Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

αυτην εβαλα China Developer(V6.4.1.4)

 

Οκ .. εκείνο το λινκ έχει την 6,5,12.. ακόμη καλύτερα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω την global beta και την πέρασα από τον updater

 

Είχες global stable κ έβαλες global beta... Αυτό είναι λογικό.. αν και πολλές φορές δεν το κάνει..

Link to comment
Share on other sites

Οκ .. εκείνο το λινκ έχει την 6,5,12.. ακόμη καλύτερα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Είχες global stable κ έβαλες global beta... Αυτό είναι λογικό.. αν και πολλές φορές δεν το κάνει..

Έτσι ακριβώς

Είμαι ευχαριστημένος από την beta δουλεύει πολύ καλα

Edited by gab
Link to comment
Share on other sites

Οκ .. εκείνο το λινκ έχει την 6,5,12.. ακόμη καλύτερα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Είχες global stable κ έβαλες global beta... Αυτό είναι λογικό.. αν και πολλές φορές δεν το κάνει..

 

εκανα την διαδικασια με το miflash μονο που δεν αλλαξα το flash all και το αφησα οπως ειναι.πηραζει?

Link to comment
Share on other sites

εκανα την διαδικασια με το miflash μονο που δεν αλλαξα το flash all και το αφησα οπως ειναι.πηραζει?

 

Δεν θα είναι καθαρή εγκατάσταση..Ποιο έχει επιλεγμένο; Αυτό flash_all_except_data

Link to comment
Share on other sites

Διότι μερικά καλά θέματα αξίζουν λίγο προσοχή ήθελα μερικές πληροφορίες περί αυτού.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις,αν το έχεις δοκιμάσει,το πως κρατάει το bootloader unlock μετά από φλασαρισμα ρομ ή πως κάνει re-unlock ώστε να βάλεις άλλη.

Διάβασα όλες τις σελίδες και με σιγουριά δεν κατεληξα κάπου,με restore,με χρήση ξανά το εργαλείου της miui?

 

...το TWRP by Alka, το χρησιμοποιώ πολύ καιρό...

...με αυτό έχω πάρει όλα τα backup, και αυτό είναι το κυριότερο πλεονέκτημά του, και ο λόγος που το χρησιμοποιώ...

...κρατάει, IMEI, MAC address, αλλά και τον stock λαγουδάκι-bootloader, τον οποίο κάποιες CM 13 based ROMS, αντικαθιστούν με έναν Μ bootloader με το CM logo...

...από κεί και πέρα, είναι αστείο να προβληματιζόμαστε γιά το κλείδωμα του bootloader που προκαλλούν κάποιες ρομ, εφόσον έχουμε πρωτογενώς ξεκλειδώσει επίσημα με δικό μας λογαριασμό και δικά μας credential, αφού το ξεκλείδωμα γίνεται άμεσα σε δύο λεπτά, με την γνωστή διαδικασία του mi unlock tool, που είχαμε ακολουθήσει αρχικά...

...γιά να σε καθυσηχάσω θα σου πώ ότι όλα τα ανωτέρω τα έχω κάνει δεκάδες φορές...

...ποτέ δεν μεταφέρω στους άλλους πράγματα που απλώς διάβασα κάπου...

Edited by jazzu4ia
Hate Me Now Bite Me Later
Link to comment
Share on other sites

flash all except storage

 

Δεν πιστεύω να έχεις θέμα...

Όταν τελειώσεις άνοιξε το κ βλέπεις για σίγουρα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να έχεις θέμα...

Όταν τελειώσεις άνοιξε το κ βλέπεις για σίγουρα..

 

τελειωσε οκ.τωρα ξεκλειδωμα και περασμα ελληνικης.ποια προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

τελειωσε οκ.τωρα ξεκλειδωμα και περασμα ελληνικης.ποια προτεινεις?

 

Εγώ έχω την τελευταία developer.. Πάει αρκετά καλά..

Link to comment
Share on other sites

Διότι μερικά καλά θέματα αξίζουν λίγο προσοχή ήθελα μερικές πληροφορίες περί αυτού.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις,αν το έχεις δοκιμάσει,το πως κρατάει το bootloader unlock μετά από φλασαρισμα ρομ ή πως κάνει re-unlock ώστε να βάλεις άλλη.

