Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διάβασες τους οδηγούς; είναι απλοί. Τουλάχιστον μέχρι να φλασαρεις την ελληνική είναι απλοί. Γιατί δεν δοκιμάζεις να διαβάσεις και προσεκτικά να το εφαρμόσεις;

 

μου το εστειλαν με multi και βλεποντας ολο αυτο το κατεβατο πελαγωνω :lol:

σε περιπτωση που αποφασησω να προχωρισω μονος μου...χρειαζεται να το ξεκλειδωσω πρωτα και μετα να περασω μια official η την περναω επιτοπου;

Link to comment
Share on other sites

μου το εστειλαν με multi και βλεποντας ολο αυτο το κατεβατο πελαγωνω :lol:

σε περιπτωση που αποφασησω να προχωρισω μονος μου...χρειαζεται να το ξεκλειδωσω πρωτα και μετα να περασω μια official η την περναω επιτοπου;

Για να πας σε official dev πχ για να ξεφύγεις τουλάχιστον από την προβληματική δεν θέλει ξεκλειδωμα. Αν θέλεις να περάσεις ελληνική, εφόσον πας σε official dev θα πρέπει να ξεκλειδώσεις bootloader.

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

μου το εστειλαν με multi και βλεποντας ολο αυτο το κατεβατο πελαγωνω :lol:

σε περιπτωση που αποφασησω να προχωρισω μονος μου...χρειαζεται να το ξεκλειδωσω πρωτα και μετα να περασω μια official η την περναω επιτοπου;

 

Εννοείται πως ναι. Και μην το καθυστερείς μην σου μείνει στα χέρια..

 

Μαρία έχεις ρουτάρει;

Αν ναι πάνε system/usr/keylayout/ft5x06_ts.kl , στο τέλος θα δεις τα κουμπιά σου. Βάλε μία # μπροστά στο καθένα.

θα είναι κάπως έτσι

#key 158 BACK

#key 139 MENU

#key 172 HOME

κλπ ,

Με αυτόν τον τρόπο τα απενεργοποιείς τελείως..

Κάνε επανεκκίνηση και ξανά - βγάλε τις #..

Αν δεν είσαι σίγουρη μην το κάνεις....

Edited by geoanto555
Link to comment
Share on other sites

Για να πας σε official dev πχ για να ξεφύγεις τουλάχιστον από την προβληματική δεν θέλει ξεκλειδωμα. Αν θέλεις να περάσεις ελληνική, εφόσον πας σε official dev θα πρέπει να ξεκλειδώσεις bootloader.

 

οκ ευχαριστω...

μπορω να εχω link για official dev και για την ελληνικη;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εννοείται πως ναι. Και μην το καθυστερείς μην σου μείνει στα χέρια..

 

εννοειται πως ναι...τι;

το κινητο το εχω στην ακρη...χρησημοποιω την παλια μου συσκευη

Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως ναι...τι;

το κινητο το εχω στην ακρη...χρησημοποιω την παλια μου συσκευη

 

Sorry άλλο έγραφα και απάντησα και σε σένα.

Για official ρομ δεν χρειάζεσαι ξεκλείδωμα.. πας κατευθείαν.

Μην το αφήνεις γτ πολλοί απέκτησαν θέμα ... μετά από χρήση multi rom.

 

Υπάρχει κανένας με ρουτ να κάνουμε μία δοκιμή?.(να μην κωλώνει εννοείται... )

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά λίγο προσοχή στις οδηγίες θέλει και διάβασμα 2-3 φορές. Όλα με ηρεμία και βημα βήμα. Οπου μπλοκαρετε κάπου απλα θεστε την απορία.

Παντα η πρώτη φορά που δεν θα χρειαστεί να γίνει παλι;)

Για multi σε official dev υπάρχει οδηγος που έχουν θέσει τα παιδιά εδω.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως ναι. Και μην το καθυστερείς μην σου μείνει στα χέρια..

