Jump to content

LG G5


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ως πρώην κάτοχος του G3, το G5 είναι πολύ ανώτερο σε όλα. Φωτεινότητα και ποιότητα οθόνης, ταχύτητα, κάμερα, μπαταρία πολύ πολύ καλύτερη και ακόμη και σε μέγεθος είναι πολύ πιο βολικό στο κράτημα. Σίγουρα είναι πολύ καλή αναβάθμιση.

 

Δεν βάζεις μυαλό ούτε εσύ τελικά!!! Χα χα!

 

Με το καλό να το πάρεις και να το χαρείς!

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

@KIRIS για μένα πάρε το silver είναι πολύ καλό χρώμα. Τώρα αν δεν θες να "χτυπάει " στο μάτι το διακενο μεταξύ του κάτω μέρους και του υπόλοιπου κινητού τότε επέλεξε το γκρι χρώμα... Σε μερικές μέρες θα πέσει η τιμή ακόμα... Πάντως σε silver που ειδα υπάρχει σε μαγαζί κάτω από 390 αυτή τη στιγμή ;)

 

Είχα g4.

Το g5 πιο γρήγορο και απόλυτα ομαλό, η ροή στα μενού και animations είναι επιπέδου iPhone και αν η εφαρμογή είναι καλογραμμένη φυσάει .

Η οθόνη ίδιας ποιότητας με του g4 μου φαίνεται, πιο επιθετικό κόφτη έχει το g5 και ίσως σε συνεχή χρήση κάτω από ήλιο να μην ικανοποιεί.

Μπαταρία του g5 καλύτερη, περίπου 20%

Ήχος ακουστικου άψογος, ηχείο καλύτερο, πιο δυνατό και γεμάτο.

Ποιότητα ήχου από τ' ακουστικά καλύτερος στο g5.

Ποιότητα κατασκευής και κάμερες έχουν καλυφθεί πιστεύω από άλλους χρήστες.

 

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ευχαριστω για τις απαντησεις σας takare ο μονος λογος που το κανω ειναι αυτα τα bootloop και επειδη στα 100 ευρω περιπου διαφορα που μου βγαινει συμφέρει και θα εχω τηλ για τα επομενα τουλαχιστον 3 χρονια ειπα να κανω την μεταβαση!!δυστυχώς στα λεφτα αυτα ειναι vfm....αν ειχε λυθει το θεμα δεν θα το επαιρνα!!!για τα friends δεν θα μπω καν στην διαδιακσια γιατι δεν ειναι κατι κολλάει με την ιδιοσυγκρασια μου θελω να παω στο 5αρι καθαρα για καμερα ραμ και smooth κατασταση δεν παιζω παιχνιδια δεν κανω χρήση τρελη για αυτο και δεν γκρινιαζω για θεματα μπαταριας!!αρα βλεπουμε αν κανω την κινηση θα επανελθω με εντυπωσεις ευχαριστω και παλι!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν το άφησα και είπα ότι θα το πάω την Τρίτη αλλά σκέφτομαι να πάω εγώ ο ίδιος την Τρίτη το πρωί στην procordia να μου διαπιστώσουν τη βλάβη και μετά να ζητήσω άμεση αντικατάσταση.

 

Καλημέρα.

Πήγα σήμερα στην procordia και μου είπαν ότι έτσι είναι τα g5 και ότι η lg δεν το θεωρεί πρόβλημα και δεν το αναγνωρίζει και δεν μπορούν να μου δώσουν αναφορά προβλήματος για να ζητήσω αντικατάσταση. Εσείς τι λέτε;

 

Πεστους αμα ηταν ετσι ι οθονες θα ειχαν στα ιδια σημειο ολες ι ιθονες και οχι αλλες να μην εχουν και αλλες περησοτερο και αλλες σε αλλα σημεια..

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση .

Θεωρείτε ότι είναι must η μεμβράνη η tempered glass?

Το gorilla glass 4 πώς ανταποκρίνεται;

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση .

Θεωρείτε ότι είναι must η μεμβράνη η tempered glass?

