Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα,

Από το Σάββατο το βράδυ το κινητό τρέχει sMiui 8 dev 6.6.30 και είμαι κατενθουσιασμένος.

Πριν είχα περάσει την Ελληνική dev 8 αλλά αναγκάστηκα να την βγάλω λόγω των γνωστών προβλημάτων στον ήχο.

Στην sMiui ο ήχος είναι άψογος, τόσο στη συσκευή όσο και στο bluetooth ακουστικό που χρησιμοποιώ.

Εντυπώσεις:

Όλα τρέχουν σαν νεράκι.

Η μπαταρία με λιώσιμο, φλασαρίματα κλπ. έβγαλε δύο μέρες άνετα με 4 ώρες οθόνη.

Στο Antutu πήγε χαμηλότερα στα 68150.

Στο Real Pi Benchmark Έκανε 6,33 sec για να υπολογίσει 1000000 ψηφία όταν με την 7 είχε κάνει 6,50 sec.

Στο Sunspider επίσης πυροβολεί με συνολικό χρόνο 604,9ms.

Πάντως γενικά η 8 είναι πιο ramοβόρα,καθώς έχει 200 - 300 Mb λιγότερη free ram από την 7.(μάλλον από αυτό είναι και το χαμηλότερο σκορ στο Antutu)

Η μετάφραση στα Ελληνικά είναι άψογη (προφανώς ο dev χρησιμοποιεί language files από την Ελληνική κοινότητα)

Επίσης βρήκα ένα mod στο XDΑ το οποίο ξεκλειδώνει την 800άρα και δοκιμάστηκε στην ίδια ακριβώς dev 6.6.30

(δεν το δοκίμασα ίσως το κάνω αργότερα)

 

Αυτά προς το παρόν.

 

φιλε μου πως την περασες την Miui 8 dev 6.6.30 ???? εγω εχω την 6,5,19 dev . http://en.miui.com/download-301.html την δευτερη και δεν ξερω πως να την περασω την Miui 8 dev 6.6.30 .. μπορεις να μου πεις?

Edited by sakoulakis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλημέρα,

Από το Σάββατο το βράδυ το κινητό τρέχει sMiui 8 dev 6.6.30 και είμαι κατενθουσιασμένος.

Πριν είχα περάσει την Ελληνική dev 8 αλλά αναγκάστηκα να την βγάλω λόγω των γνωστών προβλημάτων στον ήχο.

Στην sMiui ο ήχος είναι άψογος, τόσο στη συσκευή όσο και στο bluetooth ακουστικό που χρησιμοποιώ.

Εντυπώσεις:

Όλα τρέχουν σαν νεράκι.

Η μπαταρία με λιώσιμο, φλασαρίματα κλπ. έβγαλε δύο μέρες άνετα με 4 ώρες οθόνη.

Στο Antutu πήγε χαμηλότερα στα 68150.

Στο Real Pi Benchmark Έκανε 6,33 sec για να υπολογίσει 1000000 ψηφία όταν με την 7 είχε κάνει 6,50 sec.

Στο Sunspider επίσης πυροβολεί με συνολικό χρόνο 604,9ms.

Πάντως γενικά η 8 είναι πιο ramοβόρα,καθώς έχει 200 - 300 Mb λιγότερη free ram από την 7.(μάλλον από αυτό είναι και το χαμηλότερο σκορ στο Antutu)

Η μετάφραση στα Ελληνικά είναι άψογη (προφανώς ο dev χρησιμοποιεί language files από την Ελληνική κοινότητα)

Επίσης βρήκα ένα mod στο XDΑ το οποίο ξεκλειδώνει την 800άρα και δοκιμάστηκε στην ίδια ακριβώς dev 6.6.30

(δεν το δοκίμασα ίσως το κάνω αργότερα)

 

Αυτά προς το παρόν.

 

 

Φίλε μου είδα ότι έβαλες την Dev 6.6.30 και είσαι ευχαριστημένος..

Έχω και εγώ πρόβλημα στον ήχο κατά την διάρκεια της κλήσης . Ακούγεται σχετικά χαμηλά και ιδιαίτερα σε θορυβώδες περιβάλλον δεν ακούς.

