Jump to content

LG G5


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από όσο καταλαβαίνω μάλλον είναι πρόβλημα με την v10c, και εγώ το ίδιο θέμα έχω, βρήκα κάτι σχετικό εδώ :

http://forum.xda-developers.com/lg-g5/help/user-apps-battery-usage-t3404061.

V10C έχω εγω και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Όλα παίζουν καλά. Φτου φτου

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αφού εδώ και καιρό έψαχνα να το δω ζωντανό επιτέλους μπαίνοντας στο κατάστημά της Vodafone σε περίοπτη θέση και μεγάλο σταντ το lg g5 καταχάρηκα που θα έβλεπα και εγώ την υπέροχη κάμερα του και φυσικά την οθόνη που τόσα έχουν ειπωθεί. Σαν αίσθηση με γοητευσε το κινητό αλλά η απογοήτευση ήρθε ανοίγοντας την οθόνη σε πλήρη φωτεινότητα πιο χάλια οθόνη δεν έχω δει σε κινητό ξεπλυμενη αφάνταστα και μετά η καμερα έβγαζε μια θολούρα και μπρος και η πίσω στην αποτύπωση τα πράγματα καλυτερευαν αλλά :X:X το έβαλα στη θέση του και είπα ευτυχώς που δεν πήγα σε αγορά πριν από καιρό
Link to comment
Share on other sites

 

Οκ, απλά θα πρέπει να ξεχάσεις τις stock εφαρμογές για SMS και για κλήσεις (αν θες T9), και βάλεις άλλες εφαρμογές που δε θα έχουν και πολύ σχέση στιλιστικά με το κινητό.

 

τι σχέση έχει αυτό με αυτό που είπα?ότι να ναι.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

τι σχέση έχει αυτό με αυτό που είπα?ότι να ναι.

 

Οτι δεν είναι όλα ακριβώς ίδια, ελληνικά και ξένα. Αλλά συμφωνώ οτι 100€ είναι πολλά για να σε πειράξουν αυτές οι μικρόδιαφορές.

Edited by arismastrokostas
Link to comment
Share on other sites

πως κατάφερες και τους έπεισες να το βγάλουν απο το αντικλεπτικό και να στο δώσουν ώστε να βγεις έξω στον ηλιο;

 

 

 

Τιποτα απλα ηρθε η υπευθυνη το ξεκλειδωσε και βγηκα εξω. Ουτε καν μαζι μου δεν ηρθε

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι ακριβως παιζει ρε παιδια με τις στοκ εφαρμογες για μηνυματα και κλησεις στα μη "ελληνικα" κινητα ;

 

Δεν το καταλαβα πολυ καλα

Το κραζεις;;;; το θαυμαζεις!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικα με ευρωπαικα ειναι ιδια & απαραλαχτα. Η μονη αξια ελληνικής συσκευής είναι οτι αν βγει ελαττωματική και δεν φτιαχνεται δικαιουσαι αντικατάσταση συσκευής. Αντίθετα στα παραεισαγωγης θα στο επισκευαζουν οσες φορες και αν χαλασει.

Το αν αξίζει να πλήρωσει κάποιος τη διαφορά για το παραπάνω ενδεχόμενο ειναι δικη του υπόθεση.

Για μενα δεν αξιζει και θα το επαιρνα απο οπου το εβρισκα φθηνότερο, ανεξάρτητα καταγωγής αρκει να ειναι ευρωπαικο.

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικα με ευρωπαικα ειναι ιδια & απαραλαχτα. Η μονη αξια ελληνικής συσκευής είναι οτι αν βγει ελαττωματική και δεν φτιαχνεται δικαιουσαι αντικατάσταση συσκευής. Αντίθετα στα παραεισαγωγης θα στο επισκευαζουν οσες φορες και αν χαλασει.

Το αν αξίζει να πλήρωσει κάποιος τη διαφορά για το παραπάνω ενδεχόμενο ειναι δικη του υπόθεση.

Για μενα δεν αξιζει και θα το επαιρνα απο οπου το εβρισκα φθηνότερο, ανεξάρτητα καταγωγής αρκει να ειναι ευρωπαικο.

 

G2 παραεισαγωγης μου το επισκευασαν. G4 επίσης παραεισαγωγής μου το αντικατεστησαν. Δεν νομίζω ότι ισχύει σαν " κανόνας" αυτό που λες. Προσωπικά έχω χρόνια να παρω ελληνική συσκευή με εξαίρεση μεταχειρησμενο που έτυχε να είναι ελληνικό ή κάποια ειδική προσφορά.

