Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έκανες το λάθος κ του απάντησες, μολις...."έμπλεξες"...

 

:lol::lol: να του την χαρίσω.. να μην του την χαρίσω... :lol::lol: κάτσε μισό λεπτό να δω τι λέει ο οδηγός :D:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@geoanto555 έκανες το λάθος κ του απάντησες, μολις...."έμπλεξες"...

 

Εμπλεξα λες εε.. θα αρχίσει να chatάρει και με μένα:lol::lol::lol::p Νομίζω όμως ότι έχει "αφιερωθεί" σε σενα...

:shoot:chat:rocket:

Edited by geoanto555
Link to comment
Share on other sites

Με μια πρόχειρη αναζήτηση είδα ότι το uniplay service είναι "επιλογή" στο Music player.

Τσέκαρε το..

 

demakhs το τακτοποίησα δεν μπορείς να πεις; :p

 

Καλημερα φιλε. Δεν βρισκω καποια συγκεκριμενη ρυθμιση.. Μηπως μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος? Μονο το app της google βρηκα για τη μουσικη το οποιο δεν μπορω να το κανω απεγκατασταση εντελως.. μονο force stop και uninstall updates εκανα αλλα και παλι δεν λεει να φυγει αυτη η *******..

Δες και εδω.. http://54.243.194.135/thread-285836-1-1.html. το ιδιο θεμα εχω και εγω αν σε βοηθαει!

Edited by nikosboost
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση γιατί ανάλογα με την πηγή βλέπω και διαφορετικό αποτέλεσμα. Και οι. Δύο Sim είναι nano? έχετε δει διαφορά στις ταχύτητες δικτύου? Που Προτείνετε να βάλω την κάρτα με τα data? Slot1 ή 2 αν έχει διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε. Δεν βρισκω καποια συγκεκριμενη ρυθμιση.. Μηπως μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος? Μονο το app της google βρηκα για τη μουσικη το οποιο δεν μπορω να το κανω απεγκατασταση εντελως.. μονο force stop και uninstall updates εκανα αλλα και παλι δεν λεει να φυγει αυτη η *******..

 

Καλημέρα, δυστυχώς και γω που είδα στο κινητό δεν βρήκα κάτι.

Θα καταλήξεις μου φαίνεται να κάνεις εργοστασιακές ρυθμίσεις...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια ερώτηση γιατί ανάλογα με την πηγή βλέπω και διαφορετικό αποτέλεσμα. Και οι. Δύο Sim είναι nano? έχετε δει διαφορά στις ταχύτητες δικτύου? Που Προτείνετε να βάλω την κάρτα με τα data? Slot1 ή 2 αν έχει διαφορά.

 

Μία Micro στην θέση 1 και μία nano στην θέση 2.

Κανονικά μπορείς να βάλεις σε οποιαδήποτε θέση την "" με τα data αλλά ο χρόνος απέδειξε ότι η σιμ 1 δουλεύει καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

Mε εργοστασιακες ρυθμισεις δεν θα με γυρισει παλι στη multi language rom? Με την οποια μου ειχε ερθει το κινητο?? :mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

Mε εργοστασιακες ρυθμισεις δεν θα με γυρισει παλι στη multi language rom? Με την οποια μου ειχε ερθει το κινητο?? :mad::mad:

 

Όχι όχι.. Στην global θα μείνεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ, σε κάποια site ανέφεραν ότι και οι δύο είναι νανο και είπα να μη τις αλλάξω άδικα μέχρι να έρθει. Επίσης σε παλιότερα κινητά ήθελε στην Sim 2 τα δεδομένα.. Και μιας και δεν παίρνει τον ίδιο τύπο κάρτας να ξέρω ποια να αλλάξω.

 

Σε αναμονή λοιπόν με Μεγάλη αγωνία

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ, σε κάποια site ανέφεραν ότι και οι δύο είναι νανο και είπα να μη τις αλλάξω άδικα μέχρι να έρθει. Επίσης σε παλιότερα κινητά ήθελε στην Sim 2 τα δεδομένα.. Και μιας και δεν παίρνει τον ίδιο τύπο κάρτας να ξέρω ποια να αλλάξω.

