Jump to content

Επεκταση δικτυου στο σπιτι


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Χρειαζομαι την βοηθεια σας.

Αυτη την στιγμη εχω ενα τετοιο http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wa850re-300mbps-universal-wireless-n-range-extender-p-PER.612508?gclid=CN3Jleq9kMoCFQQcwwodG60Eag

 

που φτανει για να καλυψει το wifi στο υπογειο του σπιτιου. Στους απο πανω 2 οροφους πιανει σε ορισμενα σημεια. Τι χρειαζομαι για να μπορεσω να εχω wifi και στους αλλους 2 οροφους?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Χρειαζομαι την βοηθεια σας.

Αυτη την στιγμη εχω ενα τετοιο http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wa850re-300mbps-universal-wireless-n-range-extender-p-PER.612508?gclid=CN3Jleq9kMoCFQQcwwodG60Eag

 

που φτανει για να καλυψει το wifi στο υπογειο του σπιτιου. Στους απο πανω 2 οροφους πιανει σε ορισμενα σημεια. Τι χρειαζομαι για να μπορεσω να εχω wifi και στους αλλους 2 οροφους?

 

Ευχαριστω

 

Τιποτα το διαφορετικο σε εξοπλισμο, απλως εναν πιο καλο repeater στον ενδιαμεσο οροφο θες. :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα το διαφορετικο σε εξοπλισμο, απλως εναν πιο καλο repeater στον ενδιαμεσο οροφο θες. :)

 

εχεις καποιο καλο να μου προτιενεις? κ απλα θα τα βαλω στην πριζα και θα παιζουν με αυτο που ειναι διαφορετικο?

 

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση

Link to comment
Share on other sites

εχεις καποιο καλο να μου προτιενεις? κ απλα θα τα βαλω στην πριζα και θα παιζουν με αυτο που ειναι διαφορετικο?

 

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση

 

Αυτο που εχεις εσυ ειναι ενα απλο extender. Μπορεις να παρεις ενα AP/repeater πχ TL-WA901ND και ευκολα να το ρυθμισεις.

 

Για παραδειγμα αν ο router σου ειναι στο εισογειο, βαζεις το repeater στον πρωτο και ετσι σιγουρα καλυπτεις ολον αυτον τον οροφο και κατα πασα πιθανοτητα και τον δευτερο.

 

Πρεπει να ξερεις οτι η αποδοση ολων αυτων των μηχανηματων εξαρταται και απο την κατασκευη του κτηριου. Πχ αν εχει μια τεραστια πλακα, πολλα ντουβαρια και εκατο σιδερα ο καθε τοιχος μην περιμενεις και πολλα. Γι' αυτο πρεπει να βρουμε και το καταλληλο μερος για να το τοποθετησουμε, συνηθως αυτο το βρισκουμε στην πραξη με δοκιμες.

 

Η καλυτερη, αποδοτικοτερη -και εν μερη σωστοτερη- ειναι να χρησιμοποιουμε τετοιες συσκευες σε λειτουργια Access Point δηλαδη τραβωντας μια γραμμη απο τον router πανω στη συσκευη (αν ειναι εφικτο). Ετσι το σημα αφου μεταφερεται με καλωδιο η συσκευη δεν αντιμετωπιζει τυχον απωλειες και δεν εχουμε δυσλειτουργιες μεταξυ router-AP.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχεις εσυ ειναι ενα απλο extender. Μπορεις να παρεις ενα AP/repeater πχ TL-WA901ND και ευκολα να το ρυθμισεις.

 

Για παραδειγμα αν ο router σου ειναι στο εισογειο, βαζεις το repeater στον πρωτο και ετσι σιγουρα καλυπτεις ολον αυτον τον οροφο και κατα πασα πιθανοτητα και τον δευτερο.

 

Πρεπει να ξερεις οτι η αποδοση ολων αυτων των μηχανηματων εξαρταται και απο την κατασκευη του κτηριου. Πχ αν εχει μια τεραστια πλακα, πολλα ντουβαρια και εκατο σιδερα ο καθε τοιχος μην περιμενεις και πολλα. Γι' αυτο πρεπει να βρουμε και το καταλληλο μερος για να το τοποθετησουμε, συνηθως αυτο το βρισκουμε στην πραξη με δοκιμες.

 

Η καλυτερη, αποδοτικοτερη -και εν μερη σωστοτερη- ειναι να χρησιμοποιουμε τετοιες συσκευες σε λειτουργια Access Point δηλαδη τραβωντας μια γραμμη απο τον router πανω στη συσκευη (αν ειναι εφικτο). Ετσι το σημα αφου μεταφερεται με καλωδιο η συσκευη δεν αντιμετωπιζει τυχον απωλειες και δεν εχουμε δυσλειτουργιες μεταξυ router-AP.

