Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα.

 

λεω να βαλω σε λιγο την τελευταια dev rom, απλά λεει στις οδηγιες οτι δε θελει πλεον advanced-> wipe cache, dalvic cache, ισχυει ?

περναμε κατευθειαν με install το zip ή καλυτερα πρωτα να κανουμε τα wipe ως συνηθως ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια καλησπερα.

 

λεω να βαλω σε λιγο την τελευταια dev rom, απλά λεει στις οδηγιες οτι δε θελει πλεον advanced-> wipe cache, dalvic cache, ισχυει ?

περναμε κατευθειαν με install το zip ή καλυτερα πρωτα να κανουμε τα wipe ως συνηθως ?

 

Σε ποια είσαι τώρα; Κ ποια θέλεις να βάλεις; Ελληνική;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια είσαι τώρα; Κ ποια θέλεις να βάλεις; Ελληνική;

 

ειμαι στην 6.6.30 miui 8 GTV Developer και θελω να περασω την επομενη ελληνικη, την 6.7.7. GTV.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην 6.6.30 miui 8 GTV Developer και θελω να περασω την επομενη ελληνικη, την 6.7.7. GTV.

 

Καλά είναι να κάνεις στην αρχή.(δεν έχεις να χάσεις κάτι)

Στο τέλος κάνει μόνο του αν δεις το script της ρομ..

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι να κάνεις στην αρχή.(δεν έχεις να χάσεις κάτι)

Στο τέλος κάνει μόνο του αν δεις το script της ρομ..

 

μπορει και απο τον updater του τηλ να κανει σωστα; απλα το βαζει στο αναλογο φακελο μεσα στο τηλ.

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

μπορει και απο τον updater του τηλ να κανει σωστα; απλα το βαζει στο αναλογο φακελο μεσα στο τηλ.

 

Ναι κανονικά αλλα δεν το προτείνει κανείς από την στιγμή που έχεις twrp.

Link to comment
Share on other sites

Oficial rom στέλνες για κωδικό ξεκλειδωματος κανει κάποιες μέρες να έρθει όχι από κινητό wind και μετά περνάς τηλ ελληνική....

 

Τι εννοείς στέλνω για κωδικό ξεκλειδώματος?

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο οι βραζιλοπορτογαλοι τα έμπλεξαν για καντα ποιο ξεκάθαρα για να μην έχεις έξτρα δουλειά μετά.

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο οι βραζιλοπορτογαλοι τα έμπλεξαν για καντα ποιο ξεκάθαρα για να μην έχεις έξτρα δουλειά μετά.

 

Κάνε μια ανάλυση έχω βαρεθεί να γράφω..

Ξεκίνα με το τι είναι ο bootloader και γτ τον ξεκλειδώνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς στέλνω για κωδικό ξεκλειδώματος?

Αν θελεις να περασεις ελληνικη ρομ για να εχεις ελληνικο μενου πρεπει να ξεκλειδωσεις τον Bootloader εδω αναλυτικα τι ειναι

ΕΔΩ κανεις αιτηση για να μπορεσεις να ξεκλειδωσεις μολις ερθει το τηλ.

για να ξεκλειδωσεις ποιο ευκολα να το αγορασεις με official dev rom ή stable ...

Αν τα παραπανω σου φαίνονται βουνο και δεν "το εχεις" και φυσικα δεν σε ενοχλουν τα ελληνικα στο μενου (ελληνικο πληκτρολογιο μπορει να βαλεις οποτε θελεις)το παραγγελνεις απο την αρχη με Official GLOBAL rom και εχεις και Playstore και ΟΤΑ αναβαθμισεις.

Ριξε και εδω μια ματια για περισσοτερες πληροφοριες

Edited by astrah

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι, θέλω να κάνω 2 άσχετες μεταξύ τους ερωτήσεις.

 

Η πρώτη είναι αν μπορείς με όλες τις κάρτες (με paypal) να αγοράσεις από vickmall, δηλαδή είτε πειραιώς, είτε eurobank κλπ ή μετά τα capital controls κάποιες παρουσιάζουν πρόβλημα;

 

Η δεύτερη έχει να κάνει με τα roms που συζητάτε. Γενικά, επειδή δεν έχω ξαναασχοληθεί ποτέ με κινητά, δεν έχω ιδέα τι παίζει και δεν εχω κανει root ποτέ ούτε τι ακριβώς είναι τα roms δεν ξέρω, υποθέτω εκδόσεις λειτουργικών συστημάτων. Αυτό που θέλω είναι να έχω ένα καλό και με updates λειτουργικό, δεν με μοιάζουν τα ελληνικά. Αυτό που θα παραγγείλω θα είναι μάλλον το Global Rom&Google play store(No Greek language). Απ' ότι βλέπω κάνετε αλλαγές σε άλλες rom. Οπότε η ερώτησή μου είναι γιατί κάνετε αλλαγές σε roms και δεν χρησιμοποιείται αυτή που έρχεται επίσημα (αυτή που θα πάρω); Τι προσφέρει μια custom rom; Είναι πιο updated?