 

Μαρία έχεις ρουτάρει;

Αν ναι πάνε system/usr/keylayout/ft5x06_ts.kl , στο τέλος θα δεις τα κουμπιά σου. Βάλε μία # μπροστά στο καθένα.

θα είναι κάπως έτσι

#key 158 BACK

#key 139 MENU

#key 172 HOME

κλπ ,

Με αυτόν τον τρόπο τα απενεργοποιείς τελείως..

Κάνε επανεκκίνηση και ξανά - βγάλε τις #..

Αν δεν είσαι σίγουρη μην το κάνεις....

 

Καλημέρα! Είχα ήδη δοκιμάσει advanced wipe και δεν λειτουργησε ποτέ.. Γι΄αυτό έκανα factory reset μέσα από τις ρυθμίσεις και ξεκόλλησε ευτυχώς..

Το θέμα μου τώρα είναι άλλο. Αφου έκανα που έκανα factory reset, είπα να ξαναπαπεράσω την ρομ και να κάνω wipe data/ cache/ dalvik/system.

Την πρώτη φορά που πήγα να την φλασάρω έβγαλε ενα error 7 (κάποιο πρόβλημα με το system έλεγε) και την δεύτερη πέρασε κανονικά. Αναβάθμισα και twrp στην τελευταία έκδοση. Μετά πήγα να περάσω το su zip, με αυτήν τη σειρά τα κάνω πάντα. Αλλά το κινητό δεν ρουτάρεται με τίποτα...

Σημειωτέον ότι έχω ρουτάρει και ξερουτάρει το εν λόγω κινητό χωρίς κανένα πρόβλημα πάνω από 10 φορές.

Δοκίμασα με πολλές versions του zip και με αυτό που έχει μέσα η ρομ και σε ρωτάει στο τέλος, αλλά τίποτα.

Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είχα ήδη δοκιμάσει advanced wipe και δεν λειτουργησε ποτέ.. Γι΄αυτό έκανα factory reset μέσα από τις ρυθμίσεις και ξεκόλλησε ευτυχώς..

Το θέμα μου τώρα είναι άλλο. Αφου έκανα που έκανα factory reset, είπα να ξαναπαπεράσω την ρομ και να κάνω wipe data/ cache/ dalvik/system.

Την πρώτη φορά που πήγα να την φλασάρω έβγαλε ενα error 7 (κάποιο πρόβλημα με το system έλεγε) και την δεύτερη πέρασε κανονικά. Αναβάθμισα και twrp στην τελευταία έκδοση. Μετά πήγα να περάσω το su zip, με αυτήν τη σειρά τα κάνω πάντα. Αλλά το κινητό δεν ρουτάρεται με τίποτα...

Σημειωτέον ότι έχω ρουτάρει και ξερουτάρει το εν λόγω κινητό χωρίς κανένα πρόβλημα πάνω από 10 φορές.

Δοκίμασα με πολλές versions του zip και με αυτό που έχει μέσα η ρομ και σε ρωτάει στο τέλος, αλλά τίποτα.

Καμία ιδέα?

Το ερρορ 7 δηλώνει ότι δεν περνάει και καλά έναν έλεγχο.

Βάλε το παλιό recovery και ξανα δοκίμασε..

Η βάλε το 3.0.0 από τον οδηγό .

Link to comment
Share on other sites

Το ερρορ 7 δηλώνει ότι δεν περνάει και καλά έναν έλεγχο.

Βάλε το παλιό recovery και ξανα δοκίμασε..

Η βάλε το 3.0.0 από τον οδηγό .

 

Με το 3.0.2-2 που ήμουν τόσο καιρό μια χαρά μπορούσα.

Εβαλα το 3.00 από τον οδηγό και τίποτα... οταν το φλασάρω λέει done... μετά με ρωτάει εάν θέλω να το ξαναπεράσει μόνο του και ό,τι κι αν απαντήσω σε αυτό, μόλις κάνω reboot to system δεν έχω ροοτ.

