Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου ήρθε κι εμένα το μήνυμα για ξεκλείδωμα. Τώρα το δίλημμα είναι global ή ελληνική; Η global δε θα πάρει κάποτε ελληνικά;

OnePlus 8T KB2000 12/256 Global

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μέχρι να μου έρθει η συσκευή εχω πέσει με τα μούτρα στο διάβασμα λογο το οτι ειναι η πρώτη μου συσκευή απο την xiaomi .

Πάντως πρέπει να ομολογήσω οτι ειναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα σε σχέση πάντα με ολες τις άλλες εταιρίες που έχω ασχοληθεί ,και συνέχεια διαβάζω στο miui official forum για brick /hard brick .

Εντάξει πιστεύω οτι με λιγο διάβασμα ακόμα δεν θα καταφέρω να το κάνω τούβλο :lol::lol::lol:

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να μου έρθει η συσκευή εχω πέσει με τα μούτρα στο διάβασμα λογο το οτι ειναι η πρώτη μου συσκευή απο την xiaomi .

Πάντως πρέπει να ομολογήσω οτι ειναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα σε σχέση πάντα με ολες τις άλλες εταιρίες που έχω ασχοληθεί ,και συνέχεια διαβάζω στο miui official forum για brick /hard brick .

Εντάξει πιστεύω οτι με λιγο διάβασμα ακόμα δεν θα καταφέρω να το κάνω τούβλο :lol::lol::lol:

Μια από τα ίδια φίλε μου. Ευτυχώς απ'ότι διάβασα ξεμπρικάρεται με το MiPcSuite...:lol:

OnePlus 8T KB2000 12/256 Global

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να μου έρθει η συσκευή εχω πέσει με τα μούτρα στο διάβασμα λογο το οτι ειναι η πρώτη μου συσκευή απο την xiaomi .

Πάντως πρέπει να ομολογήσω οτι ειναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα σε σχέση πάντα με ολες τις άλλες εταιρίες που έχω ασχοληθεί ,και συνέχεια διαβάζω στο miui official forum για brick /hard brick .

Εντάξει πιστεύω οτι με λιγο διάβασμα ακόμα δεν θα καταφέρω να το κάνω τούβλο :lol::lol::lol:

 

για να καταφέρεις hard brick πρέπει από τα δέκα βήματα που σου λέει ο οδηγός να ακολουθήσεις μόνο τα 5 επειδή αυτά σου άρεσαν και τα 4 να τα κάνεις λάθος.:p

 

γενικά είναι δύσκολο να το brickάρεις. με το που λάβεις την έγκριση από την xiaomi είναι δέκα λεπτά υπόθεση να ξεκλειδώσεις και να περάσεις την ελληνική.

Link to comment
Share on other sites

για να καταφέρεις hard brick πρέπει από τα δέκα βήματα που σου λέει ο οδηγός να ακολουθήσεις μόνο τα 5 επειδή αυτά σου άρεσαν και τα 4 να τα κάνεις λάθος.:p

 

γενικά είναι δύσκολο να το brickάρεις. με το που λάβεις την έγκριση από την xiaomi είναι δέκα λεπτά υπόθεση να ξεκλειδώσεις και να περάσεις την ελληνική.

 

Ναι αυτό διάβαζα πριν λίγο και εννοείτε οτι θα περαστεί η Ελληνική ,τα παιδιά στο miui hellas κάνουν πολύ καλή δουλειά ,μπράβο τους .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, θα ήθελα τα φώτα σας γιατί έχω μπερδευτεί με τα τόσα posts και δεν μπορώ να βγάλω ουσιαστική άκρη. Έχοντας το κινητό καμιά 15αριά μέρες είπα να μπω κι εγώ στον πειρασμό να το ξεκλειδώσω γιατί νομίζω ότι η ΡΟΜ που έχω το αδικέι σε σχέση με τις καινούριες. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει χονδρικά τι βήματα πρέπει να ακολουθήσω για να μεταβώ απο unofficial rom (αυτή που δίνει το Minideal , vickmall κτλπ.) σε stable ή dev για να ξεκλειδώσω τον bootloader (έχω πάρει έγκριση) και για να εγκαταστήσω την ελληνική ROM? Ουσιαστικά τι πρέπει να κάνω μέχρι να ξεκλειδώσω τον bootloader δεν μπορώ να βρω με απόλυτη σαφήνεια. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, θα ήθελα τα φώτα σας γιατί έχω μπερδευτεί με τα τόσα posts και δεν μπορώ να βγάλω ουσιαστική άκρη. Έχοντας το κινητό καμιά 15αριά μέρες είπα να μπω κι εγώ στον πειρασμό να το ξεκλειδώσω γιατί νομίζω ότι η ΡΟΜ που έχω το αδικέι σε σχέση με τις καινούριες. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει χονδρικά τι βήματα πρέπει να ακολουθήσω για να μεταβώ απο unofficial rom (αυτή που δίνει το Minideal , vickmall κτλπ.) σε stable ή dev για να ξεκλειδώσω τον bootloader (έχω πάρει έγκριση) και για να εγκαταστήσω την ελληνική ROM? Ουσιαστικά τι πρέπει να κάνω μέχρι να ξεκλειδώσω τον bootloader δεν μπορώ να βρω με απόλυτη σαφήνεια. Ευχαριστώ.

