Jump to content

LG G5


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φίλε μου βλέποντας τα 2 δεν βλέπω καμία διάφορα πέρα απ τ ότι το f700 είναι κατά 0,40 πιο παχύ

 

f700 h850

 

και το f700 πρώτη φορά τ ακούω :what:.......

 

παντως η επισημη εδω LG δεν γνωριζει κατι σχετικα...:blink::worry: και δεν ειμαι σιγουρος εαν η συσκευη με κωδικο LG G5 F700 μπορει να λειτουργει στο δικτυο της Ελλαδας...και δεν μπορει κανείς να βοηθησει!!!:(

Ποτέ μην λές ποτέ :!:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Eαν το παραγγειλω τελικα παιδια,Google Apps και ROM-με ξεκλειδωτο bootloader-μπαινουν ανετα εδω ή θελει να ερθει απο εκει ετοιμο προεγκατεστημενο;
Ποτέ μην λές ποτέ :!:
Link to comment
Share on other sites

Μ ηρθε και εμενα η v20d. Εχω ενα θεμα με τήν οθόνη αν ξέρει κάποιος να βοηθήσει.σε μαύρο φόντο εμφανίζεται σε ενα σήμειο μια μπλε κουκκίδα .αλλα τ κάνει μόνο σε μαύρο φόντο .περα απο το image retention... Στον άσπρο φόντο ή σε αλλα χρώματα δεν φαίνεται κάτι

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παντως η επισημη εδω LG δεν γνωριζει κατι σχετικα...:blink::worry: και δεν ειμαι σιγουρος εαν η συσκευη με κωδικο LG G5 F700 μπορει να λειτουργει στο δικτυο της Ελλαδας...και δεν μπορει κανείς να βοηθησει!!!:(

 

Στα δικά μας δίκτυα φαίνεται να δουλεύει κανονικά, το θέμα είναι ότι δεν θα έχεις εγγύηση στη χώρα μας μιας και αυτό το μοντέλο δεν εισάγεται επίσημα στην Ευρώπη. Google apps θα έχει κανονικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όλα μία χαρά με την εγκατάσταση της 20d

 

Για την ώρα δεν είδα καμία διαφορά, εκτός από λίγο καλύτερη μπαταρία

 

 

Ναι ρε φιλε. Κι εγω το ιδιο παρατηρω. Παρολο που δεν το εχω φορτωσει απο εχτες που αναβαθμισα. Θα δειξει

Το κραζεις;;;; το θαυμαζεις!!!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

 

παιδια απλα μετα απο πολυ ψαξιμο ηθελα να πω το παρακατω.

ολα γινονται για το marketing kai τα benchmarks

βλεπεις στα benchmarks οτι ο 820 εχει τεραστιες διαφορες με τον 652 η τον helio x20,

αλλα στην ουσια(αν δεν παιζεις παιχνιδια οπως εγω στο κινητο) αν δεις βιντεο στο youtube δεν υπαρχουν διαφορες,

τεσταρουν κινητα ανοιγωντας apps και δεν βλεπεις διαφορα ουτε σε χιλιοδευτερολεπτα,

π.χ g5 kai g5 se ακριβως την ιδια ταχυτητα εχουν στο ανοιγμα εφαρμογων,(820 και 652 αντοιστιχα)

το ιδιο και με 820 vs helio x20(παρεξηγημενο cpu)

 

αρα ολο το παιχνιδι πλεον παει στις καμερες και την οθονη

 

θα χαρω να παραθεσετε τις αποψεις σας

 

υ.γ ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

Edited by loumos123
"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα με την καινούργια έκδοση εξαφανίστηκε το image retention στην μπαρα πλοήγησης.φυσικα και με. Blue light filter.πριν υπήρχε ακομα και με αυτό.. Χωρίς blue light filter ακομα όμως η οθόνη γίνεται κολος.συν ότι πρέπει να εζω κολλημενα pixel που εμφανίζονται στο μαύρο Μονο και δημιουργουν μπλε σκια στο κέντρο τις οθόνης.το αλλάζει το service? Πόσο καιρό κάνει να επισκευαστεί; Οποίος έχει αναλογη εμπειρία ας στείλει

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Η οθόνη σου έχει πρόβλημα. Αυτό που αναφέρεις δεν υπάρχει στο G5, τουλάχιστον όχι σε τόσο έντονο βαθμό. Και έχουν περάσει πολλά από τα χέρια μου.

 

Όσον αφορά το φίλο που το συγκρίνει με το SE, αυτή η συζήτηση είναι εκτός θέματος στο παρόν thread.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

τοτε μεταφερετε το post σε αλλο tread,

αλλα περιμενω απαντηση

ευχαριστω

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
τοτε μεταφερετε το post σε αλλο tread,

αλλα περιμενω απαντηση

ευχαριστω

 

Μπορείς να ανοίξεις σχετικό θέμα στο σωστό χώρο... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια απλα μια παντηση ηθελα,γιατι εκανα πολυ ψαξιμο να δω κατα ποσο ειμαι σωστος,

δεν θελω να ξεκινησω πολεμο και να μπαινει ο καθενας να γραφει οτι του κατεβει.....

