβλήματα και δημιουργούν 3.

 

 

Sent from my C6903 using Tapatalk

 

Λογικά official chinese dev θα έχει.

Και γω που έχω κάνει αρκετές αλλαγές σε dev/stable, eu/smiui πάντα με τα απαραίτητα wipes το battery drain παραμένει.

Και αν κρίνω απο τις αναφορές που υπάρχουν και στο miui forum πρέπει να είναι bug της chinese και επηρεάζει όλες τις τελευταίες rom.

 

Πάντως και γω θα πρότεινα @THANKIN να προχωρήσει στο ξεκλείδωμα και να δοκιμάσει την τύχη του με κάποια άλλη rom μέσω twrp.

Δεν λέω ότι θα λύσει 100% το πρόβλημα απλά φαίνεται ότι κάτι δεν έχει περαστεί σωστά.

Και σε μένα είναι αρκετά εκνευριστικό το leak απλά δεν μου το κάνει συνέχεια αλλά σε ανύποπτο χρόνο.

Εαν γινόταν κάθε μέρα, καθ όλη την διάρκεια της ημέρας θα είχα φρικάρει...:worry:

 

 

Γιωργο ή 1 ειναι official global dev γιατί λέει ότι έχει ελληνικά... Δεν είναι ή global stable. Αν θέλει stable global να τους στείλει μήνυμα καλύτερα...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και γώ έτσι πιστεύω. Η τελευταία stable δεν είχε ελληνικά.

Λογικά στις τελευταίες global dev θα έχουν ενσωματώσει τα ελληνικά.

 

Όπως και να χει εγώ προσωπικά την περιμένω την miui 8 global stable αν και πάει απο αναβολή σε αναβολή...:shifty:

Καλό Σεπτέμβρη!

http://www.gizmochina.com/2016/08/03/miui-8-stable-version-roll-postponed/

Link to comment
Share on other sites

@geoanto

εντάξει το ξεκλείδωμα ήταν αστείο. Τώρα κατεβάζω την fastboot official devs για να την βάλω μέσω fastboot και miflash.

Ερώτηση εκεί στον οδηγό απλά να το επιβεβαιώσω. Ο bootloader μένει ξεκλείδωτος εφόσον επιλέξεις miflash all σωστά;

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι τα δράματα.:p Ωχ ωχ ωχ...

 

Edit: Μιας και είσαι "εύκαιρη" δεν περνάς μια τελευταία global dev να μας φύγει και η απορία για το αν έχει ελληνικά;

Edited by grinder
Link to comment
Share on other sites

@geoanto

εντάξει το ξεκλείδωμα ήταν αστείο. Τώρα κατεβάζω την fastboot official devs για να την βάλω μέσω fastboot και miflash.

Ερώτηση εκεί στον οδηγό απλά να το επιβεβαιώσω. Ο bootloader μένει ξεκλείδωτος εφόσον επιλέξεις miflash all σωστά;

 

Ναι ναι......

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι τα δράματα.:p Ωχ ωχ ωχ...

 

Edit: Μιας και είσαι "εύκαιρη" δεν περνάς μια τελευταία global dev να μας φύγει και η απορία για το αν έχει ελληνικά;

Αφου το ειχε κανει αλλος πριν κανα 2 βδομαδες και μας ειπε οτι ειχε... να το αφαίρεσαν δεν νομιζω... ισα ισα που πλεον εχουν βγαλει και σε αλλες συσκευες global με περισσότερες γλωσσες .

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...