Διάβασα όλες τις σελίδες και με σιγουριά δεν κατεληξα κάπου,με restore,με χρήση ξανά το εργαλείου της miui?

 

Επειδή κι εγω ακόμα δεν είμαι 100% σίγουρος για το πως και τι, δοκίμασα να κάνω backup-restore μετά απο καθαρή εγκατάσταση MIUI αλλά έβγαλε error κατά το restore, οπότε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος οτι δουλεύει.

Διαβάζοντας αρκετά threads για custom roms στο XDA, μόνο η http://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/rom-cyanogenmod-13-0-xiaomi-redmi-note-3-t3350656 φαίνεται οτι ξανακλειδώνει τον bootloader.

Με τις υπόλοιπες (CM13, RR, Mokee κλπ) ο bootloader εξακολουθεί να είναι unlocked.

 

Οπότε κατέληξα οτι όταν θέλω να αλλάξω ROM -πχ απο RR πίσω σε MIUI ή σε άλλη custom-, θα φλασάρω Global Stable μέσω miflash με fastboot (όχι με EDL γιατί κλειδώνει πάλι ο bootloader, ας επιβεβαιώσει και ο geoanto555 οτι μέσω edl=relocked, μέσω fastboot=remain unlocked) θα περάσω TWRP και θα βάλω όποια ROM θέλω με όλα τα wipes.

 

Πάρα πολλοί παραπονιούνται για battery bug, app fc κλπ στο XDA, ενώ εγω με την τελευταία RR δεν έχω κανένα απολύτως θέμα. Είναι super για daily ROM.

Φαντάζομαι λοιπόν οτι αυτά τα προβλήματα προκύπτουν λόγω του οτι απλά πάνε απο custom σε custom μέσω TWRP.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγω ακόμα δεν είμαι 100% σίγουρος για το πως και τι, δοκίμασα να κάνω backup-restore μετά απο καθαρή εγκατάσταση MIUI αλλά έβγαλε error κατά το restore, οπότε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος οτι δουλεύει.

Διαβάζοντας αρκετά threads για custom roms στο XDA, μόνο η http://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/rom-cyanogenmod-13-0-xiaomi-redmi-note-3-t3350656 φαίνεται οτι ξανακλειδώνει τον bootloader.

Με τις υπόλοιπες (CM13, RR, Mokee κλπ) ο bootloader εξακολουθεί να είναι unlocked.

 

Οπότε κατέληξα οτι όταν θέλω να αλλάξω ROM -πχ απο RR πίσω σε MIUI ή σε άλλη custom-, θα φλασάρω Global Stable μέσω miflash με fastboot (όχι με EDL γιατί κλειδώνει πάλι ο bootloader, ας επιβεβαιώσει και ο geoanto555 οτι μέσω edl=relocked, μέσω fastboot=remain unlocked) θα περάσω TWRP και θα βάλω όποια ROM θέλω με όλα τα wipes.

 

Πάρα πολλοί παραπονιούνται για battery bug, app fc κλπ στο XDA, ενώ εγω με την τελευταία RR δεν έχω κανένα απολύτως θέμα. Είναι super για daily ROM.

Φαντάζομαι λοιπόν οτι αυτά τα προβλήματα προκύπτουν λόγω του οτι απλά πάνε απο custom σε custom μέσω TWRP.

 

Δεν έχει να κάνει με το edl ή το fastboot..

Προς το παρών το θέμα είναι λίγο μπάχαλο.

Χθες έφαγα μια ώρα να ψάχνω γιατί η νέα android 6 developer 6.7.21 κλειδώνει το κινητό.

Δεν βρήκα άκρη να σου πω.. ίσως και κανένας ακόμη.

Φαντάσου δεν δίνει σε κανένα script oem lock κ όμως το κλειδώνει.

Με λίγα λόγια δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά για τίποτα ούτε καν για τις νέες marshmallow ρομς που έρχονται..

