Jump to content

LG G5


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αναβάθμιση μου ενεργοποίησε το google nearby και μου ξεζουμιζε την μπαταρία. Μόλις το απενεργοποίησα η μπαταρία πάγωσε όπως πρίν.Το ui έγινε πιο ωραίο αλλά έχει κάποια απειοελαχιστα lag. Προσωπικά μου αρέσει

 

Πώς το έκανες αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από τα toggles επανω(WiFi - Bluetooth, κτλ.). Έχει ένα toggle που γράφει nearby.

 

Send from my awesome LG G5 leather black

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Πώς το έκανες αυτό?

 

Από τα toggles επανω(WiFi - Bluetooth, κτλ.). Έχει ένα toggle που γράφει nearby.

 

Send from my awesome LG G5 leather black

 

Όχι δεν πειραξα κανένα toggle. Το μονο που έκανα πρίν πάρω χαμπαρι την μπαταρία ήταν να ενεργοποιησω έναν ακόμη χρήστη. Στήν κατανάλωση μπαταρίας είδα τίς υπηρεσίες google στην δεύτερη θέση κατανάλωσης και μπαίνοντας στίς ρυθμίσεις google βρήκα το nearby ενεργοποιημένο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! πριν λιγο με ηρθε και εμενα η αναβαθμιση μεσω ota. Να την κανω?? και αν ναι με ποιον τροπο?
Link to comment
Share on other sites

Κανεις την αναβαθμιση και μετα θα κανεις και ενα factory reset!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην άντεχα... Το έβαλα σε "κατάσταση πτήσης" και κατεβάζει την 7.... :D

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Όλα καλά. Η 7αρα είναι πάρα πολύ καλή. Δεν θα το μετανιώσεις! :)

 

Send from my awesome LG G5 leather black

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μέσω ΟΤΑ. Και ΔΕΝ είναι απαραίτητο το factory reset...

Πες τα.. Και γω Nougat ota χωρις reset και είναι μια χαρά. Πρέπει να του χεις αλλαξει τα φωτα με τίποτα κακές εφαρμογες ισως για να θέλει. Και αν.

 

Sent from my LG-H850 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για πρώτη έκδοση της nougat είναι μιά χαρά. Θα βελτιωθεί σίγουρα στο μέλλον.

Πρόβλημα ίσως είναι κάποιες εφαρμογές που δεν έχουν αναβαθμιστεί και δεν έχουν πλήρη συμβατότητα. Αυτές μπορεί να δημιουργούν κολλήματα στο κινητό

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζει κανεις προβλημα με πρασινη οθονη μετα την 7; Να εμφανιζει πρασινη οθονη και να επανερχεται δηλαδη. Το κανει οταν ξεκλειδωνεις την οθονη η οταν πας να στειλεις μηνυμα.
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζει κανεις προβλημα με πρασινη οθονη μετα την 7; Να εμφανιζει πρασινη οθονη και να επανερχεται δηλαδη. Το κανει οταν ξεκλειδωνεις την οθονη η οταν πας να στειλεις μηνυμα.

 

Στο δικό μου δεν έχει τέτοιο θέμα 2

εβδομάδες τώρα με την 7

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και εγώ εδώ και λίγες μέρες. Δεν ξέρω με την με το 6.0 πως ήταν καθώς πέρασα την 7.0 αμέσως και η συσκευή είναι απλά φοβερή. Ίσως η πιο παρεξηγημένη συσκευή της χρονιάς.

Εμφανισιακά είναι πολύ όμορφη για τα γούστα μου και οι φωτογραφίες το αδικούν. Ποιοτικά είναι καλή επίσης. Δεν έχω βγάλει την μπαταρία για να δω εάν θα κάνει τζόγο και ούτε σκοπεύω να το κάνω καθώς δεν θέλω δεύτερη μπαταρία ή κάποιο module. Δεν θα είχα θέμα καν αν ήταν και unibody (θα το προτιμούσα ή αν ήταν όπως το v20).

Οθόνη. Δεν καταλαβαίνω την όλη γκρίνια. Η οθόνη είναι φοβερή και πολύ φωτεινή. Πάνω από το 60% φωτεινότητα μου φαίνεται και πολύ έντονη και δεν την βάζω.

Μπαταρία μια χαρά. Το 2800 μικρό μεν ως νούμερο αλλά με καλή διάρκεια. Το βράδυ έχω και ένα 30% πριν το φορτίσω όταν το 2,5 χρονών G2 (προφανώς με πεσμένη μπαταρία) ήθελα και ενδιάμεση φόρτιση και πολλές φορές ούτε αυτή ήταν αρκετή.

Οι κάμερες τρομερές όλες. Προσωπικά βρίσκω πολύ μεγαλύτερη χρησιμότητα στην ευρυγώνια κάμερα από τα καλύτερα βραδινά αποτελέσματα του S7.

Δακτυλικό αποτύπωμα ταχύτατο και χωρίς λάθη και στην καλύτερη θέση κατά τη γνώμη μου.

