Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παντως πλεον χωρις reboot μετα απο καθε φορτωση η αυτονομια παει για κλαματα...

 

Απο το πρωι ουτε 3.5 ωρες με μπαταρια χωρις τηλεφωνα και χωρις σκαλισμα με 11 λεπτα οθονη και ειμαι στο 88% με 36%(!) google services και με το κινητο να είναι 3.5 ωρες διαρκως "ξυπνητό".

 

Δεν ξερω δεν δειχνει να στρωνει με τίποτα το κινητο μενει αγρυπνο μεχρι να το κανεις reboot , και αυτό οχι παντα. Μπορει και μετα το reboot μετα απο λιγες ωρες να ξαναμεινει ανοικτο....

 

Αν καποιος εχει καποια άλλη ιδεα εκτος από τις διαδοχικες επανεκκινίσεις μεχρι να "κοιμηθει" ας μου πει.

 

Το θεμα αυτό είναι προβλημα rom? ειμαι με την dev.

 

Οσοι είστε με stable ή με την ελληνικη το έχετε?

εαν εχεις ενεργοποιημενο το δακτυλικο αποτυπωμα ειτε στην κεντρικη οθονη ειτε για εφαρμογες, δοκιμασε να το απενεργοποιησεις. Yπαρχει bug

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παντως πλεον χωρις reboot μετα απο καθε φορτωση η αυτονομια παει για κλαματα...

 

Απο το πρωι ουτε 3.5 ωρες με μπαταρια χωρις τηλεφωνα και χωρις σκαλισμα με 11 λεπτα οθονη και ειμαι στο 88% με 36%(!) google services και με το κινητο να είναι 3.5 ωρες διαρκως "ξυπνητό".

 

Δεν ξερω δεν δειχνει να στρωνει με τίποτα το κινητο μενει αγρυπνο μεχρι να το κανεις reboot , και αυτό οχι παντα. Μπορει και μετα το reboot μετα απο λιγες ωρες να ξαναμεινει ανοικτο....

 

Αν καποιος εχει καποια άλλη ιδεα εκτος από τις διαδοχικες επανεκκινίσεις μεχρι να "κοιμηθει" ας μου πει.

 

Το θεμα αυτό είναι προβλημα rom? ειμαι με την dev.

 

Οσοι είστε με stable ή με την ελληνικη το έχετε?

 

Τι εννοείς μετά από κάθε φόρτωση;

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

παντως πλεον χωρις reboot μετα απο καθε φορτωση η αυτονομια παει για κλαματα...

 

Απο το πρωι ουτε 3.5 ωρες με μπαταρια χωρις τηλεφωνα και χωρις σκαλισμα με 11 λεπτα οθονη και ειμαι στο 88% με 36%(!) google services και με το κινητο να είναι 3.5 ωρες διαρκως "ξυπνητό".

 

Δεν ξερω δεν δειχνει να στρωνει με τίποτα το κινητο μενει αγρυπνο μεχρι να το κανεις reboot , και αυτό οχι παντα. Μπορει και μετα το reboot μετα απο λιγες ωρες να ξαναμεινει ανοικτο....

 

Αν καποιος εχει καποια άλλη ιδεα εκτος από τις διαδοχικες επανεκκινίσεις μεχρι να "κοιμηθει" ας μου πει.

 

Το θεμα αυτό είναι προβλημα rom? ειμαι με την dev.

 

Οσοι είναι με stable ή με την ελληνικη το έχετε?

 

Το ίδιο ακριβώς μπήκα να πώ και γώ.

Στην αρχή νόμιζα πως ήταν ιδέα μου.

Αφού δεν αντιμετώπιζε κάποιος άλλος θέμα με battery drain λέω θα στρώσει.

Άλλαξα απο eu stable, dev miui 8, smiui αλλά φαίνεται να είναι γενικό το πρόβλημα.

Ελληνική δεν έχω βάλει αλλά αφού βασίζεται σε eu φαντάζομαι θα εχει τα ίδια θέματα.

Επίσης βλέπω αρκετές αναφορές για bugs και στο miui forum, άρα δεν είμαστε μόνοι...:)

 

Δεν έχω καταλάβει πότε ακριβώς το κάνει αλλά έχω παρατηρήσει ότι όπως λες και συ με το reboot στρώνει, αν και όχι πάντα.