 

Επιλέγεις σε ποια θα έχεις δεδομένα...Λένε όμως ότι η σιμ 1 δουλεύει καλύτερα.

photo

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ, σε κάποια site ανέφεραν ότι και οι δύο είναι νανο και είπα να μη τις αλλάξω άδικα μέχρι να έρθει. Επίσης σε παλιότερα κινητά ήθελε στην Sim 2 τα δεδομένα.. Και μιας και δεν παίρνει τον ίδιο τύπο κάρτας να ξέρω ποια να αλλάξω.

 

Σε αναμονή λοιπόν με Μεγάλη αγωνία

 

sim 1 micro

sim 2 nano

 

δεδομένα όπου θες (νομίζω, δεν έβαλα sim2 ακόμα)

(σε παλιότερα κινητά να ήθελε στην sim 1 τα δεδομένα ναι , εσύ σε τι περίπτωση είχες πέσει που τα ήθελε στην 2 ;;;; :)

Link to comment
Share on other sites

1. Καμία

2. <10%

 

Η ψήφος μου πάει στη maria_1 και στη global. Συμβατότητα ίσως να μην ήταν απολύτως δόκιμο, αλλά στην κινέζικη θα πρέπει να τις εγκαταστήσει μόνος του και επιπλέον θα πήξει στα κινέζικα σε όλες τις stock εφαρμογές. Άσε που λέει ότι θέλει ΟΤΑ updates άρα μπορεί να μείνει με την global και να μην βάλει καθόλου την ελληνική.

 

για να μην μπερδευτω

η global που λεει η maria_1 δεν εχει κινεζικες εφαρμογες, δεν αναβαθμιζεται σε ελληνικα, εχει ΟΤΑ

η Official Developer Rom (Only Chinese&English) που λεει ο deni77 εχει κινεζικες εφαρμογες,ισως θεμα με τα playstore, εχει ΟΤΑ, αναβαθμιζεται σε ελληνικα.

λεω σωστα?

Link to comment
Share on other sites

για να μην μπερδευτω

η global που λεει η maria_1 δεν εχει κινεζικες εφαρμογες, δεν αναβαθμιζεται σε ελληνικα, εχει ΟΤΑ

η Official Developer Rom (Only Chinese&English) που λεει ο deni77 εχει κινεζικες εφαρμογες,ισως θεμα με τα playstore, εχει ΟΤΑ, αναβαθμιζεται σε ελληνικα.

λεω σωστα?

 

Με οποιαδήποτε ρομ μπορείς να βάλεις Ελληνική.

Ο τρόπος αλλάζει .

Η global δεν εχει κινέζικες(εφαρμογες) έχει OTA έχει playstore

Η dev έχει κινέζικες(εφαρμογες) έχει ΟΤΑ δεν έχει playstore αλλά παίρνει κανονικά.

Από την global για να περάσεις Ελληνική πρέπει ΠΡΩΤΑ να βάλεις την DEV.

Edited by geoanto555
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

έχω ξεκλειδώσει το τηλέφωνο και προσπαθώ να βάλω την ελληνική ROM με βάση τον οδηγό https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/12354-Flash-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-ROM-%CF%83%CF%84%CE%BF-RedMi-Note-3-PRO-%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC/

 

Αλλά έχω θέμα με το recovery mode: έχω κάνει πολλές προσπάθειες και παρόλο που στο command window τα βήματα γίνονται σωστά, μου δείχνει ότι μπαίνει σε fastboot και όταν κρατάω πατημένο το volume up το τηλέφωνο σβήνει με μια μικρή δόνηση και δεν ξανανοίγει. επίσης κάποια στιγμή που ξαναεκανα το πατημα volume up χωρις να ειναι συνδεμενο με το pc το τηλ μεσω usb έβγαλε και μια εικονα που δειχνει το κινητο να φορτιζει και αμεσως μετα εβγαλε μια μπαρα στο τελος της οθονης κατω φορτωσε για 3 λεπτα την μπαρα μετα ανοιξε το τηλ κ τιποτα,,, θελω την βοηθεια σας παιδιαααα ;):wacko:

Στο xiaomi-miui.gr το έγραψες ? Αν όχι, γραψτο στο νήμα του Redmi Note 3 Pro, τα παιδιά εκεί θα σε βοηθήσουν. :)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους κάτοχος και εγώ της συσκευής.. Βιαστικά και πέρασα την dev.. Άλλα θέλω να ξανά γυρίσω στην global... Μήπως είναι εύκολο να μας πει κάποιος την διαδικασία;;

 

Στάλθηκε από το ASUS_T00G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι εύκολο να με βοηθήσει κάποιος? Έχω προσπαθήσει με όλους τους τρόπους να περάσω gapks στην dev αλλά δεν τα έχω καταφέρει... Θέλω να επιστρέψω στην global..