Edited by Giannis0
Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να περασεις ελληνικη ρομ για να εχεις ελληνικο μενου πρεπει να ξεκλειδωσεις τον Bootloader εδω αναλυτικα τι ειναι

ΕΔΩ κανεις αιτηση για να μπορεσεις να ξεκλειδωσεις μολις ερθει το τηλ.

για να ξεκλειδωσεις ποιο ευκολα να το αγορασεις με official dev rom ή stable ...

Αν τα παραπανω σου φαίνονται βουνο και δεν "το εχεις" και φυσικα δεν σε ενοχλουν τα ελληνικα στο μενου (ελληνικο πληκτρολογιο μπορει να βαλεις οποτε θελεις)το παραγγελνεις απο την αρχη με Official GLOBAL rom και εχεις και Playstore και ΟΤΑ αναβαθμισεις.

Ριξε και εδω μια ματια για περισσοτερες πληροφοριες

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι, θέλω να κάνω 2 άσχετες μεταξύ τους ερωτήσεις.

 

Η πρώτη είναι αν μπορείς με όλες τις κάρτες (με paypal) να αγοράσεις από vickmall, δηλαδή είτε πειραιώς, είτε eurobank κλπ ή μετά τα capital controls κάποιες παρουσιάζουν πρόβλημα;

 

Η δεύτερη έχει να κάνει με τα roms που συζητάτε. Γενικά, επειδή δεν έχω ξαναασχοληθεί ποτέ με κινητά, δεν έχω ιδέα τι παίζει και δεν εχω κανει root ποτέ ούτε τι ακριβώς είναι τα roms δεν ξέρω, υποθέτω εκδόσεις λειτουργικών συστημάτων. Αυτό που θέλω είναι να έχω ένα καλό και με updates λειτουργικό, δεν με μοιάζουν τα ελληνικά. Αυτό που θα παραγγείλω θα είναι μάλλον το Global Rom&Google play store(No Greek language). Απ' ότι βλέπω κάνετε αλλαγές σε άλλες rom. Οπότε η ερώτησή μου είναι γιατί κάνετε αλλαγές σε roms και δεν χρησιμοποιείται αυτή που έρχεται επίσημα (αυτή που θα πάρω); Τι προσφέρει; Είναι πιο updated?

 

Για το πρώτο καλύτερα να ρωτήσεις στο ανάλογο θέμα για το paypal ... για το δεύτερο σωστά υποθετεις οι ρομς είναι εκδόσεις του λειτουργικου του τηλεφώνου . Σωστα διαλεξες την ρομ αυτή. Και τέλος κάνουμε αλλαγές γιατί δοκιμαζουμε τις ποιο σταθερές και σε απόδοση και σε εξοικονόμηση ενέργειας για το τηλ. Που δεν προϋποθέτει ότι θα είναι η τελευταία ρομ που έχει βγει από την xiaomi. Ή μπορεί να είναι η προηγούμενη από αυτή που ήρθε το τηλ πχ.

Edited by astrah

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο καλύτερα να ρωτήσεις στο ανάλογο θέμα για το paypal ... για το δεύτερο σωστά υποθετεις οι ρομς είναι εκδόσεις του λειτουργικου του τηλεφώνου . Σωστα διαλεξες την ρομ αυτή. Και τέλος κάνουμε αλλαγές γιατί δοκιμαζουμε τις ποιο σταθερές και σε απόδοση και σε εξοικονόμηση ενέργειας για το τηλ. Που δεν προϋποθέτει ότι θα είναι η τελευταία ρομ που έχει βγει από την xiaomi. Ή μπορεί να είναι η προηγούμενη από αυτή που ήρθε το τηλ πχ.

 

Οπότε για να έχω την καλύτερη έκδοση πρέπει να ξεκλειδώσω τον bootloader και να κάνω root την συσκευή; Η καλύτερη έκδοση rom ποια είναι;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε για να έχω την καλύτερη έκδοση πρέπει να ξεκλειδώσω τον bootloader και να κάνω root την συσκευή; Η καλύτερη έκδοση rom ποια είναι;

 

Μείνε με την global, οι αλλαγές είναι απειροελάχιστες. αν θες αργότερα να ασχοληθείς για να δεις τι είναι flash,root,rom κτλ το κάνεις. αν δεν θες δεν έχει νόημα γιατί διαφορές δεν θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Μείνε με την global, οι αλλαγές είναι απειροελάχιστες. αν θες αργότερα να ασχοληθείς για να δεις τι είναι flash,root,rom κτλ το κάνεις. αν δεν θες δεν έχει νόημα γιατί διαφορές δεν θα δεις.