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη σου έχει πρόβλημα. Αυτό που αναφέρεις δεν υπάρχει στο G5, τουλάχιστον όχι σε τόσο έντονο βαθμό. Και έχουν περάσει πολλά από τα χέρια μου.

 

Όσον αφορά το φίλο που το συγκρίνει με το SE, αυτή η συζήτηση είναι εκτός θέματος στο παρόν thread.

To image retention υπάρχει σε ολα εκτός αν δεν χρησιμοποιείς συνεχόμενα τ κινητό και δεν το καταλαβαίνεις.η μπλε σκια είναι κολλημένα pixel και φαίνονται μόνο σς συγκεκριμένα φόντο.το θέμα είναι ποσο καιρό το κρατάει το κινητό το service για να αλλάξει οθόνη

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια απλα μια παντηση ηθελα,γιατι εκανα πολυ ψαξιμο να δω κατα ποσο ειμαι σωστος,

δεν θελω να ξεκινησω πολεμο και να μπαινει ο καθενας να γραφει οτι του κατεβει.....

Μια απάντηση σου αρκεί για να καλυφθείς δηλαδή; Δε νομίζω.

 

Οι διαξιφισμοί δεν είναι για να ανοίγει πόλεμος, είναι για συζητήσεις σαν αυτή που άνοιξες...

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

To image retention υπάρχει σε ολα εκτός αν δεν χρησιμοποιείς συνεχόμενα τ κινητό και δεν το καταλαβαίνεις.

 

 

Εγώ το λιώνω κάθε μέρα.

Δεν ξέρω τι πάει να πει image retention.

Γενικότητες και αφορισμοί δεν βοηθούν ούτε τη συζήτηση, ούτε την εξαγωγή ασφαλών συμπερασμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το λιώνω κάθε μέρα.

Δεν ξέρω τι πάει να πει image retention.

Γενικότητες και αφορισμοί δεν βοηθούν ούτε τη συζήτηση, ούτε την εξαγωγή ασφαλών συμπερασμάτων.

Καλημέρα. Έχεις δοκιμάσει να βάλεις γκρι φόντο σε φουλ φωτεινότητα μετά από χρήση του κινητού?

Εγώ 4-5 g5 που έχω δει από κοντά όλα είχαν και retention όπως και το g4, v10.

 

HTC 10 Matte Black Power

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το λιώνω κάθε μέρα.

Δεν ξέρω τι πάει να πει image retention.

Γενικότητες και αφορισμοί δεν βοηθούν ούτε τη συζήτηση, ούτε την εξαγωγή ασφαλών συμπερασμάτων.

Δεν είναι γενικότητες απλά φαίνεται σε συγκεκριμένα φόντο .έχω πιάσει πολλα κινητά τις lg και ακομα και άτομα πού λέγανε ότι δεν είχαν σε ενα σημείο της οθόνης το εμφάνιζαν.εμφανιζεται μόνο όταν είναι ζεστό και έχεις στατική εικόνα με αντίθεση .Δεν είναι βλάβη αλλα χαρακτηριστικο των quantum ips.μετα από λίγο φεύγει και ξανά τ ιδια.Για αυτό εξάλλου δεν αλλαζει την οθόνη το service επειδή δεν έχει νόημα.

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητώ την τυχόν εγγενή προβληματική συμπεριφορά του panel κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες (την οποία πάντως εγώ προσωπικά δεν έχω διαπιστώσει). Απλά επισημαίνω ότι, κατά την προσωπική μου εμπειρία, μετά από 7 μήνες χρήσης (4 ώρες SOT ημερησίως με... μιάμιση φόρτιση και αυτόματη φωτεινότητα, συχνά πάνω από 75% λόγω χρήσης υπό ηλιοφάνεια, browsing, e-mail, εφαρμογές παραγωγικότητας και περιστασιακό gaming), ποτέ δεν έχω διαπιστώσει κάτι το περίεργο στην οθόνη. Ακομη και μετά από 10-12 "παρτίδες" Sky Force Reloaded, που η συσκευή ζεσταίνεται και η μπαταρία "φεύγει" σαν νέρο.

Επιτρέψτε μου να θεωρώ το σενάριο παρατεταμένης χρήσης της συσκευής με 100% φωτεινότητα οθόνης (και μάλιστα με συγκεκριμένο φόντο) περισσότερο ως torture test τύπου JerryRigEverything και λιγότερο ως πραγματικές συνθήκες χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Το κακο με το image retention ειναι πως ενω εμφανιζεται και υστερα εξαφανιζεται, με τον καιρο που χειροτερευει, χρειαζεται μολις 2-3 λεπτα να εμφανιστει και πολυ χρονο να εξαφανιστει.

 

Αντιλαμβανεστε ετσι πως αν π.χ. μπεις στο viber-skype, tapatalk, σερφαρισμα κλπ η οθονη ηδη εχει αποκτησει στατικα ειδωλα και χρωματικη ανομοιομορφια περιμετρικα της οθονης.

