Jump to content

Galaxy note 4 ή Galaxy s6


johnnybr18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Ξέρω ότι πρόκειται για δυο αρκετά διαφορετικές συσκευές, αλλά ένεκα του ότι αυτή τη στιγμή είναι περίπου στα ίδια χρήματα στα σκρουτζομάγαζα, έχει δημιουργηθεί αυτό το δίλημμα.

Με ενθουσιάζει το note. Σε οθόνη, σε μπαταρία, σε χρηστικότητα, ακόμα και σε s pen.

Από την άλλη το s6 είναι μισή γενιά νεότερο. Γρηγορότερο, καλύτερα υλικά κατασκευής λίγο καλύτερη κάμερα. Εν τέλει είναι πιο "ζεστό" στην αγορά και θα μπορέσω να το πουλήσω καλύτερα στο μέλλον, ίσως.

Θα μπορούσε κάποιος να υποστηρίξει το ένα ή το άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Ξέρω ότι πρόκειται για δυο αρκετά διαφορετικές συσκευές, αλλά ένεκα του ότι αυτή τη στιγμή είναι περίπου στα ίδια χρήματα στα σκρουτζομάγαζα, έχει δημιουργηθεί αυτό το δίλημμα.

Με ενθουσιάζει το note. Σε οθόνη, σε μπαταρία, σε χρηστικότητα, ακόμα και σε s pen.

Από την άλλη το s6 είναι μισή γενιά νεότερο. Γρηγορότερο, καλύτερα υλικά κατασκευής λίγο καλύτερη κάμερα. Εν τέλει είναι πιο "ζεστό" στην αγορά και θα μπορέσω να το πουλήσω καλύτερα στο μέλλον, ίσως.

Θα μπορούσε κάποιος να υποστηρίξει το ένα ή το άλλο;

 

Για μένα θα έπαιρνα το Note 4. Πήρα στην αδερφή μου το S6 που δεν έχει ανάγκη micro sd και μεγάλη αυτονομία. Το Note έχει αποσπώμενη μπαταρία, μεγαλύτερη οθόνη (βασικό), micro sd, καλύτερη αυτονομία από το S6 αλλά μπορείς να του βάλεις 2η σε περίπτωση ανάγκης και αυτά τα γρηγορότερο τα ακούω βερεσέ αν φτιάξεις λίγο τα βασικά με έναν launcher και με την αλλαγή κάποιων εφαρμογών+ το γεγονός οτι το Note έχει καλύτερο ram management. Σκοπός είναι να πάρεις κάτι να το ευχαριστηθείς για σένα, όχι για το πόσο θα πιάσει στην αγορά μετά από χ διάστημα. Το s pen δεν το αναφέρω ως πλεονέκτημα (που είναι) γιατί εγώ το χρησιμοποιώ καθημερινά για να γράφω ακόμα και στο πληκτρολόγιο αλλά άλλος μπορεί να μην βολευέται. Συν οτι η προϊστορία έχει δείξει πως το Note κρατάει καλύτερα την τιμή του από την σειρά S αν και πλέον η Samsung έχει πάγια τακτική να μην πέφτει υπερβολικά η τιμή των συσκευών της.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω S6 αλλα βρισκομαι στο ιδιο διλημμα...

Για note 5 δεν θα το συζηταγα,αλλα να παω σε παλιοτερο το σκεφτομαι..

Χωρια οτι κατι χαζολαγκς τα εχει το Note 4..

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω S6 αλλα βρισκομαι στο ιδιο διλημμα...

Για note 5 δεν θα το συζηταγα,αλλα να παω σε παλιοτερο το σκεφτομαι..

Χωρια οτι κατι χαζολαγκς τα εχει το Note 4..

 

Επειδή το κινητό το έχει η κοπέλα μου, τι εννοούμε ως χαζοlags? Τον λόξυγγα στο scrolling? Γιατί αυτό το έχει και το Note 3 αλλά με Nova δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κινητό το έχει η κοπέλα μου, τι εννοούμε ως χαζοlags? Τον λόξυγγα στο scrolling? Γιατί αυτό το έχει και το Note 3 αλλά με Nova δεν υπάρχει.