Το gorilla glass 4 πώς ανταποκρίνεται;

Πιστεύω βάζοντας tempered glass το προστατεύεις πρωτίστως από πεσίματα.

Εγώ δε βάζω ποτέ κάτι και δεν έχω κάποιο πρόβλημα, μηδέν γρατσουνιές,τουλάχιστον στα τελευταία 4 κινητά μου που είχαν gorilla προστασία.

Φυσικά προσέχω, δε το βάζω στο ίδιο μέρος με κλειδιά κέρματα κλπ.

 

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που το βαζει με κλειδιά και κέρματα πώς πάει το gg4? Αφήνει γρατζουνιές; κάποιος χωρίς μεμβράνη έχει εντυπώσεις ; όχι να το βασανίζει αλλά απλή καθημερινή χρήση που κάνει κάποιος αφοβα

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος μετά από άσχημη πτώση του αγαπημένου G4 μου..αιωνια η μνήμη του, αμήν.

 

Πείτε τώρα ένα επώνυμο τζαμί με την κουρμπα την πάνω....

Το nillkin δυστυχώς που είναι πολύ καλή μάρκα δεν καλύπτει την κουρμπα..

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε μου. Και εγώ σκεφτόμουν την μετάβαση σε g5 από v10 αλλά κάτι με κανει πίσω...

 

Sent from my awesome LG V10 Black

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έψαξα τι παίζει με την οθόνη.

Το Anandtech (ένα από τα πιο παλιά και σοβαρά hardware sites), κάνει ένα λεπτομερές review και βρίσκει το εξής:

Sourcing the G4’s display from multiple suppliers also introduced significant performance variation. The LG manufactured panel was brighter and had much better viewing angles than the JDI (Japan Display Inc.) panel.

 

Has LG learned from its past mistakes? Can the G5’s display compete with the IPS and AMOLED panels in other flagship phones? To find out we will subject the G5 to a series of tests using an X-Rite i1Pro 2 spectrophotometer and an i1Display Pro colorimeter for contrast measurements. SpectraCal's CalMAN 5 software will manage the data.

http://images.anandtech.com/graphs/graph10217/LG_G5-Display-Black_Level.png

http://images.anandtech.com/graphs/graph10217/LG_G5-Display-Contrast_Ratio.png

The LG G5’s new 5.3-inch QHD IPS Quantum Display has a pixel density of 554ppi. While all of the G5’s we’ve seen use an LG panel, we cannot rule out the possibility of dual-sourcing. The Advanced In-Cell Touch technology introduced in the G4’s display carries over to the G5’s new display as does the use of photo-aligned crystals, which give the G5 an excellent black level that’s comparable to the G4. The G5’s contrast ratio is also among the best we’ve seen among devices with IPS panels. Of course, these results pale in comparison to AMOLED displays that can completely turn off individual pixels, giving them a black level of zero and an infinite contrast ratio (reflections on the front of the display reduce the effective contrast ratio for both IPS and AMOLED panels).

 

Normally, we measure black level and contrast ratio at the panel’s maximum brightness; however, the G5’s measurements were made at its maximum stable brightness of about 405 nits rather than its peak brightness shown below.

http://images.anandtech.com/graphs/graph10217/LG_G5-Display-Max_Brightness.png

The G5 includes LG’s Daylight Mode feature that boosts outdoor visibility when using the auto-brightness mode. This pushes peak brightness to an impressive 802 nits, just shy of LG’s 850 nit claim, but the backlight cannot sustain this level for very long without overheating. After hitting its peak brightness, the display immediately begins to dim linearly over a period of two minutes until it reaches its maximum stable brightness of about 405 nits. The reduction in brightness is gradual enough to not be noticeable.

 

While the boost is short lived, it’s extremely effective. Even outside in the midday Arizona sun, the G5’s screen is clearly visible with bright, saturated colors. It’s obvious when it kicks in, as brightness jumps to the peak value without any ramp up. Occasionally the screen would flash once or twice when moving between sunlight and shade, but the feature works well overall and gives the G5 the best outdoor visibility of any device I’ve seen—at least for a short period of time.