 

Στάλθηκε από το ASUS_T00G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να με βοηθήσει κάποιος? Έχω προσπαθήσει με όλους τους τρόπους να περάσω gapks στην dev αλλά δεν τα έχω καταφέρει... Θέλω να επιστρέψω στην global..

 

Στάλθηκε από το ASUS_T00G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δεν σου δούλεψε δηλαδή το gapps installer ;;

Link to comment
Share on other sites

Όχι τπτ έχω κάνει τα πάντα αλλα τπτ!

 

Στάλθηκε από το ASUS_T00G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

για πες τι έχεις κάνει γιατί το πάντα δεν λέει κάτι :)

και ποιο installer έτρεξες

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ότι λεει στην αρχική σελίδα και έχω δώσει όλα τα δικαιώματα στα gapks έκανα και πάνω από 3 φορές εκκαθάριση cache... Άλλα τπτ.. Το installer που έχει στις οδηγίες

 

Στάλθηκε από το ASUS_T00G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

 

Παιδιά,υπαρχει τρόπος,εκτος απ το πλαϊνό κουμπί να μπαίνει στην λειτουργία πτήσης πιο γρήγορα;

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

 

Παιδιά,υπαρχει τρόπος,εκτος απ το πλαϊνό κουμπί να μπαίνει στην λειτουργία πτήσης πιο γρήγορα;

 

να βάλεις κανα widget / shortcut στην επιφάνεια ίσως ;

 

πόσο πιο γρήγορα το θες ; σκήνη από ταινία με "Hacker" Μου ήρθε στο μυαλό που τον καταλάβανε και πάτησε το κουμπί καταστροφής και έβαλε δίσκους και λοιπά στο φούρνο μικροκυμάτων

Link to comment
Share on other sites

Επειδή γίνονται συνέχεια οι ίδιες ερωτήσεις και δεν είναι καλό να γεμίζουμε το νήμα με τέτοια παρακαλώ κάποιον "μεγάλο" να αναρτήσει το επόμενο μήνυμα στην πρώτη σελίδα.
Link to comment
Share on other sites

Δεκτό

Αυτό με τα widget.

Κάποιο συγκεκριμένο;

 

Απλά θελω να χρησιμοποιώ το power button κατά το δυνατόν λιγότερο γτ θέλω το κινητακι αυτο να μου βγάλει διετία τουλάχιστον.

 

Απλά ενθουσιασμένος δηλώνω.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Με τι ρομ να το αγοράσω; Έχω 4 επιλογές.

a)Official china stable. Αγγλοκινέζικη ρομ με κινέζικες εφαρμογές χωρίς playstore

b)Οfficial global stable. Δεν έχει Ελληνικά , έχει playstore

c)Οfficial dev. Αγγλοκινέζικη ρομ με κινέζικες εφαρμογές χωρίς playstore

d)Multi rom. Έχει Ελληνική γλώσσα αλλά ειναι η ρομ με τα περισσότερα προβλήματα.Για μένα ακατάλληλη.

 

1.Στην περίπτωση που θέλω να ξεκλειδώσω bootloader το παίρνω με την official dev (ειναι η ρομ που ξεκλειδώνεις απευθείας)

2. Στην περίπτωση που θέλω Aγγλικά και με ενδιαφέρουν οι αυτόματες αναβαθμίσεις το παίρνω με Global stable.(Έχει και playstore)

Αν πάρετε το κινητό με Αγγλοκινέζικη ρομ(dev,stable) ή global δεν θα έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο.

Μπαίνουμε στο playstore (οδηγίες εγκατάστασης πιο κάτω) και κατεβάζουμε swiftkey ή google keyboard.

Μου ρθε με multi rom και θέλω να την αλλάξω.

1. Σε περίπτωση που έχω Multi rom ο οδηγός είναι αυτός Unofficial to official

Ο ίδιος οδηγός ισχύει και σε περίπτωση που κάποιος κατορθώσει και το μπρικάρει...

Προσοχή δουλεύει μόνο σε 64bit (x64) υπολογιστή.

Επιβεβαιωμένα προβλήματα της Multi rom.

