Jump to content

Sony Xperia M5 / Μ5 Dual


testing_machine
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς πότε θα έρθει η συσκευή στην Ελλάδα;

 

Tεχνικά Χαρακτηριστικά:

 

NETWORK Technology

GSM / HSPA / LTE

LAUNCH Announced 2015, August

Status Available. Released 2015, September

BODY Dimensions 145 x 72 x 7.6 mm (5.71 x 2.83 x 0.30 in)

Weight 142.5 g (5.04 oz)

SIM Nano-SIM

- IP68 certified - dust proof and water resistant over 1.5 meter and 30 minutes

DISPLAY Type IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors

Size 5.0 inches (~66.0% screen-to-body ratio)

Resolution 1080 x 1920 pixels (~441 ppi pixel density)

Multitouch Yes, up to 4 fingers

Protection Scratch-resistant glass

PLATFORM OS Android OS, v5.0 (Lollipop), planned upgrade to v6.0 (Marshmallow)

Chipset Mediatek MT6795 Helio X10

CPU Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53

GPU PowerVR G6200

MEMORY Card slot microSD, up to 200 GB

Internal 16 GB, 3 GB RAM

CAMERA Primary 21.2 MP, f/2.2, phase detection autofocus, LED flash, check quality

Features Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, HDR, panorama

Video 2160p@30fps, HDR, check quality

Secondary 13 MP, f/2.0, autofocus, 1080p@30fps

SOUND Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones

Loudspeaker Yes

3.5mm jack Yes

COMMS WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot

Bluetooth v4.1, A2DP, LE, apt-X

GPS Yes, with A-GPS, GLONASS

NFC Yes

Radio FM radio with RDS

USB microUSB v2.0

FEATURES Sensors Accelerometer, proximity, compass

Messaging SMS (threaded view), MMS, Email, IM, Push Email

Browser HTML5

Java No

- Active noise cancellation with dedicated mic

- DivX/MP4/H.265 player

- MP3/eAAC+/WAV/WMA/Flac player

- Document viewer

- Photo/video editor

BATTERY Non-removable Li-Ion 2600 mAh battery

Stand-by Up to 671 h (2G) / Up to 656 h (3G)

Talk time Up to 11 h 49 min (2G) / Up to 12 h 11 min (3G)

Music play Up to 62 h 30 min

MISC Colors Black, White, Gold

 

http://images.financialexpress.com/2015/09/sony-experia-m5-l.jpg

Edited by konstantinoslp
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άργησε κάποιους μήνες, αλλά φαίνεται ότι έρχεται και Ευρώπη τον άλλο μήνα:

http://www.xperiablog.net/2016/01/19/xperia-m5-heading-to-europe-next-month/

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα "προς κυκλοφορία" και... βλέπουμε. Φαίνεται πολύ αξιόλογη πρόταση.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
Δεν χρειάζεται καινούριο θέμα για να υποβληθεί ένα ερώτημα. Ένα πμ στους mods δίνει άμεση λύση.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΣΗ ΣΤΗΝ SONY ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΤΟ ΚΟΝΗΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ .

 

Είχαμε επικοινωνησει σχετικά με το θέμα αυτονομίας που είχα με την συσκευή μου, με συμβουλέψατε να επισκεφθώ ένα Sony service, πηγα την συσκευή μου και μετά από μια εβδομάδα την παρέλαβα δίχως κάποια διάγνωση πάρα ότι έγινε επαναπρογραμματισμος και οτι μάλλον έφταιγε η κάρτα SD , πίστεψα ότι ίσως έφταιγε η κάρτα, το κινητό όμως δεν διορθώθηκε και δεν χρειάζεται να είσαι τεχνικός ούτε να κάνεις διαγνωστικα.

Η ερώτηση είναι απλή πόσο τις εκατό πρέπει να πέφτει η μπαταρία κατά την διάρκεια της νύχτας; Έχω μόνο 3g και WiFi, πόσο; εγώ έχω απώλεια από 15 έως 20 % σε μια συσκευή που είναι 45 ημερών.