 

Από miui σε miui πάντως.. αν δεν επιλέξεις flash all lock δεν στο κλειδώνει.. Μιλάω για lollipop ρομς..

Edited by geoanto555
Link to comment
Share on other sites

...το TWRP by Alka, το χρησιμοποιώ πολύ καιρό...

...με αυτό έχω πάρει όλα τα backup, και αυτό είναι το κυριότερο πλεονέκτημά του, και ο λόγος που το χρησιμοποιώ...

...κρατάει, IMEI, MAC address, αλλά και τον stock λαγουδάκι-bootloader, τον οποίο κάποιες CM 13 based ROMS, αντικαθιστούν με έναν Μ bootloader με το CM logo...

 

Ευχαριστούμε πολύ για την πληροφόρηση :)

Παίρνεις backup όλα τα partitions ή μόνο EFS και κάποια ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/mm-global-dev-6-7-21-fastboot-rom-t3423895

δηλ σε κανα μηνα θα εχουμε ofiicial stable global ρομ με android 6; ή ειναι δοκιμες καποιου developer;

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/mm-global-dev-6-7-21-fastboot-rom-t3423895

δηλ σε κανα μηνα θα εχουμε ofiicial stable global ρομ με android 6; ή ειναι δοκιμες καποιου developer;

Απο οτι διαβασα ηταν λαθος την εταιρειας.ανεβασε αυτη αντι να ανεβασει την κανονικη με το 5..

 

Οποτε καπου υπαρχει και δοκιμαζεται..

(Αμα ισχυουν αυτα)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι γιατί έλεγα μετά τις διακοπές του αυγουστου να εβαζα μία globall μιας και υποστηρίζουν ελληνικά πλέον (σε αρχικό στάδιο οι dev) αν έχουν κάνει και το βήμα προς το android 6 ακόμα καλύτερα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι γιατί έλεγα μετά τις διακοπές του αυγουστου να εβαζα μία globall μιας και υποστηρίζουν ελληνικά πλέον (σε αρχικό στάδιο οι dev) αν έχουν κάνει και το βήμα προς το android 6 ακόμα καλύτερα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δεν υπαρχει λογος...

οταν περαστει η android 6 θα θελει full wipe οποτε αμα σε βολευει δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις την ελληνικη..αστην να φτιαξουν φουλ ελληνικα και μετα (γνωμη μου παντα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με το edl ή το fastboot..

Προς το παρών το θέμα είναι λίγο μπάχαλο.

Χθες έφαγα μια ώρα να ψάχνω γιατί η νέα android 6 developer 6.7.21 κλειδώνει το κινητό.

 

Thanks,

Όταν βρω λίγο χρόνο θα περάσω απο custom σε παλιότερη Global stable μέσω fastboot για να δω αν κλειδώνει πάλι και αν ναι, να δω αν ξεκλειδώει απλα με "fastboot oem unlock-go"

 

Υπάρχει κάποιο link με λίστα όλων των fastboot ROM?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για την πληροφόρηση :)

Παίρνεις backup όλα τα partitions ή μόνο EFS και κάποια ακόμα;

 

...ΟΛΑ !

...αυστηρώς + διά ροπάλου, τικάρεις Ο-Λ-Ε-Σ τις επιλογές των partitions !

...αυτός είναι ο λόγος που βάζεις τον Alka !

...το EFS το έχει και το επίσημο TWRP !

Hate Me Now Bite Me Later
Link to comment
Share on other sites

1) στην 7.5.2 αφαίρεσαν το customization στα θέματα ή το κρύψανε κάπου και δεν το βρίσκω;

 

2) συνεχίζει να μην βγάζει φωτογραφία μέσω fingerprint ή το φτιάξανε και θέλει να κάνω κανα clean flash για να μου παίξει;

Δεν το εχει το αφαίρεσαν εντελώς το πρωτο που γράφεις και στο δεύτερο συνεχίζει να μην βγάζει φωτογραφία μέσω fingerprint .εγω την έβγαλα εχθες ,προχθές την έβαλα την 7.5.2 την νέα ελληνική και εχθές την άλλαξα.:ninja::ninja:

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...