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

G2 παραεισαγωγης μου το επισκευασαν. G4 επίσης παραεισαγωγής μου το αντικατεστησαν. Δεν νομίζω ότι ισχύει σαν " κανόνας" αυτό που λες. Προσωπικά έχω χρόνια να παρω ελληνική συσκευή με εξαίρεση μεταχειρησμενο που έτυχε να είναι ελληνικό ή κάποια ειδική προσφορά.

Για τα παραεισαγωγης ειναι στη διακριτικη τους ευχέρεια η αντικατάσταση ενω για τα ελληνικα μπορεις να το διεκδικησεις, εφόσον με επισκευή δεν λυθηκε το προβλημα.

Πιστεύω καταλαβαίνεις τη διαφορά.

 

Προσωπικά και εγώ χρόνια να πάρω ελληνική συσκευή, πλην προσφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Για τα παραεισαγωγης ειναι στη διακριτικη τους ευχέρεια η αντικατάσταση ενω για τα ελληνικα μπορεις να το διεκδικησεις, εφόσον με επισκευή δεν λύθηκε το προβλημα.

Πιστεύω καταλαβαίνεις τη διαφορά.

 

Προσωπικά και εγώ χρόνια να πάρω ελληνική συσκευή, πλην προσφοράς.

 

Aν η παραεισαγωγη γίνεται απο χώρα ευρωπαικής ένωσης , τότε ότι ισχύει για τα Ελληνικά κινητά ισχύει και για τα Γαλλικά, Πολωνικά κτλ.

Η νομοθεσία που καλύπτει τις εγγυήσεις των ηλ. συσκευών είναι ΠΑΝευρωπαικός, και έχει τους ίδιους όρους παντού μέσα στην ΕΝΩΜΕΝΗ Ευρώπη , και δεν γίνεται κανένας διαχωρισμός ως προς την χώρα εφαρμογής. Όλα όσα λέγονται περι παραεισαγωγής και Ελληνικού κινητού και δυνατότητα αντικατάστασης είναι ψεμματάκια που λένε οι εταιρίες για να μην παρουσιαζουν στην LG πολλες αντικαταστάσεις.

 

Σε μια ξεκάθαρη κοινοτική νομοθεσία δεν υπάρχει "διακριτική ευχέρεια"

Υπάρχει, "θα μου το αντικαταστήσετε ; ή θα ασκήσω όλα τα έννομα μέσα που δικαιούμαι;"

Edited by MIB
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Aν η παραεισαγωγη γίνεται απο χώρα ευρωπαικής ένωσης , τότε ότι ισχύει για τα Ελληνικά κινητά ισχύει και για τα Γαλλικά, Πολωνικά κτλ.

Η νομοθεσία που καλύπτει τις εγγυήσεις των ηλ. συσκευών είναι ΠΑΝευρωπαικός, και έχει τους ίδιους όρους παντού μέσα στην ΕΝΩΜΕΝΗ Ευρώπη , και δεν γίνεται κανένας διαχωρισμός ως προς την χώρα εφαρμογής. Όλα όσα λέγονται περι παραεισαγωγής και Ελληνικού κινητού και δυνατότητα αντικατάστασης είναι ψεμματάκια που λένε οι εταιρίες για να μην παρουσιαζουν στην LG πολλες αντικαταστάσεις.

 

Σε μια ξεκάθαρη κοινοτική νομοθεσία δεν υπάρχει "διακριτική ευχέρεια"

Υπάρχει, "θα μου το αντικαταστήσετε ; ή θα ασκήσω όλα τα έννομα μέσα που δικαιούμαι;"

 

Φίλε δεν είναι έτσι τα πράγματα. Η εγγύηση καλύπτει το σέρβις (ανταλλακτικά, εργασία) και όχι αντικατάσταση. Όταν δεν μπορεί μία συσκευή να επισκευαστεί το κατάστημα αγοράς οφείλει να σου την αντικαταστήσει. Στην περίπτωση ελληνικής συσκευής αν ας πούμε την αγόρασες από το πλαίσιο τότε το οφείλεις να την επιστρέψεις εκεί και να σου την αντικαταστήσουν και το πλαίσιο να την επιστρέψει για αντικατάσταση στο προμηθευτή του δηλαδή στην LG Hellas. Για να μην μπαίνουν ούτε αυτοί ούτε ο καταναλωτής στην διαδικασία αυτή κάνουν την αντικατάσταση άμεσα. Όταν όμως είναι ευρωπαική συσκευή δεν είναι υποχρεωμένοι να την αλλάξουν και να την στείλουν αυτοί στον αρχικό προμηθευτή (πχ lg ιταλίας) αλλά το κατάστημα αγοράς