Καλημέρα και σε εσένα!

Ή ρομ για να ξεκλειδώσει ο bl είναι αποκλειστικά η developer china rom,η οποια μπαίνει με το mi flash..

http://en.miui.com/thread-193681-1-1.html

Ένας απλός οδηγός για να περάσεις την dev...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε εσένα!

Ή ρομ για να ξεκλειδώσει ο bl είναι αποκλειστικά η developer china rom,η οποια μπαίνει με το mi flash..

http://en.miui.com/thread-193681-1-1.html

Ένας απλός οδηγός για να περάσεις την dev...

 

ο οδηγός είναι για το απλό όμως :)

Link to comment
Share on other sites

ο οδηγός είναι για το απλό όμως :)

 

Έχει και για την pro έκδοση http://en.miui.com/thread-235865-1-1.html

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Έχει και για την pro έκδοση http://en.miui.com/thread-235865-1-1.html

 

προφανώς έχει , αλλά το λινκ το προηγούμενο ήταν για το απλό , θα πήγαινε να βάλει Mtk drivers και να τρέξει sp flash tool σε κινητό με sd :)

Link to comment
Share on other sites

... και να έχει rom με ελληνικά - playstore -google apps, θα χρειαστεί να κάνω κάποια περαιτέρω ενέργεια εγώ;

 

Το κινητό θα είναι σαν να το χεις πάρει από Ελληνικό μαγαζι ναι, με Ελληνικά, Google play κλπ, με τη διαφορά ότι έχεις μόνο 1 χρόνο εγγύηση!!!

Στο εν τω μεταξύ, θα μελετησεις 5-10 λεπτά :D και θα μπορέσεις να περάσεις όποια έκδοση θέλεις....stable, developer, Ελληνικη, Τουρκική.....:lol: ;)

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο... Και εγώ Gmail είχα βάλει και μου το είχε δεχτεί κανονικά.

 

άλλες 2 φορές δεν είχα θέμα, τώρα με ένα άλλο έχει μουλαρώσει και το βγάζει λάθος.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η μοναδική δυσκολία που συνάντησα ηταν η μετάβαση σε dev για να ξεκλειδώσω. Ηθελε την τελευταία

για να την δει ο updater. Ωμοίως καί το miflash.Μετά ξεκλείδωσε αμέσως.

Τώρα με την ελληνικη stable 7.2.1 δεν εχω root. Ποια ελληνική dev είναι καλύτερη απο μπαταρία και

με λιγότερα προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε κι εμένα το μήνυμα για ξεκλείδωμα. Τώρα το δίλημμα είναι global ή ελληνική; Η global δε θα πάρει κάποτε ελληνικά;

 

Καταρχήν για την global δεν χρειαζόταν να περιμένεις να πάρεις μήνυμα αφού την περνάς και με κλειδωμένο bootloader.Εάν θες οπωσδήποτε ελληνικά δεν νομίζω να χρειάζεται και πολύ σκέψη. Ελληνική και τελειωσες

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η μοναδική δυσκολία που συνάντησα ηταν η μετάβαση σε dev για να ξεκλειδώσω. Ηθελε την τελευταία

για να την δει ο updater. Ωμοίως καί το miflash.Μετά ξεκλείδωσε αμέσως.

Τώρα με την ελληνικη stable 7.2.1 δεν εχω root. Ποια ελληνική dev είναι καλύτερη απο μπαταρία και

με λιγότερα προβλήματα?