 

Οπότε, είναι κάτι σαν turbo boost, που υψώνει την φωτεινότητα και μετά την χαμηλώνει σιγά σιγά...

Υγ: Συγνώμη για το long post, αλλά πιστεύω ότι με αυτό πλέον εξηγήθηκαν οι μετρήσεις της οθόνης.

Υγ2: Ξέχασα να γράψω ότι το review είναι λιγάκι biased κατά της LG. Ίσως να φταίει και ότι ο προηγούμενος (και ως τότε ο μόνος, ο ίδιος ο Anand) Editor in Chief, πήγε για δουλειά στην Apple.

Edited by Absolute0

"He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past."

- George Orwell

Link to comment
Share on other sites

 

Πεστους αμα ηταν ετσι ι οθονες θα ειχαν στα ιδια σημειο ολες ι ιθονες και οχι αλλες να μην εχουν και αλλες περησοτερο και αλλες σε αλλα σημεια..

 

Μα δεν κάνουν διάλογο απλά μου λένε ότι έτσι ειναι όλα τα G5 και άντε εσυ να αποδείξεις ότι δεν ειναι έτσι. Σκέφτομαι αύριο να πάρω και την ίδια την lg αλλά μετά από αυτό το βλέπω δύσκολο να βρω άκρη.

Υπάρχει κάποιος άλλος με το ίδιο πρόβλημα που να του αντικατέστησαν τη συσκευή ή την οθόνη στην procordia (πάντα μιλάμε για το G5);

Link to comment
Share on other sites

Του anandtech review το είχαμε επισημάνει και πριν κάποιους μήνες και πρόσφατα.

Οποίος έμπαινε στο κόπο να διαβάσει θα καταλαβαίνει που πάσχει η οθόνη του G5.

 

 

Sent from my iPad Air 2

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Από μερα σε μέρα παραλαμβανω το g5.

Αν και αντικειμενικά μου αρέσει πιο πολύ το s7 edge η κάμερα του g5 τα σπάει.

Πλέον η ψαλιδα έχει κλείσει.

Εννοώ ότι αντί να πλήρωνα 9 δόσεις θα πλήρωνα 12 δόσεις για το edge .

Παρόλα αυτά μου αρέσει καλύτερα το g5 και ότι έχει type c και snapdragon 820

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,μού ήρθε σήμερα,θέλω να το λειτουργήσω λίγο πριν σας πω γνώμες αλλα για αυτούς που το σκέφτονται,να ξέρετε το κινητο ειναι απίθανο,η οθονη είναι μια χαρα,δεν το χρησιμοποίησα εξω αλλα εμενα μια χαρα μου φαίνετε η φωτεινότητα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,μού ήρθε σήμερα,θέλω να το λειτουργήσω λίγο πριν σας πω γνώμες αλλα για αυτούς που το σκέφτονται,να ξέρετε το κινητο ειναι απίθανο,η οθονη είναι μια χαρα,δεν το χρησιμοποίησα εξω αλλα εμενα μια χαρα μου φαίνετε η φωτεινότητα.

 

Απορώ με αυτές τις απαντήσεις σας.. μια χαρά η φωτεινότητα αλλά δεν το χρησιμοποίησα έξω...

Είπε κανείς ότι έχει πρόβλημα ή φωτεινότητα σε εσωτερικό χώρο; Έξω είναι το θέμα τι γίνεται και με on την οθόνη πάνω από 1 λεπτό

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα .

Με μια λέξη απλά εκπληκτικό. Οι φωτογραφίες το αδικούν.

Το πήρα σε silver κάτοχος lg g3

Αν είχα δυνατοτητα να ξανά διαλέξω πάλι αυτό θα έπαιρνα

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

@Absolute0 ... πολύ ενδιαφέρον.Σε ευχαριστούμε!

Παρακαλώ. Έψαχνα και εγώ το τις πταίει και το βρήκα εκεί που δεν το περίμενα. Για αυτό είπα να το μοιραστώ με όλους εδώ για να μας λυθούν οι απορίες! :)

Του anandtech review το είχαμε επισημάνει και πριν κάποιους μήνες και πρόσφατα.