Η δε ταχύτητα και η εναλλαγή των εφαρμογών τρομερή

 

Αν κάτι δεν μου άρεσε ήταν η μεταφορών των κουμπιών ήχου στο πλάι

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και εγώ εδώ και λίγες μέρες. Δεν ξέρω με την με το 6.0 πως ήταν καθώς πέρασα την 7.0 αμέσως και η συσκευή είναι απλά φοβερή. Ίσως η πιο παρεξηγημένη συσκευή της χρονιάς.

Εμφανισιακά είναι πολύ όμορφη για τα γούστα μου και οι φωτογραφίες το αδικούν. Ποιοτικά είναι καλή επίσης. Δεν έχω βγάλει την μπαταρία για να δω εάν θα κάνει τζόγο και ούτε σκοπεύω να το κάνω καθώς δεν θέλω δεύτερη μπαταρία ή κάποιο module. Δεν θα είχα θέμα καν αν ήταν και unibody (θα το προτιμούσα ή αν ήταν όπως το v20).

Οθόνη. Δεν καταλαβαίνω την όλη γκρίνια. Η οθόνη είναι φοβερή και πολύ φωτεινή. Πάνω από το 60% φωτεινότητα μου φαίνεται και πολύ έντονη και δεν την βάζω.

Μπαταρία μια χαρά. Το 2800 μικρό μεν ως νούμερο αλλά με καλή διάρκεια. Το βράδυ έχω και ένα 30% πριν το φορτίσω όταν το 2,5 χρονών G2 (προφανώς με πεσμένη μπαταρία) ήθελα και ενδιάμεση φόρτιση και πολλές φορές ούτε αυτή ήταν αρκετή.

Οι κάμερες τρομερές όλες. Προσωπικά βρίσκω πολύ μεγαλύτερη χρησιμότητα στην ευρυγώνια κάμερα από τα καλύτερα βραδινά αποτελέσματα του S7.

Δακτυλικό αποτύπωμα ταχύτατο και χωρίς λάθη και στην καλύτερη θέση κατά τη γνώμη μου.

Η δε ταχύτητα και η εναλλαγή των εφαρμογών τρομερή

Αν κάτι δεν μου άρεσε ήταν η μεταφορών των κουμπιών ήχου στο πλάι

Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο....το G5 κερδίζει επάξια τον τίτλο της πιο αδικημένης συσκευής για το 2016.

Κάτοχος και εγώ του συγκεκριμένου κινητού εδώ και κάποιες ημέρες και μάλιστα στην δίκαρτη έκδοση του. Δεν ξέρω πόσο και αν θα το κρατήσω, γιατί έχω το μικρόβιο της αλλαγής συσκευών, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

Σε γενικές γραμμές πρόκειται για μια από τις πιο ολοκληρωμένες συσκευές, αν λάβεις υπόψη ότι έχει κορυφαία τεχνικά χαρακτηριστικά, ενώ"καλύπτει" με Fm radio και ir blaster και εμάς τους παλιομοδίτες. :)

Η οθόνη του είναι η καλύτερη IPS που έχω δει σε κινητό, το software εξαιρετικό, το δαχτυλικό αποτύπωμα έχει πολύ καλή υλοποίηση (πολύ έξυπνο ότι λειτουργεί και ως button on/off) , το ηχείο πολύ πάνω του μέσου όρου και η μπαταρία καλύτερη από αυτά που είχα ακούσει (περίπου 3.30-4 ώρες sot με μικτή χρήση 4G/wifi και τους γνωστούς συγχρονισμούς). Περίπου στους χρόνους του απλού s7 και του OP3 δηλαδή. Εδώ να τονίσω το πολύ σημαντικό πλεονέκτημα του μηδενικού drain σε stand by, είτε πρόκειται για το βράδυ, είτε για την ημέρα. Επίσης μου άρεσε πάρα πολύ η ποιότητα των κλήσεων, είναι κατά πολύ καλύτερη από iphone 6s plus και s7 edge που είχα τους προηγούμενους μήνες.

Η κάμερα παρόμοια με του G4 με τα θετικά και τα αρνητικά της. Την ημέρα βγάζει φοβερές φωτογραφίες, αλλά εντός σπιτιού και σε Low light την ήθελα λίγο καλύτερη. Και πάλι αν δεν υπήρχε το S7 θα έλεγα ότι είναι πολύ καλή, αλλά εκεί το s7/edge είναι μια κατηγορία απο μόνο του. Το ίδιο και στο auto focus.