 

Το ιδιο access point εχω στο υπογειο :p οπου απο εκει μοιραζεται η συνδεση. Δεν καλυπτει καν αυτον τον χωρο παρα πολυ αποτελεσματικα παρολο που ειναι ενιαιος (πχ η τηλεοραση λεει οτι η συνδεση μου δεν ειναι σταθερη) και ετσι εχω και το repeater. Ετσι αμφιβαλλω αν θα μπορεσει να καλυψει ακομη και μονο το εισογειο ενα τετοιο.

Με κλειστες πορτες δεν στελνει καθολου σημα επανω.Μου φαινεται λιγο περιορισμενο. Μηπως δεν ειναι και παρα πολυ δυνατο το συγκεκριμενο? Αυτα τα access points και τα repeaters εχουν το ιδιο δυνατα σηματα με τα ρουτερ?

 

Δυστυχως, δεν ειναι εφικτο να τα συνδεσω αυτα με καλωδιο απευθειας. Θα πρεπει να γεμισω καλωδια και τρυπες.

Επισης, εχω παρατηρησει μεγαλα ping με αυτες τις συσκευες (οχι παντα) παρολο που δεν εκανα και τιποτα πολυ βαρυ.

 

Ευχαριστω και παλι που ασχολησε:)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το συγκεκριμενο ακομη και το μικροτερο καλυπτει δοκιμασμενα εισογειο και πρωτο. Ξαναλεω ομως δυστυχως παιζουν ρολο και τα εμποδια για το σημα.

 

Προφανως και υπαρχουν καλυτερες συσκευες, με τα αναλογα λεφτα βεβαια. Υπαρχουν και τα outdoors extenders/AP/Repeaters και ξενοιαζεις. Αλλα πριν πας σε αυτες τις λυσεις, κανεις δοκιμες -οσο ειναι εφικτες- αλλαζοντας θεση στο ap σου και το extender.

 

Το να μην σου καλυπτει ουτε το υπογειο μου φαινεται παραξενο, μηπως εχει φαει κανα κολλημα; Μπορει να θελει κανα firmware update. Για δωσε ομως παραπανω στοιχεια για τους χωρους και την δικτυωσει που εχεις κανει αυτη τη στιγμη.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το συγκεκριμενο ακομη και το μικροτερο καλυπτει δοκιμασμενα εισογειο και πρωτο. Ξαναλεω ομως δυστυχως παιζουν ρολο και τα εμποδια για το σημα.

 

Προφανως και υπαρχουν καλυτερες συσκευες, με τα αναλογα λεφτα βεβαια. Υπαρχουν και τα outdoors extenders/AP/Repeaters και ξενοιαζεις. Αλλα πριν πας σε αυτες τις λυσεις, κανεις δοκιμες -οσο ειναι εφικτες- αλλαζοντας θεση στο ap σου και το extender.

 

Το να μην σου καλυπτει ουτε το υπογειο μου φαινεται παραξενο, μηπως εχει φαει κανα κολλημα; Μπορει να θελει κανα firmware update. Για δωσε ομως παραπανω στοιχεια για τους χωρους και την δικτυωσει που εχεις κανει αυτη τη στιγμη.

 

Γιατι να μην παω κατευθειαν σε ενα outdoor extender (τι διαφορα εχουν?) αν ειναι να ξενοιασω? Ουτως η αλλως θελω να εχω wifi και στο εξωτερικο του σπιτιου.

Δυστυχως το access point και το extender δεν γινετε να αλλαξουν θεση, μονο να αλλαχτουν συσκευες αν θα ειναι καλυετερες. Οποτε θα πρεπει ετσι οπως ειναι να μπουν εξτρα repeaters σε αλλα μερη. Στον ακριβως απο πανω οροφο απο το υπογειο εχω wifi μονο αν εχω την πορτα που τα διαχωριζει ανοιχτη. Για τον αλλο οροφο δεν το συζηταμε καν, δεν εχει wifi πουθενα

 

Ενα extender σαν και αυτο εδω http://www.skroutz.gr/s/2750956/TP-LINK-TL-WA850RE.html?from=manufacturer

εχει την ιδια ισχυ με ενα access point σαν και αυτο εδω http://www.skroutz.gr/s/3682738/TP-LINK-TL-WA701ND-New.html

 

Ρωταω επειδη, παρολο που το extender ειναι αρκετα πιο κοντα στον πανω οροφο, στα περισσοτερα σημεια του ακριβως απο πανω οροφου συνδεομαι με το wifi του access point.

 

Επισης, αυτος ο extender ειναι ιδιος με αυτον εδω http://www.skroutz.gr/s/4343921/TP-LINK-TL-WA854RE.html?from=manufacturer

απλα ο δευτερος δεν εχει την θυρα?

 

Ευχαριστω παρα πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...