Η βλακεία με εμένα είναι ότι το αφήνω να φορτίζει overnight και άρα είναι δύσκολο να αντιληφθώ το drain το επόμενο πρωί.

Πολλές φορές πίστευα λανθασμένα πως το θέμα είχε λυθεί ενώ υπήρχε ακόμα...

Δεν ξέρω έχω ξενερώσει, σπάνια αφήνω εφαρμογές στο παρασκήνιο, αν και το πρόβλημα δεν είναι αυτό αλλά το "android" που για μεγάλα χρονικά διαστήματα επιμένει να μένει "awake".

Ελπίζω με την miui 8 stable να λυθεί αν και αν κρίνω απο τις dev κρατάω μικρό καλάθι...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εαν εχεις ενεργοποιημενο το δακτυλικο αποτυπωμα ειτε στην κεντρικη οθονη ειτε για εφαρμογες, δοκιμασε να το απενεργοποιησεις. Yπαρχει bug

 

το εχω ενεργο στο lock screen οχι στις εφαρμογες. Aν το σβησω και απο εκει παει περιπατο το δακτυλικο.

Δλδ λες η λυση ειναι να κλεισω το δακτυλικο για να βελτιωθει η αυτονομία? αν ναι μιλαμε για χοντρο bug....

Link to comment
Share on other sites

 

Οσοι είστε με stable ή με την ελληνικη το έχετε?

 

Η τελευταία Ελληνική dev το έχει... Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο(δεν την κράτησα) αλλά κατεβάζει μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω απενεργοποιημένο το δακτυλικό αλλά έχω unlock μέσω mi band.

Δεν νομίζω να είναι το lock screen το θέμα.

Έχεις κάποιο link με αναφορές που το υποστηρίζουν;

 

Τι εννοείς μετά από κάθε φόρτωση;

 

Σε μένα τουλάχιστον δεν το κάνει μετά απο κάθε φόρτωση. Άλλες φορές το κάνει και άλλες φορές όλα πάνε "καλά".

Επίσης δεν έχω καταλήξει αν το κάνει και κατά την διάρκεια της ημέρας.

Επειδή τρέχω διάφορα, νομίζω πως η μπαταρία έχει κανονική συμπεριφορά όσο είναι σε λειτουργία.

Το θέμα είναι όταν μπαίνει για αρκετή ώρα σε αδράνεια.

Edited by grinder
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς μετά από κάθε φόρτωση;

 

το λεω γιατι τοτε μπορω να εχω καθαρη εικονα. Ενταξει μπορει να μην το κανει πάντα παντως πολυ συχνα ειδικα τον τελευταιο καιρο αν δεν επεμβω με reboot το κινητο το βραδυ με την χρηση που του κανω θα ειναι στο 20% και θα μενει συνεχως awake. Το σκιζουν τα google services. Για την ιδια χρηση οταν δεν κολλαει μπορει ειμαι και πανω απο 60% το βραδυ.

 

Τωρα εδω και μια ωρα που ξαναεκανα reboot τα google services απο 36% πηγε στο 28% και δειχνει να κοπηκε το συνεχες awake.

 

Παντα οταν τα google services ειναι πανω από 4-5% το κινητο μενει συνεχως awake και η αυτονομια παει περιπατο. Και δεν ειναι οτι το κανει μια στο τοσο σχεδον σε καθε κυκλο φορτισης χρειαζεται να επεμβαινω με reboot για να στρωσει.

 

Στα δικα σας δεν το κανει ? μου κανει εντύπωση.

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτόν τον οδηγό ακολουθείς.... Πας σε dev και μετά ξεκλείδωμα - Ελληνική

geoanto555 & anna2 ευχαριστω. Θα το κανω το μεσημερακι. Εαν βρω δυσκολια θα επανελθω. :D

 

Στάλθηκε από το PIXELS DG350 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα permissions υπάρχει το run at startup, δεν μου δίνει κάποια επιλογή απλά υπάρχει, οπότε θεωρώ πως είναι ενεργοποιημένο
Link to comment
Share on other sites

παντως πλεον χωρις reboot μετα απο καθε φορτωση η αυτονομια παει για κλαματα...

