Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και σε μένα το έκανε αυτό σε redmi 3 , αλλά πλέον παίρνει (δεν ξέρω βέβαια αν λειτουργεί σωστά , δεν έτυχε να κάνω restore, απλά πριν δεν έπαιρνε καν backup)

 

Με ολες και με stable δουλευε παντα. Ισως να εφταιγε το superSU το οποιο εχει μια επιλογη στις ρυθμισεις του τικαρισμενη για την πιο σωστη λειτουργια του titanium.

 

Μπορεί να έτυχε. Πάντως θα το ξαναδοκιμάσω :) .

Ναι στη CPU γράφει Hexa core....

Οπότε είσαι στο Pro. :) Η επίσημη ονομασία δεν περιλαμβάνει τη λέξη Pro. Έχει μπει ανεπίσημα για να γίνεται εύκολα ο διαχωρισμός των δύο συσκευών.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 Pro μου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια να κανω μια χαζη ερωτηση... Βλεπω οτι οτι στο vickmall υπαρχουν αυτες οι επιλογες:

1.Official Developer Rom (Only Chinese&English language)

2.Official Global Rom&Google play store(No Greek language)

3.Mulit-language ROM&Google play&Greek language

 

Ολα τα τηλεφωνα εχουν μαμα καποιο απο τα παραπανω (απο το εργοστασιο)? Δηλαδη σε περιπτωση που εγω θελω να εχει το 3 το ανοιγουν και του περνανε αυτοι απο το vickmall τα σχετικα?

Link to comment
Share on other sites

Η 3η ειναι unofficial αρα δεν παιζει να ειναι απο το εργοστάσιο...

 

Αμα θες ελληνικα καλυτερα παρτο με dev και περνα την ελληνικη μετα..

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αρα σε περιπτωση που επιλεξω το 3 σημαινει οτι ανοιγουν το τηλεφωνο αυτοι και κανουν οτι ειναι να κανουν; Πως διασφαλιζεται οτι δεν θα το γρατζουνισουν πχ (λεμε τωρα);
Link to comment
Share on other sites

Αρα σε περιπτωση που επιλεξω το 3 σημαινει οτι ανοιγουν το τηλεφωνο αυτοι και κανουν οτι ειναι να κανουν; Πως διασφαλιζεται οτι δεν θα το γρατζουνισουν πχ (λεμε τωρα);

 

Αν θες την γνώμη μου να τους πεις να το ανοίξουν κ να ελέγξουν τα πάντα.. Μην υπάρχει κανά πρόβλημα και το στέλνεις πίσω .

Τι εννοείς να γρατζουνίσουν;; Δεν παίζει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τοση ωρα ρωταω αν για να βαλουν την multilaguage πρεπει να ανοιξουν το κινητο. Δηλαδη να ανοιξουν το κουτι. Πως αλλιως μπαινει η multilanguage; Aρα χωρις να ξερω φανταζομαι το ανοιγουν το συνδεουν με πισι και περνανε τη ρομ(φανταζομαι). Αν μεχρι να το κανουν αυτο πες οτι του πεσει κατω καταλαθος φανταζομαι δε θα το κανει στην ακρη... Αλλα πειτε μου λιγο σιγουρα. Για να μπει η multi πρεπει να το ανοιξουν ή ερχονται μοναδες απο το εργοστατσιο με αυτην μεσα?
Link to comment
Share on other sites

Τοση ωρα ρωταω αν για να βαλουν την multilaguage πρεπει να ανοιξουν το κινητο. Δηλαδη να ανοιξουν το κουτι. Πως αλλιως μπαινει η multilanguage; Aρα χωρις να ξερω φανταζομαι το ανοιγουν το συνδεουν με πισι και περνανε τη ρομ(φανταζομαι). Αν μεχρι να το κανουν αυτο πες οτι του πεσει κατω καταλαθος φανταζομαι δε θα το κανει στην ακρη... Αλλα πειτε μου λιγο σιγουρα. Για να μπει η multi πρεπει να το ανοιξουν ή ερχονται μοναδες απο το εργοστατσιο με αυτην μεσα?