Λειτουργία stamina ενεργή φωτεινότητα στο ελάχιστο το κινητό δεν κάνει και όχι δεν κάνει αλλά αν δεν έχει πρόβλημα τότε έπεσα θυμα ψευδων τεχνικών προδιαγραφών , όχι απλά δεν ισχύουν αλλά δεν ανταποκρινονται ούτε στο 30% , το κινητό με 2 ώρες περίπου ομιλίας πάντα 3g αν βάλω 4g ούτε 8 ώρες ανοιχτό δεν αντέχει.

Τι να κάνω; 400ευρώ συσκευή για επαγγελματική χρήση , αρα σε 1 χρόνο να το πετάξω;

Αν πραγματικά το κινητό λειτουργεί έτσι πείτε μου να το ξεφορτωθω , η δώστε μου ένα καλό μεταχειρισμενο δεν με νοιάζει η εγγύηση, κινητό δεν έχω, βάλτε μου μεγαλύτερη μπαταρία εν πάση περιπτώσει κάντε κάτι, ειναι πραγματικά κρίμα να είμαι θύμα ψευδων προδιαγραφων και να μην υπάρχει ανταπόκριση επειδή είστε μια μεγάλη εταιρεία και εγώ ένας ασήμαντος καταναλωτής.

Δώστε μου μια λύση και ας πληρώσω αρκεί να ισχύει και να είναι μια εντιμη σχέση με αμοιβαία ανταπόκριση.

Αν μου πείτε ότι το κινητό φυσιολογικά καταναλώνει την νύχτα 20% τότε να το πετάξω και να πάρω άλλο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποια εφαρμογή κάνει drain; Δεν είναι λογικό 20% πτώση τη νύχτα!

 

Note 4 & Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση είναι απλή πόσο τις εκατό πρέπει να πέφτει η μπαταρία κατά την διάρκεια της νύχτας; Έχω μόνο 3g και WiFi, πόσο; εγώ έχω απώλεια από 15 έως 20 %.

Ευχαριστώ

Αν δεν ειναι απο καποια εφαρμογη οπως εγραψε και ο Κωνσταντινος δες μηπως εχεις κακο σημα 3g εκει που το αφηνεις και σου γονατιζει τη μπαταρια στην προσπαθεια να βρει ή να ''κρατηθει'' σε 3g ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, Συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά σήμερα πήρα την συσκευή m5 από την Sony για δεύτερη φορά και θα επισύναψω την απάντηση απο το διαγνωστικο έλεγχο που έκανε η Sony, μάλιστα με κάλεσαν στο τηλέφωνο 3 φορές για να με ενημερώσουν ότι η συσκευή δεν παρουσίασε πρόβλημα και για Προληπτικους λόγους έγινε αντικατασταση της μπαταρίας η οποία λόγω Στεγανοτητας του κινητού πραγματοποιείτε μόνο από την Sony.

Φόρτισα το κινητό στις 14 το μεσημέρι και τώρα είναι 26% με ελάχιστη ομιλία απλά έκανα τις προσωπικές μου ρυθμίσεις και play store.

Ίσως να θέλει κανένα δύο κύκλους φόρτισης,αλλά υποψιάζομαι ότι είναι θέμα κακής επιλογής Sony , HARDWARE, Software δεν ξέρω αλλά το κινητό δεν κάνει, θα εχω νεότερα άμεσα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
επιτελους ηρθε η αναβαθμιση.http://www.xperiablog.net/2016/07/19/xperia-m5-android-6-0-1-marshmallow-30-2-a-0-100/

 

Σε unbranded συσκευη (οχι dual) δεν εμφανιζει την αναβαθμιση μεσω xperia companion. Υπαρχει αλλος τροπος να περασω τη νεα εκδοση;

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

και εγω δεν την πηρα ακομα το δικο μου ειναι το μονοκαρτο.ουτε με pc companion ουτε ota.την εδωσαν σε λιγες χωρες για αρχη.απο εδω θα βλεπεις αν την δωσουν και σε αλλες χωρες https://xpericheck.com/device/E5603
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

και εγω δεν την πηρα ακομα το δικο μου ειναι το μονοκαρτο.ουτε με pc companion ουτε ota.την εδωσαν σε λιγες χωρες για αρχη.απο εδω θα βλεπεις αν την δωσουν και σε αλλες χωρες https://xpericheck.com/device/E5603

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Η συσκευη θα παρει την αναβαθμιση αναλογα με τη χωρα προελευσης ή αναλογα σε ποια χωρα βρισκομαστε αυτη τη στιγμη;

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως φιλε μου.θα περιμενουμε αρκει που βγηκε η αναβαθμιση.αργα η γρηγορα θα ερθει υπομονη.αναλογα με τη χωρα προελευσης
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα

Μου είναι περίεργο πως μια τέτοια συσκευή με αυτές τις δυνατότητες δεν υπάρχουν χρήστες στο μαιφον που να μην την έχουν ή τέλος πάντων να μην έχουν τουλάχιστον γνώμη.