 

Απο το πρωι ουτε 3.5 ωρες με μπαταρια χωρις τηλεφωνα και χωρις σκαλισμα με 11 λεπτα οθονη και ειμαι στο 88% με 36%(!) google services και με το κινητο να είναι 3.5 ωρες διαρκως "ξυπνητό".

 

Δεν ξερω δεν δειχνει να στρωνει με τίποτα το κινητο μενει αγρυπνο μεχρι να το κανεις reboot , και αυτό οχι παντα. Μπορει και μετα το reboot μετα απο λιγες ωρες να ξαναμεινει ανοικτο....

 

Αν καποιος εχει καποια άλλη ιδεα εκτος από τις διαδοχικες επανεκκινίσεις μεχρι να "κοιμηθει" ας μου πει.

 

Το θεμα αυτό είναι προβλημα rom? ειμαι με την dev.

 

Οσοι είστε με stable ή με την ελληνικη το έχετε?

δεν νομιζω οτι κανει φοβερο drain αλλα σιγουρα κανει αυτο που λες ....καποια στιγμη μετα απο τις πρωτες 7-10 ωρες απο την τελευταια φόρτιση αποφασιζει να ειναι ξυπνιο και αν προσεξεις στο γραφημα φαινεται οτι ειναι ενεργη και η οθονη ενω δεν ειναι... ισως να ειναι και bug του γραφηματος δηλ... γι αυτο το ελεγχω και με το cpu spy που μου λεει οτι ολα ειναι κανονικα... συστημα adroid πανω απο 22% δεν εχει ανεβασει το τελευταιο διαστημα παντως μετα απο factory reset... αν κολησει στο "ενεργο" στο γραφημα μερικες φορες λυνεται με ρεσταρτ μερικες οχι και θελει και αλλο. θα δοκιμάσω και χωρις το δαχτυλικό και θα σας πω!

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Στα permissions υπάρχει το run at startup, δεν μου δίνει κάποια επιλογή απλά υπάρχει, οπότε θεωρώ πως είναι ενεργοποιημένο

 

Να κάνεις παράθεση το μήνυμα που απαντάς γτ δεν καταλαβαίνουμε που απευθύνεσαι... (είναι σαν να μονολογείς:lol::lol:)

Όλα αυτά που λες είναι με "άλλο" ξυπνητήρι;;;

Έστρωσε με την επιλογή αυτή;

Μπες και μέσα στα δικαιώματα και δες μήπως δεν είναι κάτι τικαρισμένο...

Link to comment
Share on other sites

Στα permissions υπάρχει το run at startup, δεν μου δίνει κάποια επιλογή απλά υπάρχει, οπότε θεωρώ πως είναι ενεργοποιημένο

Μόλις το δοκίμασα με εφαρμογή και το "run at startup" το λέει ούτως ή άλλως γιατί μάλλον το ζητάει η εφαρμογή. Για να της δώσεις αυτήν την άδεια πρέπει να πας από το security, permissions, autostart και να ορίσεις τις εφαρμογές που θες να τρέχουν στο boot.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι κανει φοβερο drain αλλα σιγουρα κανει αυτο που λες ....καποια στιγμη μετα απο τις πρωτες 7-10 ωρες απο την τελευταια φόρτιση αποφασιζει να ειναι ξυπνιο και αν προσεξεις στο γραφημα φαινεται οτι ειναι ενεργη και η οθονη ενω δεν ειναι... ισως να ειναι και bug του γραφηματος δηλ... γι αυτο το ελεγχω και με το cpu spy που μου λεει οτι ολα ειναι κανονικα... συστημα adroid πανω απο 22% δεν εχει ανεβασει το τελευταιο διαστημα παντως μετα απο factory reset... αν κολησει στο "ενεργο" στο γραφημα μερικες φορες λυνεται με ρεσταρτ μερικες οχι και θελει και αλλο. θα δοκιμάσω και χωρις το δαχτυλικό και θα σας πω!

 

Δεν νομίζω να είναι απλά bug του γραφήματος.