Το ίδιο πρόβλημα είχες και εσύ;

Λύθηκε με την Dev ;

Από μπαταρία και κάμερα τι λέει;

Εγώ είμαι με ξεκλείδωτο bootloader και την ελληνική 7.2.2.0 rom

Από που την κατεβάζω την Dev και πως την εγκαθιστω;;

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι το εξωτερικό ηχείο (ακούω συχνά ιντερνετικό ραδιόφωνο) έχει χαμηλή ένταση.Το έχω στο τέρμα και στις ρυθμίσεις.Κάνω κάτι λάθος?
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι το εξωτερικό ηχείο (ακούω συχνά ιντερνετικό ραδιόφωνο) έχει χαμηλή ένταση.Το έχω στο τέρμα και στις ρυθμίσεις.Κάνω κάτι λάθος?

 

Τι εννοείς με το "κάνω κάτι λάθος" ;

Εχεις περισσότερη ένταση με άλλο τρόπο αναπαραγωγής;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Πριν από λίγες μέρες είχα κάνει αίτηση για ξεκλείδωμα στο miui.com και σημερα έλαβα στο κινητό το παρακάτω μήνυμα:

You've been granted the permission to unlock your device (Mi Account 161******). Download Mi Unlock Tool at http://en.miui.com/unlock/

Το Redmi note 3 pro δεν το έχω λάβει ακόμα, το περιμένω μέσα στην επόμενη βδομάδα λογικά. Η ερώτηση είναι λοιπόν η εξής :Κάνω κάποια ενέργεια τώρα μέσω pc ή μέσω του υπάρχοντος κινητού ή περιμένω πρώτα να παραλάβω το RN3pro;

Link to comment
Share on other sites

Το Redmi note 3 pro δεν το έχω λάβει ακόμα, το περιμένω μέσα στην επόμενη βδομάδα λογικά. Η ερώτηση είναι λοιπόν η εξής :Κάνω κάποια ενέργεια τώρα μέσω pc ή μέσω του υπάρχοντος κινητού ή περιμένω πρώτα να παραλάβω το RN3pro;

 

Ρίχνεις διάβασμα στους οδηγούς και περιμένεις,,

 

@bad281 να σαι καλάα

 

@yiannis238 πολύ γέλασα με την περίπτωση σου..χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Δεν ειναι Stable αυτην ειναι dev, εμείς περιμένουμε να την δώσουν στον λαό την νεα Stable , η ελληνική κοινότητα.:lol::lol::lol::p:D

 

Εγω που ειμαι με dev official μπορω να βάλω stable ελληνική? ποια ειναι η καλύτερη τρέχουσα? και κάποιο λινκ με την διαδικασια από dev official αφου ξεκλειδωσω σε stable ελληνικη?

 

Διαβαζω: Αν έχετε Developer ROM, θα πρέπει να κάνετε Wipe Data/Factory Reset πριν περάσετε την ROM.

Λόγω του ότι πάμε από νέα έκδοση σε παλιότερη απαραίτητο βήμα είναι να κάνουμε wipe data.

Σε αυτή την περίπτωση , μετά το wipe data, θα σβηστούν τα "πάντα" στο κινητό μας .Καλά είναι να έχουμε πάρει ένα backup. Πως γινεται το Wipe Data/Factory Reset?

Και επειδή το θα σβηστούν όλα με χαλάει ,

 

dev ελληνική της προκοπής υπάρχει ?

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Για πεστε κάποιος με official dev rom σας εκανε κανονικα ota update σε 6.6.30 ;

Γιατί εμενα κανει συνεχως το εξης : στο check for update λεει no update available και οτα παταω download δείχνει να κατεβαζει, μολις τελειωσει ζηταει reboot αλλα μετα δείχνει παλι 6.6.23 στα info

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειμαι με dev official μπορω να βάλω stable ελληνική? ποια ειναι η καλύτερη τρέχουσα? και κάποιο λινκ με την διαδικασια από dev official αφου ξεκλειδωσω σε stable ελληνικη?

 

Διαβαζω: Αν έχετε Developer ROM, θα πρέπει να κάνετε Wipe Data/Factory Reset πριν περάσετε την ROM.