Σχεδιαστικά επίσης πιστεύω ότι η LG αδίκησε το G5, ειδικά στο πίσω μέρος. Ο modular σχεδιασμός κατά την γνώμη μου δεν έχει ιδιαίτερο μέλλον και θα προτιμούσα και εγώ αποσπόμενο καπάκι με ευκολότερη πρόσβαση στην μπαταρία και τις sim/microsd.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου αρέσει η nougat πάρα πολύ. Hard reset δεν έκανα και ούτε χρειάζεται γιατί πάει ρολόι. Έχετε δει κάποια διαφορά στην ποιότητα του video μετά το update;
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου αρέσει η nougat πάρα πολύ. Hard reset δεν έκανα και ούτε χρειάζεται γιατί πάει ρολόι. Έχετε δει κάποια διαφορά στην ποιότητα του video μετά το update;

Υπάρχει δυνατότητα στη Nougat να προσθέσουμε την μπάρα ελέγχου του ήχου στο Notification panel όπως στην MM; (ακριβώς κάτω από την αντίστοιχη της φωτεινότητας). Με βολεύει πάρα πολύ....

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα στη Nougat να προσθέσουμε την μπάρα ελέγχου του ήχου στο Notification panel όπως στην MM; (ακριβώς κάτω από την αντίστοιχη της φωτεινότητας). Με βολεύει πάρα πολύ....

 

Ναι υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Πως πηγαίνει με την νουγκατ παιδιά σε σχέση με την ΜΜ; εχει κανει κανένας σύγκριση με κανένα screenshot; απο αλλα προβλήματα; κωλύματα(lag); γιατι ειναι για δωρο και λεω να του κανω την αναβάθμιση πριν ...αν το δώσω μετα δεν θα γινε ποτε ... ( κακή εμπειρία με το g3s)

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Πως πηγαίνει με την νουγκατ παιδιά σε σχέση με την ΜΜ; εχει κανει κανένας σύγκριση με κανένα screenshot; απο αλλα προβλήματα; κωλύματα(lag); γιατι ειναι για δωρο και λεω να του κανω την αναβάθμιση πριν ...αν το δώσω μετα δεν θα γινε ποτε ... ( κακή εμπειρία με το g3s)

Το κινητό δεν είναι g3s. Έχει ταχύτατο επεξεργαστή και πολλή ram. Και κάποια κολλήματα να έχει η nougat επειδή είναι αρχική αναβάθμιση δεν αντιμετωπίζεις κάποιο σοβαρό κόλλημα στη καθημερινή χρήση και σίγουρα θα υπάρξει βελτίωση σε μελλοντικές αναβαθμίσεις.

Προσωπική μου γνώμη είναι να το αναβαθμίσεις

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Η nougat είναι εξαιρετική. Απλά μετα την αναβάθμιση κάνε και ένα factory reset.

 

Send from my awesome LG G5 leather black

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν δύο μέρες έκανα αναβάθμιση, το κινητό είναι πύραυλος αλλά μου τρώει μπαταρία με nougat. Σήμερα έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και στήσιμο από την αρχή, ελπίζω να στρώσει με 3-4 φορτώσεις ακόμα αλλιώς δεν με βλέπω να το κρατάω (και το γουστάρω τρελά αυτό το τηλέφωνο)
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώντας τις συμβουλές σας, έστειλα το κινητό για service αφού μου παρουσίαζε πρόβλημα στη φόρτιση. Όντως είχε πρόβλημα η πλακέτα η οποία και αλλάχτηκε. Οπότε μετά από αρκετές μέρες, το έχω και πάλι στα χέρια μου, αυτή τη φορά απροβλημάτιστο!

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι είναι απ τα πιο αδικημένα αλλά και πιο ωραία κινητά του 2016 σε πολύ προσιτή τιμή για αυτά που προσφέρει. Ειδικά η ευρυγώνια κάμερα είναι κάτι μοναδικό που αποτελεί λόγο να το προτιμήσεις από ένα S7e, εφόσον δίνεις έμφαση στις φωτογραφίες. Πιθανόν επειδή είναι τόσο καλή συσκευή σε τέτοια τιμή, γιαυτό χτυπάνε ακόμη πιο άσχημα οι ατέλειές του στην οθόνη, μπαταρία κλπ και προκαλούν τα αρνητικά σχόλια.

 

Μόλις πέρασα και τη nougat που μου ήρθε με ota. Ήθελα να ρωτήσω το εξής: Στα υπόλοιπα android, πατώντας παρατεταμένα το τετράγωνο button στο κάτω μέρος της οθόνης, άνοιγε ένα menu με τις διάφορες ρυθμίσεις (αρχική οθόνη, θέματα, ρυθμίσεις συστήματος κλπ). Τώρα διαπίστωσα ότι το έχουν αφαιρέσει. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το ενεργοποιήσω γιατί με βόλευε ιδιαιτέρως;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που πέρασε nougat να πει εμπειρία με μπαταρία; δύο μέρες μετά το update, Σήμερα το πρωί έκανα hard reset και εκ νέου στήσιμο αλλά δεν. Wi-Fi και 4g τελειώνουν την μπαταρία σφαίρα. Τώρα γράφω μέσω Wi-Fi και σε Πέντε λεπτά έπεσε η μπαταρία από 80% σε 65%, το θεωρείτε φυσιολογικό;
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά?Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός? Δεν υφίσταται τέτοιο πράμα..

 

Send from my awesome LG G5 leather black

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...