Εγώ έχω αντιληφθεί κατευθείαν ότι είχε όλο το βραδύ drain με το που το ακουμπήσω, είναι ζεστό.:)

Κάπου πηγαίνει όλη αυτή η ενέργεια, και το πρόβλημα είναι ότι δεν μπαίνει σε sleep αλλά "δουλεύει".

Μην κοιτάς ποσοστό % των εφαρμογών και cpu usage. Αυτά συνήθως είναι νορμαλ.

Κοίτα το "keep awake" στην εφαρμογή και εκεί θα διαπιστώσεις τεράστια νούμερα ενώ υποτίθεται πως είναι σε αδράνεια η συσκευή...

 

Επίσης απ όσο βλέπω άλλος έχει θέμα με "Google Services" εσύ με "Android System" και εγώ με "Android".

Όμορφα πράγματα...:)

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]65883[/ATTACH]

 

[ATTACH]65884[/ATTACH]

 

Σημερινες. Τα google services πριν το reboot που εγινε μολις βλεπετε να σταματα το συνεχες awake ηταν στο 36% τωρα επεσαν στο 26-27%. Ομοιως τα android ειναι συνεχως σε αυτα τα νουμερα. Το προβλημα σε εμενα είναι οταν "τουμπανιαζει" το google service. Aυτο δεν αφηνει το κινητο να σβησει και κατρακυλα η αυτονομια. Τα android παντα εκει τα εχω στο 40-45%. Αν δεν του εκανα reboot ετσι οπως ξεκινησε σημερα μεχρι το βραδυ θα ήμουν για φορτιση.

 

Και δεν προκειται φυσικα για γραφικα bugs !!! το βλεπεις από την εμπειρια χρησης. Την μια φορα οταν δεν σκαλωνει η μπαταρια με παει 3 μερες γεματες και την αλλη ουτε τα 1 1/2.

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι ένα θέμα το οποίο μας έχει βάλει σε σκέψεις .. και εγώ γι αυτό έκανα και facrory reset και ένα wipe μετά ... Αλλά στο τέλος τέλος νομίζω ότι είναι απλά ή ιδέα μας γιατί εγω βλέπω νoρμαλ χρόνους αναλογα την χρηση (wifi ,δεδομενα, gps) γιατί μετά πόσο παραπάνω να βγάλει ή μπαταρία.. νομίζω έκανα reboot αλλά βλέπεις δεν φαινόταν στο γράφημα να κοιμάται.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160802/756edaec98686d88853727aa869c3a6a.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γραφτείς ως theme designer για να μπορέσεις να βάλεις γραμματοσειρά που έχεις κατεβάσει από αλλού.

Μπαίνεις εδώ http://designer.xiaomi.com/ με τον MI λογαριασμό σου και κάνεις αίτηση για να γίνεις designer. Μόλις πάρεις έγκριση θα μπορείς να αλλάξεις την γραμματοσειρά χωρίς να σου βγάζει το παραπάνω error.

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια !!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις έχω πάρει το κινητό και ανακαλύπτω πως δεν έχει ελληνικά και ούτε χώρα Ελλάδα. Τι κανω;Ευχαριστώ προκαταβολικα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις έχω πάρει το κινητό και ανακαλύπτω πως δεν έχει ελληνικά και ούτε χώρα Ελλάδα. Τι κανω;Ευχαριστώ προκαταβολικα.

 

Τι κάνεις; Δεν ήξερες τι πήρες;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις έχω πάρει το κινητό και ανακαλύπτω πως δεν έχει ελληνικά και ούτε χώρα Ελλάδα. Τι κανω;Ευχαριστώ προκαταβολικα.

Λογικα το πηρες με official , αμα θες ελληνικα Κανεις αιτηση για unlock.

Και βλεπεις στο about phone το miui version και μας λες ακριβως ποιο ειναι ή ανεβαζεις φωτο του να το δουμε εμεις

Link to comment
Share on other sites

Το drain θα το αντιληφθείς άμα η συσκευή είναι (πλήρως) φορτισμένη και την αφήσεις δίπλα σου στο κομοδίνο ενώ κοιμάσαι.:)

Όταν ξυπνήσεις λοιπόν θα δείς ένα -30% περίπου στην μπαταρία με ένα 8ωρο που υποτίθεται είναι σε αδράνεια. Άρα δεν το λες και "ιδέα σου."