 

Ναι αυτον τον λοξυγγα.Το s6 δεν εχει τετοια.Και τωρα με την Marshmallow δεν εχει και το ιδιο θεμα με το multitasking.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτον τον λοξυγγα.Το s6 δεν εχει τετοια.Και τωρα με την Marshmallow δεν εχει και το ιδιο θεμα με το multitasking.

 

Τότε λαγκάρει ο touchwiz, όχι η συσκευή. Nova Launcher και έχεις όλα τα καλά του Note χωρίς τα μειονεκτήματα της σειράς S.

Link to comment
Share on other sites

Τότε λαγκάρει ο touchwiz, όχι η συσκευή. Nova Launcher και έχεις όλα τα καλά του Note χωρίς τα μειονεκτήματα της σειράς S.

Από αυτονομία εγώ δεν είδα διαφορά και έχω πάρει και τα 2 μοντέλα note 4

Link to comment
Share on other sites

Note 4 και από εμένα. Το s6 είναι για να το χαζεύεις...από τους άλλους ;)

 

Δεν σε καταλαβαινω καθολου τι εννοεις δηλαδη δεν ειναι ειναι το s6 ενα εργαλειο? Θα σε πληροφορησω οτι στα σημεια το s6 ειναι ανωτερο εκτος απο την καρτα sd και την μπαταρια. Προσωπικα με ενοχλησε η μπαταρια εμενα στο s6 καθως ειναι το μονο αρνητικο γιατι για εμενα.Οποιος λεει οτι η καρτα μνημης ειναι προβλημα ειναι σαν να με τρολαρει 3 λεπτα υποθεση ειναι μια φορα την εβδομαδα οταν χαζευω στον υπολογιστη και να κανω ενα back up με το smart switch. Οποτε περα απο το μεγεθος(για οποιον θελει μεγαλυτερο) και το s pen(για οποιον ειναι χρησιμο)την καρτα sd , και την αποσπομενη δεν νομιζω στα υπολοιπα να ειναι κατωτερο αλλα ανωτερο+οτι το χαζευεις κιολας....

 

Υγ το note 4 το δουλευω καθημερινα γιαυτο και απαντησα μιας και το εχει ατομο απτην οικογενεια μου. Σε αυτονομια οντως ειναι ανωτερο εβγαζε μιση ωρα παραπανω απο το s6.

Edited by GDoakos
Συσκεύες: lg optimus l7, sony xperia z2, lenovo a806, samsung galaxy s3, samsung galaxy s4 black edition, samsung galaxy s6 Gold Platinum 64g,
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβαινω καθολου τι εννοεις δηλαδη δεν ειναι ειναι το s6 ενα εργαλειο? Θα σε πληροφορησω οτι στα σημεια το s6 ειναι ανωτερο εκτος απο την καρτα sd και την μπαταρια. Προσωπικα με ενοχλησε η μπαταρια εμενα στο s6 καθως ειναι το μονο αρνητικο γιατι για εμενα.Οποιος λεει οτι η καρτα μνημης ειναι προβλημα ειναι σαν να με τρολαρει 3 λεπτα υποθεση ειναι μια φορα την εβδομαδα οταν χαζευω στον υπολογιστη και να κανω ενα back up με το smart switch. Οποτε περα απο το μεγεθος(για οποιον θελει μεγαλυτερο) και το s pen(για οποιον ειναι χρησιμο)την καρτα sd , και την αποσπομενη δεν νομιζω στα υπολοιπα να ειναι κατωτερο αλλα ανωτερο+οτι το χαζευεις κιολας....

 

Υγ το note 4 το δουλευω καθημερινα γιαυτο και απαντησα μιας και το εχει ατομο απτην οικογενεια μου. Σε αυτονομια οντως ειναι ανωτερο εβγαζε μιση ωρα παραπανω απο το s6.