"Δεν δουλεύουν σωστά οι κάρτες σιμ (πολλές φορές δεν πιάνουν σήμα και άλλες αργούν πολύ)

Δεν δουλεύει το menu του fingetprint sensor-συνεπάγεται ούτε η ρύθμιση,

Η κάμερα είναι αρκετά χειρότερη σε απόδοση."

 

Έχω official stable και θέλω να βάλω Dev rom για να ξεκλειδώσω bootloader.

Έχουμε 3 επιλογές

1.Κατεβάζουμε την ρομ (ZIP) στον υπολογιστή μας και την αντιγράφουμε στον αποθηκευτικό χώρο του τηλεφώνου μας.Ανοίγουμε την "εφαρμογή" updater και από τις 3εις τελίτσες

επιλέγουμε το Choose update package.

2.Mε το MiSuite. Προσοχή δουλεύει σε τηλέφωνα που έχουν official rom.

ΟΔΗΓΟΣ

3 Ο "ΚΑΚΟΣ" τρόπος και πιο επικίνδυνος, ο οδηγός της multi rom πιο πάνω.

 

Ξεκλείδωμα bootloader

ΑΙΤΗΣΗ

ΟΔΗΓΟΣ ΞΕΚΛΕΙΔΩΜΑΤΟΣ Ξεκλειδώνει μόνο με developer rom

 

Πιθανά προβληματα

1. πάει στο 50% και μου λέει.

Couldn't verify device

Current account is different from the account info on the device

try again..

Ελέγχουμε αν έχουμε συνδεθεί στο λογαριασμό "Mi account" στο πρόγραμμα και στο κινητό με τον ίδιο τρόπο δηλαδη με email, τηλέφωνο ,UID, username.. δεν ξέρω και τι άλλο..

2. Network error.

Συνδέουμε τον υπολογιστή μας σε άλλο δίκτυο... (η αλλάζουμε ip)

 

 

Πέρασμα custom recovery και Ελληνική ρομ

 

Πάνε στον δίσκο C: και σβήσε τον φάκελο adb με ότι έχει μέσα.(Αν υπάρχει)

1) Κατεβάζουμε το αρχείο adb και την Ελληνική ρομ

2) Περνάμε την Ελληνική ρομ (το αρχείο .zip) στην εσωτερική μνήμη του κινητού (copy-paste)

3) Κάνουμε extract τα αρχεία που βρίσκονται στο adb.rar στο C:\adb

4) Ενεργοποιούμε στο κινητό USB Debugging (Εντοπισμός σφαλμάτων USB)

Settings (Ρυθμίσεις) => Additional Settings (Πρόσθετες ρυθμίσεις) => Developer options (Επιλ. για προγραμματιστές)

5) Τρέχουμε το CMD ως administrator(διαχειριστές)

6) Γράφουμε cd C:\adb

7 )συνδέουμε την συσκευή μας στο PC μέσω του USB.

8)Πληκτρολογούμε adb devices

Αν η συσκευή μας έχει τους σωστούς Drivers θα μας εμφανίσει την συσκευή μας ως μορφή ενός κωδικού.

Συνεχίζουμε μόνο αν δούμε το παραπάνω..

9) πληκτρολογούμε στο CMD την εντολή: adb reboot bootloader

10) Αφού δούμε το λαγουδάκι πληκτρολογούμε στο CMD την παρακάτω εντολή:

fastboot flash recovery twrp-3.0-kenzo-07.03.2016.img (και βλέπουμε ότι ολοκληρώνεται)

11) Τώρα πληκτρολογούμε την εντολή: fastboot reboot και πατώντας το "Volume UP" πατάμε enter για να εκτελεστεί η εντολή

12) Με το που δούμε το Mi logo αφήνουμε το Volume Up και το κινητό φορτώνει το TWRP.

13) Μόλις μπούμε πατάμε το δεξί κουμπί από τα δύο περίπου στη μέση για να αλλάξουμε τη γλώσσα στα Αγγλικά.

Πάμε wipe ->advanced wipe και επιλέγετε cache + dalvik cache + data

14) Πάμε συνέχεια και επιλέγουμε Install-> και βρίσκουμε το .zip αρχείο που έχουμε περάσει στο κινητό

reboot system και είσαι οκ

 

Αναβάθμιση Ελληνικής ρομ

stable σε stable ή dev σε dev

1.Αντιγράφουμε την ρομ στον αποθηκευτικό χώρο του τηλεφώνου μας.