Το root είναι εύκολη υπόθεση με ξεκλείδωτο Bootloader. Έχεις twrp receovery, μπαίνεις και φλασάρεις ενα αρχείο root (π.χ. ΕΔΩ έχει το supersu beta). Και στην Ελληνική έχει οδηγίες για root.

Για dev δεν έχω ασχοληθεί, stable και πάλι stable για εμένα... Δεν έχω πλέον την δίψα να φλασάρω, απλά κάτι σταθερό και απροβλημάτιστο!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Brick?

Δεν υπαρχει περιπτωση.

Ενδεικτικα ημουν απο τους πρωτους που ξεκλειδωσαν bootloader(ισως και ο πρωτος στην ελλαδα) ενω ημουν ο πρωτος που περασε την ελληνικη.

Τα πειραματα με το twrp μεχρι να δω ποιο εκανε(γιατι τα πιο πολλα δε δουλευαν,τελικα μονο αυτο απο το αγγλικο φορουμ δουλεψε) απειρα και δε καταφερα να τo brickαρω.

Κολλαγε σε bootloop ,το εβαζα fastboot και ξεκολλαγε.

Και να καταφερει καποιος να το brickαρει(που για να το καταφερει η θα πρεπει να ακολουθησει τον οδηγο απο το μτκ,η να μη ξερει γρι) με το misuite στο κανει καινουργιο.

Περαστε ελληνικη αφοβα.

Μια χαρα περνατε μετα και τα Update χωρις να χανετε τιποτα.

Απλα θα περιμενε λιγες μερες μετα τα update για να τα μεταφρασουν.

Ενδεικτικα μπαταρια στο τελευταιο φορτισμα ,7.5 ωρες οθονη και 3 μερες αναμονη.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Σήμερα μου ήρθε το μήνυμα για ξεκλείδωμα. Μπαίνω στο MIUI λογαριασμό μου στη σελίδα unlock και ενώ πατάω το Download Mi Unlock μου βγάζει σελίδα

404 Not Found

•Code: NoSuchKey

•Message: The specified key does not exist.

•Key: miflashunlock/MiFlashUnlock_1.1.0317.1_en.zip

•RequestId: AGCFF54D5450FF46

•HostId: TH5HlN/y20BgzwVYV79GyR6UVIiTiLb0RhGjhPVyCHBtWI+jm0MZDtqbi5J92fnSJy7M1wrDdoQ=

 

Κάνω κάτι λάθος??????

HUAWEI HONOR 6, XIAOMI REDME NOTE 3 PRO
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Σήμερα μου ήρθε το μήνυμα για ξεκλείδωμα. Μπαίνω στο MIUI λογαριασμό μου στη σελίδα unlock και ενώ πατάω το Download Mi Unlock μου βγάζει σελίδα

404 Not Found

•Code: NoSuchKey

•Message: The specified key does not exist.

•Key: miflashunlock/MiFlashUnlock_1.1.0317.1_en.zip

•RequestId: AGCFF54D5450FF46

•HostId: TH5HlN/y20BgzwVYV79GyR6UVIiTiLb0RhGjhPVyCHBtWI+jm0MZDtqbi5J92fnSJy7M1wrDdoQ=

 

Κάνω κάτι λάθος??????

http://en.miui.com/thread-204866-1-1.html κατεβασε το απο εδω. Αν γραψει κατά το login network error πρεπει να αλλάξεις δικτυο. Τρεχα γυρευε

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Σήμερα μου ήρθε το μήνυμα για ξεκλείδωμα. Μπαίνω στο MIUI λογαριασμό μου στη σελίδα unlock και ενώ πατάω το Download Mi Unlock μου βγάζει σελίδα

404 Not Found

•Code: NoSuchKey

•Message: The specified key does not exist.

•Key: miflashunlock/MiFlashUnlock_1.1.0317.1_en.zip

•RequestId: AGCFF54D5450FF46

•HostId: TH5HlN/y20BgzwVYV79GyR6UVIiTiLb0RhGjhPVyCHBtWI+jm0MZDtqbi5J92fnSJy7M1wrDdoQ=

 

Κάνω κάτι λάθος??????

 

βαλε ενα o στην αρχη της σελιδας να γινει obi...klp

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια προσπαθω να ξεκλειδωσω τον bootloader για να βαλω την ελληνικη.