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον συγκριτικό οθόνης με Samsung S7, HTC 10, και Nexus 6p:

 

Eνδιαφερον θα ηταν αν αξιζε να γινει η συγκριση.

Αυτη η ταση προς το μπλε του G5 ειναι κατατι αηδιαστικη. Και απο τη στιγμη που η amoled διπλα του εχει πιο λευκο χρωμα, ειναι χαμενο σε ολα τα υπολοιπα (αυτα περι φυσικοτητας χρωματος ειναι αστεια ετους 2010), οποτε το γραπτο σχολιο του reviewer περι καθαροτητας λευκου ειναι παντελως αστοχο, αποδεδειγμενα στην πραξη.

Και εξακολουθει να υπαρχει κοσμος που αξιολογει την οθονη του G5 ως αψογη.

Link to comment
Share on other sites

Οτι δεν είναι όλα ακριβώς ίδια, ελληνικά και ξένα. Αλλά συμφωνώ οτι 100€ είναι πολλά για να σε πειράξουν αυτές οι μικρόδιαφορές.

 

 

δεν υπάρχουν διαφορές, είναι όλα τα ίδια.οι μόνες διαφορές που υπάρχουν είναι στα branded που έχουν πρόσθετες εφαρμογές vodafone, ote, wind κλπ.

 

 

Eνδιαφερον θα ηταν αν αξιζε να γινει η συγκριση.

Αυτη η ταση προς το μπλε του G5 ειναι κατατι αηδιαστικη. Και απο τη στιγμη που η amoled διπλα του εχει πιο λευκο χρωμα, ειναι χαμενο σε ολα τα υπολοιπα (αυτα περι φυσικοτητας χρωματος ειναι αστεια ετους 2010), οποτε το γραπτο σχολιο του reviewer περι καθαροτητας λευκου ειναι παντελως αστοχο, αποδεδειγμενα στην πραξη.

Και εξακολουθει να υπαρχει κοσμος που αξιολογει την οθονη του G5 ως αψογη.

 

 

όπως έχει αναφερθεί από άλλος μέλος το λευκό του g5 είναι το καλύτερο που κυκλοφορεί, οπότε μια και εκείνος έχει s7 και είχε και g5, σέβομαι περισσότερο την γνώμη του από τον κάθε πληρωμένο ριβιουερ.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Eνδιαφερον θα ηταν αν αξιζε να γινει η συγκριση.

Αυτη η ταση προς το μπλε του G5 ειναι κατατι αηδιαστικη. Και απο τη στιγμη που η amoled διπλα του εχει πιο λευκο χρωμα, ειναι χαμενο σε ολα τα υπολοιπα (αυτα περι φυσικοτητας χρωματος ειναι αστεια ετους 2010), οποτε το γραπτο σχολιο του reviewer περι καθαροτητας λευκου ειναι παντελως αστοχο, αποδεδειγμενα στην πραξη.

Και εξακολουθει να υπαρχει κοσμος που αξιολογει την οθονη του G5 ως αψογη.

 

Eγω πάντως πιο χάλια οθόνη δεν έχω δει μπορώ να πω ότι η παλιές οθόνες τις σειράς z της Sony ήταν πολύ καλυτερες

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν είναι έτσι τα πράγματα. Η εγγύηση καλύπτει το σέρβις (ανταλλακτικά, εργασία) και όχι αντικατάσταση. Όταν δεν μπορεί μία συσκευή να επισκευαστεί το κατάστημα αγοράς οφείλει να σου την αντικαταστήσει. Στην περίπτωση ελληνικής συσκευής αν ας πούμε την αγόρασες από το πλαίσιο τότε το οφείλεις να την επιστρέψεις εκεί και να σου την αντικαταστήσουν και το πλαίσιο να την επιστρέψει για αντικατάσταση στο προμηθευτή του δηλαδή στην LG Hellas. Για να μην μπαίνουν ούτε αυτοί ούτε ο καταναλωτής στην διαδικασία αυτή κάνουν την αντικατάσταση άμεσα. Όταν όμως είναι ευρωπαική συσκευή δεν είναι υποχρεωμένοι να την αλλάξουν και να την στείλουν αυτοί στον αρχικό προμηθευτή (πχ lg ιταλίας) αλλά το κατάστημα αγοράς