Λόγω του ότι πάμε από νέα έκδοση σε παλιότερη απαραίτητο βήμα είναι να κάνουμε wipe data.

Σε αυτή την περίπτωση , μετά το wipe data, θα σβηστούν τα "πάντα" στο κινητό μας .Καλά είναι να έχουμε πάρει ένα backup. Πως γινεται το Wipe Data/Factory Reset?

 

Πρώτα πρέπει να ξεκλειδώσεις bootloader.

Μετά πρέπει να περάσεις custom recovery και Ελληνική ρομ.

Με wipe data σβήνονται τα πάντα από ρυθμίσεις και εφαρμογές.

Αν βάλεις custom recovery θα δεις στις επιλογές πως γίνονται τα wipe..

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρέπει να ξεκλειδώσεις bootloader.

Μετά πρέπει να περάσεις custom recovery και Ελληνική ρομ.

Με wipe data σβήνονται τα πάντα από ρυθμίσεις και εφαρμογές.

Αν βάλεις custom recovery θα δεις στις επιλογές πως γίνονται τα wipe..

 

Αυτη ειναι η διαδικασια για μενα που ειμαι dev ? ποια ελληνικη stable ρομ ειναι η τρεχουσα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ή γυναίκα μου έχει ένα Χιαομι note 3 pro 2gb 16gb το κινητό έχει την miui glodal 7.3(7.3.7.0) το θέμα πιο ειναι ότι από την πρώτη μέρα ή κάμερα δεν κάνει auto focus δηλαδή δεν καθαρίζει τις φωτογραφίες επίσης όταν ανοίγει την κάμερα τα χρώματα είναι κίτρινα τη να φτάει άραγε είναι θέμα ελαττωματικής κάμερας ή μήπως θέμα ρομ αντιμετωπίζει κανένας άλλος ίδιο ζήτημα?
Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η διαδικασια για μενα που ειμαι dev ? ποια ελληνικη stable ρομ ειναι η τρεχουσα?

Ναι αυτή είναι η διαδικασία.

Η τελευταία Ελληνική stable είναι η 7,3,2 αλλά πιστεύω γρήγορα θα βγει νέα.

Καλησπέρα παιδιά ή γυναίκα μου έχει ένα Χιαομι note 3 pro 2gb 16gb το κινητό έχει την miui glodal 7.3(7.3.7.0) το θέμα πιο ειναι ότι από την πρώτη μέρα ή κάμερα δεν κάνει auto focus δηλαδή δεν καθαρίζει τις φωτογραφίες επίσης όταν ανοίγει την κάμερα τα χρώματα είναι κίτρινα τη να φτάει άραγε είναι θέμα ελαττωματικής κάμερας ή μήπως θέμα ρομ αντιμετωπίζει κανένας άλλος ίδιο ζήτημα?

Αυτό που δεν εστιάζει το είχε κ ένας άλλος και απ΄οτι κατάλαβα κάτι είχε κουνηθεί στην κάμερα. Το πήγε σε κάποιον τεχνικό και το έφτιαξε.

Για τον χρωματισμό δοκίμασε άλλη εφαρμογή.. (google camera)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή είναι η διαδικασία.

Η τελευταία Ελληνική stable είναι η 7,3,2 αλλά πιστεύω γρήγορα θα βγει νέα.

Αυτό που δεν εστιάζει το είχε κ ένας άλλος και απ΄οτι κατάλαβα κάτι είχε κουνηθεί στην κάμερα. Το πήγε σε κάποιον τεχνικό και το έφτιαξε.

Για τον χρωματισμό δοκίμασε άλλη εφαρμογή.. (google camera)

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος ποια ειναι η διαφορα αυτων τον 2 rom http://en.miui.com/download-301.html#438 απο αυτων το 2 http://en.miui.com/download-301.html#439 Edited by sakoulakis
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει εδώ και έναν μήνα την αίτηση για να ξεκλειδώσω τον bootloader και ακόμα δεν έχω λάβει κάτι.

 

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος ποια ειναι η διαφορα αυτων τον 2 rom http://en.miui.com/download-301.html#438 απο αυτων το 2 http://en.miui.com/download-301.html#439

 

----- προσθήκη μηνύματος 61 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα λινκ που βάζεις ειναι ίδια.