Δεν προλαβαινει να σβησει...εχεις κανα μπει καπου π.χ. να βγαλεις φωτο και μενουν ειδωλα απο τα μενου καμερας.

 

Με λιγα λογια...γρηγορα εμφανιζεται, αργει να εξαφανιστει, ξανα μπαινεις καπου παλι απο την αρχη, αρα...εχεις παντα στην οθονη σου i.r. με την χρηση κινητου, ειδικα αν το πιανεις στα χερια σου καθε λιγο να κανεις πραγματα.

 

Οποτε σωστη μεν η θεωρια του i.r. οτι παει κι ερχεται, αλλα οταν το αποκτησει η συσκευη και με τον καιρο χειροτερευσει, περισσοτερο burn in θυμιζει μιας και με το παραμικρο ολο και κατι βλεπεις.

 

Σιγουρα σε γκρι φοντο, φαινεται πιο πολυ. Για την υψηλη φωτεινοτητα δεν συμφωνω. Σε εμενα ακομη και με 20% φωτεινοτητα θα βγαλει ειδωλα.

 

Με blue light filter ζω μονιμα, οπως και οσοι εχουν προβλημα.

Υπ οψιν, τους πρωτους 7-8 μηνες δεν ειχα το παραμικρο ακομη και με 100% φωτεινοτητα.

Μετα εμφανιστηκε μονο με αχνα ειδωλα (οχι κοκκινη ανομοιομορφια) που ερχοταν αργα και εφευγαν πολυ γρηγορα και καταληξαμε στο σημερα ωστε να χρειαζονται μολις λιγα λεπτα να εμφανιστουν, οποτε το προβλημα ειναι παντα μπροστα σου.

(Συγνωμη για το εμβολιμο στο θεμα, μιας και εχω το g4 εγω)

 

Και πανω σε αυτο, οταν εμαθα πως το G6 παλι την quantum εχει, σκεφτηκα πως και μονο για αυτον τον λογο οταν αλλαξω το g4 δεν προκειται να παω σε lg αν δεν αλλαξει οθονες ή λυσει το προβλημα (αν λυνεται) στις quantum ips.

 

Κατα τα αλλα ωςquantum ips τοσο στην peak φωτεινοτητα, στο πως ειναι καλιμπραρισμενη, στην αναλυση, ευρος χρωματων κλπ την εχω συμπαθησει παρα πολυ την οθονη στα ματια μου.

Αλλα δυστυχως...το ir ειναι πολυ μεγαλο προβλημα και σε εκταση που ως προβλημα δεν υπαρχει στις διαφορετικου τυπου οθονες.

 

Εdit:

Εκλεισα το blue light filter οση ωρα εγραφα τα ανωτερω στο tapatalk. Ενας χαμος στην οθονη απο ειδωλα και κοκκινηλες.

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητώ την τυχόν εγγενή προβληματική συμπεριφορά του panel κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες (την οποία πάντως εγώ προσωπικά δεν έχω διαπιστώσει). Απλά επισημαίνω ότι, κατά την προσωπική μου εμπειρία, μετά από 7 μήνες χρήσης (4 ώρες SOT ημερησίως με... μιάμιση φόρτιση και αυτόματη φωτεινότητα, συχνά πάνω από 75% λόγω χρήσης υπό ηλιοφάνεια, browsing, e-mail, εφαρμογές παραγωγικότητας και περιστασιακό gaming), ποτέ δεν έχω διαπιστώσει κάτι το περίεργο στην οθόνη. Ακομη και μετά από 10-12 "παρτίδες" Sky Force Reloaded, που η συσκευή ζεσταίνεται και η μπαταρία "φεύγει" σαν νέρο.

Επιτρέψτε μου να θεωρώ το σενάριο παρατεταμένης χρήσης της συσκευής με 100% φωτεινότητα οθόνης (και μάλιστα με συγκεκριμένο φόντο) περισσότερο ως torture test τύπου JerryRigEverything και λιγότερο ως πραγματικές συνθήκες χρήσης.

Μπορεί ισως κάποια panel να είναι καλύτερα απο κάποια άλλα ... Πάντως το δικό μ εμφανίζει περιμετρικά ir . Συν ότι έχει κολλημένα pixel στο κέντρο τις οθόνης.μπλε και κόκκινη κουκίδα που φαίνονται σε μαύρο φόντο .θα πάω για αλλαγή την οθόνη και θα δω την συμπεριφορά τις χωρίς blue light filter

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ισως κάποια panel να είναι καλύτερα απο κάποια άλλα ...

Αυτό είναι σίγουρο ότι συμβαίνει, φαίνεται απο τα σχόλια εδώ...Η δική σου οθόνη με όσα αναφέρεις θέλει αντικατάσταση έχει βλάβες

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η δική σου οθόνη με όσα αναφέρεις θέλει αντικατάσταση έχει βλάβες

 

Αυτό είπα και εγώ στον φίλο εξ'αρχής όταν ανέφερε το πρόβλημα που παρουσιάζεται στη δική του συσκευή, δεν είναι όλες οι οθόνες έτσι...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...