 

Ναι το συνδέουν σε υπολογιστή και την περνάνε με miflash. Η multi ρομ δεν είναι από το εργοστάσιο..Είναι των "Κινεζομάγαζων"

Link to comment
Share on other sites

Τοση ωρα ρωταω αν για να βαλουν την multilaguage πρεπει να ανοιξουν το κινητο. Δηλαδη να ανοιξουν το κουτι. Πως αλλιως μπαινει η multilanguage; Aρα χωρις να ξερω φανταζομαι το ανοιγουν το συνδεουν με πισι και περνανε τη ρομ(φανταζομαι). Αν μεχρι να το κανουν αυτο πες οτι του πεσει κατω καταλαθος φανταζομαι δε θα το κανει στην ακρη... Αλλα πειτε μου λιγο σιγουρα. Για να μπει η multi πρεπει να το ανοιξουν ή ερχονται μοναδες απο το εργοστατσιο με αυτην μεσα?

Πολλά επιπόλαια και ανούσια φίλε ρωτάς ,βασικά είσαι εκτός θέματος εντελώς,αυτήν την περνάνε την multilaguage και ανοίγουν το κουτι και ελέγχουν το κινητό αν εχει κάποιο πρόβλημα πριν το στείλουν,αν τους πέσει κάτω δεν θα στο στείλουν το σπασμένο,θα σου στείλουν ενα κανονικό.:cool::ninja::ninja:

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Θα διαβάσω και θα επανέλθω. Σόρυ παίδες για τις αργοπορημένες απαντήσεις αλλά ασχολούμαι όποτε βρίσκω χρόνο.

Ευχαριστώ επίσης και την maria1

 

Πρέπει να το συνδέσεις με τον υπολογιστή, να έχεις drivers του κινητού.

Δες εδώ να μην τα γράφω.. Πως τσεκάρουμε αν ο bootloader είναι κλειδωμένος ή ξεκλείδωτος

Είναι κακό να έχει ξεκλείδωτο bootloader και να μην τον έχεις ξεκλειδώσεις εσύ

 

Τα βήματα που σου είπε η Μαρία δεν νομίζω να μπορείς να τα κάνεις...

 

Λοιπόν αξιώθηκα να ελέγξω τον bootloader και τα αποτελέσματα ήταν:

 

Microsoft Windows [Έκδοση 6.1.7601]

Πνευματικά δικαιώματα © 2009 Microsoft Corporation. Με επιφύλαξη κάθε νόμιμου

δικαιώματος.

 

C:\Windows\system32>cd C:\adb

 

C:\adb>fastboot devices

 

C:\adb>fastboot devices

33b94de fastboot

 

C:\adb>adb devices

List of devices attached

* daemon not running. starting it now on port 5037 *

* daemon started successfully *

 

C:\adb>fastboot oem device-info

...

(bootloader) Device tampered: false

(bootloader) Device unlocked: false

(bootloader) Charger screen enabled: true

(bootloader) Display panel:

OKAY [ 0.014s]

finished. total time: 0.018s

 

Άρα βάσει αυτών που διάβασα δεν έχω ξεκλείδωτο bootloader. Θα δοκιμάσω τώρα αυτά που μου είπε η maria_1

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λέω .. αλλά ας το δοκιμάσει... δεν χάνει κάτι.

 

Τελικά είχες δίκιο. Δεν μου επιτρέπει να μπω σε mi recovery. Μου βγάζει απλά το σύμβολο του τηλεφώνου με ένα καλώδιο. Τώρα τι μου προτείνετε να κάνω για το θέμα της μπαταρίας; Λέω να δοκιμάσω πριν από τίποτε άλλο ένα factory reset και να δω πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι μου προτείνετε να κάνω για το θέμα της μπαταρίας; Λέω να δοκιμάσω πριν από τίποτε άλλο ένα factory reset και να δω πως θα πάει.

 

Αφού δεν σε αφήνει να μπεις σε στοκ recovery, κάνε οπωσδήποτε ένα factory reset, πριν ο,τιδηποτε άλλο και δες εάν το battery drain συνεχίζει.. Το πιο πιθανό είναι να είναι μία κακό γραμμένη εφαρμογή που θα ξεφορτωθείς.