Link to comment
Share on other sites

Με το 3.0.2-2 που ήμουν τόσο καιρό μια χαρά μπορούσα.

Εβαλα το 3.00 από τον οδηγό και τίποτα... οταν το φλασάρω λέει done... μετά με ρωτάει εάν θέλω να το ξαναπεράσει μόνο του και ό,τι κι αν απαντήσω σε αυτό, μόλις κάνω reboot to system δεν έχω ροοτ.

 

Το superSU υπάρχει μέσα; Μπαίνεις - κάνεις την διαδικασία;

 

Πες μου λίγο έκανες και wipe system;;;

Edited by geoanto555
Link to comment
Share on other sites

To super su , πέραν του ότι είναι ενσωματομένο στην ελληνική ρομ, το έχω και ως ζιπάκι (δύο εκδόσεις μάλιστα), μέσα στην internal, στον download folder.

Κάνω την διαδικασία κανονικά. Μπαίνω twrp, install, επιλέγω το ζιπ απο το download, swipe to flash, και reboot to system. Τα κλασικά δηλαδή.

Πριν μου κάνει reboot to system, μου βγάζει ένα μήνυμα your device does not seem to be rooted , do you want to install supersu zip? (αυτό στο ρωτάει όταν φλασάρεις την ελληνική ρομ που έχει ενσωματομένο το ζιπάκι, στην περίπτωσή μου δεν θα έπρεπε να το ρωτάει τωρα...) Ο,τι κι αν απαντήσω σε αυτό (γιατί αν δεν απαντήσεις τίποτα δεν μπορείς να κάνεις reboοt to system), δεν έχω ροοτ μετά.

Link to comment
Share on other sites

To super su , πέραν του ότι είναι ενσωματομένο στην ελληνική ρομ, το έχω και ως ζιπάκι (δύο εκδόσεις μάλιστα), μέσα στην internal, στον download folder.

Κάνω την διαδικασία κανονικά. Μπαίνω twrp, install, επιλέγω το ζιπ απο το download, swipe to flash, και reboot to system. Τα κλασικά δηλαδή.

Πριν μου κάνει reboot to system, μου βγάζει ένα μήνυμα your device does not seem to be rooted , do you want to install supersu zip? (αυτό στο ρωτάει όταν φλασάρεις την ελληνική ρομ που έχει ενσωματομένο το ζιπάκι, στην περίπτωσή μου δεν θα έπρεπε να το ρωτάει τωρα...) Ο,τι κι αν απαντήσω σε αυτό (γιατί αν δεν απαντήσεις τίποτα δεν μπορείς να κάνεις reboοt to system), δεν έχω ροοτ μετά.

Εννοώ αν μέσα στο λειτουργικό σου δημιουργεί την εφαρμογή supersu..

Tελικά έκανες system;

ποιο super SU έχεις; Η 7.5 θέλει αν δεν κάνω λάθος το 2.76

Edited by geoanto555
Link to comment
Share on other sites

οχι πως να μου την δημιουργήσει... αφού όσες φορές και αν φλασάρω το ροοτ ζιπάκι, ενώ λέει done , όταν κάνω reboot to system , με έναν μαγικό τρόπο σαν να εξαφανίζεται. δεν μου δημιουργεί την εφαρμογή super su, και αν την εγκαταστήσω απο το play λέει φυσικά ότι sorry, there are no su binaries installed.

system είχα κάνει απο χθες το βράδυ. Λες αυτό να έκανε την δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

οχι πως να μου την δημιουργήσει... αφού όσες φορές και αν φλασάρω το ροοτ ζιπάκι, ενώ λέει done , όταν κάνω reboot to system , με έναν μαγικό τρόπο σαν να εξαφανίζεται. δεν μου δημιουργεί την εφαρμογή super su, και αν την εγκαταστήσω απο το play λέει φυσικά ότι sorry, there are no su binaries installed.

system είχα κάνει απο χθες το βράδυ. Λες αυτό να έκανε την δουλειά?