το θεμα μου ειναι οτι ενω ηρθε κανονικα το μνμ απο χιαομι, κατεβασα το unlock tool 317.1 και οταν παω να κανω sign in με τους κωδικους μου, μου βγαζει network error και δεν συνδεεται. προσπαθησα με κλειστο firewall με ανοιχτο...τπτ.. το εχω τρεξει σα admin παλι τιποτα...πιο πριν ειχα κανει απενεργοποιηση για να βαλω τους driver..παιζει ρολο ???

Δωστε καμια ιδεα παιδια γιατι εχω απηυδήσει !!!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://en.miui.com/thread-204866-1-1.html κατεβασε το απο εδω. Αν γραψει κατά το login network error πρεπει να αλλάξεις δικτυο. Τρεχα γυρευε

 

φιλε μου τι εννοεις πρεπει να αλλαξουμε δικτυο??? να μπουμε απο αλλο ιντερνετ connection ???

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχεις το Qualcomm HS-USB, προχωρας στο επομενο σταδιο. Οι drivers ηδη υαρχουν.

 

ευχαριστω για την απάντηση φλασαρα μολις φανηκε έτσι και όλα πηγαν καλά. εχω global stable 2 ημέρες τωρα. Καμία πραγματική αλλαγή. ισως το fingerprint δουλευει καλύτερα. Πριν επρεπε να το δοκιμάσω 2 φορές ενω τωρα με τη μια, όπως και να εχω το δάκτυλο το αναγνωρίζει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βαλε ενα o στην αρχη της σελιδας να γινει obi...klp

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια προσπαθω να ξεκλειδωσω τον bootloader για να βαλω την ελληνικη.

το θεμα μου ειναι οτι ενω ηρθε κανονικα το μνμ απο χιαομι, κατεβασα το unlock tool 317.1 και οταν παω να κανω sign in με τους κωδικους μου, μου βγαζει network error και δεν συνδεεται. προσπαθησα με κλειστο firewall με ανοιχτο...τπτ.. το εχω τρεξει σα admin παλι τιποτα...πιο πριν ειχα κανει απενεργοποιηση για να βαλω τους driver..παιζει ρολο ???

Δωστε καμια ιδεα παιδια γιατι εχω απηυδήσει !!!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

φιλε μου τι εννοεις πρεπει να αλλαξουμε δικτυο??? να μπουμε απο αλλο ιντερνετ connection ???

 

ναι από άλλο σπίτι για παράδειγμα. ετσι διαβασα αλλά δεν το έχω αξιωθεί να το δοκιμάσω. ακόμη κλειδωμένος είμαι.:D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απάντηση φλασαρα μολις φανηκε έτσι και όλα πηγαν καλά. εχω global stable 2 ημέρες τωρα. Καμία πραγματική αλλαγή. ισως το fingerprint δουλευει καλύτερα. Πριν επρεπε να το δοκιμάσω 2 φορές ενω τωρα με τη μια, όπως και να εχω το δάκτυλο το αναγνωρίζει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ναι από άλλο σπίτι για παράδειγμα. ετσι διαβασα αλλά δεν το έχω αξιωθεί να το δοκιμάσω. ακόμη κλειδωμένος είμαι.:D

 

Ελεος!! τι αλλο θα κανουμε!!! τι να πω...προσπαθω εδω και ποσες ωρες να ξεκλειδωσω και εχουν σπασει τα νευρα μου...

 

 

thevet7 οντως αυτο ειναι... μολισ μπηκα απο αλλο wifi και ξεκλειδωσε κατευθειαν!!

Edited by StathisSe
Link to comment
Share on other sites

σε μενα τα λες?εγω πηγα να κανω μαγκια κατεβασα ενα προγραμμα που κρυβει την ip περασα το network error και μετα μου εβγαλε error 501 (501 μου φαινεται) και κοντεψα να σπασω το pc. μετα εβαλα global γιατι παλευα που παλευα 2 ωρες μην εμενα με την παλια ρομ:lol:
Link to comment
Share on other sites

σε μενα τα λες?εγω πηγα να κανω μαγκια κατεβασα ενα προγραμμα που κρυβει την ip περασα το network error και μετα μου εβγαλε error 501 (501 μου φαινεται) και κοντεψα να σπασω το pc. μετα εβαλα global γιατι παλευα που παλευα 2 ωρες μην εμενα με την παλια ρομ:lol:

 

μολις το εκανα...αυτο που ειπες ειναι...μπηκα απο αλλο wifi και εκανα 2 λεπτα να ξεκλειδωσω!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...