Εάν συνεχισει το πρόβλημα, θα πρέπει να ψάξεις την ρίζα του που σημαίνει ροοτ...(χωρίς ροοτ δεν έχεις πρόσβαση σε εφαρμογές που δείχνουν με λεπτομέρειες την κατανάλωση μπαταρίας όπως wakelock detector, CPU z, better battery stats, κτλ)

Πριν φτάσουμε όμως εκεί, κάνε ένα factory reset..

Link to comment
Share on other sites

Με το που το έκανες root είχες καλύτερες επιδόσεις στο κινητό,μην γράφουμε ρε παιδιά χαζά:D:D:lol:,το root χρησιμεύει να γίνεις διαχειριστείς του κινητού,σε εφαρμογές κτλπ,ίσως είναι καλύτερο και στο θέμα ασφαλείας λόγο ότι δεν σε αφήνει χωρίς την συγκατάθεση σου να εγκαταστήσεις τίποτα,οι επιδώσεις αφορούν την rom καθαρά,τι διαχείριση κάνει καλύτερη στο σύστημα γενικότερα,στην μπαταρία κτλπ.

Μήπως οι official σερνόταν που γράφεις η νεα που πέρασες ηταν ρουταρισμενη και νόμιζες οτι με την νέα rom ηταν πολυ καλύτερη λόγο root.

 

Καπως ετσι εγινε :lol: χαχα τν απορια δν μ λυσατε ομως

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι εγινε :lol: χαχα τν απορια δν μ λυσατε ομως

 

Το κινητό δεν έχει ανάγκη από ροοτ για να γινει "τουμπανο ", όπως είπες, έχει όμως ανάγκη από την σωστή ρομ, αυτό εννοεί ο deni.

Όπερ σημαίνει ότι δεν παίρνεις επ"ουδενί την multi language rom που βάζουν τα κινεζομαγαζα.

Εάν δεν σε ενδιαφέρουν τα ελληνικά, παίρνεις την official global, χωρίς κινεζικές εφαρμογές και με OTA, και είσαι εντάξει.

Εάν θέλεις ελληνικά, παίρνεις official Chinese dev rom, ξεκλειδωνεις bootloader, βάζεις twrp recovery και μετά βάζεις την ελληνική ρομ, που είναι πάρα πολύ καλή παρεμπιπτόντως.

Υπάρχουν σχετικοί οδηγοί.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν έχει ανάγκη από ροοτ για να γινει "τουμπανο ", όπως είπες, έχει όμως ανάγκη από την σωστή ρομ, αυτό εννοεί ο deni.

Όπερ σημαίνει ότι δεν παίρνεις επ"ουδενί την multi language rom που βάζουν τα κινεζομαγαζα.

Εάν δεν σε ενδιαφέρουν τα ελληνικά, παίρνεις την official global, χωρίς κινεζικές εφαρμογές και με OTA, και είσαι εντάξει.

Εάν θέλεις ελληνικά, παίρνεις official Chinese dev rom, ξεκλειδωνεις bootloader, βάζεις twrp recovery και μετά βάζεις την ελληνική ρομ, που είναι πάρα πολύ καλή παρεμπιπτόντως.

Υπάρχουν σχετικοί οδηγοί.

Καλημέρα maria_1 του τα έγραψες όλα αναλυτικά,ελπίζω να μην συνεχίσει να ρωτάει άλλο,:lol::lol:

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πουλάει κάποιος μεταχειρισμένο το xiaomi??
Τον ΝΟΥ σου και να πίνεις το ΝΟΥΝΟΥ σου!!!!:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δεν επιτρέπεται τέτοιου είδους συζήτηση εδώ..

 

Ρε σεις.. Έχω πρόβλημα με την μπαταρία.. Δεν ξέρω τι γίνεται και κάθε βράδυ είναι έτσι.. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160626/49b0afea33080693d602bb978ae88263.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160626/00be57bc15156b6e5cf48b6ea88a49b9.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160626/7d62eff7d62b8f8d636225ef28ea8e1d.jpg

 

Τι μπορώ να κάνω;..