Αλήθεια σε ποια σημεία το s6 είναι καλύτερο του note? ρωτάω εγώ τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβαινω καθολου τι εννοεις δηλαδη δεν ειναι ειναι το s6 ενα εργαλειο? Θα σε πληροφορησω οτι στα σημεια το s6 ειναι ανωτερο εκτος απο την καρτα sd και την μπαταρια. Προσωπικα με ενοχλησε η μπαταρια εμενα στο s6 καθως ειναι το μονο αρνητικο γιατι για εμενα.Οποιος λεει οτι η καρτα μνημης ειναι προβλημα ειναι σαν να με τρολαρει 3 λεπτα υποθεση ειναι μια φορα την εβδομαδα οταν χαζευω στον υπολογιστη και να κανω ενα back up με το smart switch. Οποτε περα απο το μεγεθος(για οποιον θελει μεγαλυτερο) και το s pen(για οποιον ειναι χρησιμο)την καρτα sd , και την αποσπομενη δεν νομιζω στα υπολοιπα να ειναι κατωτερο αλλα ανωτερο+οτι το χαζευεις κιολας....

 

Υγ το note 4 το δουλευω καθημερινα γιαυτο και απαντησα μιας και το εχει ατομο απτην οικογενεια μου. Σε αυτονομια οντως ειναι ανωτερο εβγαζε μιση ωρα παραπανω απο το s6.

Το είπες και μόνο σου. Αποσπώμενη μπαταρία, καλύτερη αυτονομία, μεγαλύτερη οθόνη, s pen...ποιο είναι το εργαλείο (τη micro sd δεν την βάζω αν και θα έπρεπε)? Δεν είπα ότι δεν είναι καλό το s6. Απλά η σειρά note είναι ξεχωριστή κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα που μένουν δηλαδή ποιά είναι; Το πιο εξελιγμένο πάνελ και η βελτιωμένη κάμερα. Δεν είναι αρκετά για να κερδίσουν τη σειρά Note.

 

Προσωπικά μου αρέσει το S6 και γι αυτό επέλεξα να το κάνω δώρο στην αδερφή μου. Αλλά για μένα δεν θα το αγόραζα, ούτε το Note 3 θα άφηνα για το S6, πόσο μάλλον το 4.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια σε ποια σημεία το s6 είναι καλύτερο του note? ρωτάω εγώ τώρα.

 

Η διαφορες ειναι στα σημεια δεν ειναι τραγικες αλλα ναι ειναι. καταρχας θα μιλησω για το μεγαλο φορτε του. Καμερα οπου βλεπεις διαφορες με το καλημερα ειδικα στο βιντεο και στις hdr φωτοφραφιες ας μην μιλησω οταν αρχιζει και πεφτει το σκοταδι οπου εκει το s6 διχνει τα δοντια του μαζι με την τεραστια αναλυση της οθοναρας του στα 577 ppi μετα παλι θα παω στον 64bito οχταπυρινο επεξεργαστη 7420 οπου οπως και να το κανεις απο τον 5433 του νοτε ειβαι ανωτερος αρκετα . Οπως και η mali που στο s6 ειναι στην αναβαθμισμενη εκδοση p8 τωρα εξωτερικα σε εμφανιση δεν νομιζω πως χρειαζεται να πω κατι .Εγω εγω μαθει να ειμαι αντικειμενικος το note4 ειναι ενα πραγματικο εργαλειο ισαξιο του s6 στα σημεια αλλα για καποιον που ξερει να το χρησιμοποιει για τους εμφανεις λογους (s pen -note) προφανως ειναι μια κατηγορια απο μονο του και εκει δεν υπαρχει συγκριση για εμενα. Δεν υπαρχει τιποτα διπλα του ουτε καποιες κινεζικες ναυαρχιδες αξιολογες σαυτον το τομεα ουτε κανεις. Για την αυτονομια οπως ειδες ειπα απο μονος μου οτι ειναι καλυτερη αλλα οχι κατι τραγικο γυρω στην μιση ωρα παραπανω. Απο εκει και περα η καρτα sd και η μπαταρια ειναι αναλογα στον ανθρωπο. Εμενα η sd μου ειναι αδιαφορη αλλα η μπαταρια ακομα με ενοχλει. Οπως και να εχει εγραψα οσα εγραψα γιατι ενας φιλος ποιο πανω ανεφερε οτι το s6 κανει μονο για να το χαζευεις.