Αγορά σήμερα από το πλαίσιο τα σχόλια που διάβαζα στο σκρουτζ για την μπαταρία και την υπερθέρμανση, ολίγον υπερβολικά. Σε γενικές γραμμές το σμαρτ είναι πολύ καλό και γρήγορο.

 

Εάν γνωρίζει κάποιος παίρνει την 6.0 ?

Stouri
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ετοιμαζόμουν και γω να γράψω αυτά που είπε ο στούρι.. Η συσκευή φαίνεται αξιολογη και με το παραπάνω! Και κινητικότητα μηδέν στο θέμα αυτό... πωπωπω...

 

Μπήκα να διαβάσω σχετικά με το πως συμπεριφέρεται το κινητό γενικότερα (κάμερες , χρωματα οθόνης, πολυχρηστικότητα, αυτονομία μπαταρίας, ηχείο, ακουστικά , ποιότητα κλήσεων , gaming, σερφάρισμα στο διαδίκτυο,αδιαβροχότητα, τι λέει ο επεξεργαστης Χ10 ασουμε...) κτλπ κτλπ... και δεν βλέπω κάτι ουσιώδες.. :O Μάλλον δεν περπάτησε πολύ εδώ.

 

 

Ενά συγκριτικό με το Ζ3 πιστεύω θα μπορούσε να είναι ρεαλιστικό..Ε;

 

Βλέπω υπερτερεί έναντι του Ζ3 στο θέμα της μπροστινής σίγουρα κάμερας!

Υστερεί σε mAh μπαταρίας σίγουρα αλλά για 500mAh παρακάτω..υπάρχει σοβαρή διαφορά στην αυτονομία;

 

Απο εδώ μια γενικότερη εικόνα ----> http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6539&idPhone2=7464

 

4 λόγοι οπου ο Χ10 είναι καλύτερος του snapdragon 801 ---> https://versus.com/en/mediatek-helio-x10-vs-qualcomm-snapdragon-801-msm8974ac-v3

 

βίντεο -->

 

ένα καλό review από Έλληνα -->

 

ΥΓ αν μου μεταφερετε το ποστ κάπου αλλού για κάποιο λόγο.. πείτε μου :)

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κι εγώ δεν πιστεύω στα μάτια μου το πόσο αδιάφορα έχει περάσει αυτή η συσκευή ενώ είναι τόσο καλή! Ίσως φταίει το γεγονός ότι από τότε που ανακοινώθηκε άργησε να κυκλοφορήσει στην Ευρώπη ασυνήθιστα πολλούς μήνες.

Στα της συσκευής τώρα..μετά την αναβάθμιση σε Marshmallow έχει παρατηρήσει κανείς την ώρα που μιλάει και δεχτεί δεύτερη εισερχόμενη κλήση, να μην ανάβει η οθόνη είτε έχεις συνδέσει bluetooth ακουστικό είτε όχι;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν πιστεύω στα μάτια μου το πόσο αδιάφορα έχει περάσει αυτή η συσκευή ενώ είναι τόσο καλή! Ίσως φταίει το γεγονός ότι από τότε που ανακοινώθηκε άργησε να κυκλοφορήσει στην Ευρώπη ασυνήθιστα πολλούς μήνες.