το εφτιαξα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Θέλω ν αγοράσω το κινητό για την κοπέλα μου. Επειδή οι σελίδες είναι αρκετές αν κ διάβασα αρκετές μπορείτε να μου πείτε πως είναι απο θέμα lag, επίσης κάπου διαβασα οτι σε μερικούς δεν λειτουργούσε η 2η sim (χρειάζεται το 2καρτο χωρίς πρόβλήματα γτ ειναι εταιρικό και προσωπικό τηλ.). Αυτό που με ενδιαφέει κυρίως είναι να μην lagaρει και να έχει μια αξιοπρεπή κάμερα.

Νομίζω με αυτή την τιμή ειναι vfm. http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_308843.html αν όλα ειναι οκ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Χρειάζομαι τα φώτα σας. αγόρασα ενα 3 pro. ειχα την εντύπωση πως είχε hybrid sim tray. Αυτό ομως που εχει δεν παίρνει ούτε την nano sim αλλα ούτε και την micro sd card. Πρέπει να αγοράσω άλλο tray ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος ποια ειναι η διαφορα αυτων τον 2 rom http://en.miui.com/download-301.html#438 απο αυτων το 2 http://en.miui.com/download-301.html#439

 

----- προσθήκη μηνύματος 61 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το εφτιαξα

 

Οι πρώτες δύο είναι οι official global (stable και dev). Έχουν πολλές γλώσσες, πλην των ελληνικών , και ενσωματωμένες τις Google apps και play store.

Οι δευτερες είναι οι official China (stable και dev), έχουν μόνο Chinese και English, όχι Google apps, όχι play store (μπορείς να τα βάλεις μόνος σου βέβαια)

Είναι και οι δύο official, όπερ σημαίνει ΟΤΑ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Θέλω ν αγοράσω το κινητό για την κοπέλα μου. Επειδή οι σελίδες είναι αρκετές αν κ διάβασα αρκετές μπορείτε να μου πείτε πως είναι απο θέμα lag, επίσης κάπου διαβασα οτι σε μερικούς δεν λειτουργούσε η 2η sim (χρειάζεται το 2καρτο χωρίς πρόβλήματα γτ ειναι εταιρικό και προσωπικό τηλ.). Αυτό που με ενδιαφέει κυρίως είναι να μην lagaρει και να έχει μια αξιοπρεπή κάμερα.

Νομίζω με αυτή την τιμή ειναι vfm. http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_308843.html αν όλα ειναι οκ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Αν έχεις την σωστή ρομ, το κινητό δεν λαγκαρει πουθενά και αναγνωρίζει τις σιμ μία χαρά. Τα προβλήματα που αναφερεις παρουσιάζονται μόνο στις κακό γραμμένες vendor Roms που βάζουν κάποια κινεζομαγαζα.

Η κάμερα του είναι αξιοπρεπής αλλά χωλαινει σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Για τον vfm χαρακτήρα του κινητού ομως, είναι μία χαρά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα,

 

Χρειάζομαι τα φώτα σας. αγόρασα ενα 3 pro. ειχα την εντύπωση πως είχε hybrid sim tray. Αυτό ομως που εχει δεν παίρνει ούτε την nano sim αλλα ούτε και την micro sd card. Πρέπει να αγοράσω άλλο tray ?

Χμμ, τι εννοείς δεν τα παιρνει? Το κινητό έχει hybrid sim tray, που σημαίνει ότι επιλέγεις είτε μεταξύ 2 sim είτε μεταξύ μιας sim και SD card.

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Χμμ, τι εννοείς δεν τα παιρνει? Το κινητό έχει hybrid sim tray, που σημαίνει ότι επιλέγεις είτε μεταξύ 2 sim είτε μεταξύ μιας sim και SD card.

 

εννοώ οτι το tray που έχει είναι αυτό

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/48/Xiaomi_Redmi_Note_3_dual_SIM_card_tray.jpg

 

και οχι αυτό

http://cdn.ndtv.com/tech/images/xiaomi_redmi_note%203_teardown_sim_tray_ndtv.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...