 

Όχι έπρεπε να γίνει το system γτ αν είχες κάνει ροοτ την προηγούμενη ρομ θα είχε κρατήσει κλειδωμένα αρχεία του superSU στο system.

Τσέκαρε την έκδοση που κάνεις install.. Εννοείται έχεις backup..

Aν δεν έχεις την 2.76 μην φλασάρεις καν..

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αν μέσα στο λειτουργικό σου δημιουργεί την εφαρμογή supersu..

Tελικά έκανες system;

ποιο super SU έχεις; Η 7.5 θέλει αν δεν κάνω λάθος το 2.76

 

Το 2.76 ήταν το πρώτο που δοκίμασα. επίσης 2.65 και 2.71 beta. δεν περνάει κανένα.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο πέραν του να ξαναπεράσω την ρομ από πάνω και να την αφήσω να περάσει το δικό της (αν και ποτέ δεν το έκανα έτσι, προτιμούσα να περνάω μόνη μου ξεχωριστά το super su), μήπως λειτουργήσει έτσι... όλα τα κουλά σε μένα από χθες, χαχα...

Link to comment
Share on other sites

Το 2.76 ήταν το πρώτο που δοκίμασα. επίσης 2.65 και 2.71 beta. δεν περνάει κανένα.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο πέραν του να ξαναπεράσω την ρομ από πάνω και να την αφήσω να περάσει το δικό της (αν και ποτέ δεν το έκανα έτσι, προτιμούσα να περνάω μόνη μου ξεχωριστά το super su), μήπως λειτουργήσει έτσι... όλα τα κουλά σε μένα από χθες, χαχα...

 

Μάλλον υπάρχει ασυμβατότητα ...

Πέρνα το δικό της καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

ηρθε το νεο εβδομαδιαιο update 6.7.7 . Πραγματικα με τοση υποστηριξη και εβδομαδιαιες αναβαθμισεις για καποιον που δεν εχει προβλημα με το αγγλικο μενου του απορω για ποιο λογο να αλλαξεις ρομ και να περιμένεις μετα κάποιους μηνες για να περασεις με το χερι και οταν το μαθεις την επομενη αναβαθμιση. Ολα αυτα με την προυποθεση οτι το κινητο δουλευει απροβληματιστα με την official rom οπως συμβαινει στο συγκεκριμενο τηλεφωνο. ....ειδικα διαβαζοντας αρκετους/ες τα προβληματα που "κολλατε" μετα το περασμα ελληνικων ρομ απορώ γιατί δεν μενετε στην official

 

Ακριβοπληρωνα τοσα χρονια samsung & lg και επαιρνα αναβαθμιση 1 φορα το χρονο , μπορει και καμια, και εδω καθε βδομαδα εχεις update!!!

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κανείς που να μην του λειτουργούσε ο ήχος αναπαντητων κλήσεων?

Όταν λες ο ήχος τω αναπάντητων τι εννοείς ακριβώς; σε κανονική κλήση δηλ ακούγεται κανονικά;

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον υπάρχει ασυμβατότητα ...

Πέρνα το δικό της καλύτερα..

 

να ρωτήσω κάτι ? χωρίς ροοτ δεν μπορώ να πάρω nandroid από twrp? Διαγράφηκε μυστηριωδώς το προηγούμενο, πάω να πάρω καινούριο, και κολλάει και δεν το τελειώνει. Πατάω cancel και ούτε τότε ανταποκρίνεται. Έπρεπε να πατήσω 20 δεύτερα το power off για να σταματήσει.