Αλλά αυτό δεν το έχω παρατηρήσει να συμβαίνει πάντα. Και εκεί είναι το περίεργο και η "ιδιαιτερότητα" του θέματος.

 

Άρα κάτι επηρεάζει αυτή την συμπεριφορά της συσκευής.

Υποθέτω πως έχει να κάνει με την χρήση που κάνουμε λίγο πριν το αφήσουμε να μπει σε sleep.

Αλλά άντε να βρεις τι είναι αυτό ώστε να καταλάβεις...:rolleyes:

 

@THANKIN

Πάτα τις παραπάνω εφαρμογές "Google Services" "Android System" και "Android" και δες ποια έχει παραπάνω "keep awake" ώρα.

Εγώ όπως είπα, έχω αντιληφθεί ότι το πρόβλημα προκύπτει απο το "Android".

Link to comment
Share on other sites

Γράψε στο θέμα του δημιουργού......

Επίσης δες και εδώ. [Tips & Tutorials] [ROOT] [MIUI 8] [Global / China] How To Change System Font In MIUI 8

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

1 Πρέπει να ορίσεις δικαιώματα εφαρμογών μέσα από "κέντρο ασφαλείας"

2 Πλάκα κάνεις. Το laptop έχει 50 πόντους καλώδια στην ασύρματη κάρτα είναι λογικό.

3 Παίζει να οφείλεται και στην εταιρία κινητής.

4 Κάνε μία πλήρη φόρτιση-αποφόρτιση και δώσε ένα screenshot από την μπαταρία για να δούμε.

 

Αν και ακολουθώντας την υπόδειξη του panospc λύθηκε το πρόβλημα πρέπει να ευχαριστήσω και τον γείτονα για την άμεση ανταπόκριση για βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν και ακολουθώντας την υπόδειξη του panospc λύθηκε το πρόβλημα πρέπει να ευχαριστήσω και τον γείτονα για την άμεση ανταπόκριση για βοήθεια.

 

Ένας στο miui.gr Μου πε ότι του δούλεψε και με το τελευταίο λινκ..

Να σαι καλάα γείτονα..

Link to comment
Share on other sites

Το drain θα το αντιληφθείς άμα η συσκευή είναι (πλήρως) φορτισμένη και την αφήσεις δίπλα σου στο κομοδίνο ενώ κοιμάσαι.:)

Όταν ξυπνήσεις λοιπόν θα δείς ένα -30% περίπου στην μπαταρία με ένα 8ωρο που υποτίθεται είναι σε αδράνεια. Άρα δεν το λες και "ιδέα σου."

Αλλά αυτό δεν το έχω παρατηρήσει να συμβαίνει πάντα. Και εκεί είναι το περίεργο και η "ιδιαιτερότητα" του θέματος.

.

οχι 30% δεν εχω δει μεχρι 3%-4% ολο το βραδυ και πολυ λεω... αυτο ειναι προβλημα που εχεις ... πρεπει να κανεις τα wipe απο twrp και αν δεν... μετα factory reset ή και περασμα ξανα την ρομ απο την αρχη με factory reset

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

@THANKIN

Πάτα τις παραπάνω εφαρμογές "Google Services" "Android System" και "Android" και δες ποια έχει παραπάνω "keep awake" ώρα.

Εγώ όπως είπα, έχω αντιληφθεί ότι το πρόβλημα προκύπτει απο το "Android".

 

τα google services μου κανουν εμενα την ζημια. Δειχνουν σχεδον 3 ωρες awake όσες ωρες ηταν εκτος πριζας πριν το κανω reboot μετα "αναβει" κανονικα. Τα αλλα 2 δειχνουν από 0 (android) ως 50 λεπτα . Eφαγε 12% σε 3 1/2 ώρες νουμερο υπερβολικο για την χρηση που του εκανα. Και τωρα ειμαι στο 21% σε 5h 38m με μιση ωρα οθονη . Συνεχίζει δλδ να κατεβαινει γοργα . Σχεδον 4% καθε ώρα. Χωρις να το σκαλιζω αν συνεχισει ετσι θα μου βγαλει 24 ωρες μονο , ενω στα καλα του βγαζει σχεδον 100!

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...