2.Κλείνουμε το τηλέφωνο και το ξανά-ανοίγουμε με κρατημένο το volume up + power.

3.Πατάμε Wipe / andanced wipe/ cache και dalvik cache.

4.Αφότου τελειώσει γυρίζουμε πίσω και πατάμε την επιλογή INSTALL.

5.Εκεί επιλέγουμε την ρομ(ζιπ) και κάνουμε την εγκατάσταση.

6.Όταν τελειώσει επιλέγουμε reboot system και περιμένουμε λιγάκι μέχρι να ανοίξει.

Σε αυτή τη περίπτωση αν όλα πάνε καλά δεν χάνουμε τίποτα από το κινητό μας(ρυθμίσεις, προγράμματα, επαφές, mail κλπ)

 

stable σε dev και dev σε stable

Τα βήματα είναι ακριβώς τα ίδια.

Η μόνη διαφορά είναι στο βήμα 3 όπου εκτός τα: cache και dalvik cache επιλέγουμε και το data.

*Αν θέλουμε μπορούμε να κάνουμε ακόμη πιο "καθαρή" εγκατάσταση επιλέγοντας και το system η ακόμη και

το internal storage αλλά πρέπει να ξέρουμε τι κάνουμε.

Σε αυτή την περίπτωση , μετά το wipe data, θα σβηστούν τα "πάντα" στο κινητό μας .Καλά είναι να έχουμε πάρει ένα backup.

 

Downgrade dev to dev, dev to stable, stable to stable, stable to dev.

H διαδικασία είναι η ίδια με την προηγούμενη.

Λόγω του ότι πάμε από νέα έκδοση σε παλιότερη απαραίτητο βήμα είναι να κάνουμε wipe data.

Σε αυτή την περίπτωση , μετά το wipe data, θα σβηστούν τα "πάντα" στο κινητό μας .Καλά είναι να έχουμε πάρει ένα backup.

 

Αναβάθμιση recovery

Βάζουμε το αρχείο ***.img στον αποθηκευτικό χώρο του τηλεφώνου μας.

Κάνουμε επανακίνηση σε recovery mode

Επιλεγουμε Install.

Eπιλέγετε το αρχείο ***.img που κατεβάσατε

Επιλεγουμε Recovery.

Επιβεβαιώνετε την εγκατάσταση σέρνοντας το δάχτυλο για επιβεβαίωση

Πηγαίνετε πίσω στο αρχικό μενού

Επιλέγετε Reboot >> Recovery και το κινητό σας θα επανεκκινήσει στο νέο TWRP.

 

Google apps/ google play

1)Google gapps (ή gpaks ή pakgs ή gkaps ή pakgs ή όπως τελωσπαντων λέγονται...): Λινκ

ή

Διάφορα καλάαα

2) εγκατάσταση pdanet και επανεκκίνηση τον υπολογιστή,

3)Χρησιμοποιούμε παντα το "μανισιο" καλώδιο του τηλεφώνου όταν το συνδεουμε στο pc

4) σε περίπτωση που έχετε πρόβλημα με τους drivers της συσκευής και σας βγάλει"unauthorized device" όταν γράψετε την εντολή "adb devices", αφού εγκαταστήσετε το πρόγραμμα pda net στον υπολογιστή σας (επιλέγοντας "always allow usb debuging), κάντε τα εξής:

Disconnect device

run "adb kill-server"

run "adb start-server"

Reconnect the device

run "adb devices"

5) Πρέπει να είναι ενεργοποιημένος ο συγχρονισμός για όλα τα τα mi options ( mi Cloud, mi message....)

 

ROMs , (fastboot recovery twrp OTA) modboot ΕΔΩ

Ελληνικές MIUI ROMS (GTV) ΕΔΩ

 

Θέλω να ευχαριστήσω τους φίλους coolgreek demakhs lallasgr για την βοήθειά τους.

Edited by geoanto555
Link to comment
Share on other sites

Δεκτό

Αυτό με τα widget.

Κάποιο συγκεκριμένο;

 

Απλά θελω να χρησιμοποιώ το power button κατά το δυνατόν λιγότερο γτ θέλω το κινητακι αυτο να μου βγάλει διετία τουλάχιστον.

 

Απλά ενθουσιασμένος δηλώνω.

 

αν κατεβάσεις τα notifications δεν σε βολεύει να το βάλεις σε airplane mode από εκεί ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...