Σόρρυ που σε ζάλισα!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι ? χωρίς ροοτ δεν μπορώ να πάρω nandroid από twrp? Διαγράφηκε μυστηριωδώς το προηγούμενο, πάω να πάρω καινούριο, και κολλάει και δεν το τελειώνει. Πατάω cancel και ούτε τότε ανταποκρίνεται. Έπρεπε να πατήσω 20 δεύτερα το power off για να σταματήσει.

Σόρρυ που σε ζάλισα!

 

Κάτι δεν πάει καλά.....

Μπες από το TWRP και κάνε check filesystem σε όλα τα partitions.

Κι εμένα έκανε λαλακίες και μετά από το check filesystem φλάσαρε τη rom κανονικά.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα χθες από vickmall με multi Rom πριν διαβάσω εδώ ότι δεν είναι οκ. Θα τους στείλω τώρα να μου περάσουμε τελικά την global. Τόσα προβλήματα έχει η multi :cry:;

Με την global δεν θα έχω ελληνικά, μόνο αγγλικά;

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό στα χέρια μου από τη Δευτέρα και έχω κάνει αίτηση για ξεκλείδωμα (φοράει dev ROM, συγκεκριμένα MIUI 8 6.6.23 BETA)

 

Έχω σκοπό να περάσω την ελληνική ΡΟΜ, ωστόσο επειδή έχω διάφορα ενοχλητικά θεματάκια με τη dev (πχ κάνει συχνά logout από το google account και πρέπει να διαγράφω και να ξαναπροσθέτω το λογαριασμό μου ή ακόμα χειρότερα να επανεγκαθιστώ το πλέι στορ, επίσης συχνά δε βγαίνουν ειδοποιήσεις για whatsapp, FB, gmail εκτός αν ανοίξω την εφαρμογή, το LTE δε δουλεύει και συνδέομαι με 3G...) ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποια γρήγορη λύση για να περάσω χωρίς ξεκλείδωμα κάποια άλλη ΡΟΜ (εκτός βέβαια αν δυσκολεύει πολύ μετά το να περάσω την ελληνική). Μια προσωρινή λύση δηλαδή για αυτές τις 15-20 ( ; ) μέρες που θα περιμένω. Δε με ενδιαφέρει η ελληνική γλώσσα, κυρίως να έχει play store που να δουλεύει σταθερά και γενικά σταθερότερη λειτουργία.

 

(Ένα άλλο δευτερεύον θέμα είναι ότι πχ στα ποστ στο FB οι μη αγγλικοί χαρακτήρες δεν εμφανίζονται σωστά. Τα ελλήνικά με περίεργη γραμματοσειρά και κάποιοι άλλοι, όπως οι σουηδικοί ö ä å καθόλου. Είναι πρόβλημα της ΡΟΜ αυτό ή κάνω εγώ κάτι λάθος; Στα μηνύματα στο messenger φαίνονται κανονικά.)

 

Για να ανοίγουν σωστά οι ειδοποιήσεις, θα πρέπει να δώσεις permissions στις εφαρμογές που θες, να μπορούν να κάνουν auto start από την εφαρμογή security πας permissions->autostart (προσοχή να ορίσεις να μπορούν να ανοίγουν και μόνες τους και από άλλες εφαρμογές).

Επίσης από την ίδια εφαρμογή καλό είναι να πας και στο battery->app battery saver και να ορίσεις να εξαιρεθούν οι εφαρμογές που δεν θες να κλείνουν για εξοικονόμηση μπαταρίας.

 

Εγώ το έκανα για gmail, google account manager google, services framework, skype και ότι άλλο σχετικό και νομίζω είναι οκ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω δύο κάρτες sim, μία cosmote στη slot 1 και μία vodafone στη slot 2.

To cosmote μου κλείνει μόνο του ενώ στη συσκευή δείχνει ανοιχτό και ότι έχει σήμα.

Κάνω reboot στρώνει και έρχονται και όλα τα sms με τις κλήσεις.

Φοράω Global Stabe 7.3.7.0 (LHOMIDD).

Το έχει πάθει κανείς άλλος;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...