 

Είναι αλήθεια οτι οι μεγάλες αλυσίδες μπορούν να ασκησουν μεγαλύτερες πιέσεις στις αντιπροσωπιες για αντικατάσταση για να έχουν ικανοποιημενους τους πελάτες τους. Αντιθετα ένα μικρο σκρουτζομαγαζο απλα σε παραπέμπει στην αντιπροσωπία.

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγινε αναβάθμιση λογισμικού 500mb. Usability improvements και βελτίωση της λειτουργίας χρηστικότητα και λειτουργικοτητα λογισμικού.
Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή το έβρισκα το πιο πλήρες (radio, ir κλπ κλπ) , αλλά μου φαινόταν άσχημο. Σήμερα το είδα ζωντανά σε γκρι. Μου άρεσε πάρα πολύ!!! Με την μπαταρία πες ότι την παλεύω, η οθόνη όμως είναι deal breaker. Τόσα χρόνια με το S3 βαρέθηκα να μη βλέπω έξω!! Πολύ καλό πάντως. Χάνει ΠΟΛΎ στις φωτογραφίες.
Link to comment
Share on other sites

εγώ που το είδα λίγο από κοντά μια χαρά είναι η οθόνη του μόνο αμα είσαι τυφλός θες πιο πολύ φωτεινότητα.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ικανοποιημένος από τη συσκευή εκτός από το σκαλάκι που παρουσιάζει στην ένωση του κυρίως σώματος με το κάτω μέρος. Έχω βάλει θήκη και δεν ασχολούμαι.

Αυτονομία καλύτερη από το g4.

Φωτεινότητα όντως παρουσιάζει κάποια αναξιοπιστία σε δυνατό ήλιο αλλά δεν είναι deal breaker για μένα.

Κάμερα άριστη, το 16:9 με κέρδισε συγκριτικά με το s7 που κακώς δεν έχει στη μέγιστη ανάλυση.

Smoothness πολύ καλό .

Ήχος από ακουστικά δε τον περίμενα τόσο καλό χωρίς το add on, και μέσω Bluetooth με τη τεχνολογία aptx .

 

 

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή το έβρισκα το πιο πλήρες (radio, ir κλπ κλπ) , αλλά μου φαινόταν άσχημο. Σήμερα το είδα ζωντανά σε γκρι. Μου άρεσε πάρα πολύ!!! Με την μπαταρία πες ότι την παλεύω, η οθόνη όμως είναι deal breaker. Τόσα χρόνια με το S3 βαρέθηκα να μη βλέπω έξω!! Πολύ καλό πάντως. Χάνει ΠΟΛΎ στις φωτογραφίες.

 

Η οθόνη όντως μέχρι να διορθωθεί, αν διορθωθεί είναι θέμα για καποιους. Χάνει στη φωτογραφία?? Συγκριτικά μιλάς? Το κινητό πετάει στον τομέα αυτόν...

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη όντως μέχρι να διορθωθεί, αν διορθωθεί είναι θέμα για καποιους. Χάνει στη φωτογραφία?? Συγκριτικά μιλάς? Το κινητό πετάει στον τομέα αυτόν...

Προφανώς εννοεί την εμφάνιση! Ότι δηλαδή στις φωτογραφίες φαίνεται πιο άσχημο το κινητό απ' ότι είναι στην πραγματικότητα!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοεί την εμφάνιση! Ότι δηλαδή στις φωτογραφίες φαίνεται πιο άσχημο το κινητό απ' ότι είναι στην πραγματικότητα!

 

Ναι ισχύει, τώρα που το λες φίλε μου :p

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από εχθες το απόγευμα ευτυχής κάτοχος!προερχόμενος από το iphone 6s.πολυ καλό πιάσιμο του κινητού στο χέρι.πολυ καλή ποιότητα αντάξια ναυαρχιδας,οθονη πολύ καλή ωραια χρώματα,λιγο φωτεινότητα παραπάνω ένα κλικ και είναι το ιδανικό κινητό.καλημερα! :)

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...