Στα της συσκευής τώρα..μετά την αναβάθμιση σε Marshmallow έχει παρατηρήσει κανείς την ώρα που μιλάει και δεχτεί δεύτερη εισερχόμενη κλήση, να μην ανάβει η οθόνη είτε έχεις συνδέσει bluetooth ακουστικό είτε όχι;

Όσον αφορά το πρώτο σκέλος της απάντησής σου έχω να πω ότι το γεγονός ότι δεν περπατάνε εδώ στο ελλαντα οφείλεται σε πολλούς παράγοντες μα κυριότερος όλων είναι ότι δεν έχει καλό τμήμα μάρκετινγκ η σονυ. Με βάση τις συσκευές που βγάζει θα έπρεπε να τερματίζει στην πρώτη δυάδα.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση της 6.0 πριν λίγες μέρες. Μπαταρία σε γενικές γραμμές (εάν και δεν το έχω σαν κυρία συσκευή ελεο ιφον 6) έχει καλή διάρκεια στα ίδια πλαίσια με το LG g3 που είχα. Θεωρώ πάντως ότι ενώ οι άλλοι προχωρούν η Σονυ παραμένει στασιμη σε σχεδιασμό. Δεν γίνετε αυτά τα μπεζελς να εκλειψουν κάποτε τι να πω ? Σε γενικές γραμμές πάντως το σμαρτ είναι αρκετά καλό, θερμοκρασία ανεβάζει σε φορτωμένη χρήση αλλά τα 3 gb μνήμη κάνουν το M5 να πετάει. Το G3 που είχα στην 2 gb έκδοση το λαγκαρισμα πήγαινε κι ερχόταν!!!
Stouri
Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση της 6.0 πριν λίγες μέρες. Μπαταρία σε γενικές γραμμές (εάν και δεν το έχω σαν κυρία συσκευή ελεο ιφον 6) έχει καλή διάρκεια στα ίδια πλαίσια με το LG g3 που είχα. Θεωρώ πάντως ότι ενώ οι άλλοι προχωρούν η Σονυ παραμένει στασιμη σε σχεδιασμό. Δεν γίνετε αυτά τα μπεζελς να εκλειψουν κάποτε τι να πω ? Σε γενικές γραμμές πάντως το σμαρτ είναι αρκετά καλό, θερμοκρασία ανεβάζει σε φορτωμένη χρήση αλλά τα 3 gb μνήμη κάνουν το M5 να πετάει. Το G3 που είχα στην 2 gb έκδοση το λαγκαρισμα πήγαινε κι ερχόταν!!!

Αυτή η καραμέλα με τα περιθώρια πρέπει να εκλειψει κάποια στιγμή.. Αν κοιτάξεις στο gsmarena τα περισσότερα σονυ έχουν καλύτερα screen to body ratio από κάτι σαμσουνγκ κτλπ..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από την αναβάθμιση σε 6.0 όντως αφού δεχθώ δεύτερη εισερχόμενη δεν μου ανοίγει η οθόνη με ή χωρίς bluetooth. Άλλοτε πάλι ανοίγει. Βέβαια μετά ΚΑΙ από service στην SONY που το πήγα και το παρέλαβα σήμερα (από την Arvato), υποτίθεται ότι έγινε ο απαραίτητος τεχνικός έλεγχος και ότι έγινε η αναβάθμιση εκ νέου και ότι είχε αποκατασταθεί το πρόβλημα. Δυστυχώς όχι. Παραμένει. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Μήπως πρέπει να περιμένουμε να βγει καινούργιο λογισμικό με τις απαραίτητες επιδιορθώσεις?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας ένας φίλος μου έχει το κινητό αγορασμένο από skroutz την έκδοση με μια sim.Το κινητό μετά την εγκατάσταση σε καθαρή marshmallow το κινητό του κλείνει κατά την διάρκεια κλήσεων επισης γενικά σε ότι μπορεί να κάνει εκείνη την στιγμή και μετά θέλει να το κάνει επανεκκίνηση με συνδυασμό πλήκτρων.Να κάνει επανεγκατάσταση μέσω flashtool η να το πάει στο service ?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ένας φίλος μου έχει το κινητό αγορασμένο από skroutz την έκδοση με μια sim.Το κινητό μετά την εγκατάσταση σε καθαρή marshmallow το κινητό του κλείνει κατά την διάρκεια κλήσεων επισης γενικά σε ότι μπορεί να κάνει εκείνη την στιγμή και μετά θέλει να το κάνει επανεκκίνηση με συνδυασμό πλήκτρων.Να κάνει επανεγκατάσταση μέσω flashtool η να το πάει στο service ?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πρώτα επανεγκατάσταση και να το κρατήσει "καθαρό" χωρις εφαρμογές μήπως φταίει κάποια εφαρμογή για αυτό. Μετά service.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia M5 / Μ5 Dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...