Οποίος έμπαινε στο κόπο να διαβάσει θα καταλαβαίνει που πάσχει η οθόνη του G5.

Διάβαζα τις τελευταίες 20-30 σελίδες και δεν είχα δει τίποτα. Γενικώς το review του δεν είναι ποιος ξέρει τι (για διαφόρους λόγους, το Anandtech δεν είναι αυτο που ήταν παλιά), αλλά εξηγεί πολύ ωραία το Daylight Mode της οθόνης.

Οι φωτογραφίες το αδικούν.

Συμφωνώ. Το flagship με την καλύτερη λήψη φωτογραφίας, δεν έχει... φωτογένεια! :lol:

 

edit: υγ: Όπως φαίνεται το νέο G6 (ή G7) πάει για μεγάλα πράγματα: Reportedly the first company to use Intel's Custom Foundry 10nm design will be LG.

Edited by Absolute0

"He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past."

- George Orwell

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά το 2λεπτο που ρίχνει τη φωτεινότητα τη ρίχνει παρα πολύ είναι η αληθεια.. Μπορούσαν να τη κρατάνε και ψηλότερα ή έστω να δινανε επιλογή!

2 χρόνια πισω το πηγανε..

Link to comment
Share on other sites

Παίξτε με την wide camera σε εσωτερικούς χώρους και παλιά εγκαταλελειμμένα σπίτια στο manual mode, με 2.4 f που είναι θα βγάλετε όμορφες καλλιτεχνικές φωτογραφίες που θα ζήλευαν και πολλές slr ...υπόψιν ο υπέρ ευρυγωνιος φακός ο πιο γνωστός και εμπορικός tokina 11-16 f 2.8 κοστίζει μόνο ο φακός 500 κάτι ευρώ...γλυτώνετε και το βγάλε βάλε...αφήστε τους άλλους να αγοράζουν s7 και iphone για πουλ μουρ κλπ... Μόλις βλέπουν τις φωτογραφίες από το 5 μένουν κάγκελο.!
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σκέφτομαι να αφήσω το v10 και να πάω σε g5 για την κάμερα και τον επεξεργαστή αλλά κάτι με κρατάει πίσω...

 

Sent from my awesome LG V10 Black

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

26.05.2016 Ρουμανία το δικο μου..

Πρωτη παρτιδα;

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

26.05.2016 Ρουμανία το δικο μου..

Πρωτη παρτιδα;

Δεν νομίζω. Και εγώ που το πήρα πριν μία εβδομάδα, από Ρουμανία έλεγε πάνω το κουτί.

Η παρτίδα είναι η 605 και ξέρω ότι κάποιοι έχουν 604. Δεν ξέρω εάν υπάρχει και πριν την 604 (603 ίσως?).

 

Άσχετο, νομίζω ότι η LG θα δώσει αρκετά νωρίς το Android 7.0 στο LG G5. Ήδη την δίνει για preview testing:

2,000 LG G5 owners get to experience Android 7.0 Nougat early

:D

"He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past."

- George Orwell

Link to comment
Share on other sites

-Κατι που μου αρεσει ειναι η επιλογή για τα εντονα γράμματα. (Bold )

-Κατι που δεν μου αρεσει είναι το always on δεν φαινεται έντονα την ημέρα.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ

Οταν το κινητο ειναι σβηστο και το βαζω στην φόρτιση ανοίγει μόνο του.

Προβλεπεται;

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

-Κατι που μου αρεσει ειναι η επιλογή για τα εντονα γράμματα. (Bold )

-Κατι που δεν μου αρεσει είναι το always on δεν φαινεται έντονα την ημέρα.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ

Οταν το κινητο ειναι σβηστο και το βαζω στην φόρτιση ανοίγει μόνο του.

Προβλεπεται;

Έτσι κάνει ναι. Θα το βάλεις στην φόρτιση ανοιχτό και μετά θα το κλείσεις!

 

Sent from my awesome LG V10 Black

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...