Και φαντάζομαι τρώει και στην μέρα γιατί πάνω από 6 ώρες οθόνη δεν έχω καταφέρει ποτέ να βγάλω και με την πιο ελαφριά χρήση.

 

Sent from my Redmi Note 3

Link to comment
Share on other sites

@nickname98 και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα. Η λύση που βρήκα ήταν ένα calibration της μπαταρίας και μια επανεκκίνηση μετά από φόρτιση. Για το calibration: φορτισε το κινητό πλήρως και άστο μια ωρίτσα παραπάνω (αν μπορείς κλειστό) μετά δούλεψε το μέχρι να σβήσει και ξανά full φόρτιση. Εγώ πλέον έχω 100>20% 6 ώρες οθόνη στη μιάμιση μέρα με μέτρια χρήση (και λίγο gaming). Βέβαια τα 10ωρα δε τα έχω πιάσει με κανένα τρόπο

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ @agekalp! Μακάρι να δουλέψει.. Επανέρχομαι μετά το calibration!

Αναφέρεσαι βέβαια και στο πρόβλημα του "Android" που λέει keep awake τόσες ώρες;..

Sent from my Redmi Note 3

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ @agekalp! Μακάρι να δουλέψει.. Επανέρχομαι μετά το calibration!

Αναφέρεσαι βέβαια και στο πρόβλημα του "Android" που λέει keep awake τόσες ώρες;..

Sent from my Redmi Note 3

Ναι. Αυτό μου λυνοταν με την επανεκκίνηση. Τώρα πλέον έστρωσε και "κοιμάται" μόνο του....

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτό είναι πρόβλημα; https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160626/b1a762f51f98bedbb024cead40defdc1.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλοι εσεις με τα πρόβληματα στην μπαταρία, φαίνεται να έχετε wakelocks..

Δυστυχώς μετά το KitKat, ο μόνος τρόπος να έχεις πρόσβαση στα στατιστικά των wakelocks και να δεις τι σου τρώει ακριβώς την μπαταρία είναι με ροοτ...

Είναι ένας από τους κυριότερους λογους που ρουταρω.

Κάντε factory reset και εάν δεν στρώσει κάντε ροοτ να δείτε τι φταίει... Τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όλο το βράδυ με Κλειστά wifi data gps το πρωί το βρίσκω στο 97%περιπου στην Μπαταρία και βλέπω αυτό.... ενεργο συνέχεια. Είναι Κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω είναι πρόβλημα ή όχι;

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160626/cb9955231d63c129fb38bbcb31a1c70e.jpg

Και εδώ από τις 9 ώρες βλέπω ότι τις 5 είναι ενεργό https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160626/86333eb87def3d33580deaa7ce190414.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by astrah

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα ειναι η αποθήκη και εχει 232 ευρ όπως γράφει,δεν εχει παραπάνω τίποτα να πληρώσεις ,έρχεται συστημένο στο σπίτι σου απο το ταχυδρομείο απο 1 εως 3 εργάσιμες ημέρες .

Ειναι λιγο ακριβό από εδώ,έχει και άλλα μαγαζιά με καλύτερες τιμές κινεζικά απο ευρ αποθήκες,,καλύτερα παρτο απο κινά,το έχει 190 ευρ το μαγαζί που έγραψες.

 

Όπως; δεν έχω πετύχει ευρωπαϊκή αποθήκη άλλων καταστημάτων με λιγότερη τιμή. Τώρα από Κίνα εννοείται πάει ένα σαρανταρι πιο κάτω, όμως με ενδιαφέρει να είναι σπίτι μου σε μια, το πολύ δύο εργάσιμες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ερώτηση. Είμαι σε lg g2 με χρόνια aosp, ξηλωμενη η μαμισια από την αρχή γτ δεν παλευοταν. Κάποιος που έχει κάνει την μετάβαση από το θρυλικό g2 μας στο redmi, μπορεί να μοιραστεί εντυπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν κανει 230 απο ευρωπαικη δε ξερω κατα ποσο συμφερει οταν ελλαδα το βρισκεις στο σκρουτζ απο 220 μεχρι 250.

Βλεπεις που το εχει ετοιμοπαραδωτο και θα εχεις και εγγυηση απο εδω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...