Edited by GDoakos
Συσκεύες: lg optimus l7, sony xperia z2, lenovo a806, samsung galaxy s3, samsung galaxy s4 black edition, samsung galaxy s6 Gold Platinum 64g,
Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικά κινητά, πρέπει να αποφασίσεις πρώτα τι θες...Αν σε ενδιαφέρει η μεγαλύτερη οθόνη κ το πενακι πας για note, αν όχι τότε σε όλα τα άλλα το s6 είναι καλύτερο!!

Συνοπτικά το s6 σε σχέση με note 4:

+ οθόνη

+ ποιότητα κατασκευής

+ hardware

+ compact Μέγεθος

+ κάμερες(μπρος-πίσω)

+ software updates

+ fast & wireless charge

+ βελτιωμένο αισθητήρα δακτύλου

+ Samsung pay support(για μελλοντική χρήση)

-μεγαλύτερη μπαταρία

-πενακι

-μέγεθος οθόνης

-κάρτα sd

....Το μόνο από τα μείον που δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις είναι το πενακι κ το μέγεθος της οθόνης, για μπαταρία κ επιπλέον μνήμη υπάρχουν πολλές λύσεις!

Αποφασίζεις με βάση τις ανάγκες σου!

Edited by napgin
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια σε ποια σημεία το s6 είναι καλύτερο του note? ρωτάω εγώ τώρα.

Εχει καλυτερο επεξεργαστη.Ταχυτερο και 64bit,ταχυτερη μνημη και καλυτερη καρτα γραφικων.Καλυτερη πισω και μπροστινη καμερα,καλυτερη οθονη και ποιοτητα κατασκευης.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις. Μάλλον θα θυσιάσω τα πλεονεκτήματα του s6 γι'αυτά που μου αρέσουν στο note 4.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις. Μάλλον θα θυσιάσω τα πλεονεκτήματα του s6 γι'αυτά που μου αρέσουν στο note 4.

 

Οτι και να παρεις σιγουρα θα το ευχαριστηθεις..!!

Συσκεύες: lg optimus l7, sony xperia z2, lenovo a806, samsung galaxy s3, samsung galaxy s4 black edition, samsung galaxy s6 Gold Platinum 64g,
Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικά κινητά, πρέπει να αποφασίσεις πρώτα τι θες...Αν σε ενδιαφέρει η μεγαλύτερη οθόνη κ το πενακι πας για note, αν όχι τότε σε όλα τα άλλα το s6 είναι καλύτερο!!

Συνοπτικά το s6 σε σχέση με note 4:

+ οθόνη

+ ποιότητα κατασκευής

+ hardware

+ compact Μέγεθος

+ κάμερες(μπρος-πίσω)

+ software updates

+ fast & wireless charge

+ βελτιωμένο αισθητήρα δακτύλου

+ Samsung pay support(για μελλοντική χρήση)

-μεγαλύτερη μπαταρία

-πενακι

-μέγεθος οθόνης

-κάρτα sd

....Το μόνο από τα μείον που δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις είναι το πενακι κ το μέγεθος της οθόνης, για μπαταρία κ επιπλέον μνήμη υπάρχουν πολλές λύσεις!

Αποφασίζεις με βάση τις ανάγκες σου!

Βάζεις σαν + το κόμπακτ μέγεθος και σαν - το μέγεθος οθονης. Τελικά αποφάσισε πλεονέκτημα ή μειονέκτημα είναι το μέγεθος οθόνης να ξέρουμε κι εμείς οι άσχετοι

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις σαν + το κόμπακτ μέγεθος και σαν - το μέγεθος οθονης. Τελικά αποφάσισε πλεονέκτημα ή μειονέκτημα είναι το μέγεθος οθόνης να ξέρουμε κι εμείς οι άσχετοι

 

Αναλογα τα γουστα του καθενος.

Για καποιον που θελει μεγαλη οθονη ειναι μειονεκτιμα. Για καποιον που θελει πιο ευελικτο μεγεθος ειναι πλεονεκτιμα...για εμενα πχ :)

Οποτε καλα εκανε και το εβαλε και στα + και στα -

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...