 

Η Global που θα μου έρθει αν παραγγείλω τώρα είναι βασισμένη στο Lollipop ή το Marshmallow?

Link to comment
Share on other sites

Η Global που θα μου έρθει αν παραγγείλω τώρα είναι βασισμένη στο Lollipop ή το Marshmallow?

 

lollilop, marshmallow δεν έχει δει ακόμα το κινητό αυτό

Link to comment
Share on other sites

To Greenify το χρησιμοποιεί κανείς στο συγκεκριμένο τηλέφωνο; Είναι οκ ή έχει θέματα;

Υπάρχει η εφαρμογή security που κάνει ακριβώς ότι κάνει και το Greenify. Γιατί δεν φτιάχνεις ένα καλό προφίλ με εφαρμογές που χρησιμοποιείς και ποιες δεν θέλεις να μένουν ανοιχτές μετά από λίγο;

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Οπότε για να έχω την καλύτερη έκδοση πρέπει να ξεκλειδώσω τον bootloader και να κάνω root την συσκευή; Η καλύτερη έκδοση rom ποια είναι;

Όπως λέει και ο φίλος xander δεν θα καταλάβεις διάφορα εκτός από τα ελληνικά σε σχέση με την global. Δεν χρειάζεται να κάνεις και ροοτ την συσκευή ... αυτά είναι ακόμα ποιο ανώτερα μαθηματικά...

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο φίλος xander δεν θα καταλάβεις διάφορα εκτός από τα ελληνικά σε σχέση με την global. Δεν χρειάζεται να κάνεις και ροοτ την συσκευή ... αυτά είναι ακόμα ποιο ανώτερα μαθηματικά...

 

Δεν είμαι άσχετος με τεχνολογία, ηλεκτρολόγος μηχανικός σπουδάζω, με κινητά είμαι επειδή το κινητό που έχω και θέλω να ξεφορτωθώ είναι ένα samsung με λειτουργικό bada! :p

 

Απλά θέλω ένα android για να μπορώ να μπαίνω εύκολα fb και να χρησιμοποιώ εφαρμογές γιατί δεν την παλεύω άλλο χωρίς αυτά. Βέβαια θέλω αν είναι και αξιόπιστο, καλό κλπ για αυτό ρωτάω τι να πάρω. Το Nexus 5X που σκεφτόμουν φοβάμαι ότι δεν θα μου κρατήσει πολύ καιρό λόγω της ραμ αλλά έχει και κακή μπαταρία οπότε νομίζω η καλύτερη επιλογή που έχω σε αυτά τα λεφτά είναι το xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ ότι ειναι δύσκολο να το βάλεις εξαλου το περνάει κατευθείαν η ελληνική ρομ πχ . Αλλά για το αν θα σου χρειαστεί κάπου εκτός ίσως από τον να μην έχεις διαφημίσεις αφού δεν είσαι hard core χρηστης

Τώρα για το ποιο να επιλέξεις είναι απόφαση σου....

Edited by astrah

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η εφαρμογή security που κάνει ακριβώς ότι κάνει και το Greenify. Γιατί δεν φτιάχνεις ένα καλό προφίλ με εφαρμογές που χρησιμοποιείς και ποιες δεν θέλεις να μένουν ανοιχτές μετά από λίγο;

 

Καλησπέρα.

Το Greenify ΔΕ κάνει το ίδιο πράγμα με την εφαρμογή security αλλά και με καμία άλλη εφαρμογή παρόμοια.

Είναι μοναδική διότι δε ''σκοτώνει'' κλείνοντας την εφαρμογές παρασκηνίου αλλά τις ''παγώνει''.

Με αυτό το τρόπο , την εφαρμογή security ή οποιαδήποτε άλλη παρόμοια , όταν ξεκινήσουν και πάλι θα χρειαστούν ακόμη περισσότερη ενέργεια και RAM για να μαζέψουν τα δεδομένα που διαγράφονται όταν κάνεις kill.

Το Greenify εντοπίζει τη συμπεριφορά των εφαρμογών που έχουμε στη συσκευή μας και μας δίνει τη δυνατότητα να τις "παγώσουμε".

Άρα εξοικονόμηση ενέργειας , δλδ μπαταρίας εις διπλούν.

Link to comment
Share on other sites

To Greenify το χρησιμοποιεί κανείς στο συγκεκριμένο τηλέφωνο; Είναι οκ ή έχει θέματα;

Εγω το χρησιμοποιώ και δουλεύει τζάμι

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...